Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür

Bunlarıda İncele

Safra Kesesi taşı nasıl düşürülür? Dünya nüfusunun 40 yaş üstü her 5 yetişkinden biri safra taşı rahatsızlığı çekmektedir. Safra taşına kadınlarda erkeklere nazaran daha sık rastlanmaktadır. Modern Tıpta safra taşlarının tedavisi yoktur çözüm olarak ameliyat önerilmektedir.

Safra taşı şikayetinden dolayı doktora gittiğinizde en ufak bir taş için bile cerrahi çözüm sunulmaktadır. Hiçbir şekilde düşürülemeyeceği veya eritilemeyeceği söylenir. Alternatif tedavilere sıcak bakmamaktadırlar. Halbuki her taş bizim için sorun teşkil etmez. Küçük taşlar büyümediği sürece sağlığımızı tehdit etmezler. Peki bu durumu kontrol altına alabilir miyiz?

Evet, safra taşlarının bir çözümü vardır. Başarı oranı yüksektir, her ne kadar başarı oranı yüksek olsa bile hiçbir sonuç alamayacağınızın da bilincinde olmanız gerekir. Başarı oranını bu makalede bulunan YouTube videosunun yorumlarına gittiğinizde veya yorumlarda göreceksiniz.

Safra Kesesi Taşlarının Oluşumu ve Etkileri

Safra Kesesi Taşlarının Oluşum Mekanizması

Safra Kesesi Taşlarının oluşum nedeni henüz bilinmemektedir. Çoğunlukla yanlış beslenme, hareketsiz yaşam, kadın olmak, aile geçmişinde safra taşı sorunu olmak, obezite, hızlı kilo vermek gibi nedenlerden oluşur.

En yaygın safra taşı tipleri kolesterol ve pigment taşlarıdır. Kolesterol taşları düzgün beslenme ile birlikte İngiliz tuzu kürü uygulayarak ve takviye bitkisel yöntemlerle eritilebilirken, pigment taşlarının erimesi mümkün değildir. Eğer uygun büyüklükte ise Epsom tuzuyla yani İngiliz tuzuyla düşürebilirsiniz.

Epsom Tuzunun Safra Taşları Üzerindeki Etkileri

Epsom Tuzunun Safra Akışını Teşvik Etme Mekanizması

Epsom tuzu yani İngiliz tuzu ağız yoluyla alındığında magnezyum iyonları salarak safra kanallarındaki kasların gevşemesine yardımcı olur. Genişleyen safra kanallarında safra akışı artar ve taşların dökülmesine yardımcı olur. Tabi burada ince nokta kür prosedürlerine harfiyen uymanız gerekir. Gerekiyorsa İngiliz tuzunda uzman bir fitoterapistten profesyonel yardım alabilirsiniz.

İngiliz Tuzu sadece safra kesesindeki taşları düşürmekte etkili değil safra kanalınıza taş düşmüş ve tıkanmışsa bu taşı düşürmek için de kullanabilirsiniz.

İngiliz Tuzunun Ülkemizdeki Tarihi

Epsom tuzu kürünü ilk olarak 2014 yılında sitemizde Fitoterapist Kerim Kul yayınlamıştır. Yayınlandığı ilk günden itibaren oldukça ilgi gördü ve halen daha görmektedir. O dönemlerde İngiliz tuzu bilinmediği için piyasada temininde ciddi sıkıntılar vardı. Genelde yurtdışından özel siparişlerle getirtilebiliyordu. Okuyucularımızdan gelen yoğun istek üzerine bu konuda bir adım attık ve perakende olarak Türkiye’de ilk defa paketleyerek satışını biz yaptık.

Küre uygun İngiliz Tuzu ‘nu bu linkten sipariş verebilirsiniz. https://www.ingiliztuzu.com/magaza

Safra Kesesi Alınmasının Olumsuz Yönleri
Safra Kesesi Alınmasının Olumsuz Yönleri

Safra Kesesi Alınmasının Olumsuz Yönleri

Safra kesesi, vücudumuzun sindirim sisteminde çok büyük bir rol oynar. Yağların sindirilmesinde yardımcı olan ve karaciğerde üretilen safra sıvısını depolar, konsantre hale getirir. İhtiyaç duyulduğunda ise on iki parmak bağırsağına salgılar. Safra kesesi alındığında ise bazı olumsuz durumlarla baş başa kalabilirsiniz. Bunlardan bazıları

Sindirim Problemleri

Safra kesesinin alınması özellikle yağlı besinler tükettiğimizde sindirim sorunlarına yol açar. Safra kesesi olmadığı için safra sıvısı doğrudan karaciğerden ince bağırsağa akar ve bu durum yağların tam olarak sindirilmemesine neden olur.

İshal ve Sindirim Rahatsızlıkları

Ameliyattan sonra çoğu kişi, özellikle yağlı yiyecekler tükettikten sonra ishal olurlar. Safra kesenizi aldırdıktan sonra ishal durumu yaşamıyorsanız çok şanslı düşük bir azınlık olduğunuzu unutmayın. Bunun dışında gaz, şişkinlik, ve sindirim rahatsızlıkları da görülebilir.

Besin Emiliminin Azalması

Safra kesesi alındığında, yağda çözünen vitaminlerin (A, D, E, K vitaminleri) ve diğer besin maddelerinin emilimi zorlaşır. Uzun vadede beslenme eksikliklerine ve bu vitaminlerin eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Uzun Vadede Sağlık Sorunları

Safra kesesinin alınmasının uzun vadeli sağlık sorunlarına katkıda bulunabileceği durumlar vardır. Örneğin kolon kanserine yakalanma riski %40 daha fazladır. Özellikle erkeklerde bu risk daha yüksektir. Ayrıca safra kanallarında ve karaciğerde taş oluşumu, ömrünüzün sonuna kadar çekebileceğiniz kronik ishal sorunları yaşayabilirsiniz.

İngiliz Tuzu Safra Kanalını Tıkayan Taşı Nasıl Düşürür?

Öncelik İngiliz tuzunun bir ilaç olmadığını belirtmek isterim. Safra kesenizi tedavi etmez taşları eritmez. Sadece uygun magnezyum oranına sahip Tıbbi İngiliz Tuzu safra kanallarını genişletir ve kolesistokinin hormonu salgısını tetikleyerek safrayı boşaltmasını tetikler.

Buda bizim için büyük bir avantajdır. Safra kanalına, safra kanalının çapından daha büyük bir taş girdiğinde ilerleyemez ve tıkanmaya neden olur. Tıkanmadan dolayı, safra ince bağırsağa boşalmaz ve şişmeye başlar. Şişen safra kesesi iltihaplanır ve ataklara neden olur.

Aç karna 1 bardak klorsuz suya 3 veya 4 yemek kaşığı İngiliz tuzu ekleyip içtikten yaklaşık 1 saat sonra safra kanalları genişlemeye başlar. Genişleyen kanaldan taş geçer ve ince bağırsağa düşer.

İngiliz Tuzu Kürüne gitmek için Tıklayın: Karaciğer ve Safra Kesesi Taşı Temizleme

Sonuç

Vücudumuzdan bir organın alınmasının hoş olmadığının farkındayım. Safra kesesi kanseri gibi bazı durumlarda alınması veya bazı durumlarda alınması kaçınılmazdır. Ameliyat önünüzde her zaman bir seçenektir. İstediğiniz zaman olabilirsiniz ama olmadan önce elinizdeki seçenekleri tükettiğinizden emin olmanızı tavsiye ederim. Özellikle safra kesesi çamuru, ve kanaldan geçebilecek taşlarınız varsa alternatif tedavi yöntemlerini uygulamanızı tavsiye ederim.

SIK SORULAN SORULAR

Sağ göğüs kafesimin hemen bittiği yerde ağrılarım oluyordu. Bazen ağrı atakları geçiriyordum. Ağrılara dayanamadım doktora gittim. Ultrason sonucunda safra kesesi taşım olduğunu öğrendim ve doktor ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Ben ameliyat olmak istemiyorum. Bu kürle gerçekten safra taşlarımdan tamamen kurtulabilir miyim?

Kür programına sadık kalır ve tavsiye edilen aralıklarla tekrar ederseniz safra taşlarınızdan kurtulmanız mümkündür. Safra kesesi küçük bir organ olabilir ama sindirimde özellikle yağların parçalanmasında ciddi rol oynuyor. Safra kesesi olmayınca ortaya sindirim problemleri çıkıyor. Ayrıca safra kesesi alınınca sadece içindeki taşlardan kurtuluyorsunuz. Safra kanallarında ve karaciğer içerisinde bulunan taşlar büyümeye devam ediyor. Birçok kişinin safra kesesini aldırdıktan sonra ağrılarının devam etmesinin nedeni safra kanallarında ve karaciğerde bulunan taşların rahatsızlık vermesidir.

Safra taşlarından kurtulmak için kaç kür yapmalıyım?

Kişinin safra kesesindeki taşlar beslenme, yaş, etnik köken gibi nedenlerden dolayı farklı yapılarda ve sayıda oluşabilir. Kimisinin safra kesesi ve karaciğerinde yüzlerce taş varken bazılarında binlerce olabiliyor. Özellikle kemoterapi tedavisi görmüş kanser hastalarında çok sayıda binlerce taş düşürdüklerine şahit oldum. Tavsiyemiz 8 kürü tamamlamaktır. Ama bazı kişilerin taşları çok küçük ve az sayıda olunca. Birkaç kürde temizliği sağlayabiliyorlar. Eğer yaptığınız son 2 kürde taş düşürmediyseniz veya 4-5 tane düşürdüyseniz kürü sonlandırabilirsiniz.

Taşları düşürdükten sonra tekrardan safra taşı oluşur mu?

İster Safra kesenizdeki taşları tamamen düşürün ister ameliyatla safra kesenizi aldırın eğer beslenmenize dikkat etmez tamamen hareketsiz bir yaşam sürerseniz taşlarınız tekrardan oluşacaktır. Safra kesemi aldırdım nasıl tekrardan taş oluşur dediğinizi duyar gibiyim. Bu sefer taşlar safra kesesinde değil safra kanallarınızda ve karaciğerinizde oluşmaya devam edecektir. Tekrar oluşmasını istemiyorsanız et, yumurta ürünlerini tüketmeyeceksiniz. Tamamen hayatınızdan çıkaramıyorsanız haftada 1 tüketebilirsiniz. Senede 2 kere genel sağlık için kürü uygulamayı da ihmal etmeyin.

Kür öncesi ve sonrası lavman yapmak zorunda mıyım?

Evet kür öncesi ve sonrası lavman yapmak önemlidir. Sağlıklı bir şekilde bağırsaklarınızı temizlemezseniz kür sırasında kusma olasılığınız yüksektir. İngiliz tuzu vücuda girdikten sonra ilerlemek ister eğer bağırsaklarınızda dışkı atıkları varsa ilerleyemez ve geri teper, sonuç olarak kusarsınız. Ayrıca kürün başarı oranını da azaltır.
Kür sonrasında lavman yapmakta önemlidir. Bağırsaklara düşen taşlar ve toksik maddeler bir an önce dışarı atılmalıdır. Yoksa vücut tarafından tekrar emilecek dışarı atamayacaktır. Vücut taşları besin zannedip sindirmeye çalışacak ama başaramayacaktır. Buda karın ağrısı ve bulantıya neden olacaktır. Lavmanı kürden birkaç saat önce, kürden sonra da akşam 17:00-18:00 gibi yapabilirsiniz. Eğer kür sonrası kendinizi halsiz hissediyorsanız bir sonraki güne erteleyebilirsiniz.

Kerim Bey, sizden kürü aldım ve uyguladım. Doğrusu taş düşürebileceğimi düşünmedim. İlk kürde yaklaşık 50-60 tane mercimek büyüklüğünde 10-15 adet 1,5-2 cm büyüklüğünde taş düşürdüm. Ağrılarım çok azaldı ama yine başladı sebebi ne olabilir.

Başarılı bir kür uygulamışsınız. İlk kürde karaciğer ve safra kesesinin tamamını temizlemek mümkün değildir. Tam temizlik safra taşlarınızın çokluğuna göre 6-12 kür yapılması gerekiyor. Safra kesesinden düşürdüğünüz taşların yerine karaciğerdeki taşlar bir süre sonra tekrar düşerler. Buda ağrılarınızın geri gelmesine neden olur. Beslenmenize dikkat edip kürü uygulamaya devam edin.

Kürü uygularken safra kanalımın tıkanmasından korkuyorum. Safra kanalım tıkanırsa sarılık olur muyum?

Safra kanalınız tıkanırsa tıkanmaya bağlı sarılık olursunuz. Tıkanıklık geçtiğinde sağlığınıza kavuşursunuz. Bu durum kür ile alakalı değildir. Kürü talimatlara göre yaparsanız tıkanma riskini çok azaltırsınız. Tıkanma olsa bile bir su bardağına 1 çorba kaşığı epsom tuzu koyup içerseniz. Tıkanmanız geçecektir.

İnternetten Epsom tuzunu aldım 4 kür uyguladım ama taş düşüremedim. Kürden sonra ağrı atakları yaşıyorum.

Bunun birkaç nedeni olabilir. Kullandığınız Epsom tuzu içilebilir olmalı yani magnezyum sülfat oranı en az %16 seviyelerinde olmalıdır. Düşük olursa yeterli kasılmayı yapamaz başarısız olursunuz. Bir diğer sebep ise karaciğer safra kanalınızda büyük bir taş tıkanma yapmıştır. Buda diğer taşların düşmesini engelliyordur. Kür öncesi hazırlıkta önemli bir noktadır. Kür öncesi 6 gün boyunca elma suyu içmelisiniz ve taşları yumuşatmalısınız.
Çok ağrı atakları yaşıyorsanız 1 su bardağı suya 1 çorba kaşığı (15g) Epsom tuzu ekleyin ve karıştırın için,

Hamileler bu kürü uygulayabilir mi?

Bu konuda tavsiye bulunmak yasal olarak bir suçtur. Ama bana geri dönüş yapan ve aşağıdaki yorumlardan yazan hamile ve emziren takipçilerimiz bir sorun yaşamadıklarını yazmışlar. Benim tavsiyem bu kürü uygulamadan önce doktora danışmalarıdır.
Safra taşı özellikle hamile bayanlarda sıkça görünmekte ve ağrı ataklarına neden olmaktadır. Kürü uygulayamıyorsanız ağrılarınızı dindirmek için tencerede hint yağı veya elma sirkesini ılıtın, havluya dökün ve karaciğerinizin üzerine koyun. Ağrılarınızı azaltacaktır.

7 yaşındaki oğlumun ağrıları üzerine doktora gittik ve safra taşı olduğunu öğrendik. Bu kürü uygulayabilir miyiz?

Bu kürü 10 yaş üzeri herkes uygulayabilir. Ama bu yaştakiler için yazılan malzemelerin yarısını kullanmanız gerekecektir. 10 Yaş altı için kür uygun değildir.

