SAFRA KESESİ TAŞI NASIL DÜŞÜRÜLÜR

safra-kesesi

SAFRA KESESİ TAŞI NASIL DÜŞÜRÜLÜR

Safra Kesesi taşı nasıl düşürülür? Dünya nüfusunun 40 yaş üstü her 5 yetişkinden biri safra taşı rahatsızlığı çekmektedir. Kadınlarda daha fazla rastlanmaktadır. Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde birçok kadın safra atakları geçirmektedir. Hamile ve emziren kadınlar safra atakları sırasında bitkisel çaylar dahil olmak üzere, bu kürü de doktoruna danışmadan yapmamalıdır. Safra ve Karaciğer içinde bulunan intrahepatik taşlar İngiliz Tuzu sayesinde düşürülür.

Bu uygulama 35 yıl önce Andreas Moritz tarafından şu an uyguladığımız şeklini almıştır. İngiliz Tuzunun keşfi ise oldukça eskidir. 16yy kadar dayanır. Genellikle sindirim problemleri, safra çamuru ve taşı tedavilerinde Geleneksel Çin Tıbbı ve Hint Alternatif Tıbbı olan Ayurveda da yüzyıllardır kullanılmaktadır.

DUYURU

İNGİLİZ TUZU SATIŞI VE SAFRA KESESİ TAŞI RAHATSIZLIKLARI HAKKINDA
TÜM BİLGİLERİ YENİ AÇTIĞIMIZ SİTEMİZDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.
BU SİTEDEN SAĞLIK KONUSUNDA DESTEK VERMEYECEĞİM İÇİN MAKALELERİ BURADAN KALDIRIYORUM.

Andreas Moritz’in uyguladığı yöntem oldukça popülerdir. Amerika’da bu kürü uygulayan klinikler bile vardır. Geçmiş yıllarda bazı popüler sağlık siteleri İngiliz Tuzu Kürünü karalamaya çalışsa da başarılı olamadılar. Çünkü kürü uygulayan insanların büyük bir yüzdesi taşlarını düşürüyordu. Kendi gözleriyle bu duruma şahit oldukları için yapılan karalamalara karşı destekleyici hareket başlatmışlardır.

SAFRA TAŞI NASIL OLUŞUR?

Çoğu kişi safra kesesi taşlarının sadece safra kesesinde oluştuğunu düşünür. Bu oldukça yaygın bir görüş olmasına rağmen yanlış bir varsayımdır. Gelişen görüntüleme sistemleri ve daha detaylı araştırmaların sonucunda safra taşlarının çoğu karaciğerde oluştuğu görülmüş ve safra kesesinde nispeten daha az rastlanmıştır. 

Safra kesesinin alınması taş oluşumunu engellemez. Safra kesesini aldıran kişilerin bile karaciğer içinde ve dışındaki safra kanallarında taş oluşumu devam eder. Ameliyat olduktan sonra ağrı ataklarının geri gelmesinin nedeni bu kanallarda oluşan taşlardır.

SAFRA KESESİNİ ALDIRANLARIN ŞİKAYETLERİ Bu link popüler bir sağlık sitesidir. Burada safra kesesini aldıranların yaşadıkları şikayetleri ve sorunlarını dile getirmişlerdir. Google Translate kullanarak okuyabilirsiniz. Ayrıca “safra kesesini aldıranların şikayetleri” diye aratarak Türkçe kaynakları da inceleyebilirsiniz. Ameliyatın gerçekten çare olup olmadığına siz karar verin!

SAFRA KESESİ TAŞLARINDAN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

Potansiyel safra kesesi sorunu olan kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi Safra kesesi taşlarından tamamen kurtulmanın mümkün olup olmadığıdır. 

Evet mümkündür. Gerçekten safra kesesi taşlarından kurtulmaya istiyorsanız sıkı bir program uygulamanız gerekiyor. İlk önce beslenmenizi düzene sokarak adımınızı atabilirsiniz. Düzensiz beslenmeye devam ederseniz birkaç sene sonra aynı sorunu yaşayabilme oranınız yüksektir. Eğer “ben uğraşamam safra kesemi aldırır kurtulurum” diye düşünenlerdenseniz yanılıyorsunuz.

Safra kesesinin alınması beraberinde birçok sorunu beraberinde getirir. Safra keseniz olmasa da ömrünüzün sonuna kadar yediklerinize dikkat etmeniz gerekecektir. Hatta sindirime yardımcı ilaçlar kullanmak zorunda kalacaksınız. Ameliyattan bir süre sonra ağrılarınız geri gelebilir. Safra keseniz olmasa bile safra kanallarında taşlar oluşmaya devam edecektir. Emin olun çok can sıkıcı bir durum. 

İNGİLİZ TUZU KANALA TIKANAN TAŞI NASIL DÜŞÜRÜR?

İngiliz Tuzu Kanala düşen taşı nasıl düşürür? İngiliz tuzu ilaç değildir, kesin ve kati söylüyorum ki zerre kadar iyileştirme etkisi yoktur. Tedavi etmez! Peki nasıl oluyor da safra kesesi taşlarını düşürebiliyor? İngiliz Tuzu (%16 magnezyum oranına sahip) uygun dozajda aç karna alındığı zaman safra kesesini belli bir oranda büzdüğü ve safra kanallarını genişlettiği bilimsel olarak tespit edilmiştir. Safra kanalı genişlediğinde taş on iki parmak bağırsağına düşer ama ağrı ve sızısı birkaç gün sürebilir. Çünkü tıkanıklık sırasında taş safra kanalı duvarına baskı yapar ve bu da iltihaba neden olabilir. Geçmezse doktorunuz antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Ama tıkalı taştan da kurtulacaksınız.

Bir başka vakada pankreatit olmuş ve Ercp için gün almış 44 yaşında bir beyefendi bana ulaştığında durumunu anlattı, böyle durumlarda tavsiye veririm ama uygulayıp uygulamamak şahsınıza kalmıştır. Taşı düşürmesi için İngiliz Tuzunu nasıl kullanacağını anlattım ve uyguladı. Ama azalmadı, Ercp günü hastaneye gitti. Ercp yaptıranlar bilirler, tıkanmış taşın yerini tam tespiti için operasyon öncesi tomografi çekilir. Çekilen tomografide taşı görememişler, bir yanlışlık mı var diye eski sonuçları kontrol etmişler taş gözüküyor.

SORU VE CEVAPLAR

Soru: Sağ göğüs kafesimin hemen bittiği yerde ağrılarım oluyordu. Bazen ağrı atakları geçiriyordum. Ağrılara dayanamadım doktora gittim. Ultrason sonucunda safra kesesi taşım olduğunu öğrendim ve doktor ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Ben ameliyat olmak istemiyorum. Bu kürle gerçekten safra taşlarımdan tamamen kurtulabilir miyim?

Cevap: Kür programına sadık kalır ve tavsiye edilen aralıklarla tekrar ederseniz safra taşlarınızdan kurtulmanız mümkündür. Safra kesesi küçük bir organ olabilir ama sindirimde özellikle yağların parçalanmasında ciddi rol oynuyor. Safra kesesi olmayınca ortaya sindirim problemleri çıkıyor. Ayrıca safra kesesi alınınca sadece içindeki taşlardan kurtuluyorsunuz. Safra kanallarında ve karaciğer içerisinde bulunan taşlar büyümeye devam ediyor. Birçok kişinin safra kesesini aldırdıktan sonra ağrılarının devam etmesinin nedeni safra kanallarında ve karaciğerde bulunan taşların rahatsızlık vermesidir.

Soru: Safra taşlarından kurtulmak için kaç kür yapmalıyım?

Cevap: Kişinin safra kesesindeki taşlar beslenme, yaş, etnik köken gibi nedenlerden dolayı farklı yapılarda ve sayıda oluşabilir. Kimisinin safra kesesi ve karaciğerinde yüzlerce taş varken bazılarında binlerce olabiliyor. Özellikle kemoterapi tedavisi görmüş kanser hastalarında çok sayıda binlerce taş düşürdüklerine şahit oldum. Tavsiyemiz 8 kürü tamamlamaktır. Ama bazı kişilerin taşları çok küçük ve az sayıda olunca. Birkaç kürde temizliği sağlayabiliyorlar. Eğer yaptığınız son 2 kürde taş düşürmediyseniz veya 4-5 tane düşürdüyseniz kürü sonlandırabilirsiniz.

Soru: Taşları düşürdükten sonra tekrardan safra taşı oluşur mu?

Cevap: İster Safra kesenizdeki taşları tamamen düşürün ister ameliyatla safra kesenizi aldırın eğer beslenmenize dikkat etmez tamamen hareketsiz bir yaşam sürerseniz taşlarınız tekrardan oluşacaktır. Safra kesemi aldırdım nasıl tekrardan taş oluşur dediğinizi duyar gibiyim. Bu sefer taşlar safra kesesinde değil safra kanallarınızda ve karaciğerinizde oluşmaya devam edecektir. Tekrar oluşmasını istemiyorsanız et, yumurta ürünlerini tüketmeyeceksiniz. Tamamen hayatınızdan çıkaramıyorsanız haftada 1 tüketebilirsiniz. Senede 2 kere genel sağlık için kürü uygulamayı da ihmal etmeyin.

Soru: Kür öncesi ve sonrası lavman yapmak zorunda mıyım?

Cevap: Evet kür öncesi ve sonrası lavman yapmak önemlidir. Sağlıklı bir şekilde bağırsaklarınızı temizlemezseniz kür sırasında kusma olasılığınız yüksektir. İngiliz tuzu vücuda girdikten sonra ilerlemek ister eğer bağırsaklarınızda dışkı atıkları varsa ilerleyemez ve geri teper, sonuç olarak kusarsınız. Ayrıca kürün başarı oranını da azaltır.
Kür sonrasında lavman yapmakta önemlidir. Bağırsaklara düşen taşlar ve toksik maddeler bir an önce dışarı atılmalıdır. Yoksa vücut tarafından tekrar emilecek dışarı atamayacaktır. Vücut taşları besin zannedip sindirmeye çalışacak ama başaramayacaktır. Buda karın ağrısı ve bulantıya neden olacaktır. Lavmanı kürden birkaç saat önce, kürden sonra da akşam 17:00-18:00 gibi yapabilirsiniz. Eğer kür sonrası kendinizi halsiz hissediyorsanız bir sonraki güne erteleyebilirsiniz.

S. Kerim Bey, sizden kürü aldım ve uyguladım. Doğrusu taş düşürübileceğimi düşünmedim. İlk kürde yaklaşık 50-60 tane mercimek büyüklüğünde 10-15 adet 1,5-2 cm büyüklüğünde taş düşürdüm. Ağrılarım çok azaldı ama yine başladı sebebi ne olabilir.

C. Başarılı bir kür uygulamışsınız. İlk kürde karaciğer ve safra kesesinin tamamını temizlemek mümkün değildir. Tam temizlik safra taşlarınızın çokluğuna göre 6-12 kür yapılması gerekiyor. Safra kesesinden düşürdüğünüz taşların yerine karaciğerdeki taşlar bir süre sonra tekrar düşerler. Buda ağrılarınızın geri gelmesine neden olur. Beslenmenize dikkat edip kürü uygulamaya devam edin.

S. Kürü uygularken safra kanalımın tıkanmasından korkuyorum. Safra kanalım tıkanırsa sarılık olur muyum?

C.Safra kanalınız tıkanırsa tıkanmaya bağlı sarılık olursunuz. Tıkanıklık geçtiğinde sağlığınıza kavuşursunuz. Bu durum kür ile alakalı değildir. Kürü talimatlara göre yaparsanız tıkanma riskini çok azaltırsınız. Tıkanma olsa bile bir su bardağına 1 çorba kaşığı epsom tuzu koyup içerseniz. Tıkanmanız geçecektir.

S. İnternetten Epsom tuzunu aldım 4 kür uyguladım ama taş düşüremedim. Kürden sonra ağrı atakları yaşıyorum.

C. Bunun birkaç nedeni olabilir. Kullandığınız Epsom tuzu içilebilir olmalı yani magnezyum sülfat oranı en az %16 seviyelerinde olmalıdır. Düşük olursa yeterli kasılmayı yapamaz başarısız olursunuz. Bir diğer sebep ise karaciğer safra kanalınızda büyük bir taş tıkanma yapmıştır. Buda diğer taşların düşmesini engelliyordur. Kür öncesi hazırlıkta önemli bir noktadır. Kür öncesi 6 gün boyunca elma suyu içmelisiniz ve taşları yumuşatmalısınız.
Çok ağrı atakları yaşıyorsanız 1 su bardağı suya 1 çorba kaşığı (15g) Epsom tuzu ekleyin ve karıştırın için,

S.Hamileler bu kürü uygulayabilir mi?

C. Bu konuda tavsiye bulunmak yasal olarak bir suçtur. Ama bana geri dönüş yapan ve aşağıdaki yorumlardan yazan hamile ve emziren takipçilerimiz bir sorun yaşamadıklarını yazmışlar. Benim tavsiyem bu kürü uygulamadan önce doktora danışmalarıdır.
Safra taşı özellikle hamile bayanlarda sıkça görünmekte ve ağrı ataklarına neden olmaktadır. Kürü uygulayamıyorsanız ağrılarınızı dindirmek için tencerede hint yağı veya elma sirkesini ılıtın, havluya dökün ve karaciğerinizin üzerine koyun. Ağrılarınızı azaltacaktır.

S.7 yaşındaki oğlumun ağrıları üzerine doktora gittik ve safra taşı olduğunu öğrendik. Bu kürü uygulayabilir miyiz?

C. Bu kürü 10 yaş üzeri herkes uygulayabilir. Ama bu yaştakiler için yazılan malzemelerin yarısını kullanmanız gerekecektir. 10 Yaş altı için kür uygun değildir.

Soru: Başarılı bir kür yaptım. İlk kürde yüzlerce taş düşürdüm. Üzerinden bir hafta geçmesine rağmen hala taş düşürüyorum bu normal midir?

Cevap: Bunun iki sebebi olabilir. İlki sağlıklı beslenmenize devam ediyorsunuz ve taş düşürmeye devam ediyorsunuz. İkinci ise kürden sonra lavman yapmadınız veya bağırsaklarınızı tam temizleyememiş olabilirsiniz.

Soru: Birkaç kürde ciddi anlamda taş düşürdüm. Karaciğerden kaynaklı rahatsızlıklarım vardı. Ne zaman iyileşmeye başlayabilirim?

Cevap: Taşları düşürmeye başladığınız ilk andan itibaren karaciğeriniz kendini yenilemeye ve vücuda ihtiyacı olan enerji, besin, vitamin, hormon vb. sağlıklı bir şekilde gönderecektir. Her kürde düşen taşta daha iyileşecektir. Tabi olumlu etkileri sağlıklı beslenmeyle destekleyeceksiniz. Hastalıkların tamamına yakını sağlıksız beslenmeden kaynaklanır.

Soru: Karaciğer ve Safra kesesi kürünü 3-4 haftada bir uygulamak zorunda mıyım? Mesela 1 haftada 2 kür yapabilir miyim?

Cevap: Karaciğer temizliğine başladıktan sonra tüm safra taşları temizlenene kadar düzenli aralıklarla kürü uygulamanızı tavsiye ederim. İki kür arasında uzun süre ara vermek bir sonraki temizliğin performansını etkileyebiliyor. Mesela Bazı kişilerde ilk kürde taş düşmeyebiliyor. Bunun sebebi ana safra kanalında bulunan büyük bir taş diğerlerinin geçişini engelliyor. İlk kürde bu taşlar yerinden oynuyor ve bir sonraki kürde tamamen düşmeye başlıyor.
Bir diğer sebep ise temizlikten sonra boşalan yerlere yeni taşların gelmesi yaklaşık 2 hafta sürüyor. Genelde çoğu insan ayda bir kere kür yapmayı tercih ediyor. 2 haftada 1, 3 veya 4 haftada 1 yapabilirsiniz. Tercih tamamen size ait, bir sonraki küre başlamadan 6 gün önce elma, vişne suyu içmeyi unutmayın.

Soru: Lavman yerine eczanelerde satılan kolonoskopi öncesi bağırsa temizliği için kullanılan solüsyonlar kullanabilir miyim?

Cevap: Ben bireysel olarak bu tür kimyasalların kullanılmasına karşıyım. Bu soru bana internet sitemden ve YouTube kanalımdan da çok fazla geliyor. Özellikle erkekler lavman uygulamasının onur kırıcı olduğunu düşünüyorlar. Halbuki alakası bile yok. Kür öncesi ve sonrası bu losyonlar sizi daha da halsiz bırakacağından kullanılmasını tavsiye etmiyorum. İnternette bu konuda mecbur kalırsanız kullanabilirsiniz dediğim doğrudur ama çok zor durumlar için söylemiştim. Bu konuda tavsiye isteyen kişilerin maillerine olumsuz cevap veriyorum.

Soru: İngiliz Tuzu kürü ile karaciğer temizliği yapmak istiyorum ama safra kanalına veya pankreas ortak kanalına taş sıkışacak diye korkuyorum!

Cevap: Haklısınız böyle bir risk var. Ama düşük bir olasılıktır. Safra kanallarına taş sıkışmasın diye bir hafta boyunca hazırlık yapıyoruz ve sağlıklı besleniyoruz. Özellikle elma suyu veya alternatifleri bu süre boyunca safra taşlarını yumuşatacaktır. Kür günü içilen İngiliz Tuzu ’da kanalları genişleteceği için bu riski minimize ediyoruz. Çok uzun zamandır kürü uyguluyorum ve birçok kişinin uygulamasını yakından takip ettim, çok şükür bu tür bir vakayla karşılaşmadım. Aksine safra kanalına taş düşmüş birçok kişinin taşını düşürmesine yardımcı olduk.
Bu konuda bir şeye dikkat çekmek istiyorum. Siz kürü uygulasanız da uygulamasanız da her zaman safra kanalına taş düşme riskiniz vardır. Yağlı bir yemek sonrası veya fazla kaçırdığınız bir öğün sonrası safra kanalınıza taş düşebilir veya safra ağzını tıkayabilir. Siz çaresine bakmadığınız süre boyunca bu riskle baş başasınız.

Soru: Safra kesesi iltihabım var ama henüz iyileşmedim kürü uygulayabilir miyim?

Cevap: Sadece safra kesesi iltihabı değil, iltihabi herhangi bir rahatsızlığınız varsa, üşütmüşseniz, gripseniz veya hastaysanız kürü uygulayamazsınız. İltihabınız tamamen kurumadan veya hastalığınız iyileşmeden kür uygulanmamalıdır.

Soru: Safra kesem alındı, ağrılarım dönem dönem artıyor ve ataklarım oluyor. Hatta bazen iki büklüm yatıyorum hareket bile edemiyorum. Bu kürü uygulamak istiyorum, uygulayabilir miyim?

Cevap: Evet. Safra kesesini aldıranlar da bu kürü uygulayabilir ama ameliyatının üzerinden 6-7 ay geçmiş olması gerekiyor. Safra keseniz alınmış olsa da karaciğeriniz safra suyu üretmeye devam eder. Zamanlar karaciğerde ve safra kanallarında taş oluşumları başlar ve tıpkı safra kesesinde olduğu gibi tıkanmalara neden olur. Özellikle safra kesesini aldırmış olan kişiler her sene birkaç kez kürü uygulamalılar.

Kaynak: https://www.ingiliztuzu.com/safra-kesesi-tasi-nasil-dusurulur/

Please wait...
Categories: Genel bilgi Sağlık

596 comments

 1. Ethan said on Kasım 1, 2022 Cevapla

  Bende safra taşı yok ama safra çamuru var kesemi aldırmak istemiyorum ama çok sancım ve bulantım var. Çamur için öneriniz varmı acaba? Şimdiden teşekkür ederim

  1. kerimkul said on Kasım 1, 2022 Cevapla

   Merhabalar, sakın çamur için öyle bir düşünceye kapılmayın. Kürü uygulayın, beslenmenize de dikkat edin, çamur atılır. Safra taşı ve konu hakkında birçok bilgi için https://www.ingiliztuzu.com adresini incelemenizi tavsiye ederim.

 2. Pelin said on Şubat 8, 2022 Cevapla

  Röntgen görüntüsünü size mail olarak attım bakrsaniz çok sevinirim kerim bey

 3. Pelin said on Şubat 8, 2022 Cevapla

  Kerim bey merhaba ben daha öncede yazmıştım size kardeşim için 15 yaşında kardeşim daha önce 4 kere kür uyguladık en son kürü Ağustos ayında yapmıştık ve çok az taş dökmüştü .bugün yoğun ağrıyla gittik acilde 2.5 ml taş var dediler ve karaciğer boyutu 18.5 cm olarak ölçüldü bu durumda kür yapilabilir mi safra taşı karaciğer büyümesi yapar mı ne yapabiliriz cevap vereceğinizi bildiğim için şimdiden teşekkür ederim ✋✋

  1. kerimkul said on Şubat 9, 2022 Cevapla

   Merhabalar Pelin hanım, öncelikle tekrar geçmiş olsun. Safra taşları iltihap ve duvarda kalınlaşma yada tıkanıklık yoksa ağrı nadiren yaparlar. Ayrıca 2,5 mm taş çok küçük bazen bu taşlar safra kanalından geçerken de ağrı yapabilir. Ama ağrıların nedeni muhtemelen karaciğer büyümesi, organ büyüdükçe komşu organlara baskı yapar ve ağrılara neden olabilir. Karaciğer büyümesi veya yağlanmanın nedeni çoğunlukla yanlış beslenmedir ve tedavisi yine dengeli beslenmedir. Öncelikle kardeşiniz kiloluysa kilo vermeli ve günlük sporunu yapmalı, günde 40 dk tempolu yürüse ve beslenmesine dikkat etse iyileşir. Muhtemelen size de tavsiye etmişimdir, çemen otu tohumu çayını düzenli tüketsin.

 4. emin said on Şubat 5, 2022 Cevapla

  Hocam mrb 47 yasindayim saframda 14 mm tek taş var ameliyat olmam sölendi ama ben safra kesemi aldırmak istemiyorum ingiliz tuzunun iyi geldigini duydum bana yardımcı olursanız çok sevinirim tıkanıklık olma olasılıgı çok korkutuyor beni Allah razı olsun sizden inşallah şimdiden teşekkür ederim Allah razı olsun sizde

  1. kerimkul said on Şubat 9, 2022 Cevapla

   Merhabalar Emin bey öncelikle geçmiş olsun. 14mm taş size rahatsızlık vermiyorsa iltihaba neden olmuyorsa ameliyatı şahsen tavsiye etmem. Kürü belirtildiği gibi uygularsanız bir sorun olmayacaktır. Ayrıca tıkanma riski her zaman vardır. Örneğin yağlı bir yemek veya yemeği biraz fazla kaçırmanızdan dolayı da tıkanıklık yaşama riski vardır.

 5. Kübra said on Aralık 28, 2021 Cevapla

  Merhaba benimde safra kesemde 4 5 mm boyutunda birden fazla taş var ultrason da öyle yazıyor 4 aydır çok fazla ağrı çekiyorum bu aralar giderek sıklaştı en son doktora gittiğimde ameliyat dedi bende bu kürü uygulamak istiyorum ama iltihap varsa uygulamayın demişsiniz şuan olup olmadığını bilmiyorum 1 hafta antibiyotik kullandım değerlerim çok yüksek çıktığı için ve şuanda hala yüksek öncekine nazaran biraz düşmüş 2 hafta sonra tekrar çağırdı değerlerin düşerse ameliyat dedi ilaçları kesmemi artık kullanmamak gerketigini de söyledi iltihap gitmiş mıdır bilmiyorum şuan bile sağ tarafimin ciddi anlamda sizladigini hissediyorum bişey batar gibi sağ tarafıma bende kullanabilir miyim bu kürü acaba bişey daha sormak istiyorum elma suyunu hazır içebilir miyiz sıkma gibi bı olanagim yok çünkü cevap verirseniz çok sevinirim

  1. kerimkul said on Ocak 4, 2022 Cevapla

   Merhabalar Kübra hanım,4-5 mm taş kür için büyük taş değil, kürlerle düşürülebilecek boyuttadır. Ameliyat olmaya karar vermeden önce kürleri uygulamak daha iyi olur diye düşünüyorum. İltihap iyileştiyse ağrınız devam ediyorsa, muhtemelen taşlardan biri safranın kanalla birleştiği yerde boyun kısmında bulunan taştan dolayı safranın akışı kısıtlanıyordur. Elma suyunu %100 elma olduktan sonra sorun olmaz. Dimes markasını tavsiye ederim. Bu arada iltihap olduğunda genelde ateş ve bulantı da olur.

 6. Elif Yıldız said on Ekim 20, 2021 Cevapla

  İyi günler ben meme kanseri tedavisi oldum yumurtalıklar ve 2memede alındı şimdi safrada taş oluşumu,karaciğerde polip var uygulayabilirmiyim.

  1. kerimkul said on Ekim 20, 2021 Cevapla

   Elif hanım çok geçmiş olsun. Eğer kemoterapi tedavisi gördüyseniz tedavinin bitiminden 7 ay sonra kürü uygulayabilirsiniz. Polipler kür uygulaması için engel değildir. İngiliz tuzu genel anlamda da vücut temizliği yaptığı ve toksinleri attığı için poliplerin büyümesini de yavaşlatmasında etkisi olduğu söylenmektedir.

 7. Latif said on Ekim 5, 2021 Cevapla

  Selam Kerim bey. Annem 83 yaşında, 5 ay evvel safra kesesinde çamur olduğu teshisi konuldu. Bu sure içinde 5 kez hastanelik oldu. Çünkü safrada iltihap oluşuyor ve CRP’si yükseliyor. Yaşından ve diğer hastalıklarından (kalp yetmezliği ve tek böbrek %20 çalışıyor) dolayı safra kesesini alamadılar, yüksek riski var diye. Safra iltihabını her seferinde antibiyotik ile tedavi ediyorlar ve taburcu ediyorlar fakat CRP en fazla 20 ye kadar iniyor ve bir müddet sonra tekrar 50 ve üzerine çıkıyor. Bu durumda Kürü nasıl ve kaç defa uygulayacağız? Yardımcı olursanız çok dua alacaksınız, iyi akşamlar.

  1. kerimkul said on Ekim 6, 2021 Cevapla

   Merhabalar Latif bey, Allah sağlıklı uzun ömürler verir inşallah, hastalıkları içinde şifa. Yaş sorun değil ama anneniz bu kür için maalesef uygun değil. İngiliz tuzu böbrek yetersizliğinde kesinlikle kullanılmamalı. Ayrıca safra kesesi iltihabı olduğu içinde kullanmamalı. CRP gerçekten yüksekmiş. Beslenmesine çok dikkat etmeli öğün atlamaması, uzun süre aç kalmaması lazım yoksa safra kendini boşaltmadığı için safra tuzları vs çökerek çamur oluşumunu tetikler. Safra iltihabı için eğer bu ürünlerle ilgili kısıtlaması veya alerjisi yoksa •1 Tatlı Kaşığı Çörekotu (Havanda ezilmiş), •1 Yemek Kaşığı Sirke, •1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı karıştırıp tüketebilir. İlaç tedavisine oldukça katkısı olur. Birde safra içersindeki fazla kolesterolü atmak için Çemen otu Tohumu çayı tüketebilir. 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı çemen otu tohumu ekleyip 5 dk kaynatıyorsunuz. günde 2-3 kere aç karna içebilir.

 8. Nazan said on Ağustos 10, 2021 Cevapla

  Hocam mrb 27 yasindayim saframda 15 mm ye kadar ufak sayıda bir çok taş var ameliyat olmam solendi ama ben safra kesemi aldırmak istemiyorum sonuçta oda bir organ illaki vücuda faydası vardır aldirinca çok zararı olabilecegini dusunuyorum kanımca doğal yollarla temizlemek en mantıklısı ingiliz tuzunun iyu gelebildigini duydum bana yardımcı olursanız çok sevinirim Allah razı olsun sizden rabbim ne dert verip derman aratsin nede sizin gibi insanların hayatini kurtaran insanları başımızdan eksik etmsinn inşallah şimdiden teşekkür ederim Allah razı olsun sizden 🙏🙏

  1. kerimkul said on Ağustos 10, 2021 Cevapla

   Çok teşekkür ederim Allah cümlemizden razı olsun Nazan hanım. Mailinizi mesajınızdan önce gördüm ve cevapladım, mailinizi kontrol ederseniz sevinirim.

 9. elif said on Ağustos 5, 2021 Cevapla

  çok haklısınız kerim bey yanlış beslenmeden dolayı da ağrılar artmış galiba bikaç gündür yağlı ve karbonhidratı kısarak sebze ve meyveyi artırdım daha rahatım şükür, magnezyum sulfatıda doktora sorucam her ihtimale karşı.. çok teşekkür ederim size her sorumuza yorulmadan cevap veriyosunuz Allah razı olsun ben bu kürün çok faydasını gördüm sizin vesilenizle

  1. kerimkul said on Ağustos 10, 2021 Cevapla

   Amin Allah cümlemizden razı olsun. En kısa sürede sağlınıza kavuşmanız dileği ile,

 10. elif said on Temmuz 28, 2021 Cevapla

  merhaba kerim bey kürü daha önceden 5 defa yaptım şükür birçok taş döktüm fakat hepsi bitmedi şimdi 17 haftalık hamileyim safram tam temizlenmediği için ağrılarım var kürü uygulamaya devam edebilirmiyim teşekkürler

  1. kerimkul said on Temmuz 30, 2021 Cevapla

   Elif hanım, maalesef ki hamilelik ve emzirme dönemlerinde kadınlarda safra sorunları ortaya çıkabiliyor veya zaten bir ağrı varsa şiddeti artabiliyor. Bu ağrı aslında taştan kaynaklanan bir durum değil, hamilelikte özellikle östorojen hormonunun düzensizlikleri söz konusu oluyor bu normal bir durum ama maalesef safra içerisindeki kolesterolün ve safra tuzlarının artmasına neden oluyor. Bu durumda Safra sıvısı akışkanlığı koyulaşıyor, özellikle yağlı bir yemek sonrası safra kendini boşaltamadığı için ağrılar oluyor. Bu durumda kür uygulamak sorun olur ama doktorunuza danışın eğer onay verirse 6 saat açlık olmak şartıyla 1 bardak suya 1 yemek kaşığı ingiliz tuzu ekleyin için. safrayı boşaltacağı için ağrıların şiddetini azaltacaktır. Ama İngiliz Tuzu için muhakkak doktorunuza sorun. Doktorlar bu isimle bilmeyebilir muhakkak “magnezyum sülfat” olduğunu ve benim anlattığım şekilde kullanılmasının sakıncası olup olmadığını danışın. Size diğer bir tavsiyem hamilelik süresince safra taşlarını kontrol altında tutmak lazım bunun için bol miktarda meyve, sebze ve kepekli tahıl tüketebilirsiniz. Karbonhidrat ve doymuş yağları da kısıtlamanız daha az sorun yaşamanıza neden olur. Çok çok geçmiş olsun.

 11. Ekrem said on Temmuz 23, 2021 Cevapla

  Hocam merhaba, size nasıl ulaşabilirim? kullanmaya başlamadan önce tetkikleri paylaşmak isterim, bir görün lütfen. Bende polip ve topaklanma (sanırım çamur) var. Taştan bahsedilmiyor raporlarımda. Sonuçlara göz atmanız mümkün olur mu? Teşekkür ederim.

  1. kerimkul said on Temmuz 26, 2021 Cevapla

   Merhabalar Ekrem Bey, [email protected] mail adresime gönderebilirsiniz.

 12. ibrahim said on Haziran 14, 2021 Cevapla

  Merhabalar Kerim Bey ,

  Bende 1 adet 15mm taş görünmektedir. bundan 2 sene önce kürünüzü uyguladım bır çok yeşilimsi taşa benzer şeyler çıktı bunları merak ettıgım için aldım beklettim ve 1 hafta sonra bunlar kendiliğinden ufaldılar ve yumuşadılar. 6 ay önce tekrar kontrole gıttım taş olduğu gibi duruyor ve dün tekrardan kürünüzü uyguladım yağlı karışımı içtikten sonra içimde sanki volkanlar patladı (tabı ağrılı bir durumum olmadı) ancak hiç yeşil taşa benzer şeylerden çıkmadı acaba acaba vücudum artık taş mı üretmiyor yoksa ben bir yerde yanlışlık mı yaptım. bu arada 1 senede ortalama 4-ıle 6 arasında safra atağı yaşıyorum. 3 gün sonra doktora kontrole gidicem sonucu aldığımda burdan yazarım tekrardan kolay gelsin iyi günler…

  1. kerimkul said on Haziran 14, 2021 Cevapla

   Merhabalar İbrahim Bey, tekrardan geçmiş olsun. Makale ve videolarımda belirttiğim üzere safra kesesinin tam temizliğinin olması için 8 bazede 12 kür gerekir. 12 kür genelde yoğun sigara ve alkol kullanan kişilerde oluyor. Birkaç uygulama ile taşlarınız düşer ama belli bir süre sonra ağrılar tekrar oluşur. Aslında bu ağrı ataklarının sebepleri çoğunlukla taştan kaynaklanmaz. Kaynak olarak akademik makaleleri okuyorum. Yakın zamanda faaliyette olacak, sizin gibi sorunu olan kişilere de güzel çözümlerim olacak, siz İngiliz Tuzunu düzenli kullanmaya özen gösterin. sonuçları aldığınızda taş boyutları başta olmak üzere karaciğer, kolesterol gibi testlerin sonuçlarını da iletebilirseniz daha iyi yardımcı olabilirim. Az kalsın unutuyordum. Safra kesesi taşları genelde kolesterol kristalleri, safra tuzları, bilirubin, yağ gibi organik materyallerden oluşurlar. Bu taşlar elle ezilebilir kıvamdadır, saklamak mümkün değildir birkaç günde eriyip giderler. Eğer kalsifiye taş olursa onlar aynı böbrek taşı gibidir. Nadiren rastlanır ve düşürmesi zordur.

 13. Selda Açae said on Mayıs 31, 2021 Cevapla

  Merhabalar 6 günlük kür uygulama da polen veya propolis kullanabilir miyiz şimdiden teşekkür ederim.

  1. kerimkul said on Haziran 1, 2021 Cevapla

   Merhabalar Selda Hanım, tabi kullanabilirsiniz. Sadece Kürü uyguladığınız gün ara vermeniz gerekir. Ertesi günü tekrardan kullanmaya devam edebilirsiniz.

 14. selma said on Mayıs 30, 2021 Cevapla

  merhabalar
  ben geçen sene safra kesesimde taş olduğu için kürünüzü 10 kez tekrarladım ve büyüklü küçüklü çok sayıda taş döktüm. Ağrılarım kesildi fakat bir yıl sonra yine ağrılarım oldu. üç kür yaptım küçük taşlar döktüm. bitti diye düşündüm. ultasonda büyük bir taş olduğu söylendi. sanırım büyük olduğu için düşmüyor. ameliyat olmak istemiyorum. Bu taşı küçültebilirmiyim. Ya da bunun düşme imkani yokmudur. sitenizden ingiliz tuzuna nasıl ulaşabilirim. yardımcı olursanız sevinirim.

  1. kerimkul said on Haziran 1, 2021 Cevapla

   Merhabalar Semra Hanım, kusura bakmayın hemen geri dönüş yapamadım. İnternet bağlantısı konusunda sıkıntı yaşıyordum, şimdi geri dönüş yapabiliyorum. Öncelikle taşınızın boyutunu öğrenebilir miyim? Bu tür ağrıların olma nedenini kısaca anlatayım.Bu ağrıların nedenine gelince. Aslında taş çok büyük değilse (3+ üstü) risk oluşturmaz. Peki neden bu ağrılar oluyor. En büyük 2 nedeni hareketsizlik ve beslenmemize dikkat etmememiz. Bu hatayı bende çok fazla yapıyorum. Bu iki durum etkisi ağrılarımızı nasıl etkiliyor? Hemen anlatayım. Trans yağ, yağlı yiyecekler, fast food, yumurta gibi bazı gıdalar bu durumu tetikliyor. Birde maalesef ki kadın olmak safra taşı sorunlarında önemli rol oynuyor. Çünkü ostorojen hormonunun etkisi küçümsenmeyecek kadar yüksek. Nedenler ortada olunca safra ve karaciğer içerisindeki safra sıvısının akışkanlığı hatta içerisindeki safra tuzlarının oranları artıyor. yoğunluk artınca safra kendisini boşaltamıyor yada sağlıklı çalışmıyor. Bu yüzden safrada taş olmasa bile ağrılar olabiliyor. Hatta etrafınızda safra kesesini aldıran kişiler varsa sorabilirsiniz, çoğu safra kesesini aldırdıktan yaklaşık 1 yıl sonra ağrılarının olduğundan şikayet ederler. İşte bunun nedeni yukarıda anlattığım durumdur. Bunun için size bazı tavsiyelerde bulunacağım, elinizin altında yine İngiliz Tuzu bulunsun ama 10 kür yapmışsınız biraz bekleyin. İlk olarak kendinize bir saat belirleyin ve en az 30 dk tempolu yürüyüş yapın. Çalışıyorsanız ineceğiniz duraktan 2 durak önce inin ve yürüyün. Diğeri ise size bir ilaç tavsiye edeceğim. Benim ilaç yazma gibi bir yetkim yok o yüzden aile hekiminize danışın onay verirse onu kullanın. Yan etkisi olmayan ve sindirime yardımcı olan bir ilaçtır. İlacın ismi Kreon, bu ilaçla ilgili bir hatırlatma yapayım ilacın içeriği domuzun pankreatit sıvısından üretilmektedir. Bildiğimiz üzere DNA yapısı olarak insana en çok benzeyen hayvan domuzdur. Bu yüzden kalp kapakçıkları, sindirim enzimleri gibi birçok şeyi ilaç olarak yapılmaktadır ve sonuçları iyidir. Domuz ürünü kullanmaya çekiniyorsanız Bu ilacı her öğünde ilk lokma ile birlikte alın, ilacı çiğnemeyin ve suyla alın. İlacın etkisi şu şekildedir. Pankreas sindirim sıvılarını doğal yollarla karşılar, yediğiniz besinleri sindirmek için safra kesesi ekstra gayret sarf etmez ve ağrılarınız ortadan kalkar. Birde safra kesesi ve karaciğerdeki kolesterol oranını dengeleyen bitkisel bir uygulamam var. Onu yayına alacağım onu da size tavsiye edeceğim. 1 Hafta içerisinde yayınlayacağım.

 15. Döndü said on Nisan 2, 2021 Cevapla

  Merhaba safta kesemde biri 2cm diğer 4tanesi 1cm den 5tane taş vardı. 5 aydır çeşitli kürler yaptım çamurlaşma oldu ama son 1 haftadır taş safrayı tıkamış perişan oldum ne yapabilirim?

  1. kerimkul said on Nisan 3, 2021 Cevapla

   Çok geçmiş olsun. Kür yapabilirsiniz ama öncelikle tıkanmayı gidermeniz gerekir. Aç karna 1 bardak suya 1 yemek kaşığı ingiliz tuzu ekleyin ve için. 1,5 saat içinde tıkanıklık %95 geçer eğer geçmezse son içtiğiniz bardaktan 2 saat sonra 1 bardak daha için bu sefer kesin düşer. Tıkanıklık geçtiğinde kür yapmak için 6 günlük hazırlığa başlayabilirsiniz.

 16. alihan demir said on Mart 30, 2021 Cevapla

  merhabalar sürekli dek geliyorum tedavi ararken bu gönderiye google dan 1.7mm taşım var tek taş diğer herşey normal tahlillerimde enzimler biraz yüksek karaciğer bu kür karaciğer enzimlerini normale döndürür mü ve yaşım 26 1 taş için safra kesemi aldırmak ne kadar mantıklı ya daha kötü olursam ve bu kürü nasıl alabilirim elinizde mevcutmu acaba teşekkürler

  1. kerimkul said on Mart 30, 2021 Cevapla

   Merhabalar Alihan Bey, çok geçmiş olsun. Direkt olarak karaciğer enzimlerini düşürmeye etkisi yok ama karaciğer kanal ve filtreleri temizlediği için karaciğerin kendi kendini yenilemesini hızlandırır. Yaşınız genç ama burada karaciğer sağlığı için beslenme, karın bölgesindeki yağlanma oranı ve kilonuz çok önemli. Karaciğer yağlanmasında benim tavsiyem bu kür ile birlikte devedikeni tohumu ve enginar haplarını kullanmak toparlanmanıza oldukça etkisi olacaktır. Sitemizden mağaza bölümünde İngiliz tuzu satışımız mevcut. Geçmiş olsun.

 17. Atilla said on Mart 4, 2021 Cevapla

  Merhabalar 10 mm çapında safra taşım vardi. sizin kürünüzü uyguladım. Ama sadece 1 kez uyguladım. Önceden 2-3 ayda bir acillik olurken kürü uyguladıktan sonra 1 yıl hiç ağrım vs olmadı. Ama şimdi yine ağrım var doktora gittim ve ultrasonda 8 mm çapında taş göründü.

  Şimdi yeniden yapmak istiyorum kürü ama kaç kez yapmam gerekiyor. Hangi sıklıkta yapmam gerekiyor

  1. kerimkul said on Mart 5, 2021 Cevapla

   Atilla bey geçmiş olsun. Yorumunuzda diğer okuyucularımız için güzel bir örnek var. Bakın tek bir uygulamayla 1 yıl rahatlama söz konusu devam ettirdiğiniz zaman sonuçlar çok daha iyi, Kürü 3 haftada 1 uygulamak lazım, son iki kürde taş gelmeyene kadar (5-10 tane kolesterol taşı gelmesi kabul edilebilir). Birde beslenmenize dikkat ederseniz safra probleminizden kurtulmuş olursunuz.

 18. Yeşim said on Şubat 13, 2021 Cevapla

  Merhaba Benimde anneannem 94 yaşında geçen hafta safrada ki taş kanalı tıkadığı için kendimizi ağrıyla birlikte acilde bulduk.Taş ve tıkanıklık nedeniyle maalesef pankreas bezi iltihabı geçirdiğini söylediler.Malum yaşından dolayı hiç bir işlemde yapamıyorlar ağrısı atak şeklinde devam ediyor.Ne yapmam gerekir bu durumda yardımınıza ihtiyacım var.

  1. kerimkul said on Şubat 13, 2021 Cevapla

   Merhabalar Yeşim hanım, Çok geçmiş olsun. Annanenizin yaşı ve kronik rahatsızlıklarından dolayı dikkatli olarak bir uygulama söyleyebilirim. 90 yaşında sorunsuz yapanlar oldu ama 94 yaşında olup uygulayan olmadı. Aç karnına 1 bardak oda ısısındaki suya 1 yemek kaşığı (15gram) ingiliz tuzunu koyun karıştırın içirin, içtikten yarım saat sonra sıcak su torbasına ılık su koyun ve karaciğerin üzerine koyun, çok sıcak olmamasına dikkat edin. Sıcak karaciğer ve kanalların gevşemesine yardımcı olur.Pankreatit olmuş anneanneniz doktorunuzun hiç tavsiyesi olmadı mı? yoksa taşın kendisinden düşmesini bekliyorlar

 19. Ömer said on Şubat 7, 2021 Cevapla

  Kerim kul bey size teşekkür ederim videonuz daki gibi uyguladim başarılı oldum taş larim dan kurtuldum döküldü Allah sizden razı olsun şifa Allah’tan kul vesile kurtuldum ağrılarim dan

  1. kerimkul said on Şubat 8, 2021 Cevapla

   Merhabalar Ömer bey, olumlu sonuç almanıza çok sevindim. Allah cümlemizden razı olsun, kürden sonra bir süre ağrılarınız gidebilir ama tekrardan gelecektir. Diğer kürleri de ihmal etmeyin. Sabahları limon suyu içmenizi tavsiye tavsiye ederim. Safra kesenizi rahatlatacaktır.

 20. Yıldız said on Şubat 5, 2021 Cevapla

  Merhaba Kerim bey benimde safra kesemde taşlarım var banada doktorlar kesin ameliyat diyor bende safra kesemi aldırmamakta ısrarlı olunca araştırmalara başladım ve akabinde sizinle tanıştım önerdiğiniz kür dikkatimi çekti size çok teşekkür ediyorum 6 kür yaptım her yaptığım kürde bir avuç taş düşürdüm en büyüğü misket büyüklüğündeydi tekrar doktora gittim ve intraluminal de enbüyüğü 12 mm çapında yaygın multıpl kalkül ekosu izlendi 7 adet taş gözüküyor doktor 7 adet deyince 7 adet olmuyor tabiiki daha fazla oluyor tecrübelerime dayanarak söylüyorum Kerim bey size sorum 12 mm büyüklüğündeki taşı düşürebilirmiyim en son yaptığım kürde taşların en büyüğü 10 mm idi birde karaciğerimde Ekojenitesi gramer 2 artmıştır buna rağmen kür yapmamda bir sakınca varmıdır acaba

  1. kerimkul said on Şubat 6, 2021 Cevapla

   Merhabalar,rica ederim ne demek 🙂 çok güzel kür sonucunda taşların düşmesi güzel bir şey her kür yaptığınızda gelen çok sayıdaki taşlar kolesterol taşlarıdır ve düşürmesi çok daha kolaydır. Safrada ve karaciğerde oluşurlar tabi karaciğerin kütlesi daha büyük olduğu için oradan daha çok sayıda düşer. Birde kalsifiye taşlar vardır yani kireçlenmiş taşlar bunlar bizi biraz daha uğraştırırlar düşmesi daha zordur. ağır olduklarından dolayı kolay hareket etmezler ama imkansız değildir. 12 mm büyüklüğündeki taş düşer 3cm kadar taş düşüren kişilere şahit oldum, 4 cm düşüren 1-2 kişi gördüm ama o büyüklükte ki taş muhtemelen karaciğerden gelmiştir. Bizim için önemli olan şey düşürebildiğimiz taş kadar taş düşürmektir, taşlar tek tük kalırsa asemptomik taş olur yani kişiye herhangi bir rahatsızlık vermez. Karaciğer konusuna gelince sanırım “grade 2” demek istediniz. Bunun anlamı muhtemelen karaciğerinizde bir kist oluşumu başlamıs, grade 2 yani karaciğer bölgenizden gelen yansıma 2 derece artmış. Karaciğer kistleri çoğunlukla iyi huylu olurlar. Sağlığınıza ve beslenmenize biraz dikkat etmelisiniz. Günlük su ihtiyacınızı muhakkak karşılayın, yürüyüşünüzü en az 30 dk olacak şekilde yapın, sağlıklı yağlar tüketin, et fazla tüketmeyin karaciğeri yorar, devedikeni tohumu ve ENginar suyunuda tüketebilirsiniz. Aktarlardan rahatlıkla temin edebilirsiniz.

