Karaciğer ve Safra Kesesi Taşı Temizleme

Bunlarıda İncele

Karaciğer ve Safra Kesesi Taşı Temizleme Programı: Andreas Moritz Yöntemi

Safra kesesi taşı problemleri yüzyıllardır insanlığın ciddi rahatsızlıklarından birisi olmuştur. Safra taşların varlığı ölümcül bir risk oluşturmasa da hastanın günlük yaşam kalitesini düşürecek ağrı ve ataklara neden olabilir.

Modern tıbbın olmadığı dönemlerde karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıkları farklı uygulamalarla kontrol alınmaya çalışılmıştır. Bu yöntemlerden bir tanesi de ülkemizde İngiliz Tuzu diye bilinen Epsom Tuzudur. Tüm dünyada kullanımı oldukça yaygın olmasına rağmen ülkemizde son 5-6 yıldır popüler hale gelmiştir.

Keşfedildiği tarih 1600’lü yılları söylense de aslında çok daha eskilerden beri kullanılmaktadır. Hint Geleneksel Tıbbında 5.000 yıl, Çin geleneksel Tıbbında ise 3.000 yıldır karaciğer ve safra kesesi problemleri başta olmak üzere kullanılmıştır.

İngiliz Tuzu Kürü’nün mucidi Andreas Moritz

Andreas Moritz sağlık danışmanı, uygulayıcı ayrıca yazardır. Çocuk yaşlarda bazı ciddi sağlık sorunları yaşamıştır. Özellikle kalp kası ile ilgili rahatsızlığından dolayı doktorlar “15 yaşını görmesi mucize olur” diye teşhis koymuştur.

O yaşta hastalığını nasıl yenebileceğini araştırmaya başlamış ve özellikle Ayurveda ile ilgili araştırmalar yapmıştır. Kendi üzerinde uyguladığı bazı geleneksel tedavi yöntemleriyle 15 yaşını görmez dedikleri Moritz 58 yaşına kadar sağlıklı yaşamıştır. 2012 yılında küf solumasından alerjik bir reaksiyon geçirerek ölmüştür.

Kendisi Özellikle Epsom tuzu yani İngiliz Tuzu kürünü tüm dünyaya tanıtmıştır. Ayurveda da çok sık kullanılan Epsom tuzu tedavi yöntemini geliştirmiş şu anda sizlere de bahsedeceğin son halini almıştır.

Yaşadığı dönemde milyonlarca kişi onun kürünü uyguladı sonuçlarını paylaştı hatta gönüllü denekler üzerinde bu safra ve karaciğer taşı temizleme protokolünü uygulayıp doğru sonuçlara ulaştı.

İşte bu yüzden İngiliz Tuzu küründe protokole uymak önemlidir. Beslenmeden, bağırsak temizliği ve kür uygulamasındaki adımlara harfiyen uyulmalıdır.

Karaciğer Taşları

Andreas Moritz kürünü dünyaya tanıtırken birçok doktor veya ilaç firmaları karşı çıkmış ve itibarsızlaştırmaya çalışmıştır. Ama bu kürden fayda görmüş ve sağlığına kavuşmuş hastaların sayısı o kadar fazlaydı ki başarısını gölgeleyemediler.

Günümüzde Karaciğer taşlarının varlığı yeni yeni kabullenilirken kendisi yıllar önce bu durumdan bahsetmiş ve nasıl temizleneceğini anlatmıştır. Şu anda modern tıpta karaciğer taşları yerini almıştır ama çaresi yoktur.

Karaciğerimiz günde ortalama 1 litre safra üretir. Ürettiği safranın bir kısmını safra kesesinde saklar ve konsantre hale getirir. Yani 4 ila 40 kat arasında yoğunlaştırır. Bu süreç safranın etkisini güçlendirir. Yediğimiz besinler on iki parmak bağırsağına ulaştığında salgılanarak besinleri özellikle yağları parçalayarak sindirilmesine yardımcı olur.

Safra Taşları Buzdağının Görünen Kısmı

Safra sıvısının içinde bulunan bazı tuz, bilirubin, kolesterol gibi maddelerin çökerek taş veya çamur oluşturduğunu biliyoruz. Safranın depolandığı alanda taşlar oluşuyorsa günde 1 litre üreten ve toplayıp safra kesesinde depolayan karaciğerde neden oluşmasın.

Çoğu hasta kese içerisindeki taşlardan endişe duymaktadır. Aslında hem karaciğeri hem de safra kesesini aynı anda temizlemeliyiz. Aksi taktirde safra kesenizi aldırsanız bile ilerleyen dönemlerde karaciğer içinde veya ortak safra kanalı içerisinde yeniden taşlar oluşacak ve tıkanıklığa neden olacaktır.

Kısacası safra kesesini aldırarak (ki zorunlu olmadıkça tavsiye etmiyorum) taşlardan kurtulursunuz ama karaciğer ve safra kanallarında taşlar oluştuğunda tıbbi olarak işler o kadar da kolay değildir.

Epsom tuzu kürünün anlatımı

Safra Kesesi Alınmasının Gerçek Etkileri: Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücuttan bir organın alınması, genellikle en son başvurulması gereken bir çözüm yoludur. Çünkü her organın vücutta belirli bir işlevi vardır; eğer oradaysa, önemsiz olduğundan değil, hayati bir rolü olduğundan dolayıdır. Safra kesesi alımının da kesin bir çözüm sunduğu düşünülebilir; ancak safra kesesi alınan hastalar üzerinde yapılan araştırmalar, ameliyat sonrasında bile hastaların %60’ının ağrı şikayetlerinin sadece geçici bir süre azaldığını, ardından şikayetlerin tekrar baş gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu araştırmalara çeşitli bilimsel kaynaklardan ulaşılabilir.

Peki, neden bu hastaların yarısından fazlasında şikayetler tekrar başlar? Sorunun asıl kaynağı, daha önce de belirtildiği gibi, safra kesesi değil, karaciğer içinde oluşan taşlardır. Safra kesesi olmadan, karaciğerde oluşan taşlar doğrudan ince bağırsağa geçmeye başlar ve bağırsakta biriken bu taşlar zamanla karın ağrısına yol açar. Karaciğer, günde yaklaşık 1-1.5 litre safra suyu üretir ve bu sıvıyı gerektiğinde, özellikle yağlı yemekler tüketildiğinde sindirime yardımcı olmak için safra kesesinde depolar. Safra kesesi, ihtiyaç duyuldukça bu sıvıyı on iki parmak bağırsağına boşaltır. Safra kesesi olmayan bir durumda ise, üretilen safra sıvısı depolanmaz ve doğrudan sindirime karışır, bu da fazla safra sıvısının bulunması durumunda ishal ve karın ağrısına neden olur.

pigment taşları

Bu konuda çok daha fazlası söylenebilir; ancak özetlemek gerekirse, safra kesesi taşları ve çamurunun temizlenmesi sizin elinizdedir ve bu yöntem yüksek bir başarı oranına sahiptir. Andreas Moritz’in geliştirdiği bu tedavi yöntemi, 35 yıldır insanlara anlatılıyor ve birçok kişiye yardımcı oluyor. Ancak unutulmamalıdır ki hiçbir tedavi yönteminin başarı oranı %100 değildir ve her bireyin fizyolojik yapısı farklıdır. Uygulama, düşük ihtimalle de olsa bazı durumlarda etkili olmayabilir.

İngiliz tuzu (Epsom tuzu) kullanımı, özellikle yurtdışında, safra taşı ve çamurunu temizlemek için oldukça yaygındır ve erişimi kolaydır; hatta çoğu markette bile bulunabilir.

Okumanı tavsiye ederim: Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür

Karaciğeri, Binlerce Ev ve Sokaktan Oluşan Büyük Bir Şehir Gibi Düşünün

Karaciğeri, içerisinde su, elektrik, doğal gaz, petrol ve kanalizasyon sistemleri bulunan büyük bir şehir olarak hayal edin. Bu şehrin atıkları, kanalizasyon sistemleri aracılığıyla dışarı taşınırken, çöp kamyonları sokakları dolaşarak çöpleri toplar ve belirli yerlerde depolar. Aynı zamanda, şehrin evlerine ve iş yerlerine elektrik, su, doğal gaz gibi hayati ihtiyaçlar ulaştırılır. Her şey kusursuz bir düzen içinde işler.

Ancak bazen beklenmedik aksaklıklar yaşanabilir. Bu durumu, Allah bir daha yaşatmasın, ülkemizde yaşanan büyük deprem gibi bir felaketin yarattığı kaosla karşılaştırabiliriz. Deprem sonrası şehre su, elektrik, doğal gaz verilemez hale gelmiş, telefon hatları işlevsiz kalmış ve genel bir kaos ortamı oluşmuştur. Bu durumda gündelik hayatımızı sürdürmemiz, sağlığımızı korumamız zorlaşır; hastalıklar ve çeşitli zorluklar kaçınılmaz hale gelir.

karaciger

Karaciğerimizde yaşanan bir aksaklık da benzer etkilere yol açabilir. Eğer karaciğerimiz doğru şekilde çalışmazsa, vücudumuzun atıkları etkili bir şekilde temizlenemez, hayati fonksiyonlarımızı destekleyen maddeler yeterince üretilemez ve sağlığımız ciddi şekilde tehlikeye girer. Bu yüzden, karaciğer sağlığımıza özen göstermek, onu koruyup kollamak, yaşam kalitemizi yüksek tutmak için büyük önem taşır.

Karaciğer: Vücudun Çok Yönlü Laboratuvarı

Karaciğer, vücudumuzun en önemli organlarından biri olarak, yüzlerce farklı işlevi yerine getirir ve vücudun her yanıyla bağlantılıdır. Bu hayati organ, gün boyunca vücudun 60 ila 100 trilyon hücresine sürekli olarak besin üretir, işler ve dağıtır. Karaciğerin her bir hücresi, saniyede milyarlarca biyokimyasal reaksiyon gerçekleştirebilir ve bu reaksiyonlar, vücudumuzun tüm hücrelerinin hayati aktivitelerini sorunsuz bir şekilde sürdürebilmesi için gereklidir.

Karaciğer, sadece vücudun enerji ihtiyacını karşılayıp yenilemekle kalmaz, aynı zamanda karmaşık kimyasalları parçalama, protein sentezi gibi önemli görevleri de üstlenir. Eğer karaciğer içindeki safra kanallarında bir tıkanıklık meydana gelirse, organ görevlerini etkin bir şekilde yerine getiremez hale gelir. Bu durum, karaciğerin yeterli performans gösteremediği noktalarda çeşitli hastalıkların başlamasına neden olabilir.

Örneğin, karaciğer beyne yeterli besin ve destek sağlayamazsa, nörolojik sorunlar gibi çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Migren, depresyon, stres, kronik baş ağrıları, baş dönmesi ve daha birçok rahatsızlık, karaciğerin düzgün çalışmamasının sonuçları arasında yer alabilir. Ayrıca kolesterol düzeylerindeki dengesizlikler, alerjiler ve daha önce bahsedilen birçok sağlık sorunu da karaciğer fonksiyonlarının bozulmasından kaynaklanabilir. Bu nedenle, karaciğer sağlığının korunması ve desteklenmesi, genel sağlık ve esenlik için son derece önemlidir.

Sağlıklı Bir Karaciğerin Önemi

Sağlıklı bir karaciğer, dakikada yaklaşık 1-1,5 litre kanı filtreleyerek, her gün 1-1,5 litre safra üretir. Bu, karaciğerin ve vücudun geri kalanının etkin ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Safra kanallarında yaşanan tıkanıklıklar, karaciğerin besinlerdeki toksinleri filtreleme yeteneğini olumsuz etkileyebilir ve bu, karaciğerin vücuda doğru zamanda, doğru yerlere ve doğru miktarda besin ile enerji sağlama kapasitesini kısıtlar. Zamanla, vücudun hassas iç dengesi olan homeostaz bozulur, bu da organlarda aşırı strese yol açar.

Vücuttaki bu dengesizlik, özellikle endokrin hormonlar olan östrojen ve aldosteronun kandaki konsantrasyonlarının artmasına neden olabilir. Hem kadınlar hem de erkekler tarafından üretilen bu hormonlar, vücutta doğru miktarda tuz ve suyun tutulmasını düzenler.

Ödem: Hormonal Dengesizliğin Etkisi

Karaciğer ve safra kesesinde taş oluşumu, safra kanallarının tıkanmasına neden olabilir. Bu durum, hormonların düzgün bir şekilde parçalanamaması ve temizlenememesine yol açar. Sonuç olarak, kanda bu hormonların konsantrasyonları anormal seviyelere yükselir, bu da dokularda şişlik ve su tutulmasına neden olur.

Bazı onkologlar, kadınlarda meme kanserinin önde gelen nedenlerinden birinin östrojen seviyelerinin yükselmesi olduğuna inanır. Erkeklerde ise yüksek östrojen seviyeleri, aşırı meme dokusu gelişimi (jinekomasti) ve kilo alımına neden olabilir. Bu bağlamda, karaciğer sağlığının korunması, hormon dengesinin sağlanması ve ödem gibi durumların önlenmesi için kritik öneme sahiptir.

karaciğer taşları

İngiliz Tuzu Kürü Uygulaması

Bu kür https://www.ingiliztuzu.com adresinden alınmıştır. Çok daha detaylı makaleye ulaşmak için linke tıklayın.

Karaciğer ve Safra kesenizde oluşan taşlardan bu kür sayesinde kurtulacaksınız. Sadece talimatlara uymanız yeterli.

Malzemeler

 • 1 litrelik kavanoz
 • Su Bardağı
 • Yağlı karığımı karıştırmak için kapaklı şişe
 • Kür öncesi ve sonrası için Klasik lavman paketi
 • 710 ml Su (klorsuz)
 • 4 yemek kaşığı (60g) Epsom tuzu(İngiliz Tuzu) (içilebilir olmalı)
 • 120 ml Zeytinyağı
 • 180 ml Greyfurt (içi kırmızı olan en iyisi)