Başarılı bir kür yaptım. İlk kürde yüzlerce taş düşürdüm. Üzerinden bir hafta geçmesine rağmen hala taş düşürüyorum bu normal midir?

Bunun iki sebebi olabilir. İlki sağlıklı beslenmenize devam ediyorsunuz ve taş düşürmeye devam ediyorsunuz. İkinci ise kürden sonra lavman yapmadınız veya bağırsaklarınızı tam temizleyememiş olabilirsiniz.

Birkaç kürde ciddi anlamda taş düşürdüm. Karaciğerden kaynaklı rahatsızlıklarım vardı. Ne zaman iyileşmeye başlayabilirim?

Taşları düşürmeye başladığınız ilk andan itibaren karaciğeriniz kendini yenilemeye ve vücuda ihtiyacı olan enerji, besin, vitamin, hormon vb. sağlıklı bir şekilde gönderecektir. Her kürde düşen taşta daha iyileşecektir. Tabi olumlu etkileri sağlıklı beslenmeyle destekleyeceksiniz. Hastalıkların tamamına yakını sağlıksız beslenmeden kaynaklanır.

Karaciğer ve Safra kesesi kürünü 3-4 haftada bir uygulamak zorunda mıyım? Mesela 1 haftada 2 kür yapabilir miyim?

Karaciğer temizliğine başladıktan sonra tüm safra taşları temizlenene kadar düzenli aralıklarla kürü uygulamanızı tavsiye ederim. İki kür arasında uzun süre ara vermek bir sonraki temizliğin performansını etkileyebiliyor. Mesela Bazı kişilerde ilk kürde taş düşmeyebiliyor. Bunun sebebi ana safra kanalında bulunan büyük bir taş diğerlerinin geçişini engelliyor. İlk kürde bu taşlar yerinden oynuyor ve bir sonraki kürde tamamen düşmeye başlıyor.
Bir diğer sebep ise temizlikten sonra boşalan yerlere yeni taşların gelmesi yaklaşık 2 hafta sürüyor. Genelde çoğu insan ayda bir kere kür yapmayı tercih ediyor. 2 haftada 1, 3 veya 4 haftada 1 yapabilirsiniz. Tercih tamamen size ait, bir sonraki küre başlamadan 6 gün önce elma, vişne suyu içmeyi unutmayın.

Lavman yerine eczanelerde satılan kolonoskopi öncesi bağırsa temizliği için kullanılan solüsyonlar kullanabilir miyim?

Ben bireysel olarak bu tür kimyasalların kullanılmasına karşıyım. Bu soru bana internet sitemden ve YouTube kanalımdan da çok fazla geliyor. Özellikle erkekler lavman uygulamasının onur kırıcı olduğunu düşünüyorlar. Halbuki alakası bile yok. Kür öncesi ve sonrası bu losyonlar sizi daha da halsiz bırakacağından kullanılmasını tavsiye etmiyorum. İnternette bu konuda mecbur kalırsanız kullanabilirsiniz dediğim doğrudur ama çok zor durumlar için söylemiştim. Bu konuda tavsiye isteyen kişilerin maillerine olumsuz cevap veriyorum.

İngiliz Tuzu kürü ile karaciğer temizliği yapmak istiyorum ama safra kanalına veya pankreas ortak kanalına taş sıkışacak diye korkuyorum!

Haklısınız böyle bir risk var. Ama düşük bir olasılıktır. Safra kanallarına taş sıkışmasın diye bir hafta boyunca hazırlık yapıyoruz ve sağlıklı besleniyoruz. Özellikle elma suyu veya alternatifleri bu süre boyunca safra taşlarını yumuşatacaktır. Kür günü içilen İngiliz Tuzu ’da kanalları genişleteceği için bu riski minimize ediyoruz. Çok uzun zamandır kürü uyguluyorum ve birçok kişinin uygulamasını yakından takip ettim, çok şükür bu tür bir vakayla karşılaşmadım. Aksine safra kanalına taş düşmüş birçok kişinin taşını düşürmesine yardımcı olduk.
Bu konuda bir şeye dikkat çekmek istiyorum. Siz kürü uygulasanız da uygulamasanız da her zaman safra kanalına taş düşme riskiniz vardır. Yağlı bir yemek sonrası veya fazla kaçırdığınız bir öğün sonrası safra kanalınıza taş düşebilir veya safra ağzını tıkayabilir. Siz çaresine bakmadığınız süre boyunca bu riskle baş başasınız.

Safra kesesi iltihabım var ama henüz iyileşmedim kürü uygulayabilir miyim?

Sadece safra kesesi iltihabı değil, iltihabi herhangi bir rahatsızlığınız varsa, üşütmüşseniz, gripseniz veya hastaysanız kürü uygulayamazsınız. İltihabınız tamamen kurumadan veya hastalığınız iyileşmeden kür uygulanmamalıdır.

Safra kesem alındı, ağrılarım dönem dönem artıyor ve ataklarım oluyor. Hatta bazen iki büklüm yatıyorum hareket bile edemiyorum. Bu kürü uygulamak istiyorum, uygulayabilir miyim?

Evet. Safra kesesini aldıranlar da bu kürü uygulayabilir ama ameliyatının üzerinden 6-7 ay geçmiş olması gerekiyor. Safra keseniz alınmış olsa da karaciğeriniz safra suyu üretmeye devam eder. Zamanlar karaciğerde ve safra kanallarında taş oluşumları başlar ve tıpkı safra kesesinde olduğu gibi tıkanmalara neden olur. Özellikle safra kesesini aldırmış olan kişiler her sene birkaç kez kürü uygulamalılar.

- Advertisement -spot_img

594 YORUMLAR

 1. BUNU DENEMEK İSTİYORUM AMA MERAK ETTİĞİM BENİM EN BÜYÜĞÜ 12MM VE SAFRA KANALINI TIKAMA İHTİMALİ VAR MI SİZCE?? KORKUYORUM AMA DENEMEK DE İSTİYORUM.

  • Merhabalar Kenan Bey,Anladığım kadarıyla taşlarınız safra kesesine düşmüş bir sorun olacağını sanmıyorum. Yukarıdaki resim benim döktüğüm safra taşları 12mm’den büyüktüler bir sorun yaşamadım. Yazdığım şekilde uygularsanız bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

    • Merhabalar Gökhan Bey, ilk kürden itibaren taş(ları) dökmeye başlayacaksınız. Büyük olarak 1 taş vardır ama küçük küçük taşlarda olabilir. Taşın düştüğünü göreceksinizdir. Tavsiyem safra taşı düşürsenizde 3-4 kür yapmanızdır.sadece safra kesesini değil bağırsak, karaciğer gibi organları temizliyor.

     • Ya Bn yaptım ama göremedim bi ağrı felan olmadı hani yanlış anlamayın ağrı oluyur mu idi taşları göremedim buda bni üzdü baya umutluydum düşmüşmüdür sizce bide ayın 27 sinde başladım 28 i öğlen bitti bi daha yapsam nasıl olur

     • Merhabalar Gökhan Bey,Normalde ağrı olmuyor ağrı olmaması çok normal, bazı taşlar çok büyük olunca vede çok fazla ağrı olabileceğini söylüyorlar. Birçok kişi bu kürü yaptı ağrı yaptı diye geri dönüş olmadı buda iyi bir şey, Mushil durumu oldu sizde dimi? Birde taşları kontrol ederken yeşil diye aramayın, sarıda olabiliyor. birde ufak ufa toz parçaları gibi beyazımsı bir şeyler oluyor mesela onlarda safrada çökmüş olan kolestrol parçacıkları ilerde onlar taşa dönüşüyor. Birde safra çamuru da çıkabilir. 2nci kürü 3 hafta sonra yapmanız gerekiyor şimdi yaparsanız bir etkisini göstermez. Boşuna yapmış olursunuz.
      Sizin almış olduğunuz İngiliz tuzu içilebilen İngiliz tuzu dimi birde banyo için olanı var hangisini aldınız.

   • Merhaba .
    Benim safra kesemde tesadufen bir kac yil once 25 mm tas oldugunu ogrendim. Bir rahatsizlik duymuyordum. Takipte etmedim. 20 gundur agri basladi. Ozellikle aksam yemeklerinden sonra biraz fazla yedigimde agrilarim var. Karnimin sag tarafinda. Doktor fobim var. Korkumdan gidemiyorum. Bu kuru yapsam olur mu? Cok slklntldayim.

    • Merhabalar Selma hanım, öncelikle geçmiş olsun, birkaç yıl önce 2,5 cm taş muhtemelen biraz daha büyümüş ve taşlar çoğalmış olabilir. Ağrınız varsa iltihap olma olasılığıda söz konusu, kürün yan etkisi yok bir sorun olmaz ama iltihap varsa kürü uygulamanızı tavsiye etmem. Doktora gidip ultrason ve tahlillerinizi yaptırmanız daha sağlıklı olacaktır.

     • Tekrar merhaba.
      Doktira gittim. Tas var. Safra kesei buyumus buyuk ihtimal iltihap oldugunu soylefi. Antibiyotik ve biscopan yazdi kullaniyorum. Tekrar gidecegim ilaclar bittikten sonra. İltihap kurursa bu kuru yapsam olurmu. Tsk ederim.

   • Merhaba benim hem safra kesemde hem de koledokta en büyüğü 16mm olarak çoklu taşlar izlendi. İlk olarak ercp yani sizin tuzla yaptığınız işlemin cerrahi hali 2.olarak da kesenin alınması teşhisi kondu. Bende bu kürü yapabilir miyim. Birde yağlı karışımı içemezssem sadece tuz karışımı içsem işe yarar mı

    • İrem hanım, sizin safra kesenizde ki taşlar safra kanalına düşmüş. Kürü uygulayabilirsiniz. Safra kanalını da temizler, yağlı karışımı içmek mecbur yoksa fayda göremezsiniz. Çünkü ingiliz tuzunu içince safranız gevşeyecek rahatlayacak yağlı karışımı içince refleks olarak safra suyu salgılayacak safra keseniz gevşemiş olduğu için salgıyla beraber taşlarda oniki parmak bağırsağına dökülecektir.

  • Merhabalar Eşref Bey, Evet kürün yanlış hatırlamıyorsam 3ncü tekrarında sonucu çok merak etmiştim ultrasona girmiştim. Ultrasona girerken bir önceki sonuçla karşılaştırıyorlar ya, doktor Allah Allah dedi tekrar baktı, ben anladım sebebini sustum. Bir önceki sonucuma tekrar baktı. Bir sorun mu var dedim, çok enteresan Safra kesende taş ve çamurlaşma varmış ama şu anda yok dedi. Çok az bir şey gözüküyor dedi. Bende bu kürden bahsettim nasıl uyguladağımı çok şaşırdı ilk defa duydum dedi. Hatta benden kürün uygulanışını istedi mail olarak göndermiştim. 4ncü tekrarda zaten kalan taşların düştüğünü gördüm.

   Eşref bey şöyle izah edeyim, ben 2008 ve 2009 yıllarında 3 büyük cerrahi operasyon geçirdim. Tabiri caizse ölümlerden döndüm. Şu an çok şükür iyiyim. Ama o ameliyatlardan sonra bende bir travma oluştu, çünkü narkozun yan etkilerini aylarca hissettim ve aynı şeyleri tekrar yaşamak istemedim. Safra kesemde ilk taş olduğu sonucu çıktığında, safrada oluşan taş alınmaz organı alıyoruz dedi. Çünkü taşı alsakta vücut tekrar yapıyor denildi. Bende alternatif tıpta çaresi var mı diye internette epey bir araştırma yaptım. Bu uygulama özellikle yurt dışın da çok eskilerden beri kullanılıyormuş. Hatta safra taşı olmayanlar bile bu tarifi genel vucüt temizliği için her sene yapıyorlarmış. Bende nasıl olsa olumsuz bir şey yaşasamda organ zaten alınacak kaybedecek bir şeyim yok dedim. İlk kürde taşları dökmeye başladım.

   Burada resim olarak eklediğim taşlar kendime ait internetten almadım. 2-3 haftada bir tekrarını yaptığınızda azalıyor zaten. Vücut taşları tekrar yaptığı için her sene uyguluyorum. Geçen sene 10-15 tane taş düşürdüm yani çok çok azaldı. Bu sene ilk kürümü 3 hafta önce yaptım taş değil çamur geldi. bazen taşlar 2nci kürden itibarende düşebiliyor. Bünyeden bünyeye fark gösterebilir. Mesela bir yakınıma uyguladık ishal durumu sabaha karşı oldu bende 1 saat sonra olmaya başlamıştı. Hatta o da içinden çıkanları görünce çok şaşırmıştı.

   Ben faydasını gördüm başkaları faydalansın diye sitede de yayınladım. Normalde alternatif tıpla ilgili yazılar paylaşmıyorum sadece Yemek ve Pasta tarifleri yayınlıyorum. Bu makale tektir. Sadece uyarılara dikkat edilirse yeterlidir. Mide bulantısı ve baş ağrısı yaşamamak için açlık süresi önemli kür günü sindirimi uzun süren besinler yenmemeli et,tavuk gibi. Zarar vermez ama sağlam bir bulantı yapıyor.

 2. Merhaba bende de 2 tane 5ml lik taş vardı.8 defa kullanmama rağmen rahatsizligi devam ediyor.tarifi sizinki gibi değildi.ben 1 bardak suya 2kasık ingiliz tuzu.sonrasi da limon suyu zeytin yağı karışımı içtim.Sizde ki gibi de deneyeceğim ins faydası olur

  • Merhabalar Ayşe Hanım, Sizin uyguladığınız tarifleri bende okumuştum. Onların şöyle dezavantajları var. Örneğin her gün 1 bardak suya 1-2 kaşık ingiliz tuzu karıştırıp için faydasını göreceksiniz diyorlar. Bitkisel ve bu tür alternatif tedavilerde ürünü belli bir süre kullanırsanız vucüt alışır ilk günkü etkiyi göremezsiniz. Muhakkak ara verip vücudu dinlendirmek gerekiyor. Hergün İngiliz tuzu içen kişi 2-3 gün mushil etkisini yaşar ama sonra hiçbir tepki vermez.

   Bu tarifi kullanırken de sonraki kürü 2-3 hafta sonra yapmanız. Senede 4 kürü geçmesin, bu sağlığa zararlı olduğu için değil vücudun tepki vermemesini engellemek için.

   Sizin taşınız inatçı bir taş çıkmış olabilir. Size şöyle bir önerim olacak, Kür yapmadan 1 hafta önce kendinizi hazırlamanız. Vucüt günde 1 litre kadar safra üretiyor. Eğer ki beslenmenizde öğün atlarsanız vücut hazırladığı safrayı koyultup safrada saklıyor. O yüzden özellikle 1 hafta boyunca öğün atlamayın. Atlayacaksanız bir parça çikolata yiyinki safra kesesi kasılsın ve içerisindeki safra suyunu boşaltsın.
   Bir hafta boyunca günde bir bardak elma suyu için bu safranızı yumuşatır. Hazır meyve suyu olmasın, elma suyunu sıkmak sorun oluyorsa rendeleyerek yiyebilirsiniz. Aynı şekilde turunçgiller ve limon tüketin ama çekirdeklerini yutmayın.
   Bunları uygularsanız olumlu etkisi olacaktır.