 21. Hilal ÇAKMAK said on Ocak 22, 2021 Cevapla

  Merhaba efendim annemde kalp pili var nefes darlığı var safra kesesinde ki taş orayı delmiş düşmüş oda tıkanıklık sarilik.ve iltihap yapıyormuş annemin çok şiddetli karın ağrıları oluyor dayanamıyor ameliyat riskli anestezi verilecek diye yapıyolar ercp yöntemi yapılacaktı genel anestesi riskli diye yapmadılar efendim ağrısı çok oluyor taş alınmazsa ne olur nasıl düşer ne yapacağımızı şaşırdık çok üzülüyoruz..

  1. kerimkul said on Ocak 22, 2021 Cevapla

   Merhabalar Hilal Hanım, Öncelikle çok geçmiş olsun. Yaşından ve kronik rahatsızlıklarından dolayı ameliyat veya Ercp olamayan bir çok kişinin Kürü sonunda tıkanıklığın ortadan kaldırıldığına bizzat şahit oldum. Yazdıklarınızda sadece bir konu kafama takıldı, safra kesesindeki taş nereyi delmiş? Allah korusun delinme gibi bir durum risk oluşturur ve safra kesesini acil olarak alırlar. Bu gibi bir durumda doğru olanı budur. Delinme gibi bir durumda bildiğim kadarıyla başka bir seçim yoktur. Safranın sızmasına ve diğer organlara zarar vermesine neden olabilir. Tabi en doğru teşhis doktorun teşhisidir. Onun ne dediği önemli,
   Doğru, taş kanalı tıkarsa safra sıvısı geri teper ve zamanla karaciğerde de birikir. Buda tıkanmaya bağlı sarılığa neden olur. Tıkanıklık gittikten ortalama 15 gün içerisinde sarılık iyileşir. Tıkanıklık basit giderilebilir ama delinme durumuna aklım takıldı bu konuda daha detaylı bilgi verebilirseniz ve annenizin yaşını da belirtirseniz yardımcı olmaya çalışayım.

 22. aleyna said on Ocak 17, 2021 Cevapla

  kerim bey 1 hafta önce ilk kuru yaptım.bi kaç gün sonra tekrar ağrılarım başladı.özellikle yemekten sonra midede ağrılar oluuo .kuru tekrar yapsam mi bu hafta.2 hafta arayla yapsam sakinca olur mu

  1. kerimkul said on Ocak 17, 2021 Cevapla

   Merhabalar Aleyna hanım, kürü 2 hafta arayla yapmanızı tavsiye etmem. Sağlık açısından bir zararı yok ama ilk kürden sonra karaciğer içindeki taşlar düşenlerin yerine hareket edip sabitlenmesi 3 hafta sürüyor,bu yüzden 2 hafta ara ile yaparsanız taş düşürmeme olasılığınız yüksektir. Ayrıca kür süresi yakın olunca vücut bir tür bağışıklık oluşturuyor yani artık alışıyor ve ne kadar içerseniz için bir fayda göstermiyor. ishal bile olmuyorsunuz. Bu yüzden 3 hafta ara ile yapılmasını tavsiye ederim. Bu arada bahsettiğiniz ağrı şekli beslenmeden kaynaklı ağrılara benziyor. Muhtemelen yediklerinizi sindiremiyorsunuz bu yüzden safra ve karaciğeriniz daha fazla çalışıp sindirmeye çalışıyor bundan dolayı ağrılarınız oluşuyor. Herşeyden önce gün içersinde porsiyonlara bölerek en az 2,5-3lt su tüketmelisiniz ki vücudunuz sağlıklı safra sıvısı üretsin. Trans yağlı yiyeceklerden, et, tavuk, soğan gibi besinlerden uzak durun. Pancar ve kereviz suyu safra ağrılarına iyi gelir.

 23. HÜSEYİN EMCAN said on Aralık 19, 2020 Cevapla

  İSTER İNAN İSTER İNANMA
  Yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum Yaşlı annemi doktora muayeneye götürdüm bayan dr annemin safra kesesinde yaklaşık tavuk yumurtası büyüklüğünde taş olduğunu hemen ameliyat olmasını önerdi bizde nerede kime tanıdık bir ameliyatı yapacak doktur öneriniz kim olur dedim bizi Balıkesir merkezde bir isim verdi ve ayrıldık. daha doktorun kapısından çıktığımız da bir tanıdık kişiyle karşılaştık hal hatır sormadan sonra annemin durumunu acil ameliyat olması gerektiğini söyledim bana çok önemli bir önerim var bir ay süre hiç bir normal içme suyu içmeyecek ev yapımı yoğurt mayalayacaksınız süzme yoğurdu yapacaksınız yoğurdun çıkan suyunu bir ay boyunca veya 45 gün boyunca devamlı su ihtiyacını yoğurt suyundan sağlayacak bir ay sonra bu doktora taş için kontrol ettirin sonucu görün taşın yok olduğunu göreceksiniz bu arada cerrahi müdahaleden amaliyattan kurtulacaksınız bu arada doktora amaliyat olduğunuzu olmadığınızı söylemeyin sonucu doktordan öğrenin demişti ve aynısını uyguladık bir ay süre uyguladık ve doktor taş gözükmüyor yapılacak bir şey yok sağlığını iyi dediğinde hayretler içinde kalmıştım Bu olayı bir doktora anlattım tabiki kabul etmedi olmaz öyle şey dedi Yorum sizin bilginiz olsun belki işe yarar veya yaramaz ben yaşadığım olayı paylaşmak istedim Hüseyin EMCAN Bigadiç Balıkesir

  1. kerimkul said on Aralık 19, 2020 Cevapla

   Merhabalar Hüseyin Bey, paylaşımınız için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla yoğurt altı suyunu her gün su ile içiyoruz. Peki günde 2,5-3 litre su tüketiyorum. Ne kadar yoğurttan 2,5litre yoğurt suyu çıkar. Yada günde kaç litre kullanılması gerekiyor.

 24. Adem said on Aralık 1, 2020 Cevapla

  Kerim bey merhaba,
  Sizi rahatsız ediyorum ama kusura bakmayın eşim safra taşı çıktı ve geceleri çok ağrısısı oluyor doktor acil ameliyat olması gerektiği söylüyor. En büyükleri 5mm 18″6 mm ölçüleri unklave yazıyor ultrason da sizede mail attım.
  Sizin videoyunuzu izledim.epson tuzu ile ilgili kullanmak istiyoruz ama korkuyoruz pankreas a düşüp zehirlenmesinden beya daha büyük sorunlarla karşılarız diye ultrason sonucu ek dosya da mevcuttur sizce ameliyat olmadan düzelme olurmu yardımınız rica ederim.

  1. kerimkul said on Aralık 1, 2020 Cevapla

   Estağfurullah ne rahatsızlığı. Öncelikle belirtmek isterim ki kür yapsanız da yapmasanız da safra kanalı veya pankreas/safra ortak kanalına taş düşüp tıkanıklık riski her zaman vardır. Raporunuza göre zaten kronik kolesistit hem de taş var gözüküyor. Kolesistit safra kesesi iltihabıdır. İnfundubulum dediği huni şeklinde safra kanalı olduğunu belirtmiş. Öncelikle doktorun size verdiği ilaçları bitirin iltihabın kuruması gerekiyor. Ağrıların en büyük nedeni de budur. Ameliyat için ani karar vermeyin, özel hastaneler genelde ameliyatta ısrarcı olurlar. Taştan kurtulmak için 1/1000 şansınız varsa en azından deneyin. Safra kesesini aldırıp memnun kalan sayısı azdır. Bana ulaşan her 3 kişiden 1 i safrasını aldırmış kişiler ve safra kanallarındaki taşlardan şikayetçiler.

 25. Meltem said on Ekim 27, 2020 Cevapla

  Merhaba yukarıda örnek usg sonucu atmışsınız fakat ikisindede çok sayıda taş olduğu yazıyor sadece farklı şekilde yazılmış. Multipıl çok sayıda demektir. İlk sonuçtada çok sayıda taş gözüküyor. İkinci sonuçtada çok sayıda taş olduğu belirtilmiş. Fark nedir anlamadım

  1. kerimkul said on Ekim 27, 2020 Cevapla

   Merhabalar Meltem Hanım, evet Multipl çoklu taş demek doğru söylüyorsunuz. Sadece ebat açısından farklılıklara dikkat çekmek istedim. Kendisi düşürdüğü taşları göndermişti. İlk kürden sonra çekilen ultrasonda büyük taşlar gözükmüyordu çoklu taşlar var ama daha azdı. Zaten konu hakkında 2 makale ve videolarımda bu konuya özellikle değiniyorum. Özellikle bu konuda bir kitap yazıyorum yaklaşık 150 sayfalık, konuya detaylıca değiniyorum. Bir sorun olmazsa 1 ay içinde E-Kitap olarak yayınlamayı düşünüyorum. Yoğunluğumdan bitiremedim.
   Zaten tek kürle taş, çamur vs kurtulmak mümkün değildir, doğru taş düşüyor ama her kürde vücudun kapasitesi kadar düşer. Eğer tek kür yapılacaksa, kişi boşuna uğraşmasın. Düşen taşlar yeterli olmayacaktır.
   Geçen ay kendim çekildiğim Tomografim var eski ultrason sonucuyla birlikte onu yayınlıycam.

 26. Murat Karaderili said on Ekim 19, 2020 Cevapla

  Kerim Bey merhaba Daha önce size yazmıştım chron hastası olduğum için bu kürü kullanamıyorum.
  Yemeklerden sonra 2-3 Saat Sürekli Geğirme Oluyor
  Gecede 3-4 gibi gine nefes daralmış gibi oluyor ve geğirme başlıyor 1 saat boyunca devam ediyor.
  Bunun İçin bi öneriniz varmı.

  1. kerimkul said on Ekim 20, 2020 Cevapla

   Merhabalar Murat Bey, maalesef Crohn hastalığı can sıkıcı bir duruma gelebiliyor. Evet, İngiliz Tuzu kürü ve uygulamasında ishal durumu yaşandığı için crohn hastalığını tetikler. Bu yüzden uygun değildir. Crohn genelde genetik, çevresel ve bağışıklık sisteminden kaynaklanır. Tam teşhis için kapsamlı testler yapılması gerekiyor. Ağızdan anüse kadar araştırılıyor. Genelde antibiyotikler haricinde anti-flametuar, anti-ishal ilaçların haricinde bitkisel olarak aloevera, probiyotikler, prebiyotik gıda takviyeleri tercih ediliyor. Crohn bağırsak iltihabı olduğu için benim şahsi tavsiyem zencefil, zerdeçal, karabiber üçlüsünü düzenli kullanılmasınıda tavsiye ederim. Lif alımını dengeleyin, yağ alımını kısıtlayın, balık yağıda tüketebilirsiniz.

 27. Kübra said on Ekim 8, 2020 Cevapla

  Merhaba kerim bey 2 buçuk ay önce yazmıştım size 7 kür yaptım ama şuanda geçmeyen mide bulantilarim ve mide ile ilgili daha başka sorunlarım var demiştim. Sürekli yorgunluk hissediyordum. Doktora gittikten sonra size bildireceğimi söylemiştim. Doktora gittim daha sayamadığım bir sürü şikayetimin sebebini öğrendim, bende candida mantarı varmış, ondan kaynaklanıyormus… :/

  1. kerimkul said on Ekim 8, 2020 Cevapla

   Çok çok geçmiş olsun Kübra hanım,Candida Mantarı tedavinizi sakın aksatmayın vücudunuzun pH seviyesini yüksek tutun. Doktorunuzun tavsiyesine uymanız gerekiyor. Ek olarak size tavsiyem internetten İngiliz Karbonatı ile(sodyum bi karbonat) kürler var. pH ı alkali yapıyor internetteb bi bakın isterseniz. İlaç tedavinize ek olarak yapabilirsiniz. Olumlu birçok geri dönüşler okumuştum. Birde stresten uzak durmanız lazım, güzel yanı candida mantarı teşhinizin koyulması tedavisi var ama biraz beslenme ve kontrollerinizi aksatmamanız lazım.

 28. Esma said on Ekim 8, 2020 Cevapla

  Merabalar bende 6 mm taş çıktı bu kür işe yarar mı gercekten düşürmek istiyorum

  1. kerimkul said on Ekim 8, 2020 Cevapla

   Merhabalar Esma hanım, taşları düşürmek mümkündür. Ama birkaç kürle belli oranda düşer, beslenmenize dikkat ederek kürü uygulayıp ve tekrarlayarak taşları düşürmek mümkündür

 29. Sami said on Ekim 2, 2020 Cevapla

  Merhaba. Ben 3 ay önce bir kez karaciğer temizliği yaptım. Temizlikten sonraki günler, sag tarafımda hafif agrı başladı. 1 ay kadar sonra, sol tarafımda da agrı başladı. Doktora gittim. Kansızlık ve pankreas-elastaz eksikliği tespit ettiler.

  Son 10 gündür aniden ağrılarım arttı. Özellikle sol tarafımdaki agrı arttı ve sırta vurmaya başladı. Üst karın bölgesi agrısından neredeyse yemek yiyemez oldum.

  180cm 69 kilo iken, bu 3 ay içinde toplam 8 kilo verdim. Özellikle son 2 haftada 2 kilo.

  MR çektirip, kan testi yaptırmaya çalışıyorum. Sormak istediğim; Pankreas iltihabı varsa kürü uygulamayın demişsiniz, sebebi nedir acaba? Pankreas kanalı tıkandıysa, iltihap geçtikten sonra, bu kür o taşları da aynı etkinlikte temizleyebilir mi? Kür uygulanabiliyorsa yüksek miktarda elma suyu içmek pankreas sorununu azdırır mı?

  Bir de, dogru dürüst yemek yiyemiyorum. Çorba bile içemiyorum. Nasıl yapsam acaba vücudu besleyebilmek için? Sadece meyve yiyebiliyorum, o da pankreasa yükleniyor olabilir.

  Vakit ayırıp cevapladığınız için teşekkürler.

  1. kerimkul said on Ekim 2, 2020 Cevapla

   Merhabalar Sami Bey, Çok geçmiş olsun öncelikle size tavsiyem acilen doktora gitmenizdir. Bahsettiğiniz belirtiler Pankreatit belirtileridir. Önceliğiniz pankretinizin çaresine bakmaktır. Sadece pankreas iltihabı değil bütün iltihap vakalarında kür uygulanması uygun değildir. Çünkü iltihap varken vücut onunla savaş halindedir. Vücut iyileştirme çabasındayken kür uygulanırsa, karaciğer ve böbrekleri yorarsınız ve kürde etkili olmaz. İyileştikten sonra yapabilirsiniz. Elma suyunu pankreasınızdaki rahatsızlıktan dolayı tüketmeyin. Daha doğrusu fazla tüketmeyin. Bu arada tekrar söylüyorum pankreatitten şüpheleniyorsanız acilden doktora gidin. Bu belirtiler pankreatit belirtileridir; Aşırı kilo kaybı, sık sık küçük abdeste çıkma, halsizlik, aşırı yorgunluk, sürekli acıkma, ishal, karında şişkinlik, gaz ve kramplar, ani karın ağrıları,
   eğer alkol ve sigara kullanıyorsanız bırakmanızı tavsiye ederim. Muhtemelen size bu testleri yapmışlardır, değerlerinde bir anormallik var mı (C-reaktif protein(CRP), pankreas lipaz ve amilaz)

   Kürü uygulayamazsınız ama tıkanıkları için aç karna 1 bardak suya 1 yemek kaşığı İngiliz tuzu koyun ve için sonra yatın karaciğerinizin üzerine ılık su torbası koyun etkisini arttırır.

   Pankreastaki sorununuzu giderdiğinizde kürü rahatlıkla yapabilirsiniz.

 30. Bahri said on Eylül 25, 2020 Cevapla

  Selamün Aleyküm Kerim kardeş,
  Bu safra kesesi taşı ataklarından nasıl kurtulacağız?5-6 hatta 8-10 saate kadar surebiliyor bu çılgın ağrılar.yada nasıl önleyebiliriz?şimdiden teşekkür ederim.

  1. kerimkul said on Eylül 25, 2020 Cevapla

   Ve aleyküm Selam Bahri bey, Safra atağınız başladığında, Aç karnına bir bardak suya bir yemek kaşığı İngiliz tuzu koyun, karıştırın ve için. Karaciğer ve safra bölgenize ılık elma sirkesine batırılmış havlu koyun ve Ayak parmaklarınızın 2, 3 ,4ncü parmaklarına kuvvetli bir şekilde sıkarak masaj yapın. Genelde bu yöntem atakları hızlıca durdurur. Bir diğer taktik 1 bardak suya 4 yemek kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı karbonat içilir. Bunuda deneyebilirsiniz Ağrının başlayacağını hissediyorsanız 1 bardak kırkkilit otu çayı içilir. İlk söylediğimi yapmanızı tavsiye ederim

 31. Esra Can said on Eylül 12, 2020 Cevapla

  Merhaba, Kese fundusunda 2 adet ve safra kesesi sistik kanal girimi düzeyinde 1 adet en büyüğü sistik kanal giriminde 25 mm çapında 3 adet kalkül var.Ayrıca safra kesesi lümeninde yaygın internal ekojenitelere rastlandı.Benim taşlarımın boyutlar bu kürleri eritmeye yarar mı ben 23 yaşındayım ameliyat olmak istemiyorum..

  1. kerimkul said on Eylül 15, 2020 Cevapla

   Merhabalar Esra Hanım, taş adetleri ultrasonda net görüntülenemez muhtemelen daha fazladır. Safra kesenizi, ana safra kanalına bağlayan, safra ağzında taş varmış. Tabi bu taşlar sabit durmazlar muhtemelen görüntülendiği anda ordaymış, günlük su tüketiminizi aksatmayın ve günlük yürüyüşler yapın. Ayrıca safra kesenizde iltihaplarda varmış (internal ekojenite) önce iltihabın kurumasını bekleyin. Muhtemelen doktor antibiyotik ve buscopan vermiştir. İlaçlarınızı bitirin. Kürü denemenizi tavsiye ederim. Kürle birlikte, kırk kilit otu ve iğde çayını tüketirseniz faydasını görebilirsiniz

 32. Hakan said on Eylül 1, 2020 Cevapla

  Kerim bey merhaba ben sizden kürü almıştım ilk 3 yaptığım kürde küçük taşlar düştü 4. De çok çok ufak taş denemeyecek kadar küçük yeşil taneler cıktı sonra ultrasona girdim 1 cm lik taşın hala nurtopu gibi orda olduğunu ultrasonda gördüm yine umutlanmıştım ama doktorun dediğine göre 1 cm’lik taşın kanaldan geçme ihtimali yok diyor Yani bu ne demek o taşın safra kesesinden çıkma ihtimali yok kanaldan çıkabilecek taşların en fazla 0.05 mm lik taşlar olduğunu söylüyorlar.Yani bu kür çok küçük taşları olanlar için evet işe yarayabilir ama benim gibi büyük taşları olanlar için kesinlikle işe yarabileceğini düşünmüyorum zaten doktorun dediği tıbben kanaldan geçme ihtimali olmayan 1 cmlik taşın kürle düşürülmesini beklemek benim hatamdı ama denedim sonuçta safra kesemi aldırmak istemiyorum kim bi organını aldırmak ister ki? Buradaki yorumlara ve Google a baktığımızda da zaten hiç 1 cm gibi bi takı düşüren birinin yorumunu vs okumadım görmedim.Neyse yine de tarif için teşekkürler Kerim bey umarım yaptığımız kürler vücudumuzdaki başka şeyler içinde faydalı olabilmiştir

  1. kerimkul said on Eylül 1, 2020 Cevapla

   Merhabalar Hakan Bey, Öncelikle İngiliz Tuzunun kür üzerinde etkisinden bahsetmek istiyorum. İngiliz Tuzu Safra taşlarını eritmez öyle bir özelliği yoktur. Peki nasıl düşürüyor. Sonuçta düşen taşlar var. İngiliz Tuzunu içmeye başladığımız andan itibaren önce kaslarda sonra karaciğer ve böbrek kasları gevşer ve rahatlar, bağırsaklarda su tutar ve ishal yapar buda ince, kalın bağırsağı tamamen temizler, karaciğerdeki toksinleri çöze ve bağırsağa boşaltır. Safra kesesine etkisi 2 yöndendir. İlki Safra kesesini boyutunun 1/3 oranında daha fazla kasılmasına neden olur ikinci etkisi kasları gevşettiği için safra yolları, hepatik kanallar genleşir. Hem damarlar gevşeyip hemde kasılması artınca yağlı karışımı içtiğiniz anda safra sıvısını püskürtürken içindeki taşlarıda beraberinde dışarı atar. Doğal olarak küçük taşlar ve çamur daha çabuk düşer. Büyük taşların düşmesi zaman alabilir. İşte burada küre 6 gün hazırlığın önemi devreye giriyor. Bu 6gün boyunca yaptıklarımız taş düşme oranını etkiliyor. Mesela elmanın içindeki Malik asit safra taşlarını yumuşatır. Buda yine kanaldan geçişi rahatlatır. Emin olun düşürdüğünüz taşlar karaciğer ve safra kesesinden gelen taşlardır. Bu konuda Türkiye sitelerinde çok fazla görsel yok ama dünya çapında kürü uygulayanların düşürdüğü taşları görmek için Googleda “the liver gallbladder flush” yazın ve aratın. Görsellere geçin ve düşürülen taşları görün, hepsi kürle düşürülen taşlardır. Bu konuda bir kitap hazırlıyorum. İnşallah yakın zamanda bitecek orada da karaciğer içindeki taşları gösteren gerçek fotoğrafları ve kür hakkındaki tüm detayları anlatıcam. Affınıza sığınarak tavsiyede bulunmak istiyorum. semptom göstermeyen bir durum için safra kesenizi aldırmayın. Safra kesenizi aldırınca safra içindeki taşlardan kurtulacaksınız ama karaciğer içindeki taşlar duracak, inanın bana mail atan veya ulaşan kişilerin 1/3’ü safra kesesini aldıran ve kanallardaki taş sorunu devam eden kişilerdir.

 33. saliha uyuk said on Ağustos 30, 2020 Cevapla

  Merhaba kerim bey yazdim ama cevap alamadım bana ne onerir siniz

  1. kerimkul said on Ağustos 30, 2020 Cevapla

   Yorumunuzdan 16 dakika sonra cevap verdim görmediniz sanırım. Sadece bol su tüketin ağrının olması normal, Kanal tıkanmasının ağrısı çok şiddetli olur yüksek ateş, kusma görülür. Bu sıralar yağlı yemek yemeyin, yumurta tüketmeyin

 34. selinay said on Ağustos 29, 2020 Cevapla

  merhaba benim tescilli safra taşım yok. ama şüpheleniyorum. sağ kaburga altında hafif ağrı oluyor. kürü yine uygulayabilir miyim.

  1. kerimkul said on Ağustos 29, 2020 Cevapla

   Merhabalar, Selinay hanım genelde kaburga alt sağ taraftaki ağrı safra taşı veya çamurudur. Safra Taşı veya çamurunuz olmasada kürü sağlık ve karaciğer temizliği için kullanabilirsiniz.

 35. Kübra said on Ağustos 8, 2020 Cevapla

  Merhaba kerim bey. Ben 7. Kürümu tamamladım. 6. Ve 7. Kur de hiç taş dusurmedim. Tek tük kum tanesi kadar düştü sadece o da 1 2 tane filan. Acaba yanlış Bi şeyler mi yaptığım için düşmüyor yoksa taslar mi bitti emin olamadım. Yakında da usg ye girmedim. Fakat benim aklımı karıştıran nokta şu : Benim nadiren yine atak benzeri sıkıntılarım oluyo 1 bardak içtiğimde hafifleyerek geçiyor. Eğer taşlar bittiyse neden hala bu şekilde ağrılar oluşuyor. Ve bir diğer sorum da sürekli mide bulantısi, yanması yaşıyorum. Öğlen yemek yiyorum Mesela 6 7 saat hiç acıkmıyorum mideme oturuyor yediklerim ve çok fazla yiyemiyorum almıyor midem. Yediğim veya içtiğim su bile midemden geliyor. Reflü tanım yok fakat ondan şüpheleniyorum. Acaba taşlar bitmiş ve bu şikayetlerim reflü kaynaklı olabilir mi? Ve reflü olduysa da safradan kaynaklı mi olmuştur? Doktora gorunecegim ama size de danışmak istedim. Teşekkürler şimdiden.

  1. kerimkul said on Ağustos 8, 2020 Cevapla

   Sizi tebrik ediyorum Kübra hanım, 7nci küre kadar gelmişsiniz çoğu kişi ağrıları geçene kadar yapıyor o da birkaç kür sonra tekrar ağrıyana kadar tekrarlamıyor. Bahsettiğiniz ataklar belli zamanda bende de oluyor, atak değilde sağ kaburganın hemen altında hafif sızı şeklide. Bunu araştırdığımda safra sıvısının kıvamının koyulaşmasından oluyor. Bu duruma sağlıksız beslenme neden oluyor. Örneğin safra sorunu olan kişilerin yumurta tüketimini minimuma indirmesi gerekiyor ama ben yumurtayı gerçekten çok seviyorum ve günde 3 tane tüketiyorum. Bunun gibi safra kıvamını koyulaştıran yanlış davranışlar oluyor. Bir diğer önemli unsur ise kısa sürede verilen kilolar.

   Ağrınız karnın sağ alt köşesinden ve sırta vuran şekilde mi ve aynı anda bulantı ve kusma oluyor mu? Eğer bu dediklerim aynı anda oluyorsa safra taşı rahatsızlığıdır. Eğer sadece mide bulantısı çekiyorsanız dediğiniz gibi reflü olabilir. Başka rahatsızlıklarda yapar mesela vertigo, gastrit, ülser gibi, doktora gittiğinizde doğru teşhisi koyacaktır. Sonucu sizin için sakıncası yoksa bize de bildirirseniz sevinirim. Sizin gibi benzer rahatsılık yaşayanları doğru yönlendirmiş oluruz. Bildiğim kadarıyla safranın reflü ile ilgili bir bağlantısı yok. Birde kırkkilit otu içerseniz faydasını görebilirsiniz. Günde 1 kupa bardak aç karna iyi geleceğini düşünüyorum. tekrardan geçmiş olsun.

   1. Kübra said on Ağustos 8, 2020 Cevapla

    Teşekkür ederim Kerim bey Allah sizden de razı olsun vesile oldunuz bu kürü bizlere ulastirdiniz. Haklısınız çoğu kişi ağrısı geçene kadar yapıyor fakat ben 21 yaşındayım ve hani amacım ağrıyı geçirmek değil tamamen bu rahatsızlıktan kurtulmak. Bu midemi bulandıran şeyleri içtiğime değsin istiyorum o yüzden pes edecek gibi olsam bile bırakmıyorum. Çünkü ameliyat fikrini tamamen çıkardım aklımdan. Anı kilo kaybetme konusunda haklısınız 2 yıl önce 25 kilo vermemden sonra çıktı ağrılarım zaten. Hatta egzamalar, alerjiler, sivilceler.. Mide bulantılarim ağrıyla birlikte değil, süreklilik arzediyor. Yani devamlı olarak tuhaf Bi bulantı hissediyorum. 7 kür tamamladım ve bu sürede sadece son 1 ayda 2 kez gece atak geçirdim o ikisinde de akşam tavuklu bir yemek yemiştim bilmiyorum o yüzden mi. Tekrardan çok sağolun. Bir kaç gün içinde doktora gideceğim, sonuçlarımi sizinle paylaşacağım inşallah…

 36. Bahri said on Ağustos 8, 2020 Cevapla

  Merhaba kerim bey,
  Safra kanalima düşen taşı Ercp ile aldılar veya düşürdüler.Safra kesemde 15mm çapında birkaç ve birçok küçük taş mevcut.İngiliz tuzu kürü yaparcak olursam, safra kanalının en geniş yeri 8.7 mm iken büyük taşlar 15 mm olduğu halde kanaldan nasıl düşebilecek?tekrar kanalı tıkayabilir mi?yada ince bağırsak yerine pankreasa düşer mi?bu komplikasyonlar ihtimali kafamı karıştırıyor ve beni endişelendiriyor.Safra kesemde iltihap yoktu,fonksiyonel bir bozukluk yoktur taş dışında.Ameliyat olmak istemiyorum ama kür ile başarı oranı ve komplikasyonlar konusunda endişem var.dökülecek olan taşlar Tekrar kanalı tikarsa tekrar Ercp olup sonra ameliyat yapacaklar belkide…bendeki taşların büyüklüğü kanaldan nasıl geçecek?bu mümkün mü?Ayrıca kürü 8 kere uygulamak kolay değil…sipariş vermek için tuzu cevabınızı bekleyeceğim.Teşekkür ederim şimdiden…

  1. kerimkul said on Ağustos 8, 2020 Cevapla

   Bahri bey geçmiş olsun, İlk belirtmek istediğim hiçbir ilaç, tedavi, kür, alternatif tıp %100 sonuç vermez. İngiliz tuzunda başarı oranı ortalama verecek olursam %85’tir. Diğer belirtmek istediğim ise safra veya pankreas kanalına taş sıkışma riski kür yapsanız da yapmasanız da her zaman vardır. Safra kesenizi aldırsanız bile bu mümkündür. Ama oranı daha düşüktür. Safra kesesi alınmasıyla karaciğer ve safra kanallarında taş oluşmaya devam eder.2 makalemde ve videolarda belirttiğim gibi İngiliz tuzunun özelliklerinden biri kasları gevşetip ve rahatlatması ve safra kesesini boyutunun 1/3 oranında daha fazla kasılmasını sağlar. Ayrıca bağırsaklarda su tutar komple sindirim sistemini temizler, karaciğerdeki toksinleri çözüp dışarı atar. Tabi bu temizliği tek seferde yapmıyor zaten anatomik olarak vücudumuz buna uygun değildir. Kimi insanın taş veya çamuru azdır 3-4 kürde temizleyebiliyor ama bazı kişilerin oldukça fazladır 8-12 kürde temizliyor. BUrada önemli olan mümkün mertebe safra kesenizi aldırmadan sorundan kurtulmaktır. Kür sayıları endişelendirmesin. İnanın bana ulaşan her 3 kişiden biri safra kesesini aldırmış olan kişilerdir. Bu konuda da araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Googleda”safra kesesini aldıranların şikayetleri” diye arama yaptırın ve yorumları okuyun.
   Birde hiçbir zaman safra veya karaciğerde tek taş olmaz ultrason tek yöne odaklandığı için birkaç tanesini görüntüler. Tek taşınız varsa zaten sorunda çıkarmaz, iltihapta yapmaz. hepsini temizleseniz birkaç taş kalırsa beslenmenize dikkat ettiğiniz sürece sorun çıkarmayacktır. Bu kür dışında Kırıkilit otu ve iğde çayı içerekte tedavinize destek olabilirsiniz.

   1. Bahri said on Ağustos 8, 2020 Cevapla

    Kerim bey Epsom tuzu kürü yaptığımda kanaldan daha olan büyük taşlar düşebilecek mi?yoksa küçükler düşüp büyük taşlar kalacak mi?Yani küçükler düşsün,asıl risk olan bunlar.büyük taşlar kesede kalsana sorun olmayacak mı diyorsunuz?iğde ve kırkkilit ile zamanla onlarda erir mi diyorsunuz?

    1. kerimkul said on Ağustos 8, 2020 Cevapla

     Bahri bey, bu sayfaya gelen ve diğer yurt içi ve yurt dışı sitelerin yorumlarına baktığımızda ve Andreas Moritz in kitabında da belirttiği gibi 3-4 cm kadar taşlar düşüyor. Kanal nasıl genişliyor ve nasıl taşlar düşüyor kür tarifi videosundan da izleyebilirsiniz. Tabi bu düşen taşların safradan veya karaciğerden geldiğini anlamamız mümkün değil. Karaciğerden de gelse sonuçta o taş vücudunuzdan düşüyor ve temizleniyor. Küçük taşlar risklidir hepatik, safra ortak kanalı gibi kanallara düşüp ciddi rahatsızlıklara neden olabilirler. Safranızı aldırsanız bile bu riski vardır. Detoks, bitkisel çaylar veya kürlerle belli dönemlerde temizlik yapmanız lazım.
     Sizin öğrenmek istediğiniz, bu kürle %100 temizlik sağlayabilir miyim diye soruyorsanız. Bu oran %85’tir. Kimi ilk kürde kimiside ikinci kürden itibaren taşları düşürmeye başlıyor.

  2. Bahri said on Ağustos 8, 2020 Cevapla

   Kerim bey Epsom tuzu kürü yaptığımda kanaldan daha olan büyük taşlar düşebilecek mi?yoksa küçükler düşüp büyük taşlar kalacak mi?Yani küçükler düşsün,asıl risk olan bunlar.büyük taşlar kesede kalsana sorun olmayacak mı diyorsunuz?iğde ve kırkkilit ile zamanla onlarda write mi diyorsunuz?

 37. banu said on Temmuz 28, 2020 Cevapla

  Merhaba kerim bey.1 ay önce doğum yaptım.ingiliz tuzu icsem sıkıntı olur mu.gebelikten önce dediginiz şekilde uyguladım çok faydasıni gördüm.şimdi trkrar rahatsizlandim.ne önerirsiniz

  1. kerimkul said on Temmuz 28, 2020 Cevapla

   Merhabalar Banu Hanım, Allah sağlıklı ve sıhhatli bir evlat yetiştirmeyi nasip etsin. Sağlıklı bir ömür versin. Normalde biliyorsunuz hamile ve emzirenler için bitki çayları bile doktor kontrolünde veriliyor. Bu sayfadaki gelen yorumlara dayanarak öneride bulunabilirim. Genelde emziren kadınlar kür yaptıkları gün anne sütünü sağlıklı şekilde buzdolabında saklıyorlar kür boyunca çocukları bu şekilde emziriyorlar. Kürden sonra da normal düzenlerine geçiyor. Yarım kürde yapabilirsiniz. 1 bardak suya 1 yemek kaşığı epsom tuzu olacak şekilde hazırlarsınız. 18:00da ilk bardak, 20:00da 2nci bardak 21:30da yağlı karışım içilir ve yatılır. en azından ağrıların azalmasında yardımcı olabilir.

 38. Nazenin said on Temmuz 27, 2020 Cevapla

  merabalar kerim bey.ihtiyacı olanlara yaptıgınız bu güzel bilgi deneyimi için çok teşekkür edeerim. benim taşlar tıkanmış vaziyette ve agri ataklarım çok fazla. bi danısanınıza bu durumda 8 saatlik bir açlık sonrası bir su bardağı klorsuz suya bir çorba kaşığı epson suyu karıştırıp içilebileceğini söylemişsiniz. Bu 8 saatlik açlık süresince su alınabiliyor mu? Bunu öğrenmek isterim . Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. kerimkul said on Temmuz 27, 2020 Cevapla

   Rİca ederim. Güzel yorumunuz için asıl ben teşekkür ederim. Evet su tüketebilirsiniz sadece Epsom suyunu içtikten yaklaşık 20 dakika sonra yağlı karışımı içtikten 2 saat sonra su tüketebilirsiniz. Bol bol su içebilirsiniz. Aklınıza takılan sorularda istediğiniz zaman sorabilirsiniz.

 39. Timur said on Temmuz 12, 2020 Cevapla

  Herkese merhaba ve hepinize geçmiş olsun.

  Ben de geçen hafta sonu ilk kürümü uyguladım. Öncelikle şükürler olsun ki sonuçları çok güzel oldu. İnşallah bundan sonrası daha da güzel olur. Öncelikle yaşadığım süreci adım adım yazmak istiyorum. Umarım okuyan herkese faydası olur. Buradaki yorumları okurken benim de birçok soru işareti vardı kafamda ama şimdi bu soru işaretlerinin hepsi güzel bir şekilde tecrübe edilerek cevaplandı.

  Bununla birlikte bu yazıyı okuyan herkesin huzurunda kerim Bey’e de çok teşekkür ederim. Kendisi bu süreçte tüm sorularımı cevaplandırdı ve bana çok yardımcı oldu. Allah, kendisinden razı olsun.

  İlk ağrılı sancımı mayıs sonu gibi yaşadım. Sonrasında 4-5 gün içerisinde acillik oldum defalarca. O ağrıyı ve sancıyı yaşayanlar ne demek istediğimi, nasıl bir zorluk yaşadığımı çok iyi bilirler zaten. İlk ultrasonla birlikte safra kesesinde çamur, taş ve iltihap olduğu çıktı ortaya ve tabiki kesin ameliyat dendi.

  Sonrasında internetten araştırıp bakarken bu siteye denk geldim ama öncelikle kürü uygulayabilmem için iltihabın kuruması gerekiyordu. Yaklaşık 3 haftalık bir antibiyotik tedavisi ve beraberinde perhizle birlikte çekilen ultrasonda iltihabın ve çamurun gittiği gözlendi ama taşlar yerinde duruyordu tabi.

  İltihap kuruduktan ve kendimi iyi hissetmeye başladıktan sonra normal yaşantıma devam edip kürü hemen uygulamadım ve bu bir hataydı benim için. Aynı durumda olanlar lütfen bu hataya düşmesinler. Normal yaşantıma döndükten yaklaşık 2 hafta sonra yine bir atak yaşadım ve acillik oldum. Ben, iltihap tekrarladı diye düşünmüştüm ama çok şükür böyle bir şey yoktu çekilen ultrason sonucunda. Muhtemelen taşların hareketinden ya da belli bir süre için safra kanalını tıkamasından vs dolayı böyle bir durum yaşadım. Gittiğim doktor da bu minvalde bir şeyler söyledi zaten. Sonra da hemen kür öncesi hazırlığa başladım ve geçen hafta sonu ilk kürü uyguladım.

  Kür sürecinde düşürdüğünüz taşları görüyorsunuz zaten. Taşlarla birlikte muhtemelen birçok safra atığı vs. de atıldı vücuttan anladığım kadarıyla. Kerim Bey’in de dediği gibi kürden sonraki 2-3 gün safra kesesinin olduğu bölgede hafif sızılar, ağrılar vs oluyor ama çok normal. Hakikaten de bir nevi neştersiz ameliyat geçirmiş oluyorsunuz.

  Benim bir diğer gözlemim de bağırsaklarla ilgili oldu. Bu süreçte kür öncesi ve sonrası kolon temizliği yapıldığından bağırsaklar da çok güzel temizleniyor. Kürden sonra tuvalete girme sıklığım arttı ve daha düzenli bir hal aldı. Bu da kürün bir başka olumlu etkisi muhtemelen. Bunun dışında gözlemleme şansı bulamadığım birçok faydası da olmuştur illaki.

  Söylendiği gibi kür sonrası kolon temizliğini ihlal etmeyin çünkü kendimde gördüğüm kadarıyla kür sonrası temizliğin akabindeki 1-2 gün de vücuttan taş ve diğer safra vb atıklar atılmaya devam etti. Böylece tam bir temizlik yapılmış oluyor. Ayrıca kürden sonraki 2-3 gün de mümkünse vegan değilse vejeteryan beslenmeye çalışın. Nasıl olsa temizlik yaptım deyip baklava böreğe gömülmeyin birden. Hem böylelikle vücudun kendini toparlamasına da zaman tanımış olursunuz.

  Bir diğer konu da bu süreçte doktorlarla yaşadığım durumlarla alakalı. Burada kesinlikle kimseye saygısızlık amacıyla söylemiyorum. Doktorlara tabiki de saygı duyuyorum. Hep denildiği gibi “Allah, düşürmesin, başımızdan da eksik etmesin. Ben, bu süreçte direkt ya da dolaylık olarak belki de 10’dan fazla doktorla muhatap oldum. Aralarından biri hariç hemen hepsi hep bir ağızdan “ameliyat şart, taşlar düşmez, orada kalır ve sonra daha büyük sorunla yaşayabilirsin” gibisinden şeyler dediler. Düşerebilirsin, ameliyatı tavsiye etmiyorum şeklinde konuşan sadece 1 doktor oldu ve zaten kendisi de alternatif tıbba sıcak bakan birisi. Buradan ona da teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

  İnsanlar safra kesesi canım ne olacak ameliyat ol deyip geçiyorlar. Belki hayati bir organ değil. Evet insanlar safra kesesiz de hayatlarına devam edebiliyorlar ama ufak bir araştırmada safra kesesinin vücut için diğer tüm organlarımız gibi ne kadar önemli ve işlevsel olduğunu görebilirsiniz.

  Bu söylediklerimin hepsi benim tecrübelerim ve yaşadıklarım. Son karar tabiki sizin. Burada amacım kimseyi oumsuz yönde etkilemek değil kesinlikle. Sadece bu dertten muzdarip diğer insanlara faydası olabileceğini düşündüğümden bu süreçte edindiğim tecrübelerimi ve yaşadıklarımı paylaşmak istedim.

  Umarım herkes bu kürden güzel, iyi sonuçlar alır ve sağlığına kavuşur. Herkese tekrardan çok geçmiş olsun. Sağlıcakla kalın.

  Selam ve saygılarımla.

  1. kerimkul said on Temmuz 12, 2020 Cevapla

   Timur Bey çok geçmiş olsun olumlu sonuç almanıza çok sevindim. Gerçektende üşenmeyip kür hakkında tecrübe ve düşüncelerinizi yazmışsınız teşekkür ederim. Bazı konuları mail yolu ile de size gönderdim ama buradan diğer takipçilerimizede yardımcı olacağınız düşündüğüm için belirtmekte fayda görüyorum. Safra Taşı ve Çamuru sanıldığı gibi safra kesesinin işlevini yerine getirmediğinden dolayı değil tamamen beslenmeden kaynaklanıyor. Allah korusun kanser vs hariç tabiki. Birde hamile, kadınlarda ve kilolu olanlarda risk kategorisinde. Dediğiniz gibi taşlar döküldükten sonra beslenmeye çok dikkat etmelisiniz. Sadece safra değil birçok rahatsızlığın nedeni kötü beslenmedir. Çoğu kişi kür hazırlığı yaparken kilo verdiğini söylüyor bu kötü birşey değil vücut normale dönüyor ve sağlıklı çalışmaya başlıyor.

   Düşen taşların bir kısmı karaciğerden geliyor. Düşünün o taşlar oradayken karaciğerimiz ne kadar sağlıklı çalışabilir. (Bu arada taş diyorum ama bu taşlar yumuşak ve organiktir sert nadiren ortaya çıkar). Ayrıca safranın alınması sorununuzu ortadan kaldırmıyor arkadaşlar çok şanlıysanız sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz ama obezite ve sindirim sorunlarınız ortaya çıkacaktır. Yemeği biraz fazla kaçırsanız bunun olumsuz sonuçlarını yaşayacaksınız.

   Kürü uygulayıp olumlu sonuç alanlar olunca inanın ben fayda görmüşüm gibi çok mutlu oluyorum. Gerçekten çok sevindim. Allahın izni ile daha birçok kişi bu sayede şifasını bulacaktır. Banada vesile olmak düşecektir. Aklınıza takılan her soruda bilgim dahilinde ise seve seve yardımcı olurum.

 40. Duygu said on Temmuz 7, 2020 Cevapla

  İyi günler ben de yaklaşık bir sene önce safra kesemde en büyüğü 15mm olan çok sayıda taş gözlendi tabii hemen ameliyat dendi araştırmalarım sırasında bu yöntemi sizden öğrendim o günden bu yana yaptıklarımla en son cumartesi günü 8.kürü uyguladım.ilk başlarda endişeliydim tabii ama belki 15mm den büyük taşlar da düştü.ilk başlarda küçükler fazlaydı 3. Ve 4.kürde büyük taşlar daha fazlaydı 7.kürü şubatta yapmıştım 8.yi biraz ağrılarım vardı ara ara ctesi günüyaptım.Düşen taş sayısı azaldı ve boyutları da oldukça küçüldü.
  Biraz uzun yazıyorum ama fazla uygulayan bir kişi olarak ilk yapacaklar için söylemek istediğim içilenlerin tatlarının kötü olması işi zorlaştırsa da sonuçta görülenler ağrıların azalması buna değer.Yağlı karışımdan sonra sabaha kadar mide yanmam çok olduğundan sırtıma yüksek bir yastık koyuyorum o gece biraz zor geçiyor onun dışında ertesi gün vucudun kendini toparlamadı çabuk oluyor
  Size ayrıca bu yöntemi bize tanıttığınız için teşekkürler Kerim bey ağrılarım arttıkça yapmaya devam edeceğim.