Talimatlar

 1. Akşam Saat 18:00 4 yemek kaşığı (toplam 60 gram) Epsom tuzunu (magnezyum sülfat) 710 ml bir cam kavanoza ekleyin, temiz içme suyu koyun ve iyice çalkalayın. Klorlu musluk suyu olmasın.İngiliz tuzunun tadı kötüdür. İçimi zor olabilir ama soğuk içerseniz daha kolay olacaktır. Siz İngiliz Tuzu karışımını öğlen hazırlayın ve buzdolabına koyun akşama kadar soğusun daha iyi olacaktır. İçme saati gelince için içtikten sonra tekrar buzdolabına koyun.İlk porsiyonu içebilirsiniz (178 ml). Ağzınızdaki acı tadı nötrleştirmek için birkaç yudum su alabilir ya da tadı iyileştirmek için biraz limon suyu ekleyebilirsiniz. Hala tadı kaldıramıyorsanız, az miktarda elma suyu ekleyebilirsiniz. Bazı insanlar dilindeki tat tomurcuklarına değdirmemek için büyük plastik pipetle içiyor. İçerken burun deliklerini kapatıyorlar. Ben denemedim ama işe yaradığını söylüyorlar. Daha sonra dişlerinizi fırçalamanız veya karbonat ile ağzınızı çalkalamanız da yararlıdır.
 2. Saat 20:00 İkinci porsiyon Epsom tuzunu içiniz (178 ml)
 3. Saat 21:45 Greyfurtları (veya limon ve portakalları) iyice yıkayın. Elle sıkın ve suyunu çıkarın. Yaklaşık180 mlgreyfurt suyuna ihtiyacımız var. Genelde orta büyüklükte 2 tane greyfurt yeterli geliyor. 120 ml zeytin yağını kapaklı bir cam kavanoza koyun ve iyice kapatın. Yaklaşık 20 kez çözelti sulanıncaya kadar sertçe sallayın.En iyi sonucu almak için bu karışımı saat 10:00’da içebilirsiniz, ancak baktınız tuvalete gitme isteği var bu adımı 10-15 dakika erteleyebilirsiniz.Saat 22:00 Yatağın başında bekleyin zeytinyağlı karışımı alın ve kolay içim için isterseniz burun deliklerinizi kapatarak için. Bazı kimseler yukarıda da dediğim gibi tadını almamak için büyük bir pipet yardımıyla içmeyi tercih ediyor. Ayrıca kolay içim için bal kullananlarda var. Ama büyük bir çoğunluk tek seferde rahatlıkla içiyor ve hiçbir sorun yaşamıyorlar. Tek seferde içmeye özen gösterin parça parça içerseniz ve bu 5 dakikayı geçerse etkisi yarı yarıya düşecektir. İçtikten sonra dişlerinizi fırçalamak isteyebilirsiniz ama doğru olanı hemen yatağa girmektir.
 4. LÜTFEN HEMEN YATAĞA YATINYatağa girmek safra taşlarını düşürmek için çok önemlidir! Işıkları kapatın ve başınızı yukarıda tutacak şekilde 1 veya 2 yastıkla sırt üstü yatın. Başın karnından yüksek olmalı. Bu şekilde yatmak size zor geliyorsa dizlerinizibaşınıza doğru çekin, sağ tarafınıza uzanın ve başınızı dik tutun. En az 20 dakika boyunca bu şeklinizi bozmayın ve konuşmamaya çalışın! Gözlerinizi kapatın ve tüm dikkatinizi safra kesenize yönlendirin.
 5. ERTESİ SABAH Saat 06:00-06:30 uyandıktan sonra bir bardak ılık su için. Kısa süre sonra üçüncü porsiyon Epsom suyunu için, içtikten sonra dinlenebilirsiniz, kitap okuyabilirsiniz veya meditasyon yapabilirsiniz. Uykunuz varsa yatağa geri dönebilirsiniz. Ancak vücudun dik konumda kalması en iyisidir. Çoğu insan kendini iyi hisseder ama ilerleyen saatlerde enerjiniz biraz düşecektir. Endişelenmeyin.
 6. Saat 08:00 – 08:30 Epsom tuzu karışımının dördüncü ve son porsiyonunu için,
 7. Saat 10:00 – 10:30 Artık taze sıkılmış meyve suyu içebilirsiniz. Yarım saat sonra 1 veya 2 parça taze meyve yiyebilirsiniz. 1 saat sonra normal hafif yiyecekleri tercihen vejetaryen beslenebilirsiniz. Aşırı yememelisiniz ve tamamen doymadan hafif açken yemeyi bırakın. Akşam veya ertesi sabah yavaş yavaş normale dönmeye başlarsınız enerjiniz yerine gelmeye başlamıştır. Takip eden iki gün boyunca hafif yemekler yemeyi tercih edin. Unutmayın, karaciğer safra keseniz neştersiz bir ameliyat geçirdi. İçerdiği toksinleri, atıkları ve taşları vücuttan attı. Buda vücudunuzu halsizleştirecektir. Takip eden 2 gün kendinize iyi bakın. 6 günlük hazırlık sürecinde ve kür sırasında yeterli miktarda su için.
 8. SU TÜKETMEYİN, Epsom tuzunu içtikten sonra su içmeyin 15 dk geçmesini bekleyin. Yağlı karışımı içtikten sonra 2 saat boyunca su içmeyin. Diğer zamanlarda bol bol su içebilirsiniz. Taşların safra kesesinden çıkması için vücudun nemli olması lazım yani hazırlık önceside günlük su ihtiyacınız kadar su içinki vücut yeterince safra sıvısı üretisin. Susuz kalan vücutta kür etkiside düşük olur.
 9. HANGİ DURUMLARDA KÜR YAPILMAZ, Eğer bağırsak tıkanıklığı varsa kür uygulanmaz. İnce bağırsak tıkanıkları(SBO) patalojik süreçlerden kaynaklanır. Bunlara Crohn hastalığı, postoperatif adezyonlar, ardından malignite ve fıtıkda dahildir.
 10. İÇİLEBİLİR EPSOM TUZU, Taşlar düşerken misket gibi  içinizde ilerlediğini hissedebilirsiniz. Bu normaldir. Çoğu kişi hissettiğini bazı kişilerde tam tersini söyler. Epsom tuzundaki magnezyum, safra kanalları kapaklarını gevşetir, genişletir ve açar. Safra sıvısıyla birlikte taşlar yuvarlanmaya başlar. İçmiş olduğumuz yağ da sindirim sistemi boyunca taşların ilerlemesini kolaylaştırır. Herhangi bir ağrı veya spazm olmaz. İçtiğiniz Epsom tuzunda ki magnezyum oranı düşük ve yeterli safra sıvısına sahip değilseniz durum farklı olabilir. Aldığınız İngiliz Tuzunun içilebilir olması ve magnezyum seviyesinin yeterli olması burada önemlidir. Yoksa ağrılı bir süreciniz olabilir.
 11. DÜŞEN TAŞLAR VE KOLESTROL FAZLASI, Yağlı karışımı içtikten sonraki ilk 20 dakika çok önemlidir. Bu süre boyunca kıpırdamamalısınız hatta konuşmamalısınız. Yağlı karışımı içmeden önce tuvalet ihtiyacınızı giderdiğinizden emin olun. Gece boyunca karnınızın üzerine uyumaktan kaçının. Gece boyunca sık sık tuvalete kalkabilirsiniz, gayet normal bir durumdur. Tuvalete çıktığınızda yüzen küçük safra kesesi taşlarını (bezelye yeşili veya bronz renkli, bazı durumlarda siyah) düşürüp düşürmediğinizi kontrol edin. Köpüklü sarı renkli olan ise safra çamuru ve karaciğerdeki fazla kolestroldür.
 12. Karaciğer temizliği sırasında Epsom tuzunun ana etkilerinden biri, safra kanallarının yanı sıra Oddi sfinkterini (safra kanalı ve pankreas kanalının on iki parmak bağırsağına açıldığı yerde bulunan kas topluluğudur. Safra ve pankreas salgısı akışını düzenler.) gevşetip genişletir ve böylece taşların geçişini kolaylaştırır. Epsom tuzu, yayınlanan bir araştırmaya göre safra kesesinin orijinal boyutunun üçte birine kadar büzülmesine neden oluyormuş. Bu büzülme, safra kesesinden taşların atılmasına büyük ölçüde yardımcı olur. Ayrıca Epsom tuzu, taşların salınmasını engelleyebilecek atıkları da temizler.
 13. Epsom tuzuna alerjiniz varsa (bu nadir görülür) ya da aşırı mide bulantısı hissetmenize neden oluyorsa ya da içemiyorsanız, en iyi ikinci seçenek olan magnezyum sitratı kullanabilirsiniz. 21:45 te içeceğimiz narenciye meyvelerini ısınması için oda sıcaklığına alınız.
 14. Kür bittikten sonra eğer koletsrol sorununuz varsa, kilo vermek istiyorsanız programınızı yapıp beslenmenizi ayarlayabilirsiniz.
 15. Epsom tuzu vücutta fazla durmaz en fazla 8 saat sonra vücuttan tamamen atılır  ve hiçbir atık bırakmaz.

SONSÖZ

Kürü başarıyla bitirdiniz. Tebrik ederim. Tuvalette suyun üzerinde gördüğünüz her şey karaciğer ve safra kesenizden çıkan atıklar ve taşlardır. Ufak ufak olanlar milimetrik olabilir, bunlar kolesterol parçacıklarıdır. Yeşil, sarımtırak veya siyah olanlar safra ve karaciğerinizde ki taşlardır. Bir sonraki kürünüzü 3 hafta sonra yapmalısınız. 2’nci haftaya girdiğinizde hazırlığa başlayın ve 3’ncü haftada kürü tekrar uygulayın. Karaciğer ve safra kesesinin tamamını temizlemek kişinin durumuna göre 6-8 kür sonra olabilir. Uyuşturucu, alkol ve yoğun sigara içenler daha uzun sürebilir. Ama 4’ncü kürden sonra rahatlama yaşayacaksınız. Safra kesenizde taş yoksa bile bu kürü güçlü detoks etkisi için çevrenize tavsiye edebilirsiniz. Onlarda karaciğerinden çıkan bu taşları görünce oldukça şaşıracaklardır. Karaciğerinize ne kadar iyi bakarsanız o kadar az hasta olursunuz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
- Advertisement -spot_img

425 YORUMLAR

 1. Muhteşem bir yazı olmuş Kerim bey çok teşekkürler yalnız oy vereyim yazıya derken yanlışlıkla 1 verdim ve düzeltemiyorum üzgünüm 🙁

 2. Efendim merhabalar. Tum yazilarinizi az once okudum. Ultrason sonucumun ozetini yazmak istiyorum.

  “Safra kesesi boyutu artmistir.(92x39mm)
  Duvar kalinligi artmistir(4.3mm)
  Kese lumeninde 12mm ve 8mm capinda 2 adet tas izlenmistir. Koledok normal genisliktdir”

  Usutmeye bagli dusundugum 4 gun hisal sonrasi 4.gunde siddetli bir karin agrisi ile farkettik durumu. Su an iltihabi kurutmak icin antibiyotik kullaniyorum (cipro 500mg). Kür icin ne tavsiye edersiniz. Yorumunuzu bekliyorum.

  • Çok geçmiş olsun Tolga Bey, Safra kesesi iltihabı oldukça can sıkıcı insanın hayat kalitesini bir anda düşüren bir durum. Öncelikle ilaçlarınızı kullanın iltihabı kurutun, doktor iltihabın kuruduğunu onayladığında kürü rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Safra taşları yumuşak yapıda ve organik olduğu için ultrasonda hepsi gözükmez. Kürü yaptığınızda düşen taşları görünce bana hak vereceksiniz. Ayrıca 2 tane taş safra iltihabına neden olmaz eminim daha fazladır. Kür uygulaması oldukça basit, küre başlamadan önce 6 gün boyunca hayvansal protein tüketmiyorsunuz, ağır yemekler yemiyorsunuz ve günde 1 litre elma suyu içiyorsunuz. 6ncı günde burada yazdıklarımı uygularsanız taşlarınız dökülecektir. Elma suyu içmenizin sebebi içerisindeki malik asit safra taşlarını yumuşatıyor böylelikle daha çok taş döküyorsunuz.

   • Hizli Cevap icin cok tesekkurler Kerim bey. Meslegim geregi 2 sene de bir periyodik muayene yaptiriyorum. Temmuz ayinda yaptirdigim ultrason ve kan tahlillerinde hic bi sey cikmamisti sadece kolestrol biraz yuksektir. Doktorum hisal esnasinda asiri guc kaybindan da olusmus olabilecegini belirtmisti.

    Tavsiyeniz gibi suan iltihabin kurumasini bekliyorum. Eve yigdigim alternatif tedavi yontemlerinden Gilaburu nektari ve çin turbundan once sizin kuru denemeyi dusunuyorum. Bu konu hakkinda ne dersiniz merak ediyorum acikcasi.

    Son olarak affiniza siginiyorum cok uzattim ama safralar makat yolundan hisal seklinde mi cikiyor acaba. Gorebiliyormuyuz. Ayrica iltihap gecmesini beklersen ve bundan sonra ki hayatta karacigerimi koruma maksatli diyet onerirseniz cok sevinirim. Neler yesem daha iyi. Sorumun sebebi bu ameliyati sayet olursam aktif meslegim tehlikeye girecek ve pasif goreve cekilecegim

    • Rica ederim Tolga bey, safra taşının oluşma nedenlerinden en önemlisi beslenmedir. Hayvansal protein az tüketeceksiniz, çok fazla yumurta yemeyeceksiniz,ani kilo kayıplarından kaçınmanız gerekiyor. Sebze ağırlıklı beslenme en sağlıklı beslenme, Gilaburu bildiğim kadarıyla böbrek taşı ve kumuna iyi geliyor. Safra taşına pek etkisi yoktur. Bitki çaylarından İğde ve kırkkilit otu çayı safra taşını eritir ama çok uzun sürer. 2 hafta içip 1 hafta dinlenerek tüketiyorsunuz 3-4 ay sürüyor. Safra taşlarının erime şansıda %30 oranında İngiliz tuzu ilk kürden itibaren taşları büyük abdestle döküyorsunuz. Öncesinde aç olduğunuz için ve bağırsaklar temiz olacağı için sadece taş, safra çamuru çıkıyor ve suyun üzerinde kalıyorlar. Yani düşürdüğünüz taşları görüyorsunuz. Safra taşlarını tamamen temizleseniz bile bu kürü her sene yapmanızı tavsiye ederim. kandaki ve karaciğerdeki toksik maddeleri ve bağırsakta kalmış ve şişkinliğe neden olan çürümüş besinleri atarak, yaşam kalitesinizi yükseltmiş ve sağlıklı oluyorsunuz.

     • Allah razi olsun insallah diger arkadaslar gibi bana da faydasi dokunur. Merakla bekliyorum o gunu. İyi geceler diliyorum.

     • Kerim bey tekrardan merhaba. Yaptigim diyet ve antibiyotik tedavisi sonrasinda simdi hastaneden ultrason sonucunu aldim. En buyuk tas 11 mm ye dusmus. Cihazlarin toleransindan bilemiyorim ama 1mm erittik galiba 🙂 safra kesesi iltihabi bitmis. Duvar kalinliklari normale donmus. Sadece tas sayisi artmis biraz(4-5 adet) gorundu.

      2 gundur elma suyu iciyordum zaten simdi sitenizden siparisi veriyorum. Gelene kadar 6.gune ulasirim sanirim.

     • Tolga bey, değerlerinizin normale döndüğüne çok sevindim. O taş muhtemelen bir başka taştır. Taş sayısı daha fazla olabilir. Ultrason organik nesneleri görüntüleyemiyor. Sadece sertleşmiş olan taşları gösterebiliyor. Elma suyunu içmeye devam edin. Sabah kalkınca, yemeklerden önce ve yemekten 2 saat sonra içebilirsiniz. Akşam 6 dan sonra içmeyin. Hayvansal gıda et, süt, yumurta yemeyin. Yumurta safra taşı oluşumuna en yatkın gıdadır. Sebze ile beslenmeye çalışın. Bu haftayı bu şekilde geçirirseniz kür gününe çok iyi hazırlanmış olursunuz.

     • 1 haftadir sadece sebze ile yasiyorum Kerim bey. Girdik bir yola hakkini vererek yapalim. Sitenizden hangi tuzu alayin peki. 2 kurluk ve paketler halinde olab resimli tuz var.

     • 2 kür olan paketi sporcular ve detoks olarak kullanmak isteyenler için hazırladım. Sizin yaklaşık 6 kür olacak. İsterseniz 4lü paketi alın, 2li pakette alabilirsiniz daha ihtiyaç olduğunda yine 2li paketi alabilirsiniz.

     • Tamamdir Kerim bey. Adresim olmadigi icin kargo subesinden teslim alacagim. İlginiz icin cok tesekkur ederim. Kur sonunda bilgilendirme yaparim.

     • Yetiştirdim kargoya 🙂 bugün 29 Ekim arefesi diye sanırım yarım gün çalışıyorlar. Aklınıza takılan her şeyi sorabilirsiniz. Tekrar geçmiş olsun

     • Kerim bey tekrardan merhaba. Siparişi az önce teslim aldım. Bilgi notunu çok güzel hazırlamışsınız hiç bir soru işareti kalmadı kürü uygulamak için. Uygun zamanı bekliyorum. Sadece tek bir husus beni endişelendiriyor. Safra kesemde ki taşın ne cins olduğunu bilmediğimden (ilk ultrasonda taş, son ultrasonda multipl taşlar görüldü yazıyor veya belki polip? bu husus kafamı karıştırdı) ve boyutu 11-12mm olmasından dolayı kanalda tıkanma sebebi verme ihtimali beni endişelendiriyor. Hatta tıkanma sonrası sarılık vb. sıkıntıların olması hakkında aydınlatırmısınız beni. Sadece bu konuda endişem var. Değerli yorumunuzu bekliyorum.

     • Merhabalar Tolga bey, 6 günlük elma suyu içildiği takdirde taşların tıkama riski minimuma düşüyor. Taşların yumuşamasına ve daha çok dökülmesine yardımcı oluyor. Yağlı karışım ve greyfurt suyu da taşları kolayca düşürmesine etki ediyor. O konuda bir endişeniz olmasın. Taşlarınıza hiç bir müdahele edilmezse safra kanalına düşme riski daha yüksek, Mesela safra kanalına taş düşen ve tıkanan kişilerde bana ulaşıp kür uyguluyorlar. Allah korusun en kötü senaryoyu düşünelim, olduda safra kanalı tıkandı. o zaman bir bardak suya 1 çorba kaşığı epsom tuzunu koyun ve için, yağlı karışımı için sağ tarafınıza başınız yüksekte kalacak şekilde yatın, taş on iki parmak bağırsağına düşecektir. 11-12mm bu kür için boyuttur. Kaç tane taş olması önemli değil. Polip durumu ise eğer 10mm büyükse doktorlar Allah korusun kanser riskinin fazla olduğunu düşünerek organı alıyorlar. doğru olanda budur. Ama bazı yağ, kolestrol poliplerini zamanla bu kür küçültebiliyor. Ama her bünyede aynı etkiyi vermiyor. Eğer ki vücutta fazla polip varsa bağırsakta,safrada vs. taşları düşürürsünüz ama poliplerin kaybolma durumu garanti değildir.

     • Anladım Kerim bey. Bilgi için çok teşekkürler. Bir sonra ki mesajım kür sonunda olacak bundan sonra. Vira Bismillah :))

 3. Kerim bey, size nasıl dua ediyorum anlatamam. Pazartesi günü bu kürü uygulamak için 2 gün izin aldım ve yaptım. telefonda anlattığım gibi ben uzun süredir ağrı çekiyorum. ameliyat olmaya korkuyordum, safra kesemin alınmasınıda istemiyordum. sizin yazıyı okudum ama doğrusu internette dolaşan birçok tedavi gibi öften püften şey sandım. güvenmedim. sorularımı üşenmeden cevapladınız,kendimi ikna ettim ve kürü uyguladım. ilkide uygulamışım, ultrasonda 1 tane 12mm taş yazıyordu ama o kadar çok taş döktüm ki anlatamam, o sağ üst tarafımdaki ağrı gitti yok oldu şu an o kadar rahatımki, size çok çok teşekkür ederim,

  • Sizede çok geçmiş olsun Murat bey, sonuç almanıza çok sevindim. Düşüncenizde haklısınız, İngiliz Tuzu kürü ilgili o kadar çok kür yayınlamışlar ki, bazıları sağlığı tehdit edecek durumda, mesela bir tanesi 1 su bardağına 2 yemek kaşığı İngiliz tuzu koyun için diyor. Bu oran çok çok fazla ve magnezyum zehirlenmesine neden olur. Bunun gibi bir sürü kür,burada Andreas Moritz kürünü birebir aynısını anlattım çok daha detaylısını sanada gönderdiğim kür paketinde yazılı olarak hazırladım. Sende olduğu gibi bütün soruları tek tek yanıtlamaya çalışıyorum. tekrar geçmiş olsun

 4. kerim bey selamlar. kürü satın alacağım. sanırım siz ek bilgilendirme de yollayacaksınız kür ile birlikte.

  benim merak ettim olay zeyintağı saf zeytinyağı mı yoksa içinde pamuk yağı koyulan zeytinyağı mı? biliyorsunuz marketlerden aldığımız zeytinyağları saf değil.

  saf olan zeytinyağının tadı acı oluyor.

  • Evet Kerem bey, 8 sayfalık detaylı bir yazı gönderiyorum. O yazı kür hakkında kafanızdaki soru işaretlerini kaldıracak ve adım adım uygulamanıza yardımcı olacak, Organik zeytinyağı varsa daha iyi ama yoksa marketlerde ki zeytinyağını kullanabilirsiniz. Amacımız zeytinyağını içtikten vücuda yağ girdiğini saniyeler içinde vücut safraya bildiriyor. Mideye indiği anda safra kesesinde biriken sıvıyı boşaltıyor. Organ büzülürken içerisindeki taş çamur hepsini boşaltıyor.