   Geçmiş olsun

 3. Bende 6 mm lik bir kaç adet tas var. Aidin Salih in karaciger ve safra temizliği kürünü yaptım tarifi sizin kine benzer ancak önce iki hafta en az diyet yapiyorsunuz ve lavman da yapılıyor Temizleme esnasında. Ultrason da tașların düșmediğini öğrendim. Moralim çok bozuldu çünkü çok zor bir diyetti. Bana ne tavsiye edersiniz?

  • Merhabalar Melek Hanım,

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Bu safra kürünü birebir kendim uyguladım ve çok memnun kaldım. Yaklaşık 4-5 senedir her sene en az 4 kür yapıyorum. Safram temiz ama yinede yapıyorum. Karaciğer ve Bağırsakları temizliyor toksinlerden arındırıyor.

   İngiliz tuzu kürü zor bir kür değil sadece talimatlara uymanız gerekiyor yoksa baş ağrısı veya mide bulantısı yaşayabilirsiniz. İngiliz tuzu kasları ve organları gevşetir rahatlatır. Kür içerisinde içtiğiniz zeytinyağı ve Greyfurt karışımı ise safranın safra sıvısı salgılamasını sağlar. Sıvıyı on iki parmak bağırsağına boşaltmak için safra ağzı açılır. İngiliz tuzu organları gevşettiği için daha geniş açılır ve safra sıvısıyla birlikte taş, çamur ve kolesterol parçaları on iki parmak bağırsağına dökülür.

   İngiliz tuzu zaten lavman etkisi yapar. Bağırsaklarda gevşediği ve daha çok çalıştığı için büyük abdest ile birlikte taş, çamur diğer tüm atıklar dışarı atılır. Sarı veya yeşil renkte oluyor. Suyun üzerinde yüzen her şey emin olun safra kesenizden çıkmıştır.

   Size tavsiyem;en az 6-7 saatlik açlık yeterli oluyor ama ne kadar aç olursanız o kadar iyi bağırsaklarınızın boş olması taşların düşüp düşmediğini kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

   Özel bir diyeti yok ama kürü yapmadan önce bir kaç gün safrayı çalıştıran meyve veya meyve suyu içmenizi tavsiye ederim. Örneğin elma suyu, İlk denediğim kürde safra taşından çok kolesterol parçaları düşmüştü. İkincisinde ise yüzlerce taş döktüm.

   Her bünyede farklı sonuçlar verebilir. Kimi ilk kürde kimi ikinci kürde dökmeye başlıyor. İngiliz tuzunu içtikten sonra safra kesesinin tarafından yatmanız da çok önemli,

   Birde şöyle bir şey oluyor. Safra kesesinden taşlar dökülüyor ama karaciğerdeki taşlar safra dolu olduğu için dökülemiyordu. Safranızı temizledikten sonra karaciğerdeki taşlar tekrar safraya dökülür o yüzden en az 4-5 kür yapmanız gerekiyor.

   Aklınıza takılan her soruyu sorabilirsiniz

   Çok geçmiş olsun

   • Merhaba kerimkul bey bende bu İngiliz tuzunu çok araştırdım sizin yazdıklarınızıda okudum bendede safra kesesi taşları vardı en büyüğü 10 mm çapında doktorlar her defasında ameliyat olmamı söylediler ama ben ısrarla ameliyat olmak istemedim ve İngiliz tuzu kürünü uygulamaya karar verdim harfiyen uyguladım 5 gün boyunca her gün 5 tane elmanın suyunu sıkıp içtim posasınıda yedim 6.günü öğlen 12 den sonra hiçbir şey yemedim sadece su içtim saat 18 00 ve ben kürümü uygulamaya başladım doktor 10 tane falan taş olduğunu söyledi ama 63 tane taş düşürdüm

    • İnanın çok mutlu oldum. Çok çok geçmiş olsun, Sanırım Ultrasonda taşları net göremiyorlar bana ilk teşhiste taş değilde kolestrol parçacıkları var demişlerdi. Ama bir sürü taş dökmüştüm. Birde ilk kürde bu kadar düşürdünüz dimi devamını muhakkak yapın ta ki safradan çamur dahil bir şey gelmeyene kadar. Sonra her sene 4 kür tekrarlayın ayrıca vücut temizliği içinde çok faydalı, taşların resmini çekin ve doktorunuza gösterin çok şaşıracaklar 🙂 gerçekten adınıza çok sevindim

 4. Merhaba acaba bu kürü emzirenlerde yapabilir mi? Bendede milimetrik taş var dendi ama su bile içsem ağrı yapıyor. Yemek yiyemez oldum. Doktor ameliyat dedi. Ama emzirdiğim için erteledi.

  • Çok geçmiş olsun Burcu hanım, bence hiç riske girmeyin, emzirenler için uygun olacağını sanmıyorum. Doğrusunu Doktor bilir ama milimetrik taşlar bu kadar ağrı yapmaz acaba iltihabik bir durum olabilir mi? Birde ultrasonda militmetrik görüyorlar ama kür yapınca taş düşürüyorlar. Ağrınız varsa muhtemelen sizinde öyle olabilir.

 5. Merhabalar, ben sıze daha önce mesaj atmıştım. Safrataşım 13milim.çok korkuyorum ama size de güveniyorum. Yapmaya karar verdim. Öğretmenim cumayı bekliyorum yapacağım inşallah. Allahım size verdiği şifayı bana verir inşallah.

  • Merhabalar Fatma hanım çok çok geçmiş olsun. Safra taşınız safra kesesinin içerisindeyse endişelenmeyin, kese iltihaplandıysa onda ağrı yapabiliyor. Yazıyı yayınladığımdan beri kürü uygulayan çok fazla kişi oldu. Olumsuz dönüş şu ana kadar olmadı. İnşallah sizinkide çok iyi geçecek, kür sırasında aklınıza takılan bir soru olursa lütfen sorun yardımcı olurum Fatma hanım

 6. Merhaba.Yazınız dikkatle ve şaşırarak okudum.Benim hem sağ hem de sol böbreğimde taş var.Böbrek taşları için önereceğiniz bir kür var mı?

  • Merhabalar Ergün bey, çok geçmiş olsun. Böbrek taşı ile ilgili mesaj atan takipçilerimiz oldu. Konu ile ilgili takipteyim bulursam ve sağlık açısından bir riski yoksa Onuda yayımlayacağım. Konu ile ilgili araştırma yaparken böbrek taşından muzdarip kişilerin olumlu sonuç aldığı Avakado yaprağı kürü varmış. 1 hafta bu karışımı içiyorlarmış. Kimisi tadından dolayı bırakmış içememiş ama uygulayanlar taş çok büyük değilse kesin düşeceğini söylüyorlar. İsterseniz bu internetten bu kürü bir araştırın bakarsınız bir faydası olur. İnşallah en yakın zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.

  • böbrek taşı için gilaburu diye bir bitki var ve suyu taş düşürmede çok etkili.geçen sene eniştem gilaburu sayesinde böbrek taşlarından kurtuldu.bi araştırın derim.

 7. Merhaba benim eşimin Safra kesesindeki taş yedi milim uygulamada bir sorun olmaz değil mi doktor ameliyat dedi eşimde korkuyor bu kürü yapmayı düşünüyorum sorayım dedim bilgi verebilirsiniz teşekkürler

  • Merhabalar Nilay Hanım, öncelikle eşinize çok geçmiş olsun, acil şifalar dilerim. Bugün komple check-up tan geçtim. Safra keseme de baktılar. 1 cm lik bir adet taş çıktı. Bu seneki kürümü 1 kere yapmıştım yeterli olmamış 3 veya 4 küre tamamlayacağım. 1 adet çıktı ama eminim daha vardır. Ultrason bazen göremiyor. Yani 1 cm büyüklüğünde taşları hiç sorun ve ağrı olmadan düşürdüm bunu da düşürürüm. 7 milimetrik taşı rahatlıkla düşürebilir eşiniz. Safra kesesinin içerisinde taş dimi, iltihabik durum olursa ağrı oluyor genelde

 8. Merhaba,
  Benim saframdan taş 25 mm civarındaymış. Sizce bu kürü uygulamam uygun olur mu?
  Safra kesemin alınmasını istemiyorum. Düşmeyecek büyüklükte taşları Eritecek bir çözümle hiç karşılaştınız mı?
  Şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar Tayfun Bey, Çok geçmiş olsun. Bu kürde eritme değil taşları dökebilirsiniz. Taş safra kanalında değil safra kesesinin içerisinde ise sorun olmaz. 1 tane mi taş varmış?

   • İlginize Teşekkür ederim.
    Doktor öyle söyledi. Başka bir rahatsızlık için ultrasona girdiğimde tesadüfen doktor farketti taşı, 18 mm dedi. 1-1,5 ay kadar sonra tekrar ultrasona girdim bu sefer 25 mm dediler. Tek taş gibi bahsettiler hep. 5-6 ay geçti aradan.
    Bu süreçte Siyah turp duymuştum, bir hafta kadar tükettim. Faydası olup olmadığını bilmiyorum. Kürünüzü uygulamayı düşünüyorum.
    Taşı düşürme şansım var mıdır? Düşürmek için çok büyükse tıkanma gibi bir durum oluşabilir mi bu büyüklükte bir taşla emin olamadım.

    • Rica ederim Tayfun Bey, 1-1,5 ayda çabuk büyümüş, evet siyah turp safra kesesi tedavisinde kullanılıyor ama kısa vadeli bir çözüm değil. Sonuç almak biraz zaman alabiliyor. İngiliz tuzunda ilk kürde etki görebiliyorsunuz. Tek taş olanlar genelde 2 nci kürde düşürüyor ama çamur ve çökeltilerin çoğu ilk kürde gidiyor. Taş safra kesesinin içerisindeyse kürü uygulamanızı tavsiye ederim.

  • Merhabalar Sümeyye Hanım,Öncelikle geçmiş olsun,Hamilelik ve emzirme dönemlerinde İngiliz Tuzunu kullanmamanızı tavsiye ederim. Kasları gevşettiği için zarar verme riski yüksektir.

  • Merhabalar Zehra hanım, çok geçmiş olsun. Su içmenizde bir sakınca yok son iki saat kala su içmeyi kesebilirsiniz. İngiliz tuzu karışımını içtikten yarım saat sonra bol bol su için, kür sırasında aklınızı takılan bir şey olduğunda sorabilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışırım

   • geri dönüşünüz için çok tesekkür ederim kerim bey. bugün saat 14:00 itibariyle küre başladım.4 saatlik aclıktan sonra saat 18 de belirtilen olçüde ilk ingiliz tuzunu içtim. az sonra da bol su içecegim. ve devam eden saatlerde kalan uygulamları devam ettireceğim. yalnız benim insülinim olduğu için şu an açlık falan beni zorlamaya başladı. kan sekerimin düştüğünü hissediyorum. . bunun önüne geçmek için az bir miktar elma suyu içersem yada farklı bir önerebileceiniz çözüm varsa fikrinizi almak istiyorum. bu sayede benim gibi şeker hastalığı olup ta safrası için bu kürü uygulamak isteyenlere bi yol göstermiş oluruz. saygılarımla..

    • Birşey yemek şöyle problem yaratıyor. Çok fena mide bulandırıyor. Ben birkaç kez yaşadım, şeker hastası iseniz kendinizi ve şeker düzeyinizi riske atmadan şekerinizi dengeleyici sıvı besinler yükleyebilirsiniz. Bende mide bulantısına karşı elma suyu ile gargara yapıp birazını yutuyordum.

 9. merhabalar kerim bey bendede 16 mm yaklaşık safra kesesi taşım var safra kanalının genişliği 8 mm ciivarı şimdi kanalı tıkamasından korkuyorum ameliyatta olmak istemiyorum sizde ve başkalarında böyle uygulama sonrası tıkanma veya pankrratit meydana gelme gibi olumsuz durumlar oldumu? sizin kesin bu uygulama ile safra kesesi taşından kurtuldunuzmu ve son olarak elma suyunu 7 gün içmek şartmı

 10. yani cvp verirseniz çok sevinirim hatta sizinle mümkünse telden konuşmak isterim bende sağlıkçıyımda şimdi bütün dr lar ameliyat diyor safra kesesi alınıyor bende yaklaşmıyorum yaşım genç olduğu için ve 16 mm lik safra kesesi taşı sizce safra kanalını tıkarmı riski nedir yani uygulama yapanlar buraya yazarsa çok memnun olurum kafam karışık net karar veremiyorum bu ingiliz tuzu ile safra kesesi taşından kurtulmak kesin mümkünü

  • Merhabalar Erdal bey, çok geçmiş olsun. Öncelikle İngiliz tuzunun özelliği kasları ve organları gevşetiyor. Safra kanalınız 8 mm ya karışımı içtiğiniz zaman birde zeytinyağlı karışımı safra ağzı çok rahat bir şekilde normalden daha fazla açılıyor. Vücuda yağ girdiği için sindirmesi parçalaması için safra salgısını bağırsana boşaltıyor işte o anda kaslar daha gevşek olduğu için içerisindeki çamur taş vs bağırsağa dökülüyor. Tabii ki telefonlada yardımcı olabilirim. İletişim formundan telefonunuzu gönderebilirsiniz

 11. son olarak kusura bakmayın şunu sorayım siz bu ingiliz tuzunu uygulayarak 200 ün üzerinde taş düşürdüm diyorsunuz acaba büyüklük olarak ne kadar en büyüğü kaç mm cm diyelim vardı ve bu uygulama ile yüzde yüz safra kesesi taşından kurtulmak mümkünmü ? uygulayanlar sizde dahil yazarsa eğer çok mutlu olurum herkese acil şifalar

 12. kerim bey telden sizinle bu konu hakkında inanın rahatsız ediyorum ama bilgi yardım almak istiyorum damdan düşeni damdan düşen anlar misali en iyi siz anlarsınız beni numaram 05379474392 sizinle yarın müsait olduğunuzda ararsanız çok mutlu olurum benim endişem 16 mm lik taş tıkama yaparmı korkusu ve böyle bişey oldumu acaba uygulama yapanlarda merak ediyorum tşkler yardımınız için

 13. Merhabalar benim 3-4, tane 3.5 mm lik safra taşım var agrilarim bazen günlerce gelmiyor bazen acile zor atıyorum kendimi cerrrha gittim hemen alalım dedi psikoljik olarak yıkıldım bu benim 5. Cerrahi operasyonum olacak hiç kaldıracak güçte değilim faydasını gorurmuyum acaba bebek emzirmeye yan etkisi olur mu bilginiz var mı denemek istiyorum ameliyattan çok korkuyorum ?