  1. kerimkul said on Temmuz 8, 2020 Cevapla

   Duygu hanım öncelikle sizi tebrik etmek istiyorum 8 kürü tamamlamışsınız. Genelde kişiler ağrısı geçene kadar uyguluyorlar bırakıyorlar. Bir süre sonra tekrar yapıyorlar. Halbuki tam temizlikte sadece Karaciğer, Safra temizliği değil vücudumuzda birçok kronik rahatsızlığın oluşumuna engel oluyor, varolan rahatsızlıkların gelişimini yavaşlatıyor veya tamamen iyileştiriyor. Size bir tavsiyem daha olacak sabahları limonlu su içme durumunu alışkanlık haline getirebilirsiniz. Yeniden taş oluşumunu taşlar daha küçükken engelleyebilirsiniz veya ara ara 1-2 hafta kırkkilit otu çayı için. Beslenme alışkanlıklarımızı değiştiremiyoruz, gerçekten zor birşey kendimden biliyorum. Yumurta yememem lazım ama günlük 4-5 tane tüketiyorum. Buda safra taşının yeniden oluşumunu tetikliyor. Allahtan kür ve limon var. Sizede tavsiye ederim. Tekrar sizi tebrik ederim, sağlıklı günler dilerim.

   1. Duygu said on Temmuz 8, 2020 Cevapla

    Teşekkür ederim tavsiyelerinizi yapacağım ben de yumurtayı çok severdim ama hemen hemen hayatımdan çıkardım bitter çikolata ile tğrk kahvesi de iyi geliyormuş günlük bir kahve tüketiyorum ama taşın hiç dökülmediğizaman olmayacak herhalde bundan sonra ağrım oldukça yapmam da sorun yoktur herhalde.iyi günler dilerim

    1. kerimkul said on Temmuz 9, 2020 Cevapla

     Ağrınız olsada olmasada genel sağlık için tavsiye ederim. Yumurtayı bende çok seviyorum ama maalesef hayatımdan çıkaramıyorum. Bitter çikolatadaki yağ tüketildiğinde safra kesesini uyarır safra salgılamısını sağlar ara öğünlerde tüketilmesi fayadalıdır. 10 gr kadar yeterli oluyor.

 41. Cihan said on Temmuz 6, 2020 Cevapla

  Mrb kerim bey ilk kürü uyguladım bende çamur vardı cok sayıda yeşil renkte ırılı ufaklı şeyler duşurdum taşa benzemıyor yumşak elle rahatca eziliyor ve gun boyu füşürmeye devam ettim bu taşmı çamurmu yanıtlarsanız sevinirim.teşekkür ederim

  1. kerimkul said on Temmuz 7, 2020 Cevapla

   Merhabalar Cihan Bey, Çamurla birlikte taşlar gelebiliyor. Bu taşlar karaciğerden de geliyor. Safra Taşları pigment, kolesterol, bilirubin, yağ taşları diye çeşitleri var bunlar yumuşaktır, hafiftir suyun üzerinde yüzer düşürmesi kolay taşlardır. Birde kalsifiye taş dediğimiz sertleşmiş taşlar vardır. bunlarda ağırdır batarlar. düşürmesi daha zordur. Sizin düşürdüğünüz taşlar ilk belirttiğim kategoride, bu süreçte bol bol su için vücudunuzdaki taş oranına göre bir süre daha dökülmeye devam edebilir.

 42. Timur said on Haziran 30, 2020 Cevapla

  Kerim Bey merhaba,

  Bir süredir sitenizi takip ediyorum ve bu kürü uygulamak istiyorum. Benim sürecim biraz uzun olduğundan adım adım yazacağım.

  Yaklaşık 1 ay önce karın bölgemde ağrılar başladı. Tabisafra kesesinden ziyade midede sorun olduğunu düşündüm ve acile gittiğimde de bu doğrultuda ilaçlar verildi. Tabi aslında o sırada safta kesesi nedeniyle atak geçiriyormuşum. Sonra 2 ve 3 gün arayla 2 atak daha yaşadım ve en son ultrason çekindiğimde hem iltihap hem çamur hem de taş olduğu söylendi. Taşların bir tane 10 ml civarı. Bunun dışında sanırım 7-8 milim civarında birkaç tane daha var.

  Devamında yaklaşık 3 hafta sürecek olan bir antibiyotik tedavisi başladı. Sizin sitenize ilk göz attıktan beri de düzenli bir şekilde elma suyu tüketmeye başladım. Direk organik olmasa da olabildiğince iyi olanlarında alıp içmeye başladım. Antibiyotik tedavisinin akabinde tekrar ultrason çekindim. İltihap tamamen gitmişti ve çamur da gözlenmedi. Sadece taşlar duruyordu yerinde. Tabi ilk teşhisten sonra perhize de başladım. Yumurta, kızartma vb tüketmemek, hayvansal protein olarak da sadece haşlama olacak şekilde yağsız tavuk göğsü tüketmek gibi.

  Yaklaşık 1 aylık süreçte ara sıra oluşan hafif ağrılar dışında pek bir sorun yaşamadım. Hatta son 2 haftadır hiçbir sorun yoktu neredeyse. Ancak birkaç gün önce ağrılar tekrar başladı ve doktora gittim. Ben, iltihaptan şüphelenmiştim ama iltihap yoktu. Sadece taş gözlendi ve doktor taşların hareketinden vs doalyı böyle bir ağrı olabileceğini söyledi. Ultrasonda da 7 ile 10 mm arası 4-5 tane taş olduğu gözlendi. (Sanırım doktorun yorumu ve ultason cihazının markasına vs göre gözlemler değişebiliyor.)

  Bugünden başlayarak daha kontrollü şekilde elma suyu içmeye başladım. Bütün güne yayacak şekilde günde 1-1.5 litre içmeye çalışıyorum. Bu cuma ya da cumartesi ilk kürümü uygulamak istiyorum ancak birçok kişi gibi benim de bazı şüphe ve korkularım var; düşen taşlar safra kanalını tıkar mı ya da pankreatite sebep olur mu vs. gibi. Bununla birlikte kilolu biriyim. Bunun bir dezavantajı vs olur mu bilemiyorum.

  Birçok doktorla konuştum ama hepsi ameliyat diyor ve ben de pek ameliyat olma taraftarı değilim. Biraz uzun yazdım kusura bakmayın. Durumumla ilgili görüş ve yorumlarınızı yazarsanız çok sevinirim.

  İyi akşamlar dilerim.

  1. kerimkul said on Temmuz 1, 2020 Cevapla

   Merhabalar Timur bey, Öncelikle geçmiş olsun. Evet çoğu zaman safra ağrısı mide ağrısına benzer şekilde ortaya çıkabilir. Çok kişide mide rahatsızlığı olduğunu düşünüyor. Safra kesenizde büyük bir taşta olabilir yada çok doludur midenize baskı yapıyordur buda midenizi ağrıtabilir.

   Size tavsiyem uzun süreli meyve suyu içmeyin fruktoz bir süre sonra rahatsızlık verebilir. Bunun yerine 1 bardak suya 4 yemek kaşığı limon suyu sıkın ve her sabah aç karnına için. 20-25 dk sonrada kahvaltınızı yapın. Elma suyunu (günlük 1 litreyi) kür uygulamanıza 6-7 gün kala uygulamanız daha uygun olacaktır.

   Evet ultrason cihazları marka ve yorumlayan kişiye göre farklılık gösterebilir. Hatta aynı makinede peşpeşe 2 gün ultrason çekilin ikisinde de farklı sonuç alabilirsiniz.

   Perhiziniz de dikkat etmeniz en önemli husus aç kalmamanız. Aç kalırsanız safra keseniz kasılmayacak böylelikle bir süre sonra taş oluşacaktır. Öğün atlmayın ve ara öğünlerde bitter çikolata, badem, ceviz fındık gibi şeyleri tüketin 4-5 tane yemeniz yeterlidir. Yağı hayatınızdan tamamen çıkarmayın Zeytinyağı tüketin. Yoksa yağda eriyen A D E ve K vitaminlerinin eksikliğine bağlı rahatsızlıklarınız ortaya çıkacaktır.

   Taşlarınız kanala düşecek boyutta değil ama ultrasonda görünmeyen ufak taşlar varsa onlar kanala düşebilir. Bu risk kür yapsanızda yapmasanızda vardır. Safra ilaçları kullansanızda vardır. Kilonuz safra taşına sebep olabilir. Ama biraz önce dediğim gibi ani kilo verme değil yavaş yavaş vermelisiniz yoksa safra taşı oluşur.

   Safra keseniz alınsada ağrılarınız bir süre sonra geri gelecektir. Çünkü safra alınınca safra kesenizin içindeki taşlardan kurtuluyorsunuz ama karaciğer, hepatik ve koledokta taş varsa onlar olduğu gibi duruyor. Ayrıca safranız olmadığı için sürekli ishal olacaksınız. Bir sürü olumsuz etkileri vardır. Bunun için iyi düşünmenizi tavsiye ederim.

   1. Timur said on Temmuz 1, 2020 Cevapla

    Kerim Bey merhaba,

    Öncelikle cevabınız ve detaylı açıklamalarınız için teşekkür ederim. Merak ettiğim bir diğer konu da bu kürlerin kaçar hafta ya da gün arayla yapılabileceği. Ben, ilk kürümü bu haftasonu yapmayı planlıyorum. En kısa zamanda sonuç almak amacıyla diğer kürleri de uygulayıp tam temizlik sağlamak istiyorum.

    Bir diğer sorum da yorumlarınızdan birinde bu kürün sadece karaciğer ve safra temizliği için değil de genel anlamda güçlü bir detoks olduğunu söylemişssiniz. Bu kürle birlikte vucütta başka yerlerde olan iltihap vb. şeylerin de sökülmesi, vücuttan atılması mümkün müdür? Yani siz böyle bir şeyi tecrübe ettiniz mi ya da size danışanlardan böyle bir durum yaşayıp da sizinle paylaşan oldu mu?

    İyi günler dilerim.

    1. kerimkul said on Temmuz 1, 2020 Cevapla

     Timur bey 3 haftada 1 kürün tekrralanması lazım. https://www.evyapimitatlar.com/karaciger-ve-safra-kesesi-tasi-temizleme bu makalemizi okumuşmuydunuz.
     Bu kür ülkemizde yeni biliniyor ama Yurtdışında 35 yıllık bir geçmişi var. ben 5 seneyi aşkın bir süredir kürle ilgili sayısını hatırlamadığım kadar kişiyle yazıştım veya direkt görüştüm. O kadar farklı rahatsızlıkların iyileştiğine şahit oldum ki, bu kürle ilgili yurtdışındaki sitelerde çok fazla yorum ve iyileşme adımları mevcut. İngiliz tuzu hastalığı tedavi etmez tedavi edici bir özelliği yoktur. Magnezyum eksikliğinde yardımcı olur. Birde ciddi anlamda bağırsak temizliği yapar. Birde bizim uyguladığımız kürde safra karaciğer temizler. Birçok kronik rahatsızlıkların altında karaciğerin safra taşlarıyla dolması ve doldukça diğer organlara ihtiyacı olan protein, karbonhidrat,vitamin,hormon vs. gibi temel mineralleri gönderememesi veya kısıtlı göndermesiyle oluşur. Karaciğer içerisindeki safra kanalları dolunca örneğin prostata ihtiyaçlarını gönderemezse prostat sorunları, akciğerlere gönderemezse akciğer sorunları ortaya çıkar. İngiliz tuzuyla bu taşlar temizlendikçe organlara ihtiyaçları sorunsuz gönderildikçe vücut bir süre sonra kendi kendini yeniler ve sorunlar ya tamamen ortadan kalkar ya da semptomlar hafifler. Yani yapılan sadece karaciğer temizliğidir. İltihap sorunlarınız varsa Zerdeça,Zencefil ve karabiber karışımlarını kullanabilirsiniz. Romatizma şikayetleriniz varsa Epsom tuzunun ayrıca banyosunu yapabilirsiniz.

   2. Turan said on Temmuz 1, 2020 Cevapla

    Merhaba kerim bey bendede 7mm tas varmis doktor ameliyat dedi ben ole bi agrim olmadigi icin kabul etmedim bir ilac yada baska bi yolu yokmu dedim oda bana ursactive diye bir ilac yazdi bu ilac ile bir bilginiz varmi acaba ise yariyomu tas yok etmede.

    1. kerimkul said on Temmuz 1, 2020 Cevapla

     Turan bey, Bir önceki mesajınızda cevabını vermiştim. birkaç mesaj aşağıdan takip edebilirsiniz

 43. Betul said on Haziran 28, 2020 Cevapla

  Oncelikle nezakatiniz bikamadan usanmadan aninda cevap verdiginiz cok tesekkur ederek baslamak isterim kuru sorunsuz bitirdim cok fazla yesil ve daha baska renklerde ve buyuklukte maddeler döktum cok sevindim ancak malesefki kur sonrasi karnimda sag tarafimda cok ciddi yanma oldu agrilarim oyle arttiki kur gunu aksam uzeri hastaneye gittim haftalar oncesi olan ultrasonla birebir ayni cikmasi karaciger yaglanmasinda zerre azalma olmamasi hayal kirikligi oldu oyle umut baglamistimki…ben basarili olamadim velhasil…

  1. kerimkul said on Haziran 28, 2020 Cevapla

   Rica ederim Betül Hanım, siz sanırım benim makalelerin tamamını veya videoyu izlemediniz. Zaten tek kürde temizlik mümkün değildir. Vücuttaki taş oranına göre 4-5-8 kür gerekiyor. Gönderdiğim yazı ve makalelerde ağrıların olabileceği hatta durumu neştersiz bir ameliyata benzeterek anlattım. O taşlar kanallarınızdan geçerek bağırsağa dökülüyor geçerkende sürtünüyor sonrasında o ağrılarım olması çok normal 1-2 güne kendiliğinden geçiyor. Mesela bazen sert ekmek yeriz yutarken boğazımızı çizer iyileşene kadar su bile içsek canımız yanar. Ayrıca karaciğer yağlanması karaciğeriniz temizlendikçe kendisini yenileyerek iyileşir. Tek gecede yada birkaç günde iyileşmesi yepyeni olması mümkün değildir. Tıpta ve alternatif tedavilerde böyle bir tedavi veya teknik yoktur. Kürünüzde taş düşürdüğünüzü söylüyorsunuz gayet başarılı olmuşsunuz karaciğer ve safranızdan o kadar taş eksilmiş oldu, bir sonraki küre yine dökülecek ta ki bitene kadar.

 44. Cihan said on Haziran 26, 2020 Cevapla

  Merhabalar kerim bey ben daha önce mide agrısından hastaneye gittim ultrason cektiler 7.7 mm lik taş var safrafa dedıler ben bitkisel bir ilac kullandım iki ay şikayetlerım gecti daha sonra yıne cok şiddetli agrıyla baska bir hastahaneye acıle gittim serum igneler kesmedi sabaha kadar o acıyla kıvrandım ultrason cektiler doktor safrafa iltahap ve camut var dedi iltahap icin on gunluk ilac verdı on gun sonra kontrole gel dedi internetten araştırırken sızın sayfanızı tesadüfen gördüm yorumları okudum inşallah bu kürü bende kullanacam ama iltahap varmıiş ilacla gecermi yada camur kurle temizlenirmi bu konuda beni aydınlatırmısınız şimdiden cok teşekkür ederim

  1. kerimkul said on Haziran 26, 2020 Cevapla

   Cihan bey çok geçmiş olsun, maalesefki safra taşaları veya çamuru hele de iltihapla birlikte kişinin keyfini kaçıracak ve günlük yaşam kalitesini etkileyecek semptomlar gösterebilir. Önceliğiniz iltihabın kuruması için ilaç tedavinizin bitmesini beklemektir. Çamur için endişelenmeyin sağlık için riskli bir durum olmasına karşın temizlenmesi en kolay safra problemidir. Taş boyutlarınız kür için uygun boyuttadır. Kürü uygulamayı tercih edebilirsiniz. Unutmadan safra iltihabı ve ağrılarınız geçene kadar yumurta tüketmeyin. Ağrılarınızın artmasına ciddi katkı sağlar. Bol su içmeyi ve hareket etmeyide ihmal etmeyin. Sabahları aç karna 1 bardak suya 4 yemek kaşığı limon ekleyin ve için, taşlarınızın yumuşamasını sağlayacaktır.

 45. Betül said on Haziran 15, 2020 Cevapla

  Kerim bey merhaba malesefki bende yogun agrilarim sonrasi safra kesemde taslar oldugunu ogrendim ve pandemi surecine denk geldigim icin sıkıntılı gunler geciriyorum arastirmalar sonucu epsom tuzu ve size rastladim ve tabi daha bi cok bilgiye baslamadan size yazmak istedim cunku kafam cok karisti yazin bu kurun yapilmamasi gerektigi greyfutsuz olmayacagi(ki suan imkansiz greyfut bulmak) 0 kan guruplarinin yapmamasi gerektigi candida mantari olanlar yapmasin demissiniz nerden bilecegiz var olup olmadigini ve tansiyonu hep dusuk olan ben sikinti yasarmiyim…agrilarim cok fazla baskada carem yok ama cok endiseliyim

  1. kerimkul said on Haziran 15, 2020 Cevapla

   Merhabalar Betül Hanım, öncelikle geçmiş olsun. Safra taşı maalesef ki kişinin günlük yaşam kalitesini oldukça aşağı çeken bir rahatsızlık. Greyfurt yerine limonda kullanabilirsiniz ama büyük marketlerde her zaman greyfurt oluyor. Dün manav reyonunda görmüştüm. Bende şimdi su orucuna başladım sonunda kürü uygulayacağım. Tüm organları temizliyor ve hücre yeniliyor ama zor bir uygulama, bu uygulama için alıp saklasam mı diye düşündüm. Ama bulunabiliyor. 0 kan grubu olanlar için bilgi birkaç sitede gördüm ama Andreas Moritzin kitabında bulamadım. Yurtdışındaki sitelerde de yok.Sadece Türkiye’de birkaç kişi böyle söylüyor.Bende uyarı amaçlı iletiyorum yoksa şu ana kadar olumsuz bir dönüş olmadı.
   Candida mantarı olanlar elma suyu tüketemezler, ishal olurla ve karında çok şişkinlik ve gaz olur buda rahatsız edicidir. Böyle birşeyden şüpheleniyorsanız internetten Candida mantarı testi diye aratırsanız daha iyi olur. Basit bir testi var.
   Gönderdiğim dozajda içilirse bir sorun olmaz. Tansiyon ilacı kullanıyormusunuz? Çünkü kür sırasında ilaç kullanılmaması gerekiyor.

   1. Betül said on Haziran 26, 2020 Cevapla

    Kerim bey cevabiniz icin cok tesekkur ederim ben kure basladim merak ettigim sey ishal durumu tam olarak ne zaman basliyo ilk epsom tuzlarindan sonra hemen basliyomu

    1. kerimkul said on Haziran 26, 2020 Cevapla

     Rica ederim ne demek. İshal durumu kişinin bünyesine göre farklılık gösterir. Kimi insanda ilk bardakta başlarken çoğu kişide ikinci bardaktan sonra başlar. Karnınız guruldamaya başlar. İngiliz tuzunu içitkten 15-20 dk sonra yağlı karışımdan 2 saat sonra bol su içebilirsiniz. Taşlar ise büyük olasılıkla sabah tuvalete çıktığınızda düşecektir.

     1. Betul said on Haziran 27, 2020

      Kerim bey yine ben 🙂 kurun sabah asamasina sorunsuz geldim diyebilirim bulanti falan olmadi ancak cokk siddetli basagrim var(daha once boyle bi sikintim yoktu epsomlardan sonra basladi) hic uyumadim gece 6daki epsomuda ictim ancak bundan sonra dahada artarsa dayabilecegimi sanmiyorum 8dekini icmek zorundamiyim ve ne zaman ilac alabilirim 🙁

     2. kerimkul said on Haziran 27, 2020

      Betül hanım baş ağrısı dehidrasyondan olur. İshal durumu olduğu için vucüt su kaybediyor. Bol su için kaybedilen geri alınca geçecektir. epsom suyu içitkten 15-20 dakika yağlı karışımdan 2 saat sonra su içilebilir. Bol bol tüketin, ev yapımı serumda yapabilirsiniz. 1 bardak suya 1 çay kaşığı tuz 1 tatlı kaşığı şeker koyup karıştırın ve için ishalin toparlanmasınıda sağlar.

 46. ufuk said on Mayıs 8, 2020 Cevapla

  Mağaza kısmından kür paketi almak istiyorum fakat stoklarımızda kalmadı uyarsı veriyor. Yeni stoklar ne zaman elinizde olur ?

  1. kerimkul said on Mayıs 8, 2020 Cevapla

   Ufuk bey merhabalar, şu an elimde 3 paketlik mevcut 8’li kür pakedini güncellerim birazdan. Karantina dönemi olduğu için teminde sıkıntı oluyor bu 3 paket bitince teminde ve paketlemede bir sorun yaşamazsam 1 veya 1,5 hafta sonra tekrar ekleyebilirim. Sağlıklı günler dilerim.

   1. Burcu said on Mayıs 23, 2020 Cevapla

    Kerim bey mrb benim 25.10 2019 da safra kesemde 2.8mm capı yazıyor polip görüldü diyor polip le taş arasında ne fark var veya varmı 2.8 cok büyükmü cünki son 2 gündür mide bulantım var ve sag tarafında cok degil ama hafif bir agrı var omu yapıyor acaba tşk ederim

    1. kerimkul said on Mayıs 23, 2020 Cevapla

     Merhabalar Burcu hanım,öncelikle geçmiş olsun. Polipler genelde zararsızdır ama düzenli kontrol ettirmelisiniz. Çünkü 1 cm’den sonra risklidir zaten doktorlar safra kesesini almak isterler. Çoğu zaman safra duvarında biriken kolesterolden oluşur. Bu yüzden beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bu kürde polipler için garanti yok ama safra içerisini ve karaciğeri temizler, Kolesterol poliplerini ise küçülttükleri gözlenmiştir. Ama dediğim gibi safra taşı kadar başarılı olur mu net bir şey söyleyemeyeceğim. Polipler bildiğim kadarıyla mide bulantısı yapmaz tabi adet ve büyüklükle de alakalı, muhtemelen safra çamurunuz veya taşta olabilir.

 47. Kübra said on Mayıs 7, 2020 Cevapla

  Selamun aleyküm kerim bey hayırlı ramazanlar. Halihazırda küre devam ediyorum ama bisey aklıma takıldı, taşlar tamamen temizlendikten sonra yumurta yiyebilecek miyiz acaba ? Birde oruç tutmak sıkıntı yapıyor mu safra taşı olan kişilere? Çünkü ben 8 gün filan oruç tuttum ve 8 in 4 ünde mide bulantısı çektim. Ve şuan orucu bıraktım elma suyu içiyorum kür için ve mide bulantım az miktarda halen var… Oruçtan kaynaklı mıdır acaba bulantinin sebebi?

  1. kerimkul said on Mayıs 7, 2020 Cevapla

   Ve Aleyküm Selam Kübra hanım, Sizlerede Hayırlı Ramazanlar. Taşlar temizlendikten sonra yumurta tüketebilirsiniz ama tabii ki safra taşı oluşumuna neden olacaktır. Kendimden örnek vereyim, yumurtayı çok severim özellikle kahvaltıda 2-3 tane haşlanmış yumurta yerim. Ama her sene safra taşım olsada olmasada kürümü yapıyorum. Çünkü genel olarak diğer organlarada kürün faydası çok fazla. Kürümü tekrarladığım için çok şükür safra problemi yaşamıyorum. Zaten tamamen temizlendikten sonraki dönemlerde peşpeşe bu kadar kür yapmanıza gerek yok 2 kür yetiyor.

   Oruç tutmak özellikle taş sayısı fazla, çamur bulunan kişilerde ağrılara neden olabilir. Ayrıca uzun süreli açlıkta buna diyetler ve atlanan öğünlerde dahil safra kesesi uzun süre kasılmadan beklediği için safra taşı oluşma riski artar. Öğünde atlamamanız gerekiyor. Baktınız öğün atlıyorsunuz. 1 fincan kahve ve 30-40gr kadar Bitter çikolata yerseniz en azından safra taşı oluşumunu azaltacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

 48. Gül Demircan said on Mayıs 6, 2020 Cevapla

  Kerim bey merhaba, ben safra kesem icin bu kürü uygulamak istiyorum, nasil satin alacam

  1. kerimkul said on Mayıs 6, 2020 Cevapla

   Merhabalar Gül Hanım, Menude Magaza bölümüne tıkladığınızda ürün listelenecektir. https://www.evyapimitatlar.com/magaza sağlıklı günler dilerim

 49. Ali said on Nisan 30, 2020 Cevapla

  Selamlar, saygılar hocam. Karın üst bölgede ve sırtıma vuran yanma şekilde şiddetli ağrılarım var. Ultrason sonucumda safra kesemde lumende 2 mm çapı aşmayan kalkür-kristalleşmiş tortu izlenmiştir yazıyor. Bu çaptaki tortu bu şekilde ağrı yapar mı. Tavsiye ettiğiniz kür uylamamda bir sakınca var mı. Çok tedirgin ve korkuyorum. Doktor kesin ameliyat olman gerekiyor dedi. Taş boşluğa kaçarsa daha kötü sonuçlara yol açar dedi. Öncelikli olarak iğde çayı ve kırkilit otunu kullanırsam taşların tıkama ya da pankresa kaçma gibi sorunlar oluşurmu. Saygılar sunuyorum. Teşekkürler.

  1. kerimkul said on Nisan 30, 2020 Cevapla

   Merhabalar Ali Bey, öncelikle geçmiş olsun. Belirttiğiniz ağrılar safra kesesi taşında oluşan şikayetlere benziyor. Zaten ultrason sonucundada taşların olduğu belirtilmiş. Öncelikle endişelenmeyin, ameliyat olmanızı şahsi fikrim olarak tavsiye etmiyorum. 2 mm lik taş için ameliyat bence gereksiz. Tabi başka ciddi rahatsızlıklarınız yoksa, küçük taşlar ve çamur büyüklere nazaran safra kanalına düşme riski olduğu için daha risklidir. Safra kanalına düşse bile çözümü vardır. Emin olun ki safranızı aldırsanız bile şikatlerinizin ortadan kalkmama durumu %70, internette “safra kesesini aldıranların şikayetleri” diye aratın kişilerin yorumlarını okuyun. Kürü tabii ki uygulayabilirsiniz hatta sizin taş boyutlarınız büyük taşlara nazaran daha kolay temizlenecektir. Kırkkilit ve İğde çaylarını tüketebilirsiniz bir sorun olmaz. En azından şikayetleriniz gidene kadar yumurta tüketmeyin, hayvansal proteinlerden uzak durun, kilo dengenizi sabit tutun. Ani kilo kayıplarından ve kilo almadan kaçının, bol su tüketin. Bunları yaparsanız ağrılarınızı azaltacak taşların büyümesini geciktirecektir.

 50. Mualla Ceylan said on Nisan 26, 2020 Cevapla

  Size ne kadar teşekkür etsem az kalır. Küre başlarken çok tedirgindim hayatım boyunca yeşil çay bile tüketmedim bu tarz alternatif şeylere güvenmediğimden. Ancak konu ciddi olunca ve sonu ameliyat olunca ne kaybederim en fazla denemiş olurum dedim. Ve sayenizde kaybetmek yerine kazandım. Ameliyat olmaktan kurtuldum. Sabah dökülen safra taşlarını görünce şok geçirdim. Birebir uygulanırsa dediğiniz gibi sonuç mükemmel. Emeğinize bilginize sağlık. Çok çok teşekkür ederim.

  1. kerimkul said on Nisan 26, 2020 Cevapla

   Merhabalar Mualla Hanım, Rica ederim ne demek, Olumlu sonuç almanıza çok sevindim. İşte bu düşen taşların bir kısmı karaciğerden bir kısmı safra kesesinden dökülüyor. Bu taşlar karaciğerde safra kanallarını tıkadıkları için kronik baş ağrısı, migren, romatizma, egzema, sedef, astım gibi o kadar çok hastalığın sebebi oluyor ki. Bu taşlar temizlendiğinde birçok kişi kronik rahatsızlıklarından kurtuluyor. 3-4 hafta sonra 2nci kürünüzü ihmal etmeyin. hatta Sabahları kalktığınızda aç karna oda ısısındaki suya 4 çorba kaşığı limon suyu ekleyin için. Safra taşlarına ve çamuruna etkisi oldukça iyi, alışkanlık haline getirip uzun sürede kullanabilirsiniz. Tekrar tekrar geçmiş olsun.

 51. mehmet üzüm said on Nisan 13, 2020 Cevapla

  Geçmiş olsun. Kendime cevap hazırlamaktan size yazmayı unuttum…

  1. kerimkul said on Nisan 13, 2020 Cevapla

   Çok teşekkür ederim Mehmet Bey, Öncelikle şunu söyleyeyim İngiliz Tuzu bildiğimiz sofra tuzlarının hiçbirisi ile ilgisi yok Yani NaCl değil. Sadece görünümü tuza benzediği için tuz demişler kimyasal içeriği MgSo4 Magnezyum Sülfattır. Doğada sıvı halde bulunur ve bir çeşit buharlaştırma yöntemiyle toz haline getirilir. Ne kadar organik olsa da her maddede olduğu gibi kullanılması gerektiği gibi kullanılmalıdır. Fazlası magnezyum zehirlenmesine yol açar.
   Yüksek tansiyonu olanlar bu kürde biraz daha şanslıdır. Magnezyum olduğu için tansiyonu düşürür. Ama kürde kullanılan dozaj açıkçası pekte etki etmez. Hatta sadece magnezyum yüksek tansiyon ilaçlarında da kullanılır.
   Kür 3 hafta veya 4 hafta arayla yapılıyor. Her ne kadar 1 veya 2nci kürde taş düşürmeye başlansa da tam temizliğin olması 8 kür kadar sürmektedir. Kanalların tam temizliği 1-2 seferde yapması oldukça zordur. Makalenin en başına video link koydum. oradan tam kür ile ilgili detaylı bilgiyi edinebilirsiniz. Yine aklınıza takılan bir şey olursa yazarsanız memnuniyetle cevaplayabilirim. Saygılar.

 52. mehmet üzüm said on Nisan 10, 2020 Cevapla

  merhabalar kerim bey ,6 ay önce böbrek taşi 30mm amaleyatı oldum.taşlarım tam anlamıyla temizlenmedi.hala 1 cm taş mevcut.son tomografimde safra kesinde 2 cm kadar taşlarım olduığunu öğrendim.sağ böbreğimin fonsiyonları yüzde 75 civarında düşmüş.ama son tomoğrafiden sonra doktorumun böbreğin kendini toparladığını söyledi.tansiyon ilacıda kullanmaktayım.ben acaba sizn bu kürü kullanabilirmiyim?teşekkür ederim..

  1. kerimkul said on Nisan 10, 2020 Cevapla

   Merhabalar Mehmet Bey, kusura bakmayın normalde birkaç saat içerisinde cevaplıyorum ama 2 gündür bademciklerimden rahatsızım istirahat ediyordum. Eğer kronik böbrek yetersizliği varsa ve bunun için bir tedavi görüyorsanız uygulamanız uygun değildir. Anladığım kadarıyla böbrek taşı ameliyatını cerrahi olduğunuz yani neşterle açıp aldılar doğrumu algıladım. Eğer bu 6 ay içerisinde cerrahi yaralar böbrek içinde iyileştiyse uygulanabilir. Mesela safra kesesini aldıranlar 6 ay sonra bu kürü rahatlıkla uygulayabiliyorlar.

   Yüksek tansiyonunuz mu var yoksa düşük tansiyon mu? Kür sırasında troid ilacı haricinde bir ilaç kullanmak uygun görülmüyor. Zaten içilse bile epsom tuzu karaciğeri temizlediği için karaciğerde çözünen ilacın bileşenlerini temizliyor. Birçok tansiyon ve şeker hastası kürü uygularken yeme içme disiplinini kendi durumlarına göre hesaplıyorlar. Örneğin her bünye bir değil ama hangi ürün tansiyonu yükseltir hangisi düşürür biliyorlar ve buna göre besleniyorlar. Kür sırasında bir sorun yaşamıyorlar. Bazılarıda kür sabahı ilacını alıyor kür bitimine kadar almıyor. Böyle bir plan yapabilirsiniz. Ama tabi doktorunuza da danışırsanız sizin için daha iyi olacaktır.

   1. mehmet üzüm said on Nisan 13, 2020 Cevapla

    Sorum cevapladığınız için teşekkür ederim.Böbrek taşlarını perkütan (kapalı) cerrahi yöntemiyle taşları alıp çıkardılar. Dediğim gibi doktorumunda dediği son tomografide böbreğin kendini toparladığını söylemişti. Şuan iyim. Amacım safra taşlarından üçüncü bir cerrahi operasyonu olmak istemediğim içindir. Yüksek tansiyon hastasıyım. Abartıldığı gibi tansiyonum fırlamıyor.15 ila 16 geçmiyor. Dediğiniz gibi sabah ilacı alabilirim. Zor bir soru soracağım. Kür tansiyonu artırırmı hiç karşılaştınızmı? Tuzun böbreklere zararlı olduğunu biliyorum.Epsom tuzunu normal tuzla aralarındaki farkı nedir? İkinci sorum kürü kaç gün arayla kullanmam ve ne şekilde kullanmam gerektiğini açıkçası anlayamdım. Kürün hazırlanışını inceledim. İki gün içerisinde aralıklı ve belirli saatlerde 3 veya 4 kez kullanıldığı şekilde okudum. Anladım. Yanılıyormuyum?.Çok teşekkür ederim.

 53. Emine said on Nisan 5, 2020 Cevapla

  Selamün aleyküm size nasıl ulaşabilirim bu dedoksla ilgili bilgi almak için çok zor durumdayım safra kese mde taş ve çamur var

  1. kerimkul said on Nisan 5, 2020 Cevapla

   Ve aleyküm selam Emine hanım,iletişim formundan mesajınızı okudun bıraktığınız numaradan size ulaşacağım. Diğer takipçilerimiz cevap yazmadığımı düşündürmemek için buradan da ayrıca yanıtlıyorum. Safra çamuru hiç sorun değil varlığı taştan daha tehlikeli olabilir ama kür ile temizlemesi taştan çok daha kolay. Safra taşı ilk veya ikinci kürden itibaren düşürmeye başlıyorsunuz ama tamamının temizlenmesi birkaç kürlük maalesef olmuyor. Herhangi bir hastalık için nasıl ilaç kullanırken saatinde almak zorundayız bunuda 3 veya 4 haftada 1 alınan bir ilaç gibi düşünün. Bu sizin vücudunuzdaki taş ornaıyla bağlantılıdır. 5 kürde temizleyende var 12 kürde de.

 54. Murat said on Mart 30, 2020 Cevapla

  kerim bey merhaba benim sorum şöyle safra kesemde 12 mm 2 adet taş var ve çamur var yazıyor ultrason raporunda safra kesesi duvarı artmıştır yazıyor 4 mm olup artmıştır yazıyor bana bilgi verirseniz iyi olur ve kürde n almak istiyorum .not doktor amalıyat olman lazım dedi bir ay sonra amaliyat gün verdi

  1. kerimkul said on Mart 30, 2020 Cevapla

   Murat Bey öncelikle geçmiş olsun. Şunu belirtmek isterim ki 2 adet taş için safra kesesinin aldırılmasını tavsiye etmem. Bir rahatsızlık vermez ama çamur risk oluşturur. Taşa göre temizlenmesi daha kolaydır. Normal şartlarda safra kesesinin kalınlığı 3mm veya daha incedir. 3mm geçtiği durumlarda safra kesesi duvarı kalınlığı artmıştır. Bunun birçok nedeni olabilir, taş, çamur, iltihap vs. Muhtemelen çamurdan kaynaklanıyordur. Doktora gittiğinize göre iltihap olmadığını tahmin ediyorum. İltihap varken bu kür uygulanmamalıdır. İltihap yoksa uygulayabilirsiniz, karaciğer ve safra kesesinin tamamının temizlenmesi yaklaşık 8 kür sürüyor. Kişinin beslenme şekline ve bünyesine göre değişiyor. Kimisi daha az kür yapıyor kimi daha fazla ben fayda göreceğinizi düşünüyorum. Safra kesenizi Allah korusun kanser, doku zayıflaması vs olmadığı sürece aldırmanızı önermem. Googledan “safra kesesini aldıranların şikayetleri” diye aratırsaznız bana hak verecekseniz. Sorunun tamamından kurtulanların derecesi düşük, ağrıdan kurtulanlar vücüdün yağları parçalayamadığı için kilo sorunu ortaya çıkıyor. Ayrıca yağda çözülen A, D, E ve K vitaminlerinin eksiklerini yaşayabiliyırlar. Sadece D vitamini eksikliği bile safra ağrısı gibi vücuda sorun olabiliyor.

   1. Murat said on Mart 30, 2020 Cevapla

    kerim bey birşey daha söyleyim unuttum yazmayı crohn hastasıyım ve bagırsak da darlık var ince ve kalın ülserde var 1,5 santim .bagırsakda kalın bagırsaktaki tam cıkışta ve 7 santim darlık mevcut taşlar sorun yaratırmı bana düşürürken darlık son o geldik bir iki sene icinde amaliyat olacam bagırsakdan yüksek ihtisat hastnasinde doktor böyle dedi ve ne zaman kapanırsa ozaman amaliyat olursun dedi

    1. kerimkul said on Mart 30, 2020 Cevapla

     Bağırsakta tıkanıklık, Crohn Hastalığı, ülseratif kolit, divertikulit, divertiküloz gibi rahatsızlıklar söz konusu ise İngiliz Tuzu ile Karaciğer ve Safra kesesi temizliği yapamazlar. Kişiyi rahatsız edecek olumsuz etkiler oluşabilir. Bu kür dışında iğde çayı ve kırkkilit otu kürünü 3 haftada 1 hafta ara vererek uygulayabilirsiniz. Tansiyon sorununuz yoksa sabahları aç karna oda ısısındaki suya 4 çorba kaşığı limon ekleyerek içebilirsiniz. bunlar taş gelişimini en azından duraklatır. Uzun vadede taşlarıda küçültebilir. Ama İngiliz Tuzu kürü kadar etkili olmayacaktır. Beslenme konusundaki tavsiyen ise özellikle yumurtadan kaçının ve hayvansal pronteinlerden uzak durun,

     1. Murat said on Mart 30, 2020

      Teşekkür Ederim İlgilendiğiniz İçin
      İyi Günler

     2. kerimkul said on Mart 30, 2020

      Rica ederim Murat bey, Sağlıcakla

   2. Songül koç said on Nisan 3, 2020 Cevapla

    Merhaba Kerim Bey, babamın safra kesesinde 1,5 cm ölçüde bir kaç taş ve minimal çamur tespit edilmiştir. Çok fazla ağrı çekiyor. Yazınızı okudum bazı yorumlarıda okudum. Ancak ilaç kullanılıyorsa buna ara verip öyle kur uygulanmalı demişsiniz ancak babam kalp ve tansiyon hastası. Bypass ve cok sayıda anjo olduğu için ilaçlarını kullanamamazlık yapması kesinlikle mümkün değil. Bu agrılarını şu dönemde doktorada gidemiyoruz kalp ilaçlarından dolayı nasıl bir kür uygulayabiliriz

    1. kerimkul said on Nisan 3, 2020 Cevapla

     Songül hanım çok geçmiş olsun. Birkaç taş çok ağrı yapmaz muhtemelen daha fazla vardır. USG de taşların tamamını görmek mümkün olamayabiliyor. Evet kür anlık yapılan bir kür değil 6 günlük bir beslenme düzenin den sonra yaklaşık 16 saat süren bir periyotta gerçekleşiyor. Bu 16 saat boyunca ishal durumu söz konusu, ayrıca magnezyum ve sülfat içildiği için böbrek ve karaciğer bunları süzecek, temizleyecek yani görevini yerine getirecek. Bununla birlikte ilaç içilirse ilaçların bir etkisi olmayacaktır. Çünkü epsom tuzu karaciğeri o anda temizliyor ilaçlarda karaciğerde parçalandığı için onuda temizleyecektir. Ayrıca hem ilaçlar hemde kür babanıza ağır gelebilir. Babanız elma suyu tüketebilir mi acaba? eğer tüketebilirse 6 gün boyunca günde 1 litre içmesi lazım. Ama sağlığına zararı olmadığından emin olun doktoruna danışın. Yediğine içtiğinede dikkat etsin. Et, ve süt ürünleri tüketmesin özellikle yumurta, 6 gün böyle devam etsin. Ama düzenli beslenecek diye sakın kendisini halsiz ve güçsüz bırakacak şekilde beslenmemeli. Birde en önemli unsur ani kilo kayıpları yaşamamalı yavaş yavaş kilo vermeli.

     Kür günü yarım kür yaparsınız. yani anlattığım kısımda zeytinyağlı karışımın bittiği yerde kürü bitirirsiniz. Ama bir yandan durumunu gözlemlersiniz bir sorun olursa kürü devam ettirmezsiniz. Babanızın tansiyonu yüksek tansüyonmu yoksa düşük tansiyon mu?

 55. Ali inal said on Mart 26, 2020 Cevapla

  Merhaba Kerim Bey. Ultrasonda 1-2 mm buyuklugunde taşlar çıktı . Doktor bunları bol su iç atarsın dedi. Sürekli olmasa da zaman zaman rahasiz ediyor. Bu taşların kanalı tikama riski var mı? Zeytinyağı ve limon ile bu taşlar temizlenir mi? 5mm altı taşların daha teklikeli olacağını yazmışsınız. Nasıl bir tedavi onerirsiniz Çok teşekkürler

  1. kerimkul said on Mart 26, 2020 Cevapla

   Merhabalar Ali Bey, öncelikle geçmiş olsun. 1-2 mm ‘lik taşlar evet doğru riskli taşlardır aynı zamanda çamurda öyle ağrılar hissettiğiniz zaman muhtemelen küçük çapta tıkanmalar yaşandığı içindir. Ama kür ile düşürülmesi daha kolay olan taşlarda bu boyuttaki taşlar ve çamurdur. Bol su içmek sağlıklıdır ama içtiğimiz su mide ve bağırsağa ordan sistemimize girer. İçtiğimiz suyun 1,5 litresi sağlıklı safra sıvısı olarak oluşur. Bunun için faydalıdır ama bu taşların temizlenmesine etkili değildir. Bunun için alternatif tıptan yararlanıyoruz. Zeytinyağı limon safranın çalışmasını tetikler ama taşların tıkanmadan düşmesi için ortam oluşturmaz. Safra kanalları dardır safra ve pankreasın ortak kullandığı kanalda dardır. Burada devreye İngiliz tuzu giriyor. Her iki makale ve videomda anlattım şekilde çalışıyor ve minimum riskle taşları temizliyor. Tabi tek kürde tamamının temizlenmesi mümkün değildir. Karaciğer ve safrdaki taşların tamamen temizlenmesi yaklaşık 8 kür sürüyor. Küçük taşı olanlarda daha az kür olabiliyor tamamen kişinin bünyesi ve beslenme alışkanlıklarına bağlı bir durum. Videodaki kürü uygulamanızı tavsiye ediyorum. Sağlıklı günler dilerim.

 56. Nesrin Tunç said on Mart 17, 2020 Cevapla

  Kerim bey size teşekkür etmek için yazıyorum. Hazır evdeyim dışarı çıkamıyoruz kürü uyguladım 4. kürümü yaptım. aynı şekilde taş düşürdüm. Sorularımı her seferinde yanıtladığınız için sağolun. Kürü uygulamak isteyenler için sorunumu yazayım. Benim safra kesemde doğum sonrası taş oluştu. Ağrısı çok kötü bunu tarif edemem, Yürürken bile sanki bıçak saplanıyormuş gibi keskin bir ağrı vardı. Doktor kesin ameliyat dedi taşların pankreas kanalıma taş kaçarsa ciddi sorun yaşayacağımı söyledi. Ameliyat olmak istemedim ama ağrıda dayanılmazdı. İnternetten sizi buldum yazılarınızı okudum. Yazdıklarınız çok mantıklı geldi ve irtibata geçtim. Allah razı olsun çok yardımcı oldunuz. Verdiğiniz teknikleri uyguladım. birinci kürde rahatlama hissettim safram boşaldı gibi geldi ama hafif ağrım vardı. ikinci kürde yine irili ufaklı birsürü taş düşürdüm. daha bi iyi oldum, şu dördüncü kürü uyguladım çok rahatım.