 5. annem 60 yaşında şeker ve tansiyon hastası 1,5 yıl önce inme geçirdi sağ tarafından 6 ay önce aşırı kusma karın ağrısı ile acile getirdik ve safrada çamur veya küçük kum taneleri var dediler serum tedavisi ile kumları döktüğü söylendi 1 hafta hastanede kaldı sarılık oldu ve kaşıntı sıtma geçirdi. şu an yine mide ağrısı ağız kokusu iştahsızlık gibi belirtiler var bu kürü uygulasak bir zararı olur mu

  • Çok çok geçmiş olsun Mesut bey, Safra kesesinde kum değilde muhtemelen milimetrik kolestrol parçacıkları vardır.Çamur taştan daha riskli oluyor safra yollarını tıkıyor. Koyulan teşhis safra kesesinde olanlar, karaciğer içerisindeki taşlar görüntüleme yöntemleriyle tespit edilemiyor. Çok yüksek ihtimal karaciğerinde de taş var. Safra yolları tıkandığında da sarılık olabiliyor, Sizden öğrenmek istediğim bir kaç şey var. Anneniz reçeteli ilaç kullanıyor mu (Tansiyon,şeker,kolesterol,kan sulandırıcı veya başka ilaçlar), geçirmiş olduğu inmeden sonra bir hasar oluştu mu?

  • Merhabalar Berkay bey, geçmiş olsun. Muhtemelen kolestrol parçacıklarıdır. Küçük oldukları için safradan kolaylıkla safra yoluna düşebilir. Safrada görünen sertleşmiş taşlar görünebilir ama organik olan yeşil ve sarı taşlar ultrasonda gözükmez eminim daha fazla büyük taşlar vardır. Kürü uygulamanızı tavsiye ederim.

 6. Kerem bey iyigünler ben 3 kere şiddetli ağrı şikayetleri ile acile gittim safra kesemde 2cm den 3tane taş göründü ameliyat dediler karaciğer enzimlerim de yükselmiş bir haftadan beri maydonoz limon kürü uyguluyorum ağrılarım azaldı şimdi benim sorum 2cm lik taşlar büyükmü zeytinyağlı kürü uygulamak için uygunsa epsom ingiliz tuzunu en güvenilir nereden tedarik edebilirim Allah razı olsun sizden

  • Aysun Hanım çok geçmiş olsun, safra taşınız büyük ama sorun değil anlattığım talimatları uygularsanız hiç sorun yaşamadan taşları dökebilirsiniz. Gözüken taş 3 tane ama bir sürü dökeceksiniz. Çünkü taşlaşmış olanlar gözüküyor organik olanlar ultrasonda gözükmez. Yüksek ihtimal karaciğerinizde taş veya taşlar safra yolunu tıkadı ağrınız o yüzden oluyor. Karaciğer en büyük organımız ve diğer organlara nazaran daha çok sinir bulunuyor o yüzden ağrıları hissediyorsunuz. Çok ağrınız olursa Hint yağı veya Beyaz sirkeyi ılıtın ve bir bez batırın karaciğerinizin üzerine koyun. Birçok insan bu tekniğin ağrıları azalttığını söylüyor. Sitemizden kür alabilirsiniz. Detaylı anlatımla birlikte gönderiyorum. Eğer kür yapacaksanız, siparişiniz ulaşana kadar Günde 1 litre elma suyu içmeniz lazım, Elma suyunun içindeki malik asit safra taşlarını yumuşatır ve kolay dökülmesini sağlar. Yemeklerden hemen önce veya yemeklerden 1-2 sonra içebilirsiniz. Uyanır uyanmazda içebilirsiniz, akşam 18:00’dan sonra içmeyin gün boyuna yayabilirsiniz. Sabahları 6 gün boyunca hafif kahvaltı yapın, işlenmiş gıdalardan uzak durun. amacımız yeterli safra suyu elde etmek, aklınıza takılan bir soru olursa her zaman sorabilirsiniz.

 7. Kerim bey kürü uygulayacağım . Sekiz sayfalık bilgi gönderiyorum demişsiniz. Satın almamız gerekiyor anladığım kadarıyla. Bununla ilgili bilgi verir misiniz?

  • Merhabalar Filiz hanım, Bu küre uygun Epsom tuzunu satıyorum yanında detaylı kür yazılarını gönderiyorum. Küre uygun Epsom tuzu mevcutsa 8 sayfalık detaylı kür bilgilendirmesinin PDF versiyonunu gönderebilirim.

 8. Kerim bey dün itibari ile 3.kürü uyguladık bu defa taş çok gelmedi ama ufak tefek yine taşlar döküldü normal bir insana göre çoktur ama biz o kadar çok döktük ki bu normal diyebiliriz fakat çok fazla çamur döküldü hamur gibi sarımsı bir çamur geldi sağ omuz tarafında ağrı hissediyor ama ben şöyle yorumladım ciddî bir temizlik yapıldı ve kanallar açıldı bu ağrı normaldir bir kaç güne geçecektir ara ara girip yeni yorumlara bakıyorum bu kür bağımlılık yaptı kimler faydalanıyor görmek istiyorum bir kaç güne kadar kendim için 2. Kürü yapacağım vallahi heyecanlanıyorum bakalım bu defa neler çıkacak Sevgiler mutlu günler

  • Sevilay hanım maşallah kısa sürede tüm temizlik bitecek gibi gözüküyor. Halsizlikten dolayı ağrılar yaşıyor olabilir. dediğiniz gibi birkaç güne geçecektir. En çokta sevindiğim konu annenizin karaciğerinin temiz çıkması, çok mutlu oldum. Tabii ki sizde yapabilirsiniz. Bu kür zaten detoks faydalarından biri karaciğer ve safrayı temizlemesi,

 9. Merhaba Kerim bey,
  Bende bugun bu kuru uygulayacagim. 6 gundur yememe icmeme dikkat ediyorum. Yalniz kur ile ilgili sorum su: oncesinde belli bir sure aclik gerekiyor mu?
  6 saat onvesinden yeme ve icmeyi birakmak mi gerekiyor?

  Tesekkurler
  Asiye

  • Merhabalar Asiye hanım, evet en az 6 saat açlık olması şart, ben genelde saat 8 gibi hafif kahvaltı yapıyorum. bir daha yemek yemiyorum. sadece biraz meyve suyu içiyorum. Açlığımı bastırsın diye bisküvi yiyorum. Yulaflı olmayacak, 6 saat kala hiç katı yemiyorum. 2 saat kala sıvıyıda kesiyorum. Bu şekilde uygulamanız gerekiyor. Yoksa can sıkıcı bir mide bulantısı yapıyor. Kür sırasında bağırsak ve tüm batının boş olması lazım,

     • Merhabalar Kerim bey.Geçen yazdığım yayınlanmadı sitenizde tekrar yazayım o zaman.
      Yumurta yediğim zaman gelen sancı sebebi ile doktora gittim.Safranda sıkıntı var dedi.Kan Tahlilleri temiz çıktı ama ultrasonda en büyüğü 4 mm olan birkaç polip çıktı.Sizin bu kürünüz benim işime yarar mı acaba? Ayrıca Polip sürekli artan bir vaka lütfen bunun hakkında bir araştırma ve kür yayınlamanızı rica ediyorum.Kolay gelsin.

     • Merhabalar Abdullah bey, safra rahatsızlıklarında yumurtanın etkisi küçümsenmeyecek derecede etkilidir. Poliplere çoğunlukla iyi huylu olurlar. Kolestrol polipleri zararsızdır ama 10 mm geçtiklerinde risk sınıfına girerler. O yüzden doktorlar safranın alınmasını tavsiye ederler. Buda ileride olabilecek bir risk için doğru teşhistir. Tabi doğrusunu tahlil ve görüntülenme sonuçlarınıza göre doktorunuz söyleyecektir. Nadirde olsa yağ veya kolestrol poliplerini bu kürün erittiğini iddia eden kişiler var ama ben şahit olmadım. Doğruluğu hakkında inanın en ufak bir fikrim yok.
      Söylediklerine göre Epsom tuzu kürü uygulaması düzenli yapılınca karaciğer sağlıklı ve düzenli çalışmaya başlıyor. Karaciğer sağlıklı çalışınca da karaciğer deki be safradaki yağ veya kolestrol poliplerini erimesine neden oluyormuş. Safra kanallarında polip yoksa kür uygulanabiliyor. Eğer safra kanalında polip varsa taşın geçmesi sırasında tıkama söz konusu olabilir.

   • Kerim bey merhaba,
    Oncelikle tessekkurler bizi bu kurle tanistirdiginiz icin. Bende kurumu 2 gun once tamamladim ve inanilmaz sekilde tas doktum. Bende inanamadim bu kadar tasin benden ciktigina. Zaten safra tasimin oldugunu biliyordum. Yalniz benim hazimsizlik sorunum vardi sanki kurden sonra bu sorunum daha da fazlalasti. Boyle bir etki bu kurde soz konusu olabilir mi acaba?

    Tesekkurler

    • Çok geçmiş olsun Asiye hanım, söylediğim gibi ultrasonda 1-2 tane gözüken taşlar kür yapınca bir sürü çıkıyor. Safra taşları organik olduğu için yani yağ, kolesterol vs. Ultrasonda MR da tam sertleşmeden gözükmüyorlar. O taşların bazısı da karaciğerden çıkıyor. Şimdi safranızda ki taşlar döküldü ama birkaç gün içinde karaciğer içindeki taşlar safraya dökülmeye başlayacaktır. O yüzden 3 hafta sonra 2 nci kürü ihmal etmeyin.
     Hazımsızlık ve sindirim problemleri için en iyi alternatif tedavi Epsom tuzudur. Özellikle kabız olanlar ve karın şişkinliği yaşayanlar bu duruma özel kürü uygularlar. Siz kürden sonra batın temizliği yaptınız mı acaba? Yapmadıysanız taşların bir kısmı hala sindirim sisteminizde olabilir. O da yapıyor olabilir.

 10. Basta Kerim bey ve bu kürü merak edenler icin sonuc yazimi yaziyorum.

  Sonuc: Dun aksam basladigim Kür bu sabah bitti, 20-30 arasi irili ufakli parcalarin cikisini gordum. Suan iyim sadece Kerim beyin de bahsettigi uzere hafif bir sizim var o kadar.

  Deneyimim:
  1- Tuzun tadi getcekten berbat 🙂 ama saglik odakli dusuldugunde dayanilmaz degil.

  2- Metabolizmam cok hizli calisiyor sanirim. Her porsiyon icimi sonrasi 5 dakika araliklarla 4-5 defa tuvalete gitmek zorunda kaldim. Bu durum normal mi bilmiyorum ama benim oyle oldu. Bu esnada tas dokumu yasamadim. Yagli karisimi ictikten sonra tuvalet ihtiyacim olmadi. Sabah 06 ya kadar uyudum. 06 porsiyonundan sonra Tas dokumu basladi ve 08 e kadar surdu.

  Umarim diger yapacagimiz kurlerle ameliyat olmaktan kurtuluruz. Siftahi yaptik artik onumuzde ki maclara bakacagiz. Bizlere bu yontemi gosteren, isik tutan ve sordugumuz her soruya aninda yanit vererek degerli zamaninj bize ayiran Kerim beye huzurlarinizda tesekkur eder, saygi ve sevgilerimi sunarim.

  • Rica ederim Tolga Bey ne demek, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana, Taş düşürmeye başladığınıza çok sevindim. Bir iki gün su tüketiminizi sıklaştırın ki batında ki taşları vücut daha çabuk dışarı atsın. Dediğiniz gibi diğer kürleri de yapın, taş görmeseniz bile 6 küre tamamlamaya çalışın. Karaciğerde ki toksinlerin tamamına yakınını atmış olacaksınız. Hafif ağrınız birkaç gün sürebilir normal bir durumdur. Sizi endişelendirmesin.

  • Merhaba kerim bey kürünüzü dün aldım bugün elma suyu içmeye başladım 6 gün sonra nasip se başlayacağım küre bir sorum olacak ultrasonda en büyüğü 18 mm lik bi taş görüntülendi bu taşı düşürebilecemiyim safra zarı safra duvarı gayet normal yalnızca 18 mm lik ni taşım var ekstra önerileriniz varmıdır şimdiden teşekkür ederim…

   • Merhabalar Mustafa Bey, çok geçmiş olsun. Elma suyunu akşam 18:00 ‘a kadar porsiyonlara bölerek içeceksiniz. Sabah kalktığınızda yarım bardak yemeklerden önce, yemeklerden 2 saat herhangi bir zaman diliminde içebilirsiniz. Erkisi azalmasın diye hemen peşine su içmeyin. Beslenmeniz sebze ağırlıklı olsun ve sofradan tam doymadan kalkın. Bunların etkisi kür sırasında çok etkisi oluyor. Taş büyüklüğünüz düşürmek için uygundur. İlk kürde düşmese bile 2 nci kürde düşecektir. Zaten 1 tane değil fazlasıyla taş düşüreceksiniz. Kür sırasında aklınıza takılan bir şey olursa muhakkak sorun, muhakkak geri dönüş yaparım. Tekrardan geçmiş olsun.

  • Kerim bey merhaba. Covid vs derken 2. kürü anca yarın uygulayabileceğim. Bizlere umut ışığı verdiğiniz için tekrardan teşekkür etmek için yazımak istedim.

    • Yaptim Kerim bey 2.kurum de 2 gun once bitti. Fakat 1. Ve 2. Kurumun arasinda maalesef 9 ay gibi buyuk bi rakam olustu. Onumuzde ki hafta 4 lu paket siparis edip insallah 3 haftalik periyotlarla 4 kur daha bitirmeyi planliyorum. Bu kurde minik minik 9-10 adet ve bolca camur atimi gozlemledim. Bu sure zarfinda hic ultrason cektirmedim. 4 kur daha yapip ondan sonra ultrason planliyorum. Tekrardan Allah razi olsun, sayenizde ben ve cevrem safra kesesi hakkinda cok buyuk ilerlemeler kat ettik. Elinize, emeginize, ilginize saglik…

 11. tavuk taşlığı kurutulmuş zarı. gün de bir çay kaşığını yoğurt veya iyebildiğiniz gıdayla iyin. düşürmeye gerek kalmadan eritip yok eder. internetten de araştırın

  • Merhabalar Ömer Bey, tavuk taşlığı kurutulmuş zarı bildiğim kadarıyla böbrek taşında daha etkili, safra taşlarının içeriği bünye ve beslenmeye göre farklı şekillerde bulunduğu için böbrek taşındaki kadar etkili olmuyor. Araştırılmaya değer bir konu, bilgi bilgidir. Bende araştırıcam. Teşekkür ederim.

 12. Safra Kesemde en büyüğü 12 mm olan çok sayıda taş olduğu söylendi ki ultrason raporunda da bu şekilde yazıyordu. 2 defa kontrole gittim acilen ameliyat dediler. Bu arada tavsiye üzerini sitenizi inceledim ve denemeye karar verdim. Geçtiğimiz hafta sonu uyguladım ilk kürü. 6 gün boyunca elma suyu ve gönderdiğiniz şekilde Epsom tuzunu kullandım. İçimi beni fazla rahatsız etmedi. Yağlı karışımı içene kadar bağırsaklar tamamen boşaldı. Yağlı karışımdan sonra taşların dökümü ise sabaha karşı oldu. Çok miktarda irili ufaklı taş döktüm gerçekten hayret içinde kaldım. Ağrım zaten yoktu, sadece mide şişkinliğim vardı. O kadar taş dökmeme rağmen mide şişkinliğim hala devam ediyor. Gerçi daha 3. gündeyim belki zamanla geçecek yada boşalan taşların yerini yenileri aldı. 4 kür satın almıştım hepsini uygulamayı düşünüyorum. O taşların döküldüğünü gördüm ya, uyguladığıma deydi doğrusu.

  • Merhabalar Şerafettin Bey, tekrar tekrar geçmiş olsun. Güzel sonuçlar alındığında çok mutlu oluyorum. 2 nci kür için Elma suyu içimine küre 6 gün kalan başlarsınız aynı adımları uygularsınız. Mide şişkinliği hemen geçmeyebiliyor. Dediğiniz gibi karaciğer içindeki kanallarda bulunan taşlar safra kesesine düşüyor hatta bu durum bazen hafif ağrılı olabiliyor. Ama bu olumlu bir durum. Safra içerisindeki sıvı koyu kıvamda olduğunda(çamur) özellikle yağlı yemekleri sindiremiyoruz ve vücut parçalayamıyor. Buda şişkinliğe neden oluyor. Ama bir süre sonra geçiyor. 2 veya 3 kür olsun sonuçlar çok daha iyi olacaktır. Son kürünüze bakarsanız dökülen taş oranına göre devam edersiniz. Benim tavsiyem en az 6-8 kür arası, çünkü karaciğer ve safra taş ve toksik atıklardan temizlendiğinde rahatsızlıklarınız varsa ya tamamen iyileşiyor yada semptomları çok azalıyor. Tekrar geçmiş olsun.

 13. Merhaba kerim bey bu karışımı annem için kullanmak ıstiyorum safra kesesi ndeki taşların en büyüğü 17 mm küçükleri de var çok az iltihabı var 5 sene önce ameliyat olacaktı ama olmadı ameliyat sırasında kalp spazmi geçirdi. Durumu şuan cok ıyi ama ameliyat olmak istemiyor bu karışımı akrabamızdan öğrendik oda sizinle iletişime geçip kullanmış sonucu baya ıyi olmuş taslarini düşürdü doktora gitti taşlarının bittigini söylediler annem de kullanabilir mi teşşekkür ediyorum

  • Merhabalar Erhan Bey, Çok geçmiş olsın. İlk işiniz Safra kesesinde ki iltihabın kurumasını beklemek olacak. Vücutta iltihap varken bu tür uygulamalar tavsiye edilmez. Çünkü vücuttaki antikorlar iltihap ile savaş halinde yani vücut o iltihabı kurutmak için var gücüyle savaşıyor. Bütün konsantrasyon o bölgede oluyor. Vücut bu durumdayken kür veya başka uygulama yapmak vücudun aynı anda iki durumla başetmeye çalışmasına neden olacak. Bir yandan iltihapla savaş bir yandan da taşların düşürülmeye çalışılması gibi. Buda vücudu oldukça yorar istenmeyen sorunlara neden olabilir.

   İngiliz tuzunun herhangi bir yan etkisi yok, tabii ki aşırı kullanılmadığı sürece, fazla alınırsa tansiyonun düşmesine neden olabilir. O yüzden yazdığım oranlara uymak gerekiyor. 17mm taş kür ile düşürmek için uygun bir büyüklüktedir. Birde kür günü ve ertesi gününe kadar kullanılan bir ilacınız varsa ilaç almaması lazım. Bu durumda doktorunuzla konuşmanız gerekebilir. Anneniz herhangi bir ilaç kullanıyor mu ve yaşınıda söylerseniz sevinirim.

