KARACİĞER VE SAFRA KESESİ TAŞI TEMİZLEME

Safra çamuru
Epsom tuzu kürünün anlatımı
Kürler hakkında kısa bir bilgilendirme videosu hazırladım. Kürün nasıl yapıldığına dair olan videoyuda kısa bir zamanda ekleyeceğim.

KARACİĞER VE SAFRA KESESİ TAŞI TEMİZLEME

Karaciğer ve Safra Kesesi Taşı Temizleme; Bu makalede size anlatacağım Andreas Moritz tekniği 30 yıldır birçok ülkede kullanılan ve milyonlarca kişinin sağlığına kavuşmasına yardımcı olan çok güçlü bir detoks programıdır. Tedaviyi bulan kişi tedaviye ismini veren Andreas Moritz’dir. Şu anda Amerika’da bu konuda ve sağlıklı yaşam ile ilgili Kliniği ile insanlara hizmet vermektedir. Sadece safra taşı olan kişiler değil sağlıklı kişilerde yılda 2 kez bu kürü uygulayabilirler.

DUYURU

İNGİLİZ TUZU SATIŞI VE SAFRA KESESİ TAŞI RAHATSIZLIKLARI HAKKINDA
TÜM BİLGİLERİ YENİ AÇTIĞIMIZ SİTEMİZDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.
BU SİTEDEN SAĞLIK KONUSUNDA DESTEK VERMEYECEĞİM İÇİN MAKALELERİ BURADAN KALDIRIYORUM.

SAFRA TAŞI SAFRA KESESİNDE OLUŞMAZ

Kür hakkında bilgi vermeden önce Safra kesesi ile ilgili hatırlatmalar yapmak istiyorum. “Safra kesesi taşı” denildiğinde aklımıza safra kesesi içersinde zamanla oluşan taş(lar) gelir. Bu şekilde düşünmemiz normal, muhtemelen doktorunuzda size bu şekilde teşhis koymuştur. Bu kadarla kalmayıp “Safra kesenizde taş var. Safranız düzgün çalışmadığı için taş üretiyor. En kısa zamanda organı almamız lazım. Endişelenmeyin safra keseniz olmadan da yaşayabilirsiniz. Zaten pek bir önemi de yok” diyen doktorlar olmuştur. Teknolojinin gelişmesiyle yapılan araştırmalarda ve kadavraların incelenen karaciğerlerinde safra kesesinde taş olmamasına rağmen karaciğerin içersinde yüzlerce taş tespit edilmiştir. Araştırmanın çapı genişletildiğinde görülmüş ki, Safra kesesi taşı safrada oluşmuyormuş, karaciğerin içerisinde oluşup zamanla safra kesesine düşüp birikiyormuş. Bunun anlamı uzun yıllar boyunca sorunlu safra diye dünya çapında milyonlarca hastanın safra kesesi boşuna alınmıştır. Konu ile ilgili kaynak araştırmak isteyen varsa John Hopkins üniversitesinin resmi internet sitesinde ki makaleyi okuyabilirler.

Tamam Karaciğerde oluşuyor kabul ama zaten safra kesesindeki taşlar ameliyatlar alınamıyor. Alınsa bile 3-5 ay belki daha uzun bir süre sonra yine taş oluşuyor. Aslında oluşmuyor, safra kesesine karaciğerden yeni taşlar düşüyor. Madem taşların alınması bir sonuç vermiyorsa safra kesesinin alınması normal değil mi? Hayır değil, iltihabik, kanser ve ciddi vakalar yoksa kesinlikle alınması taraftarı değiliz. