MÜKEMMEL KIZARMIŞ YUMURTA

mukemmel-kizarmis-yumurta-tarifi

MÜKEMMEL KIZARMIŞ YUMURTA

Mükemmel kızarmış yumurta, Bazen çok basit görünen şeyler can sıkıcı olabiliyor. Yumurta kızartmakta bunlardan biri hele birde sağlıklı yumurta haşlama işin içine girdiğinde bir sürü teknikler kullanıyoruz.

KAHVALTININ YILDIZI

Kahvaltının yıldızı sanırım yumurta olur. Bir çok kişi kahvaltıda yumurta yemediğinde doyduğunu düşünmüyor. Aslında doğru düşünüyorlar. Çünkü doğada insan vücudunun tamamını sindirdiği tek besin yumurtadır. Uzun süre tokluk sağlar. Çoğu diyet listesinin demirbaş besinidir. Hatta haşlanmış yumurta ağırlıklı “Yumurta Diyeti” bile var.

FAZLASI ZARAR

Yumurta en çok safra kesesi için riskli bir besin, çok yumurta tüketip az sıvı tüketiyorsanız safra kesenizde taş oluşma riski yüksektir. Beş yıl yarı profesyonel vücut geliştirme ile uğraştığım zaman günde minimum 6 yumurta yiyordum. Sanırım daha sonraları safra taşımın çıkmasına bu beslenme şeklim sebep oldu. Safra keseniz sorunluysa yumurtayı fazla tüketmeyin.

Safra taşınız varsa bu makaleyi muhakkak okuyun. Safra taşı nasıl düşürülür?

Haftada 3 ila 5 yumurta yiyenlerin Tip 2 diyabete yakalanma riski yumurta yemeyenlere göre 2 kat daha fazladır.

Konumuz yumurtanın zararları değil belki daha sonra başka bir makalede bu konuya değinirim. Mükemmel kızarmış yumurta yapma konusuna geri dönelim. Özellikle hafta sonu kahvaltılarının özel olmasını isteriz ya da arkadaşınız, dostunuz misafiriniz yatıya gelmiştir. Sabah kahvaltısını lezzetli ve estetik hazırlamak istersiniz.

Ana demirbaş besinimiz yumurtayı söylediğim şekilde kızartırsanız hem daha sağlıklı olacaktır hemde estetik olarak ta güzel gözükecektir. Tabaklara da yumurtayı parçalamadan servis edebileceksiniz.

Mükemmel Kızarmış Yumurta 2 kişilik

Malzemeler

  • 2 çay kaşığı bitkisel yağ
  • 4 büyük yumurta
  • Tuz ve karabiber
  • 2 çay kaşığı tereyağ (10-15gr), 4 parçaya bölün ve soğuk olsun

Yapılışı

5 dakika boyunca düşük ateşte 30-35 cm yapışmaz tavanızı ısıtın. Tavanız ısınırken 2 yumurtayı bir kaseye diğer 2 yumurtayı diğer kaseye kırın. Dikkat edin sarısını dağıtmayın. Kaselere damak tadınıza göre karabiber ve tuz ekleyin. Ön ısıtma yaparken bitkisel yağımızı tavaya döküyoruz. Duman çıkana kadar ısıtıyoruz.

Isıyı orta-yüksek seviyesine getirin, tereyağı küplerini tavaya ekleyin ve tavayı hızlıca sallayarak karıştırın. Yumurtayı hemen kırmadan önce tereyağlarını eklemek restoranlardaki gibi lezzeti yakalamamızı sağlayacaktır. Hızlıca bir kase yumurtayı tavanın bir kenarına dikkatlice dökün diğer kaseyi de diğer kenara dökün. Yumurtalar birbirine değmesin. Hemen kapağını kapatın ve 1 dakika pişirin.

Tavayı ocaktan alın ve sarısının pişmesi için 15-45 saniye arası bekleyin. Yumurta sarısının üstü mat beyaz olacaktır. Eğer sarısını biraz daha sert isterseniz 2 dakikaya kadar bekletebilirsiniz. İstediğiniz kıvama gelen yumurtaları tabaklara bölüştürün. Kızarmış ekmek, pastırma ile servis edebilirsiniz.

NOT :

  • Yumurtaları küçük kaselere kırmak aynı anda tavaya eklemelerini mümkün kılar, böylece aynı oranda pişirirler.
  • Tavayı bir kapak ile kapatmak yumurtayı yukarıdan ve aşağıya ve yukarıya doğru pişirerek, yumurta sarısını pişirmeden önce beyazı sıkıştırarak ısı ve buharı hapseder.

Afiyet olsun

 

Please wait...

No comments yet, be the first to leave one!

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*