   • Yaşı 47 sadece astım ilacı kullanıyor oda sürekli kullandığı bi ilaç toz ama ıçine çekiyor sadece yardımcı olursaniz sevinirim kerim bey

     • Tm kerim bey 8 kürlük alalım sizden bide kısaca kullanişini derseniz sevnirim .ayreten adresi burdan mı yazım göndermek için kürü

     • Erhan bey, kürle birlikte kürün detaylı anlatımını da gönderiyorum. Aklınıza takılan bir soru olursa ayrıca arayabilir, mesaj atabilir veya mail de gönderebilirsiniz. Kür paketini satın almak için üstteki mağaza bölümünden ürünlere gidiyorsunuz. Adres ödeme sırasında giriyorsunuz sisteme otomatik düşüyor. Ürünü hazırlayıp gönderiyorum.

     • Kerim bey bilgileri burdan versem direk olurmu kapıda ödeme olacak şekilde Adıyaman çelikhan zafer mahellesi ev no 12 Erhan Kan 05525134201

     • Kerim bey kürü sipariş ettim kredi kartı ile ödeme yaptım ilk etapta 4 lü paket aldım bilginiz olsun son olarak kaç içinde gelir

     • Kerim bey merhaba safra kesesi taşında çok az iltihap var kuru aldım başlamadan önce bu iltihabi nasıl kuruturum..

     • Kerim bey 4 paket aldim 1 paket kaç hafta sürüyor paket bittiğinde aynı şekilde devam mı ediyoruz yoksa ara vermek gerekiyor mu bide her gün mu alacagiz bu kürü

     • Erhan Bey, 1 paket epsom tuzu 1 kür oluyor. 4 paket tuzunuz var 4 kürlük uygulama var. Her 1 kürü size gönderdiğim talimattaki gibi uyguluyorsunuz. yani 710 ml klorsuz suda 1 paket epsom tuzunu karıştırıp kürü yapıyorsunuz. kür bitince 3 hafta sonra 2nci kürü yapıyorsunuz

     • Kürü yapmanıza 6 gün kala elma suyuna başlıyorsunuz ve beslenmenize dikkat ediyorsunuz. diğer zamanlarda normal beslenebilirsiniz

   • Kerim bey daha önce de yazmıştım cevap alamadım yada yazım size ulaşmadı.Safra kesemde 4 yıl önce 20 mm taş olduğu söylendi 9 ay kadar önce taşın 22mm olduğunu ve safra kesemde çamur olduğu ve acil ameliyat olmam gerektiği söylendi kan değerlerim düşük olduğu için ameliyat bir ay sonrasına ertelendi bu arada ben maydanoz limon kürü uyguladım ve bazı bitkisel kürler yaptım bir buçuk ay önce tekrar ultrason çektirdim çamur olmadığı taşın 18mm olduğu karaciğer yağlanmamında düzeldiği görüldü .Şimdi sorum şu 18 mm taş epsom tuzu ile düşürülmesinde sorun olurmuteşekkür ederim .

    • Merhabalar Asiye Hanım, tekrar geçmiş olsun. Mesajınızı 9 Kasım’da gönderildikten yaklaşık 1 saat sonra yanıtlamışım. Epsom tuzu ile taşı düşürebilirsiniz. Bitkisel kürler tek başına maalesef etkili olmamaktadır. Ayrıca taşı düşürme konusunda epsom tuzundan başka bir ürün yoktur. Bu kürde taşların düştüğünü görebiliyorsunuz.Ultrason sonuçlarının farklı çıkması çok normal, görüntüleme yönteminden kaynaklanıyor.

     • Muhtemelen Crp az yükselmiştir. Ondan öyle demiştir. Ciddi durum görseydi antibiyotik tedavisi uygulardı. Kürü uygulayabilirsiniz Erhan bey.

 14. Meraba ben safra kesesi ameliyati oldum bu kürü gormedim.iki ay oldu.kan tahlili yaptrdim amilaz ve bilirubin biraz yuksek cikti.ne yapmaliyim.safra olmadan da bu kur uygulanir mi

  • Geçmiş olsun Merve hanım, amilaz ve bilirubin yüksek çıkması normal zamanla düzelecektir. Evet kürü uygulayabilirsiniz ama ameliyat üzerinden 6 ay geçmesi lazım. Özellikle safrasını aldıran kişiler bu kürü uygulamalı. Karaciğerde biriken taşları temizlemelidir.

 15. Kerim bey benim de safra kesemde 17 mm taş var, doktor kanalı tıkamış dedi o yüzden safra kesem şişmiş, duvarında kalınlaşma var dedi. 2 ay bekleyelim insin öyle ameliyat yaparız yoksa açık ameliyat olur dedi. Ben de siizin sitenizi görüp araştırdım. Ben de bu kürü kullanabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim

 16. Kerim bey elma suyunu günde kaç bardak ve ne zaman içiyoruz. Tuzu satın aldım yemek yememe kısmınıda anladım ama kür esnasında su da mı içmiyoruz

  • sabahları aç karna, yemeklerden önce, yemeklerden 2 saat sonra porsiyonlara bölerek elma suyunu içebilirsiniz, Akşam 18:00’a kadar bitmeniz lazım. 6 gün böyle devam edecek. Kür sırasında epsom tuzunu içtikten 30 dk sonra, yağlı karışımı içtikten 2 saat sonra istediğiniz kadar su içebilirsiniz. size kürle birlikte detaylı yazı göndericem o yazıda kür hakkında hrşeyi detaylı olarak okuyabilirsiniz

   • Kerim bey iyi geceler. Cuma günü kürümü uygulayacagım inşallah ancak bir sorun olacak kolon temzileyici solüsyon ile lavman arasında ki fark nedir neden solüsyon kullanıyoruz. Bir de iki adet mi alacağım. Birde kerim bey benim bebeğim geç uyuyor kagıtta yazılan herşeti bir saat ileri şekilde yapsam sıkıntı olurmu

 17. 5 yıldız
  harika bir yazi olmus, tek problemim benim bu ikurden sonra bobreklerimde agri basladi bu normalmi?bobregi nasilkoruyabiliriz bu islemden bobrek zarar goruyormu?

  • Çok teşekkür ederim sağolun, öncelikle geçmiş olsun. Kür sırasında epsom tuzu(magnezyum) sayesinde daha çok çalışacaktır. Bu yüzden böbrek yetersizliği ve ciddi böbrek sorunu olan kişilerin uygulaması tavsiye edilmiyor. Böbrek taşı olanlar uygulayabilirler.

 18. Kerimkul Bey

  6 kürü tamamladım çok sayıda taş ve çamur döktüm. 6.kürü de dün yaptım ve yine çamur ve küçük çökeltiler döktüm. Ağrılarım epey azaldı acaba bu kürü bir yada iki kez daha yapsam bir sakıncasi olur mu.

  • Selma hanım, tavsiyem taşlar 3-4 tane düşürene kadar kürü yapabilirsiniz. Çok fazla sayıda taşı olanlar genelde 8 kürde az taşı olanlar 4-6 kürde temizlik yapıyorlar. Bazı faktörler kür sayısını arttırabilir veya azaltabilir. Örneğin, sigara ve alkol kullanan birisi genelde 12 kürde tam temizlik sağlayabiliyor. Tamamen tamizlendikten sonra iş daha kolay oluyor. Artık senede 2-3 kür yaparak temizliğini sağlamış olur. Demek sizin safra dışında karaciğer taşlarınızda fazlaymış, kararlılığınız ve kürü devam ettirdiğiniz için sizi tebrik ediyorum Selma hanım.

    • Merhabalar Nigar hanım, çok geçmiş olsun. Tavsiyemiz taş için safra kesesini aldırmamaktır. Safranın alınması taş şikayetlerini geçici olarak yok edicek bir süre sonra geri gelecektir. Tamamen ağrılarından kurtulan kişilerde var ama oranı %15 civarında, konuyla ilgili internetten safra kesesini aldıran kişilerin şikayetleri diye arattığınızda şahısların kendi ağzından yorumlarını görebilirsiniz. O yüzden safra taşlarını çok uzun yıllar %90-95 başarı oranına sahip bu ve destekleyici kürlerle eritmek ve en önemlisi düşürmektir. 2 cm için kürü uygulayabilirsiniz.

 19. Merhaba Kerimkul Bey,

  6 kürü tamamladım çok sayıda taş ve çamur döktüm. 6.kürü de dün yaptım ve yine çamur ve küçük çökeltiler döktüm. Ağrılarım epey azaldı acaba bu kürü bir yada iki kez daha yapsam bir sakıncasi olur mu.

 20. 5 yıldız
  Merhaba Kerim Bey. Magnezyum sülfat ile ingiliz tuzu farklı şeylermi ? İngiliz tuzu farklı ise, nereden teğmin edebiliriz. Teşekkürler.

  • Merhabalar, hamile ve emziren kadınlar için tavsiyede bulunmak yasal olarak uygun değil. Ama burada emziren ve kürü uygulayanlar oldu yorumlarda sonuçlarını yazmışlardı. Her kürü 3 hafta ara ile uyguluyoruz.

  • hocam birde ben çok su içiyorum sanki içtikden sonra dahakmtu bir ağrı oluyo bu kürü uygularsam susarım kesin çok su tuketıyom özellıkle bu agrılar olunca çay bıle icsem agrıyo antıbıyotık kullanıyorum arada dr. amelıyat yapıcaktı grip oldum yapmadı artk kurtukmak ıstıyorum ama bu kur böbreklerıme zarar verir dıye korkuyorum

   • Öncelikle arada antibiyotik kullanmanızı tavsiye etmem bağışıklık kazanırsanız br daha faydasını görmezsiniz. Diğer bir husus su içmeniz faydanızadır sfra salgısını seyreltir. Muhtemelen su içtiğinizde midenize baskı yaptığı için ağrıyordur. Ameliyat seçenekleriniz arasında olmamalı internetten safra kesesini aldıranların şikayetleri diye aratırsanız demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Herşeyden önce kilo alacaksınız. Kronik böbrek rahatsızlığınız, böbrek yetersizliğiniz yoksa böbreklere bir zararı yoktur.

    • pekı hocam Allah razı olsun ben anladım sizi çok tsk ederım bende de su var yazdıgınız not kafamı epey karıstırdı saat ler falan sızınle tl nasıl irtibat kurabıliriz lütfen yardımcı olun.

     • Amin cümlemizden inşallah, iletişim formundan bilgilerinizi gönderirseniz yardımcı olabilirim. Kür detay için youtube da ki videoyuda izleyebilirsiniz

     • hocam ınstagram adresınız varmı ordan numara paylasmak ısterım hem esımde de bende de var ıkımizde konusmak ısterız sızınle

     • Sitenin en altında “Sosyal Medyadan Takip Edin” kısmında Instagram logosuna tıklarsanız hesabımıza yönlendirecektir.

    • Kerim bey merhaba erhan ingiliz tuzu aldık sizden daha öncede konuştuk doktorumuzla görüştük 23 ml taş düşmez kanalları tıkar dedi bizde kararsız kaldık kullanamadık yani ne yapmalıyız

     • Erhan bey doktor doğru söylüyor ama biz bu kürle birlikte (tek bir kür için) 6 günlük hazırlık yapıyoruz. Amacımız herhangi bir aksaklık yaşamadan taşları düşürmektir. Benim yazdıklarımı be söylediklerimi unutun bu ve özellikle diğer makalede ki yorumları okuyun. Kürü uygulayan kişilerin yorumlarıdır. Son karar sizin, safra kesesi taşının başka bir çözümü veya alternatif tedavisi yoktur. Ameliyat olmak durumundasınız. Kür ile ilgili detaylı makale yazdığımı ve video çektiğimi düşünüyorum. Hepsindede nasıl kanal tıkanmadan kür uygulanacağını anlattım. %100 tıkanmaz diye bir durum yok öyle bir durumda yapılması gerekeni de anlattım. Düşünün ve kararınızı verin. Son olarakta internetten lütfen şu cümleyi aratın. “Safra kesesini aldıranların şikayetleri”

 21. Merhabalar hocam safra kesemde 3×3 mm boyunda 2 tane polis varmış ultrasonda göründü karın agrısı aşırı olmamakla beraber sırt agrısı ve şişkinlik var oluyor basende gazla olmuyor suan benim ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar Emre Bey, Polip durumu çok farklı bir rahatsızlık doktor kontrolünde olması gerekiyor. Kürün polipler üzerinde bir etkisi yok ama yağ poliplerinde düşük oranda başarı sağlayabiliyor. Sadece polip mi var mış safra kesenizde?

  • Merhabalar Ebru Hanım, geçmiş olsun. 8 mm taş Epsom tuzu kürü uygulanarak düşürülebilir. Safra kesesi dokusunda bozulma yoksa Allah korusun kanser değilse kişisel olarak ameliyatla organın alınması taraftarı değilim. Makaleleri veya Youtube videosunu izleyerek fikir sahibi olabilir siniz. Bu makaleni ve safra kesesi taşı nasıl düşürülür makalesindeki yorumları okumanızı tavsiye ederim.

 22. Selamün aleyküm kerim bey sabahtan beri bu sayfadayim videolarinizi yorumları yani herbiseyi okudum izledim ben hamileliğimde öğrendim safra taslarimin olduğunu yani 2bucuk sene önce bende uygulamak isterim yalnız sipariş veremiyorum kredi kartım yok eczaneler satıyormudur bide çok korkuyorum ya kanala düşerse ya çok ağrı olursa diye

  • Ve Aleyküm Selam Esma Hanım, Çok geçmiş olsun. Bayanlarda ve özellikle hamilelik döneminde safra ve karaciğer taşı oluşumu çok fazladır. 2,5 sene önceki taşlarınız muhtemelen ebat olarak büyümüştür. Eğer taşlarınız 1 cm ve altındaysa zaten her an kanala ve safra ve pankreasın ortak kullandığı kanala düşme olasılığı vardır. Yağlı veya ağır yediğiniz bir yemekten sonra bu riski taşırsınız. Taşlarınız büyükse safra kesesi atakları veya iltihabik rahatsızlıklar yaşarsınız. Karaciğer içerisndeki taşlar tıkanıklığa neden olur ve vücudumuzun bazı bölgeleri yeterli hormon, vitamin vs ile beslenemez hastalıklar ortaya çıkar. Bu yüzden çaresine bir an önce bakmanız gerekiyor. Safra kesesini aldırmakta çözüm olmuyor. Yorum veya yazılardan okumuşsunuzdur. İnanın safra kesesini aldırıpta bu kürü uygulayan birçok kişi var. Çünkü karaciğerde taşların oluşumu safra kesesi alınsa bile devam ediyor.

   Tabi eczaneden alabilirsiniz. Yanlız alırken magnezyum sülfatın suda eridikten sonraki oranı %16 ve üzerinde olması lazım. Satın aldığınız yere bunu sormayı unutmayın. Birde ithal Çin malı olmadığına emin olun.

   • 5 yıldız
    Çok teşekkür ediyorum kerim bey ilk ultrasonumda en büyüğü 7mm çapında birçok sayıda lümen tespit edilmiştir yazıyordu bu sene Kasım ayında cekildigim ultrasonda çapını yazmamışlar birçok sayıda diye belirtilmiş doktorum bana bu yeni oluşmamış küçüklüğümden bu yana olduğu söyledi benim ağrılarım bazen çok şiddetli oluyor bı kaç kere hastanelik olmuslugum var sirtimin kemikleri ve ön üst karın kemiklerim çok şiddetli ağrıyor..benim merak ettiğim hayvansal ürün yenmeyecek demişsiniz ben yumurtayı peyniri çok tüketiyorum kesinlikle yememek mi gerekir birde kürü iki gün yapıyoruz o günlerde demi tuketmemeliyiz başınızi da çok agrittim affedin

    • Rica ederim Esma Hanım ne demek, anlattığınıza göre muhtemelen yoğun safra çamuruda mevcut. Evet hayvansal gıdalar tüketmek safra taşı oluşumunu tetikler, ani kilo kayıpları, şok diyetlerde safra taşı oluşumuna neden olur. Özellikle yumurta çok hızlı etki eder. Yumurtayı azaltmak gerekir. Kür haftası hiç tüketmemek lazım, yani 6 günlük elma suyu küründede tüketmemeniz gerekiyor. Bu arada eğer ürün bulamazsanız Esenyurt Marmara Park tarafındayım. Birini gönderebilme imkanınız olursa eldende teslim edebilirim.

     • Kerim bey size iletişim bölümünden cevabım geldimi bilmiyorum ben eczanaya gittim ellerinde yokmuş sipariş verdik ordan 2gune gelir dediler benim sizden bı ricam var sizin 8sayfalik makaleyi okumak isterim şimdiden teşekkür ederim

     • Merhabalar Esma hanım, 8 sayfalık yazının .pdf versiyonu yok maalesef, youtube ‘da ki kür videosu detaylı kür tarifidir. Orandan da bakabilirsiniz

 23. Slm benim yüzümde egzama çıkıyor
  Ve yukarıda belirttiğiniz semptomların bazıları bende mevcut.
  Acaba bendede mi safra taşı var?
  Salı günü dr. gidicem tüm batın ultrason için
  Çok halsizim ve yuzüm çok kötü.

  • Geçmiş olsun Özlem Hanım, egzama bildiğimiz üzere deriyi kurutan ve kaşıntı yapan deri rahatsızlığıdır. Oluşumunda sebepleri farklıdır ama genelde kimyasal malzemler, karaciğerde toksinlerin fazla olması veya alerjik olabiliyor.
   Bu kürü uygulayan ve zamanla şikayetlerinin azaldığını veya tamamen kurtulduklarını belirten yorumlara şahit oldum. Andreas Moritz ‘in kitabında da etkisinden bahsediyor. Benim cildim kuru dolayısıyla kepek problemim oluyor. Saç kremime İngiliz Tuzu koyup karıştırıyorum ve haftada 3-4 kez maske yapıyorum. Nemlendirici kremimede veya İngiliz Tuzunu nemlendirip yüzüme peeling yapıyorum ve çok memnunum, birçok kadın makyaj temizleme kremlerine de ekleyip temizlklerini yapıyorlar. Bu konuda oldukça olumlu yorumlar var.

   Benim tavsiyem öncelikle kür ile Karaciğer temizliği yapılıp toksinlerden arındırılması, bir yandan da yukarıda belirttiğim gibi tariflerden birinin kullanılması olumlu sonuç verecektir.

