SÜT NASIL PASTÖRİZE EDİLİR?

pastorize-etme-teknigi

Paylaşmak için :


SÜT NASIL PASTÖRİZE EDİLİR?

Sütü hepimiz bildiğimiz yöntemle pastörize ederiz. Doğru yaptığımızı mikropları bu şekilde öldürdüğümüzü düşünürüz. Ama maalesef yanlış yapıyoruz. Sütçüden aldığımız çiğ sütü ocakta kaynatıp soğutmak doğru değildir. Doğrudur ama yanlış yöntemdir. Kaynatarak sütü pastörize ederken zararlı mikropları yok ederken yararlı bakterileri de yok ediyoruz. Besin değeri düşük süt elde ederiz. Peki süt nasıl pastörize edilir?

Süt doğru şekilde nasıl pastörize edilir?

Eğer çocuğunuz varsa ve ona süt içiriyorsanız yada sık süt tüketiyorsanız evinizde muhakkak bir süt termometresi bulunsun. Çok pahalı bir şey değildir. Sadece süt pastörize ederken değil birçok tarifte de işimize yarayacaktır. O yüzden bir köşede bulunsun. Birçok mayalama işleminde doğru derece ile ilerlemek lazım, yoksa kıvam tutturamıyoruz.

Sütü pastörize ederken Emaye veya çelik tencereyi tercih etmelisiniz. Ben emaye tencere kullanıyorum. 5 lt emaye tencereyi İnternet’ten çok uygun fiyata bulabilirsiniz. Sütü tencereye koymadan önce su ile çalkalayın. Bu işlem sütün dibini tutmasını engelleyecektir. Çalkaladıktan sonra sütü tencereye aktarın ve orta ateşte sütü kaynatmaya başlayın. Sütün ısısı 35-40°C geldiğinde altını kısın ve ara sıra karıştırarak ısıtmaya devam edin.

Doğru pastörize ısısı 65-75°C derece arasındadır. Ben genelde 65-70 °C ‘de pastörize ediyorum. 65°C geldiğinde 1-1,5 dakika daha ocağı açık tutuyorum sonra kapatıyorum. Yaklaşık 1 dakika bu şekilde bekliyor.

1 dakika sonra ocaktan tencereyi alıp önceden su doldurduğum ve birazda buz attığım lavaboda 5°C düşene kadar bekletiyorum.

Unutmayın ki süt pastörize edildikten sonra kısa sürede tüketilmesi gerekiyor.

Benmari usulü’de süt pastörize edebilirsiniz ama biraz zahmetlidir. Hele kaynattığınız miktar yüksekse zamanınızı alacaktır. En uygun olanı ısıtarak pastörize etmektir.

Günde 1 bardak süt içtiğimizde 7 gram süt yağı, 7 gram kaliteli (Kazein) proteini, 9 gram kaliteli süt şekeri, 1,5 gram kalsiyum, fosfor ve çeşitli vitamin ve mineralleri vücudumuza almış oluruz. Bu değerlerden tam faydalanmak istiyorsak sütü doğru şekilde pastörize edelim.

Please wait...
Kategoriler: Genel bilgi Sağlık

2 cyorumlar

  1. kerimkul dedi Ocak 7, 2019 Cevapla

    Doğru şekilde pastörize ettiğiniz sütün tadının daha iyi olmasını istiyorsanız. Pastörizasyondan sonra buz banyosu yaptırın ısının serbest kalması için karıştırın, soğuk su kullanacaksanız ısındıkça soğuk suyla değiştirin.

    Eğer 4 saat içerisinde sütünüz 4.4ºC ulaşmazsa bakterilerden arınmamıştır. Tekrar pastörize edin ve daha hızlı soğutun.

    Not: 4 Saat gözünüzü korkutmasın, eğer doğru pastörize ettiyseniz buz ile soğutma işlemi yapacaksanız 1 saate kadar 4.4ºC ye ulaşabilir. Burada önemli olan zahmetinden çok çocuklarınıza vitamin değerlerini kaybetmeden bakterilerden arındırılmış süt ve süt ürünleri elde etmek

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, ilgili yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini yansıtmaz. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorumu, bildirimde bulunmadan veya açıklama yapmadan silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar *

*
*