  Bu arada yorumlarınızı takip ediyorum. hepsine tek tek yanıt vermişsiniz. Ben size ulaşmadan önce başka bir şahısla irtibata geçmiştim. İngiliz tuzu dışında para istedi. Ağrım o kadar çoktuki inanın verecektim. o arada sizi buldum. Bir sürü soru sordum o şahsa hiçbirine cevap veremedi. Klasik herkesin bildiği cevaplar verdi. İngiliz tuzu hakkında soru sordun yanıtlayamadı. siz hepsine tek tek yanıt verdiniz beni tatmin etti. Eğer Antalyaya yolunuz düşerse lütfen misafirimiz olun.sizinle tanışmak isteriz. diğer kürlerimide vakti geldiğinde tamamlıyacağım. Tekrar teşekkür ederim.Allaha emanet olun.

  1. kerimkul said on Mart 17, 2020 Cevapla

   Nesrin hanım çok sağolun teşekkür ederim. Ben sadece varolan bir kürü sizlere ilettim sadece aracı oldum. Sadece bu kür değil alternatif tıp ile ilgili tüm tedavi şekillerinde uygulamaya dikkat etmek lazım. Doğru uygulama yapıldığında sonucuda ona göre iyi olur. Kürlerinizi tamamını yapın bu şekilde devam edin. Size söylediğim limon kürünüde yapın süresi yok taşlarınız yumuşar. Diğer bu tarz kür yaptıranlara birşey diyemem tanımıyorum. Önyargılı konuşmak istemem. Ama kim olursa olsun bu konularda eğer sorduğunuz sorulara mantıklı cevap alıyorsanız ve bu cevap sizi tatmin ediyor ve diğer kullanan kişelerin yorumlarınıda dikkate alın ve öyle karar verin.

   Davetiniz için teşekkür ederim. Eşinizede çok selam söyleyin

 57. Kübra said on Mart 13, 2020 Cevapla

  Merhaba kerim bey bu kürü 1 kez uyguladım daha fakat bisey aklıma takıldı siz 4 yemek kaşığı epsom tuzu gerekli diyorsunuz (bardak başına 1 kaşık). Benim aldığım İngiliz tuzunun kullanma talimatında bardak başına 1 tatlı kaşığı kullanılmasi yazıyor. Markası biovitals. Ne yapmam gerekiyor acaba yardımcı olur musunuz. Teşekkür ederim ??

  1. kerimkul said on Mart 13, 2020 Cevapla

   Merhabalar Kübra hanım hazır paketlerdeki İngiliz tuzu müshil amaçlı kullanıldığı için ondan bir tatlı kaşığı yazmışlardır .kür için dört çorba kaşığı kullanabilirsiniz.

 58. kemal said on Mart 13, 2020 Cevapla

  Merhab hafif grip kürü uygulamaya engel midir. Kürü uygulamamda sakınca varmı teşekkürler.

  1. kerimkul said on Mart 13, 2020 Cevapla

   Merhabalar Kemal Bey, eğer kendinizi halsiz hissediyorsanız kürü uygularsanız bağışıklığınız güçsüzleşebilir. Kür sırasında ishal olunduğu için bir halsizlik olacaktır. Eğer haliniz yoksa birkaç gün erteleyebilirsiniz. Çok geçmiş olsun

   1. kemal said on Mart 13, 2020 Cevapla

    Teşekkürler halsizlik yok ama sormakta fayda var.

 59. Yabg said on Mart 5, 2020 Cevapla

  Merhaba
  Ben bu kürü en sonuncusu şubat ilk haftası olmak üzere 5 kez yaptım. Her seferinde taş denilen, safra zeytinyağı+limon veya greyfurt karışımının dışkı ile atılan sonucunu gördüm. Görünüş safra taşı gibi ama kesinlike bu safra taşı değil. Her seferinde ultrason çektirdim 3 farklı hastanede fakat safra kesesindeki taşlar duruyordu. Taşlarım 1.8 ve 2.7 cm. Şimdi bu kürü veya herhangi bir safra kesesi kürünü uygulayıp da öncesi ve sonrası şeklinde ultrason sonucu paylaşan oldu mu? Ben 2 senedir araştırıyorum hiç rastlamadım. Eğer varsa böyle başarılı olan lütfen sonuçlarını paylaşsın ben de artık ameliyat olma arefesindeyim. Yorumlarda Örgür bey ultrason çektireceğim demiş var mı acaba bir değişiklik? Paylaşabilirse seviniriz

  1. kerimkul said on Mart 5, 2020 Cevapla

   Merhabalar,öncelikle geçmiş olsun. Andreas Moritz kitabını veya sitesini incelediyseniz bu kür zaten 5 kürlük bir uygulama değil. Bunu bende kürü uygulayanlara söylüyorum. Youtube videomdada belirtiyorum. En az 8 kür uygulanması lazım, kürün mucidi Moritz 12 kürde temizlik sağlamış özellikle sigara, alkol ve düzenli ilaç kullanan kişiler 12 kür uyguluyorlar. Zaten birkaç seferlik bu kürü uyguluyorsanız hiç bu kadar zahmete girmeyin. Bahsettiğiniz şey yani düşen şeylerin zeytinyağı, limon veya greyfurt karışımının dışkı ile atılması durumu tamamen yanlış. Andreas Moritz ‘in bu kürü ilk küreselleştiği dönemde sorunla ilgili özellikle bazı doktorlar çok karşı çıktı ve karalama kampanyası yaptı. Düşen şeylerin dediğiniz şey olduğunu söylediler. Özellikle emekli bir psikiyatrist olan Stephen Barrett sahibi olduğu Quackwatch .com dan bu iddiları yazmaya başladı. Gerçi Stephan Barett bu küre değil tüm alternatif tıp tedavilerine şiddetle karşı çıkan şahıstı. İlaçları savunuyordu. Ama o zaman bu iddiayı attığında savunduğu Vioxx denilen bir ilaç yüzünden 27.000 (CDC verilerine göre) kişi özellikle çocuklarda ani kalp krizi ve durmasına neden olmuştur. Bu olayı kapatmaya çalışmıştır.

   Bahsettiğiniz karışım olamaz çünkü narenciye suyu zeytinyağı ile kombine edildiğinde nispeten sert, yoğun mumsu taşa dönüşemez. O zaman normal zamanda bile aç veya tok karna zeytinyağı ve narenciye karışımı içtiğimizde dışkı değilde bu taşların düşmesi lazım, Zeytinyağı GL kanalından çok kısa bir zaman diliminde geçer. Bu kadar kısa bir zamanda bu taşların olması mümkün değildir. Ayrıca kür aç karna yapılır. Proteinler mide suyu katı veya sıvı yağlar safra suyu ve tuzları ile sindirilir. Dediğiniz gibi dışkı oluşması için ekstradan Lye denilen sodyum hidroksit(kostik soda) içilmesi lazım, böyle birşeyde mümkün değildir çünkü aşındırıcı bir alkalidir. Bu konu ile farklı kaynaklarıda araştırmanızı tavsiye ederim.

   Bu arada kürü size benmi uygulattım hatırlayamadım sizi, çünkü ben gönderdiğim yazılı açıklamada hiçbir zaman 5 kürde temizlik olur diye beyanat vermedim. en az 8 kür he bazı kişilerin ufak taşları veya safra çamuru oluyor onlar 1-2 kürde temizleniyor. bu istisnai durum, Ya bu makale ya da diğerinde tam hatırlamıyorum, Huriye hanımın babanesinin safra kesesi yok ve safra kanalında taş oluşuyor. Yaşından ve rahatsızlıklarından dolayı ameliyat olamıyor. Huriye hanım babanesine kürü uyguluyor ve hastanede çekilen ultrasonda taş gözükmüyor. Maşallah durumuda iyi, ona sorabilirsiniz.

   Safra kesenizi aldırmaya niyetlendiyseniz ameliyat olmadan önce internette safra kesesini aldıranların şikayetleri diye aratın ve çıkan sonuçları inceleyin derim. Sorundan kurtulanların sayısı oldukça düşük. Hatta bana safrasını aldırıp ağrılarından kurtulmadıklarını ne yapabileceklerini soran bir çok kişi var ama maalesef bu kür ameliyattan en az 6 ay sonra yapılabiliyor. Özgür bey yanlış hatırlamıyorsam 8 kürü tamamlamadı, bu yüzden ultrason sonucu farklı çıkmayacaktır.

   Son olarakta kürler tamamlandığında tam temizlik olduğunda artık taş düşmüyor, halbuki aynı oranda limon zeytinyağı içiliyo ama taş olmadığını söylediğiniz şeyler artık düşmüyor. Dediğiniz gibi olsaydı ne zaman bu kürü uygulasanız mantıken safra,zeytinyağı, greyfurt karışımının dışkı ile atılan sonucunu görmemiz gerekirdi. Umarı cümle düşükleri vs yoktur. Uykudan uyanıp yorumunuzu gördüm cevap yazıyorum. Uykulu yazıyorum yazım hatası vs varsa kusura bakmayın lütfen

   Saygılarımla

  2. Murat said on Mart 10, 2020 Cevapla

   Merhabalar, Öncelikle çok geçmiş olsun. Küre devam edececek misiniz? Eğer ederseniz sonuçlarını paylaşır mısınız. Bir de kürü uygularken zorlandınız mı, tavsiyeleriniz var mı ? Taşlar düşmemiş olsa bile mevcut şikayetlerinizde bir azalma oldu mu? Teşekkürler.

 60. Kübra said on Şubat 16, 2020 Cevapla

  Merhaba benim safra kesemde büyüğü 9mm multipl taşlar çıktı. Safra kesemde ve safra kanallarında iltihap oluşmuş . 15 gün önce 4 gün boyunca hastanede yatarak antibiyotik tedavisi gördüm. Şuan kan değerlerim normal. Ben uygulayabilir miyim bu kürü acaba? Ve kür hakkında tam bilgi verebilir misiniz ?

  1. kerimkul said on Şubat 16, 2020 Cevapla

   Merhabalar Kübra hanım, kürü uygulayabilirsiniz. Multipl çoklu taş demek. İrili ufaklı taşlar vardır muhtemelen. Safranızda multipl taş varsa karaciğerde daha fazla vardır. Detaylı bilgi için kür tarif videomuzu ve diğer makalemizi inceleyebilirsiniz

   1. Kübra said on Şubat 16, 2020 Cevapla

    Teşekkür ederim, diger makalenizin linkini koyabilir misiniz

    1. kerimkul said on Şubat 16, 2020 Cevapla

     Kübra hanım buradaki linkten ulaşabilirsiniz. https://www.evyapimitatlar.com/karaciger-ve-safra-kesesi-tasi-temizleme/

 61. Hakan Karaoğlan said on Şubat 8, 2020 Cevapla

  Merhaba.2 senedir farkında olduğum ancak ne zaman oluştuğunu bilmediğinin safra kesemde 1 adet 1 cm taş var.Ayrıca raporda safra kesesinde kristalleşmeler olduğu da yazıyor(ne anlama geldiğini bilmiyorum sanırım ilerde taşa dönüşebilir demek doktor buna benzer birşey dedi)1 cm lik taşın safra kanalına düşme imkanı yok dedi doktor peki bu taş düşmez demek midir?Saracoğlunun iğde kürünü uyguladım düzenli fakat bi sonuç alamadım.Simdi bu kürü de uygulamak istiyorum fakat taş 1 cm di 8 ay önce su an ne durum da bilmiyorum fakat ara ara sırtıma ve karnımın sağ tarafına ağrılar giriyor hissediyorum.1 cm lik tası bu kürle düşürme ihtimalimiz var mıdır yardımcı olursanız sevinirim?Bir de taşlar dışkı yoluyla mı cıkıyor nasıl anlıyoruz onu anlamadım.E posta ile tarafıma ulaşırsanız çok sevinirim.Teşekkürler

  1. kerimkul said on Şubat 8, 2020 Cevapla

   Hakan Bey mailinizi kontrol edebilirsiniz

 62. Mehmet Naci Belek said on Ocak 26, 2020 Cevapla

  merhaba Kerim abi. 3,5 yasında kız cocugum var yaklasık 2.5 yıldır da safrasında taş oldugu bılınıyor.her 3 ay duzenlı olarak ulstrasyona goturuyoruz. enson 20 gun once gıttıgımızde enbuyugu 5 mm boyutunda taş hala var, ufak boyutlardada taslar oldugunu bılıyoruz. Sanırım bu kur uygun degıldır ufak cocuklar ıcınde ben yınede sıze danısmak ıstedım uygun olabılır mı ? Belırlı dozlarda kullanmak olabılır mı? Ayrıca her ıkı bobregındede vardı fakat onun tedavasıı ıcın verdıklerı karısımlı bır ılac vardı ısmını tam hatırlayamadım onun sayesınde bobreklerındekı taslar cok sukur bıttı temız cıkıyor ultrasyonlarda. bılgılendırırsenız sevınırım tesekkur edıyorum.

  1. kerimkul said on Ocak 26, 2020 Cevapla

   Mehmet bey çok çok geçmiş olsun, Allah acil şifalar versin. Kür maalesef 10-90 yaş arası uygundur. Şu ana kadar 6yaşında çocukta safra taşı duymuştum 3,5 yaşı ilk defa rastlıyorum. Epsom tuzu kürü 3,5 yaş için oldukça ağır ve riskli olur. Safra kanalları çok küçüktür ve sindirimini ve karaciğerini yorar. Kür yerine içeriğinde malik asit olan elma, vişne(doğal) suyu içirerek taş veya çamuru seyreltir yumuşatır. Tekrar oluşumuda engeller. Peki doktorlar daha iyi bilir ama eRCP ile taşları alma imkanları yok mu? çok fazla taş olduğunu sanmıyorum, belki alabilirler.

   1. Mehmet Naci Belek said on Ocak 27, 2020 Cevapla

    Allah razı olsun Kerim abi. Bobregındekı tas ve safrasındakı tas tesadufun ultrasyon kontrolunde ortaya cıkmıstı 2,5 aylıkken bellı olmustu bobrektekı.ondan sonrasında da safrada gorduler. Dedıgınız elma suyu ve vısne suyunu ıcırmeye baslayalım bunu bılmıyordum ınsallah faydasını gorur.Onumuzdekı ay Gastroenteroloji ye kontrole gıdecez o zaman doktora o bahsettıgınız ecrm yontemını bı danısırım.En son gıttıgımız yapacak bısı yok demıstı doktor kapsul kullanmıstı safra ıcın ama faydası olmadı ılacı kesın demıstı faydası olmamıstı 2,5 sene kullandı. Kanala duserse bulantı ates agrı olursa acıl getırırsınız amelıyatla alınır en son care demıstı doktor.yanı yapacak bısı yok dedı.tek yaptıgımız duzenlı olarak ulstrasynla boyutunu takıp edıyoruz.verdıgınız cevap ıcın cok tesekkur edıyorum Allah razı olsun.

    1. kerimkul said on Ocak 27, 2020 Cevapla

     Rica ederim ne demek, Allah cümlemizden razı olsun. mail adresinize bir mail gönderdim kontrol ederseniz sevinirim

 63. Özgür said on Ocak 15, 2020 Cevapla

  Kerim Beye teşekkür etmek için yazıyorum bu yazıyı.
  Ameliyat olacakken bu sitede bu yöntemi ve yorumları okudum. Denemeye karar verdim ve sipariş ettim. Geçtiğimiz hafta sonu Kerim beyin tariflerine göre uyguladım ve kürün son bardağını içtikten sonra en büyüğü 21 mm olmak üzere birçok taş döktüm. Ultrasonda sadece 17 mm taş ve çamur olduğu söylenmişti fakat 21 ve 12 mm taşlarla beraber küçük parçalarda döküldü. Öyle zannediyorum ki 6 günlük elma suyu tedavisi ile çamur çözüldü ve küçük parçalar çamurun parçaları. Ultrasonda tekrar kontrol edip sorunu göreceğiz. Kerim Beye hem burada tecrübelerini paylaştığı için hemde kürü uygularken her saatte telefonla yardımcı olduğu için teşekkür ediyorum.

  1. kerimkul said on Ocak 15, 2020 Cevapla

   Özgür bey,sonucunu bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Sizde kür programına sadık kaldınız bunun etkiside oldukça büyük oluyor. Diğer kürlerde de taş düşürme olacaktır. Tekrar oluşumu engellemek veya yavaşlatmak için sağlıklı yağlar tüketerek (tereyağı,hakiki zeytinyağı, balık yağı gibi) vücudumuza yardımcı olalım. Nezaketiniz için teşekkür ederim.

  2. Murat said on Mart 17, 2020 Cevapla

   Merhaba Özgür Bey,

   Ulturason çektirebildiniz mi? Küre devam ediyor musunuz?

   1. kerimkul said on Mart 17, 2020 Cevapla

    Murat bey yorum yazanlar yorum göndewrirken”Beni sonraki yorumlar için e-posta ile bilgilendir.” işaretlemediyseler yorumlardan haber alamazlar. Dübn yukarıda takipçilerimizden Fatma Hanımın 2 tane ultrason sonucunu ekledim oradan bakabilirsiniz.

   2. Özgür said on Mart 17, 2020 Cevapla

    Arkadaşlar merhaba;
    Yoğunluktan dolayı kürün 2. sini yapamadım ve ultrason çektiremedim sadece iğde ve kırkkilit çaylarına devam ediyorum. Ama arasıra şiddetli olmayan ağrılar oluyor. İlk uyguladığımda rahatlama olmuştu fakat bu aralar rahatsızlık hissediyorum. En kısa zamanda 2. Kürü uygulayıp ultrason çektireceğim. Faydalı olmazsa zaten bir daha uygulamam.
    Herkese geçmiş olsun.

 64. Selma said on Ocak 14, 2020 Cevapla

  Bugün sipariş versem pazara kadar elime ulaşır mı epsom tuzu? Bide elma suyu içmedem 6 gün boyunca elma yesem faydası olur mu? Yada marketlerde satılan elma suyu içsem olur mu

  1. kerimkul said on Ocak 14, 2020 Cevapla

   Selma hanım, genelde İstanbul içi en geç 2 İstanbul dışı 3 günde gidiyor. Kargo şirketinin yoğunluğu ile paralel, elma yemek uygun değil çünkü yeterli malik asit tüketmek için 10 tane kadar elma yemek lazım, Dimes meyve suyunu tüketebilirsiniz

 65. Selma said on Ocak 14, 2020 Cevapla

  Mrb kerim bey. Epsom tuzunda iyot var mı acaba? Hiper tiroit hastasıyım. İyotlu tuz kullanmam yasak. Bide ilaç kullanıyorum. Bana uygun olur mu bu kür

  1. kerimkul said on Ocak 14, 2020 Cevapla

   Selma hanım, iyot yok sofra tuzuyla ilgisi yoktur. Tiroid hastaları ve tiroid ilacı kullananlar kürü uygulayabilir.

   1. Oğuzhan said on Mart 2, 2020 Cevapla

    Abi hayırlı günler bana lütfen yardımcı ol gitmediğim dr kalmadı şu sıralar hepsi safra kesesi ameliyatı olmamı sölüolar çok şiddetli ağrılarım var ne olur rica edıorum ulaşmam lazım sna 553 332 32 40 abi bana ulaş hayata küstüm işimden oldum eve kapattım kendimi tüm hayattım bitti evden çıkamaz haldeyim lütfen ulaş abi bana rica edıyorum

    1. kerimkul said on Mart 2, 2020 Cevapla

     Merhabalar Oğuzhan bey, çok geçmiş olsun. Safra ağrısı sadece taş değil iltihaptanda olur. Kür uygulamak için vücudunuzda enfeksiyon yani iltihap olmaması lazım. İltihap yoksa bu ağrıların tarifi çoklu tıkanıklıktan olabilir. Bana mailden ultrason sonucu, yaşınızı, boy ve kilonuzu yazabilirmisiniz. Durumunuza göre kür yazıcam,

 66. Selma said on Ocak 14, 2020 Cevapla

  Kerim bey merhaba. Ben hipertiroidi hastasıyım. İyotlu tuz kullanmam yasak normalde. Epsom tuzu kullanmamın bi sakıncası olur mu? Epsom tuzunda iyot var mı acaba.

  1. kerimkul said on Ocak 14, 2020 Cevapla

   Merhabalar Selma hanım, geçmiş olsun. Epsom tuzu görünümünden dolayı tuz diye adlandırılıyor. İçeriği %100 Mahnezyum Sülfattır(MgSO4), tiroid rahatsızlığı olan ve tiroid ilacı kullananlar Epsom tuzu tüketebilirler.

 67. Ayla yılmaz said on Ocak 10, 2020 Cevapla

  Kerimkul bey merhaba
  Her sene düzenli check up yaptırırım 2018 chekup ta hiçbirşey yokken 2019 check up ta safrataşlarım olduğunu öğrendim..hiç bir şikayetim de yoktu. Yaz boyu kırk kilit otu çayı zerdeçal suyu içtim. Ameliyat dedi dr ama ben ameliyat istemedim. Mide de reflü var Şişkinliğim oluyor ama son zamanlarda psikolojik mi bilmiyorum ara ara sağ alt kaburgada ağrım oluyor. Safra taşları 7 ml miş 6-7 adet. Eşkina balık kafasından çıkan kemikleri limon suyunda eritin için dendi ingiliz tuzu kürünü uzun zamandır okuyorum ama cesaret edemedim. Bu kürü yapıcam karar verdim. Elma suyunu kendimiz mi yapalım hazır elma suyumu alalım?
  Bu kürü kaç kere hangi aralıklarla yapmak gerekli? Sipariş vermek için sitenize mi üye olmak gerekiyor. Kapıda peşin ödeme seçeneği varmı?

  1. kerimkul said on Ocak 10, 2020 Cevapla

   Merhabalar Ayla hanım, Öncelikle geçmiş olsun. Allah korusun kanser, safrada delinme veya aşırı iltihap yoksa alınması taraftarı değilim. Reflü dışında safra kesesi taşı ve çamuruda şişkinlik yapabilir. Sağ alt kaburga ağrısı yüksek ihtimal yine safra taşına işaret eder. 7mm taşlar çok büyük değil kür ile rahatlıkla düşürebilirsiniz. Eşkina balığı daha çok böbrek taşında faydalı olur. Safra taşları organik olduğu için pek etkisi olmaz. İngiliz tuzu kürünü doğru uygularsanız hiçbir problem yaşamazsınız. Şöyle ifade edeyim, kürü uygulamasanızda taşların safra kanalına düşme olasılığı yüksektir. Yağlı veya ağır bir yemek sonrası safra atağı yaşanabilir. Elma suyu kendiniz yaparsanız daha etkili olur ama hazır kullanacaksanız Dimes tavsiye ederim. Tek kürde tam temizlik mümkün değil, 3 hafta arayla taş durumuna göre 5-8 kür tekrarlanabilir. Bazı kişilerde 4 kür bile yeterli olmuştur. Sipariş vermek için bilgilerinizi doldururken üye olmayı tıklarsanız otomatk ekler ama istemezseniz olmadanda sipariş oluşturabilirsiniz. Maalesef kapıda ödeme için belli bir gelir yapmamı istiyorlar. Ben bu satışları kar amaçlı yapmıyorum o yüzden gelir yüksek olmuyor o yüzden kapıda ödeme için uygun görmüyorlar. Yoksa fiyatları dahada yükseltmem gerekecek 🙁

   1. Ayla yılmaz said on Ocak 10, 2020 Cevapla

    Sipariş vermek istedim ama stokta ürün yokmuş ne zaman ürünü sipariş verebiliirim?

 68. Murat said on Ocak 8, 2020 Cevapla

  Merhabalar. Genelde kürden sonra taş düşürüldüğüne dair yorumlar okudum. Ancak sormak istediğim kürü uyguladıktan sonra ultrasona tekrar girip kontrol ettiren kullanıcılar var mı, deneyimlerini paylaşırlarsa sevinirim. Teşekkürler

  1. kerimkul said on Ocak 8, 2020 Cevapla

   Merhabalar Murat Bey, Tek kür uygulamasından sonra safra veya karaciğerdeki taşların tamamının temizlenmesi mümkün değil. İlk kürden sonra ultrasona girilirse yine taş gözüküecektir. Her vücüt kapasitesine göre ve kürü uygulamasına göre taş düşürüyor. Sonuçta taşlar düşüyor fiziksel olarak siz kendinizde görüyorsunuz. Normalde 6-8 kür arasında tamamen temizlenebiliyor. Ama 4 kürde tamamen taşları döken kişilerde gördüm. Mesela bazı küşülerin taşları 0,5-1cm arasında oluyor. Bu durumda tam temizlik uzun sürebiliyor. Sigara ve alkol kullanan birisinde durum daha kritik olduğu için vucüt daha çok taş üretiyor onlarda durum 12 küre kadar çıkıyor. Ama ne olursa olsun Allah korusun kişi kanser değilse safra kesesinin alınmasını engellemiş oluyor. Kendim için söyleyebilirim ki 5 sene önce multipil taş teşhisim vardı şu ana kadar ufak tefek sancılar hariç bir sorunum yok.
   Safra taşları organiktir yani yumuşak, bazı kişilerin taşları kalsifiye oluyor yani kireçleniyor ve ağır olduğu için safranın dip tarafına çöküyor. İngiliz tuzu bazı durumlarda bu taşı hareket ettiremiyor ve orada kalıyor. Bu durumda 2 seçenek oluyor. Kalsifiye taşlar için özel kür yapılıyor veya eğer kişiye bir ağrısı, rahatsızlığı yoksa iltihap yapmıyorsa o şekilde bırakılıyor. En azından kullanan kişiler safra keselerini aldırmak zorunda kalmıyorlar. Safra kesesi alınsa bile karaciğer hala taş üretmeye devam edeceği için ameliyat tam çözüm olmayabiliyor. İnternetten safra kesesini aldıranların şikayetleri diye aratırsanız insanların şikayetlerini göreceksiniz.
   Son olarak tekrar etmek istiyorum. İnsanlar taşlarını düşürüyorlar ve bunu fiziksel olarak görüyorlar buda hem moralmen kendilerini iyi hissettiriyor.

   1. Murat said on Ocak 10, 2020 Cevapla

    Merhaba Kerim Bey, öncelikle cevabınız için teşekkürler. Müsadenizle birkaç sorum daha olacak. Peki kürler sonrasındaki süreçle ilgili gözlemleriniz var mı,? Uzun vadede bu kürlerin iç organlara herhangi bir olumsuz etkisi olabilir mi? Ya da bağırsaktaki yararlı bakterilere zarar verebilir mi ? Sonuçta yoğun bir şekilde tuz kullanımı var . Mesela sizin taşlarınız tamamen düşmüş olduğu halde ara sıra çekmiş olduğunuz ağrıların sebebi ne olabilir ? Teşekkürler

    1. kerimkul said on Ocak 10, 2020 Cevapla

     Tabiiki istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. İngiliz Tuzu yani epsom tuzu doğada sıvı halde bulanan bir kaynaktır ve damıtılar toz haline getirilir. Görüntüsü tuza benzediği için tuz olarak adlandırılır yoksa sofra tuzu, sodyum, sodyum klorür kesinlikle içermez. İç organlara zarar vermez aksine ciddi bir temizlik yapar detok etkisi birçok hastalığa iyi geliyor. Ama Candida mantarı sorunu,irretabl bağırsak sendromu ve böbrek yetersizliği olan kişilerin kullanmaması gerekir. Epsom tuzunu kimyadaki ismi magnezyum sülfattır ve Magnezyum vucüdumuzda en çok bulunan 4ncü, hücre içi sıvı da ise yanlış hatırlamıyorsam 2nci mineraldir.

     kür yapılsada yapılmasada, ameliyatla safra kesesi alınsa alınmasada bir şeyi unutmamak lazım. Taşlar tamamen temizlensede beslenmeye dikkat edilmezde, ani kilo kayıpları yaşanırsa. örneğin haftada 4 kilo vermek bile safra taşına neden olabilir. hayvansal protein sık tüketiliyorsa, yağlı besleniliyor ve sofradan sürekli tam doyarak kalkınılıyorsa potansiyel bir safra taşı hastasısınızdır. Taşları temizleyip bunlara devam ederseniz taşlarınız oluşmaya devam edecektir. Yine kendimden örenk vereyim. Bazen estetik kaygısına düşüp şok diyetler uygulayabiliyorum. Mesela 15 günde 10 kilo verdiğim oluyor. diyeti bırakınca bir süre sonra eski kiloma geri dönüyorum. Aşırı kilolu değilim ama sanırım estetik kaygısından kaynaklanıyor. Farklı ciddi rahatsızlıklar geçirdim ve bazı ilaçlar kullanıyorum. Bunlardan bazısı safra taşı oluşumuna neden oluyor. Örneğin Saxenda.
     Durum böyle olunca taşlar dönem dönem oluyor. ama çok küçük ıldukları için bazen safra kanalına düşebiliyor. Kürü uygulayıp temizliğini yapıyorum sorunum kalmıyor. 5 senedir 2 kere bu duruma maruz kaldım. ilkinde Saxenda kullanımından dolayı yaşadım. tek kürle temizledim, diğerinde ise yanlış beslenmeden 2 kürle temizledim.

     Önemli olan tam temizliğin yapılması tamamen temizledikten sonra (6-8kür) daha sonraki kürlerde taşlar çok kolay temizleniyor. Taş olmasa bile kürün yapılmasını özellikle tavsiye ediyorum.

     Kimlerin kullanmamasını genel olarak toparlarsak, Candida Mantarı mayası olanlar, İrretabl bağırsak sendromu olanlar, böbrek yetersizliği olanlar. Hamile olarak ve emzirenler doktoruna danışmalı, aynı şekilde şeker hastası olanlarda.

 69. Ferdi said on Aralık 30, 2019 Cevapla

  Merhabalar. Kürünüzü uygulamak istiyorum. Bazı çekincelerim var açıkçası. Saframda çamur ve taş var. Ancak ne bir agrim ne de sikayetim var. Kurde ishal haricinde başka yan etkiler var mi (solunum yavasligi, bayilma,magnezyum zehirlenmesi uzun süreli etkiler vs) bildiğim kadariyla safra kanali bagirsaga dogru giderek daralan bir yapi.bagirsaga acildigi yer ise 1 milimetre. Nasil oluyorda 2 cm’lik taş bagirsaga kanali tikamadan inebiliyor? Kürü uygularken kanal tikanirsa ne yapmak gerekir? Meyve suyu haricinde tasin daha kolay inmesi icin baska neler kullanmak gerekir? Sorularima yanit verirseniz cok sevinirim. Birde Kür tarifi ve tuzu nereden bulabilirim acaba ?

  1. kerimkul said on Aralık 30, 2019 Cevapla

   Merhabalar Ferdi Bey,Geçmiş olsun. Safra taşları ve çamuru çoğu kişide ağrı sızı yapmadan yıllarca durabilir. Hatta bazı insanlar farkına bile varmazlar. özellikle 5 mm altındaki taş ve safra çamurunun riskleri vardır. Örneğin yağlı bir yemekten sonrası vücut besinleri sindirmek için safra sıvısını salgılar. Bu salgılama sırasında safra kesesi içerisindeki taş veya çamur hepatik safra kanalı veya pankreas ortak kanalını tıkayarak sorun çıkarabilir. Bu yüzden doktorlar taş veya çamur gördüklerinde safra kesesini almak isterler.

   Epsom tuzunun herhangi bir yan etkisi ama tabii ki kontrolsüz ve aşırı kullanımı her üründe olduğu gibi zehirlenme yapar. O yüzden kullanılacak kadar paketlemesini yapıyorum. Bazı kişiler fazla kullandığında fazla taş düşürebileceğini düşünebiliyor. Böbrek yetersizliği veya ciddi böbrek sorunu olan kişilerin magnezyum sülfat kullanmaması lazım. Candida mayası bulunan kişilerde aynı şekilde.

   Epsom tuzu vücuda alındığında bir süre sonra safra kesesinin 3/1 oranında büzülüp gevşeme refleksi yaptığı aynı şekilde safra kanallarındada aynı şekilde davrandığı tespit edilmiş. Magnezyum sülfat ayrıca safra kanallarını ve yollarını genişletir. Böylelikle taşlar geçebilirler. Düşen her taş safradan gelmiyor karaciğerden düşen taşlarda var. Kanal tıkanırsa 1 su bardağı klorsuz suya 1 çorba kaşığı epsom tuzu koyup içerseniz ve 1 saat sonra yağlı karışım içerseniz kanal genişleyecek ve taş düşecektir. Elma suyu yerine 240ml(günde) vişne suyu içebilirsiniz. Sabahları aç karna limon suyu(suyla seyreltilmişte olur), organik elma sirkeside kullanabilirsiniz. Yada sabahları iğde çayı akşamları kırkkilit otu çayıda içebilirsiniz. EPsom tuzlarını bu linkten inceleyebilirsiniz. http://www.evyapimitatlar.com/magaza

   geçmiş olsun

   1. Emel said on Ocak 3, 2020 Cevapla

    Merhaba Kerim bey annem 60 yaşında safra kanseri ve karaciğer kanseri safra da, çamur ve taş mevcut ameliyat şansı yok faydası olur mu acaba tuzun

    1. kerimkul said on Ocak 4, 2020 Cevapla

     Merhabalar Emel Hanım, öncelikle çok çok geçmiş olsun Allah acil şifalar versin. Kanser hastaları 3 ve 4 ncü seviyede değilse kullanabilirler. Ama şuna dikkat etmek gerekiyor. Şayet kemo tedavisi görüyorsa kürü uygulayamaz. Kemo tedavisi bittikten 6-8 ay sonra kürü uygulayabilir.

     Kemoterapi vücutta çok toksik atık bırakır. Bu atıklar safra taşları tarafından emilebilir. Eğer kemoterapiden kısa bir süre sonra karaciğer temizliği yaparsanız safra taşları bağırsağa geldiğinde kemoterapi atıkları emilebilir, sızdırabilir ve bağırsak duvarlarında birden fazla perforasyona ve enflamasyona neden olabilir. Kısacası kemoterapi sonrası karaciğer temizliği yapmak hayati tehlike oluşturabilir.

 70. Mustafa said on Aralık 29, 2019 Cevapla

  Size nasıl ulaşırım

  1. kerimkul said on Aralık 29, 2019 Cevapla

   Mustafa bey iletişim formundan telefon numaranızı gönderirseniz size müsait olduğum en kısa sürede ulaşabilirim

 71. Şule said on Aralık 26, 2019 Cevapla

  Bende kürü yapmak istiyorum yorumlarda bahsedilen kolon temizleyici solüsyon Nedir nasıl kullabiliriz ve nereden temin edilebilir teşekkür ederim

  1. kerimkul said on Aralık 27, 2019 Cevapla

   Merhabalar Şule hanım, geçmiş olsun. Kolon temizleyici solüsyonları eczanelerden temin edebilirsiniz ama benim tavsiyem lavman kiti kullanmanız. Hem çok daha ekonomik hemde daha sağlıklı ve etkilidir.

   1. Şule said on Aralık 28, 2019 Cevapla

    Merhaba kerim bey aslında yorumlarda bahsedilen golytely isimli solüsyonu merak ettim.Sanirim içilen bir solüsyon. Kolon temizleyici olarak kullanılır mı yoksa başka amaçla mı kullanılır? Bunu kullanirsam lavmana gerek yok sanırım

    1. kerimkul said on Aralık 28, 2019 Cevapla

     Evet Şule hanım kolon temizleyici. 4 litre suda hazırlanıyor. Kolonoskopi öncesi içiliyor. Yanlış bilmiyorsam 4 l bir seferde içiliyor ama kür için iki ye bölüp içilebilir. Fiyatı sanırım 70 tl civarında

 72. Özgür said on Aralık 22, 2019 Cevapla

  Taşlar idrar mı yoksa dışkı yoluyla mı düşüyor. Hazırlık dediğiniz olay sadece safra çamurunu mu ortadan kaldıracak yoksa kanalda bir genişleme mi olacak benim taşım 17 mm kanal bundan daha mı genişleme acaba

  1. kerimkul said on Aralık 22, 2019 Cevapla

   Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Taşlar safra kanalında. Onikiparmak bağırsağına oradanda dışkı ile dökülüyor. Hazırlık dediğimiz durum kür için önemli bir detay 6 gün boyunca elma suyu tüketimi ve uygun beslenme yapılıyor. 6. Gün akşamı kür uygulanıyor. Kür öncesi ve sonrası lavman var, kanalları genişleten ve büzme refleksi yaptıran kür sırasında içilen Epsom tuzu sayesinde oluyor.

   1. Özgür Önel said on Aralık 22, 2019 Cevapla

    İlginize teşekkür ederim. Siparişi verdim gelmesi çarşambayı bulur sanırım hafta sonu uygulamak istiyorum ama 6 gün şart mı bir sonra haftaya mı bırakmalıyım. Ultrasonda taş 17 mm ve safra çamuru var. Kullanma talimatı üründe var sanırım ama uygulama sırasında sorun olursa size telefonla danışabilir miyim

    1. kerimkul said on Aralık 22, 2019 Cevapla

     Tabiki Özgür bey, arayabilirsiniz. Muhtemelen Çarşamba size ulaşmış olur. Evet en az 6 gün elma suyunu içmeniz lazım, size kür ile birlikte hem kırkkilit otu kürü hemde epsom tuzu kürü ile ilgili ayrıca yazıda göndericem. Yine aklınıza takılan bir şey olursa sorabilirsiniz. Notunuzu okudum, size şöyle bir tavsiye verebilirim. Bazen benimde işim ve kür çakışıyor. Hafta sonunu da harcamak istemiyorum. Cuma akşamı 20:00 gibi evde oluyorum ve 8 de başlıyorum. Bütün içilmesi gereken saatleri 2 saat ileri alıyorum sabah içilecek kürü normal uyguluyorum. Cumartesi gününü evde geçiriyorum. Çünkü halsiz bırakıyor evde dinlenmek istiyor insan, cumartesi akşamı başlasam küre pazarı evde geçirmek zorunda kalıyoruz o da tatil günümüz boşa gitmiş gibi hissediyorum. Sizde öyle yapabilirsiniz

     1. Özgür Önel said on Aralık 22, 2019

      Teşekkürler siparişle beraber bir telefon numarası da yollarsanız sizi fazla rahatsız etmeden sorum olursa sormak isterim. Whatsapp vs

   2. Ali said on Aralık 25, 2019 Cevapla

    Merhaba.bendede safra kesemde en büyüğü 12 mm olan taş ve yoğun çamur teşhisi konuldu yaklaşık 6 ay önce.3 ayrı doktora gittim sadece biri alınmasına gerek yok diye söyledi(belirtiler tam olarak safra kesesiyle ilgili değil diye).ursactive diye bir ilaç verdi.internette araştırmalarım sonucunda iğde,kırkkilit,avakado ve karahindiba kürlerini uygulamaya başladım.bunları birer aylık aralıklarla uyguladım.ayrıca bahsettiğiniz İngiliz tuzu kürünüde 4 kür uyguladım.4. Kürü pazartesi yaptım bugünde tekrar ultrasona girdim.en büyüğü 12 mm olan taşlar aynen duruyor olarak sonuç çıktı.açıkcası azda olsa bir iyileşme umudum vardı ama moralmen çöktüm.ne önerirsiniz.iyi günler

    1. kerimkul said on Aralık 25, 2019 Cevapla

     Ali bey geçmiş olsun, Kullandığınız İngiliz tuzunun magnezyum sülfat oranı hakkında bilginiz var mı? Nereden satın aldınız acaba? 4 kürde safra ve karaciğer tamamen temizlenmez muhakkak ultrasonda gözükür. Genelde 5-8 kür arası tam temizlik oluyor. 4-5 tane taş kalabilir o da ağrı sızı yapmıyorsa sorun olarak görülmüyor. Çünkü birçok insan safra kesesinde haberi bile olmadan birkaç tane taşla yaşayabiliyor. Uyguladığınız kür makalemde yazdığım şekilde mi acaba? 6 günlük hazırlık yapıp 6ncı gün akşamı kürümü uyguladınız? yoksa internetteki diğer tariflerimi uyguladınız. Birde yaptığınız kürlerde taş düşürdünüz mü?

     1. Ali said on Aralık 25, 2019

      Kerim bey bilinen bir aktardan aldım.oranı yazmıyor.adı Fitozen.içilebilir yazıyor ambalajında.sizin makalenizde gördüm ve okudum İngiliz tuzu kürünü.dedeiğiniz şekilde saati saatine uyguladım.ama kürden önceki 6 günlük hazırlığı yapmadım(yanlış hatırlamıyorsam ilk okuduğum makalenizde 6 günlük hazırlık yoktu).yazdığınız gibi ishal durumu oldu.açıkcası düşenlerin taş olup olmadığını tam olarak anlıyamadım.peçeteyle hafifçe dokunduğumda çok yumuşak çamur gibi renkli şeyler vardı.ne önerirsiniz.bu arada ilginize çok teşekkür ederim.

     2. kerimkul said on Aralık 25, 2019

      Ali bey o düşenler safra çamuru ve karaciğerde biriken bilirubin çökeltisi, kürünüz gayet başarılı gidiyor. kürünüzü uygulamaya devam edin. Taşlarınız düşüyorsa sorun yok, vücut maalesef tek seferde taşları düşürme kapasitesine sahip değil. diğer kürünüzü uygulamadan önce elma suyu tüketimini yaparsanız çok daha iyi olacaktır. Kırkkilit otu çayınıda kullanabilirsiniz. Taş düşürmez (uzun vadeli kullanımında düşürür) ama yumuşatmasına oldukça yardımcı olur.

 73. Huriye said on Aralık 20, 2019 Cevapla

  Kerim bey iyiki tanimisiz sizi sayenizde babannem kurtuldu cok sey denildi inanilmadi bu kure ama ben faydasını gercekten gördüm 77 yasindaki babannem kurtuldu ise safra kanali tasindan diger kisilerinde sıkıntısıni çözecektir eminim tesekkur ederiz allah razi olsun sizden

  1. kerimkul said on Aralık 20, 2019 Cevapla

   Rica ederim Huriye hanım, ben hiçbir şey yapmadım sadece vesile oldum. Allah cümlemizden razı olsun. Allah tekrarını göstermesin inşallah. Teyze sağlığına kavuştu ya içim rahat, çok selam ederim teyzenin ellerinden öperim.

 74. Fatma Nur said on Aralık 19, 2019 Cevapla

  Kerim bey iyi geceler. Cuma günü kürümü uygulayacagım inşallah ancak bir sorun olacak kolon temzileyici solüsyon ile lavman arasında ki fark nedir neden solüsyon kullanıyoruz. Bir de iki adet mi alacağım. Birde kerim bey benim bebeğim geç uyuyor kagıtta yazılan herşeti bir saat ileri şekilde yapsam sıkıntı olurmu

 75. Nevin said on Aralık 13, 2019 Cevapla

  Merhaba Kerim Bey. Dün ilk kürümü tamamladım. Ultrasonda sadece 1 tane 20 mm. taş çıkmıştı. Sabah 8 gibi en büyüğü 20 mm., 10 mm. üzeri 10 civarı ve daha küçük bezelye renginde bir sürü taş döktüm. Kurtuldum demiştim. Öğlen 1 gibi bağırsakta kalan taşlar temizlensin diye kahvaltı sonrası kolon temizleyici solüsyondan içtim. Asıl sürpriz bundan sonrası. Akşam 8 gibi en büyüğü 28 mm., 20 mm. üzeri 5 tane beyaz renkli, şekli sabahkilerden farklı taş döktüm. Hiçbir aşamada en ufak bir ağrı, sızı, acı hissetmedim. Size ne kadar teşekkür etsem az beni ve bu sorundan muzdarip bir çok kişiyi ameliyattan kurtardığınız için. Allah her daim gönlünüze göre versin.

  1. kerimkul said on Aralık 13, 2019 Cevapla

   Nevin hanım çok teşekkür ederim. Olumlu kür sonuçları alındığında inanın çok mutlu oluyorum. Beyaz taşlar dediğiniz tahminime göre kalisifiye taş dediğimiz düşmesi zor ve diğerlerine nazaran daha ağır taşlardır. Genelde safranın en altında çökerler ve hareket etmezler. Doğru malzeme, doğru miktar ve kürdeki talimatların harfiyen uygulanması başarı oranını çok fazla arttırıyor. Diğer kürleri de ihmal etmeyin Nevin hanım. Tekrar tekrar geçmiş olsun.

   1. Nevin said on Aralık 15, 2019 Cevapla

    İyi pazarlar Kerim Bey. Dün akşam yaşadığım bir deneyimi aslında hatayı siz ve okuyucularla paylaşmak istedim. Perşembe günü kürü sorunsuzca bitirdim. Dün akşam biraz acıktım, 10.30 da biraz zeytinin üzerine kürde kullandığım zeytinyağından serptim, yedim. Kür sonrası metabolizmam hızlandığı ve sanırım alışma sürecinde olduğumdan uykuya dalmakta güçlük çekiyorum. Gecenin ilerleyen saatlerinde safra kesem ve refleks olarak kalbim çok hızlı çarpmaya başladı. Çok korktum, yatamadım, yastığımı yükselttim, evi turladım. Zamanla yavaş yavaş sakinledim, sabah hâlâ biraz vardı, sonra geçti. İki gün değil, daha fazla özellikle akşamları zeytinyağı bile olsa beslenmeye çok dikkat etmek gerekiyor. Tüm ayrıntılar çok önemli. Size tekrar çok teşekkür ederim. Herkese önce sağlık….