 24. Merhabalar 2 hafta önce ilk kürü uyguladım.Ben 6 yıl önce hamileyken öğrendim çok sayıda milimetrik taşlar vardı. 3 kez acillik oldum yumurta ve kızartma yediğimde oluyordu.Dr .ameliyat önerdi her seferinde.Bende bu kürü 4 sene önce araştırdım ama olumsuz bir durum olur mu diye uygulamaya korkuyordum.Kerim Beyin sayfasını okudukça ikna oldum. Espom tuzu tadının kötü olduğunu okumuştum kalın bi pipetle çok hızlı bi şekilde içtim ağzımda hiç bekletmedim. Zeytinyağlı karışımı da aynı şekilde içtim.Sabaha karşı 6 gibi taşların düştüğünü gördüm 30-40 adet en büyüğü nohut tanesi kadardı ,taşlar elma suyunun etkisiyle sanırım yumuşaktı birgün sonra sertleştiler. Kürden sonraki 3-4 gün çok rahatlamış hissettim safra kesem bomboş gibi oldu önceden çok dolu hissediyordum..kürden 1 hafta sonra tekrar dolmaya başladı sanki hazımsızlık gibi bi durum oldu özellikle akşamları.Kerim beyin dediği gibi karaciğerdeki taşların döküldüğünü düşünüyorum 2 . Kürü 10 gün sonra uygulayacağım inşallah 1 günlük bi yorgunluk oluyor ama yaptığıma değdi. Kerim Bey de sorduğum sorulara hemen yanıt verdi ona çok teşekkür ediyorum ?Sağolsun

  • Merhabalar Ayşe hanım, rica ederim ne demek istediğiniz zaman aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Kür sonrası vücuttaki elektrot dengesi ishal nedeniyle dengesi bozuluyor. Buda yorgun hissetmemize neden oluyor. Klasik ishal semptomları bir sonraki kürde bu durumu minimuma indirmek için 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı Toz şeker 1 çay kaşığı tuz ekleyip karıştırın. Bir nevi Ev yapımı serum, bu kısa sürede toparlanmanızı sağlayacaktır. Olumlu sonuç almanıza çok sevindim. Tekrar tekrar geçmiş olsun.

 25. MRB
  BEN DE 16 MM TAŞ VAR HAYIRLISI İLE BU KÜRÜ DENEMEK İSTİYORUM BENİM MERAK ETTİĞİM 16 MM LİK TAŞ DÜŞER Mİ

  YUKARIDA OKUDUĞUM TARİFTE GÖREMEDİM AMA KÜRE BAŞLAMADAN ÖNCE ELMA SUYU İÇİLİYOR MU AYRICA TLF NUMARAMI

  YAZIYORUM 0 505 343 26 50 BU NUMARADAN GÖRÜŞEBİLİR İSEK ÜRÜNÜ DE SİPARİŞ ETMEK İSTİYORUM

  • Merhabalar Özay Bey, 16 mm taş kürü talimatlarına göre uyguladığınızda düşer. Başarı oranı %95, evet elma suyu ile küre 6 gün kala hazırlık yapılıyor. Üst menüde mağaza bölümünden ingiliz tuzlarına ulaşabilirsiniz elimde çok fazla kalmadı. Yoğun bir talep var. Bı hafta yeni ürünleri ekleyeceğim inşallah.

 26. Kerim bey iyi geceler,
  Safra çamuru teşhisi ardından iltihab yaşadım 8 gün şiddetli ağrılarım oldu antibiyotik tedavisi aldım.hangi kuru almalıyım ve nasıl kullanılır.tastan farklı mıdır çamur kürü?Konu hakkında yardımlarınızı rica eder tekrar iyi akşamlar dilerim.

  • Merhabalar Mustafa bey, çok geçmiş olsun. Küçük ve çamur büyük taşlara göre daha risklidir. Ağrılarınız muhtemelen safra kanallarına sürekli kaçan çamurdan dolayı oluşan tıkanıklıklardır. Özellikle yağlı, ağır yemeklerden sonra veya yumurta yiyorsanız ondan sonra ağrı veya taklar başlar. Tabi sonrasıda iltihap oluşur. Ama güzel bir yanı ise çamur taştan çok daha kolay bu kür ile temizlenir. Bunun için kür ile birlikte bir süre kırkkilit otu çayı ve iğde çaylarını da tüketmeniz gerekecek.

 27. merhaba annem için rahatsız ediyorum sizi mümkünse iletişim numarası alabilir miyim.annem de safra kesesi dışında başka rahatsızlıklar var bu yüzden doktorlar ameliyatı uygun görmediler detaylı bilgi için iletişim numaranızı almam gerekli şimdiden teşekkür ederim.

  • Çok geçmiş olsun Nazife Hanım, Sİtenin iletişim formundan telefon numaranızı gönderebilirseniz akşam sizi arayabilirim. Birkaç kez buradan numaramı yazmıştım inanın sabaha kadar arayanlar oldu. Çok zor olmuştu.

 28. Merhabalar,

  Safra kesemde hamilelikten sonra milimetrik taslar oluştu. Irritabl barsak sorunumda var. Ameliyat olmak istemiyorum acikcasi.
  Bir defa acile gittim genelde ağrılar az. Acaba yurtdisina da kargo mevcut mudur sitenizden sipariş versem?

  • Merhabalar Lale hanım, Geçmiş olsun. Maalesefki safra sorunları özellikle kadınlarda daha fazla ve hamilelik dönemi ve sonrasında çok sık rastlanıyor. bunun sebebi vücdun ani kilo alması ve verilmesidir. Milimetrik taşlar içinde kürü uygulayabilirsiniz. Ağrılar muhtemelen anlık yaşanan safra kanalı tıkanıklarından kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca mailden de size cevap yazdım akşam size konu ile ilgili mesaj atacağım. Çok geçmiş olsun

 29. 5 yıldız
  Merhaba 21 şubatta yazmıştım ilk kürü uyguladığımı şimdi 2. Kürü uyguladım ve bu sefer hem siyah kum gibi sanırım çamur dedikleri bu olabilir diye düşündüm hemde yeşil renkli taşlar düşürdüm. Birinci kürde kahve rengi taşlardı hepsi bu sefer hepsi de yeşildi. Kürlerden sonra safra kesem boşalmış gibi rahatlıyorum. Yıllardır safra kesesi ağrısı çekiyordum.Kerim Beyden Allah razı olsun ?.Henüz ultrason da baktırmadım birkaç kür sonra yada az taş çıkana kadar kürleri tamamlayıp sonucu burada paylaşmak istiyorum.Kerim Beyde kürleri tamamlayan bir safra kesesi hastası olarak sonuçlarının temiz olduğunu söylemişti bana inşallah bende olumlu sonuçları burada paylaşmak isterim.(Taşlar sabaha karşı içilen 3. espom tuzundan sonra olduğu gibi çıkıyor ondan önce ve sonra sayıca az çıkmış oluyor)

  • Tekrar geçimiş olsun Ayşe hanım, Her kürde biraz daha rahatlayacaksınız. Kürü uygulayan ve ultrason çeken ve benimle paylaşan oldu. onu yayınlıcam inşallah geçen hafta yayınlayacaktım korona virüsünün gündemi yüzünden işyerinde yoğunluk yaşıyorum. Bir türlü fırsat olmadı en kısa sürede onuda hazırlayıp yayınlayacağım

   • Merhabalar daha önce yazacaktım ama bir türlü fırsat bulamadım. Yorumlarda birisi dökülen şeylerin taş olmadıgını yağın kalıplaştıgını söylemiş fakat ben yağlı karışımı içtikten sonra kustum ama buna rağmen taş döktüm. Aynı şekilde önerdiğim kişi de kustu yani kürümtamamlayamadıgımız halde her ikimizde sonuç aldık . Kürü devam ettiremiyorum maalesef emzirdiğiö için ama keser kesmez ilk işim olacak inşallah

 30. Merhaba Kerim Bey ;
  Çalışmalarınızdan ötürü sizi kutlarım.Benim bi sorum olacak ultrasyon sonucuna göre büyüğü 30 mm ebatlı bir kaç adet taş gözlendiği yazıyor. İltihaptan doları antibiyotik (cipro 500 ve butopan 10) başlandı.Ameliyat olmam gerektiği söylendi. Acaba bu kürün 30 mm taş için faydası olur mu , düşer mi tıkanıklık gibi bi sorun yaşar mıyım? Birde 2. kürün uygulanması için neden 3 hafta bekliyoruz?

  • Merhabalar Recep Bey, Çok teşekkür ederim ve ayrıca çok geçmiş olsun. İltihap kuruduktan sonra kürü uygulayabilirsiniz. 3cm taş normalden biraz büyük ama düzenli kür uygulaması ve kür öncesi perhiz kurallarına dikkat ederseniz sorun olmaz düşürebilirsiniz. Tabii tek kür veya 2 kürde olacak bir durum değil. Ama her kürde sadece safra değil karaciğerde oluşan taşlarıda düşüreceksiniz. Tıkanıklık veya başka sorunlar yaşamamak için kür öncesi direktifler önemli özellikle elma suyu, kürler arasında 3 hafta var çünkü daha az sürede kürü uygularsanız bağışıklık sistemimiz bizi neyin ishal ettiğini bulacak ve ona göre savunma oluşturacaktır. Savunma oluşturduğu için artık Mağnezyum Sülfata vücut cevap vermeyecektir. Yani vücüt alışacak bir faydasını göremeyeceğiz. İkinci husus ise karaciğerin kanallara yakın taşları vücut atabildiğini atacak hepsini atması mümkün değildir. 3 hafta içersinde üstte kalan taşlar safraya veya karaciğerin altına düşecektir. Yani safra tekrar dolacaktır. Ta ki safra ve karaciğer tamamen temizlenene kadar bu döngü devam edecek. En az 3 hafta arayla yapılabilir. 1 hafta daha uzatabilirsiniz ama daha fazla uzattığınızda beklenen verim alınmayabilir. Saygılar

   • Mrb kerim bey 62 yaşında annem şeker hastası ünsilin kullanıyor ve tansiyonu var utrasonda safra taşları çıktı ve kanala düşmüş ağrıları var ameliyat dediler ama hem vürüs hem rahatsızlık sebebiyle olmuyor nsl bir uygulama önerirsiniz

    • Çok geçmiş olsun Meltem hanım, yaş olarak küre uygun ama şeker ve tansiyon rahatsızlıklarında dikkatli olmak gerekiyor. Küre hazırlanmada 6 günlük günde 1 litre elma suyu içiliyor bu şeker hastaları içimn sakıncalı olabilir. Elma suyu yerine malik asit kullanılabilir. En önemlisi kür günü ilaç almamak gerekiyor ve 16 saat boyunca bu şekilde olması lazım. Bu süre zarfında da ilaç almamalı. Doktorunuza danışmanız gerekli. Bazı şeker ve tansiyon hastaları beslenmelerini rahatsızlığına göre düzenleyerek durumunu kontrol altında tutuyor. Kürü uyguluyorlar. Taş hangi kanala düşmüş pankreas-safra ortak kanalınamı? ateş ve kusma oluyor mu.

 31. Merhabalar Kerim bey.oncelikle tecrübelerinizi bizimle paylaşıp çok insana yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.ben 30 yasindayim.benim safra kesem irili ufaklı birçok taşla dolu.iltihapli ve böbreklerin de de iltihap var.hicbisekilde antibiyotik kullanamıyorum.vucudum bı ağrı kesici bile kabul etmeyecek durumda.bobreklerim iltihaplı olmadan önce geçen sene bu kurunuzu denemistim.cok faydasını gördüm.simdi bu kürünüzu denersem bı zararı olur mu.malum salgın yüzünden doktora gidilemiyor.su an yemek yiyemiyorum o kadar tıkalı hissediyorum.geri dönüş yaparsanız çok sevinirim.saygilarimla

  • Merhabalar efendim, çok teşekkür ederim. Size de çok çok geçmiş olsun. Maalesef iltihap vücudumuz için oldukça sıkıntılı bir durum. İngiliz Tuzu kürü böbrek yetersizliği ve ciddi rahatsızlığı olanlarda tavsiye edilmiyor. Çünkü Magnezyum Sülfat idrarla dışarı atılıyor yani böbreklerden geçiyor. Normal bünyelerde bu sorun değil ama ciddi böbrek sorunu yaşayan kişilerde böbreklere ekstra yük bineceği için tavsiye edilmiyor ve doktora danışılması tavsiye ediliyor. Böbrekte iltihap olmasa bile safranız iltihaplıysa yine kür uygun değildir. Bunun iki sebebi var. Safranız iltihaptan dolayı zaten hassas kür ile taşları düşürsün diye salgı yapması için çalıştırıcaz bu size ağır gelir ve acısı yüksek olur. Diğer nedeni ise iltihap varken vücut bununla savaşır bu enfeksiyonu ortadan kaldırmaya çalışır. Vücut böyle bir iltihapla uğraşırken kür ile ikinci bir mücadele edeceği bir şey yapıyoruz. Buda vücuda ağır gelecek karaciğer ve böbrekleriniz normalden daha fazla yorulacaktır.
   Antibiyotik kullanamıyorsanız tedavisini nasıl yapıyorlar. İltihap antibiyotksiz zor iyileşir. Zencefil ve Zerdeçal tüketebiliyormusunuz. Bu iki baharat iltihap için oldukça etkilidir.

   • Maalesef Kerim bey ilaç kullanmadığım için tedavi de olamıyorum.gecen sene iltihaptan önce kürünüzle çok rahatladigim için bu dönemde de Umut ettim acimdan kurtulabilirim diye.zerdecal ve zencefil dahil hiç bir bitkisel ürün baharat çay kullanamıyorum..geri dönüşumunuz için teşekkür ederim herkese acil şifalar dilerim..saygilar

    • Allah yardımcınız olsun. Eğer sağlığınıza zararı olmazsa sabahları 1 bardak suya 4 çorba kaşığı limon suyu koyup içebilirsiniz. Biraz rahatlatabilir safra kesenizi

  • Merhabalar Kerim bey.gecen gün sorunumu paylaşmıştım sizinle iltihap sorunumdan dolayı maalesef kurunuzu uygulayamiyorum. Hazımsızlık ve bağırsak için 1 bardak suya ne kadar epsom tuzu atabilir
   rim bı bilginiz var mi

   • İyi günler emzirdiğim için kürü bir kez uygulayabildim aşırı hazımsızlık şişkinlik bağırsak sorununu sabah uyanınca doğal elma sirkeli su ardından kurutulmuş kayısı yiyerek çözdüm . Kuru kayısı karaciğeri temizliyor ve çok iyi geliyor çok şükür bu şekilde yaşıyorum günlük rutin olarak ilaç gibi yapıyorum bu ikisini deneyebilirsiniz geçmiş olsun

   • Merhabalar evet hatırladım. Hatta size yardımcı olabilir miyim diye bu kürle ilgili sağlık forumlarından araştırma yaptım ama maalesef olumlu bir yanıt alamadım. Hazımsızlık için 1 su bardağına 1 çay kaşığı atıp gün sabahları için. Eğer hazımsızlık ve kabızlık daha kronik yani daha ağırsa 1,5 çay kaşığı kullanabilirsiniz. Daha hafifse stres kaynaklı oluyorsa yarım çay kaşığı yeterli oluyor. Fatma Nur hanımın dediği gibi kuru kayısı ile destekleyebilirsiniz.

 32. 4 yıldız
  Iyi günler eşiminse safra kesesi şikayetleri var en büyüğü 17×6 iki adet akustik gölge veren taş imajı mevcuttur yazıyor kürü kullana bilirmiyiz birde iletişim v nasil temin edebilirim

  • Merhabalar Rasim bey, çok geçmiş olsun evet kür uygulanabilir. Muhtemelen 2 adetten fazladır taş, ayrıca karaciğer içerisinde de birikimler olmuştur. Kür etkili olacaktır ama uygulama sıralaması ve kurallara uymak önemlidir. Beslenme gibi, özellikle yumurtadan ve yağlı yiyeceklerden uzak durmakta gerekiyor. Öğünler sık ve az olmalı. Özellikle ağrı varsa buna uymak gerekiyor.

   • Merhaba benim de annemin safra kesesinde taş var ara sıra sancıları oluyor. Ameliyat olmak istemiyor suan virusten dolayı. Bu verdiğiniz kürü uyguladığımızda ağrı çok oluyor mu düşürürken onu ögrenmek istiyorum.

    • Merhabalar Ayşe hanım, Öncelikle geçmiş olsun. Safra taşları böbrek taşı gibi kalsifiye yani sert taşlar olmuyor. Sert olanlar var ama nadir görülür. Kolesterol, yağ ve bilirubin çökeltilerinden oluşur. Yani organiktir ve yumuşaktır. Elle ufalanabilir. Bu yüzden kür sırasında herhangi bir ağrı yada sızı olmaz. Halihazırda bir ağrısı varsa o devam eder. Kürden kaynaklanmaz. Taşlar rahat dökülmesi için 6 günlük bir hazırlık yapılıyor. Buda taşların daha kolay düşmesine neden oluyor.

 33. Dayımın safrasına Bi balon bile takmışlar ağır sancıları var safrasına taş var faydası olurmu. Dayım safra taşlarından ağır ağrılar çekiyor

  • Çok geçmiş olsun Rıdvan bey, Dayınızın yaşını ve herhangi başka kronik rahatsızlığı var mı? Tansiyon şeker gibi. Balon Ercp tekniği ile kanalda tıkanan taşları endoskopiye benzer bir yöntemle alma sistemi. Eğer safra kanalı darlığı varsa bununla birlikte safra kanalı genişlesin diye stent takıldıysa, stent kendiliğinden düşene kadar kür yapması uygun değildir. Çünkü stent varken taşlar safra kanalından geçemezler. Ercp ‘yi yenimi oldu acaba? Çok ağrısı varsa ya yine kanala taş düştü yada iltihaplandı. Tekrar doktora gidip antibiyotik tedavi olması gerekiyor.