  • Merhabalar Sümeyye hanım, çok geçmiş olsun. Bu tür tedaviler alternatif tedavi olduğu için hamile ve emzirenler üzerindeki etkileri bilinmiyor. Bu yüzden tavsiye etmiyoruz ya da bu tür tedaviler üzerine uzman kişiler var meslek olarak yapan sertifikalı Kişiler onlara danışabilirsiniz. 3,5 mm 3-4 taş çok ağrı yapmaz acaba safra keseniz mi iltihaplandı?

   • Hastaneye gittim vücudumda enfeksiyon varmış kan degerlerim yükselmiş ama safrada iltihap var denilmedi vücuttaki enfeksiyon bu kürü yapmaya engel olur mu acaba ?

    • Geçmiş olsun Sümeyye hanım, CRP niz mi yüksek çıktı acaba yoksa kan değerleriniz mi?
     Crp yüksekse sizi halsiz bırakacaktır. İngiliz tuzu da ishal yaptığı için o da halsiz bırakır zor olur sizin için iyileşme sürecinizi yavaşlatır. Enfeksiyon tedavi edildikten sonra yapmanızı tavsiye ederim.

     • Evet evet crp yüksek çıktı 19mus.. AA bana hiç su iç vs bişey demediler ki ilk 3-4 tane dedikleri de zaten açtım o şekilde bakilmsti ikincisinde öğlen bakıldı sabahta kahvaltı yapmıştım yani.. crp değerim düzeltilen sonra yapabilirim demi.. bu arada cevap verip ilgilendiğiniz için gerçekten çok çok teşekkür ederim Allah razı olsun rabbim dar da skntida bırakmasın sizi inşallah…

     • Bugün tekrar baktirdim tüm degerlerim normal çıktı yalnız saframda onlarca milimrtrik taş varmis cumartesi gün kürü uygulyycam çok merak ediyorum sonucu

    • Ultrason çekilmeden önce 1-2 litre su içilip idrar kesesinin şişirilmesi lazım bu şartlarda görüntü daha net oluyor. Yoksa çelişkili sonuç alabilirsiniz. Muhtemelen ondan farklı sonuç almışsınızdır. Sonuçta safranızda bişeyler vardır.

     • Merabalr kerim bey sizi de sürekli rahatsız ediyorum bazı durumlardan İngiliz tuzu ancak elime geçti dışında magnezyum sülfat heptahidrat yazıyor bu değil mi doğru aldım inşallah

     • Merhabalar Sümeyye hanım, istediğiniz zaman soru sorabilirsiniz. O konuda endişe yaşamayın. Yanlış bilmiyorsam magnezyum sülfat heptahidrat bitkiler için kullanılan bir nevi gübre. Aldığınız yere sorarmısınız “epsom tuzu” ile aynı mı bu ürün diye

     • Yaaa bende suphede kaldım o yüzden size sormak istemiştim tüh ya eczaneden aldık onlarda aman aman bilmiyorlar aktara mi baksak birde …?

     • Gittigidiyor dan epsom tuzu diye aratın kilosu 12 tl den satılıyor. Ben ordan alıyorum genelde, hem daha ekonomik oluyor. Açıklamasında içilebilir epsom tuzu- İngiliz tuzu- magnezyum sülfat yazdığını kontrol edin

     • Gitti gidiyordan aldım sonunda doğrusunu az önce geldi içilebilir yazıyor bu sefer yapabilcem sanırım ?

     • Teşekkür ederim inşallah ? saat 2 de İngiliz tuzunu su ile karıştırıp dolaba koydum 11 den itibaren de bir şey yemiyorum smdi sorum saat 6 da icicem ya ondan sonra su iceblrmym ?

     • Sonunda kür bitti ? yalnız kerim bey benden taş düşmedi sanki küçük küçük siyah siyah parçacıklar di sabah da af ederseniz yemyeşil zehir gibi sıvı vardı neyin nesi anlamadım ?

     • Safradan çıkanlar sarımtırak be yeşil oluyor. Bilrubin veya kolestrol çökeltisinden oluştuğu için, Yeşil sıvı safra suyu sabaha karşı çıkması demek safra içinde çamur oluşmuş sabaha kadar yumuşamış ve vücut dışarı atmış, bir sonraki kürde daha iyi dökülmeye başlayacaktır.

     • Aaa ultrasonda çamur yok diyorlardi birde ? kerim bey çok çok teşekkür ederim sizi de çok bunalttim…

     • Ultrason sonuçlarına pek güvenmiyorum, sağlıklı sonuçlar çıkmıyor. Rica ederim ne demek amacım insanlara yardımcı olmak, o yüzden kesinlikle bunalmıyorum. İstediğinizi sorabilirsiniz:)

     • Artık emin olun bende güvenmiyorum.. Allah razı olsun 3 hafta sonra tekrar yapicam inşallah yine dönüş yaparim ?

     • Sümeyye hanım, safra kesesinde siyah taşta oluyormuş. İçim rahat etmedi araştırdım. Bizim ülkemizde beslenme alışkanlığına bağlı olarak kolestrol taşları daha çok görünüyormuş. Siyah pigment taşları bazı kan rahatsızlıklarında daha sık görünüyormuş.

 14. Merhaba Kerimkul Bey. Ultrason sonucu: Safra kesesi volümü ve duvar kalınlığı doğaldır, safra kesesinde en büyüğü 8 mm çok sayıda taşlar izlendi, diye çıktı. Doktor ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Bende safrayla ilgili hiçbir rahatsızlık olmadı. Tesadüf sonucu ultrason sonucu öğrendim. Doktora ilaçlarla düşürmek olmaz mı , ya da bitkisel ilaçlar kullansak olmaz mı diye sordum. Düşerse daha kötü olur dedi. Düşmemesi daha iyi dedi. Bir de eğer az sayıda olsa ya da içi çamur kaplı olsa ilaç olabilirdi. Sizinkinde çok sayıda yazıyor dedi. Ben de şeker hastalığı da var. Fakat İlaç kullanmıyorum, diyetle iyi gidiyor. Doktor şeker hastalarının özellikle ameliyat olması gerektiğini söyledi. Ben sizin kürü denemek istiyorum. Ama evdekiler de riskli olduğunu safra kanalına düşebileceğini söylüyorlar. Görüşünüzü almak istedim. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar çok geçmiş olsun, 8 mm safra kanalını tıkayacak büyüklük değil, şeker hastalığı ve safra taşı arasındaki riski bilmiyorum. İlk defa duydum, doktor sonuçta yanlış yönlendirme yapmaz ama başka bir doktorada göstermenizi tavsiye ederim. Bu yöntem çok uzun zamanlardan beri kullanılan bir yöntem.
   Merak ettiğim için soruyorum, soran başka şeker hastası olan varsa ona göre cevap vereyim.neden özellikle şeker hastalarının safra kesesini aldırması gerekiyor? Birde safra taşı düşürmenin neden daha kötü olacağını söyledi acaba

   • Herhalde safra kanalını tıkama riskinden dolayı söyledi. Şeker hastalarında taş düşürmenin riskinden bahsetmedi. Ama şeker hastalarında safrayı almanın iyi olacağını söyledi. Şeker hastası olduğumu ben ameliyat olmam gerektiğini söyledikten sonra söyledim. .Safrası alınması gerekenler: Çok sayıda büyük taş olanlar,şeker hastaları diye okumuştum. Ona binaen ben sordum. O da şeker hastalığının ağrıları gizleyebileceğinden vesair söz etti. Ben de tam anlamadım. Taş düşürme şeker hastaları için olmaz gibi değil de herhalde kanalı tıkamadan dolayı söyledi.

    • Anladım, Öncelik Doktorumuzun söyledikleri, şeker hastası olup kürü uygulayan Kişiler olmuştu mesajlaşmıştık. Sadece şeker düşme veya çıkma riskine karşı şeker düzeyini dengelemek için çok hafif bişeyler tüketmişlerdi. Sizin yaşınızı öğrenebilir miyim

     • 46 yaşındayım. Şeker var ama ilaç kullanmıyorum. Diyetle iyi gidiyor. Sürekli kontrol ediyorum. Benim tereddüdüm çok sayıda taş olması ağrı vesair problem yaratır mı? Bir de iltihap var mı yok mu bilmiyorum. Ultrasonda en büyüğü 8 mm çok sayıda taş var diye çıktı. Doktor normalde şikayeti olmayanları ameliyat etmiyoruz ama sizde çok bir iki tane olsa o zaman ameliyat etmezdik dedi. Daha sonra ben şeker hastası olduğumu söyledim. O da şeker hastalarının ameliyat olmasının iyi olacağını söyledi. 2013 de ultrasonda safra taşı gözükmedi. 6 yıl içinde olmuş olması lazım. Dediğim gibi safrayla ilgili kusma, ağrı gibi şikayetlerim yok. Doktor muayenesinde de kontrol etti ağrı olup olmadığını sordu. Ben de hiç ağrı olmadığını söyledim.

     • Hemen hemen aynı yaştayız. Bir sorun olacağını düşünmüyorum. Zaten şeker hastaları sağlıklı beslendikleri için rahatsızlıklarla mücadelesi daha kolay oluyor. İltihap olsa doktorunuz muhakkak söylerdi ve ağrı yapardı. Bende ilk kürü uyguladığımda ağrım yoktu. Başka bir sorun için gittiğimde safra taşı olduğunu öğrendim daha doğrusu kolestrol parçacıkları, kür yaptığımda safra taşı dökmüştüm. Safra taşını döksenizde her yıl bu kürü 4 kere yapmak gerekir. Taşım olmasada yinede yaparım. Gerçekten vücudu iyi temizliyor. İsterseniz yorumlarıda okuyun karar vermenize yardımcı olabilir

 15. Merhabalar kerim bey. Bende sadece çamur izlendi ve beni aşırı derece rahatsız ediyor. Şişkinlik hazımsızlık var. Bir sürü şey okudum Çamur durumları daha riskli oluyormuş. Kanalı tıkayabiliyor yada sarılık yapabiliyormuş tabi hepsi muşlu cümleler. Bende çok operasyon geçirdim ve ameliyat olmak istemiyorum. Kürü yapsak ters bir durum olur mu acaba?

  • Merhabalar Abdullah bey, öncelikle geçmiş olsun. Safra çamuru için bu kürü kullanabilirsiniz. Evet safra sıvısıyla çamur kanaldan geçerken tıkamalar yapabiliyor. İngiliz tuzu bu konuda en iyi çözüm, küre başlamadan 1 hafta önce günlük elma suyu içerek safranızdaki çökeltileri yumuşatmış olursunuz. Daha kolay temizlenecektir.

   • kerimbey elma suyu kür de yer almıyor ama ben yinede sormak istedim. Kür içeriğinde böyle bir şeyden bahsetmemişsiniz. Elma suyu yerine elma tüketimi aynı işlevi görür mü ? Bir de her eczanede bu epsom tuzu farklı markalarda oluyor. Doğru ürün için bir öneriniz var mı ?

    • Abdullah bey, küre dahil olan bir uygulama değil. Sadece bir tavsiye, elma suyu olarak tüketmenizde fayda var. Safrada ki çökeltileri ciddi anlamda yumuşatıyor.
     Ben İngiliz tuzunu gittigidiyor dan alıyorum. Eczanede 100 gr 30-40 tl internetten kilosunu o fiyata alıyorum. Satın alırken içilebilir olduğunu teyit edin çünkü banyo suyuna katılan türüde var. Birde magnezyum sülfat- epsom tuzu yazdığını görün.

     • tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim Kerim bey.. Bu gün itibari ile elma suyu hatta gün içinde elmanın kendisini de takviye ederek 5-6 gün devam edip kür e başlayacağım. Umarım olumlu sonuçlar alırım.

  • Merhabalar Mehmet bey, çok geçmiş olsun. Taş oldukça büyükmüş. Safra kesesi sisitik kanalı 5-10 mm genişliğinde oluyor uzunluğu da kişinin yapısına göre 5-15 cm arasındadır. İngiliz tuzu ile kanal genişliyor 2 cm kadar taşlar rahat geçebilir ama 33mm taş geçebilir mi bilemedim.

 16. Merhaba, safra kesemde en büyüğü 10 mm civarında 4 5 adet taş izlendi yazıyor ultrason sonucumda. Karın üst kısmında ağrı şikeyetiyle gitmiştim doktora. aynı zamanda karaciğerimdede büyüme ve yağlanma varmış. Bu kürü yapsam çözüm alabilir miyim? Safrada iltihap vb. bi durumdan bahsetmediler henüz

  • Merhabalar Ayfer hanım, geçmiş olsun. 1 cm büyüklüğündeki taşları kür ile düşünebilirsiniz. Küre başlamadan önce 1 hafta boyunca elma suyu tüketirseniz. Taş veya çamur dökmesi daha kolaylaşacaktır. Tavsiye ederim.

 17. merhaba dündendir canımız çok sıkkın annemin safra kesesinde 10 mm taş çıkmış ağrıdan duramıyor hastanede yatıyor dr ameliyat demiş lütfen yardım edin

  • Çok geçmiş olsun Fatma Hanım,Annenizin safrasında tek bir taş mı var? Safra içerisinde ise genelde ağrı yapmaz acaba safra kanalında mı kaldı taş? safra içerisinde ise taşı İngiliz tuzu kürü düşürür. Safra taşı böbrek taşı gibi düşürelemediğinden taş vs görüldüğünde mecbur ameliyat öneriliyor.

   • kese hidropik olup duvar kalınlığı artmıştır. görünüm kolesistit ile uyumludur. lümen içinde 10 mm çapında taş ve az miktarda çamuru izlendi. raporunda bunlar çıkmış

  • kese hidropik olup duvar kalınlığı artmıştır. görünüm kolesistit ile uyumludur. lümen içinde 10 mm çapında taş ve az miktarda çamuru izlendi. raporunda bunlar çıkmış

   • Fatma hanım, annenizin safrasında kolesistit yani iltihapta varmış. İltihap kurumadan kürü uygulamanızı tavsiye etmem. Aksi halde ağrısı daha da artacaktır. Sakıncalı bir durum, iltihap için tedavi verdiler mi yoksa safrayı direkt alalım mı diyorlar.

 18. merhabalar kerim bey, 8ve 7 mm taşlarım var biri safrada diğeri kanalın başında ameliyat düşünmüyorum şuan crp yüksek pankreasta iltihap oluşturmuş kanal başındaki taş,bu methodla başarı elde edebilirmym sizce ? Teşekkürler

  • Merhabalar Kübra hanım, çok geçmiş olsun. Taşlarınız düşürülebilecek büyüklükte ama hem Crp niz yüksek hemde pankreasınız iltihaplı sanırım pankreatit, hiç bir iltihap ihmal edilmez ama pankreas iltihabında daha dikkatli olmak lazım, vücudunuzdaki iltihap normal seviyeye gelmeden kürü uygulamanızı tavsiye etmem. Muhtemelen bunun için size antibiyotik tedavisi vereceklerdir. İltihap sorununu hallettikten sonra kürü uygulayabilirsiniz.