    1. kerimkul said on Aralık 15, 2019 Cevapla

     Teşekkür ederim Nevin hanım sizede İyi pazarlar, diğer sindirim sorunlarında olduğu gibi safra ve karaciğer ile ilgili rahatsızlıklarda beslenmeye çok dikkat etmek gerekiyor. Safra taşı veya çamuru sorunlarında sağlıklı zeytinyağı tüketilebilir. Çünkü safrayı düzenli salgılar ve sağlıklı çalıştırır ama oran be yediğimiz saatler önemli. Dikkat ettiyseniz elma suyu küründe 18:00 dan sonra içirmiyoruz bu saatlerin, açlığın, kolon temizliğinin hepsinin bir nedeni Var. En son yemeğimizi yatmadan 4 saat önce yemek gerekiyor. Aşırı yağlı ve ağır beslenmemek gerekiyor, yumurtadan ve ani kilo kayıplarından uzak durmak lazım. Bunların hepsi safra taşı oluşumuna büyük etkenlerdir.
     Yaşadığınız durum Kürden değilde sanırım dediğiniz gibi zeytinyağı tüketerek safra atağı geçirmenize neden olmuş. Safra ataklarınız olduğunda karaciğerinizi suçla tutun ve hareket edin tempolu yürüyüş olabilir. Yada Fatoş hanımın yaptığı gibi limon ve karbonatta iyi gelir.
     İngiliz tuzu kürden 8 saat sonra vücuttan tamamen çıkar ve toksik kalıntı bırakmaz. Diğer kürlerinizide muhakkak yapın.

  2. fatih said on Aralık 14, 2019 Cevapla

   slm lar kerim bey.kürü kullanıcamız gun saat 14:00 dan sonra aç durmak gerekiyormu ?ertesi gun saat 10:00 a kadar.tşk

   1. kerimkul said on Aralık 14, 2019 Cevapla

    Evet 14:00’dan sonra kür bitene kadar yemek yememek lazım, kürün başarı oranını azaltıyor ve çok fena mide bulantısı yapıyor.

  3. Duygu said on Aralık 15, 2019 Cevapla

   Kolon temizleyici solusyon olarak ne ictiniz nevin hsnim?

   1. Nevin said on Aralık 15, 2019 Cevapla

    .X-M diet kullandım Duygu hanım.

 76. Murat BİLGİÇ said on Aralık 12, 2019 Cevapla

  Merhaba Kerim Bey ben Murat Bilgiç bundan 4 ay önce doktora gittim sancıyla 4 gün acilde yattım safra kesemde taş olduğunu söylediler çamur ve çok sayıda milimetrik taş var dediler ameliyat pankıratit oldugumu ve amaleyat olmam gerektiğini söylediler Ben de iğde çayı ile Kırkkilit otu na devam ettim 10 gün kadar sonra bir daha ultrasona girdim çamur ve iltihabın gittiğini söylediler sadece 3 adet taş olduğunu söylediler 8 milimetre çapında bana nasıl bir yol izlemem önerirsiniz

  1. kerimkul said on Aralık 13, 2019 Cevapla

   Merhabalar Murat bey, geçmiş olsun. Safra şikayetlerinde çamur ve milimetrik taşlar daha risklidir. Ağır bir yemek sonrası salgılanan safra sıvısıyla birlikte çamur ve taş kanalı tıkayabiliyor. Bitkisel çözümler uzun vadede olumlu sonuç gösterebiliyor. 8 mm taş kür ile düşürülebilecek büyüklükte bir taş, 3 adet söylemişler ama eminim ki daha fazla çıkacaktır. Kürü uygulayabilirsiniz. Hatta iki kür arasında ki bekleme süresinde bitki çaylarını içebilirsiniz. Böylece daha etkili ve çabuk sonuç alabilirsiniz.

 77. Ceyhun said on Aralık 12, 2019 Cevapla

  Merhabalar Kerim Bey. Safra kesemde 17mm birkaç adet taş var dediler ultrason sonucuna göre. Bende anlattığınız adımlara uygun olarak kürü uyguluyorum. Her kürde 15-30 arası taş döktüm. 2 hafta önce 4. kürü tamamladım.Ancak şöyle bir sıkıntım var.Kan değerleri normal çıkmasına rağmen ayda birkez 3 gün civarı süren,geceleri uyandıran şiddetli ağrım oluyor ve dayanamadığım zamanlar acile koşuyorum hemen. Yorumlardan anladığım kadarıyla boşalan safra kesesine karaciğerden yeni taşlar geldiği için ağrıdığı kanaatine vardım kendimce.Ancak kürden hemen sonra olmuyor bu ağrılar.Yukarıda dediğim gibi 2 haftayı geçti son kürü uygulamam üzerinden ve 3 gündür ağrı var.Kna değerleri normal.Acaba bu konuda bilgi alabilirmiyim sizce neden olabilir bu ağrılar? Teşekkür ederim şimdiden iyi günler dilerim.

  1. kerimkul said on Aralık 12, 2019 Cevapla

   Geçmiş olsun Ceyhun Bey,Kan değerlerinizin normal olması güzel iltihap olmadığı anlamına gelir. Safrada oluşan taş çeşitleri maalesef tek değildir. Genelde yumuşak, kolesterol,bilirubin,yağ çökeltilerinin birikmesinden oluşuyor ama bazı durumlarda bazı taş(lar) safra kesenin en alt kısmında yer ediyor ve kalisifiye taş oluşuyor. Yani kireçleşmiş taşlar. Bu taşlar sert ve diğerlerine nazaran ağırdır. Çoğu zaman kürle düşerler ama yer itibari ile eğer safranın altında ise kür sırasındaki reflex taşı hareket ettirmeyi başaramıyor. Ağrı yapmıyorsa safrada tek taş göz ardı edilebilir ama ağrı yapıyorsa sizdeki gibi gündelik yaşamı olumsuz etkileyebiliyor. Bir diğer neden ise karaciğer safra kanalını tıkayan taşın olması,

   Size tavsiyem iki kür arasındaki zamanda sabahları aç karna kahvaltıdan 30 dk önce iğde çayı, akşamları aç karna kırkkilit otu çayı içmeniz. Özellile kırkkilit otu çayını tavsiye ederim. Ağrıyı tam kesmesede azaltmasında epey bir rol oynuyor. Yağlı yemek tüketmeyin ve yumurtayı tamamen kesin. Birde ağrınız olduğunda 1 su bardağı klorsuz suya 1 çorba kaşığı epsom tuzu karıştırın ve için 1,5 saat sonra yağlı karışımı için, kürdeki pozisyonda 30 dk yatın. sonra kalkın ve dolaşın hareket halinde olun. Yatma poziyonunda iken 1 su bardağı elma sirkesini ılıtın ve beze dökün hiç sıkmadan ılık vaziyette karaciğerinizin üzerine koyun. Karaciğer sıcağı sever, yatış pozisyonunda iken bu şekilde baskı yaparsanız safra kanallarınız genişleyecek ve taşın ilerlemesinde yardımcı olacaktır.

   Bu arada kürden 6 gün önce beslenmenize dikkat edip elma suyunu tüketiyorsunuz değil mi? kür öncesi ve sonrası lavman uygulamasında önemli bir detaydır.

   1. ceyhun said on Aralık 12, 2019 Cevapla

    Cevabınız için teşekkür ederim.Evet Kerim Bey elma suyunu tüketiyorum kür haftasında.yumurtayı 5 aydır tüketmiyorum bıraktım zaten,yağlı yiyecekleri de iyice azalttım.Ancak lavman uygulamadım şimdiye kadar. Ağrıyı dindirmek için tavsiyelerinize de teşekkür ederim.Önceki mesajımda yazmayı unutmuşum,İlk ultrason raporunda safra kesesi kalınlığı 5mm olup artmıştır yazıyordu ve çamurla beraber 5mm taş var yazıyordu.2. kürü yaptıktan sonra tekrar ultrasona girdim.Çamur temizlenmiş,safra kesesi kalınlığı normale dönmüş ama bu seferde safra kesesi kıvrıntılı seyir göstermektedir yazıyor. (((“”Safra kesesi kıvrıntılı seyir göstermektedir. Kese lümeninde büyüğü 17 mm olan birkaç adet taş izlenmiştir. Kese duvar kalınlığı 2 mm olup normal sınırlardadır. İntra ve ekstrahepatik safra yolları ve koledok dilatasyonu izlenmemiştir. “” yazıyor.))) Acaba safra kesesinde yapısal bir bozuklukmu var?

    1. kerimkul said on Aralık 12, 2019 Cevapla

     Ultrason sonucunuz iyimiş. Intra ve hepaik kanallardada tıkanma yokmuş o da güzel, “safra kesesi kıvrıntılı seyir göstermektedir” bu durum şunu ifade edebilir. Ağrının kaynağı olduğunu sanmıyorum. Safra kesesini duedom yani oniki parmak bağırsağına bağlayan kanal her bünyede farklı yapıdadır. Koledok karaciğerden 12parmak bağırsağına kadar olan kanalın ismi, sisitik kanal ise safra kesesini koledoka bağlayan kanaldır. Mesela kiminde bu sisitik kanal koledoka yapışık oluyor. kiminde safra kesesi sönmüş balon gibi yukarı olacak şekilde, kiminin sisitik kanalı hiç olmuyor direkt koledoka bağlı oluyor, bazısında sisitik kanal hepatik ana kanalın önünden veya arkasından geçiyor. Tıpkı kimi insanda kulak memesi yapışık ve ayrık olması gibi her insanda farklıdır. Kıvrıntılı seyir göstermektedir demesi sizin kanalınızın durumunu söylüyor olabilir.
     Ağrınız karaciğer içerisindeki taşlardan olabilir. ultrasondada gözükmezler, söylediğim çay kürünüde ekstradan yaparsanız sonuç alacağınıza inanıyorum.

     1. ceyhun said on Aralık 12, 2019

      Teşekkür ederim Kerim Bey cevaplarınız için. Doktorun ağzından zorla aldığımız bilgileri siz üşenmeden uzun uzun yazıyorsunuz. Tavsiyelerinizi uygulayıp bir kaç ay sonra tekrar yazacağım.Çok çok teşekkürler…

 78. Selma said on Aralık 6, 2019 Cevapla

  Üzerinde içeriği yazmıyo.oranları yok yani. En iyisi iade etmek. Nerden alabilirim peki. Yardımcı olur musunuz

  1. kerimkul said on Aralık 6, 2019 Cevapla

   Acaba sözlü olarak doğrulanabilir mi? Bende site üzerinden epsom tuzu satıyorum. Paket üzerinde satış fiyatı yükselmesin diye yazmıyorum ama ürün bilgisinde kimyasal analizini yayınlıyorum. Belki onlarda magnezyum ve sülfat oran bilgisini size sunabilirler. Ama sorarken rakam vermeyin. Oranı kaç diye sorun, rakam verirseniz kopya vermiş olursunuz. 🙂

 79. Selma said on Aralık 6, 2019 Cevapla

  Tşk ederim Kerim bey yorumunuz için. Birde dün aktardan İngiliz tuzu aldım. Üzerinde İngiliz tuzu epsom salt yazıyor. Ama gıda değildir harici kullanılır yazıyo. Yanlış mı aldım acaba

  1. kerimkul said on Aralık 6, 2019 Cevapla

   Rica ederim ne demek, üzerinde yazan yazı kavram karmaşası yaratmış. Önemli olan içeriğinde ki magnezyum ve sülfat oranıdır. %16 üzerindeyse elinizdeki epsom tuzu uygundur.

 80. Selma said on Aralık 6, 2019 Cevapla

  Mrb Kerim Bey. Benimde safra kesemde 1 cm lik birkaç tane taş olduğunu öğrendim. Yaz ayı boyunca gece uykudan kaldıran ağrılarım oldu. İşten geç geldiğim için 11 gibi yemek yiyip yatıyordum. Mide ağrısıyla uyanıyodum.ağustosta izne ayrıldım tatile gittim. 2 defa acillik oldum. Serum verdiler ve ağrım sırtıma vurmuştu. Doktor safra kesemde şüphelendi. Ankaraya geldim ve ultrason da taş olduğunu söylediler. 1 kutu ilaç kullandım eriyebilir ihtimaliyle. Bu hafta gittim tekrar ultrasona girdim ama taşlarda erime olmamış. Ameliyat olmak istemedim sizin tavsiye ettiğiniz kürü bende uygulayabilir miyim. Bir sıkıntı olur mu?

  1. kerimkul said on Aralık 6, 2019 Cevapla

   Merhabalar Selma hanım, çok geçmiş olsun. Ağrılarınız sırta kadar ilerlediyse iltihap olma yolunda veya kanal tıkama riskiniz yükseliyor. Ama bu sorun için safra kesesini aldırmak doğru değildir. Alternatif tıpta çaresi mevcuttur. Modern tıpta kullanılan ilaçlar var ama çok uzun yollar kullanmak gerekiyor ve sağlığı olumsuz etkileyebiliyor. Ayrıca ilaçları bıraktıktan sonra taş oluşumu tekrar başlıyor. 1 cm lik taşlar kür için uygundur. Kür basamaklarını takip ederseniz sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

 81. Ekrem said on Aralık 1, 2019 Cevapla

  Mrb kerim bey benim safra kesem de 5 mm lik polip var bu kür ona ıyi gelirmi

  1. kerimkul said on Aralık 1, 2019 Cevapla

   Çok geçmiş olsun Ekrem Bey, bu kür safra taşı ve karaciğer taşlarını düşürüp toksinleri temizlemek için uygun ama eğer sizin poliplerinizin oluşumu yağlardan oluştuysa 3 hafta arayla sizinde en az 8 kür uygulamanız lazım. Karaciğer temizlendikçe toksinleri dışarı atacak daha sağlıklı çalışacağı için yağlanmayı önleyecektir. Polipleriniz safra kesesinde mi yoksa batında mı?

 82. Hande said on Kasım 27, 2019 Cevapla

  Merhaba, bugün safra kesemde 9 mm. çapında bir taş olduğunu öğrendim. Doktor hemen ameliyat olmamı söyledi. Taş safra kesesinden kanala düşerse 9 mm. olduğu için kanalı tıkayabilir ve yoğun bakımlık olabilirmişim. Korktum açıkçası. Bu kürün bana yardımı olur mu?

  1. kerimkul said on Kasım 27, 2019 Cevapla

   Merhabalar Hande Hanım, Öncelikle geçmiş olsun. Dediği doğru ama yoğun bakımlık olmaz, tıkanmaya bağlı sarılık, diyabet gibi sorunlar ortaya çıkabilir ama çok ileri seviyedeki vakalar için geçerli. Safra kesenizi aldırmanız sorunu çözmeyecektir. Artık ilerleyen Tıp sayesinde safra taşlarının safra kesesinde değil karaciğerde oluştuğu ve safra kesesine düştüğü biliniyor. Safra keseniz alınırsa bu taşlar karaciğerde oluşmaya ve safra kanallarını tıkamaya devam edecektir. Ayrıca ağrılarınız olur ve sürekli ishal durumu yaşanır. Endişelenmeyin Epsom Tuzu kürünü uygularsanız ve kürü adım adım yaparsanız bir problem yaşamadan taşlarınızı dökmeye başlayacaksınız.

 83. adnan yeşil said on Kasım 26, 2019 Cevapla

  merhaba kerim bey iyi geceler : safra kesemde 26mm 2.6 cm taş oluşmuş ve ameliyatla alınması gerekiyor sizin ürününüz gerçektne işe yarayacaksa ameliyat olmak istemiyorum yardımcı olur musunuz ? 05449601401 iletişime geçer misiniz

  1. kerimkul said on Kasım 26, 2019 Cevapla

   Merhabalar Adnan Bey, çok geçmiş olsun. Taşınız bu kür ile düşürmek için uygundur. Ameliyat olmanızı tavsiye etmiyoruz. Bir süre sonra sorunlarınız geri dönecek ve bu sefer bir tedavi seçeneğiniz olmayacaktır.

 84. hilal said on Kasım 23, 2019 Cevapla

  Merhaba yazılarınızı takip ediyorum.safrada taşım var ve 2 aylık hamileyim.sürekli safrada sancim oluyor.kuru önceleri kullaniyodum ama gebelikte bıraktım.bana onereceginiz bi yol var mı teşekkürler

  1. kerimkul said on Kasım 23, 2019 Cevapla

   Merhabalar Hilal hanım, size de aynı tavsiyede bulunabilirim. Safra sancılarınız oluyorsa yumurta tüketiyorsanız yememeniz gerekiyor en çok ağrıya neden olan besin yumurtadır. Yağlı yiyeceklerde çok fazla tetikliyor, ağrınız olduğunda elma sirkesi veya Hint yağını ılıtın mutfak havlusu veya beze dökün karaciğerinizin üzerine bırakın. Safra kanallarını gevşettiği için ağrılarınızın şiddetinin azalmasında etkisi vardır.

 85. Meltem said on Kasım 22, 2019 Cevapla

  Teşekkürler kerim bey annemin şeker ve tansiyonu üzüntü ve sitresten damar tıkanıklığı yok annemin

 86. Meltem said on Kasım 20, 2019 Cevapla

  Herkese mrb annem şeker ve tansiyon hastası safra kesesi taşları var ağrı ve bulantı yapıyor şeker hastaları bu İngiliz kürünü nasıl uyguluyor acaba böyle rahatsızlığı olanlar bilgi versin lütfen

  1. Meltem said on Kasım 22, 2019 Cevapla

   Tansiyon ve şeker hastası olanlar bu kürü nsl uyguluyor yardım edin

   1. kerimkul said on Kasım 22, 2019 Cevapla

    Meltem hanım, sizi çok iyi anlıyorum kür için bir çözüm arıyorsunuz ama burada kilit nokta anneniz. İlaçlar vücudun doğru yapmaya çalıştığı bir şeyi bastırmak için tasarlanmıştır. Örneğin tansiyon ilaçları yüksek kan basıncını düşürür. Eğer damar tıkanıklığınız varsa ilacı bırakmak risktir. Tıkalı damarlardan dolayı kanı vücuda ve beyne sorunsuz ulaştırmak için basıncı yükseltmesi lazım, O yüzden kür yapmak zorundaysanız beslenmenizi gözden geçirip damar içi yağlanmayı gidermeniz lazım ki ilaç almadığınızda sorun olmasın. Damar tıkanıklığı değil de sinirsel tansiyon varsa bunu da kontrol etmek yine kürü uygulayacak kişinin elinde kendisini strese sokacak tansiyonunu yükseltecek etkenlerden uzak tutması lazım.

    Şeker rahatsızlığı içinde aynı şey geçerli, annenizin beslenmesini şekerini neyin yükselttiğini neyin düşürdüğünü muhakkak biliyorsunuzdur. Ona göre bir plan yapmanız gerekecektir. Kür uygulanacağı gün yani 6 ‘ncı günü öğlene kadar 2 öğün yiyebilir. Akşam yemeğini atlaması gerekecek. Yanlış hatırlamıyorsam açlık şekerini bastırmak için anneniz bir parça ekmek yiyordu. Acil durumda böyle bir şey yapabilir. Sabah saat 10:00 ‘da artık yemek yemeye başlayabilir. Ama muhtemelen epsom tuzundan dolayı iştahsız olacaktır.

    Şeker ve tansiyon hastası olup ta bu kürü uygulayanlar biliyorum. Ama vücutlarını ve tepkisini bildikleri için ona göre hazırlık yapıyorlar. İlacını içmiyor ve sorun yaşamıyorlar.

    Bu kür Vücudun kendini iyileştirme veya temizleme yeteneğini ortaya çıkarır ilaçlar ise buna engel olmaya çalışır. O yüzden ilaç tedavisi sırasında karaciğer temizliği yapmak çok başarılı olmayabilir veya bulantı hissetmenize neden olabilir. Bunlar iki çelişkili eylemdir. İsterseniz tedbirlerinizi alıp deneyebilirsiniz, ama ben tavsiye etmiyorum.

    1. Fatma nur said on Kasım 22, 2019 Cevapla

     Merhaba üç aylık bebeğim var emzriyiorum şiddetli karın ağrısıyla hastaneye başvurdum safra kesemde en büyüğü 5 mm 20 den fazla taş oldugunu ve alınması gerektiğini söylediler. Bebeğim çok küçük yaşım daha 23 aldırmak istemiyorum emzirirken bu kürü uygulayabilir miyim 🙁

     1. kerimkul said on Kasım 22, 2019

      Merhabalar Fatma hanım, hamile ve emziren kadınlara yasal olarak tavsiyede bulunamıyorum. Ama şunu söyleyebilirim ağrısına dayanamayan ve hamile olduğu için ameliyatta olamayan kadınlar kürü uygulayıp bir problem yaşamadıklarını söylediler. Ben doktor olmadığım için sadece bu yorumları söyleyebilirim. Doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyorum. Birde eğer çöl sancınız olursa tencerede hint yağı veya elma sirkesini ılıtın mutfak bezi veya bir havluya dökün onu karaciğerinizin üzerinde soğuyana kadar bekletin. Kanalları genişlettiği için ağrılarınızın azalmasına yardımcı oluyor.

     2. Filiz ipek said on Kasım 25, 2019

      Fatma’nın hanım benim de üç aylık bir bebeğim var. Benim şikayetlerim doğumdan 20 gün sonra başladı. Ultrasonda en büyüğü 5 mm olan birçok taş olduğu ve acil ameliyat olmam gerektiği söylendi. Ameliyat olmak istemiyordum bebeğim daha çok küçüktü. Bu küre rastladım nette araştırırken. Üç hafta önce kürü uyguladım ve mercimek büyüklüğünde birçok taş döküldü . Ağrı şikayetim tamamen yok oldu. Haftaya ikinci kürü uygulayacağım. Kürü uyguladığım esnada bebeğimi emzirmeye devam ettim. Bir sorun yaşamadık. Aklımızda soru işareti kalmasın diye yazıyorum. Rabbim şifa versin inşallah.. bebeğinizi sağlıkla büyütün.

     3. kerimkul said on Kasım 25, 2019

      Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederiz Fİliz hanım. Tekrar geçmiş olsun.

    2. Fatma nur said on Kasım 26, 2019 Cevapla

     Kerim bey merhaba ben üç gün önce yorum yapmıştım. Üç aylık bbeeğim var kürü uygulayabilir miyim diye . Öncelikle kürü uygularken herhangi bie ağrı söz konusu oluyor mu bunu merak ediyorum yorumları okudum ama denk gelemedim. Kür linkine tıklayamıyorum rica etsem bana da mail olarak atar mısınız. Son olarak benim yorumuma bir bayan yorum yapmış üç aylık bebeğim var işe yaradı diye bana ulaşabilir mi kendisi lütfen çok duacı olurum sizden ricam bana mail adresini verebilmeniz mümkün mü? Tuzu aldıgınız siteyi de atabilir misiniz. Şimdiden allah razı olsun işe yararsa hergün dua edeceğim inşallah ??

     1. kerimkul said on Kasım 26, 2019

      Fatma hanım linki düzelttim şu anda çalışıyor. Kürü uygularken bir ağrı hissetmiyorsunuz. Ama kürden sonra birkaç gün sağ kaburganızın hemen altında hafif ağrı hissedebilirsiniz. Bu normaldir. Taşlar düşerken safra kanalına sürtündüğü için birkaç gün ağrı olabilir. Kürü isterseniz sitemizin Mağaza menüsüne girerek Ürünler kısmından sipariş verebilirsiniz

     2. Filiz ipek said on Kasım 27, 2019

      Fatma hanım mail adresim [email protected] bana burdan ulaşabilirsiniz.

     3. Fatma nur said on Aralık 14, 2019

      Kerim bey merhaba kğrü bugün sipariş vereceğim kayserideyim kaç güne gelir. Size yazdıktan sonra iki kez daha atak geçirdim kızartma ve yaglı yemek yediğimden dolayı tamamen kendi hatam sadece bir bilgilendirme yapmak istiyorum atağım geldiğinde ben çok kötü ağrılar çekiyordum iki kez serum yediğim halde ağrım yok olmuyordu sonuncusunda hastaneyede gitsem bir faydası yok deyip internette limon ve karbonata denk geldim bu nasıl bir mucize bilmiyorum ama morfinin bile geçiremediği ağrıyı limon ve karbonat on dakikada geçirdi her agrıyacak oldugunda bunu tekrarladım ve hepsinde işe yaradı makalenize eklerseniz belki başkalarıda yararlanır sebebini biliyorsanız söylerseniz de sevinirim . Bir de eski ataklarımda gazdan oldgunu sandıgım için maden suyu içerdim oda hafifletirdi . Son olarak filiz hanım icloudunuza mesaj atıyorum ama bir türlü [email protected]/ bana ulaşırsanız çok mutlu olurum

     4. kerimkul said on Aralık 14, 2019

      Merhabalar Fatma Hanım,Ameliyat olmayı düşünmüyorsanız durumunuzu fazla ertelememelisiniz. Yağlı yemek ve yumurtadan uzak durmanız lazım, Kayseri Merkeze 2 günde gidiyor. Yoğunluk varsa kargoda 3 gün olabiliyor

     5. Fatma nur said on Aralık 14, 2019

      Eşim sipariş verecek inşallah bende en geç yarın başlıyorum. Elma suyu için yeşil elmanın daha iyi oldunugu söylediler bilginiz var mu acaba . Bebek oldugu için tuzu biraz araştırmam gerekti birazda ihmal geldim haklısınız . Limon ve karbonat ağrıyı neden kesiyor bir bilginiz var mı

     6. kerimkul said on Aralık 14, 2019

      Haklısınız doğru olanı yaptınız. Limon ve Karbonat normalde sindirim içinde faydalı, safra da sindirime yardımcı olmak için safra salgılıyor muhtemelen safranın salgılamasını azaltmış olabilir. daha az çalışınca ağrı geçmiş olabilir. Sadece tahmin 🙂

 87. Meltem said on Kasım 20, 2019 Cevapla

  Bugün başlıycak annem küre ama tedirginlik var bende annemde şeker ve tansiyon olduğu için bide arada safra ağrısı olduğundan açılırsa ne yemeli

  1. kerimkul said on Kasım 20, 2019 Cevapla

   Meltem hanım,rahatsızlık anında yenmesi için bir şey tavsiye edemem. Normalde kür sırasında bir şey yenmesi uygun değil. Yerse mide bulantısı ve baş ağrısı rahatsız edici olur. Normalde ani şeker ve tansiyon ataklarında ne yapıyorsunuz. Örnek veriyorum bir parça ekmek, düşük şekeri olan bir parça şeker yiyor, yüksek şekeri olanlar ne yapıyor onu bilmiyorum. Normalde ne yapıyorsanız onu uygulayabilirsiniz. Ama tam beslenme olmamalı. Aslında bu konuyu Aile hekiminize danışsanız çok daha iyi olacaktır. Uygun olup olmadığını size söyleyecektir.

 88. Meltem said on Kasım 19, 2019 Cevapla

  Bilgilerinize teşekkürler ama gün içersinde safra ağrısı olurmu yarın olursa miydesi bulanıyor ne yapmam lazım

  1. kerimkul said on Kasım 19, 2019 Cevapla

   Meltem hanım,safra ağrısı varsa bi anda kesilmez

 89. Meltem said on Kasım 19, 2019 Cevapla

  Yarın kürü uygulayacağım anneme ama sabah kahvaltıda çorba tarzı yese sorun olurmu yada öğleden sonra 6 ya kadar açıkırsa çorba yenirmi

  1. kerimkul said on Kasım 19, 2019 Cevapla

   Sabah yerse sorun olmaz. Kür yapıldığında karnı ne kadar toksa o kadar rahatsız olacaktır. Mide bulantısı hatta kusma olabilir.

 90. Meltem said on Kasım 19, 2019 Cevapla

  Kerim bey denedim tuzu sarımtırak renk yok bembeyaz

  1. kerimkul said on Kasım 19, 2019 Cevapla

   Beyazsa uygundur Meltem hanım

 91. Meltem said on Kasım 19, 2019 Cevapla

  Ben bu alınan tuzu nasıl deneyebilirim

  1. kerimkul said on Kasım 19, 2019 Cevapla

   Bir önce ki mesajımda anlattığım şekilde deneyebilirsiniz.

 92. Pınar sayan said on Kasım 19, 2019 Cevapla

  Kerim bey çok teşekkür ederim öncelikle her seferinde cevap verdiğiniz için evet safra taşları döküldü bitmiyor hatta gerçekten işe yarıyor ben kendisi e çok teşekkür ederim

  1. kerimkul said on Kasım 19, 2019 Cevapla

   Rica ederim ne demek. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Bol bol su için batın içerisinde kalan taşlar varsa onların dışarı atılmasında da yardımcı olur. Kürü doğru uyguladığınız ve doğru oranlı Epsom tuzu kullandığınız için sonucu da iyi oldu. Sonra ki kürleri ihmal etmeyin lütfen, dökülen taşların yerine tekrar karacaiğerden taşlar gelecektir. Temizlenene kadar devam 🙂

 93. Meltem said on Kasım 19, 2019 Cevapla

  Eşim manezyum sülfat getirdi annemin safra taşına uygunmudur kerim bey

  1. kerimkul said on Kasım 19, 2019 Cevapla

   Maalesef o konuda yardımcı olamayacağım. Ürünü yakından görmeden fikir beyan edemem. Satın aldığınız yere magnezyum sülfat oranını sorun %16 üzerindeyse bu kürde kullanılabilir. Değilse kullanmayın

  2. Meltem said on Kasım 19, 2019 Cevapla

   Eşim aldığı yere söyleyerek almış bu safra kesesi için demişler

   1. kerimkul said on Kasım 19, 2019 Cevapla

    İnanın şu an size olumlu cevap versem yanlış yönlendirirsem kendimi iyi hissetmeyeceğim ve sağlığınızı riske atmış olurum. Şu şekilde anlayabilirsiniz, oda ısısında suda erittiğiniz de su sarımtrak renk alıyorsa banyo tuzudur. Paketlimi aldınız yoksa açık mı?

 94. Fatma said on Kasım 19, 2019 Cevapla

  Özafakus da candida mantari tesbit edildi cok rimatizmal agrilarim var cok fazla ya ishal oluyorum veda kabiz oluyorum nolur bunun icinde yardimci olabilirmisiniz
  Funit ve mikostatin kullandim fayda etmedi cevap verirseniz sdvinirim

  1. kerimkul said on Kasım 19, 2019 Cevapla

   Merhabalar Fatma hanım, Candida mantarı sıkıntılı bir rahatsızlık, hemen hemen birçok hastalığın altında bağırsakda yaşayan ve vücut tarafından dengeli sayıda tutulan bir bakteridir. Bu bakterinin çoğalması başta ishal olmak üzere birçok rahatsızlık verir. Romatizmal ağrılarda Epsom tuzu(Banyo için uygun olan) iyi geliyor. Küveti ılık suyla doldurup 2 su bardağı epsom tuzu koyup 30 dk kadar beklerseniz ve haftada bunu 3-4 kez tekrarlarsanız faydası dokunur.

 95. Meltem said on Kasım 19, 2019 Cevapla

  Kerim bey mrb annem 61 yaşında safra kesesinde taşlar var 13en büyük 13 milimetrik şeker ve tansiyon hastası doktor şuan ameliyat yok dedi ağrı ve kusmalar var İngiliz tuzunun anneme zararı olurmu

  1. kerimkul said on Kasım 19, 2019 Cevapla

   Merhabalar Meltem Hanım, çok geçmiş olsun. Belirttiğiniz taşlar kür için uygun boyuttadır. İngiliz tuzunun herhangi bir zararı yok ama kür günü herhangi bir ilaç kullanılmaması gerekiyor. Ayrıca kür süresi boyunca yaklaşık 16-24 saat bir açlık olacak bu süre genelde şeker hastaları için uzun bir süre bazı kişiler bu açlık süresine dayanamayabilir. Telefon numaram sitenin en alt tarafında var ama akşam 20:00’dan sonra ararsanız sevinirim. Özel sektörde çalıştığım için benim için problem olabiliyor.

 96. Sevilay said on Kasım 17, 2019 Cevapla

  Kerim bey annem sarılık oldu tekrar yaptım ama geçmedi bu durumda ne yapacağız bir daha mi yapsam mail gelmemiş anlamadim mailimde sorun olabilir Ben telefonumu yazayım siz görünce mesajı silebilirsiniz

  1. kerimkul said on Kasım 17, 2019 Cevapla

   Belki spam mesajlara mı düştü? Sitenin altında ****** oradan ulaşabilirsiniz yada [email protected] adresine de gönderebilirsiniz

 97. Sevilay said on Kasım 16, 2019 Cevapla

  Kerim bey merhabalar bana telefon verebilirmisiniz bir konuda danışmak istiyorum Sevgiler

  1. kerimkul said on Kasım 16, 2019 Cevapla

   Mailinize gönderdim Sevilay hanım

   1. Meltem said on Kasım 19, 2019 Cevapla

    Tlf numaranızı alabilirmiyim

 98. asiye ataş said on Kasım 8, 2019 Cevapla

  iyi akşamlar 3 yıl önce safra kesemde 20 milim taş olduğunu söyledi özel bir hastane 7 ay önce başka bir hastaneye gittim safra kesemde 22 milim taş ve çamur olduğunu ameliyat olmam gerektiğini söylendi.Devlet hastanesine gittim oradaki cerrah acil ameliyat dedi ameliyat için gün vereceği sırada kansızlık olduğunu önce kan seviyemin yükseltilmesi gerektiğini belirtti .1 ay sonra ultrason çektirdim taşın 17 milim olduğu ve çamur olduğu söylendi çokda acil ameliyata gerek olmadığını belirtti .bu arada limon ve zeytinyağı içtim maydanoz limon kürünü yaptım 1 ay önce başka bir hastaneye gittim taş 18 milim çamur yok karaciğerimde yağlanma da yok olmuş . Epsom tuzunu uzun zamandır duydum denemek istiyorum sadece taş büyük olduğu için sorun olurmu acaba yardımcı olursanız memnun olurum kolaylıklar dilerim.

  1. kerimkul said on Kasım 9, 2019 Cevapla

   Merhabalar Asiye hanım, çok geçmiş olsun. Taşlarınız bu kür ile düşürebileceğiniz büyüklükte, ameliyat olmanızı tavsiye etmiyorum.

 99. Sedef said on Ekim 30, 2019 Cevapla

  Kerim bey elimde Epsom tuzu var yazınızı görmeden önce almıştım çok ağrılarım oluyor açıklık oluyorum karaciğer enzimlerin sarılığım yüksek yarın doktora gidicem tekrar .ercp yapılması gerek ne zaman yapılır bilmiyorum bugün yapsam uygulamayı sorun olurmu.bir de siz ayrıntılı bilgilendirme. Gönderiyosunuz sanırım ama sadece tuzu sizden aldığımız zamanmı yardımcı olursanız sevinirim.

  1. kerimkul said on Ekim 30, 2019 Cevapla

   Çok geçmiş olsun Sedef hanım,Karaciğer enzimleriniz yükseldi ve sarılığınız oluştuysa muhtemelen safra veya pankreas yoluna safra taşı düşmüş ve tıkamıştır. Bugün uygulayacaksanız, Bağırsaklarınızın boş olduğundan emin olun en az 6-8 saat açlığınız olsun. Keşke 6 gün vaktiniz olsa da elma suyunu günde 1 litre içseniz. Etkisini oldukça arttırıyor. İstanbul da mı ikamet ediyorsunuz gönderebilirim veya elden teslim edebilirim.

   1. Sedef said on Ekim 30, 2019 Cevapla

    3 gündür içiyorum elma suyu. bursadayım ben kerim bey gönderirseniz sevinirim

    1. Sedef said on Ekim 30, 2019 Cevapla

     Mail olarak gönderebiliyomusunuz

 100. Hanife said on Ekim 30, 2019 Cevapla

  Kerim bey size çok tesekkur ediyorum ilk kurumu başarıyla yaptım ve çok sayıda taş döktüm işallah sonraki kürlerde dahada fazla sonuç alicam tekrar çok tesekkur ederim aklımda soru işareti kalmadi.

  1. kerimkul said on Ekim 30, 2019 Cevapla

   Hanife hanım çok çok sevindim. 15 gün sonra beslenme ve elma suyu diyetine başlayıp 3ncü haftaya girdiğinizde 2nci kürü tekrarlayın. Muhtemelen daha fazla taş dökülecektir. Çok geçmiş olsun.

 101. Mehmet said on Ekim 22, 2019 Cevapla

  İyi aksamlar dün karin şişligim nedeniyle ic hastaliklara ciktim. Önce gazdan dedi. Ben kalbe zarari varmi yokmu diye merak ettim yakinimin basina geldigi icin. Ultrason cektirmemi soyledi midende bise varmi bakalim diye. Cektirdim hic alakasi yokken 3-4 adet safra kesemde 14-17mm capinda tas var dedi. Lakin ne agrim ne sizim ne sikayetim var. Bana amelyat dedi direk dalga gecer gibi yokmu ilac tedavisi şusu busu falan dedim ama dinlemedi bile. Sizce ne yapmaliyim. Şimdiden teşekkurler. Hayirli aksamlar…

  1. kerimkul said on Ekim 22, 2019 Cevapla

   Merhabalar Mehmet bey, çok geçmiş olsun. Safra kesesi taşı ve çamuru gaz karın şişkinliği yapar. Oldukçada huzursuz eder. Aslında belirtileri göstermeye başlamış. Safra taşları organik olduğu için ultrason, MR vs de kısıtlı görüntülenirler. Emin olun 3-4 taneden fazla taşınız vardır. Tıbbi olarak safra kesesi taşı tedavisi olmadığı için Doktorlar direkt organı almayı isterler. Kanser, doku bozulması vs yoksa kesinlikle alınmasını tavsiye etmiyorum. Kürü uygulayabilirsiniz. Karaciğerde taş daha çok vardır. Yavaş yavaş safraya doluşmaya başlamışlar. Temizlenmesi en doğru olanıdır.

   1. Mehmet said on Ekim 22, 2019 Cevapla

    Yani amelyat olmalimıyim amelyat oluncada safra kesemi alirlarmi. O söylediginiz şey düsmesi icin yardimcı olurmu. Cok sukur dediginiz gibi bi kanser rahatsizlik falan yok safra kesemde

    1. kerimkul said on Ekim 22, 2019 Cevapla

     Ameliyatta safra kesesini alıyorlar. Böbrek taşı gibi cerrahi olarak alınamıyor. Ameliyat tavsiye etmiyorum. Safra kesesi alındıktan sonra ameliyat olanların %60-65 ağrı ve rahatsızlıklarının devam ettiğini ve sürekli ishal oldukları nı belirtmişler. İngiliz tuzu kürünü uygulayabilirsiniz.

     1. Mehmet said on Ekim 22, 2019

      İngiliz tuzu kürünü nasil uygulamaliyim. Sizi çok meşkul ettim son bişey daha youtube de ibrahim saraçoğlu hoca enginar yaprağını kaynatin için diyo. Bu bilgi sizce dogrumu.

     2. kerimkul said on Ekim 22, 2019

      O kürü uygulamadım ama o tür tedaviler taşı düşürme değil eritmeye yönelik oluyor. O da uzun vadede etkili oluyor bazı kişilerde etkili olmuyor. Enginar yaprağı kürünü uygulamadım o yüzden bir fikrim yok. Kürün uygulamasını makalenin altındaki linkten okuyabilirsiniz.

 102. Şenol said on Ekim 22, 2019 Cevapla

  Kerim Bey Merhaba

  Oncelikle böyle bilgiler paylaştığınız için çok teşekkürler.Bu haftasonu birinci kürü dediğiniz adımlara birebir uyarak uyguladım ve avuç içini dolduracak kadar irili ufaklı taşlar döküldü.Ancak sonrasındaki sürekli olmasada safra kesesinden aşağıya doğru ince keskin bir ağrı var bu normalmidir . Tüm yorumları okuduğumda sadece bir kişide olduğunu gördüm.Acaba safra taşlarından bazıları kanalda kalmışmıdır diye tereddütte kaldım.Belki bu yönde bir yorum gelmiş olabilir diye size danışmak istedim.

  1. kerimkul said on Ekim 22, 2019 Cevapla

   Merhabalar Şenol Bey, çok geçmiş olsun,ağrı söz konusu olunca panikle genelde arıyorlar beni yada iletişim bölümünden mail atıyorlar. Bu soru çok gelince bir sonraki makalede yanlış hatırlamıyorsam yazmıştım. Birde kür paketi ile birlikte 8 sayfalık bir bilgilendirme yazısı gönderiyorum ordada yer alıyor. Şimdi bir örnekle anlatacak olursam bu kür aslında basit bir uygulama değil, neştersiz bir ameliyat gibi düşünün. Kürü uyguladığınızda özellikle karaciğer, safra kesesi ve bağırsaklar içerisinde biriken tüm toksinleri, atıkları atıyorlar. Bu hareket sırasında safra yolu gibi yerlerden geçiyorlar. Fazla taş düştüğünde yada safranın neredeyse tamamı temizlendiğinde karaciğerde birikmiş olan taşlar tekrar safra kesesine doluyor. Bu hareket esnasında ağrı oluşabiliyor. Bazen safra kesesine 1 günde bazen birkaç günde dökülüyor. Düşük ihtimal ama oldu ya kanal tıkandı o zaman 1 bardak suya 1 çorba kaşığı ingiliz tuzu koyun ve karıştırın. Karışımı için 30 dakika sonra isterseniz yağlı karışım yapıp içebilirsiniz. sağ tarafınıza yatın taş oniki parmak bağırsağına düşecektir.

   1. Şenol said on Ekim 22, 2019 Cevapla

    Kerim Bey çok teşekkürler .Yazılanları okuyunca bende o şekilde düşünmüştüm ama sizin tecrübelerinizden faydalanmak istedim.Bundan sonraki kürleride uygulayıp inşallah kalan taşlarıda dökmeye devam ederim.Tekrar teşekkürler sayenizde ameliyat olmakdan kurtuldum diyebilirim

    1. kerimkul said on Ekim 22, 2019 Cevapla

     Rica ederim ne demek, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana, en yakın zamanda sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 103. Ayten said on Ekim 21, 2019 Cevapla

  Kerim bey, ikinci kürümü yapana kadar fikrimi söylemicektim. İlk kürü beslenmeme dikkat etmeden 6 günlük diyeti uygulamadan yapmıştım. O halde bile o kadar taş döktüm ki anlatamam. Kürü uygularken ümidim yoktu internette dolaşan bir sürü gereksiz kürden biri sandım. Size bir sürü sordum başınızı ağrıttım. Hepsinede cevap yazdınız çok teşekkür ederim. ikinci kürü 6 günlük tasiyelerinize uygum ve elma suyunu içtim. İlk kürde döktüğümün rahat 2 katı taş döktüm. Safra kesem bu kadar dolumuymuş anlamadım gitti. Aklım almıyor. Safra ağrısı geldimi öyle bir kıvranıyordum ki eşim hastaneye zor getiriyordu. Doktorlar acil alınması gerektiğini söylediler. safra kanalına kaçarsa ciddi sorunlar yaşayabilir mişim, buna rağmen ameliyat olmadım. Siz bize bu kürü ulaştırdınız Allah sizden razı olsun. Şu an çok iyiyim, diğer kürleride kesinlikle uygulıcam.
  Birde komşum bendeydi bu kürden bahsetti bende uygulayabilirmiyim dedi. 1 tanesini ona verdim. o da uyguladı ve safra kesesinde taş olmadığı halde bir sürü taş dökmüş, kendisini enerjik hissettiğini söylüyor. bunuda eklemek istedim 🙂

  1. kerimkul said on Ekim 21, 2019 Cevapla

   Evet Ayten hanım, talimatları aynen uyguladığınızda daha çok verim alırsınız. Tekrar söylüyorum. Allah korusun kanser, doku bozulması ve tedavi edilemez ciddi enfeksiyon yoksa safra kesenizi aldırmayın. Ameliyatı son çare düşünün, 2nci kürde taş düşmesinin sebebi karaciğerdeki taşlar safra kesesi boşalınca, boşalan yerlere döküldüler. Düşünün bu taşlar Karaciğerinizde safra kanallarını tıkıyordu ve vücudunuzun ihtiyacı olan hormon, enerji ve organların ihtiyaçlarını eksik karşılıyordu. Karaciğeriniz her temizlendiğinde göreceksiniz ki birçok rahatsızlığınızdan kurtulmuş olacaksanız. Çok geçmiş olsun.

 104. Hanife said on Ekim 20, 2019 Cevapla

  Kerim bey size sormak istediklerim var aklıma takılan şeyler var size nasıl ulaşırım bura disinda rica etsem

  1. kerimkul said on Ekim 20, 2019 Cevapla

   Sitenin alt kısmında ki irtibat numarasından ulaşabilirsiniz.

 105. EMRE said on Ekim 20, 2019 Cevapla

  Kerim Bey merhaba birkaç sorum olacaktı
  3. kürü uygulamak için 2. kürle arasında ne kadar süre olması gerekiyor aynı şekilde 3. kürü uyguladıktan sonra 4. kürü uygulamak için ne kadar süre geçmesi gerekiyor. Allah korusun oldu da kanalı tıkadı tıkayan taşın düşmesi için tekrar ne zaman yapabiliriz kürü

  1. kerimkul said on Ekim 20, 2019 Cevapla

   Merhabalar Emre bey, kürler arasında 3 hafta ara vermeniz yeterlidir. Küre başlamadan 6 gün önce günde 1 litre elma suyu içerseniz tıkama riski ortadan kalkar. Oldu ya diyelim kanal tıkandı. 1 su bardağı suya 1 çorba kaşığı İngiliz Tuzu ekleyip içiyorsunuz sağ tarafınıza yatıyorsunuz. Gerekirse yağlı karışımdan tekrar içebilirsiniz. Taş onikiparmak bağırsağına düşecektir.