 34. Merhaba Kerim bey benim de saframda milimetrik bikac tane taş var..ne taşı olduğunu bilmiyorum detaylı bilgi verilmedi..su süreçte dışarı da çıkamıyoruz..Safra dan dolayı klasik ağrılar ve şikayetlerim var ekstradan kabızlık oluştu bağırsaklarim düzgün çalışmıyor…bu kürü uygulasam fayda görür müyüm

  • Merhabalar Ayşe Gül hanım, Çok geçmiş olsun. Kabızlık şikayetiniz yenimi başladı yoksa kronik olarak bir hastalığınız var mı? Kürü kabızlık için ayrı Safra için ayrı bir kullanımı var. Hem dozaj hemde gün olarak. Safra taşı veya çamuru varsa kürü uygulayabilirsiniz. Küçük taşlar ve çamur büyük taşlara nazaran daha risklidir kanala kaçabilir tıkanıklık ve ağrılara neden olabilir. Eğer ağrınız iltihaptan kaynaklanmıyorsa kür yapılabilir ama iltihap varsa önce iltihabı antibiyotik tedavisi gerekiyor. Ağrılarınız için 1 bardak suya 4 çorba kaşığı limon suyu sıyın, tansiyon probleminiz yoksa 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyin ve için azaltılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca su ve limon uygulamasını her sabah alışkanlık haline getirebilirseniz safra sıvısı akışkanlığını seyreltir.

   • Merhaba Kerim bey öncellikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim..Her insan sabah akşam tuvalete çıkar normalde değil mi..bende safra taşını öğrenmeden onceki yaşantımda ortalama 2 günde bir tuvalete çıkıyordum kronik bı rahatsızlık hiç yaşamadim bu arada..simdilerde ise 3 günde veya 4 günde bir tuvalete çıkıyorm..gazim çok oluyor ve şişkinlik veriyor.. iltihap var demediler..bütün organlarım için ultrason a girdim sadece safra içinde bikac tane milimetrik taş var dediler..bunu biliyorum..malum hastanelerde fazla tutmak istemiyorlar hemen gönderiyorlar..4 haftadır hastaligimi biliyorum… teşekkür ederim şimdiden

    • Bahsettiğiniz belirtiler gaz, şişkinlik safra belirtisi doğru ama kabızlık yapmaz. Strese bağlı olabilir. Birde birkaç tane milimetrik taşım vereceği belirtiler değildir. 1-2 taş büyük bile olsa çok etkili belirtiler göstermez. Hatta gözardı bile edilebilir. Muhtemelen karaciğerinizde de taşlar mevcut ve rahatsızlık ondan kaynaklanıyordur. Elinizde epsom tuzu varsa 1 bardak suya 1,5 çay kaşığı epsom tuzu koyun karıştırın için birkaç gün devam edin. Kabızlığa iyi gelecektir. Kilonuz boyunuza oranla az ise 1 çay kaşığı kullanabilirsiniz. Malum Ramazan ayı niyetli olacaksanız bağırsak hareketliliği sizi rahatsız edebilir bunuda dikkate alırsanız sevinirim.

     • Hocam, ben safra şikayeti diye düşündüğüm sıkıntılarimi sıralayalım.diger arkadaşlar da bu durumu yaşıyordur belki.1 sağ kürek kemiği altında ağrı, bazen sol kürek kemiği altında ağrı, bazen kürek kemiklerinin üstünde ağrı, orta bel ağrısı, sağ ve sol böbrek bölgesine doğru ağrı, on sag kafes kemiğinde ağrı, ağrılar bu bölgelerde tabiri caizse sırayla geziyor..2 mide yanması hazımsızlık 3 kabızlık.. 4 sağ göğüs altında karaciğerin üzerine denk geliyor iki adet bilye boyutunda çıban çıktı bunlardan 3 no bağırsakların stres altında olabilir demistiniz..bu ağrıları 1 ayda 3-4 kez yaşadım..bu normal mıdır? En çok midemdeki bagirsaktaki gaz gidince ağrılar kayboldu..bu semptomlari yorumlarisiniz hocam özellikle çıban normal mi?hocam ben bir aydır iğde ve kirkkilit uyguladım Saracoğlu tarifi..bu kürü de uygulamak istiyorum ramazandan sonra ya bıraktım..son soru hocam oruç tutarken safrasal sıkıntı yasanabilir mi?hocam tüm hastalara ilginiz için teşekkür ederim..çok sağolun.Allah razı olsun..

     • Ayşe gül hanım, bahsettiğiniz ağrılar safra kesesinin neden olduğu ağrılara benziyor. Bazı durumlarda reflü veya bazı mide rahatsızlıklarıda bu tür ağrılara neden olabilir. Ama tahminim safra taşı veya çamuru. Tabii kesin teşhis doktor muayenesiyle belli olacaktır. Safra düzgün çalışmadığında hazımsızlık ve şişkinlik yapar hatta bu durum kişiyi oldukça rahatsız eder. Otururken bile zor nefes alırsınız. Çıban’ın safrayla benim bildiğim bir alakası yok. Çıbana bir bakteri neden olur kıl köküne yerleşir ve zamanlar iltihaba neden olur. İltihap doldukça sinirlere baskı yapar ve şiddetli ağrılara neden olur. Deri yumuşaksa dışarı doğru baş verir eğer sertse içeri doğru, belkide çıbanlar bu ağrılara neden olabilir yada şiddetini arttırabilir. Patlasa bile yeniden nüks eder. O yüzden tamamının temizlenmesi lazım.

      Safra için saraçoğlu kürünü uygulayın hatta bu kürü uygulayacaksanız 6 günlük elma suyu tüketimini yapmayabilirsiniz. Bu tür bitkisel kürleri uygularken 3-4 haftada 4-7 gün arası ara vermeniz lazım. Yoksa vücut alışır ve tepki vermez. Yani fayda görmezsiniz. 3-4 gün ara verin sonra iğde-kırkkilit otu çayına devam edin. Sahurda İğde çayı İftarda aç karna olmak şartıyla Kırkkilit otu çayını tüketebilirsiniz. Amin cümlemizden Allah razı olsun.

     • Hocam çok teşekkür ederim yine aydınlatıcı bilgiler sunmuşsunuz..kırk kilit ve iğde ye devam ediyorum 4 günüm kaldı kür bitmesine 1 ay kullanmis olacağım..o zaman 1 hafta ara verip hindiba ve avakoda kürü yapayim..bugün orucumu tuttum çok şükür safrasal bır sıkıntı yaşamadım..mide bulantısı ve kusma atağı gelebilir diye düşünmüştüm..herkese çok geçmiş olsun..

 35. Bugün 2.kürümü tamamladım.inanamadım taşlara , normalde ultrasonda 2cmden bi kaç tane görünüyordu.1.kürüme göre daha fazla taş döküldü, irili ufaklı 100lerce desem yeridir. Kür konusunda aklında şüphe olan varsa ki ben bu konuda çok korkaktım ben yaptıysam kesinlikle siz de yaparsınız,hiç tereddüt etmeden uygulayın ve kerim beyin ingiliz tuzu ile birlikte gönderdiği talimatlara uyun yada ingiliz tuzunu kendiniz temin edip videodan izleyerek de uygulayabilirsiniz.benim tavsiyem kerim beyden temin edin gramlarına kadar hazırlamış steril bişekilde paket içinde gönderiyor.
  Kerim bey size çok teşekkür ediyorum iyi ki sosyal medyada karşıma çıktınız beni ameliyattan ve sonrasından kurtulmama vesile oldunuz .Allahım sizinde sıkıntılarızı,isteklerinizi gidersin

  • Elif hanım tekrar geçmiş olsun, güzel yorumunuz için de çok teşekkür ederim. Karaciğeri bir klima gibi düşünelim tabi havayı değil kanı temizliyor. Mesela klimanın filtrelerini temizlemezsek bir süre sonra görevini yerine getirmez yada sorun çıkarır. Kandaki şekerin depolanmasından tutunda miktarının ayarına kadar, Hormaonların düzenli çalışması, metobolizma için gerekli olan vitaminleri üretir ve dağıtır, safra sıvısı üretir, y,yeceklerden alınan protein ve karbonhidratı yağa dönüştürür ve yakılarak enerji sağlar. Bunun gibi bir sürü hayati görevi vardır. Tabi zamanla kanı süzerek bir takım atıklar oluşuyor bunların kimyasal olanı karaciğere tutunuyor kimi çöküyor, yağ, kolestrol, bilirubin gibi işte bu çökeltiler karaciğerdeki kanalları tıkıyor. Bu sefer görevini yerine getiremediği için makalede yazdığım hadtalıklar ortaya çıkıyor. İşte bu düşen yüzlerce taş karaciğer içersindeki taşlardır, safra kesesindende düşüyor ama safradaki taşlar çok küçük bir kısmıdır. Asıl taşlar karaciğerdedir. Kür uygulamasına devam ettiğiniz sürece taşlar düşmeye devam edecektir. Diğer kürleride sakın ihmal etmeyin 🙂 Gerçekten olumlu sonuç almanıza çok sevindim. Sağlıklı günler Hayırlı Ramazanlar dilerim.

 36. 5 yıldız
  Kerim bey merhaba,
  Öncelikle özetlemek isterim ,safra kesesi çamurundan iltihap oluştuğundan dolayı 1 hafta hastanede yattım, yoğun şekilde iki kürek kemiği arasında ve sag karın boşluğunda ağrılarım olmuştu.Hastaneden çıktığımda 1 hafta antibiyotik kullanımına devam ettim. Sonrasında sizin kürünüzü aldım ve 6 gün elma suyu sonrası İngiliz tuzunu talimatlarınıza uygun şekilde uyguladım.Bu bağlamda sıhhatimi kazanmama vesile olduğunuzdan dolayı Allah sizden razı olsun.Buna ek olarak bu tedavinin kesinlikle hacamat gibi profesyonel tedavi kapsamına alınması kanaatindeyim. Mevcut tedavi direk ameliyatı öneriyor ki çok şükür ben direkten dönenlerden biriyim.Kür sonrası yaklaşık 20-25 arası taş düşürdüm. İkinci kürde sadece 2-3 taş vardı.Yaklaşık 3 ay kadar sonra 3. kürü uygulamayı düşünüyorum.
  İlgi alakanız için çok teşekkür eder hayırlı günler dilerim.

  • Rica ederim Mustafa Bey Allah Siznden de razı olsun, olumlu sonuç almanıza çok sevindim. Haklısınız bazen internette araştırıyorum ve görüyorum ki o kadar farklı uygulamalar var ki şaşırıyorum. En basiti epsom tuzu kesinlikle aç karna içilmelidir bunu bile dikkate almıyorlar. Banyo tuzlarını epsom tuzu diye satıyorlar daha bir sürü şey var. Allah tekrarını yaşatmasın bol sağlıklı günler dilerim.

  • Merhabalar Adalet hanım, Çok çok geçmiş olsun. Safra kesesinde kanser, delinme, doku zayıflaması gibi durumlar varsa maalesef bu kür uygun değildir. Safra kesesi iltihaplı olduğunda bile önce iltihabın tedavisi yapılıyor sonra kür uygulanıyor. Doktorlar safra kesesinin alınmasını tavsiye eder genelde, size ne dediler. İnanın yardımcı olamadığım için çok üzgünüm. Allah şifasını versin.

 37. 5 yıldız
  Merhaba Kerim Bey, 1 hafta günde 1 lt elma suyu ve sebze-meyve beslenmesi uyguladıktan sonra dün kürü yaptım ve büyük küçük çok sayıda yeşil taş düşürdüm. Sizden Allah razı olsun. Yıllar önce bu kürü duymama rağmen uygulamamıştım. Sizin net açıklamalarınız -nasıl uygulanacağına dair- cesaret verdi. Sormak istediğim şu ki en az kaç kür uygulamak gerek ve kürler arası uygun süre ne kadar olmalıdır.. Çok teşekkür ediyorum size, hiçbir organ gereksiz yaratılmamıştır diye düşünmüşümdür hep, 3 kez hastaneye gittim serumla ağrılarım dindirildi. Her iki durumda da doktor ameliyat dedi. Ama olmadım. Kürü yapıp sonuç almak inanılmaz geliyor hala. İyi günler dileklerimle..

  • Merhabalar Nazire Hanım, Tekrar geçmiş olsun. Allah cümlemizden razı olsun.Sizinde belirttiğiniz üzere kürün başarı oranını kürü uygulayana kadar 6 günlük hazırlık süreci özellikle elma suyu tüketmek oldukça önemli, İstediğiniz zaman soru soru sorabilirsiniz. Kür uygulaması şöyle her bünyenin ürettiği taş çok farklı kiminin safra kesesinin tamamı dolu safra dolu olunca karaciğeri 2-3 katı daha dolu oluyor. Bu tür kişilerde kronik rahatsızlıklar çoktur. 8-12 kür arası uygulaması gerekiyor. Bazı kişilerde safra kesesinde az ama karaciğerinde fazla taş oluyor buda ortalama 5-8 kür sürebiliyor. Birkaç kez şahit olmuşluğum var 1-2 kürde temizleyende var ama bu kişilerin safra taşı çok az, aldatıcı olmasın özellikle belirtiyim 5-6 seneedir bu kürle yakından ilgileniyorum 1-2 kürde tamamen temizlenen sayısı azdır.

   Ultrason sonucunda görüntülenen 1 -2 taş yada birkaç taş ibaresine aldanmayın. Taşlar organik olduğu için (sizde dikkat etmişsinizdir. taşlar yumuşaktır) Görüntüleme sistemleri tamamını görüntüleyemez. Kürden sonra fazla taş düşüren kişiler oldukça şaşırıyorlar. Ultrasonda bu kadar gözükmedi diye. Ayrıca Görüntüleme sistemleri 2 cm’den sonrasını net göremezler yani bir kısıtlaması vardır. Bu yüzden karaciğerdeki taşlarda gözükmez. Siz kürü uyguladığınızda düşen taşları kontrol edin. Az düşütüğünde 1 kür daha uygulayın yine az düştüyse (4-5 adet kadar) kürü seyrek yapabilirsiniz. benim Şahsi fikrim taş düşmesede karaciğer sıhhati için 8 kür uygulanmasıdır. 3-4 hafta ara ile uygulayabilirsiniz.

   Doğru her organ bir amaç için yaratılmıştır. Safra kesesi günde 1,5 litre karaciğerin ürettiği safra suyunu ve tuzlarını depolar. Yemek yediğimizde, özellikle yağlı ve ağır yemekler tüketildiğinde safra kasılarak Oniki parmak bağırsağına bu suyu salgılar. Bu safra suyu yağları parçalar ve sindirilmesine yardımcı olur. Ayrıca bazı vitaminlerin parçalanarak depolanmasını sağlar. Safra olmadığı zaman depolanacak yer olmadığı için sürekli bağırsağa akar ve kişi sürekli ishal halinde olur. Yağlar sağlıklı parçalanamadığı için obezite sorunu ortaya çıkabilir. Ayrıca safra alınsa bile karaciğerde taş oluşmaya devam edeceği için taş sancıları devam edecektir. Bu arada eğer tansiyon probleminiz yoksa sabahları aç karna oda ısısındaki suya 4 çorba kaşığı limon suyu sıkın ve için safra taşlarını yumuşacatacak ve safra sıvısının akışkanlığını sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dilerim.

 38. Kerim bey öncelikle s. A ramazanda bu kürü uygulayabilir ıyım birde elma suyu derken meyve suyundan ı bahsediyoruz bilgilendirirseniz sevınırım

  • Ve Aleyküm Selam Enes Bey, Eğer oruç tutuyorsanız tavsiye etmem. Çünkü Kür yaklaşık 16 saat sürüyor ve ishal durumu olduğu için sıvı kaybı ister istemez halsiz bırakacak. Bu yüzden vücudunuza eziyet etmiş olursunuz. Meyve suyu olarak Dimes marka tavsiye edebilirim. Eğer evde kendiniz sıkabiliyorsanız daha iyi olur ama imkanınız yoksa Dimes Elma suyunu kullanabilirsiniz.