 19. Kerim bey Merhaba;

  Eşimde de 1cm çapında birkaç taş çıktı ultrasonda. Sizin uygulayıp sonuç aldığınız kürü denemek istiyoruz.
  Epsom tuzunu aldığınız sitenin ve/veya yerin linkini rica etsem verebilirmisiniz?
  Linki yayınlayamıyorsanız mailime atabilirsiniz.
  Teşekkürler

 20. Merhaba Kerim Bey Safra Kesesi Kalınlığı 3 mm olmuş Lumen de 18.mm görüntü var Mr çektiler Mr da safra kanal yolu tertemiz çıktı safra taşı nereye gitti ultrason da hepsi görünürde Mr da niye temiz 1 gün ara ile üstelik

  • Merhabalar Ertuğrul bey, ultrason teşhis yöntemlerinde ilk basamaktır ama maalesef sonuçları yanlış çıkabiliyor. Ultrasonda teşhis olmazsa MR, Mr olmazsa, BT Tomografi, bu yöntemde tatmin edici olmazsa en son olarak Anjiyo yapılır. MR sonucuna güvenebilirsiniz. Mesela benim ilk ultrasonumda milimetrik kolestrol parçaları denilmişti ama kürü uyguladığımda bir sürü taş dökmüştüm. İçiniz rahat etmek istiyorsa kürü uygulayabilirsiniz,

 21. Merhaba bende 3-4 mm taşlar var hic belirti vermedi tesadufen goruldu ve hemen alinmazsa kanala düşme tehlikesi olabilcegi soylenildi. Epsom tuzunu araştırdım ama gittigim her eczane biz oyle bisey bilmiyoruz ve onermiyoruz kesinlikle lütfen bilmeden tuketmeyin böyle biseyi baska organlara zarar verebilir dediler. Karahindiba cayi iciyorum bende bir umut ama aklimda kaldi bu tuzda.

  • Çok geçmiş olsun, her eczanede olmuyor internetten almayı tercih ediyorum daha ucuza geliyor. Ben yaptığım kürü kendi doktoruma söyledim taşlarımı gösterdiğimde çok şaşırdı kürü istediler gönderdim. İnanın birçok Dr veya eczacı istemişti en sonunda sitemde yayınlamaya karar verdim. İçinize sinmiyorsa 3 ay süre boyunca 20 günde 1 hafta ara vererek sabahları aç karna kırkkilit otu çayı akşamlarıda iğde çayı içebilirsiniz. Taşlarınız çok büyük değil büyük ihtimal eritecektir. Elma suyu tüketmeyide ihmal etmeyin safrayı yumuşatır. Daha yardımcı olacaktır.

   • Çok teşekkür ederim ilginiz ve bilgilendirmeleriniz icin öncelikle, igde mevsimi gelsin hemen deneyecegim. Haklisiniz eğer gercekten işe yarıyor ise bu tuz bunuda denemek istiyorum tabi. Yalniz kan grubuna gore etkisi farkliymis bilginiz var mi ? Mesela ben 0rh grubuyum bize fazlasi zararmis. Bu taslari ana safra kanalina itekler mi sizce peki? Acikcasi ben kanala düşme kismini anlayamiyorum hangi kanala duserse sıkıntı oluyor yada bu epsomla kanala duserse ve cikmaz ise napacagiz 🙂 bu tip sorularla sizi yoracagim kusurabakmayin.

    • İngiliz tuzu görünümü tuza benzediği için öyle isim takmışlar. Özelliği vücudu be kasları gevşetme özelliği olması, safra kanalı dedikleri safra kesesi çıkışı ve 12 parmak bağırsağı arasındaki kanal safra suyunu sindirim sistemine bu yolla gönderiyor. Bu kanalın uzunluğu kişiye göre değişiyor yani genetik kiminin hiç yok kiminin atıyorum 10 cm, kıvrımları bile kişiden kişiye değişiyor. Taş çok büyük olursa bu kanaldan geçerken tıkama riski var özellikle iltihabi durumlarda o yüzden iltihap geçmeden kürü kullanmak uygun değildir. 2 cm kadar büyüklükteki taşlara kadar rahat dökebiliyorlar 3 cm dökende var ama bunu riske atmamak için 2 cm üstünü kendim kişisel olarak tavsiye etmiyorum. Kan grubu olayını ilk defa duydum. O konu hakkında maalesef bir bilgim yok 🙁 istediğiniz soruyu sorabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

     • Cok cok teşekkür ederim anladim. Yani mm ölçülerde daha basarili olabilir aslinda bu kür. Umarim sıkıntıya girmeden herkes sifa sahibi olur. İlginize teşekkürler

 22. Merhabalar 3 ay once doğum yaptım ve hamıleyken safra kesemde tas olduğu ortaya cıktı. doğumdan sonra ağrılarım oldu ama midem mi yoksa safra kesesi mi onu kesin bilemiyorum. Doktora gittiğimde reflu ve gastritim olduğunu soyledı.Ultrason sonucum
  “safra kesesi hacmi normaldir. safra kesesi iç yüzeyi diffüz kolesterozis lehine belirgin olarak değerlendirilmiştir. kese içerisinde buyugu 11. 5 mm çaplı multpl tas ekosu mevcuttur. koledok normal genişliktedir”
  doktor ameliyat olmam gerektiğini taslar kucuk olduğu ıcın tehlikeli olup kanalı tıkayabileceğini söyledi . Ameliyat olmak istemiyorum sizin uyguladığınız kürü uygulamak istiyorum ama düşerken kanalı tıkarmı dıye korkuyorum . Bu arada bebeğim emmiyor o yüzden İngiliz tuzunu kulanabilecegimi belirtmek isterim. Yardımcı olursanız cok sevinirim. Sımdıden tesekkurler

  • Merhabalar Mine hanım, öncelikle geçmiş olsun. Küçük taşları İngiliz tuzu temizliyor ama safra kesesinin tamamı 2-3 hafta arayla en az 4 kürde temizleniyor. Emzirme döneminde bitkiselde dahil olmak üzere hiçbir kürü uygulamanızı tavsiye etmiyorum. Nasıl bir etki göstereceğini kestirmek zor olur. Takipçilerimizden bir emziren 1-2 kişi kür uygulamaya karar vermişti. Onlara da tavsiye etmedim onlarda önceden sütleri şişeleyip buzdolabında muhafaza etmişlerdi. Kürü uyguladılar. Safra taşınız ağrı yapmıyorsa emzirme döneminden sonra yapmanız daha sağlıklı olur düşüncesindeyim.

 23. Kerim Bey merhaba; 15 gün önce şiddetli gögüs ve karın ağrısı ile acile başvurdum. kan değerleri ALT, AST, GGT 400 lerde bilirubin 1,5, ultrason ve tomografi ile safrada çamur, bir kaç adet taş büyüğü 7,5 mm iltihap ve kanalda taş var, önce ERCP ile kanaldaki taşı aldır, sonra safra kesesini alcaz dediler. Gastro….. bölümüne gittim. tekrardan ultrason ve emar ile kanalda taş yok dediler. emin olmak için Endoskopik ultrason yaptılar. kanal temiz dediler. safra keseni aldırabilirsin dediler. şimdi ben kürü kullanmak istiyorum. ama iltihabın geçtiğini nasıl anlarım. şuan ağrım yok. 4 gün önce kan değerleri sadece ALT ve AST 57-58 lerde diğerleri normal çıktı. antibiyotiklerimi bitirdim. yaş 37. kilo 67. birde ingiliz tuzunu aldığınız yeri email yollayabilirmisiniz?
  teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

  • Sinan Bey çok geçmiş olsun,GGT niz 400 ler de mi hala? Doğrusunu doktor bilir ama bildiğim kadarıyla GGT doktorunda teşhis koyduğu gibi safra kanalında taş olduğunda yükselir. Yaşınız 37 normal seviye 65UL olması lazım, Alt ve Ast ikisi de mi 57-58 ler de, Antibiyotikleriniz bittiğine göre doktorunuza tekrar gidin bu değerleri ve crp nizi kontrol ettirin. CRP kandaki iltihabı gösterir yüksek olması durumunda enfeksiyon devam ediyor demektir. Verdiğiniz değerler yüksek, düzenli olarak iyileşene kadar doktor kontrolünde olmanız gerekiyor. Tahliliniz’de ki GGT nin ölçü birimi UL mi yazıyor? Kanalda taş yoksa bence karaciğerinizi de kontrol ettirmenizi tavsiye ederim. Bu arada eğer antibiyotik kullandığınız zaman ALT ve AST nize baktırdıysanız ondan da yüksek çıkmış olabilir. İlaç kullanım sırasında karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının artması normaldir.

   • Kerim Bey 20.07.2019 acilde ALT (U/L) 396, AST (u/L) 428, GGT (U/L) 221, CRP 3,02…..22.07.2019 muayenede ALT :298, AST: 83, GGT: 177 CRP bakılmadı.
    antibiyotikler, 29.07 .2019 tarihinde bitti. 01.08.2019 tarihli muayenede ; ALT: 56, AST: 24, GGT: 82 CRP bakılmadı. sonuçlar bu şekilde.

    • Sinan bey, Acile gittiğinizde ve 2 gün sonraki test sonuçlarınız çok yüksek, Safra kesesinden kaynaklandığını sanmıyorum. Sebebini öğrenmek için kapsamlı bir tetkik yaptırın bence (Alkol ve diabette bu değerleri yükseltebilir ama bu kadar yükseltirmi bilmiyorum). Safra kesesi taşınızı varsa düşürürsünüz ama tüm değerlerinizin normale düşmesi gerekir.

     • tamamdır Kerim Bey çok teşekkür ediyorum ilginiz için. randevu aldım, tüm tetkik sonuçlarımı götürürüm doktora.
      iyi çalışmalar. Tamamen normale inşallah dönersem kürü uygulamayı düşünüyorum. Allah sizden razı olsun.

 24. Merhabalar.benimde 4 ay önce safra taşım 5mm di.dün ultrasonda 7mm çıkmış ayaş kaplicasina gittim.şah tere karahindiba kirkkilit igde vs.kullandım.ingiliz tuzu da denedim ama sizin tarif gibi değil.sürekli diyette yaptım.neden hala yükseldigini anlamadım.sizin tarifini zin faydası olur mu acaba

  • Merhabalar Emine hanım, ultrason sonuçlarında farklı sonuçlar çıkabiliyor. Sizin uyguladığınız İngiliz tuzu kürü nasıl dı acaba? Kırkkilit ve iğde çayı da safrada ki taşı eritiyor ama kısa sürede değil, Safra taşı tabii beslenme alışkanlıklarından da kaynaklanabiliyor ama asıl sorun safra kesesinin sorunlu çalışması, safranızda ki taşlar düşse bile vücut yapmaya devam edecektir. O yüzden her yıl kürü tekrarlamak gerekiyor.

  • Ben 1 bardak ingiliz tuzu içiyorum ve sık aralıklarla içtim.15 20 defa icmisimdir.4 5 ay içinde.bitkilerde nerdeyse her gün iciyörüm.çünkü içme sem hazımsızlık yapiyor.heralde yanlış uyguluyorum bi seyleri

   • Emine hanım, Öncelikle ingiliz tuzundan bahsediyim. Sizin uyguladığınız kür yanlış kür sebebi ise peşpeşe günlerde içerseniz (miktar önemli değil) birkaç gün yada 1 hafta sonra vücudunuz ingiliz tuzuna bağışıklık kazanacaktır. Bağışıklık kazandıktan sonra hiç bir faydasını görmezsiniz, aynı şey bitkisel çay veya kürler içinde geçerli. Örneğin sindirim için Adaçayımı içiyorsunuz 10 gün sonra size etki etmeyecektir. Bu yüzden 1,5 – 2 hafta sonra kürlere ara vermenizi isterler. Vücut unutsun tekrar içtiğinizde etkisini görün diye, Bizim kürde de yaklaşık 12 saat içerisinde 1 litreye yakın İngiliz tuzu içiyorsunuz 2-3 hafta ara veriyorsunuz. Bu halde bile 4 veya 5 nci kürde İngiliz tuzu daha geç etkisini gösteriyor. Birde Hergün bitki çayı içmenizi tavsiye etmem zararsız gibi gözükse de sık kullanımda zararı olabilir. Börek ve Karaciğerinizi yorarsınız. Buda Alt-Ast değerlerinizi yükseltir. Bitkisel çay içtiğinizde şikayetiniz geçiyorsa ve devam eden hazımsızlığınız varsa doktora gidin, Gastiritiniz olabilir.

     • Merhabalar,hayır İngiliz tuzu tek başına içilecek Greyfurt ve Zeytinyağı birlikte karıştırılıp talimatlarda belirttiğim saatte içilecek.

 25. Iyi gunler kür konusunda benim aklima takilsn birsey var ingiliz tuzunun etkisi en son ictikten ne kadar sonra gecer yani ishal durumu ne kadar surede duzeliyor

 26. Kerimkul bey, merhabalar, tavsiye ettiğiniz tarifi bu hafta tesadüfen 8mm lik safra taşı olduğunu öğrendiğimiz eşim için uygulamak istiyoruz, ancak tam anlamıyla doğru yapmak amacımız, yorumlarda diğer arkadaşlara verdiğiniz gibi mail yoluyla bize de ingiliz tuzunu aldığınız gittigidiyor ya da hepsiburada mağazasını yollarsanız çok seviniriz, çok mağaza alternatifi var ama ilk kez alacağımız ve kullanacağımız bir madde olacağı için tek endişemiz yanlış ürün almak. Herkese tek tek cevap veriyor olmanız, üstelik herkese özel destek gösteriyor olmanız ayrı bir hayranlık sebebidir bizde. Umarız tarifiniz işe yarar. Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkürler.