 106. İzzet said on Ekim 19, 2019 Cevapla

  Kerim Bey merhaba Benim saframda çamurlanma var doktor ameliyat dedi ben bu tuzu kullansam fayda eder mi çamurlanma taşa dönüşüyormuş simdiden tesekkur ederim

  1. kerimkul said on Ekim 19, 2019 Cevapla

   Merhabalar İzzet Bey, evet safra çamurunuzu temizleyebilirsiniz. Safra çamuru safra taşından daha risklidir. Özellikle ağır bir yemek sonrası safra kesesi büzülerek oniki parmak bağırsağına safra sıvısını boşaltır. Bu büzülme sırasında içerisinde ki çamuruda boşaltabilir ve safra kanalında kalabilir. Eminin ki safra çamurunun yanı sıra taşta vardır. Kürü adım adım uygularsanız safra çamurunuzdan kurtulabilirsiniz.

 107. Ali said on Ekim 18, 2019 Cevapla

  Merhabalar. Babam için alacağım.

  Taşların mesaneye düşme riski yok değil mi?

  Babam daha önce akciğer kanser ameliyatı oldu ve akciğerden parça alındı. Bu nedenle safra ameliyatı zor sanırım.

  Bu kür gerçekten işe yararsa sizi çevremdeki 10-15 kişiye tavsiye edebilirim.

  Yorum yaptığım mail adresine cevap gönderme şansınız var mı acaba?

  Çok fazla sitelere bakamıyorum, tuzdan satın alacağım şimdi.

  Ben kaç tane almalıyım bundan?

  1. kerimkul said on Ekim 18, 2019 Cevapla

   Ali bey mail yoluyla size cevap yazıyorum şimdi

 108. Hanife said on Ekim 13, 2019 Cevapla

  Kerim bey meraba tekrar yazmak istedim 1 yıl önce 7 m olan taslar 2 gün önce yeniden baktırdim 14 m olmuş sonra ac gittim ama idrar kesen boş ken çekildi safranin dolu olduğunu söyledi tabiki ameliyat önerdi 14 m duserebilirmiyim ve herhangi bir ilaç vermedi iltihaplanma olsa verirdi diye düşünüyorum bu kuru yapmalimiyim

  1. kerimkul said on Ekim 13, 2019 Cevapla

   Hanife hanım, birde o taşlar sadece safra kesenizde olan taşla birde karaciğerinizdekileri düşünün. Safra taşları tıbbi olarak alınamadığı için mecbur ameliyat öneriyorlar. Allah korusun Safra kesesi kanser,ileri derece iltihap, hücresel yapsında bir bozulma veya delinme yoksa aldırmayı tavsiye etmiyoruz. Kür ile rahatlıkla düşürebilirsiniz. Sadece adım adım talimatları uygulamaktır.

 109. Hüseyin said on Ekim 12, 2019 Cevapla

  Slm gaz şişkinlik hazımsızlık ve gegirme ile hıçkırık arası refleks şikayetlerim vardi, ayrıca sancım oluyordu. Ultrason da en büyüğü 12mm 3 taş çıktı. dün ikinci kürü yaptım, birinci kürü iki hafta önce yapmıştım. İlk yaptığımda ilk iki gün hazımsızlık yine oldu ama sonra geçti. Yeşil taşa benzer yumuşak bir sürü malzeme döktüm. Kaburgamın sağ tarafinda bele doğru uzanan hafif bir ağrı hissediyorum, ayrıca bu ingiliz tuzunun çok kötü tadı var içemiyorum, meyve suyuna karıştırıp içsek nasıl olur ki, son kürümde 4.bardagi içemedim. Ne tavsiye edersiniz.

  1. kerimkul said on Ekim 12, 2019 Cevapla

   Çok geçmiş olsun Hüseyin Bey, belirtileriniz dediğiniz gibi safra ve karaciğer taşlarından kaynaklanıyor. Karaciğer ve safranın tam temizliği 4-8 arası kür ile oluyor. Kürden sonra şikayetinizin geri gelmesi normal endişelenmeyin. DÖktüğünüz taşların yerine karaciğer içerisindeki safra kanallarındaki taşlar safranıza dökülüyor ve doluyor. Ultrasonda safra taşları kısmen karaciğerdekiler hiç gözükmüyorlar. Çünkü bu taşla taş değil organikler ve yağ kolestrol parçacıklarının birikiminden oluyor. O yüzden 3 tane taş yazması aldatıcıdır. Çünkü tespit edemiyorlar.
   Evet haklısınız tadı çok kötü 5 senedir düzenli kürümü yapıyorum hala tadına alışamadım. Ama sağlık için mecbur içiyorum. İşe yarar şeylerin tadı maalesef kötü oluyor. Meyve suyu ile karıştırırsanız hem mide bulantısı yapar hemde magnezyum seviyesini düşürür. Ama Magnezyum suyunu içtikten sonra bir yudum elma suyu içip ağzınızda tutup içebilirsiniz. Ben bu şekilde yapıyorum. 3 hafta arayla diğer kürlerinizi yapmayı ihmal etmeyin

 110. fatih said on Ekim 10, 2019 Cevapla

  Merhaba
  Benim annemin çok sayıda 5 cm büyüklüğünde taşları var. Aynı zamanda beyin damarında tıkanıklık olduğu için ameliyat olamıyor. Uygulasa sıkıntı yaşar mı kanala kaçar mı diye korkuyoruz. Birde 3 kür şeklinde oluyor demişsiniz. Kürlerin uygulanma şekli nedir ? Şimdiden teşekkür ederiz.

  1. kerimkul said on Ekim 10, 2019 Cevapla

   Merhabalar Fatih Bey, çok geçmiş olsun. Taşların büyüklüğü 5 cm mi yoksa 5 mm mi? dediğiniz gibi 5 cm’se çok büyükmüş taşlar, Eğer 5 mm ise taşlar düşer sorun olmaz. Kür uygulamasını talimatlara göre yapılırsa bir sorun yaşanmaz. Annenizin yaşını öğrenebilir miyim, birde kullandığı tansiyon ilacı, kan sulandırıcı var mı? Damar tıkanıklığı ne boyutta acaba kür yapmasına engel vaziyette olabilir. Doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim. İngiliz tuzunun yan etkisi yok ama belki doktor tavsiye etmez.

   1. fatih said on Ekim 10, 2019 Cevapla

    Tas boyutu 5 mm. Yaşı 57. Kan sulandırıcı kullanıyor. Tansiyon ilacı yok fakat beyinden dolayı tansiyonun yüksek olması gerektiğini söylüyor doktorlar. Tansiyonu arada çıkıyor ilaç kullanmıyor. Damar tıkanıklığı nasıl bir engel teşkil edebilir sizce ? Birde hocam kanala kaçma riski ne kadar kanala kaçtığı anda müdahale şansımız da yok o yüzden attığımız adımları dikkatli atmamız gerekiyor. Sizi de yoruyoruz kusura bakmayın.

    1. kerimkul said on Ekim 10, 2019 Cevapla

     Fatih bey, şöyle bir sorun olur sizinde muhakkak bilginiz vardır. Kan sulandırıcı ilaçların günlük kullanım değerleri doktorların INR vs gibi testlerle hastaya göre belirleniyor. Kür öncesi 6 gün boyunca Safra taşları yumuşasın ve sorunsuz dökülsün diye hafif diyet, günde 1 litre elma suyu veya 240ml vişne suyu içiliyor. Vişne suyu tercih edilirse kanı dahada sulandırır. Ayrıca Kür sırasında ishal durumu yaşanacak bu durum ortalama 1 gün sürecek kan sulandırıcının etkisini ve vucütta ki oranını etkileyecektir.
     Benimde beynimde tümör var ama tıkanıklık değil, kürü sorunsuz yapıyorum ama tıkanıklık farklı bir durum, doktor yorumu şart olur.
     Ayrıca sadece kür sırasında değil Allah Korusun normalde de taşlar safra veya pankreasa hareket edebilir. Anladığım kadarıyla ameliyat yapılamıyor tek şans İngiliz tuzunu kullanabilirsiniz. Tabi yine doktorunuza danışarak. Yormak olurmu istediğiniz soruyu sorabilirsiniz

 111. Sevilay said on Ekim 9, 2019 Cevapla

  Kerim bey çok teşekkürler temizliğimiz sonuçlandı 3 hafta sonra tekrar yapacağız fakat safrada bir ağrı hissediyor ben şu şekilde yorumladım o kadar dolu imiş ki hem safra hem karaciğer karaciğer de diyorum ve çok eminim çünkü safranın ebatibin 5 katı taş döküldü şimdi bir şey sıkışıkken bir anda açıldı bir ağrı olacaktır elbet ama zamanla kendini toparlayacaktır heralde size danışmak istedim özellikle karaciğer ve safrasi çok dolmuş kişilerde temizlik sonrası nasıl oluyor

  1. kerimkul said on Ekim 9, 2019 Cevapla

   Şöyle yorumlayabiliriz özellikle çok fazla taş döken kişilerde ağrı olması çok normaldir. Birde her kürü neştersiz yapılan bir ameliyat gibi düşünün, sonrasında ağrı olması normal, mesela bende taş döktüm ama annenizin döktüğü kadar çok fazla değildi. Demek ki Karaciğeri tamamen dolmuş, sizin yaşadığınız bur kür tecrübesi bile bu uygulamanın doğruluğuna ispattır. Şüpheyle yaklaşanlar için söylüyorum 🙂 Muhtemelen birkaç gün içinde ağrılar yok olacaktır. Annenizin tansiyon,artrit ağrılar, romatizma, kas ağrıları vs rahatsızlıkları varsa inanın 5-6ncı kürden sonra iyileşme göstermeye başlayacaktır. Safra kanalları açıldıkça hücreleri yeteri kadar beslemeye devam edecek hormon salgıları normale dönecek sağlıklı beslenen hücrelerdeki sorunlar zamanla yok olacak ve yaşam kalitesi artacak inşallah,
   Şu anki ağrının diğer nedeni boşalan safraya karaciğerin arkasında kalan taşların safraya düşmeside olabilir.

   1. Sevilay said on Ekim 11, 2019 Cevapla

    Kerim bey evet haklisiniz bunu kesinlikle nestersiz bir ameliyat olarak düşünebiliriz ve inanılmaz çok tar döktü bir hafta bir halsizlik oluyor sonra yüzüne renk geliyor şimdi 3 hafta sonra yapacağız ben piril piril olduğunda genel sağlığında ciddi oranda bir iyileşme yarayacağına inaniyorum ???? bu arada bir sorum daha olacak kaşıntı var bedeninde neden olabilir acaba? ….. 2 gün önce bende yaptım ve tek sikayetim bir süredir acı bir tatla uyanıyor olmamdi ve taş döktüm çok fazla değildi ama döküldü neticede ve sarı yeşil arası bir sıvı çıktı Duygu hanım size de çok teşekkür ediyorum Rabbim Hepimize şifa versin Ruhlarımıza Zihinlerimize ve Bedenlerimize ????

    1. kerimkul said on Ekim 11, 2019 Cevapla

     Amin inşallah, İngiliz Tuzunun kaşıntı ile ilgili bir yan etkisi yok, magnezyum sülfat vücudumuzda en çok bulunan 4 ncü mineral alerjik durum olacağını sanmıyorum. Acaba şu sıralar mevsim geçisişindeyiz ondan olabilir mi ya da cildi kuruysa ondanda olabilir. Tek bir bölgede mi kaşıntı var yoksa tüm vücutta mı ?

     1. Sevilay said on Ekim 12, 2019

      Tüm vucutta Kerim bey karaciger tam tıkalı iken birden açıldı ondan olabilir mi dedim ama bilemedim ??

     2. kerimkul said on Ekim 12, 2019

      dökülen taşların yerine ince kanallardaki taşlar arkadan sürekli geliyor. Anneniz çok fazla taş döktü ben ilk defa şahit oldum hatta kür uygulayanlara anlatıyorum. Çok taş olduğu için tamamının temizlenmesi 6-8 kür arasında olabilir. Günlük 2-2,5 litre su tüketirseniz olumlu etkisi de olacağına inanıyorum. En azında toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. Birkaç gün takip edin bakalım sonucu nasıl olacak

  2. Duygu said on Ekim 9, 2019 Cevapla

   Sevilay hanim ben de cok tas doktum ozellikle 3.kürde.sonrasinda yaklasik bir hafta kadar biraz agirlik hissediyorsunuz safranizda ama sonrasinda gececek.ben en basta sag tarafimin uzerine dahi yatamiyordum.simdi oldukca rahatim.tekrar cok gecmis olsun

 112. Duygu said on Ekim 7, 2019 Cevapla

  Iyi gunler ben de 4. Uygulamami yapavagim onumuzdeki hafta.bu golytely solusyonunu kurun bittigi sabah 8 den sonra mi yapalim bu durumda? Bir de yarisini mi icmek uygun olacak acaba?

  1. kerimkul said on Ekim 8, 2019 Cevapla

   Duygu hanım, son porsiyonu sabah 8 de aldığınızı varsayıyorum 11 gibi alabilirsiniz. Sevilay hanımın uyguladığı gibi yarısını kür öncesi yarısını kür sonrası uygulamak yeterli olacaktır.

   1. Duygu said on Ekim 8, 2019 Cevapla

    Oncesinde ne zaman almali acaba?

    1. kerimkul said on Ekim 8, 2019 Cevapla

     Küre başlamadan 5-6 saat öncesinden alabilirsiniz

 113. Sevilay said on Ekim 7, 2019 Cevapla

  Kerim bey ben şimdi solüsyonu aldım annem biraz kahvaltı yapmıştı o yüzden 2 saat bekleyeceğim en azından ne zaman uygulamak uygun olur onu merak ettim 4 litrelik bir bidon geldi içinde beyaz tuz gibi şeyler var yani 4lt icecek bundan hakkınızı helal edin lütfen sizi de sürekli meşgul ediyorum ama bu solüsyon konusu daha önce konuşulmamış o yüzden emin olmak istiyorum

  1. kerimkul said on Ekim 7, 2019 Cevapla

   Estağfurullah istediğiniz zaman sorabilirsiniz. 4 litremi? ilacın ismi ne acaba

   1. Sevilay said on Ekim 7, 2019 Cevapla

    Golytely ilaç ismi içerisinde polietilen glikol 236g
    Anhidrus sodyum sülfat 22.74g
    Sodyum bikarbonat 6.74g
    Sodyum klorür 5.86g
    Potasyum klorür 2.97g

    1. kerimkul said on Ekim 7, 2019 Cevapla

     Şimdi baktım ilk defa gördüm hoşuma gitti. Kullanımı da kolaymış, ılık suda iyice çözdükten sonra 10-15 dakika arayla bardak bardak içiliyormuş. 1 saatte bitiyormuş, acaba yarısını kür öncesi içse temizlik için yeterli olur mu diğer yarısını da kür sonrası kullanır.

     1. Sevilay said on Ekim 7, 2019

      Tamam biz yarısını içelim şimdi başlıyoruz bir sonraki kürde 2 ye böleriz bencede mantıklı zaten isal olduğu için normal biri kadar içmesine gerek olmayabilir çok Teşekkürler kerim bey

     2. Sevilay said on Ekim 7, 2019

      Kerim bey bu solüsyon kesinlikle kullanılmalı yumuşayıp yola girmiş ne kadar taş var ise atıyor annem hala ilk defa döker gibi döküyor biz bununla nasıl yaşamışız hayret içindeyiz

     3. kerimkul said on Ekim 7, 2019

      Bende şimdi kolon temizliği ile ilgili makaleyi yazıyordum üstüne mesajınız geldi. İlk kürdede çok fazla taş düşürmüştü Anneniz neler çekti kim bilir, bu yazıyı hazırlarken aynı konuda sizin mesajınız geldi.

      Kürden sonra kolon temizliği neden önemli

      Mevcut bir ince bağırsak tıkanması (SBO) hastalığınız olmadığı sürece safradan düşen taşlar ince bağırsakta asla birikmezler. İnce bağırsakta fazla su, yağ ve safra sıvısı süper verimli bir bağırsak hareketi ve tuvalete çıkma isteği uyandırır. Suyu emen, dışkıyı sıkıştıran ve dışkıyı anüs yoluyla çıkarana kadar rektumda depolayan kalın bağırsakta durum farklıdır. Karaciğer temizliği yapmadan önce özellikle kabızlığınız varsa ve kolon temizlenmemişse taşlar ince bağırsaktan geçemez ve kolon tekrar açılana kadar orada kalır, bu önlenmelidir, aksi halde toksemiye neden olabilir. Bu nedenle karaciğer temizliğinden önce ve sonra kolonun temizlenmesi önemlidir.

 114. Sevilay said on Ekim 7, 2019 Cevapla

  Evet Alternatif çok fazla yol var ben solüsyondan alacağım bu arada anne hala döküyor kerim bey ben bilmemelerine kızmıyorum ki zaman zaman kızıyorum da neden çünki bilim bu sadece öğretilenle yol alınmaz ki bu meslek görev işi değil gönül işi olmalı hastahaneler mutsuz doktor hemşire dolu neden annesi istedi diye doktor olmuş anadolu insani doktor karşısında titriyor defalarca azarlanan insan gördüm Bir gülümseme bile yok yahu ben hasta olmasam senin doktor olmanın ne anlamı olacak bilmemelerine değil bu tarz şeyleri dalga konusu hâline getirmelerine ve zerre şüphe duymadan reddetmelerine kızıyorum bilim insanı dediğin şüpheci olur araştırmacı olmalı freud okumamış psikolojik danışman tanıdim ben evet biraz kızgınım neden çünkü annem güçlü bir bünyeye vede psikolojiye sahip olmasa idi bu 3 senelik süreçte çok ciddî rahatsızlıklar olabilirdi ki en son dayanamaz olmuştu sürekli teşekkür ediyorum ama napim doyamıyorum çok şükür çok teşekkürler

 115. Sevilay said on Ekim 7, 2019 Cevapla

  Kerim Bey lavman la söylediğiniz şey aynı şey değil dimi siz solüsyonu tavsiye ediyorsunuz gidip alacağım eczaneden bu arada annem yine bir sürü taş döktü bu defa nohut büyüklüğünde az miktarda bozcada milimetrik taş döküldü annemin kara ciğerinde hep bir şeyler görülüyordu kaç defa biopsi yapıldı ve sonuçlar temiz çıktı bizi yıllarca gerdiler kimsede çıkıp bu taşlar karaciğerde de oluyor çok birikimce yağlanma yapıyor Yada büyümesine sebep oluyor vs demedi yahuu bu doktorların hiç birimi bilmiyor karaciğer taşını dogal tedavileri safra da ağzına kadar dolmasa hiç bir şeyden haberimiz olmayacaktı şükürler olsun ki duyduk ve duyuracağız ben sözün bittiği yerdeyim gerçekten inanılmaz şükran doluyum bu devirde kişi kendi doktoru olmayı öğrenmeli ve bizzat deneyimledigi şeyi paylaşmalı arkadaşlar bu kürü bende yapacağım acı bir tat ile uyanıyorum bir süredir yapmam gerektiğini anladım daha neler var Kim bilir ama bu kapitalist doktorların ne dediklerine hemen inanmayın her derdin bir çaresi vardır ölümden gayri korkmayın korku zaten en büyük zehir iyiki varsınız Sevgiler

  1. kerimkul said on Ekim 7, 2019 Cevapla

   Sevilay hanım, Annenizin karaciğer sonuçlarının temiz çıkmasına çok mutlu oldum. Maalesef sadece Türkiyede değil Tüm Dünyada doktorlar ikiye bölünmüş Bir kısmı Karaciğerde kimi safrada taş olur diyor. Ama son yıllarda Amerika’da yayınlanan makalelerde Karaciğerde oluştuğu tanısı gittikçe yaygınlaşıyor. Özellikle yapılan bazı otopsi raporlarında karaciğer incelemesinde yüzlerce taş tespit edilmesi bunun araştırılması etkili olmuş. Andrea Morris bunu 30 yıl önce söylediğinde şovmen olarak nitelendiriyorlardı. Adamın sayesinde dünyada yüzbinlerce kişi birçok hastalıktan kurtuldu. Türkiyede de bu teknik yaygınlaşıyor. Sadece safra kesesinde taş olanlar değil herkesin kürü yapması gerekiyor. Safrası temiz ama karaciğeri tıkalı birçok insan mevcut.

   En büyük etki maalesef yediğimiz içtiğimiz gıdalarda katkı maddesi çok fazla herşey artık suni olmuş. Organik beslenmeyi unuttuk, organik beslenmek istesek maliyetide fazla yapamıyoruz.
   Doktorlar bilmediği için öyle söylüyor onlara öyle öğretilmiş. İnşallah ülkemizde de alternatif tıp aynı yurt dışındaki sistemli olur. Suıi ilaç ve tedavilerden bağışıklığımız mahvoldu.

   Sevilay hanım, Andreas Morris kür öncesi lağmanı kür sırasında mide bulantısı ve halsizlik yaşanmaması için tavsiye ediyor. Batın temizlenmediği için taşları dışarı atamıyormuş. Kür sonrası lağman ise safra ve karaciğerden bağırsaklara dökülen taş ve çözünen toksinler bağırsakta kalıp ağrı yapmasın diye özellikle tavsiye ediyor. Su lağmanı varmış onu yapabilirsiniz diyor.
   Bende kendimce daha kolay olur diye Kolonoskopi çekilmeden önce içilen solisyonlar var ya onlar kullanılabilir diye düşündüm sonuçta oda batını olduğu gibi temizliyor. uygulaması lağmandan da daha kolay, bir daha ki kürümde ben solisyonu deneyeceğim.

   1. Kerim said on Ekim 10, 2019 Cevapla

    Kerim Bey Merhaba
    Benim karın bolgemde nasil diyeyim insanin eti morarir acir ya o derece bir aci sikayetiyle doktora gittim ultrasonda safrads en buyugu 4.7 mm capinda safra tasi ve 10 mm capinda polip tespit edildi.yani tasin yani sira polipim var.fakst agrim devam ettiginden kolonoskopide istedi bağırsaktanda suphe ediyorlar.bu sikayetlerim var bu kuru uygulayabilir miyim

    1. kerimkul said on Ekim 10, 2019 Cevapla

     Öncelikle çok geçmiş olsun,Şu anki önceliğiniz poliplerin kontrolü ve tedavisi olsun. Polip hangi çeşit onu söylediler mi genelde kolestrol polipleri yaygın oluyor. Safrada polip olma olasılığı çok düşük, boyutu adedi önemlidir. Taş olsa sorun değil kür ile dökülürdü ama polip olduğu için tavsiye etmiyorum. Muhtemelen iltihapta vardır. Doktorunuzun yönlendirmesi daha iyi olur. Muhtemelen size safra kesenizi almayı tavsiye edecekler. Bağırsaklarınızıda kontrol etsinler daha netleşir durumunuz. İnşallah en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz

     1. kerim said on Aralık 13, 2019

      karın bölgemdeki bahsettiğim acı geçti bu seferde tam safranın olduğu yerde sızı var sanki birşeyler hareket ediyor gibi.2 ay boyunca ibrahim saraçoğlunun bahsettiği kürü uyguladım önce iğde ve kırkkilit kullandım ardından avakado ve karahindiba kullandım ilginçtir karaciğer yağlanmam gitmiş fakat taş sayısı artmış ve bahsettiğim polip sayısı 2 ye çıkmış.doktorum kolestrol polibi ya taşlar için kolestrol taşı diye birşey demedi.tek dediği şey ameliyat.

     2. kerimkul said on Aralık 13, 2019

      Kerim Bey, safra ağrıları taş sayısına ve iltihabik duruma göre ağrı çeşitleri olabiliyor. En çok Sağ tarafta kaburganın hemen altında, midenin tam üstünde, sırt tarafında ağrı yapabiliyor. Bu ataklar bazen şiddeti artabilir, azalır veya bi anda gider tekrar gelebilir. Saraçoğlu kürü safra taş veya çamurunu uzun vadede tedavi edebiliyor. Şöyle bir dezavantajı var taşlar küçülmeye başladıkça safra kanalına düşme riski ortaya çıkıyor. Bende bundan yola çıkarak iki kürü birleştirdim, Kırkkilit ve iğde çaylarıyla safra taşlarını yumuşatıp epsom tuzu kürüyle düşürüyoruz. Taşlarınızın çoğalma sebebi beslenmenize dikkat etmemeniz, ani kilo verme veya çok kilolu olmanızdan olabilir. Her ne kadar Saraçoğlu kürünü uygularsanız uygulayın beslenmenizde dikkat etmezseniz taşlarınız bir yandan oluşmaya devam edecektir. Polip sayısının artmaması için sağlıklı yağlarla beslenmelisiniz ve hareket etmelisiniz. Poliplerin büyüklüğü 1 cm geçerse veya çoğalırsa safra kesenizde taş olmasa da aldırmak zorunda kalırsınız.

 116. Sevilay said on Ekim 6, 2019 Cevapla

  Kerim bey Merhabalar bugün 2.ci kürü uygulayacağız biz öncesinde kür sonrası lavman yapmadık şu an da açıkçası malzememiz yok lavman yerine sinameki otu kullansak nasıl olur ve kurden ne kadar sonra uygulamalıyız bu arada çok sayıda insan ıle paylaştım bu kuru siz vesile oldunuz Rabbim size bol bol şifa ve mutluluk versin:)

  1. kerimkul said on Ekim 6, 2019 Cevapla

   Sinameki otu müshil etkisi yapar ama komple batın temizliği yapmıyor. Ayrıca kürden sonra bağırsak çalıştıran çay ağır gelebilir. Yarın eczaneden kolonoskopi çekiminden önce solüsyon içiriyorlar ya ondan alıp kullanabilirsiniz. Tüm batın temizliği yapıyor. Lavman safradan bağırsaklara dökülen taş ve çamuru çıkarmak için gerekli normalde kür bitiminden 2 saat sonra yapılıyor. Bende tanıdıklarıma tavsiye ediyorum. Sadece safra taşı değil karaciğer de oluşan taşları da temizliyor. Karaciğer taşıda birçok insanda var ve bu testle ortaya çıkmıyor. Çok sağolun teşekkür ederim.

 117. Ezgi sarı said on Ekim 5, 2019 Cevapla

  Merhabalar sizinle iletişim kurmam mümkün mü ?

  1. kerimkul said on Ekim 5, 2019 Cevapla

   Ezgi hanım iletişim formundan mesaj ayarsanız iletişim numarasını mailinize gönderebilirim

 118. Sefa said on Ekim 5, 2019 Cevapla

  Merhaba şefim benim safra kesemde bir cm ye yakın bir taş var ve bu taş bilrubin seviyemi yükseltmiş anormal olmasada lakin ben bu taş yüzünden askeriiyeye giremedim sağlık kontrolünde elediler bugün kürünüzü uygulayacağım sizce saframdaki taşıda imha edermi ?

  1. kerimkul said on Ekim 5, 2019 Cevapla

   Merhabalar Sefa Bey, Çok geçmiş olsun. Kürü uygularsanız safra taşlarınızı düşürürsünüz. Ama bu tek seferlik bir kür değil, ultrason da görüntüleme kısıtlı olduğu için safra içersindeki taşlar kısıtlı görünür. Kürü uyguladığınızda göreceksiniz ki bir sürü taş düşüreceksiniz. Safra taşı karaciğer içersinde ki safra kanallarında da oluşur, safranız boşaldığında oradaki taşlar tekrar dolacak. tamamen temizlenmesi minimum 4 kür ile olacak, ama rahatlama vucudunuzda ki farklılığı ilk kürden itibaren fark edeceksiniz. Bu kür ile ilgili bugün video çekmeye başlayacağım. orada daha detaylı anlatacağım. Takip etmenizi tavsiye ederim.

   1. Sefa said on Ekim 6, 2019 Cevapla

    kolay gelsin ben bu kürü uyguladım şimdi başka bişey yapmam gerekiyormu Kerim bey

    1. kerimkul said on Ekim 6, 2019 Cevapla

     Uyguladım derken, dün başladınız bugün bitti mi? Yoksa şimdi mi başladınız

     1. Sefa said on Ekim 6, 2019

      Dün 14:00 başladım bugün öğlen bitirdim

     2. kerimkul said on Ekim 6, 2019

      Müshil etkisi gösterdimi. Kürü uyguladığınızda ishal yapar ve ikinci bardaktan sonra bağırsak hareketi başlar. Tuvalete çıkmanızla taşlar dökülmeye başlar bazı bünyelerde ikinci kürde dökülmeye başlar ama ishal etkisi muhakkak olur. Anladığım kadarıyla sizde olmadı mı?

     3. Sefa said on Ekim 6, 2019

      Valla ayıptır söylemesi yeşil yeşil geldi suyun üstünde kaldı iğrenmedim aldım inceledim böyle hafif sert basınca parmaklarla eziliyor falan öyle baya bir yeşil yuvarlak madde çıktı

     4. kerimkul said on Ekim 6, 2019

      Evet Sefa bey, onlar karaciğerinizden ve safranızdan çıkan taşlar yeşil su ise safra çamuru ilk kürünüzü başarılı bir şekilde uyguladınız. Bağırsaklarınızın içerisinde kalan safra taşı ve karaciğerdeki toksinleri temizlemek için bol bol su için, karaciğer ve safranın tamamen temizlenmesi için en az 4-6 kür uygulamanız gerekiyor. İkinci kürü 3 hafta sonra uygulayabilirsiniz. Geçmiş olsun

     5. Sefa said on Ekim 6, 2019

      Hadi inşallah umarım düzelirde yolumuz açık olur

 119. Filiz bstnc said on Ekim 4, 2019 Cevapla

  Merhaba. Benim bir aylık bebeğim var. Emziriyorum. Safra kesesinde en büyüğü 5 mm olmak üzere bir çok taş olduğu söylendi ve acil ameliyat olmalıymışım. Bu kürü uygulayan emziren anneler lütfen drneyimlerini ayrıntılı olarak paylaşabilir misiniz? Lütfen ? çok ihtiyacım var.

  1. kerimkul said on Ekim 4, 2019 Cevapla

   Merhabalar Filiz hanım, çok geçmiş, ameliyatı seçeneklerinize koymayın bile, emziren birçok anne bu kürü uyguladılar bana kötü bir dönüş olmadı. İçinizin rahat olmasını istiyorsanız kür öncesi sütünüzü şişeleyip çocuğunuzu kür bitene kadar o şekilde emzirmeniz.

 120. Engin fındık said on Ekim 3, 2019 Cevapla

  Kerim bey size nasıl ulaşabilirim

  1. kerimkul said on Ekim 3, 2019 Cevapla

   Merhabalar Engin bey, sitedeki iletişim formundan mesaj atarsanız akşam 20:00 gibi sizi arayabilirim. Mesai saatlerinde çalıştığım için pek rahat konuşamıyorum. Ama akşam he r sorunuzu cevaplayabilirim.

 121. sinan said on Ekim 3, 2019 Cevapla

  Kerim Bey tekrardan merhaba, hafta sonu kürü 2. kez uyguladım. ilkinde 50 civarı taş dökmüştüm. ikincide kırmızı mercimek tanesi boyutunda çok fazla ayrıca nohut büyüklüğünde taşlar ve çamur döktüm. inşallah 3. kürü de uygulayacağım. ama bu kadar malzeme nereden çıkıyor diye şaşırıyorum. sizce safra kesesi yapısı veya görevi bozuluyor mudur ya da karaciğer sürekli safra taşımı üretiyordur. ayrıca kürü eşime ve eşimin ablasına da uyguladık. onlardan da bir sürü taş döküldü. Allah razı olsun. iyi çalışmalar.

  1. kerimkul said on Ekim 3, 2019 Cevapla

   Sizden bir önceki mesajda bahsettiğim gibi bu kürün mücidi Andreas Moritz ile kürü hakkında detaylı bir konuşmamız oldu. İnanılmaz bilgili ve çok tecrübeli. Bana bazı kullanıcı yorumlarını gönderdi. Bu kür Türkiye’de çok fazla revaçta olmadığından kısıtlı bilgimiz varmış. İşin açıkcası ben Andreas Moritzin eskilerde yaşamış biri zannediyordum. Hala yaşıyormuş buda sevindirici. Biz bu kürü Sadece safra taşı için kullanıyoruz ama bu kür asıl amacı güçlü bir detoksmuş. Safra taşları safrada oluşmuyormuş karaciğerde oluşuyormuş ve safrada toplanıyormuş. Safra kesesi alınan birisi bile bu kürü uygulamalıymış çünkü Karaciğerin içerisindeki kanallarda safra taşı oluşumu devam ediyormuş. Buda karaciğerin büyümesi başta olmak üzere bir çok hastalığa davetiye çıkarıyormuş. Bu kürün faydalı olduğu bazı rahatsızlıklar Glokomlar, işitme kaybını, cilt hastalıklarını, bağırsak bozukluklarını, kısırlık, artrit, kanserler, diyabet ve kalp hastalığı gibi üreme sorunlarının gelişimi ve oluşumunu engelliyormuş. Yani aslında bu safra kürünü sadece safra taşı olanlar değil olmayanlarda yapmalıymış. Eşinizin ve ablanızın döktüğü şeyler aslında karaciğer içerisinde birikmiş floşlarmış. Birde kür öncesi ve sonrası tüm kolon temizliği için lavman yapılmasını istiyor.

 122. Senay said on Ekim 3, 2019 Cevapla

  Merhaba
  Andreas Moritz tarifinin aynısını aktif karbon ve pancar suyu ilavesiyle yaklaşık 5-6 yıl önce yapmıştım. Kürü öneren kişi biyoenerji uzmanıydı ve uygulaması çok daha basitti. Akşam yemeden yatıp sabah aç karna uygulanan ve 2 saat sonra tekrarlanan bir kürdü. Doktor Ultrasonda hiç safra sorunu görünmemesine rağmen keseyi alalım demişti!!!:((( Şikayetim sadece orta şiddette ama sürekli bir mide bulantısıydı.
  Bu aşırı kötü tada sahip karışımın daha yarısını bitirmeden 1-2 kere tuvalete çıktım ve o günden sonra mide bulantısı ya da safra bağlantılı hiçbir sorun yaşamadım!
  Ameliyatın çok kolay ve safra kesesinin işlevsiz bir organ olduğu hikayesine inanan 2 arkadaşım ameliyat sonrası aylar boyunca en ufak bir lokmayı bile sindirmekte zorlandıkları çok zor günler yaşadılar.
  Lütfen bu kürü aktif karbonlu ya da onsuz denemeden ameliyat kararı almayın. En son bilimsel kongrelerde bir kişinin hayatı boyunca almış olduğu Anestezi sayısı ve süresi Alzheimer hastalığı etkenlerinden biri olarak sayılırken ve sadece yarım saatlik bir anesteziyle alınan kimyasal maddelerin vücuttan atılmasının 1 sene sürdüğü bilinirken en az 1-2 saatlik bir ameliyatın insanlara bu kadar kolay önerilebilmesi çok acı ve üzücü geliyor bana!!
  Herkese acil şifa ve sevgiler.

  1. kerimkul said on Ekim 3, 2019 Cevapla

   Merhabalar Şenay Hanım, Güzel bilgilendirici yorumunuz için çok teşekkür ederim. Yorumunuza tamamen katılıyorum.Bugün ayrı bir mutluyum çünkü Andreas Moritz yani bu kürün mucidi ve kitabı yüzbinlerce satan kişi ile irtibat kurabildim. Hatta aklıma takılan bir kaç soruyu sordum ve çok ikna edici cevaplar aldım. Bu aldığım yeni bilgilerle yeni bir yazı hazırlayacağım. Mesajlaşmanın içerinde Pancar suyundan bahsetti ve bende sizin yazınızda pancar suyunu görünce bu kadar tesadüf olamaz dedim. 🙂 Sizin uyguladığınız aktif karbon lu kür nasıl acaba

   1. Senay said on Ekim 3, 2019 Cevapla

    Merhaba
    Buna çok sevindim. Benim kullandığım tarifi altta yazıyorum.
    1/2 bardak greyfurt suyu
    1 yemek kaşığı ingiliz tuzu (hepta hidrat magnezyum sülfat)
    8 adet eu carbon (aktif karbon)
    1/2 bardak zeytinyağı
    1/2 bardak pancar suyu

    Önce ing tuzu / aktif karbon/ z. yağı iyice ezilerek çırpılacak sonra greyfurt eklenecek çırparak diğer malzemeler eklenecek.

    Akşam yemek yemeden yatıp sabah aç karna içilecek, 2 saat sonra aynı karışım tekrar hazırlanıp tekrar içilecek.

    Ben karışımın tadından dolayı ancak 1 ölçüyü tüketebildim. Yani 1 ölçüyü 2 saate bölmüş oldum. Benim için yeterli oldu ancak dediğim gibi ultrasonda çok çok az kum vardı. Belki o nedenle benim için yeterli olmuştu. Mide bulantısı şikayetim hemen geçti ve senelerdir hiçbir sorunum olmadı.
    Herkese Şifa olur umarım:)

    1. kerimkul said on Ekim 3, 2019 Cevapla

     Çok teşekkür ederim Şenay Hanım, notlarıma ekledim. buradanda başkalarıda görüp faydalanabilir. Tekrar geçmiş olsun

 123. Hilal said on Eylül 30, 2019 Cevapla

  Merhaba ben 7 aylik hamileyim hergun acillerdeyim agridan yerlere yatip kalkiyorum hastanede yatisimi yapip agrimi kesip gonderiyolar hamile oldugum icin ameliyat yapamiyolar saframda cok tas var ve kanala dusmus 1 tane buyuzden cok agrin oluyor diyo doktorlar. sizin kürünüzü gördum bende yapabilirmiyim artik dayanamiyorm geceleri agrim baslicak diye uyku bile uyuyamiyorm korkuyorm.

  1. kerimkul said on Eylül 30, 2019 Cevapla

   Hilal Hanım, inanın mesajınızı okuduktan sonra konu ile ilgili yurt dışındaki sağlık forumlarını tek tek inceledim. Hepsinin tek ortak noktası hamilelikte İngiliz tuzu içilmemelidir. Sadece doktorun özel bir tedavisi varsa uygulayın diyor o da dozajı çok düşük, safra kesenizde ki taşları düşürmeye etki etmeyecektir. Sadece banyosunun yapılmasını tavsiye ediyorlar. Gebelikten kaynaklanan sırt ağrıları, kasılmaları ve stresi azaltmak için kullanılıyormuş. Safra kanalına düşen taşı endoskobi ile ince bağırsağa itebiliyorlar. Doktorunuz öyle bir çözüm tavsiye etti mi acaba? Durumunuz çok üzücü, Allah yardımcınız olsun.

   1. Hilal said on Ekim 3, 2019 Cevapla

    Malesef kerim bey kanaldaki tasıda alamiyolar hamile oldugum icin bebege zarar verirmis tek care ameliyat dogum icin 2 ay kaldi ama ataklar sıklaşrsa erken doguma alicaklar safram zaten şişmıs caresizce bekliyorz…

    1. kerimkul said on Ekim 3, 2019 Cevapla

     🙁 Hilal hanım konu ile ilgili araştırmaya devam edicem. İnşallah uygun bir çözümü vardır.

  2. Senay said on Ekim 3, 2019 Cevapla

   Merhaba
   Andreas Moritz alttaki linkte görebileceğiniz videoda “ Hamile, emziren ya da doğum sonrası bu kürü yapan ve hiçbir sorun yaşamadan safra sorunundan kurtulan ve pekçok kadın olduğunu” belirtiyor

   Ancak genel olarak hiçbir hamile kadına bu konuda tıbbi bir tavsiye veremeyeceğini de söylemiş.

   1. kerimkul said on Ekim 3, 2019 Cevapla

    Andreas Moritz’in bu açıklamasını dinlememiştim. Doğru söylüyorsunuz kullanan ve emziren kişilerin sorun yaşamadığını anlatmış ama kendisinin tavsiye veremiyeceğinide iletmiş. Konu çok hassas bir durum Magnezyum Sülfatı çok fazla kullanmadıktan sonra bir yan etkisi yok. Riskli bir durum olduğu için tavsiye veremiyor. Yoksa Andreas tedavisi konusunda çok savunucudur. Risk olarakta karaciğerde birikmiş toksinlerin serbest kalarak vücut daha atmadan çocuğa zarar verebileceğini söylemiş. Ne kadar zor bir durum :((((

 124. X kişi said on Eylül 27, 2019 Cevapla

  Arkadaşlar bu kuru gerçekten yapmanızı tavsiye ediyorum bulandanda vesile olup paylasandan da Allah razı olsun. Saframda 1 cm lik taş ve ve kesenin yarıdan fazlası taş ile doluydu. Bu kürü uyguladigim ilk akşam sadece idrarim geldi mushil olmadım. Ama sabah İngiliz tuzunu içtikten sonra 1 saat sonra büyük abdestimde yeşil yeşil küçük parçacıklar vardı. Ve akşamında ise taşları döktüm yaklaşık 50 60 tane. 3 hafta sonra tekrar yapacağım Allah bu kürü bulandanda bize ulaştırandan da razı olsun safra kesesi yüzünden psikolojim bozulmak üzereydi

  1. kerimkul said on Eylül 27, 2019 Cevapla

   Allah cümlemizden razı olsun,sonuç aldığınıza çok sevindim. Benim de yakın bir arkadaşıma kürü uygulamıştım. Onda da ishal durumu olmadı çok şaşırmıştım ama Sabah kürlerini yaparken oldu bir seferde temizliği oldu. Demek her bünyede farklı şekilde cereyan ediyor. İkinci kürü 2 hafta diğerlerini 3 hafta sonra yapabilirsiniz. Çok geçmiş olsun.

   1. X kişi said on Eylül 28, 2019 Cevapla

    Evet, sanırım bünyeye göre farklılık gösteriyor. Ama benim ultrason raporunda büyüğü 1 cm olan çok sayıda milimetrik taşlar olduğu yazıyordu fakat düşürdüğüm taşlar küçüktü 2. Kürde komple dökerim hepsi dökülmediği için çıkmamıştır degil mi. Kalan kürleri uygulayınca tekrar bilgilendireceğim. Herkese de acil şifalar diliyorum.

  2. mustafakoç said on Eylül 29, 2019 Cevapla

   kerim bey yenilebilir epsom tuzu bulamadım harici kullanılan epsomla küre devam ediyorum sizce ne zararı olur…

   1. kerimkul said on Eylül 29, 2019 Cevapla

    Mustafa Bey, banyo için olan İngiliz tuzunun magnezyum ve magnezyum oksit değerleri uygun değil. Faydasını göremezsiniz. Mailinize de cevap yazdım Mustafa bey

 125. Ayşe said on Eylül 26, 2019 Cevapla

  Yeni gebeler yapabilir mi bi sakıncası riski varmidir

  1. kerimkul said on Eylül 26, 2019 Cevapla

   Merhabalar Ayşe hanım,yurt dışında İngiliz tuzunu hamileler banyo kürünü uyguluyor ama içilmesini onaylamıyorlar. Benim de kişisel görüşüm hamilelik sırasında sorun yaratabilir. Çünkü vücut kürü kullandığınız süre boyunca kaslar ve organlar gevşiyor. Allah korusun düşüğe neden olabilir.

 126. ali muglu said on Eylül 24, 2019 Cevapla

  selamlar kerim bey bende epson tuzunu kullanmak istiyorum. Bu ürünü nerden bulabilirim. İnternette çok sahte ürün dolaşıyor.
  tavsiye edebileceğiniz bir site var mı.
  teşekkürler

  1. kerimkul said on Eylül 24, 2019 Cevapla

   Merhabalar Ali bey, şu an makaleyi göremiyorum panelden yazıyorum. Makalenin altlarına doğru bir link eklemiştim oraya bakabilirsiniz. Haklısınız sahte ürün çok fazla var. İngiliz tuzu temini için araştırma yapıyorum. Doğru ürünü bulduğum zaman buradan satışını yapmayı düşünüyorum. Doğru epsom tuzunun %25 oranında magnezyum sülfat oranı olmalı.

   1. Maviş said on Eylül 25, 2019 Cevapla

    Merhabalar kerim bey.
    Yorumların tamamına yakınını okudum, bıkmadan usanmadan tek, tek cvp yazmışsınız. Bunun için çok teşekkürler, kür ve samimiyetiniz o kadar içten ve samimiki!
    Benim size sorum şu.. benimde safra kesemde en büyüğü 6.5 mm olmak kaydıyla birçok taş var. Kürü yapmayı çok isterim ama ben hiper tansiyon hastasıyım. Bu bahsi geçen tuzu acaba bende kullanabilirmiyim? Tansiyonda etkisi ne olur acaba bilginiz varmı?

    1. kerimkul said on Eylül 26, 2019 Cevapla

     Merhabalar güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. 6,5 mm taşları kür ile rahatlıkla düşürebilirsiniz. Size de tavsiyem kür öncesi 1 hafta boyunca günde 1 litre meyve suyu tüketirseniz etkisi çok daha iyi oluyor. Çok geçmiş olsun. Tansiyon hastaları da rahatlıkla bu kürü uygulayabiliyorlar. Tansiyona bir etkisi olmuyor. Sadece görünüm itibarı ile tuza benzediği için tuz diye adlandırmışlar. Ama kimyasal içeriği sodyum değil. Bu konuda içiniz rahat olsun.