 39. Merhabalar 1. Sorum 6. Gün akşamını başlıyoruz bu uygulamaya ve uygulama yapacağımız gün açmı olmalıyız. 2. Sorum greyfurt ve zeytin yağını aynı andamı içiyoruz 3. Soru elma suyu hazır alırsam 100 doğal elma suyu öneriniz varmı şimdiden teşekkür ederim

  • Merhabalar Fatma Hanım, Öncelikle geçmiş olsun. Evet 6. günün akşamında kür başlıyor. Küre başlayacağınız sabah hafif kahvaltı, Öğlen hafif bir yemek saat 16:00 gibi lavman ve 18:00da kür başlıyor. Bunun dışında kür bitene kadar yemek yenmemesi gerekiyor. Greyfurt ve Zeytinyağını iyice karıştırıp aynı anda içiyorsunuz. Capy, Fustea tarzı meyve sularını önermiyorum. Dimes marka olan daha iyi tavsiye ederim. Kür hakkında daha detaylı bilgi için makalenin başındaki videoyu izlerseniz daha iyi olur kür detayları uygulama videosunda bulabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

 40. Merhaba Kerim bey , ben tam olarak 1 ay once göğsümde yanma ile uyandım .başta malum hastalıktan şüphelendim ,ama emin olmadğım için ailem de hemen hastaneye gitmemi istemedi. yani hiç bişekilde hastaneye gitmedim ama tanıdığım bazı doktorlara sordum .belirtilerim iki göğüs arası borunun yanması yukarıya doğru ve göğsümün sağ alt kısmı .sırtıma ağrı girmesi gaz şişkinlik hepsi safraya ve mide problemine tekabul ettiği için problemin bu olduğunu düşünüyorum . karbonatlı limonlu su iyi geliyor rahatlatıyor ama .reflü veya ülser gibi bişey olduğu için limon zarar getirmez mi. sade karbonatlı su içiyorum. ballı zencefil gzerdecal gibi sıcak içeçcekler içiyorum. havuç haşlıyorum enginar .suyunu da içiyorum .okadar zor durumda hissettim ki .hastaneye gidememek ve evde geçmesini beklemek .aşırı ağrım yok ama bu taş olayı sinsi bişey olduğu için korkutuyor. daha once bunun tanısı koyulmamıştı .mide yanma hafif oluyordu ama bu başka bişey bi kaçgündür lansor kullanıyorum. ama iltihap varsa durum cok kotuye gdebilir mi 🙁 vücudum sanki hafif sarı gıbı :/ annem değil diyor belki cok okuduğm istem dışı için bulgu arıyorum :/ gözlerimde biraz hşiş. ne kullanmam gerekli acaba. sonra da kürünüzü uygulasam ..antibiyotik aynı şeyi mi verirler hep. çok umutlandım yazınızı ve burdaki yorumları görünce. sizce ne yapmalıyım :/

  • Merhabalar Filiz Hanım. Çok geçmiş olsun. Hiç endişelenmeyin, Safra taşalarında olabilecek en kötü durum tıkanmalardır. Safra kanalı tıkanırsa sürekli ağrı yapar buda günlük hayatınızın kalitesini düşürür. Hayati riski yoktur ama uzun süre ihmal edilirse tıkanmaya bağlı sarılık olur. Tıkanıklık giderildiğinde 10-15 gün içerisinde sorun çözülür. Diğer durum ise pankreas kanalına taş kaçması çok küçük taşlarda ve çamurda böyle birşey olabilir. Ama eğer sizde olsaydı inanın 5 dakika bile evde duramazdınız. Hastaneye giderdiniz. Sizde böyle bir durum söz konusu değil. Belirtileriniz reflüde olabilir, safra taşıda doğru teşhis için muayene ve ultrason şart, iltihap olduğunda ağrı dışında enfeksiyonda olduğu için ateş ve kusmada yapar.
   Uyguladığınız alternatif tedaviler güzel ama bütün uygulamaları aynı anda yapıp karaciğer ve böbreklerinizi yormayın. Limon suyu suyla seyreldiği için bir sorun olacağını düşünmüyorum. İsterseniz bir deneyin, baktınız rahatsız ediyor kırkkilit otu ve iğde çaylarını tüketin, Altın otu vardır onuda çay olarak tüketebilirsiniz. İçiniz rahat olsun safra taşı bu kürle endişelenecek bir durum değil, tabii dönem dönem ağrılarınız olacak zamanla yok olacaktır. İnternet artık hayatımızın içinde bende rahatsızlandığım zaman ilk önce internete danışıyorum, öyle yorumlar öyle teşhisler oluyor ki insan kendini tarttığında yazılanların etkisinde kalarak endişeleniyor. Kürü taş olsun olmasın tavsiye ederim. Çünkü gerçekten güçlü bir karaciğer temizliği yapıyor, vücudu tertemiz yapıyor. Toksik atıkları, bağırsak kıvrımlarında kalan ve çürüyen besin atıklarını (bu durum sindirim sorunları ve şişkinlik yapar) tertemiz yapıyor. Bol su tüketin evde bile olsanız hareket edin, yumurta tüketmeyin, et, tavuk, balık yemeyin bunlar safrayı tetikler. Ağır yemekler oldukça rahatsız eder, sofradan yarı aç kalkın. Bunlara dikkat ederseniz şikayetleriniz azalacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

  • Çok geçmiş olsun Coşkun bey, çamur zaman zaman safra kesesinden daha çok ağrıya neden olabiliyor. Pelte kıvamında olduğu içün kolayca kanallara kaçıp tıkanıklıklar. Mide şişkinliği, sindirim sorunu, gaz, ağrı gibi birçok belirti gösterebilir. İyi tarafından bakacak olursa sadece çamurunuz varsa bu kürle daha kolay temizleniyor. İhmal etmemenizi öneririm, ilerleyen dönemde çamurunuz safra taşına dönüşebilir.

 41. 5 yıldız
  Merhaba Kerim bey,
  Şu an artık kürü tamamlamış bulunuyorum. Malesef hiç taş düşüremedim. Tuzu sizden aldım ve hepsine harfiyen uydum. Bir hafta yağsız vegan beslendim, evde her gün sıktığım elmaları 1 lt içtim, kolon temizliği de yaptım…. malesef sonuç yok. Şimdi ne yapmak lazm. 10 haftalık gebeliğim var. Açıkcası tekrarlamaktan kürü korkuyorum…

  • Merhabalar Filiz Hanım, Sabah tuvalete çıktığınızda hiç birşey yok muydu? Genelde kişiler sert böbrek taşı gibi taş beklerler, safra taşları nadiren sert kalsifiye taş olur. Safra taşı çoğunlukla siyah, sarımtırak, yeşil renklerde ve yumuşaktır. Elle kolaylıkla ufalanabilecek yumuşaklıktadır. Birde milimetrik taşlar vardır, bunlarda ufak ufak genelde çokca olur ve beyaz renkte olabilir. Bazısında ise çamurda oluyor, eğer yeşil veya sarımsı koyu kıvamlı birşey çıktıysa buda safra çamurudur. Kür sırasında zorluk yaşadınız mı? Hamile olanlar için deneyiminizi aktarırsanız sevinirim.
   Eğer ki yukarıda saydığım şekilde birşey düşmediyse bazı kişiler 2nci kürden itibaren taş düşürüyorlar. Bunun nedenide Ana hepatik kanalda bulunan ve geçişi engelleyecek büyüklükte taş oluyor. Bu taş geçişi engelliyor olabilir.

 42. Kerim bey cevabınız için teşekkür ederim. Evet Sabah ve hala süren bir çıkış var. Sarımsı ve yağlı bir cıkış Yüzüyor suyun üstünde. Epsom tuzunu içmek dışında bir sorun yaşamadım ama onu da sizin tavsiyenizdeki pipet yardımıyla halettim. Ağrım hiç ama hiç olmadı, sadece kolon temizliği yorucu geçti. Zeytinyağ ve greyfurt çok keyifli içtim. Aslinda safra atağı geçirmekten korktum, bir minik zrytinle atak yaşayan ben 120 ml zeytinyağinda en ufak bir ağri yaşamadim. Epsomdon sonra iyi geldi hatta. Tüm kürü harfiyen uyguladm. Elma suyu çook gaz yaptı. Yine de içtim ve birakmadım. Biraz ishal de yapti am sotun olmadı. Covid döneminde evdeyiz zaten… o halde fayda etmişmidir diyorsunuz? Peki gebelikten dolayı yine çekincemi dile getirip sormak istiyorum size ikinci kürü ne zaman yapmam lazım?

  • Rica ederim Filiz Hanım ne demek, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana, öncelikle şunu belirtmek isterim. Sabah tuvalete çıktığınızda gördüğünüz herşey safra kesesi ve karaciğerden çıkanlardır. Kür günü sabah ve öğlen hafif yemek yeniyor akşama doğru lavman yapıldığı için başka atık kalmıyor. Bu kıvamlı sıvı yani çamur (sarımsı veya yeşil) safra kesesi içerisinden dışarı çıkamaz, içerisini doldurunca safra içinde bir basınç oluyor ve bu basınç safra ataklarına neden oluyor. Demek ki sizde safra çamuruda varmış o temizlendi, yağlı olan şey ise içtiğiniz zeytinyağıdır. İlk kürünüz başarılı olmuş bu sizi idare eder. Kadınlar maalesef hamilelikte safra çamuru ve taşı sorunu yaşıyorlar. Ben sizin yerinizde olsam ikinci kürümü doğumdan sonra yapardım. Çünkü doğuma kadar safra taşı, çamuru oluşumu devam edecektir. Eğer hamilelik sürecinize olumsuz bir etkisi olmayacaksa sabahları aç karnınıza 1 bardak suya 4 yemek kaşığı limon suyu ekleyip için. Bunu alışkanlık haline getirebilirsiniz. Safra sıvısının kıvamını düzenlemede yardımcı olur. Ayda 1 kere veya ağrınız olduğunda 1 bardak suya 1 yemek kaşığı epsom tuzu ekleyip için ve 30 dakika kürdeki yatış pozisyonu gibi yatın. Doğumdan sonrada kürünüze devam edebilirsiniz. Eğer ağrılarınız olursa benide arayabilirsiniz yardımcı olmaya çalışırım. Sağlıklı günler dilerim.

 43. 5 yıldız
  Selamlar Kerim kardeşim,

  Ben ilk kürü yaklaşık 1 hafta önce yaptım ve çok sayıda taş düşürdüm. Fakat bugün yine benzer semptomlar çıktı. Ara ara karaciğer tarafında hareketler ve ufak ağrılar hissediyorum, acaba düşen taşların yerine arkadan gelenler daha farklı çapta olduklarından kanalları tekrar mı tıkadılar? Bu konuda tecrübeni aktarır mısın, yani ilk kür sonrası neler yaşanıyor ve neler yapılabilir?

  • Merhabalar Mahmut Bey, geçmiş olsun. Olumlu sonuç aldığınız için çok sevindim. Karaciğer ve safra temizliği tamamen temizlenene kadar kür tekrarı gerekiyor. İlk kürde düşen taşların yerine üst tarafta kalan taşlar düşmeye başlıyor. Ağrı olmasına rağmen bu olumlu bir gelişmedir. Tıkanma durumu olsa inanın evde 5 dakika duramazsınız hastaneye gidersiniz. Benim tavsiyem sabahları aç karnına 1 bardak suya 4 yemek kaşığı limon sıkın ve için bunu alışkanlık haline getirin. Eğer ağrınız varsa ve tansiyon probleminiz yoksa 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyip tüketebilirsiniz. Ağrınız geçtikten sonra sadece limon suyuyla devam edebilirsiniz. Bir başka tedavi ise ağrılı durumda baktınız ağrınız olacak kendini belli etmeye başladı 1 kupa bardak kırkkilit otu demleyip için. Şiddetli atakların ağrı şiddetini oldukça düşürmektedir. Sağlıklı günler dilerim.
   nler

 44. 5 yıldız
  Merhabalar Kerim Bey,

  Andreas Moritz kurunu bende senelerdir uyguluyorum fakat suan turkiyedeyim ve kitabi yanimda olmadigindan hangi zaman arasinda yapilirsa daha olumlu onu hatilayamiyorum. dolun ay doneminde yapilmasin diye biliyorum. hatirlatabilir misiniz acaba?

  • Merhabalar Serpil hanım, sanırım sizde Andreas Moritz ve tekniklerini takip ediyorsunuz. Çok mutlu oldum. Andreas Moritz Ayurveda takvimine göre daha etkili olması için Dolunay-Yeniay veya Yeniay-Dolunay arasında herhangi bir gün yapılmasını tavsiye etmiş. Dolunayda Vücudun beyin ve dokularda ekstra sıvı tutunma eğiliminde olduğunu ve toksinleri daha zor bıraktığı için Dolunayda yapılmasını tavsiye etmemiştir. Sağlıklı günler dilerim.

   • 5 yıldız
    cok tesekkurler, bende oyle hatirliyordum ve o nedenle 6 gunluk hazirlik surecine dun basladim. Dokemedigim 2.3cm lik bir tasim var (doktorlar israrla hemen ameliyat olmalisin diyor bende israrla hayir bunun bir yontemi var onu uyguluyorum zaten ve tas dokuyorum diyorum… Acil bir durumda zaten ayni ameliyata alinicam… suan gerek yok deyince baya bir tavir aliyorlar… dedigim gibi senelerdir uyguluyorum ve hos olmasada ameliyat olmaktan 1000 kat daha iyidir.

    O buyuk tasi dokemedigim icin yarin eczaneden malic acid i hap olarak almayi dusunuyorum ve ek takviye olarak 4 gun daha kullanmayi dusunuyorum belki buyuk tasa elma sulari yumusatabilmesi icin yeterli gelmemistir… Hos kac hap alicam daha onu da belirlemis degilim ama bir denemeye deger 🙂

    • Serpil Hanım ameliyat olmamak dediğiniz gibi en doğrusu, doktorların kimisi çok tavırlı bazılarıda şansınızı deneyin belki düşürürsünüz diye de teşvik ediyorlar. Andreas Mortiz’in kalsifiye ve düşmeyen taşlar olabilir bunun için organik elma sirkesi veya limon tüketin diyor. Günde 1 bardak suya 4 yemek kaşığı yeterli oluyor. Sirke organikse ikisini aynı anda kullanabilirsiniz. Ama size bir ürün tavsiye edicem sadece safra değil birçok şeye çok iyi geliyor. Türkiye’de çok yeni bir ürün 1-2 yerde var. Özellikle saç, tırnağa çok faydalı %100 organiktir. Ürün bu “MSM(metilsülfonilmetan) Organik Sülfür” Kas eklem ağrıları,Artrit hastalıklar ve enfeksiyon,Alerjik reaksiyonlar,Mide bağırsak sorunları, Bağışıklk sistemi, Cilt sağlığı, bazı kadın hastalıkları gibi birçok şeye iyi geliyor. Bir araştırın isterseniz. Andreaz Moritz’te kitabının bir bölümünde bahsetmiştir.

   • Kerim bey mrb benim 25.10 2019 da safra kesemde 2.8mm capı yazıyor polip görüldü diyor polip le taş arasında ne fark var veya varmı 2.8 cok büyükmü cünki son 2 gündür mide bulantım var ve sag tarafında cok degil ama hafif sürekli bir agrı var omu yapıyor acaba ameliyat omakta istemiyorum kırk kilit otu kullanılıyormu bu kürle ona başlayacaktım başlamadım ilk bu kürü yapmamda fayda olacak gibi

 45. Selamlar Kerim Bey. Safra kesemde 2mm çapında kristallerden oluşan tortu izlendi. Her sabah kahvaltıdan önce 3 yemek kaşığı zeytinyağına 1 tatlı kaşığı limon suyu karışımı bu sorunu giderir mi. Bir de Epsom tuzunun böbreklere, mideye veya başka bir organa yan etkisi olabilir mi. Mide ilacı ve şurubu kullandıktan sonra karnımın sağ üst bölgesindeki ağrılarım hafifliyor. Safra kesesi ağrısı bu şekilde mi oluyor. Acaba mide de mi problem var. Doktorlar safra keseni almamız gerekiyor deyip mide şikayetimle hiç ilgilenmiyorlar. Hemen ameliyat edelim mide şikayette ondan sonra bakalım der gibi tavırları var.

  • Merhabalar Ahmet Bey, öncelikle limon suyu içebilirsiniz hatta düzenli olarak kullanabilirsiniz keza zeytinyağıda ama zeytinyağı çok kullandığınızda safra ağrılarınız artacaktır. Her yağ içtiğinizde safra kesesesi safra sıvısını salgılamak için büzülür buda ağrıya neden olur. Sonuçta safranızda oluşan tortu, taş vs varmış bunlar temizlenmeden yatığınız uygulamalar taşları eritmez veya düşürmez. Temizlemeniz lazım, safra mide ağrısınada neden olabiliyor ama safra kesenizi aldıracaksanız önce internette “safra kesesini aldıranların şikayetleri” diye arama yapın ve yorumları okuyun. Şahsi olarak alınmasını doğru bulmuyorum.Karaciğer ve safra kesesi temizliği yapmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

   • Teşekkürler Kerim bey. Epsom tuzu kürünün mideye, böbreğe vb. yan etkisi var mı. Bir de taşlar temizlendikten sonra ağrılarım kesilir mi.

    • Ahmet bey epsom tuzu organik bir mineraldir. Vücütta en fazla 8 saat durur ve sonra dışarı atılır. Hiç bir atık bırakmaz. Sadece Magnezyum böbreklerde çözünür buda böbrekleri çalıştırır. Bundan dolayı kronik böbrek rahatsızlığı olan, böbrek yetersizliği çekenler Magnezyum Sülfat ve diğer formlarını kullanamazlar. Taşlar 1 veya ikinci kürden itibaren düşmeye başlar ama ağrılar safra kesesi tamamen temizlenene kadar kesilmez dönem dönem ağrı yaşanır. Her temizlikten sonra kademe kademe ağrılarda azalma olur.

 46. Merhaba Kerim Bey, bende de uzun zamandır karaciğerimle ilgili sıkıntım var yani özellikler kilo aldığım zamanlar da kaşıntı karaciğer enzim yüksekliğiyle uğraşıyorum birkaç senedir problemlerim devam ediyor kilo verince rahatlıyor ama bitmiyor sürekli devam ediyor şüpheli safra çamuru tespit edildi karacigerimin durumu iyi ama
  Sorunumun kaynağıyla ilgili birsey söyleyemiyorlar benim
  Sorunumda karaciğerimin içerisindeki taslar ve çamur olabilir mi gittiğim hiçbir doktor tatmin edici bireye söyleyemiyor hepsi kilodan dolayı diyor ama kilom 85 fazlada değil

  • Fatih bey öncelikle geçmiş olsun, Yaş ve boyunuzuda öğrenebilirmiyim.Karaciğer enzimlerinizin yükselmesi süreklilik durumunda risklidir. Mesela antibiyotik kullanırsınız ilaç kullandığınız dönemde ALT-ASt yüksektir ama ilaç bırakılınca normale döner. Böyle bir durum yoksa ve alt niz yüksekse karaciğerinizle ilgilenmeniz lazım. Kilonuz varsa vermelisiniz, detokslar uygulamalısınız. Birde ilk başta şöyle bir alışkanlığınız varsa kesinlikle bırakmalısınız. Nedir bu? Örneğin öğlen yemeği yediniz et yedinizde sindirim süresi yaklaşık 8 saattir sebze yemekleri ise 4 saattir. İşte bu 4 veya 8 saat içerisinde tekrar yemek yememelisiniz ufak atıştırmalık, kuruyemiş vs olur ama yemek yememelisiniz. Neden mi? Çünkü vücut daha öğlen yediğiniz öğünü sindiremeden siz tekrar bir öğün yemek yediniz, yemek yediğinizde sindirim işi bırakılır yeni yediğiniz yemekle ilgilenir bu sefer bir önceki öğünüde işi tam bitmediği için karaciğerde yağ olarak depolar. Böylece karaciğeriniz büyür, yağlanır ve sürekli çalışmaktan yorulur görevini eksik yerine getirir. Buda hepatit, siroz, büyüme, kalp ve özellikle şeker hastalığına neden olur.

   Günümüz beslenme sisteminde yediğimiz birçok şeyde katkı maddesi ve ziraai ilaçlar mevcut. Ne kadar yıkasakta kalıntı kalıyor, beslenme bir yana teflon veya granit tavalarda ufak bir çizik olsa her yemek piştiğinde vücuda ağır metaller alıyoruz ve bunlar hep karaciğere yapışıyor. Sonra gelsin hastalıklar. Sizin rahatsızlığınızda neden olmuş olabilir. Çamur risklidir ama kür ile tedavisi kolaydır taştan daha çabuk temizlenir. Detoks olarak kürü uygulayabilirsiniz.