  • Merhabalar Demet Hanım, Öncelikle eşinize çok geçmiş olsun. Buradan link gönderemiyorum 🙁 sistem spam olarak algıladığı için mesajı yayınlamıyor. Mail olarak gittigidyordan bir mağaza linkini buldum gönderdim. Güzel yorumunuz için teşekkür ediyorum. Yardımcı olmak hoşuma gidiyor. Özellikle internette bu tür tedavilerle ilgili o kadar çok kişi var ki inanılmaz ücretler ve kürler tavsiye ediyor. Hatta kullanmaması gereken kişilere bile 3 kuruş için kür satıp insanların sağlığı ile oynuyorlar. Ben kendim ve çevremde ki arkadaşlarım bu kürden fayda sağladılar. İhtiyacı olan kişilerde rahatlıkla yapabilsin diye çaba gösteriyorum. Ümidim onlarında fayda sağlaması. Eğer kür hakkında sormak istediğiniz bir konu olursa istediğiniz zaman yazabilirsiniz. Yardımcı olurum. Sağlıcakla kalın

 27. Merhaba Kerim Bey Safra Kesesi Taşı 21 mm yaş 45 acaba bahsettiğiniz kürün bana faydası olurmu taş büyükmü onuda bilmiyorum daha evvel böbrek taşı düşürdüm ama safra taşı farklı sanırım 3.kez sancılandım bende sizin gibiamaliyat olmak istemiyorum yoğun baskı yapıyorlar ol diye ama amaliyat sonrası hazımsızlık şişkinlik devam ediyor diyorlar Bilgilendirirseniz Sevinirim Allah Razı Olsun

  • Merhabalar Ertuğrul bey, Öncelikle geçmiş olsun. İngiliz tuzu ile bu büyüklükteki taşları düşürenler oldu bir sorun yaşamadılar. Evet haklısınız ameliyat ile safra kesesini aldıranları çoğu şişkinlik ve hazımsızlık şikayetlerinin devam ettiğini ve sık sık ishal olduklarını belirtmişler. Sonuçta Karaciğerde üretilen öd suyu bu kese sayesinde depolanıyor ve ihtiyaç anında sindirime gönderiyor. Safra kesesi olmayınca bu sıvı karaciğerden geldikçe direkt sindirime karışıyor. Ama maalesefki eğer safra görevini yerine getiremediği ve sık sık iltihaplanırsa daha ciddi sorunlara neden olmasın diye alınmak zorunda kalınıyor. Benim şahsi fikrim bademcik bile olsa hiçbir organı çok zor durumda değilsek aldırmamak gerekiyor. Bu kürde ise ameliyattan önce son şansımız oluyor. Ben ilk kürü uygulamak istediğimde çok tereddütte kalmıştım. Acaba safra kanalım tıkanırmı diye sonra kendimi cesaretlendirdim. Nasıl olsa bu kürü uygulamasam bile safra kesemi alacaklar, kanal tıkansa bile bir kaybım olmayacaktı. Sonra çok şükür taşlarımı döktüm, her yıl kürü tekrarlayıp yeni oluşanları döküyorum. Haziran 2019 sonunda saframda 1 tane taş gözüktü sanırım sıcaklardan bende tembellik yaptım kürü uygulamadım. Bayram tatilinde inşallah bende tekrar ingiliz tuzu kullanacağım, Allah cümlemizden razı olsun.

 28. Çok Çok Teşekkür Ederim Kerim Bey Şimdiden Hayırlı Bayramlar Önereceginiz İngiliz Tuzu Alacağım yer veya site varmı Halka Hizmet Hakka Hizmettir İşlerinizi bir tarafa koyup milleti bilnçlendirmeniz ve bilgi paylaşmanız ayriıca onure bir davranıştır

 29. merhaba Kerim bey,

  bayram haftasi sonrasi insallah bende kürü yapmayi planliyorum. greyfurt yerine limon kullanacagim. sizde problemm olmaz yazmistiniz. benim de safra kesemde en buyugu 5mm olmak uzere taslaar oldugu soylendi. birde ayrica et parçasi gibi birsey oldugundan bahsetmisti suan tam olarak hatirlayamiyorum. bi sorun olacagini dusunmuyorum fakat size de bir danismak istedim.

  • Merhabalar Melih bey, öncelikle geçmiş olsun. İltihabi bir durum yoksa sorun olmaz. 5 mm sorun olmaz kür ile düşürebilirsiniz.
   Bende şu anda kürü uyguluyorum. Greyfurt bulamadığım için limon kullanıcam. Limon kullanmanızda hiçbir sorun olmaz.

    • Melih bey, et parçası varsa büyüklüğü önemlidir. 1 cm geçiyorsa doktor kontrolünde tetkiklerini yaptırmanız gerekiyor. Aşırı yağlı beslenme bu poliplerin oluşmasına neden olabiliyor. Kolestrol birikimindende olabiliyor. İltihaplı poliplerde var. Önemli olan doktorun bu konudaki teşhisidir. Dediğim gibi 1 cm geçmişse tetkiklerinizi yaptırmanızı doktor kontrolünde olmanızı tavsiye ederim. İyi bayramlar dilerim

     • en büyüğü 5mm çapında et parçası ve taş dendi. bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. tuzu bekliyorum geldiği an kürü yapacağım. size de iyi bayramlar.

 30. birde Kerim bey ingiliz tuzu iciin bu ürün doğru secim mi bir danismak istedim size ?
  link paylasmak yasak mi bilmiyorum ama bu seferlik maruz gorun :/

 31. Linki bizimlede paylasirsaniz cok sevinirim kerim bey benimde en buyugu 0.65 cm insallah duser kanala sıkışmasından ve sariliga yol acmasindan cok korkuyorum umarim kurtulurum.

  • Merhabalar Musa bey, evvelsi günü kürü uyguladım. Halsizlikten yazamadım geç yazıyorum. 6,5 mm taşları rahatlıkla düşünebilirsiniz. Normalde kanal genişliği 0.5-1 cm arası genişlikte oluyor. Kürü anlattığım şekilde yaparsanız faydasını göreceksinizdir.

 32. Iyi aksamlar ben de en buyugu 1cm olan cok sayida tas oldugu soylendi kürünüzü gecen hafta uyguladim ilk defa ve sayamadigim kadar cok yesil renkte tas ve beyaz renkte kristaller düstü.cok umutlandim sayenizde.ultrasonda hala cok sayida tas görünüyor ama herhalde 2.sinde daha da azalir.tek korkum uygalsma sonrasi kanalin tikanmasi.tekrar cok tesekkurler yine bilgilendirme yaparim cünkü yeni yapacak olanlara da fikir vermek acisindan yapanlarin yorumlarinin cok onemli oldugunu düsünüyorum iyi günler

  • Duygu hanım bende evvelsi gün uyguladım. Halsizlikten geç yanıtlıyorum. Benimde ultrasonda 1 tane 1 mm taş yazıyordu ama 15 tane taş düşürdüm. 1 taneside 3 cm büyüklüğündeydi. Taşları düşürmenize çok sevindim. İnşallah sonraki kürlerde tamamen temizlemiş olursunuz. İyi bayramlar diliyorum

 33. Mrb bende ultrasonda 14 ml taş görünüyor diyor ameliyat denildi.bu uygulama sonrasında kanalı tikama ihtimali var mı.uygularsam bu boyuttaki taş düşer mi?

  • Merhabalar Merve hanım, çok geçmiş olsun. Kür uygulamasanız bile taşın safra kanalına düşme riski var. Ama kürü uygularsanız bu büyüklükteki bir taşı rahatlıkla düşürebilirsiniz. Kürü uygulamadan 1 hafta önce günde 1 litre elma suyu tüketirseniz. Çok daha rahat taşları düşürebilirsiniz.

 34. Kerim bey merhaba 1 ay kadar önce saframda 4-5 adet en büyüğü 1,5 cm olan taş olduğunu öğrendim. Hiçbir ağrım rahatsızlığım yoktu. Doktorlar hemen ameliyat olmam gerektiğini söylüyor. Ameliyatta olmak istemiyorum yazdığınız kürü uygulamayada korkuyorum açıkçası ağrı vs oluyor mu?
  Ayrıca tuzu satın alabileceğim link gönderirseniz çok sevinirim.

  • Merhabalar Emre bey, Öncelikle size de geçmiş olsun. Safra taşı tespitlerinde Doktorlar en başındayken ameliyatla almayı tercih ederler. Sebebi eğer yaşınız ameliyat olmak için uygun yaşta iseniz tansiyon, şeker vs gibi kronik rahatsızlıklarınız yoksa her şey normalken alınması tercih edilir. 4-5 adet 1,5 cmlik taşlar eğer iltihabi ve pankreatit bir durum teşkil etmez. Ama bu kürü uygulamasanız da taşlar safra kanalına düşebilir safra kanalını tıkayıp sarılık,pankreaitit gibi sorunlara neden olabilir. Safra kanalına düşemeyecek kadar büyüklükte taşlarda zamanla safranız da birikip safra ağzını tıkayabilir yine aynı hastalıklara neden olabilir.Hatta safra duvarına sürtünerek safrayı tahrip eder yine iltihaba neden olur. Kısacası bu riskler kürü uygulamasanızda vardır. Bu kürü size tavsiye ederim, uygulamayı aynı dediğim şekilde yaparsanız bir sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum. Kür sırasında herhangi bir ağrı hissetmiyorsunuz sadece ishal ve buna bağlı halsizlik oluyor. Safra kesenizde iltihap yok dimi?

 35. Arkadaşlar buradaki kürü geçen gün harfi harfine uyguladım ve saymadım ama en az 20-30 adet bezelye büyüklüğünde taş düşürdüm ve inanın çok rahatladım gaz ve şişkinlik sorunlarımdan kurtuldum umarım tamamen bitmiştir ama tekrarını zamanı gelince yine yapıcam. Benim dikkat ettiğim asıl taşların zeytinyağı ve limonu içtikten sonra düşmeye başlamasıydı. Yani acele etmeyin ilk tuvalete çıktığınızdan itibaren düşmeyebilir kürü tamamen uygulayın sabırlı bi şekilde faydasını göreceksiniz ertelemeyin ?

 36. Meraba.. Safra kesemdeki tas bir kac yil once 25 mm idi. Rahatsilik vermedigi icin doktora gitmedim. 20 gundur aksam cok yefigimde agrilarim oluyor. Bu kuru yapsam tasim daha da buyuduyse de duser mi?

  • Merhabalar Selma hanım, birkaç yıl önce kontrol olmuşsunuz şimdiki güncel durumunuzu öğrenmek için tekrar muayene olmanızı tavsiye ederim. Ağrınız varsa iltihabik bir durum söz konusu olabilir. Sonucunuzda iltihap yoksa kürü rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

 37. Kerim Bey oncelikle tarifiniz icin teşekkürü borc biliyorum. Şikayetlerim tavan yapmisti agri vardi siddetli ayrica kasinti oluyordu minik minik kasintili bazen buyuk boyutlarda ürtiker(dabaz denilen)geçiriyordum sık sık.Yemekten sonra sürekli bir siskinlik hazimsizlik oluyordu. Doktor safra keseniz tas dolu deyince zaten moral de kalmamisti ama ameliyattan ziyade kaybedecek birseyim yok diyerek arastirdim ve onerdiginiz kürü uygulamaya karar verdim.Linkte paylasilan ürünü siparis verdim.(tadi berbat bu arada)her bardaktan yarim saat sonrada bol su içtim.Suan şükürler olsun cok rahatim agrim kasintim gecti ama tamamen bitmediğini hissediyorum.Bir sonraki kuru 3 hafta sonrasi musait olamadigim icin 4 hafta sonra uygulayacagim.Çok geç olmaz inşallah.Çok Koyu yesil yuvarlak parcalar gordum sasirdim yedigim seyler mi acaba dedim imkansizdi degildi yumusakti ama ben tas sertliginde bekliyordum ama büyük bir rahatlama sagladi çok teşekkür ederim ve herkese tavsiye ederim.Sadece magnezyumu tepeleme kasik koydum silmemi olmaliydi onu bilemedim.

  • Merhabalar Musa Bey,İnanın çok mutlu oldum Musa bey,özellikle bu son günlerde olumlu çok mesaj alıyorum ve gerçekten mutlu oluyorum. Bir sonraki kürü 4 hafta sonra uygulamanızda herhangi bir sorun olmaz ama 4 haftayı geçirmeyin. Madem safra keseniz doluymuş bu seferki yapacağınız küre 1 hafta kala günde 1 litre elma suyu tüketin daha çok taş dökebilirsiniz. Yine okuyucularımızdan bir kardeşimiz elma sularının hangisi daha uygun olur diye araştırma yapmıştı içerik olarak Dimes meyve suyunu tavsiye etmişti. Evet safra taşı bilrubin ve safra suyu çökeltisi olduğu için süngerimsi bir dokusu oluyor. 1 Yemek kaşığını doldurduktan sonra direkt suya katabilirsiniz. Tekrar çok geçmiş olsun.

 38. Öncelikle paylaşımınız için çok çok teşekkür ederim. Yaklaşık 3-4 yıldır sabaha kadar ara ara mide ağrısıyla uyandığımda genelde gaz sancısı diyip serumlayıp yolladılar. 10 gün önce ise dayanılmaz bir ağrıyla gittiğimde tüm gece ne yaptılarsa geçiremediler ağrıyı. Safra kesemde iltihap oluşmuş. Bütün bayramı hastanede ilaç tedavisi ile geçirdim. Hala ilaç kullanıyorum fakat bu hafta bitiyor, pazartesi ise ultrasonlu kontrolüm var.

  Eğer kontrolde iltihabım geçmiş olursa uygulamamda herhangi bir problem yaşanır mı? 20 civarı ameliyat geçirdiğim artık ameliyat fobisi oluşmaya başladı. Hele ki bir organımı kaybetme fikrini kabullenmek istemiyorum. Teşekkürler şimdiden..

  • Çok geçmiş olsun Harun bey,Safra iltihaplandığında gerçekten sancısı çok kötü oluyor. Hazımsızlıkta cabası, İltihabınız geçtiyse kürü uygulayabilirsiniz. Ama ultrason sonucunda taş büyüklüklüklerinide dikkate almak lazım.Ultrason sonucunu aldığınızda tekrar yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım Harun Bey,

   • tekrardan merhabalar. biraz önce ultrasondan çıktım. en büyükleri 27mm olmak ile birlikte bir sürü taşım varmış. başka bir sorun çıkmadı. öneriniz nedir?

     • Merhabalar tekrardan. dün itibari ile kürü uygulamış bulunuyorum. alaturka tuvalet olduğu için düştü mü düşmedi mi çok takip etme fırsatım olmadı fakat 2-3 milimlik küçük küçük şeyler gördüm. limon-yağ karışımını içip sağ tarafa yattıktan sonra sanki saframdan bir şeyler kayıyormuş ya da çıkıyormuş gibi hissettim. 3 hafta sonra aynı kürü tekrar uygulayıp ultrasona gitmeyi planlıyorum. başka tavsiyeniz var mı?

      bu arada hayatımda tattığım en iğrenç şey diyebilirim. o kadar iğrençti ki, yağ içmek bana lüks gibi geldi resmen 🙂

     • Harun bey, safra kesesinin tamamının temizlenmesi 4-5 kür sonra oluyor genelde, kitleriniz bittikten sonra girerseniz daha iyi olur. Tadı konusunda da kesinlikle katılıyorum size ? zamanla alışırım diyorum ama alışılmıyor maalesef. ??