 127. Sevilay said on Eylül 23, 2019 Cevapla

  Kerim bey merhabalar annem bugün de döktü biz anlamadık çok doluymuş sanırım nerdeyse bir avuç bugün de çıktı

  1. kerimkul said on Eylül 23, 2019 Cevapla

   Merhabalar Sevilay hanım, evet gerçekten safra kesesi doluymuş, muhtemelen karaciğerde oluşan taşlarda dökülüyor yada sindirim sisteminde kalan daha düşmeyen taşlar geliyor. Anneniz bol bol su içsin daha hızlı temizlenecektir

 128. Sevilay said on Eylül 22, 2019 Cevapla

  Çok çok teşekkürler Kerim bey mutlaka yapacağız ve yine sonucunu paylaşacağım Annem size dua ediyor diyor ki her şey gönlünce olsun iyiki paylaşmışsınız bu makaleyi insanları bilmeden korkutuyorlar malesef sanki hiç bir çözüm yokmuş gibi almaktan başka ama şükürler olsun sayılmayacak kadar çok taş düştü iyiki varsınız Sevgiyle kalın

  1. kerimkul said on Eylül 22, 2019 Cevapla

   Annenize çok selam ederim. Ellerinden öperim. Allah tekrarını göstermesin inşallah.

 129. Sevilay said on Eylül 22, 2019 Cevapla

  Annemin size çok selamı var çok dua ediyor diyor ki her şey gönlünce olsun Tamam Öyle yapacağız onlarında sonucunu paylaşırız bu arada hala az da olsa döküyor çok çok çok Teşekkürler…

  1. Meltem said on Kasım 20, 2019 Cevapla

   Sevilay hanım mrb benim annemdede safra kesesi taşları var ama şeker tansiyon hastası 61 yaşında annem sizin annenizdede şeker tansiyon varmı acaba bilgi verirmisiniz

 130. Sevilay said on Eylül 22, 2019 Cevapla

  Vee kür bitti Kerim bey size ne kadar teşekkür etsem az o kadar çok taş döküldü ki anlatamam bir avuçtan fazla bir yarım avuç kadar da alamadik 2 hafta sonra tekrar uygulayacağız herkese tavsiye ediyorum birebir uygulayın mutlaka sonuç alacaksınız arzu ederseniz görsel atabilirim Kucak dolusu Sevgiler ve Sağlıklı uzun ömür diliyorum

  1. kerimkul said on Eylül 22, 2019 Cevapla

   Çookk sevindim Sevilay hanım, sonucunu merak ediyordum. Safrayla birlikte karaciğer de oluşan taşlarda temizlendi epey bir rahatlatıcı etkisi olacak, 2 nci kürü 2 hafta diğerlerini 3 hafta arayla yaparsanız daha iyi olacak. Vücudun alışmasını engellemiş oluruz. Etkisi ilk günkü gibi olur. Tekrar tekrar çok geçmiş olsun.

 131. Sevilay said on Eylül 21, 2019 Cevapla

  Evet kurumuş olmalı yani kurumamış olsa taburcu etmezlerdi heralde zaten iltihaplanmaya bağlı üşüme ağrı vs. Yok oldu

 132. Sevilay said on Eylül 21, 2019 Cevapla

  Merhabalar Kerim bey annemde safra taş ile dolu imiş iltihaplanma yapmış hastahanede antibiyotik tedavisi gördük şimdi iyiyiz iltihap kontrol altında bugün kürü yapacağız sonuçlarını paylaşacağım biz her gün elma suyu içmedik ama katı meyve sıkacağı ile ekşiyeşil elma suyu yapıp bir kaç kere içti bir an evvel uygulayıp ilk posta temizliği yapmak istiyoruz en güzel şekilde sonuçlanması dileğiyle paylaşım için çok teşekkür ediyoruz

  1. kerimkul said on Eylül 21, 2019 Cevapla

   Çok geçmiş olsun Sevilay hanım, kontrol altında derken iltihap kurudu dimi

   1. Sevilay said on Eylül 21, 2019 Cevapla

    Bu arada teşekkürler heyecanla yapmaya başlamayı bekliyoruz 1 saat sonra ilk bardağı içeceğiz inşallah hepsi dökülür?

    1. kerimkul said on Eylül 21, 2019 Cevapla

     Yarın sonucunu bildirirseniz sevinirim

     1. Sevilay said on Eylül 21, 2019

      Tabiki Mutlaka??

 133. Duygu said on Eylül 20, 2019 Cevapla

  Bir de tabii ki ameliyat ilk bakista en kolay cozum hem doktor hem hasta icin.belki 5 yil ameliyattan dolayi bir rahatlama olacak ama sonrasinda safra kesesinin olmamasi illaki problemler doguracaktir.bu benim gorusum tabii zor da kalinirsa alinmali.ama boyle bir yontemi sabirla uygulamak da cok iyi bir cozum bence.

 134. Mehmet özgür said on Eylül 20, 2019 Cevapla

  Merhaba, bende safra taşı nedeniyle zor ve sıkıntılı günler yaşadım 2 gün önce laparaskopik operasyonla aldırdım nur topu gibi max. 0.4mm taşlarım çıktı bol miktarda. Sizin tavsiye ettiğiniz kürü uygulama konusunda cesaretsiz kaldım sebebi düşen taşların kanalı tıkama ihtimali. Böyle bir durumda operasyon daha zor ve uzun geçecek malesef. Iğne olmaktan bilr korkan ben rahatlıkla oldum ameliyatı ve şükür herşey güzel geçti. Ağrı vs çok az, çekilin taş ağrısına hiç değmezmiş. Kişisel tavsiyem kürü uyguladıktan sonra mutlaka ultrason yaptırın, geçiçi rahatlama hissine inanmayın. Allah herkese şifa versin…

  1. kerimkul said on Eylül 20, 2019 Cevapla

   Merhabalar Mehmet Bey, çok geçmiş olsun acil şifalar dilerim. Sadece kür uygulama değil safrasında 1 cm e kadar taş olan kişilerin bile her an safra kanalına taş düşme riski var. Kür yaparken böyle bir durumda kalınırsa tekrar ingiliz tuzu kürü uygulandığında taş düşüyor. Kötü olanı düşünelim taş inatçı çıkarsa endokopi ile oniki parmak bağırsağına itiyorlar. Benim muhtemelen 5 seneyi geçti. Her sene uyguluyorum. Hiç safra problemi yaşamıyorum. Ama saframı aldırsamda ağrı ve hazımsızlık şikayetlerinin geçeceği garantisini veremiyorlar. Dünya sağlık örgütü verilerine göre safra ameliyatı olan kişilerin %65 gibi yüksek bir oranın ağrılarının geçmediğini, hazımsızlık yaşadıklarını yayınlamış. Özellikle ağır yemeklerde hazımsızlık rahatsızlık veriyormuş. Sebebide safra kesesi varken safra sıvısını karaciğer orda depoluyor ihtiyaç anında onikiparmak bağırsağına sindirime yardımcı olsun diye boşaltıyor. Safra olmadığında ise bu sıvı karaciğerde üretildikçe bağırsağa sürekli akıyor. Buda sürekli ishal durumuna neden olabiliyor.
   Benim temennim insanlar sağlıklarına kavuşsun sağlıklı yaşasın yardımım dokunursada ne mutlu bana,
   Mesela sizde safranız olmasada senede birkaç kez kürü uygulayabilirsiniz. Karaciğerde biriken bilrubin kolestrol çökeltilerini temizlersiniz ve gerçekten çok güçlü bir detoks olur.
   Tekrar tekrar geçmiş olsun.

 135. Serkan dogan said on Eylül 17, 2019 Cevapla

  Kerim Bey merhaba,
  Bende de 7 mm polip olduğu görüldü. 1 ay sona tekrar ultrasonda bakacağız. Bu arada bitkisel kur uyguluyorum. Ilettigini kur polip içinde etkili olabilir mi? Araştırdığım kadarıyla poliplerin %60 kolesterolden kanalıymış.
  Teşekkürler.

  1. kerimkul said on Eylül 18, 2019 Cevapla

   Merhabalar Serkan Bey, çok geçmiş olsun. Poliplere etkili olacağını sanmıyorum. İngiliz tuzunun kolestrole etkisi yok. Sadece organları rahatlatıp gevşetiyor. Ama detoks etkisi için kürü uygulayabilirsiniz. Kandaki zararlı maddeleri attığı da biliniyor. Bir ihtimal etkisi olabilir.

 136. Saliha said on Eylül 16, 2019 Cevapla

  Merhabalar bende 2 cm safra taşı var tesadüfen bir mr da farkedildi suan ağrı ve mide bulantısı var genel cerraha gittim ve en erken 4 kasıma ultrason verdi ben kürünüzü yapmak istiyorum 2 cm olması sıkıntı yaratırmı

  1. kerimkul said on Eylül 16, 2019 Cevapla

   Merhabalar Saliha hanım, çok geçmiş olsun. 2 cm taş için kürü uygulayabilirsiniz. Kür yapana kadar günde 1 litre elma suyu içmenizi tavsiye ederim.

 137. Duygu said on Eylül 14, 2019 Cevapla

  Iyi gunler dun aksam 3.kez kürü uyguladim gecen sefer daha cok camur gelmisti ama bu sefer cogunlugu capi 1- 1.5 cm arasi degisen tas düsürdüm kürden once kirkkilit otunu ictim 21 gun. Elma suyu ictim .safra kesemin bosaldigini hissedebiliyorum agrilarim da azaldi.hersey icin cok tesekkurler kürü uygulamaya devam.bir de bu kürde arada bir bagirsak temizligi yapilmasi gerekiyor diye okumustum bununla ilgili bir bilginiz var mi

  1. kerimkul said on Eylül 14, 2019 Cevapla

   Evet Duygu hanım, safra kesesi taşı taşı olmayanlar bile senede 1-2 kez uygulaması karaciğer ve bağırsaklar için çok faydalı, birde banyosu var o da inanılmaz faydalı toksinleri arındırıyor. Onun içinde yazı yazıcam çünkü dozaj önemli, yakın zamanda yayınlayacağım inşallah

 138. Mehmet said on Eylül 10, 2019 Cevapla

  kerim bey.1yil için 4 5 kür yeter li mi acaba?yoksa gelen taşlar bitene kadar mi ?ben bu hafta 3. yu yapacağım.ama hala hazımsızlıklari devam ediyor.sadece önceki ne göre safra rahatladi.

  1. kerimkul said on Eylül 10, 2019 Cevapla

   Mehmet Bey, senede en fazla 6 kür yapabilirsiniz. Genelde 4 veya 5 nci kürde safra temizlenmiş oluyor. Eğer hazımsızlık devam ediyorsa sadece safra değil sindirim sistemi ile ilgili sıkıntınız da olabilir. İngiliz tuzunun banyosu da var o da vücuttaki toksin vs atmada oldukça faydalı şimdi o kürü araştırıyorum. Makaleyi hazırlayınca onuda yayınlayacağım. Sindirim sistemine de iyi geldiği söyleniyor.

 139. tan said on Eylül 8, 2019 Cevapla

  kerim bey kuru bugun uyguladim bitirdim .yesil rengli irili ufakli dokuntuler gordum . yesil rengli yumusak irili ufakli bu dokuntuler safradan gelenler mi dir .yumusaklik sakizdan bile cok yumusak. parmak arasinda hafif kuvvetle eziliyorlar. yesil biber yiyince boyle oluyormu ultrasonda camur teshisi konmustu neyse cavap icin simdiden tesekkurler

  1. kerimkul said on Eylül 8, 2019 Cevapla

   Merhabalar, geçmiş olsun. Evet safradan çıkanlar yumuşak olur. Böbrek taşı gibi sert değildir. Safrada ki bilrubin ve kolestrol çöküntülerinden oluşur. Saklamaya çalışsanız 2-3 güne kendiliğinden eriyor ve suyun üzerinde durur batmazlar. Tamamen temizlenene kadar kürü yapmaya devam edin. 4-5 kür

 140. Kerim said on Eylül 8, 2019 Cevapla

  Kerim Bey Mrb.
  Kürünüzü uygulayacağımı ve sonuçlarını yazacağımı söylemiştim. Kişilere bilgi olsun diye ve büyük bir sevinçle yazıyorum. 1 hafta öncesinden günlük yaklaşık 1 litre elma suyu içtim 07.09.2019 akşamı söylediklerinizi harfiyen uygulamaya başladım. Daha ilk bardakta guruldamalar başladı. Zeytinyağı ve limonsuyu karışımını içtikten yaklaşık 1 saat sonra kücük beyaz taşlar düştüğünü gözlemledim sayısı 5-6 kadar vardı. Sabah 6 da ve 8 de tekrardan tuzlusuyu içtikten 1 saat sonra asıl döküm yaşandı. Ultrasonda 4-5 adet en büyüğü 1.5 cm taş olduğu söylendi ama dökümde sayamayacağım kadar taş döküldü. 3 hafta sonra 2. kürü yapmak için sabırsızlanıyorum açıkçası. Size de çok teşekkür ediyorum Kerim bey bu kürü paylaştığınız için.

  1. kerimkul said on Eylül 8, 2019 Cevapla

   Rica ederim. Tekrardan geçmiş olsun. Elma suyu taş dökülmesinde çok fayda sağlıyor. İlk kürünüzü uyguladınız sanırım. İkinci kürünüzü 2 hafta sonra diğer kürleri 3 hafta ara ile yapabilirsiniz.

   1. Emre said on Eylül 10, 2019 Cevapla

    Kerim bey mrb kürü uygulayalı 2 gün oluyor epey taş düşürdüm düşürürken hiçbir ağrı hissetmedim lakin sağ kaburga tarafımda ara ara hafif ağrılar oluyor bu normalmi ?

    1. kerimkul said on Eylül 10, 2019 Cevapla

     Evet Emre bey, birkaç gün özellikle sağ üst tarafta hafif ağrı ve hafif bulantı yapabiliyor. Ama endişelenecek bir durum değil. Normal

 141. Süheyla Ayten said on Eylül 4, 2019 Cevapla

  İlginize çok teşekkür ediyorum Kerim bey. Bilgilendirmeleriniz benim için çok değerli. Size sağlıklı güzel günler diliyorum.

  1. kerimkul said on Eylül 4, 2019 Cevapla

   Güzel yorumunuz için çok çok teşekkür ederim.

 142. Süheyla Ayten said on Eylül 4, 2019 Cevapla

  İyi günler Kerim bey. 30 Ağustos gecesi kürü uyguladim. Bu sefer çamur çok azdı. Fakat en büyükleri 2cm.ye yakın seksenden fazla taş düşürdüm. Bu kadar fazla taş olması beni çok şaşırttı. Buna rağmen hala safra kesesi ağrısı devam ediyor. Bütün tahlil sonuçlarım normal. İltihap yok. Bir taraftan da doktorun verdiği enzim haplarını içiyorum. Bu arada ben ilk iki kürü Aidin Salih ekolüne göre yapmıştım. Onlarda da bir çok taş dökmüştüm. Ultrasonda bir tane taş demişlerdi. 10 gün sonra Dr kontrolum var. Bakalım ne diyecek. Önceden yürüyüş yapardım. Bu ağrıdan dolayı bırakmıştım. Hareketsizlik taş oluşumuna neden olurmuş. 5 gündür ağrıya rağmen yarım saat yürüyorum. İnşallah faydasını görürüm. Size çok teşekkür ederim. Halden anlayan kişiler olduğunu bilmek insanı rahatlatıyor. Çok güzel bir toplum hizmeti yapıyorsunuz. Allah sizden razı olsun. Allah size de şifa versin. Selamlar

  1. kerimkul said on Eylül 4, 2019 Cevapla

   Süheyla hanım, olumlu sonuç almanıza çok sevindim inşallah en yakın zamanda çok sağlıklı günlere kavuşursunuz. Muhtemelen ilk kürde döktüğünüz taşlar safranızda yer açtı ve karaciğer safra yollarında ki taşlar safraya doldu onları döktünüz. 80 civarı taş dökmeniz hemen hemen safra kesenizin dolduğunu gösteriyor. Kürden sonra birkaç gün safra bölgesinde ağrı çok hafif mide bulantısı çok normal, safrayı tamamen temizlemek için 2-3 kez daha yaparsanız çok daha iyi olacaktır.

 143. osman said on Ağustos 31, 2019 Cevapla

  Kerim bey merhaba, sizin makalenizi okuduktan sonra ingiliz tuzunu temin ettim. inşaallah bu kürü bu gece uygulayacağım. safra kesesinin üst bölgesinde ağrılarım var sanırım iltihap var fakat her gece ağrı olur mu diye korku yaşamaktan bıktım. elma suyu da da içmedim, ne olursa olsun bugün deneyeceğim. (2cm boyunda 2 adet taş varmış) inşaallah sonuç elde ederim. saygılar…

  1. kerimkul said on Ağustos 31, 2019 Cevapla

   Osman bey çok geçmiş olsun. İltihap olduğundan emin misiniz eğer öyle ise doktora gitmenizi ve iltihap için tedavi görmenizi tavsiye ederim. Çünkü 2 adet taş bahsettiğiniz gibi ağrı yapmaması lazım, muhtemelen ağrınız iltihaptan dolayıdır.

   1. osman said on Eylül 2, 2019 Cevapla

    Kerim bey merhaba, cumartesi akşam tarifinize göre kürü uyguladım. safra kesesi taşı düşmedi, fakat sık sık ishal yaptı, siyah renkli bulanık su gibiydi, sonra renksiz su gibiydi. acaba taşları eritti mi?

    1. kerimkul said on Eylül 2, 2019 Cevapla

     Osman Bey, muhtemelen safranızda ki çamuru atmıştır. Çünkü taşları eritmiyor, çok çamur varsa taşlar zor düşer. Kanımca 2 nci kürde taşları dökmeye başlarsınız.

     1. osman said on Eylül 2, 2019

      anladım, 2 hafta sonra tekrar edelim inşallah neticeye ulaşırız. Kerim bey ikinci kürün sonucunu yazarım, kolay gelsin .teşekkürler.

     2. kerimkul said on Eylül 2, 2019

      Rica ederim Osman bey, tekrardan geçmiş olsun.

 144. Sinan said on Ağustos 31, 2019 Cevapla

  Kerim bey merhaba, ben de bu gece kürü uyguladım. Rabbime çok şükür, irili ufaklı 50 civarı taş döktüm. Dõkülen taşlar sert değil, bastırınca parçalanıyor. Sizden Allah razı olsun, çok teşekkürler. Sayfanız oldukça bilgilendirici ve yönlendirici oldu. Taşların fotoğrafını çektim. İsterseniz yollayabilirim.

  1. kerimkul said on Ağustos 31, 2019 Cevapla

   Çok geçmiş olsun Sinan bey, Evet safra taşları sert olmuyor birkaç güne kendiliğinden eriyip yok oluyorlar. Allah cümlemizden razı olsun. 2-3 hafta sonra 2 nci kürünüzü de ihmal etmeyin tamamen temizlenene kadar devam 🙂 , [email protected] adresine gönderebilirsiniz Sinan bey, Teşekkür ederim.

   1. Fatma said on Aralık 18, 2019 Cevapla

    İyi akşamlar kerim bey benimde safra kesemde taş var sizin kürü yapmak istiyorum ingiliz tuzunu ve nasıl uygulayacagımı bilgilendiren bi yazı gönderebilirmisiniz rica etsem

    1. kerimkul said on Aralık 18, 2019 Cevapla

     Fatma hanım, iletişim formundan da mesaj gönderdiniz sanırım. 2 kere cevap yazdım ama geri geldi. Sanırım mail adresiniz yanlış girilmiş ben gönderdiğim maili aynen kopyalıyorum.

     Merhabalar Fatma hanım

     Çok geçmiş olsun. Tansiyon, şeker hastalığınız yoksa kullanabilirsiniz. Kür için uygun oranda İngiliz tuzu aşağıdaki adresten inceleyebilirsiniz. Eczaneden alacaksanız magnezyumun suda çözünme oranının minimum %16 olmasına dikkat edin.

     http://www.evyapimitatlar.com/magaza

     Bu adresten ürünleri inceleyebilirsiniz

 145. Selma said on Ağustos 30, 2019 Cevapla

  Merhaba kerimkul bey,
  Dun kürúnüzü uyguladim. Sabaha karsi irili ufakli o kadar cok tas doktum ki resmen safra kesem dolu imis. Herhangi bir sorun yasamadim . O kadar dolu olmasindan dolayi sanirim sıkıntılarim artmis. Acaba halen tas varmidir. 3 hafta sonra tekrar kür yapmayi dusunuyorum. Siz ne dersiniz. Kolay gelsin…

  1. kerimkul said on Ağustos 30, 2019 Cevapla

   Demek safra keseniz gerçekten doluymuş, taş döktüğünüze çok sevindim. Taş hala vardır. Ama size rahatsızlık verecek derecede değil, 3 kür daha yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü safranız dolu olduğu için karaciğerinizde ki safra taşları safra kesenize tekrar dolacaktır. Onları da temizlemek lazım, hatta şöyle yapabilirsiniz bu sizin ilk kürünüzdü 2 nci kürü 2 hafta sonra diğer 2 kürü 3 hafta aralıklarla yapabilirsiniz. Küre başlayacağınız hafta günde 1 litre elma suyu içmenizide ayrıca tavsiye ederim.

 146. Duygu said on Ağustos 27, 2019 Cevapla

  Iyi gunler ben bugun 2.uygulamami yaptim ilki gibi buyuk taslar dusmedi 1.2 tane buyuk vardi ama akan sivi sabah 11 de bile yesil sari aralarinda cok kucuk parcalar seklinde.bendeki taslar cok sayida ve kücüktü.uzun süredir elma suyu ıcıyorum sabahlari limon suyu iciyorum ve turk kahvesi ile bir tane bitter cikolata yiyiyorum agrilarim azalmisti.acaba bu düsenler parcalanan taslar olabilir mi? parcaciklar suyun uzerinde kaldi cunku.ama bu sefer biraz mide bulantisi oldu

  1. kerimkul said on Ağustos 27, 2019 Cevapla

   Merhabalar Duygu hanım, ortalama 4-6 kür sonra safra keseniz temizlenecektir. Eğer kür yapmasaydınız o küçük taşlar bir süre sonra büyüyecek size rahatsızlık verecekti. Elma suyu ve limon suyu içmeniz güzel, düşen taşlar ilk kürü uyguladığınızda karaciğerinizdeki safra taşlarıdır. İngiliz tuzu sayesinde damarlar gevşiyor ve genişliyor bu sayede karaciğerdeki taşlarda safra kesesine tekrar doluyor. Safra taşı böbrek taşı gibi değil yani kırılmıyor. Çökelti olduğu için özgül ağırlığı çok düşük bu yüzden su yüzeyinde durabiliyorlar. Hatta safra taşlarını saklamak isteseniz 3-4 gün sonra erimiş olduğunu göreceksiniz. Sabahları aç karna kırk kilit otu çayıda içerseniz safra taşlarının erimesine yardımcı olacaktır. Geçmiş olsun.

   1. Duygu said on Ağustos 27, 2019 Cevapla

    Cok tesekkurler kirkkilit otu nasilkullaniliyor bir bilginiz var mi peki

    1. kerimkul said on Ağustos 27, 2019 Cevapla

     2 çay kaşığı Kırkkilit otunu kaynattığınız 1 su bardağı suyun içine atın ve demlenmesini bekleyin. Kuru otta 10 dakika ama taze kırkkilit otuysa 20 dakika demlemeniz yeterlidir. Taze ot ta ise 2 dal kullanabilirsiniz

 147. Mesut Erol said on Ağustos 26, 2019 Cevapla

  Merhaba,
  7 Temmuz ‘da ilk kez bu atağı geçirdim. Cıpro ve Flagly antibiyotik tedavisi ile sorun o an için çözüldü. 19 Ağustos ‘ta aynı atağı tekrar geçirdim. İltihabın geçmesi için İlave farklı antibiyotik ve iğne tedavisine hekim aracılığıyla bugün (26 Ağustos) başladım.
  UltrAson raporu : Safra kesesi hafif distandü olup duvar kalınlığı 4.5 mm ile artmıştır. Lümende seviye veren çamura ait görünüm izlendi. Ayrıca sistik kanal içerisinde olduğu düşünülen 9mm çapında taş ekosu ve inrtahepatik safra yollarında santral kesiminde sol lobda belirgin olmak üzere dilatasyon izlendi.

  Taşın kanalda olması kürü engeller mi ?
  İltihap sonrası mı küre başlanmalı ?
  Teşekkürler ?

  1. kerimkul said on Ağustos 27, 2019 Cevapla

   Çok geçmiş olsun Mesut bey, iltihabınız devam ederken kürü uygulamamanızı tavsiye ederim. Bildiğim kadarıyla distandü gerginlik ve safrada gaz sıkışması demek. Bünün için doktor ameliyat önerebilir size, safra yolunuzda dikatasyon görülmüş yani gevşeme, tüm bunların iyileşmesini beklemek en doğrusudur. Tedavi sonrası kontrol ultrasonunda çıkan sonuca göre kürü uygulayabilirsiniz.

 148. Nur Altuğ said on Ağustos 26, 2019 Cevapla

  Merhaba. Annemde yaklaşık altı yedi yıl önce, çok minik safra taşları görüldü. Doktor, ameliyata gerek olmadığını, büyüme kaydedilirse müdahale edilebileceğini söyledi. Son bir haftadır safra taşı belirtisindeki şikayetleri var. Sürekli sağ üst karın ve sırt ağrısı, geçmeyen hafif bulantı gibi. Hastaneye gitmeye ikna edemiyorum. Rahmetli babam doktor hatası ve ihmal yüzünden öldüğü için kesinlikle artık annemi hastaneye sokamaz oldum. Bildiğim kadarıyla geçmişte safra taşı öyküsü var. Ağrıları artık uyutmuyor. Bu da onda aşırı sinir yapıyor ve dolayısıyla tansiyon 15-16 larda geziyor. Annem için uygulasam mı diyorum.
  Bir de bazı sorularım olacak :
  * Gece 22:00 de içilecek olan zeytinyağı ve greyfurt suyu karışımına epsom tuzlu su ilave edilecek mi?
  * İçip sağ tarafa doğru yattığımızda cenin pozisyonunda mı yatmak gerek yoksa ayakları uzatmalı mıyız?
  * İlk gün saat 14:00 öncesinde yemek yiyebilir miyiz? Yenirse ne çeşit besin daha uygun olur?
  Çok soru sordum biliyorum. Hakkınızı helal edin. Kusuruma bakmayın lütfen. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. kerimkul said on Ağustos 26, 2019 Cevapla

   Merhabalar Nur hanım, öncelikle çok geçmiş oldun Babanız için Allah rahmet eylesin. Nur hanım eğer bulantısı varsa safra iltihabı, pankreatit veya safra taşının kanala düşmüş olabilme olasılıkları var. Şahsi fikrim doktor muayenesinden geçmesi iltihap yoksa kürü uygulayabilir. 6-7 yıl uzun bir zaman taşlar büyümüştür emin olmak lazım,
   * gece içeceğiniz greyfurt ve zeytinyağı karışımına epsom su olmayacak. Sadece zeytinyağı ve greyfurt

   * sağ tarafa yattığınızda ben cenin pozisyonunu tercih ediyorum ama şart değil ayaklarınızı uzatabilirsiniz. Hatta sağa yattığınızda hafif yüksek bir yastık koyarsanız daha iyi olur.

   * saat 14:00 a kadar hafif bir şeyler yiyebilirsiniz. Mesela hafif bir kahvaltı, İngiliz tuzunun tadı biraz kötü tok olursanız veya kür sırasında bir şey yerseniz mideniz bulanır 1-2 o bulantıyı çekebilirsiniz. Ben sabah 7:00 gibi kahvaltı yapıyorum. Saat 14:00 a kadar sıvı tüketiyorum. Bazen kahvaltıyı hiç yapmıyorum sadece sıvı bir şeyler içiyorum.

   Nur hanım istediğiniz zaman aklınıza bir şey takılırsa sorabilirsiniz. Mümkün olduğunca erken dönmeye çalışıyorum.

 149. Duygu said on Ağustos 26, 2019 Cevapla

  Peki bu taslar surekli olusacak ama bu olusumu azaltacak birsey var mi bildiginiz? Cünkü hayat boyu bu kürü nasil uygulayacagiz?

  1. kerimkul said on Ağustos 26, 2019 Cevapla

   Merhabalar Duygu hanım, evet maalesef çünkü safra taşı safra kesesinin düzgün çalışmamasıyla ilgili bir sorun, beslenmenize dikkat ederseniz oluşumu geciktirebilirsiniz. Özellikle sık yumurta ve yağlı yemekler yemekten kaçının, ani kilo kayıpları da safra taşı oluşumunda büyük etkendir. Var olan taşları 3 hafta boyunca sabahları kırk kilit otu çayı akşamları da iğde çayı içerseniz safra taşını erişebiliyor. 3 haftadan sonra 1 hafta ara verip devam edebilirsiniz.
   Ama bu kürü safra taşınız olmasada senede birkaç kez yapmanızı tavsiye ederim. Hem vücuda magnezyum takviyesi hemde sindirim, boşaltım ve karaciğer/safra kesesini temizlemiş detoks yapmış olursunuz.

 150. Hanife said on Ağustos 21, 2019 Cevapla

  Kerim bey meraba bendede safranda taslar var ağrıyla gittim acile çok şiddetliydi neyseki 3 gün sonra dindi ağrılarım antibiyotikle tomografiyle belli oldu enson 7 m di simdi nedir durum bilmiyorum ameliyat dedikleri için bidaha gitmedim korktum bende bu detoksu yapmak istiyorum bir sıkıntı yasarmiyim duserebilirmiyim lütfen bana yardımcı olurmusunuz.

  1. kerimkul said on Ağustos 21, 2019 Cevapla

   Merhabalar Hanife hanım, muhtemelen küçük taşlar safra kanalına düştüğü yada iltihap olduğu için ağrı yapıyordu. 7 mm taşları detoksla rahatlıkla düşürebilirsiniz. Ama makaleyi okuyup uyarıları ve uygulamaları dikkate almanızı rica ediyorum.

   1. Hanife said on Ağustos 22, 2019 Cevapla

    Tesekkur ediyorum mutlaka deniycem birşey daha sormak istiyorum deteksu yapmadan önce kaç gün ac kalmalıyım ve ağrı yapıyormu düşerken.

    1. kerimkul said on Ağustos 22, 2019 Cevapla

     Merhabalar Hanife hanım, küre 18:00 da başlayacaksanız 14:00 dan sonra aç kalmanız yeterli olacaktır. Daha sağlıklı olması için ben sabah hafif kahvaltı yapıyorum gün içerisinde elma suyu tüketiyorum. Taşlar düşerken herhangi bir ağrı hissetmiyorsunuz.

 151. Mustafa Abacı said on Ağustos 21, 2019 Cevapla

  Youtube de “kahve lavmanı ile karaciğer temizliği ” adı ile aratın. 20 dk türkçe bir video. Bu videoyuda izlemenizi tavsiye ederim.

 152. Mustafa Abacı said on Ağustos 21, 2019 Cevapla

  Tekrar merhaba. Kerim bey rahatsızlığınızı az önce yazınızı tekrar okuyunca ögrendim. Öncelikle can i kalpten geçmiş olsun. İnternette daha önce karşılaştığım aşagıdaki sitede size yardımcı olacağını düşündüğüm bilgiler var.
  Bu bilgileri araştırmanızi tavsiye ediyorum.

  1. kerimkul said on Ağustos 21, 2019 Cevapla

   Çok çok sağolun Mustafa bey,makaleyi okumayı biraz önce bitirdim ve yazılanlar oldukça ilgimi çekti. Karaciğerimle ilgili yakın zamanda yaptığım ALT testim yüksek çıkmıştı ve büyüme varmış. Makaleyi tekrar okuyacağım. Tekrar teşekkür ederim Sağolun

 153. Mustafa Abacı said on Ağustos 21, 2019 Cevapla

  Teşekkürler Kerim Bey.

 154. Mustafa Abacı said on Ağustos 21, 2019 Cevapla

  Merhaba Kerim Bey. Tarifinizi eşim için denedik. Eşimin safrasında 4 adet en büyüğü 20mm olmak kaydı ile 4 adet taş olduğunu öğrendik. Bunlardan 1 tanesi kanalda görünüyormuş. İlk kürü 1 hafta önce denedik. Eşimin kan gurubu A Rh . Bir sonraki kürü ne zaman yapabiliriz.

  1. kerimkul said on Ağustos 21, 2019 Cevapla

   Çok geçmiş olsun Mustafa Bey,İlk kürü yaptıysanız ve taş kanaldaysa 2 hafta aralıklarla yapabilirsiniz. İlk kürde düşen taş var mıydı? Diğer kürü yapana kadar ki zamanda günde 1 litre elma suyu içmenizi tavsiye ediyorum. Taş ve çamurun yumuşamasında oldukça etkili oluyor.

   1. Mustafa Abacı said on Ağustos 21, 2019 Cevapla

    İlgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ederim Kerim Bey. Elma suyu içmeden yapmıştık. Taşın çıktığını göremedik. Yanlız yapmadan önce bize 1 taş var oda 16 mm demişlerdi. Az önce kontrol için gittiğimizde 4 adet taş var dediler. En büyüğüne 20 mm dediler. Bu gün kürü yapalı 1 hafta oldu. Cumartesi günü tekrarlasak mı acaba.?

    1. kerimkul said on Ağustos 21, 2019 Cevapla

     Rica ederim Mustafa Bey, Ultrason tetkik sistemlerinde ilk başvurulan diğerlerine nazaran en basit tetkik sistemidir.Sağlık görüntü alabilmek için ultrason çekilmeden önce bünyeye göre 1-2 litre su yudum yudum içilir ve idrar kesesinin dolması beklenir.Bu şekilde yapılırsa idrar kesesi dolu olduğu için yaptığı baskı nedeniyle görüntüleme çok daha iyi oluyor. Ama maalesef hastanelerde çok sıra olduğu için bu şekilde uygulanması çok zor o yüzden uygulamayı yapan doktor nefes alıp tutturarak bu etkiyi yakalamaya çalışıyor. O yüzden de sonuçlar değişken çıkabiliyor. Mesela bugün ultrason çekilin çıkan sonuçla yarın su içerek çekilen ultrasonun sonucu farklı olabilme ihtmali var. Bu doktor ihmali veya hatası değil ultrason tekniğinden kaynaklanıyor. Kanalda taş varsa MR çekilmesi daha iyi netice vereceğini düşünüyorum. Tabii doktor daha iyisini bilir. Kür uygulanırken iki kürün arasındaki zaman herhangi bir zarardan değil vucudun alışıp tepki vermemesini engellemek için fikrimi söyleyecek olursam sizin yerinizde olsam en az 2 hafta beklerdim. Emin olun çok daha faydalı olacaktır. Eşinizin kanalda taş olmasından dolayı ağrısı varsa haftasonu deneyebilirsiniz. Ama elma suyunu da muhakkak günde 1 litre içsin, bol bol da su içsin ki kandaki toksinleri vs atıp daha iyi detoks etkisi sağlasın

 155. Süheyla Ayten said on Ağustos 21, 2019 Cevapla

  Günaydın Kerim bey. İlginize teşekkür ederim. Hemen elma suyu içmeye başlıyorum. Haziran ayında ki ölçümde CRP normaldi. Ama tavsiyenize uyarak yeniden baktiracagim. Şu anda hazım sorunu hat safhada. Ağrı da olduğundan uzun süredir salata yiyorum. Tavsiyelerinize uyarak yeniden safra temizliği yapacağım. Sonuçları sizinle paylaşırım inşallah. Selamlar saygılar.

  1. kerimkul said on Ağustos 21, 2019 Cevapla

   CRP normalse çok iyi iltihap durumu elenmiş oldu. Kürden sonra sabahları aç karna kırkkilit otu çayı akşamlarıda iğde çayı tüketebilirsiniz. Mesela 3 hafta üçün 1 – 1,5 hafta içmeyin bir süre bu şekilde devam ederseniz safra ve karaciğerdeki taşları eritiyor. Tabi bu kürdeki gibi anında sonuç alamıyoruz 1-2 ay kadar devam ediyoruz. Safra temizlense bile maalesef vücudumuz üretmeye devam edecektir. Bu bitkisel çay ile bu oluşumu engelleyebiliriz.

 156. Süheyla Ayten said on Ağustos 20, 2019 Cevapla

  İyi akşamlar Kerim bey. Mayıs 2019 da iki hafta boyunca midem ağrıdı. Sonra ağrı karnın sağ üst köşesine yöneldi. Sirta da vuruyordu.O zaman anladım safra kesesinde sorun olduğunu.. Dr.a gittim. Yapılan ultrasonda 5mm çapında taş olduğu söylendi. Bu ara ben araştırmalarım sonucunda her gun 5 limonun suyunu içmeye başladım.. Bir fayda goremeyince Abidin Salih in karaciğer temizliğini 18 haziran gecesi yaptım. Bana bir tane taş demislerdi.. En büyüğü 15 mm. olan 27 tane taş düşürdüm. Fakat ağrım kesilmedi. 10 gün sonra ultrasonla baktırdım radyolog safra da bir şey göremedi. Sancı devam edince çiğ beslendim ve 22 temmuzda 2. kez karaciğer temizliği yaptım. Bu kez en büyüğü 2-2,5 cm büyüklüğünde 10 dan fazla taş düşürdüm. Yine de sancı artarak devam etti. 5 gün önce tekrar dr.a gittim . Tahliller normal çıktı. Ultrasonda 6mm.lik bir tane taş olduğu söylendi. Dr enzim ilaçları verdi. Eriyebilecegini söyledi.Sancim çok . Uzun süreli ağrı beni depresyona sokuyor. Yaşam kalitem çok düştü. Bu kez sizin yöntemle safra kesesi temizliği düşünüyorum. Siz ne önerirsiniz? Değerli vaktinizi aldım. Hakkınızı helal edin.

  1. kerimkul said on Ağustos 21, 2019 Cevapla

   Merhabalar Süheyla hanım, çok geçmiş olsun. Demek ki safra keseniz çok dolmuş, ağrı ve hazımsızlığını düşünemiyorum. Limon suyunun fayda getireceğini çok sanmıyorum. Sadece safra suyu salgısını arttıracaktır ama taşlarınız yerinde duracaktır. Anlattığınızdan anladığım kadarıyla safra keseniz dolu olunca karaciğerinizde de oluşan taşlar safraya dökülemedi. Aidin Salih’in kürünü uygulayınca safra keseniz boşaldı ve bir süre sonra karaciğerdeki taşlar tekrar safraya düştü onların rahatsızlığını yaşıyorsunuz. Safra yollarınızı kontrol etmişlerdir muhtemelen, safra yoluna düşen taş ağrı, ateş ve terleme yapar. Bu kürü uygulayabilirsiniz faydasını göreceğinize eminim ama size tavsiyem kürü yapmadan önce 1 hafta boyunca günde 1 litre Dimes elma suyu tüketerek safra içerisindeki çamur ve taşları gevşetmek. çok daha rahat taş dökmenizi sağlayacaktır. Sonra kürü uygulayın, kürden sonra 1 gün hafif karnınızda ağrı hissedebilirsiniz bu gayet normal bir durum,bir sonraki kontrolünüzde CRP sonucunuda kontrol ettirmenizi tavsiye ederim. CRP kandaki iltihabı gösterir. Yüksekse vücudunuzda bir enfeksiyon olduğunu gösterir. Daha garanti bir sonuç almış olursunuz. İstediğiniz zaman soru sorabilirsiniz elimden geliyorsa seve seve yardımcı olurum. Sizlerde hakkınızı helal edin. Saygılarımla

 157. Harun said on Ağustos 20, 2019 Cevapla

  Öncelikle paylaşımınız için çok çok teşekkür ederim. Yaklaşık 3-4 yıldır sabaha kadar ara ara mide ağrısıyla uyandığımda genelde gaz sancısı diyip serumlayıp yolladılar. 10 gün önce ise dayanılmaz bir ağrıyla gittiğimde tüm gece ne yaptılarsa geçiremediler ağrıyı. Safra kesemde iltihap oluşmuş. Bütün bayramı hastanede ilaç tedavisi ile geçirdim. Hala ilaç kullanıyorum fakat bu hafta bitiyor, pazartesi ise ultrasonlu kontrolüm var.

  Eğer kontrolde iltihabım geçmiş olursa uygulamamda herhangi bir problem yaşanır mı? 20 civarı ameliyat geçirdiğim artık ameliyat fobisi oluşmaya başladı. Hele ki bir organımı kaybetme fikrini kabullenmek istemiyorum. Teşekkürler şimdiden..

  1. kerimkul said on Ağustos 20, 2019 Cevapla

   Çok geçmiş olsun Harun bey,Safra iltihaplandığında gerçekten sancısı çok kötü oluyor. Hazımsızlıkta cabası, İltihabınız geçtiyse kürü uygulayabilirsiniz. Ama ultrason sonucunda taş büyüklüklüklerinide dikkate almak lazım.Ultrason sonucunu aldığınızda tekrar yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım Harun Bey,

   1. Harun said on Ağustos 26, 2019 Cevapla

    tekrardan merhabalar. biraz önce ultrasondan çıktım. en büyükleri 27mm olmak ile birlikte bir sürü taşım varmış. başka bir sorun çıkmadı. öneriniz nedir?

    1. kerimkul said on Ağustos 26, 2019 Cevapla

     Geçmiş olsun Harun Bey, Makaledeki talimatlara dikkat ederek kürü uygulayabilirsiniz.

     1. Harun said on Eylül 1, 2019

      Merhabalar tekrardan. dün itibari ile kürü uygulamış bulunuyorum. alaturka tuvalet olduğu için düştü mü düşmedi mi çok takip etme fırsatım olmadı fakat 2-3 milimlik küçük küçük şeyler gördüm. limon-yağ karışımını içip sağ tarafa yattıktan sonra sanki saframdan bir şeyler kayıyormuş ya da çıkıyormuş gibi hissettim. 3 hafta sonra aynı kürü tekrar uygulayıp ultrasona gitmeyi planlıyorum. başka tavsiyeniz var mı?

      bu arada hayatımda tattığım en iğrenç şey diyebilirim. o kadar iğrençti ki, yağ içmek bana lüks gibi geldi resmen 🙂

     2. kerimkul said on Eylül 1, 2019

      Harun bey, safra kesesinin tamamının temizlenmesi 4-5 kür sonra oluyor genelde, kitleriniz bittikten sonra girerseniz daha iyi olur. Tadı konusunda da kesinlikle katılıyorum size ? zamanla alışırım diyorum ama alışılmıyor maalesef. ??

 158. Musa Ynr said on Ağustos 19, 2019 Cevapla

  Kerim Bey oncelikle tarifiniz icin teşekkürü borc biliyorum. Şikayetlerim tavan yapmisti agri vardi siddetli ayrica kasinti oluyordu minik minik kasintili bazen buyuk boyutlarda ürtiker(dabaz denilen)geçiriyordum sık sık.Yemekten sonra sürekli bir siskinlik hazimsizlik oluyordu. Doktor safra keseniz tas dolu deyince zaten moral de kalmamisti ama ameliyattan ziyade kaybedecek birseyim yok diyerek arastirdim ve onerdiginiz kürü uygulamaya karar verdim.Linkte paylasilan ürünü siparis verdim.(tadi berbat bu arada)her bardaktan yarim saat sonrada bol su içtim.Suan şükürler olsun cok rahatim agrim kasintim gecti ama tamamen bitmediğini hissediyorum.Bir sonraki kuru 3 hafta sonrasi musait olamadigim icin 4 hafta sonra uygulayacagim.Çok geç olmaz inşallah.Çok Koyu yesil yuvarlak parcalar gordum sasirdim yedigim seyler mi acaba dedim imkansizdi degildi yumusakti ama ben tas sertliginde bekliyordum ama büyük bir rahatlama sagladi çok teşekkür ederim ve herkese tavsiye ederim.Sadece magnezyumu tepeleme kasik koydum silmemi olmaliydi onu bilemedim.

  1. kerimkul said on Ağustos 19, 2019 Cevapla

   Merhabalar Musa Bey,İnanın çok mutlu oldum Musa bey,özellikle bu son günlerde olumlu çok mesaj alıyorum ve gerçekten mutlu oluyorum. Bir sonraki kürü 4 hafta sonra uygulamanızda herhangi bir sorun olmaz ama 4 haftayı geçirmeyin. Madem safra keseniz doluymuş bu seferki yapacağınız küre 1 hafta kala günde 1 litre elma suyu tüketin daha çok taş dökebilirsiniz. Yine okuyucularımızdan bir kardeşimiz elma sularının hangisi daha uygun olur diye araştırma yapmıştı içerik olarak Dimes meyve suyunu tavsiye etmişti. Evet safra taşı bilrubin ve safra suyu çökeltisi olduğu için süngerimsi bir dokusu oluyor. 1 Yemek kaşığını doldurduktan sonra direkt suya katabilirsiniz. Tekrar çok geçmiş olsun.

 159. Selma said on Ağustos 18, 2019 Cevapla

  Meraba.. Safra kesemdeki tas bir kac yil once 25 mm idi. Rahatsilik vermedigi icin doktora gitmedim. 20 gundur aksam cok yefigimde agrilarim oluyor. Bu kuru yapsam tasim daha da buyuduyse de duser mi?