  • Teşekkür ederim Kerim Bey boyum 172 kilom 85 3 aydın diyet yapıyorum ama kaşıntım bitti derken şimdi de göğsümün sağ üst tarafında safra kesesi tarafında yemek yedikten sonra ağrı oluşuyor doktorlar defalarca MR BT ultrason cekti her turlu test yapıldı doktora gitmekten yoruldum şüpheli safra çamuru dışında başka Birsey bulunamadı birde grade2 yağlanma var tüm doktorlar kilo vermen gerekli başka bir sorun yok diyorlar siz anlatınca acaba karaciğerimin içinde de tas ve çamur oluşmuş olabilir mi bu kür için sipariş verdim ama kullanmakta da korkuyorum

   • Makalelerimde anlatmaya çalıştığım canlı örnek sizsiniz, bana hep soruyorlar Madem Karaciğerde taş var neden mr da vs gözükmüyor diye. Safra taşları organiktir yani sert değildir nadiren kalsifiye taş oluşur. Ve görüntüleme sitemleri sağlıklı görüntüyü 2 cm derinliğe kadar görüntüleyebiliyor. Sonrasını ya yanlış görüntüler yada hiç görüntülemez. Bu arada çamurla birlikte karaciğerinizde ciddi toksin birikimide olmuş olabilir. Kaşıntı ondandır bir süre sonra tıkanmaya bağlı sarılık olabilir.

    Grade 2 yağlanma yani hepatosteatoz, doğru şekilde kilo vermeniz lazım ama bu konuda planlı beslenmeniz gerekiyor. Nasıl mı? Öncelikle ani kilo vermeyeceksiniz ve aç kalmayacaksınız, diyet yapanların çoğu yemek yemeyi keser haftada 3-4 kilo verir bu durum safra taşı oluşumuna çok etki eder. Çünkü açlık olduğunda vücuda besin girmediği için safra kesesi uzun süre kasılmaz, safra tuzları çöker taşa neden olur. Bu yüzden öğün atlamadan sağlıklı beslenmelisiniz. Zeytinyağı tercih etmelisiniz. öğün aralarına ara öğünler ekleyip safra kesesini tetiklemeniz gerekiyor. En son lokmanızı yatmadan en geç 4 saat önce almalısınız. akşam 6dan sonra yediğiniz herşey doğru depoya, kür konusunda hiç endişeniz olmasın. Şu ana kadar çok şükür olumsuz bir durumla karşılaşmadım. Sadece dediklerimi uygulayın.Asıl beklerseniz sizin için daha sancılı bir durum olacak. Bahsettiğiniz ağrı safra taşı ve karaciğer yağlanmasının belirtileri akabinde halsizlik, yorgunluk, belli belirsiz ağrı yapar. %75 kişide karaciğer büyür. Birde devedikeni tohumu veya enginar hapları tüketin, karaciğere çok iyi geliyor. Son bir sorum olacak son testinizde ALT değeriniz kaçtı?

    Kür size gelene kadar sabahları aç karna 1 bardak suya 4 yemek kaşığı limon sıkın için bunu sürekli yapabilirsiniz. 6 gün boyunca günde 1 litre elma suyu tercihen Dimes marka için. Gün içinde porsiyonlara bölmelisiniz. Akşam 6’ya kadar bitmesi lazım. Sabah kalktığınızda, yemeklerden hemen önce beya yemeklerden 1,5-2 saat sonra içebilirsiniz.

   • Kilo vermeye başladıktan sonra düzenli alt değerim düşmeye başladı 66 ya kadar düştü daha sonra böbrek taşı aldırdım doktorun verdiği antibiyotikler yüzünden 94 e çıktı neyseki ilaçlar bitti, diyetime devam ediyorum sabahları limon maydonoz kürü yapıyorum birde doktor ursactive diye ilaç verdi safra çamuru için kürü uygularken sanırım onu da bırakmam gerekiyor

    • 66 güzel demek düşmeye başladı Erkek bireylerde 10-40 U/L olması lazım. 2 katına çıktımı risktir. Ursactive yapay safra sıvısıdır. Kür sırasında kullanmayın sonra devam edersiniz. Hatta bu ilacı kullanıyorsanız kür gelene kadar elma suyu için, gelince hemen uygulayabilirsiniz. Limon maydonazda içiyorsunuz safranız yumuşak kıvamdadır.

    • Çok teşekkür ederim Kerim bey sürekli takipçinizinim dediklerinizi mutlaka uygulayacağım insallah kürü uyguladıktan sonra da sonuçları paylaşacağım insallah iyi sonuçlar elde ederim

 47. Kerim bey iyi günler. Sayfanızı ve sizi açıkçası internette gezinirken keşfettim. Benim safra kesesi taşı ve çamuru şikayetim var. Son 2 yıldır çok sıkıştırmaya başladı en son Şubat ayında bir atak geçirdim ve en son çekilen ultrason da yine aynı şey milimetrik taş ve çamur saptandı. Ama son 3 aydır artık her yemek sonrası sanki karaciğerin şiştiğini hissediyorum sırtıma vuran ağrılar oluyor ama maalesef pandemi zamanına denk geldim ve hastaneye gidemiyorum . Ameliyata karar vermiştim ama size rastladım. Ama anlamadığım bu kürü uygularken yeme alışkanlığımız ne olacak.? Ben normalde de kızartma yumurta v s ağır yiyecekler tüketen biri değilim sırf ağrım olacak diye yumurta yemeyi unuttum. Sizin sayfayı ve yorumları okuyunca aklıma sorular geldi. Polip iyi birşey değil olsa ultrason da görülürdü değil mi? Bir de bu kür de anladığım kadar olay Epson tuzu elma suyu ve zeytinyağı. Peki yeme alışkanlığı saatleri nasıl olacak verdiğiniz saat aralıklarında kürü uyguluyoruz ama diğer saatler nasıl besleniyoruz? Açıkcası ameliyat olmadan son bir bu kürü de denemek istiyorum… olmazsa da kaçınılmaz sona mecburen kabulleneceğiz. İlginiz çin de ayrıca teşekkür ederim

  • Melek Hanım öncelikle geçmiş olsun. Şahsen ameliyatı önermiyorum. Ameliyat olsanızda safra sıkıntılarınız devam edecektir. Üstüne birde sindirim, sürekli ishal gibi durumlarla başbaşa kalacaksınız ve bunun bir tedavisi yok. Ayrıca safranızı aldırsanız bile karaciğerde taşlar olduğu için yine kür yapmak zorunda kalacaksınız. İyi düşünü karar vermenizi tavsiye ederim. İnternette safra kesesini aldıranların şikayetleri diye aratın okuyun fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. İnanın kürü uygulayan her 3 kişiden 1nin safra kesesi yok ve çoğu ağrısına katlansaydım yinede aldırmasaydım diyorlar.
   Öncelikler kürde çamuru temizlemek çok kolay aynı şekilde milimetrik taşlarıda, ağrılarınız ve şişlik durumunuz çok normal bu tür rahatsızlar verebilir. Safra kesesi taşı düzensiz beslenme(yağlı, sofradan mide tam dolu kalkmak,bol hayvansal protein tüketmek, hızlı kilo vermek,şok diyetler,yumurta ve kadınlarda hamilelik ve sonrasında taşlar oluşur. Aslında beslenme şekli çok basit sofradan yarı yok kalkmak, ara öğünlerde atıştırmak kuruyemiş vs gibi, bol su tüketmek, trans yağlardan uzak durmak, aşırı kilo almamak ve çok sık hayvansal protein tüketmemektir. Küre hazırlanırkende bu şekilde hazırlanmak gerekiyor. Diyet değilde sağlıklı beslenme buna ek olarak günde 1 litre elma suyu içmek, Polipler 1 cm ulaşana kadar bir risk teşkil etmez 1 cm den sonrası kontrol altında tutulur. Teşhisi ultrasonla koyabilirler. Safra kesenizde böyle bir şey varsa muhakakk ortaya çıkardı. Eğer kolestrol polipleri ise %50 oranda epsom tuzu birkaç kürde küçültüyor. Ama safra taşını %90-95 arası bir oranla başarı oranı mevcuttur.Saygılarımla

  • Kerem bey tekrardan merhabalar. Size yazmıştım safra çamuru ve taşı şikayetim vardı. Ben Epson tuzunu deneyecektim ama bu arada tutan şiddetli sancımdan acile kaldırılıp acil ameliyatla safra kesemi aldırdım. Maalesef…. Şimdi size sorum safra kesesi olmadan da Epson tuzu ile karaciğer temizliği yapabilirmiyim? Zararı olur mu?

   • Çok geçmiş olsun Melek Hanım, keşke aceleyle ağrının etkisiyle karar vermeseydiniz. En azından kürü deneseydiniz çok güzel olurdu. Sağlık olsun, Şimdi safranız alındığına göre safra taşları problem çıkarmayacak ama karaciğerdeki taşlar şişkinlik, ağrı vs yapabilir. Yeni ameliyat olduğunuz için organın alındığı yerde ve dikiş yerleriniz taze ağrı olabilir. Tamamen iyileşmesi için 6 ay kadar beklemeniz gerekmektedir. Yani kürü 6 ay sonra yapabilirsiniz.

 48. Merhaba, benim karnimin sag ust kisminda yaklasik 15 senedir aralikli olarak suren bir agrim var.Acken baslayip yemeklerden sonra yok oluyor, otururken fark ediyorum ayakta ya da gece yatarken olmuyor, batma ve hafif sızı seklinde, ates bulanti omuz ya da sirt agrisi yok.İki kere doktora gitmistim ultrasonda birsey gorunmedi bende tekrar gitmedim yalniz
  bir kac gundur artti agri sabah nutella yedikten sonra, hergun 2-3 bardak sutlu sekerli hindistan ceviz yagi katarak kahve de iciyorum karacigere zararli midir?
  ayni zamanda gogsumde yuzumde sac sakal ve kaşlarimda hic gecmeyen egzama da var.Sizce bende safra kesesi taslari var midir?

  • Merhabalar Enes Bey, geçmiş olsun ama siz epey uzun bir süre ağrınızı ihmal etmişsiniz. Bu süre zarfında hiç Karaciğer ALT değerlerinize baktırdınız mı? Safra ağrısı özellikle yemek ve yağlı yemeklerden sonra olur.Ama bazen safra kesesindeki küçük taşlar koledok kanala kaçıp ağrı ve sızıya neden olabilir. Egzama nedenlerinden biride karaciğer içerisindeki taşlar ve toksik etkidendir. Düzenli kür yapıldığında karaciğer temizlendikçe egzama etkilerinin azaldığını söyleyenler oldu. Evet tükettiğiniz şeyler karaciğer ve vücuda zararlı besinler. İşlenmiş şeker ve nutelladaki palm yağı vücuda oldukça zarar veriyor. Özellikle nutellanın yada içinde palm yağı olan bütün ürünlerin tüketilmemesi taraftarıyım.

 49. Merhabalar ben ultrasonla tüm batın bakıldı.Fakat birşey çıkmadı.Yoksa göremediler mi?Karaciğerimin olduğu yerde dolgunluk hissi var gibi ayrıca Yüzüm de egzema var.Acaba iyi bakamadılar mı bakanlar biraz toy gibi sanırım stajerdiler.Ne yapayım?

  • Merhabalar Özlem Hanım,Ultarson ve diğer görüntüleme sistemleri organ içerisindeki nesne vs. sağlıklı tespit edemezler. en iyi görüntülemeyi 2 cm derinliğine kadar yapabilirler. Bu yüzden safra kesesi boşluğundaki taşlar tespit edilebiliyorken karaciğer içersindeki taşlar maalesef görüntülenemiyor. Egzamanın en büyük 2 nedeni var tabii ki en kesin teşhis doktor teşhisi olacaktır ama genelde 2 sebep tetikliyor stres ve karaciğer. Epsom tuzunuz varsa kür uygulayın en azından güçlü bir toksin sökücüdür karaciğeri temizlemiş olursunuz. Hatta egzamanız varsa birkaç kür yapın bazı kişilerde semptomları hafifletme etkisi göstermiştir.

 50. İyi günler Kerim bey …Bugün 3.kürümü tamamladım,diğer kürlere nazaran daha az ama daha büyük taşlar döküldü bu bitmesine işaret olabilir mi ,kür aralarını 3 haftadan fazla olması sıkıntı olur mu,birde ne zaman artık bende taş kalmadı diyebilirim?
  Ve size yine Çook teşekkür ederim bu yolculuğum da destek verdiğiniz için iyiki karşıma çıkmışsınız.tereddüt edenler varsa gönül rahatlığıyla deneyebilir hiç bi zorluğu yok ben yaptıysam siz de yapabilirsiniz..??

  • Elif hanım güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Demek büyük taşlar düşmeye başladı bu çok güzel. Genelde büyük taş düşüyorsa adet olarak az geliyor. Buda taşların bittiğini düşündrebilir. Bir sonraki kürü yine yapın bence, 4 haftada olabilir ama daha uzatacaksanız safra taşı oluşumuna sebep olacak durumlardan uzak durmaya çalışın ve sabahları aç karnına limonlu su için böylece taşlarınız hem yumuşak kalacak hemde karaciğerin üst taraflarındaki taşlar aşağıya ilerlemiş olacak onlarıda temizlemiş olursunuz. İnşallah yakın zamanda tamamen kurtulmuş olacaksınız. Sağlıklı günler dilerim.

 51. merhaba. kardeşim 23 yaşında. yaklaşık 1 ay önce karın ağrısıyla hastaneye kaldırıldı apandist dendi apandisti alındı. ameliyattan sonra toparlanamadı ve karın ağrısı devam etti tekrar gittiğinde safra kesesinde yoğun çamurlaşma oldugu söylendi. ameliyat dendi. kardeşim ağrılarından dolayı yemek yiyemiyor yataktan bile çıkmıyor. bu kürü yaptıgımızda fayda görür müyüz? Ne kadar süre yapmalıyız. Yaparken ilaç kullanabilir mi?

  • Cansu Hanım Merhabalar, çok geçmiş olsun. Anladığım kadarıyla apandisti şüphe üzerine alındı ama aslında sorun apandisit değildi. Doğru dimi. Eğer öyleyse kardeşinizin safra kesesindeki çamur oldukça yoğun. Alakası ne diye sorarsanız. Demek o kadar ağrı yaptı ki doktorlar apandisten şüphelendi. Öncelikle kürle safra çamuru temizliği mümkün. Safra taşından daha kolay temizleniyor. Çamur taştan daha az sorun çıkarır düşüncesi geliyor insanın aklına ama aksine ağrı ve iltihaba neden neden olur. Yemeklerden sonra ağrısı şiddetleniyorsa bunun sebebi sağlıksız beslenmeden kaynaklanır. Öncelikle bol su içip trans yağları kesinlikle tüketmemesi lazım. Zeytinyağı ve aşırı olmamakla tereyağı uygundur. Yumurta kesinlikle yenmemesi gerekenler listesinde. Hayvansal proteinlerden balıkta dahil olmak üzere tüketilmemeli. Sabahları limonlu su içilmeli bu tedavi etmez ama şikayetleri azaltmaya destek olur. Ağrı için bu suya 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyebilirsiniz. Ne kadar süre yapılması konusu ise bünye taş veya çamurları temizleyene kadar. Kimisi 3 kimisi 8 kür devam ediyor. Alkol ve sigara varsa süreç uzayabilir. Tamamen bünyeyle alakalı. Ben genelde en az 5 kür tavsiye ediyorum. Bazıları şikayetleri gidene kadar birkaç kür yapı bırakıyor sonra ağrı başlarsa tekrar yapıyorlar. Sadece kür uygulanırken Tiroid hariç ilaç kullanmamak lazım. kür bitince kullanabilirsiniz.

  • Merhabalar Burak Bey, öncelikle geçmiş olsun. Eğer kolestrol polipleri ise fayda gösterebiliyor. Genelde safradaki polipler kolestrol polipleridir. Ama safra taşındaki gibi başarısı yüksek değildir. Bazı kişiler Kırkkilit otu ve İğde Çayı ile birlikte tüketerek poliplerden kurtulduğunu veya küçüldüğünü söylüyorlar. Muhtemelen doktor sizi bilgilendirmiştir. Polipler 1 cm geçerse safra kesesini almak zorunda kalıyorlar. Annenizin beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor. 6-7 ayda bir Ultrason çektirip büyümesini kontrol altında tutmanız lazım.

   • Kerim bey tuzları sipariş ettim onlar gelene kadar 1 haftalık hazırlanma süreci yapmaya yarın başlatıcam kahvaltıda hiçbirşekilde yumurta filan yiyemizmi bu 1 hafta boyunva kerim bey ve 1 haftanın sonunda küre başlamadan önce lavman mı iyi yoksa eczaneden alınan ilaç mı iyi bağırsaklar için ?

    • Burak bey,Özellikle 6 günlük hazırlık döneminde yumurta tüketilmemesi lazım. Yumurta safra taşını en çok tetikleyen ve hızlı oluşumunu sağlayan besinlerin başında geliyor. Yumurta ne kadar yenilirse taşlar çabuk büyür veya yeni taşlar oluşur. Bende yumurtayı çok severim sabahları kahvaltıda tüketiyorum. Ama tam temizlikten sonra her yıl kürü tekrarlıyorum. Bir sorun yaşamaıyorum. Kürü yaptıktan sonra sık olmamakla birlikte tüketebilirsiniz. Unutmamak lazım Safra Taşının oluşumunun en büyük nedeni Beslenme, ani kilo verme yani diyetler, kilolu olmak. Kür elinize ulaşana kadar hazırlığa başlayın, Günde 1 litre elma suyu aç karna tüketilmesi lazım örneğin sabah aç karna, yemeklerden hemen önce veya yemeklerden 1,5-2 saat sonra içilebilir. Akşam 18:00a kadar bitirilmesi gerekiyor. Gün içinde porsiyonlara bölünmesi lazım. Lavman olarak ilaç kullanmanızı tavsiye etmem hem eziyetli hemde fiyatları pahalı. Klasik lavman kitileri ile yapılması tavsiyemdir. Eczanelerde bulabilirsiniz. Fiyatıda oldukça ekonomiktir.

     • Hazır elma suyu kullanacaksanız Dimes Elma suyunu tercih edebilirsiniz. Malik asit oranı daha yüksektir. Sadece belirttiğim şeyleri ön hazırlıkta tüketmeyin daha sonra ki günlerde minimuma indirin. Sebze vs. tüketebilirsiniz.