 39. İyi akşamlar Kerim bey. Mayıs 2019 da iki hafta boyunca midem ağrıdı. Sonra ağrı karnın sağ üst köşesine yöneldi. Sirta da vuruyordu.O zaman anladım safra kesesinde sorun olduğunu.. Dr.a gittim. Yapılan ultrasonda 5mm çapında taş olduğu söylendi. Bu ara ben araştırmalarım sonucunda her gun 5 limonun suyunu içmeye başladım.. Bir fayda goremeyince Abidin Salih in karaciğer temizliğini 18 haziran gecesi yaptım. Bana bir tane taş demislerdi.. En büyüğü 15 mm. olan 27 tane taş düşürdüm. Fakat ağrım kesilmedi. 10 gün sonra ultrasonla baktırdım radyolog safra da bir şey göremedi. Sancı devam edince çiğ beslendim ve 22 temmuzda 2. kez karaciğer temizliği yaptım. Bu kez en büyüğü 2-2,5 cm büyüklüğünde 10 dan fazla taş düşürdüm. Yine de sancı artarak devam etti. 5 gün önce tekrar dr.a gittim . Tahliller normal çıktı. Ultrasonda 6mm.lik bir tane taş olduğu söylendi. Dr enzim ilaçları verdi. Eriyebilecegini söyledi.Sancim çok . Uzun süreli ağrı beni depresyona sokuyor. Yaşam kalitem çok düştü. Bu kez sizin yöntemle safra kesesi temizliği düşünüyorum. Siz ne önerirsiniz? Değerli vaktinizi aldım. Hakkınızı helal edin.

  • Merhabalar Süheyla hanım, çok geçmiş olsun. Demek ki safra keseniz çok dolmuş, ağrı ve hazımsızlığını düşünemiyorum. Limon suyunun fayda getireceğini çok sanmıyorum. Sadece safra suyu salgısını arttıracaktır ama taşlarınız yerinde duracaktır. Anlattığınızdan anladığım kadarıyla safra keseniz dolu olunca karaciğerinizde de oluşan taşlar safraya dökülemedi. Aidin Salih’in kürünü uygulayınca safra keseniz boşaldı ve bir süre sonra karaciğerdeki taşlar tekrar safraya düştü onların rahatsızlığını yaşıyorsunuz. Safra yollarınızı kontrol etmişlerdir muhtemelen, safra yoluna düşen taş ağrı, ateş ve terleme yapar. Bu kürü uygulayabilirsiniz faydasını göreceğinize eminim ama size tavsiyem kürü yapmadan önce 1 hafta boyunca günde 1 litre Dimes elma suyu tüketerek safra içerisindeki çamur ve taşları gevşetmek. çok daha rahat taş dökmenizi sağlayacaktır. Sonra kürü uygulayın, kürden sonra 1 gün hafif karnınızda ağrı hissedebilirsiniz bu gayet normal bir durum,bir sonraki kontrolünüzde CRP sonucunuda kontrol ettirmenizi tavsiye ederim. CRP kandaki iltihabı gösterir. Yüksekse vücudunuzda bir enfeksiyon olduğunu gösterir. Daha garanti bir sonuç almış olursunuz. İstediğiniz zaman soru sorabilirsiniz elimden geliyorsa seve seve yardımcı olurum. Sizlerde hakkınızı helal edin. Saygılarımla

 40. Günaydın Kerim bey. İlginize teşekkür ederim. Hemen elma suyu içmeye başlıyorum. Haziran ayında ki ölçümde CRP normaldi. Ama tavsiyenize uyarak yeniden baktiracagim. Şu anda hazım sorunu hat safhada. Ağrı da olduğundan uzun süredir salata yiyorum. Tavsiyelerinize uyarak yeniden safra temizliği yapacağım. Sonuçları sizinle paylaşırım inşallah. Selamlar saygılar.

  • CRP normalse çok iyi iltihap durumu elenmiş oldu. Kürden sonra sabahları aç karna kırkkilit otu çayı akşamlarıda iğde çayı tüketebilirsiniz. Mesela 3 hafta üçün 1 – 1,5 hafta içmeyin bir süre bu şekilde devam ederseniz safra ve karaciğerdeki taşları eritiyor. Tabi bu kürdeki gibi anında sonuç alamıyoruz 1-2 ay kadar devam ediyoruz. Safra temizlense bile maalesef vücudumuz üretmeye devam edecektir. Bu bitkisel çay ile bu oluşumu engelleyebiliriz.

 41. Merhaba Kerim Bey. Tarifinizi eşim için denedik. Eşimin safrasında 4 adet en büyüğü 20mm olmak kaydı ile 4 adet taş olduğunu öğrendik. Bunlardan 1 tanesi kanalda görünüyormuş. İlk kürü 1 hafta önce denedik. Eşimin kan gurubu A Rh . Bir sonraki kürü ne zaman yapabiliriz.

  • Çok geçmiş olsun Mustafa Bey,İlk kürü yaptıysanız ve taş kanaldaysa 2 hafta aralıklarla yapabilirsiniz. İlk kürde düşen taş var mıydı? Diğer kürü yapana kadar ki zamanda günde 1 litre elma suyu içmenizi tavsiye ediyorum. Taş ve çamurun yumuşamasında oldukça etkili oluyor.

   • İlgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ederim Kerim Bey. Elma suyu içmeden yapmıştık. Taşın çıktığını göremedik. Yanlız yapmadan önce bize 1 taş var oda 16 mm demişlerdi. Az önce kontrol için gittiğimizde 4 adet taş var dediler. En büyüğüne 20 mm dediler. Bu gün kürü yapalı 1 hafta oldu. Cumartesi günü tekrarlasak mı acaba.?

    • Rica ederim Mustafa Bey, Ultrason tetkik sistemlerinde ilk başvurulan diğerlerine nazaran en basit tetkik sistemidir.Sağlık görüntü alabilmek için ultrason çekilmeden önce bünyeye göre 1-2 litre su yudum yudum içilir ve idrar kesesinin dolması beklenir.Bu şekilde yapılırsa idrar kesesi dolu olduğu için yaptığı baskı nedeniyle görüntüleme çok daha iyi oluyor. Ama maalesef hastanelerde çok sıra olduğu için bu şekilde uygulanması çok zor o yüzden uygulamayı yapan doktor nefes alıp tutturarak bu etkiyi yakalamaya çalışıyor. O yüzden de sonuçlar değişken çıkabiliyor. Mesela bugün ultrason çekilin çıkan sonuçla yarın su içerek çekilen ultrasonun sonucu farklı olabilme ihtmali var. Bu doktor ihmali veya hatası değil ultrason tekniğinden kaynaklanıyor. Kanalda taş varsa MR çekilmesi daha iyi netice vereceğini düşünüyorum. Tabii doktor daha iyisini bilir. Kür uygulanırken iki kürün arasındaki zaman herhangi bir zarardan değil vucudun alışıp tepki vermemesini engellemek için fikrimi söyleyecek olursam sizin yerinizde olsam en az 2 hafta beklerdim. Emin olun çok daha faydalı olacaktır. Eşinizin kanalda taş olmasından dolayı ağrısı varsa haftasonu deneyebilirsiniz. Ama elma suyunu da muhakkak günde 1 litre içsin, bol bol da su içsin ki kandaki toksinleri vs atıp daha iyi detoks etkisi sağlasın

 42. Tekrar merhaba. Kerim bey rahatsızlığınızı az önce yazınızı tekrar okuyunca ögrendim. Öncelikle can i kalpten geçmiş olsun. İnternette daha önce karşılaştığım aşagıdaki sitede size yardımcı olacağını düşündüğüm bilgiler var.
  Bu bilgileri araştırmanızi tavsiye ediyorum.

  • Çok çok sağolun Mustafa bey,makaleyi okumayı biraz önce bitirdim ve yazılanlar oldukça ilgimi çekti. Karaciğerimle ilgili yakın zamanda yaptığım ALT testim yüksek çıkmıştı ve büyüme varmış. Makaleyi tekrar okuyacağım. Tekrar teşekkür ederim Sağolun

 43. Kerim bey meraba bendede safranda taslar var ağrıyla gittim acile çok şiddetliydi neyseki 3 gün sonra dindi ağrılarım antibiyotikle tomografiyle belli oldu enson 7 m di simdi nedir durum bilmiyorum ameliyat dedikleri için bidaha gitmedim korktum bende bu detoksu yapmak istiyorum bir sıkıntı yasarmiyim duserebilirmiyim lütfen bana yardımcı olurmusunuz.

  • Merhabalar Hanife hanım, muhtemelen küçük taşlar safra kanalına düştüğü yada iltihap olduğu için ağrı yapıyordu. 7 mm taşları detoksla rahatlıkla düşürebilirsiniz. Ama makaleyi okuyup uyarıları ve uygulamaları dikkate almanızı rica ediyorum.

    • Merhabalar Hanife hanım, küre 18:00 da başlayacaksanız 14:00 dan sonra aç kalmanız yeterli olacaktır. Daha sağlıklı olması için ben sabah hafif kahvaltı yapıyorum gün içerisinde elma suyu tüketiyorum. Taşlar düşerken herhangi bir ağrı hissetmiyorsunuz.

  • Merhabalar Duygu hanım, evet maalesef çünkü safra taşı safra kesesinin düzgün çalışmamasıyla ilgili bir sorun, beslenmenize dikkat ederseniz oluşumu geciktirebilirsiniz. Özellikle sık yumurta ve yağlı yemekler yemekten kaçının, ani kilo kayıpları da safra taşı oluşumunda büyük etkendir. Var olan taşları 3 hafta boyunca sabahları kırk kilit otu çayı akşamları da iğde çayı içerseniz safra taşını erişebiliyor. 3 haftadan sonra 1 hafta ara verip devam edebilirsiniz.
   Ama bu kürü safra taşınız olmasada senede birkaç kez yapmanızı tavsiye ederim. Hem vücuda magnezyum takviyesi hemde sindirim, boşaltım ve karaciğer/safra kesesini temizlemiş detoks yapmış olursunuz.

 44. Merhaba. Annemde yaklaşık altı yedi yıl önce, çok minik safra taşları görüldü. Doktor, ameliyata gerek olmadığını, büyüme kaydedilirse müdahale edilebileceğini söyledi. Son bir haftadır safra taşı belirtisindeki şikayetleri var. Sürekli sağ üst karın ve sırt ağrısı, geçmeyen hafif bulantı gibi. Hastaneye gitmeye ikna edemiyorum. Rahmetli babam doktor hatası ve ihmal yüzünden öldüğü için kesinlikle artık annemi hastaneye sokamaz oldum. Bildiğim kadarıyla geçmişte safra taşı öyküsü var. Ağrıları artık uyutmuyor. Bu da onda aşırı sinir yapıyor ve dolayısıyla tansiyon 15-16 larda geziyor. Annem için uygulasam mı diyorum.
  Bir de bazı sorularım olacak :
  * Gece 22:00 de içilecek olan zeytinyağı ve greyfurt suyu karışımına epsom tuzlu su ilave edilecek mi?
  * İçip sağ tarafa doğru yattığımızda cenin pozisyonunda mı yatmak gerek yoksa ayakları uzatmalı mıyız?
  * İlk gün saat 14:00 öncesinde yemek yiyebilir miyiz? Yenirse ne çeşit besin daha uygun olur?
  Çok soru sordum biliyorum. Hakkınızı helal edin. Kusuruma bakmayın lütfen. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Merhabalar Nur hanım, öncelikle çok geçmiş oldun Babanız için Allah rahmet eylesin. Nur hanım eğer bulantısı varsa safra iltihabı, pankreatit veya safra taşının kanala düşmüş olabilme olasılıkları var. Şahsi fikrim doktor muayenesinden geçmesi iltihap yoksa kürü uygulayabilir. 6-7 yıl uzun bir zaman taşlar büyümüştür emin olmak lazım,
   * gece içeceğiniz greyfurt ve zeytinyağı karışımına epsom su olmayacak. Sadece zeytinyağı ve greyfurt

   * sağ tarafa yattığınızda ben cenin pozisyonunu tercih ediyorum ama şart değil ayaklarınızı uzatabilirsiniz. Hatta sağa yattığınızda hafif yüksek bir yastık koyarsanız daha iyi olur.

   * saat 14:00 a kadar hafif bir şeyler yiyebilirsiniz. Mesela hafif bir kahvaltı, İngiliz tuzunun tadı biraz kötü tok olursanız veya kür sırasında bir şey yerseniz mideniz bulanır 1-2 o bulantıyı çekebilirsiniz. Ben sabah 7:00 gibi kahvaltı yapıyorum. Saat 14:00 a kadar sıvı tüketiyorum. Bazen kahvaltıyı hiç yapmıyorum sadece sıvı bir şeyler içiyorum.

   Nur hanım istediğiniz zaman aklınıza bir şey takılırsa sorabilirsiniz. Mümkün olduğunca erken dönmeye çalışıyorum.

 45. Merhaba,
  7 Temmuz ‘da ilk kez bu atağı geçirdim. Cıpro ve Flagly antibiyotik tedavisi ile sorun o an için çözüldü. 19 Ağustos ‘ta aynı atağı tekrar geçirdim. İltihabın geçmesi için İlave farklı antibiyotik ve iğne tedavisine hekim aracılığıyla bugün (26 Ağustos) başladım.
  UltrAson raporu : Safra kesesi hafif distandü olup duvar kalınlığı 4.5 mm ile artmıştır. Lümende seviye veren çamura ait görünüm izlendi. Ayrıca sistik kanal içerisinde olduğu düşünülen 9mm çapında taş ekosu ve inrtahepatik safra yollarında santral kesiminde sol lobda belirgin olmak üzere dilatasyon izlendi.

  Taşın kanalda olması kürü engeller mi ?
  İltihap sonrası mı küre başlanmalı ?
  Teşekkürler ?

  • Çok geçmiş olsun Mesut bey, iltihabınız devam ederken kürü uygulamamanızı tavsiye ederim. Bildiğim kadarıyla distandü gerginlik ve safrada gaz sıkışması demek. Bünün için doktor ameliyat önerebilir size, safra yolunuzda dikatasyon görülmüş yani gevşeme, tüm bunların iyileşmesini beklemek en doğrusudur. Tedavi sonrası kontrol ultrasonunda çıkan sonuca göre kürü uygulayabilirsiniz.

 46. Iyi gunler ben bugun 2.uygulamami yaptim ilki gibi buyuk taslar dusmedi 1.2 tane buyuk vardi ama akan sivi sabah 11 de bile yesil sari aralarinda cok kucuk parcalar seklinde.bendeki taslar cok sayida ve kücüktü.uzun süredir elma suyu ıcıyorum sabahlari limon suyu iciyorum ve turk kahvesi ile bir tane bitter cikolata yiyiyorum agrilarim azalmisti.acaba bu düsenler parcalanan taslar olabilir mi? parcaciklar suyun uzerinde kaldi cunku.ama bu sefer biraz mide bulantisi oldu

  • Merhabalar Duygu hanım, ortalama 4-6 kür sonra safra keseniz temizlenecektir. Eğer kür yapmasaydınız o küçük taşlar bir süre sonra büyüyecek size rahatsızlık verecekti. Elma suyu ve limon suyu içmeniz güzel, düşen taşlar ilk kürü uyguladığınızda karaciğerinizdeki safra taşlarıdır. İngiliz tuzu sayesinde damarlar gevşiyor ve genişliyor bu sayede karaciğerdeki taşlarda safra kesesine tekrar doluyor. Safra taşı böbrek taşı gibi değil yani kırılmıyor. Çökelti olduğu için özgül ağırlığı çok düşük bu yüzden su yüzeyinde durabiliyorlar. Hatta safra taşlarını saklamak isteseniz 3-4 gün sonra erimiş olduğunu göreceksiniz. Sabahları aç karna kırk kilit otu çayıda içerseniz safra taşlarının erimesine yardımcı olacaktır. Geçmiş olsun.