  1. kerimkul said on Ağustos 19, 2019 Cevapla

   Merhabalar Selma hanım, birkaç yıl önce kontrol olmuşsunuz şimdiki güncel durumunuzu öğrenmek için tekrar muayene olmanızı tavsiye ederim. Ağrınız varsa iltihabik bir durum söz konusu olabilir. Sonucunuzda iltihap yoksa kürü rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

 160. ARHAN ARHAN said on Ağustos 17, 2019 Cevapla

  Arkadaşlar buradaki kürü geçen gün harfi harfine uyguladım ve saymadım ama en az 20-30 adet bezelye büyüklüğünde taş düşürdüm ve inanın çok rahatladım gaz ve şişkinlik sorunlarımdan kurtuldum umarım tamamen bitmiştir ama tekrarını zamanı gelince yine yapıcam. Benim dikkat ettiğim asıl taşların zeytinyağı ve limonu içtikten sonra düşmeye başlamasıydı. Yani acele etmeyin ilk tuvalete çıktığınızdan itibaren düşmeyebilir kürü tamamen uygulayın sabırlı bi şekilde faydasını göreceksiniz ertelemeyin ?

  1. kerimkul said on Ağustos 17, 2019 Cevapla

   Çok geçmiş olsun, fayda görmenize çok sevindim. 2 ve 3ncü kürleri de ihmal etmeyin sakın o kürlerden sonra dahada iyi olacaksınız inşallah

 161. Emre said on Ağustos 15, 2019 Cevapla

  Kerim bey merhaba 1 ay kadar önce saframda 4-5 adet en büyüğü 1,5 cm olan taş olduğunu öğrendim. Hiçbir ağrım rahatsızlığım yoktu. Doktorlar hemen ameliyat olmam gerektiğini söylüyor. Ameliyatta olmak istemiyorum yazdığınız kürü uygulamayada korkuyorum açıkçası ağrı vs oluyor mu?
  Ayrıca tuzu satın alabileceğim link gönderirseniz çok sevinirim.

  1. kerimkul said on Ağustos 15, 2019 Cevapla

   Merhabalar Emre bey, Öncelikle size de geçmiş olsun. Safra taşı tespitlerinde Doktorlar en başındayken ameliyatla almayı tercih ederler. Sebebi eğer yaşınız ameliyat olmak için uygun yaşta iseniz tansiyon, şeker vs gibi kronik rahatsızlıklarınız yoksa her şey normalken alınması tercih edilir. 4-5 adet 1,5 cmlik taşlar eğer iltihabi ve pankreatit bir durum teşkil etmez. Ama bu kürü uygulamasanız da taşlar safra kanalına düşebilir safra kanalını tıkayıp sarılık,pankreaitit gibi sorunlara neden olabilir. Safra kanalına düşemeyecek kadar büyüklükte taşlarda zamanla safranız da birikip safra ağzını tıkayabilir yine aynı hastalıklara neden olabilir.Hatta safra duvarına sürtünerek safrayı tahrip eder yine iltihaba neden olur. Kısacası bu riskler kürü uygulamasanızda vardır. Bu kürü size tavsiye ederim, uygulamayı aynı dediğim şekilde yaparsanız bir sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum. Kür sırasında herhangi bir ağrı hissetmiyorsunuz sadece ishal ve buna bağlı halsizlik oluyor. Safra kesenizde iltihap yok dimi?

   1. Emre said on Ağustos 15, 2019 Cevapla

    İltahap yok Kerim bey 1 hafta boyunca içmeceye gittim herhangi bir faydası olmadı inşallah kürünüzü deneyip sonuçlarını paylaşacağım.

 162. Merve said on Ağustos 14, 2019 Cevapla

  Mrb bende ultrasonda 14 ml taş görünüyor diyor ameliyat denildi.bu uygulama sonrasında kanalı tikama ihtimali var mı.uygularsam bu boyuttaki taş düşer mi?

  1. kerimkul said on Ağustos 14, 2019 Cevapla

   Merhabalar Merve hanım, çok geçmiş olsun. Kür uygulamasanız bile taşın safra kanalına düşme riski var. Ama kürü uygularsanız bu büyüklükteki bir taşı rahatlıkla düşürebilirsiniz. Kürü uygulamadan 1 hafta önce günde 1 litre elma suyu tüketirseniz. Çok daha rahat taşları düşürebilirsiniz.

 163. Duygu said on Ağustos 10, 2019 Cevapla

  Iyi aksamlar ben de en buyugu 1cm olan cok sayida tas oldugu soylendi kürünüzü gecen hafta uyguladim ilk defa ve sayamadigim kadar cok yesil renkte tas ve beyaz renkte kristaller düstü.cok umutlandim sayenizde.ultrasonda hala cok sayida tas görünüyor ama herhalde 2.sinde daha da azalir.tek korkum uygalsma sonrasi kanalin tikanmasi.tekrar cok tesekkurler yine bilgilendirme yaparim cünkü yeni yapacak olanlara da fikir vermek acisindan yapanlarin yorumlarinin cok onemli oldugunu düsünüyorum iyi günler

  1. kerimkul said on Ağustos 11, 2019 Cevapla

   Duygu hanım bende evvelsi gün uyguladım. Halsizlikten geç yanıtlıyorum. Benimde ultrasonda 1 tane 1 mm taş yazıyordu ama 15 tane taş düşürdüm. 1 taneside 3 cm büyüklüğündeydi. Taşları düşürmenize çok sevindim. İnşallah sonraki kürlerde tamamen temizlemiş olursunuz. İyi bayramlar diliyorum

 164. Musa Ynr said on Ağustos 9, 2019 Cevapla

  Linki bizimlede paylasirsaniz cok sevinirim kerim bey benimde en buyugu 0.65 cm insallah duser kanala sıkışmasından ve sariliga yol acmasindan cok korkuyorum umarim kurtulurum.

  1. kerimkul said on Ağustos 11, 2019 Cevapla

   Merhabalar Musa bey, evvelsi günü kürü uyguladım. Halsizlikten yazamadım geç yazıyorum. 6,5 mm taşları rahatlıkla düşünebilirsiniz. Normalde kanal genişliği 0.5-1 cm arası genişlikte oluyor. Kürü anlattığım şekilde yaparsanız faydasını göreceksinizdir.

 165. MelihDev said on Ağustos 9, 2019 Cevapla

  birde Kerim bey ingiliz tuzu iciin bu ürün doğru secim mi bir danismak istedim size ?
  link paylasmak yasak mi bilmiyorum ama bu seferlik maruz gorun :/

  1. kerimkul said on Ağustos 9, 2019 Cevapla

   Link paylaşmak yasak değil, sadece site güvenlik yazılımı linkleri spam olarak algılıyor ve siliyor. Göndermiş olduğunuz linkteki ürün tüketim için uygundur.

 166. MelihDev said on Ağustos 9, 2019 Cevapla

  merhaba Kerim bey,

  bayram haftasi sonrasi insallah bende kürü yapmayi planliyorum. greyfurt yerine limon kullanacagim. sizde problemm olmaz yazmistiniz. benim de safra kesemde en buyugu 5mm olmak uzere taslaar oldugu soylendi. birde ayrica et parçasi gibi birsey oldugundan bahsetmisti suan tam olarak hatirlayamiyorum. bi sorun olacagini dusunmuyorum fakat size de bir danismak istedim.

  1. kerimkul said on Ağustos 9, 2019 Cevapla

   Merhabalar Melih bey, öncelikle geçmiş olsun. İltihabi bir durum yoksa sorun olmaz. 5 mm sorun olmaz kür ile düşürebilirsiniz.
   Bende şu anda kürü uyguluyorum. Greyfurt bulamadığım için limon kullanıcam. Limon kullanmanızda hiçbir sorun olmaz.

   1. MelihDev said on Ağustos 10, 2019 Cevapla

    tekrar merhaba,

    bu et parçası ile alakalı bir bilginiz var mı acaba ?

    1. kerimkul said on Ağustos 11, 2019 Cevapla

     Melih bey, et parçası varsa büyüklüğü önemlidir. 1 cm geçiyorsa doktor kontrolünde tetkiklerini yaptırmanız gerekiyor. Aşırı yağlı beslenme bu poliplerin oluşmasına neden olabiliyor. Kolestrol birikimindende olabiliyor. İltihaplı poliplerde var. Önemli olan doktorun bu konudaki teşhisidir. Dediğim gibi 1 cm geçmişse tetkiklerinizi yaptırmanızı doktor kontrolünde olmanızı tavsiye ederim. İyi bayramlar dilerim

     1. MelihDev said on Ağustos 14, 2019

      en büyüğü 5mm çapında et parçası ve taş dendi. bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. tuzu bekliyorum geldiği an kürü yapacağım. size de iyi bayramlar.

 167. ERTUĞRUL TUYLUOĞLU said on Ağustos 9, 2019 Cevapla

  Çok Çok Teşekkür Ederim Kerim Bey Şimdiden Hayırlı Bayramlar Önereceginiz İngiliz Tuzu Alacağım yer veya site varmı Halka Hizmet Hakka Hizmettir İşlerinizi bir tarafa koyup milleti bilnçlendirmeniz ve bilgi paylaşmanız ayriıca onure bir davranıştır

  1. kerimkul said on Ağustos 9, 2019 Cevapla

   Çok teşekkür ederim sizinde Kurban bayramınız mübarek olsun. Linki size mail olarak gönderdim

 168. ERTUĞRUL TUYLUOĞLU said on Ağustos 8, 2019 Cevapla

  Merhaba Kerim Bey Safra Kesesi Taşı 21 mm yaş 45 acaba bahsettiğiniz kürün bana faydası olurmu taş büyükmü onuda bilmiyorum daha evvel böbrek taşı düşürdüm ama safra taşı farklı sanırım 3.kez sancılandım bende sizin gibiamaliyat olmak istemiyorum yoğun baskı yapıyorlar ol diye ama amaliyat sonrası hazımsızlık şişkinlik devam ediyor diyorlar Bilgilendirirseniz Sevinirim Allah Razı Olsun

  1. kerimkul said on Ağustos 8, 2019 Cevapla

   Merhabalar Ertuğrul bey, Öncelikle geçmiş olsun. İngiliz tuzu ile bu büyüklükteki taşları düşürenler oldu bir sorun yaşamadılar. Evet haklısınız ameliyat ile safra kesesini aldıranları çoğu şişkinlik ve hazımsızlık şikayetlerinin devam ettiğini ve sık sık ishal olduklarını belirtmişler. Sonuçta Karaciğerde üretilen öd suyu bu kese sayesinde depolanıyor ve ihtiyaç anında sindirime gönderiyor. Safra kesesi olmayınca bu sıvı karaciğerden geldikçe direkt sindirime karışıyor. Ama maalesefki eğer safra görevini yerine getiremediği ve sık sık iltihaplanırsa daha ciddi sorunlara neden olmasın diye alınmak zorunda kalınıyor. Benim şahsi fikrim bademcik bile olsa hiçbir organı çok zor durumda değilsek aldırmamak gerekiyor. Bu kürde ise ameliyattan önce son şansımız oluyor. Ben ilk kürü uygulamak istediğimde çok tereddütte kalmıştım. Acaba safra kanalım tıkanırmı diye sonra kendimi cesaretlendirdim. Nasıl olsa bu kürü uygulamasam bile safra kesemi alacaklar, kanal tıkansa bile bir kaybım olmayacaktı. Sonra çok şükür taşlarımı döktüm, her yıl kürü tekrarlayıp yeni oluşanları döküyorum. Haziran 2019 sonunda saframda 1 tane taş gözüktü sanırım sıcaklardan bende tembellik yaptım kürü uygulamadım. Bayram tatilinde inşallah bende tekrar ingiliz tuzu kullanacağım, Allah cümlemizden razı olsun.

 169. Demet tunç said on Ağustos 7, 2019 Cevapla

  Kerimkul bey, merhabalar, tavsiye ettiğiniz tarifi bu hafta tesadüfen 8mm lik safra taşı olduğunu öğrendiğimiz eşim için uygulamak istiyoruz, ancak tam anlamıyla doğru yapmak amacımız, yorumlarda diğer arkadaşlara verdiğiniz gibi mail yoluyla bize de ingiliz tuzunu aldığınız gittigidiyor ya da hepsiburada mağazasını yollarsanız çok seviniriz, çok mağaza alternatifi var ama ilk kez alacağımız ve kullanacağımız bir madde olacağı için tek endişemiz yanlış ürün almak. Herkese tek tek cevap veriyor olmanız, üstelik herkese özel destek gösteriyor olmanız ayrı bir hayranlık sebebidir bizde. Umarız tarifiniz işe yarar. Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkürler.

  1. kerimkul said on Ağustos 8, 2019 Cevapla

   Merhabalar Demet Hanım, Öncelikle eşinize çok geçmiş olsun. Buradan link gönderemiyorum 🙁 sistem spam olarak algıladığı için mesajı yayınlamıyor. Mail olarak gittigidyordan bir mağaza linkini buldum gönderdim. Güzel yorumunuz için teşekkür ediyorum. Yardımcı olmak hoşuma gidiyor. Özellikle internette bu tür tedavilerle ilgili o kadar çok kişi var ki inanılmaz ücretler ve kürler tavsiye ediyor. Hatta kullanmaması gereken kişilere bile 3 kuruş için kür satıp insanların sağlığı ile oynuyorlar. Ben kendim ve çevremde ki arkadaşlarım bu kürden fayda sağladılar. İhtiyacı olan kişilerde rahatlıkla yapabilsin diye çaba gösteriyorum. Ümidim onlarında fayda sağlaması. Eğer kür hakkında sormak istediğiniz bir konu olursa istediğiniz zaman yazabilirsiniz. Yardımcı olurum. Sağlıcakla kalın

 170. Duygu said on Ağustos 7, 2019 Cevapla

  Iyi gunler kür konusunda benim aklima takilsn birsey var ingiliz tuzunun etkisi en son ictikten ne kadar sonra gecer yani ishal durumu ne kadar surede duzeliyor

  1. kerimkul said on Ağustos 7, 2019 Cevapla

   Merhabalar Duygu hanım, en son içtiğiniz bardaktan sonra 3-4 saat sonra vücut normale dönmeye başlıyor.

   1. Duygu said on Ağustos 7, 2019 Cevapla

    Tesekurler Birsey daha sormak istiyordum acaba bu dusen taslar ince ya da kalin bagirsakta kalip bir soruna neden olabilir mi

    1. kerimkul said on Ağustos 7, 2019 Cevapla

     Çok düşük bir ihtimal, bol su içeceğiniz için genelde atılıyor. Sindirim sisteminizde ciddi bir sorun yoksa sorun olmaz. Eğer kabızlık vs rahatsızlıklar varsa bol bol su içmek lazım.

 171. emine said on Ağustos 6, 2019 Cevapla

  Merhabalar.benimde 4 ay önce safra taşım 5mm di.dün ultrasonda 7mm çıkmış ayaş kaplicasina gittim.şah tere karahindiba kirkkilit igde vs.kullandım.ingiliz tuzu da denedim ama sizin tarif gibi değil.sürekli diyette yaptım.neden hala yükseldigini anlamadım.sizin tarifini zin faydası olur mu acaba

  1. kerimkul said on Ağustos 6, 2019 Cevapla

   Merhabalar Emine hanım, ultrason sonuçlarında farklı sonuçlar çıkabiliyor. Sizin uyguladığınız İngiliz tuzu kürü nasıl dı acaba? Kırkkilit ve iğde çayı da safrada ki taşı eritiyor ama kısa sürede değil, Safra taşı tabii beslenme alışkanlıklarından da kaynaklanabiliyor ama asıl sorun safra kesesinin sorunlu çalışması, safranızda ki taşlar düşse bile vücut yapmaya devam edecektir. O yüzden her yıl kürü tekrarlamak gerekiyor.

  2. emine said on Ağustos 6, 2019 Cevapla

   Ben 1 bardak ingiliz tuzu içiyorum ve sık aralıklarla içtim.15 20 defa icmisimdir.4 5 ay içinde.bitkilerde nerdeyse her gün iciyörüm.çünkü içme sem hazımsızlık yapiyor.heralde yanlış uyguluyorum bi seyleri

   1. kerimkul said on Ağustos 6, 2019 Cevapla

    Emine hanım, Öncelikle ingiliz tuzundan bahsediyim. Sizin uyguladığınız kür yanlış kür sebebi ise peşpeşe günlerde içerseniz (miktar önemli değil) birkaç gün yada 1 hafta sonra vücudunuz ingiliz tuzuna bağışıklık kazanacaktır. Bağışıklık kazandıktan sonra hiç bir faydasını görmezsiniz, aynı şey bitkisel çay veya kürler içinde geçerli. Örneğin sindirim için Adaçayımı içiyorsunuz 10 gün sonra size etki etmeyecektir. Bu yüzden 1,5 – 2 hafta sonra kürlere ara vermenizi isterler. Vücut unutsun tekrar içtiğinizde etkisini görün diye, Bizim kürde de yaklaşık 12 saat içerisinde 1 litreye yakın İngiliz tuzu içiyorsunuz 2-3 hafta ara veriyorsunuz. Bu halde bile 4 veya 5 nci kürde İngiliz tuzu daha geç etkisini gösteriyor. Birde Hergün bitki çayı içmenizi tavsiye etmem zararsız gibi gözükse de sık kullanımda zararı olabilir. Börek ve Karaciğerinizi yorarsınız. Buda Alt-Ast değerlerinizi yükseltir. Bitkisel çay içtiğinizde şikayetiniz geçiyorsa ve devam eden hazımsızlığınız varsa doktora gidin, Gastiritiniz olabilir.

    1. Gazi said on Ekim 5, 2019 Cevapla

     Selamlar kerimkul bey,,Ben icecekten bisey anlamadim,.ingiliz tuzu ve greyfurt ve zeytinyagi hepsi berabermi karistirilacak,?

     1. kerimkul said on Ekim 5, 2019

      Merhabalar,hayır İngiliz tuzu tek başına içilecek Greyfurt ve Zeytinyağı birlikte karıştırılıp talimatlarda belirttiğim saatte içilecek.

 172. sinan said on Ağustos 5, 2019 Cevapla

  Kerim Bey merhaba; 15 gün önce şiddetli gögüs ve karın ağrısı ile acile başvurdum. kan değerleri ALT, AST, GGT 400 lerde bilirubin 1,5, ultrason ve tomografi ile safrada çamur, bir kaç adet taş büyüğü 7,5 mm iltihap ve kanalda taş var, önce ERCP ile kanaldaki taşı aldır, sonra safra kesesini alcaz dediler. Gastro….. bölümüne gittim. tekrardan ultrason ve emar ile kanalda taş yok dediler. emin olmak için Endoskopik ultrason yaptılar. kanal temiz dediler. safra keseni aldırabilirsin dediler. şimdi ben kürü kullanmak istiyorum. ama iltihabın geçtiğini nasıl anlarım. şuan ağrım yok. 4 gün önce kan değerleri sadece ALT ve AST 57-58 lerde diğerleri normal çıktı. antibiyotiklerimi bitirdim. yaş 37. kilo 67. birde ingiliz tuzunu aldığınız yeri email yollayabilirmisiniz?
  teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

  1. kerimkul said on Ağustos 5, 2019 Cevapla

   Sinan Bey çok geçmiş olsun,GGT niz 400 ler de mi hala? Doğrusunu doktor bilir ama bildiğim kadarıyla GGT doktorunda teşhis koyduğu gibi safra kanalında taş olduğunda yükselir. Yaşınız 37 normal seviye 65UL olması lazım, Alt ve Ast ikisi de mi 57-58 ler de, Antibiyotikleriniz bittiğine göre doktorunuza tekrar gidin bu değerleri ve crp nizi kontrol ettirin. CRP kandaki iltihabı gösterir yüksek olması durumunda enfeksiyon devam ediyor demektir. Verdiğiniz değerler yüksek, düzenli olarak iyileşene kadar doktor kontrolünde olmanız gerekiyor. Tahliliniz’de ki GGT nin ölçü birimi UL mi yazıyor? Kanalda taş yoksa bence karaciğerinizi de kontrol ettirmenizi tavsiye ederim. Bu arada eğer antibiyotik kullandığınız zaman ALT ve AST nize baktırdıysanız ondan da yüksek çıkmış olabilir. İlaç kullanım sırasında karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının artması normaldir.

   1. sinan said on Ağustos 5, 2019 Cevapla

    Kerim Bey 20.07.2019 acilde ALT (U/L) 396, AST (u/L) 428, GGT (U/L) 221, CRP 3,02…..22.07.2019 muayenede ALT :298, AST: 83, GGT: 177 CRP bakılmadı.
    antibiyotikler, 29.07 .2019 tarihinde bitti. 01.08.2019 tarihli muayenede ; ALT: 56, AST: 24, GGT: 82 CRP bakılmadı. sonuçlar bu şekilde.

    1. kerimkul said on Ağustos 5, 2019 Cevapla

     Sinan bey, Acile gittiğinizde ve 2 gün sonraki test sonuçlarınız çok yüksek, Safra kesesinden kaynaklandığını sanmıyorum. Sebebini öğrenmek için kapsamlı bir tetkik yaptırın bence (Alkol ve diabette bu değerleri yükseltebilir ama bu kadar yükseltirmi bilmiyorum). Safra kesesi taşınızı varsa düşürürsünüz ama tüm değerlerinizin normale düşmesi gerekir.

     1. sinan said on Ağustos 5, 2019

      tamamdır Kerim Bey çok teşekkür ediyorum ilginiz için. randevu aldım, tüm tetkik sonuçlarımı götürürüm doktora.
      iyi çalışmalar. Tamamen normale inşallah dönersem kürü uygulamayı düşünüyorum. Allah sizden razı olsun.

     2. kerimkul said on Ağustos 5, 2019

      Rica ederim ne demek, Allah cümlemizden razı olsun. İnşallah en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz.

 173. mine said on Ağustos 4, 2019 Cevapla

  Merhabalar 3 ay once doğum yaptım ve hamıleyken safra kesemde tas olduğu ortaya cıktı. doğumdan sonra ağrılarım oldu ama midem mi yoksa safra kesesi mi onu kesin bilemiyorum. Doktora gittiğimde reflu ve gastritim olduğunu soyledı.Ultrason sonucum
  “safra kesesi hacmi normaldir. safra kesesi iç yüzeyi diffüz kolesterozis lehine belirgin olarak değerlendirilmiştir. kese içerisinde buyugu 11. 5 mm çaplı multpl tas ekosu mevcuttur. koledok normal genişliktedir”
  doktor ameliyat olmam gerektiğini taslar kucuk olduğu ıcın tehlikeli olup kanalı tıkayabileceğini söyledi . Ameliyat olmak istemiyorum sizin uyguladığınız kürü uygulamak istiyorum ama düşerken kanalı tıkarmı dıye korkuyorum . Bu arada bebeğim emmiyor o yüzden İngiliz tuzunu kulanabilecegimi belirtmek isterim. Yardımcı olursanız cok sevinirim. Sımdıden tesekkurler

  1. kerimkul said on Ağustos 4, 2019 Cevapla

   Merhabalar Mine hanım, öncelikle geçmiş olsun. Küçük taşları İngiliz tuzu temizliyor ama safra kesesinin tamamı 2-3 hafta arayla en az 4 kürde temizleniyor. Emzirme döneminde bitkiselde dahil olmak üzere hiçbir kürü uygulamanızı tavsiye etmiyorum. Nasıl bir etki göstereceğini kestirmek zor olur. Takipçilerimizden bir emziren 1-2 kişi kür uygulamaya karar vermişti. Onlara da tavsiye etmedim onlarda önceden sütleri şişeleyip buzdolabında muhafaza etmişlerdi. Kürü uyguladılar. Safra taşınız ağrı yapmıyorsa emzirme döneminden sonra yapmanız daha sağlıklı olur düşüncesindeyim.

 174. Ruby said on Ağustos 2, 2019 Cevapla

  Merhaba bende 3-4 mm taşlar var hic belirti vermedi tesadufen goruldu ve hemen alinmazsa kanala düşme tehlikesi olabilcegi soylenildi. Epsom tuzunu araştırdım ama gittigim her eczane biz oyle bisey bilmiyoruz ve onermiyoruz kesinlikle lütfen bilmeden tuketmeyin böyle biseyi baska organlara zarar verebilir dediler. Karahindiba cayi iciyorum bende bir umut ama aklimda kaldi bu tuzda.

  1. kerimkul said on Ağustos 2, 2019 Cevapla

   Çok geçmiş olsun, her eczanede olmuyor internetten almayı tercih ediyorum daha ucuza geliyor. Ben yaptığım kürü kendi doktoruma söyledim taşlarımı gösterdiğimde çok şaşırdı kürü istediler gönderdim. İnanın birçok Dr veya eczacı istemişti en sonunda sitemde yayınlamaya karar verdim. İçinize sinmiyorsa 3 ay süre boyunca 20 günde 1 hafta ara vererek sabahları aç karna kırkkilit otu çayı akşamlarıda iğde çayı içebilirsiniz. Taşlarınız çok büyük değil büyük ihtimal eritecektir. Elma suyu tüketmeyide ihmal etmeyin safrayı yumuşatır. Daha yardımcı olacaktır.

   1. Ruby said on Ağustos 2, 2019 Cevapla

    Çok teşekkür ederim ilginiz ve bilgilendirmeleriniz icin öncelikle, igde mevsimi gelsin hemen deneyecegim. Haklisiniz eğer gercekten işe yarıyor ise bu tuz bunuda denemek istiyorum tabi. Yalniz kan grubuna gore etkisi farkliymis bilginiz var mi ? Mesela ben 0rh grubuyum bize fazlasi zararmis. Bu taslari ana safra kanalina itekler mi sizce peki? Acikcasi ben kanala düşme kismini anlayamiyorum hangi kanala duserse sıkıntı oluyor yada bu epsomla kanala duserse ve cikmaz ise napacagiz 🙂 bu tip sorularla sizi yoracagim kusurabakmayin.

    1. kerimkul said on Ağustos 2, 2019 Cevapla

     İngiliz tuzu görünümü tuza benzediği için öyle isim takmışlar. Özelliği vücudu be kasları gevşetme özelliği olması, safra kanalı dedikleri safra kesesi çıkışı ve 12 parmak bağırsağı arasındaki kanal safra suyunu sindirim sistemine bu yolla gönderiyor. Bu kanalın uzunluğu kişiye göre değişiyor yani genetik kiminin hiç yok kiminin atıyorum 10 cm, kıvrımları bile kişiden kişiye değişiyor. Taş çok büyük olursa bu kanaldan geçerken tıkama riski var özellikle iltihabi durumlarda o yüzden iltihap geçmeden kürü kullanmak uygun değildir. 2 cm kadar büyüklükteki taşlara kadar rahat dökebiliyorlar 3 cm dökende var ama bunu riske atmamak için 2 cm üstünü kendim kişisel olarak tavsiye etmiyorum. Kan grubu olayını ilk defa duydum. O konu hakkında maalesef bir bilgim yok 🙁 istediğiniz soruyu sorabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

     1. Ruby said on Ağustos 2, 2019

      Cok cok teşekkür ederim anladim. Yani mm ölçülerde daha basarili olabilir aslinda bu kür. Umarim sıkıntıya girmeden herkes sifa sahibi olur. İlginize teşekkürler

 175. ERTUĞRUL TUYLUOĞLU said on Ağustos 2, 2019 Cevapla

  Merhaba Kerim Bey Safra Kesesi Kalınlığı 3 mm olmuş Lumen de 18.mm görüntü var Mr çektiler Mr da safra kanal yolu tertemiz çıktı safra taşı nereye gitti ultrason da hepsi görünürde Mr da niye temiz 1 gün ara ile üstelik

  1. kerimkul said on Ağustos 2, 2019 Cevapla

   Merhabalar Ertuğrul bey, ultrason teşhis yöntemlerinde ilk basamaktır ama maalesef sonuçları yanlış çıkabiliyor. Ultrasonda teşhis olmazsa MR, Mr olmazsa, BT Tomografi, bu yöntemde tatmin edici olmazsa en son olarak Anjiyo yapılır. MR sonucuna güvenebilirsiniz. Mesela benim ilk ultrasonumda milimetrik kolestrol parçaları denilmişti ama kürü uyguladığımda bir sürü taş dökmüştüm. İçiniz rahat etmek istiyorsa kürü uygulayabilirsiniz,

 176. Samet said on Ağustos 2, 2019 Cevapla

  Kerim bey Merhaba;

  Eşimde de 1cm çapında birkaç taş çıktı ultrasonda. Sizin uygulayıp sonuç aldığınız kürü denemek istiyoruz.
  Epsom tuzunu aldığınız sitenin ve/veya yerin linkini rica etsem verebilirmisiniz?
  Linki yayınlayamıyorsanız mailime atabilirsiniz.
  Teşekkürler

  1. kerimkul said on Ağustos 2, 2019 Cevapla

   Merhabalar Samet bey, mail adresinden linki gönderdim.

 177. kübra said on Temmuz 31, 2019 Cevapla

  merhabalar kerim bey, 8ve 7 mm taşlarım var biri safrada diğeri kanalın başında ameliyat düşünmüyorum şuan crp yüksek pankreasta iltihap oluşturmuş kanal başındaki taş,bu methodla başarı elde edebilirmym sizce ? Teşekkürler

  1. kerimkul said on Temmuz 31, 2019 Cevapla

   Merhabalar Kübra hanım, çok geçmiş olsun. Taşlarınız düşürülebilecek büyüklükte ama hem Crp niz yüksek hemde pankreasınız iltihaplı sanırım pankreatit, hiç bir iltihap ihmal edilmez ama pankreas iltihabında daha dikkatli olmak lazım, vücudunuzdaki iltihap normal seviyeye gelmeden kürü uygulamanızı tavsiye etmem. Muhtemelen bunun için size antibiyotik tedavisi vereceklerdir. İltihap sorununu hallettikten sonra kürü uygulayabilirsiniz.

 178. fatma said on Temmuz 30, 2019 Cevapla

  merhaba dündendir canımız çok sıkkın annemin safra kesesinde 10 mm taş çıkmış ağrıdan duramıyor hastanede yatıyor dr ameliyat demiş lütfen yardım edin

  1. kerimkul said on Temmuz 30, 2019 Cevapla

   Çok geçmiş olsun Fatma Hanım,Annenizin safrasında tek bir taş mı var? Safra içerisinde ise genelde ağrı yapmaz acaba safra kanalında mı kaldı taş? safra içerisinde ise taşı İngiliz tuzu kürü düşürür. Safra taşı böbrek taşı gibi düşürelemediğinden taş vs görüldüğünde mecbur ameliyat öneriliyor.

   1. fatma said on Temmuz 30, 2019 Cevapla

    kese hidropik olup duvar kalınlığı artmıştır. görünüm kolesistit ile uyumludur. lümen içinde 10 mm çapında taş ve az miktarda çamuru izlendi. raporunda bunlar çıkmış

  2. fatma said on Temmuz 30, 2019 Cevapla

   kese hidropik olup duvar kalınlığı artmıştır. görünüm kolesistit ile uyumludur. lümen içinde 10 mm çapında taş ve az miktarda çamuru izlendi. raporunda bunlar çıkmış

   1. kerimkul said on Temmuz 30, 2019 Cevapla

    Fatma hanım, annenizin safrasında kolesistit yani iltihapta varmış. İltihap kurumadan kürü uygulamanızı tavsiye etmem. Aksi halde ağrısı daha da artacaktır. Sakıncalı bir durum, iltihap için tedavi verdiler mi yoksa safrayı direkt alalım mı diyorlar.

 179. Ayfer said on Temmuz 23, 2019 Cevapla

  Merhaba, safra kesemde en büyüğü 10 mm civarında 4 5 adet taş izlendi yazıyor ultrason sonucumda. Karın üst kısmında ağrı şikeyetiyle gitmiştim doktora. aynı zamanda karaciğerimdede büyüme ve yağlanma varmış. Bu kürü yapsam çözüm alabilir miyim? Safrada iltihap vb. bi durumdan bahsetmediler henüz

  1. kerimkul said on Temmuz 23, 2019 Cevapla

   Merhabalar Ayfer hanım, geçmiş olsun. 1 cm büyüklüğündeki taşları kür ile düşünebilirsiniz. Küre başlamadan önce 1 hafta boyunca elma suyu tüketirseniz. Taş veya çamur dökmesi daha kolaylaşacaktır. Tavsiye ederim.

 180. MEHMET said on Temmuz 16, 2019 Cevapla

  MERHABA SAFRAMDA 33 MM TAŞ VAR AMALİYAT DEDİLER BEN BU KÜRÜ YAPSAM OLURMU

  1. kerimkul said on Temmuz 16, 2019 Cevapla

   Merhabalar Mehmet bey, çok geçmiş olsun. Taş oldukça büyükmüş. Safra kesesi sisitik kanalı 5-10 mm genişliğinde oluyor uzunluğu da kişinin yapısına göre 5-15 cm arasındadır. İngiliz tuzu ile kanal genişliyor 2 cm kadar taşlar rahat geçebilir ama 33mm taş geçebilir mi bilemedim.

 181. Hakime said on Temmuz 15, 2019 Cevapla

  Merhaba efendim safrakesesinde 13 ml taş var ve kanalı tıkamış ben bu kürü yapsam zararı olurmu

  1. kerimkul said on Temmuz 15, 2019 Cevapla

   Merhabalar, çok geçmiş olsun. İngiliz tuzu iç organları rahatlattığı ve damarları genişlettiği için taşı düşürme şansınız yüksek bir ihtimal ağrı yapabilir.

 182. Abdullah said on Temmuz 11, 2019 Cevapla

  Merhabalar kerim bey. Bende sadece çamur izlendi ve beni aşırı derece rahatsız ediyor. Şişkinlik hazımsızlık var. Bir sürü şey okudum Çamur durumları daha riskli oluyormuş. Kanalı tıkayabiliyor yada sarılık yapabiliyormuş tabi hepsi muşlu cümleler. Bende çok operasyon geçirdim ve ameliyat olmak istemiyorum. Kürü yapsak ters bir durum olur mu acaba?

  1. kerimkul said on Temmuz 11, 2019 Cevapla

   Merhabalar Abdullah bey, öncelikle geçmiş olsun. Safra çamuru için bu kürü kullanabilirsiniz. Evet safra sıvısıyla çamur kanaldan geçerken tıkamalar yapabiliyor. İngiliz tuzu bu konuda en iyi çözüm, küre başlamadan 1 hafta önce günlük elma suyu içerek safranızdaki çökeltileri yumuşatmış olursunuz. Daha kolay temizlenecektir.

   1. abdullah said on Temmuz 11, 2019 Cevapla

    kerimbey elma suyu kür de yer almıyor ama ben yinede sormak istedim. Kür içeriğinde böyle bir şeyden bahsetmemişsiniz. Elma suyu yerine elma tüketimi aynı işlevi görür mü ? Bir de her eczanede bu epsom tuzu farklı markalarda oluyor. Doğru ürün için bir öneriniz var mı ?

    1. kerimkul said on Temmuz 11, 2019 Cevapla

     Abdullah bey, küre dahil olan bir uygulama değil. Sadece bir tavsiye, elma suyu olarak tüketmenizde fayda var. Safrada ki çökeltileri ciddi anlamda yumuşatıyor.
     Ben İngiliz tuzunu gittigidiyor dan alıyorum. Eczanede 100 gr 30-40 tl internetten kilosunu o fiyata alıyorum. Satın alırken içilebilir olduğunu teyit edin çünkü banyo suyuna katılan türüde var. Birde magnezyum sülfat- epsom tuzu yazdığını görün.

     1. abdullah said on Temmuz 11, 2019

      tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim Kerim bey.. Bu gün itibari ile elma suyu hatta gün içinde elmanın kendisini de takviye ederek 5-6 gün devam edip kür e başlayacağım. Umarım olumlu sonuçlar alırım.

     2. kerimkul said on Temmuz 11, 2019

      Rica ederim Abdullah bey,

 183. Turan said on Temmuz 3, 2019 Cevapla

  İlgilendiğiniz için teşekkürler. Evdekileri ikna edersem deneyeceğim.

  1. kerimkul said on Temmuz 3, 2019 Cevapla

   Rica ederim

 184. Turan said on Temmuz 3, 2019 Cevapla

  Merhaba Kerimkul Bey. Ultrason sonucu: Safra kesesi volümü ve duvar kalınlığı doğaldır, safra kesesinde en büyüğü 8 mm çok sayıda taşlar izlendi, diye çıktı. Doktor ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Bende safrayla ilgili hiçbir rahatsızlık olmadı. Tesadüf sonucu ultrason sonucu öğrendim. Doktora ilaçlarla düşürmek olmaz mı , ya da bitkisel ilaçlar kullansak olmaz mı diye sordum. Düşerse daha kötü olur dedi. Düşmemesi daha iyi dedi. Bir de eğer az sayıda olsa ya da içi çamur kaplı olsa ilaç olabilirdi. Sizinkinde çok sayıda yazıyor dedi. Ben de şeker hastalığı da var. Fakat İlaç kullanmıyorum, diyetle iyi gidiyor. Doktor şeker hastalarının özellikle ameliyat olması gerektiğini söyledi. Ben sizin kürü denemek istiyorum. Ama evdekiler de riskli olduğunu safra kanalına düşebileceğini söylüyorlar. Görüşünüzü almak istedim. Şimdiden teşekkürler.

  1. kerimkul said on Temmuz 3, 2019 Cevapla

   Merhabalar çok geçmiş olsun, 8 mm safra kanalını tıkayacak büyüklük değil, şeker hastalığı ve safra taşı arasındaki riski bilmiyorum. İlk defa duydum, doktor sonuçta yanlış yönlendirme yapmaz ama başka bir doktorada göstermenizi tavsiye ederim. Bu yöntem çok uzun zamanlardan beri kullanılan bir yöntem.
   Merak ettiğim için soruyorum, soran başka şeker hastası olan varsa ona göre cevap vereyim.neden özellikle şeker hastalarının safra kesesini aldırması gerekiyor? Birde safra taşı düşürmenin neden daha kötü olacağını söyledi acaba

   1. Turan said on Temmuz 3, 2019 Cevapla

    Herhalde safra kanalını tıkama riskinden dolayı söyledi. Şeker hastalarında taş düşürmenin riskinden bahsetmedi. Ama şeker hastalarında safrayı almanın iyi olacağını söyledi. Şeker hastası olduğumu ben ameliyat olmam gerektiğini söyledikten sonra söyledim. .Safrası alınması gerekenler: Çok sayıda büyük taş olanlar,şeker hastaları diye okumuştum. Ona binaen ben sordum. O da şeker hastalığının ağrıları gizleyebileceğinden vesair söz etti. Ben de tam anlamadım. Taş düşürme şeker hastaları için olmaz gibi değil de herhalde kanalı tıkamadan dolayı söyledi.

    1. kerimkul said on Temmuz 3, 2019 Cevapla

     Anladım, Öncelik Doktorumuzun söyledikleri, şeker hastası olup kürü uygulayan Kişiler olmuştu mesajlaşmıştık. Sadece şeker düşme veya çıkma riskine karşı şeker düzeyini dengelemek için çok hafif bişeyler tüketmişlerdi. Sizin yaşınızı öğrenebilir miyim

     1. Turan said on Temmuz 3, 2019

      46 yaşındayım. Şeker var ama ilaç kullanmıyorum. Diyetle iyi gidiyor. Sürekli kontrol ediyorum. Benim tereddüdüm çok sayıda taş olması ağrı vesair problem yaratır mı? Bir de iltihap var mı yok mu bilmiyorum. Ultrasonda en büyüğü 8 mm çok sayıda taş var diye çıktı. Doktor normalde şikayeti olmayanları ameliyat etmiyoruz ama sizde çok bir iki tane olsa o zaman ameliyat etmezdik dedi. Daha sonra ben şeker hastası olduğumu söyledim. O da şeker hastalarının ameliyat olmasının iyi olacağını söyledi. 2013 de ultrasonda safra taşı gözükmedi. 6 yıl içinde olmuş olması lazım. Dediğim gibi safrayla ilgili kusma, ağrı gibi şikayetlerim yok. Doktor muayenesinde de kontrol etti ağrı olup olmadığını sordu. Ben de hiç ağrı olmadığını söyledim.

     2. kerimkul said on Temmuz 3, 2019

      Hemen hemen aynı yaştayız. Bir sorun olacağını düşünmüyorum. Zaten şeker hastaları sağlıklı beslendikleri için rahatsızlıklarla mücadelesi daha kolay oluyor. İltihap olsa doktorunuz muhakkak söylerdi ve ağrı yapardı. Bende ilk kürü uyguladığımda ağrım yoktu. Başka bir sorun için gittiğimde safra taşı olduğunu öğrendim daha doğrusu kolestrol parçacıkları, kür yaptığımda safra taşı dökmüştüm. Safra taşını döksenizde her yıl bu kürü 4 kere yapmak gerekir. Taşım olmasada yinede yaparım. Gerçekten vücudu iyi temizliyor. İsterseniz yorumlarıda okuyun karar vermenize yardımcı olabilir

 185. Sümeyye said on Haziran 30, 2019 Cevapla

  Merhabalar benim 3-4, tane 3.5 mm lik safra taşım var agrilarim bazen günlerce gelmiyor bazen acile zor atıyorum kendimi cerrrha gittim hemen alalım dedi psikoljik olarak yıkıldım bu benim 5. Cerrahi operasyonum olacak hiç kaldıracak güçte değilim faydasını gorurmuyum acaba bebek emzirmeye yan etkisi olur mu bilginiz var mı denemek istiyorum ameliyattan çok korkuyorum ?

  1. kerimkul said on Haziran 30, 2019 Cevapla

   Merhabalar Sümeyye hanım, çok geçmiş olsun. Bu tür tedaviler alternatif tedavi olduğu için hamile ve emzirenler üzerindeki etkileri bilinmiyor. Bu yüzden tavsiye etmiyoruz ya da bu tür tedaviler üzerine uzman kişiler var meslek olarak yapan sertifikalı Kişiler onlara danışabilirsiniz. 3,5 mm 3-4 taş çok ağrı yapmaz acaba safra keseniz mi iltihaplandı?

   1. Sümeyye said on Temmuz 3, 2019 Cevapla

    Hastaneye gittim vücudumda enfeksiyon varmış kan degerlerim yükselmiş ama safrada iltihap var denilmedi vücuttaki enfeksiyon bu kürü yapmaya engel olur mu acaba ?

    1. kerimkul said on Temmuz 3, 2019 Cevapla

     Geçmiş olsun Sümeyye hanım, CRP niz mi yüksek çıktı acaba yoksa kan değerleriniz mi?
     Crp yüksekse sizi halsiz bırakacaktır. İngiliz tuzu da ishal yaptığı için o da halsiz bırakır zor olur sizin için iyileşme sürecinizi yavaşlatır. Enfeksiyon tedavi edildikten sonra yapmanızı tavsiye ederim.

     1. Sümeyye said on Temmuz 3, 2019

      Evet evet crp yüksek çıktı 19mus.. AA bana hiç su iç vs bişey demediler ki ilk 3-4 tane dedikleri de zaten açtım o şekilde bakilmsti ikincisinde öğlen bakıldı sabahta kahvaltı yapmıştım yani.. crp değerim düzeltilen sonra yapabilirim demi.. bu arada cevap verip ilgilendiğiniz için gerçekten çok çok teşekkür ederim Allah razı olsun rabbim dar da skntida bırakmasın sizi inşallah…

     2. Sümeyye said on Temmuz 4, 2019

      Bugün tekrar baktirdim tüm degerlerim normal çıktı yalnız saframda onlarca milimrtrik taş varmis cumartesi gün kürü uygulyycam çok merak ediyorum sonucu

   2. Sümeyye said on Temmuz 3, 2019 Cevapla

    Birde safram da 50ye yakın milimetrik taş olduğu söylendi şok oldum daha 1.5 2 ay önce 3-4 tane demişlerdi

    1. kerimkul said on Temmuz 3, 2019 Cevapla

     Ultrason çekilmeden önce 1-2 litre su içilip idrar kesesinin şişirilmesi lazım bu şartlarda görüntü daha net oluyor. Yoksa çelişkili sonuç alabilirsiniz. Muhtemelen ondan farklı sonuç almışsınızdır. Sonuçta safranızda bişeyler vardır.

     1. Sümeyye said on Temmuz 8, 2019

      Merabalr kerim bey sizi de sürekli rahatsız ediyorum bazı durumlardan İngiliz tuzu ancak elime geçti dışında magnezyum sülfat heptahidrat yazıyor bu değil mi doğru aldım inşallah

     2. kerimkul said on Temmuz 8, 2019

      Merhabalar Sümeyye hanım, istediğiniz zaman soru sorabilirsiniz. O konuda endişe yaşamayın. Yanlış bilmiyorsam magnezyum sülfat heptahidrat bitkiler için kullanılan bir nevi gübre. Aldığınız yere sorarmısınız “epsom tuzu” ile aynı mı bu ürün diye

     3. Sümeyye said on Temmuz 8, 2019

      Yaaa bende suphede kaldım o yüzden size sormak istemiştim tüh ya eczaneden aldık onlarda aman aman bilmiyorlar aktara mi baksak birde …?

     4. kerimkul said on Temmuz 8, 2019

      Gittigidiyor dan epsom tuzu diye aratın kilosu 12 tl den satılıyor. Ben ordan alıyorum genelde, hem daha ekonomik oluyor. Açıklamasında içilebilir epsom tuzu- İngiliz tuzu- magnezyum sülfat yazdığını kontrol edin

     5. Sümeyye said on Temmuz 8, 2019

      Tamam çok teşekkür ederim… Çok sağolun h