 47. Merhaba kerimkul bey,
  Dun kürúnüzü uyguladim. Sabaha karsi irili ufakli o kadar cok tas doktum ki resmen safra kesem dolu imis. Herhangi bir sorun yasamadim . O kadar dolu olmasindan dolayi sanirim sıkıntılarim artmis. Acaba halen tas varmidir. 3 hafta sonra tekrar kür yapmayi dusunuyorum. Siz ne dersiniz. Kolay gelsin…

  • Demek safra keseniz gerçekten doluymuş, taş döktüğünüze çok sevindim. Taş hala vardır. Ama size rahatsızlık verecek derecede değil, 3 kür daha yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü safranız dolu olduğu için karaciğerinizde ki safra taşları safra kesenize tekrar dolacaktır. Onları da temizlemek lazım, hatta şöyle yapabilirsiniz bu sizin ilk kürünüzdü 2 nci kürü 2 hafta sonra diğer 2 kürü 3 hafta aralıklarla yapabilirsiniz. Küre başlayacağınız hafta günde 1 litre elma suyu içmenizide ayrıca tavsiye ederim.

 48. Kerim bey merhaba, ben de bu gece kürü uyguladım. Rabbime çok şükür, irili ufaklı 50 civarı taş döktüm. Dõkülen taşlar sert değil, bastırınca parçalanıyor. Sizden Allah razı olsun, çok teşekkürler. Sayfanız oldukça bilgilendirici ve yönlendirici oldu. Taşların fotoğrafını çektim. İsterseniz yollayabilirim.

   • İyi akşamlar kerim bey benimde safra kesemde taş var sizin kürü yapmak istiyorum ingiliz tuzunu ve nasıl uygulayacagımı bilgilendiren bi yazı gönderebilirmisiniz rica etsem

    • Fatma hanım, iletişim formundan da mesaj gönderdiniz sanırım. 2 kere cevap yazdım ama geri geldi. Sanırım mail adresiniz yanlış girilmiş ben gönderdiğim maili aynen kopyalıyorum.

     Merhabalar Fatma hanım

     Çok geçmiş olsun. Tansiyon, şeker hastalığınız yoksa kullanabilirsiniz. Kür için uygun oranda İngiliz tuzu aşağıdaki adresten inceleyebilirsiniz. Eczaneden alacaksanız magnezyumun suda çözünme oranının minimum %16 olmasına dikkat edin.

 49. Kerim bey merhaba, sizin makalenizi okuduktan sonra ingiliz tuzunu temin ettim. inşaallah bu kürü bu gece uygulayacağım. safra kesesinin üst bölgesinde ağrılarım var sanırım iltihap var fakat her gece ağrı olur mu diye korku yaşamaktan bıktım. elma suyu da da içmedim, ne olursa olsun bugün deneyeceğim. (2cm boyunda 2 adet taş varmış) inşaallah sonuç elde ederim. saygılar…

  • Osman bey çok geçmiş olsun. İltihap olduğundan emin misiniz eğer öyle ise doktora gitmenizi ve iltihap için tedavi görmenizi tavsiye ederim. Çünkü 2 adet taş bahsettiğiniz gibi ağrı yapmaması lazım, muhtemelen ağrınız iltihaptan dolayıdır.

   • Kerim bey merhaba, cumartesi akşam tarifinize göre kürü uyguladım. safra kesesi taşı düşmedi, fakat sık sık ishal yaptı, siyah renkli bulanık su gibiydi, sonra renksiz su gibiydi. acaba taşları eritti mi?

 50. İyi günler Kerim bey. 30 Ağustos gecesi kürü uyguladim. Bu sefer çamur çok azdı. Fakat en büyükleri 2cm.ye yakın seksenden fazla taş düşürdüm. Bu kadar fazla taş olması beni çok şaşırttı. Buna rağmen hala safra kesesi ağrısı devam ediyor. Bütün tahlil sonuçlarım normal. İltihap yok. Bir taraftan da doktorun verdiği enzim haplarını içiyorum. Bu arada ben ilk iki kürü Aidin Salih ekolüne göre yapmıştım. Onlarda da bir çok taş dökmüştüm. Ultrasonda bir tane taş demişlerdi. 10 gün sonra Dr kontrolum var. Bakalım ne diyecek. Önceden yürüyüş yapardım. Bu ağrıdan dolayı bırakmıştım. Hareketsizlik taş oluşumuna neden olurmuş. 5 gündür ağrıya rağmen yarım saat yürüyorum. İnşallah faydasını görürüm. Size çok teşekkür ederim. Halden anlayan kişiler olduğunu bilmek insanı rahatlatıyor. Çok güzel bir toplum hizmeti yapıyorsunuz. Allah sizden razı olsun. Allah size de şifa versin. Selamlar

  • Süheyla hanım, olumlu sonuç almanıza çok sevindim inşallah en yakın zamanda çok sağlıklı günlere kavuşursunuz. Muhtemelen ilk kürde döktüğünüz taşlar safranızda yer açtı ve karaciğer safra yollarında ki taşlar safraya doldu onları döktünüz. 80 civarı taş dökmeniz hemen hemen safra kesenizin dolduğunu gösteriyor. Kürden sonra birkaç gün safra bölgesinde ağrı çok hafif mide bulantısı çok normal, safrayı tamamen temizlemek için 2-3 kez daha yaparsanız çok daha iyi olacaktır.

 51. İlginize çok teşekkür ediyorum Kerim bey. Bilgilendirmeleriniz benim için çok değerli. Size sağlıklı güzel günler diliyorum.

 52. Kerim Bey Mrb.
  Kürünüzü uygulayacağımı ve sonuçlarını yazacağımı söylemiştim. Kişilere bilgi olsun diye ve büyük bir sevinçle yazıyorum. 1 hafta öncesinden günlük yaklaşık 1 litre elma suyu içtim 07.09.2019 akşamı söylediklerinizi harfiyen uygulamaya başladım. Daha ilk bardakta guruldamalar başladı. Zeytinyağı ve limonsuyu karışımını içtikten yaklaşık 1 saat sonra kücük beyaz taşlar düştüğünü gözlemledim sayısı 5-6 kadar vardı. Sabah 6 da ve 8 de tekrardan tuzlusuyu içtikten 1 saat sonra asıl döküm yaşandı. Ultrasonda 4-5 adet en büyüğü 1.5 cm taş olduğu söylendi ama dökümde sayamayacağım kadar taş döküldü. 3 hafta sonra 2. kürü yapmak için sabırsızlanıyorum açıkçası. Size de çok teşekkür ediyorum Kerim bey bu kürü paylaştığınız için.

  • Rica ederim. Tekrardan geçmiş olsun. Elma suyu taş dökülmesinde çok fayda sağlıyor. İlk kürünüzü uyguladınız sanırım. İkinci kürünüzü 2 hafta sonra diğer kürleri 3 hafta ara ile yapabilirsiniz.

 53. kerim bey kuru bugun uyguladim bitirdim .yesil rengli irili ufakli dokuntuler gordum . yesil rengli yumusak irili ufakli bu dokuntuler safradan gelenler mi dir .yumusaklik sakizdan bile cok yumusak. parmak arasinda hafif kuvvetle eziliyorlar. yesil biber yiyince boyle oluyormu ultrasonda camur teshisi konmustu neyse cavap icin simdiden tesekkurler

  • Merhabalar, geçmiş olsun. Evet safradan çıkanlar yumuşak olur. Böbrek taşı gibi sert değildir. Safrada ki bilrubin ve kolestrol çöküntülerinden oluşur. Saklamaya çalışsanız 2-3 güne kendiliğinden eriyor ve suyun üzerinde durur batmazlar. Tamamen temizlenene kadar kürü yapmaya devam edin. 4-5 kür

 54. kerim bey.1yil için 4 5 kür yeter li mi acaba?yoksa gelen taşlar bitene kadar mi ?ben bu hafta 3. yu yapacağım.ama hala hazımsızlıklari devam ediyor.sadece önceki ne göre safra rahatladi.

  • Mehmet Bey, senede en fazla 6 kür yapabilirsiniz. Genelde 4 veya 5 nci kürde safra temizlenmiş oluyor. Eğer hazımsızlık devam ediyorsa sadece safra değil sindirim sistemi ile ilgili sıkıntınız da olabilir. İngiliz tuzunun banyosu da var o da vücuttaki toksin vs atmada oldukça faydalı şimdi o kürü araştırıyorum. Makaleyi hazırlayınca onuda yayınlayacağım. Sindirim sistemine de iyi geldiği söyleniyor.

 55. Iyi gunler dun aksam 3.kez kürü uyguladim gecen sefer daha cok camur gelmisti ama bu sefer cogunlugu capi 1- 1.5 cm arasi degisen tas düsürdüm kürden once kirkkilit otunu ictim 21 gun. Elma suyu ictim .safra kesemin bosaldigini hissedebiliyorum agrilarim da azaldi.hersey icin cok tesekkurler kürü uygulamaya devam.bir de bu kürde arada bir bagirsak temizligi yapilmasi gerekiyor diye okumustum bununla ilgili bir bilginiz var mi

  • Evet Duygu hanım, safra kesesi taşı taşı olmayanlar bile senede 1-2 kez uygulaması karaciğer ve bağırsaklar için çok faydalı, birde banyosu var o da inanılmaz faydalı toksinleri arındırıyor. Onun içinde yazı yazıcam çünkü dozaj önemli, yakın zamanda yayınlayacağım inşallah

 56. Merhabalar bende 2 cm safra taşı var tesadüfen bir mr da farkedildi suan ağrı ve mide bulantısı var genel cerraha gittim ve en erken 4 kasıma ultrason verdi ben kürünüzü yapmak istiyorum 2 cm olması sıkıntı yaratırmı

 57. Kerim Bey merhaba,
  Bende de 7 mm polip olduğu görüldü. 1 ay sona tekrar ultrasonda bakacağız. Bu arada bitkisel kur uyguluyorum. Ilettigini kur polip içinde etkili olabilir mi? Araştırdığım kadarıyla poliplerin %60 kolesterolden kanalıymış.
  Teşekkürler.

  • Merhabalar Serkan Bey, çok geçmiş olsun. Poliplere etkili olacağını sanmıyorum. İngiliz tuzunun kolestrole etkisi yok. Sadece organları rahatlatıp gevşetiyor. Ama detoks etkisi için kürü uygulayabilirsiniz. Kandaki zararlı maddeleri attığı da biliniyor. Bir ihtimal etkisi olabilir.

 58. Merhaba, bende safra taşı nedeniyle zor ve sıkıntılı günler yaşadım 2 gün önce laparaskopik operasyonla aldırdım nur topu gibi max. 0.4mm taşlarım çıktı bol miktarda. Sizin tavsiye ettiğiniz kürü uygulama konusunda cesaretsiz kaldım sebebi düşen taşların kanalı tıkama ihtimali. Böyle bir durumda operasyon daha zor ve uzun geçecek malesef. Iğne olmaktan bilr korkan ben rahatlıkla oldum ameliyatı ve şükür herşey güzel geçti. Ağrı vs çok az, çekilin taş ağrısına hiç değmezmiş. Kişisel tavsiyem kürü uyguladıktan sonra mutlaka ultrason yaptırın, geçiçi rahatlama hissine inanmayın. Allah herkese şifa versin…

  • Merhabalar Mehmet Bey, çok geçmiş olsun acil şifalar dilerim. Sadece kür uygulama değil safrasında 1 cm e kadar taş olan kişilerin bile her an safra kanalına taş düşme riski var. Kür yaparken böyle bir durumda kalınırsa tekrar ingiliz tuzu kürü uygulandığında taş düşüyor. Kötü olanı düşünelim taş inatçı çıkarsa endokopi ile oniki parmak bağırsağına itiyorlar. Benim muhtemelen 5 seneyi geçti. Her sene uyguluyorum. Hiç safra problemi yaşamıyorum. Ama saframı aldırsamda ağrı ve hazımsızlık şikayetlerinin geçeceği garantisini veremiyorlar. Dünya sağlık örgütü verilerine göre safra ameliyatı olan kişilerin %65 gibi yüksek bir oranın ağrılarının geçmediğini, hazımsızlık yaşadıklarını yayınlamış. Özellikle ağır yemeklerde hazımsızlık rahatsızlık veriyormuş. Sebebide safra kesesi varken safra sıvısını karaciğer orda depoluyor ihtiyaç anında onikiparmak bağırsağına sindirime yardımcı olsun diye boşaltıyor. Safra olmadığında ise bu sıvı karaciğerde üretildikçe bağırsağa sürekli akıyor. Buda sürekli ishal durumuna neden olabiliyor.
   Benim temennim insanlar sağlıklarına kavuşsun sağlıklı yaşasın yardımım dokunursada ne mutlu bana,
   Mesela sizde safranız olmasada senede birkaç kez kürü uygulayabilirsiniz. Karaciğerde biriken bilrubin kolestrol çökeltilerini temizlersiniz ve gerçekten çok güçlü bir detoks olur.
   Tekrar tekrar geçmiş olsun.

 59. Bir de tabii ki ameliyat ilk bakista en kolay cozum hem doktor hem hasta icin.belki 5 yil ameliyattan dolayi bir rahatlama olacak ama sonrasinda safra kesesinin olmamasi illaki problemler doguracaktir.bu benim gorusum tabii zor da kalinirsa alinmali.ama boyle bir yontemi sabirla uygulamak da cok iyi bir cozum bence.

 60. Merhabalar Kerim bey annemde safra taş ile dolu imiş iltihaplanma yapmış hastahanede antibiyotik tedavisi gördük şimdi iyiyiz iltihap kontrol altında bugün kürü yapacağız sonuçlarını paylaşacağım biz her gün elma suyu içmedik ama katı meyve sıkacağı ile ekşiyeşil elma suyu yapıp bir kaç kere içti bir an evvel uygulayıp ilk posta temizliği yapmak istiyoruz en güzel şekilde sonuçlanması dileğiyle paylaşım için çok teşekkür ediyoruz

 61. Vee kür bitti Kerim bey size ne kadar teşekkür etsem az o kadar çok taş döküldü ki anlatamam bir avuçtan fazla bir yarım avuç kadar da alamadik 2 hafta sonra tekrar uygulayacağız herkese tavsiye ediyorum birebir uygulayın mutlaka sonuç alacaksınız arzu ederseniz görsel atabilirim Kucak dolusu Sevgiler ve Sağlıklı uzun ömür diliyorum

  • Çookk sevindim Sevilay hanım, sonucunu merak ediyordum. Safrayla birlikte karaciğer de oluşan taşlarda temizlendi epey bir rahatlatıcı etkisi olacak, 2 nci kürü 2 hafta diğerlerini 3 hafta arayla yaparsanız daha iyi olacak. V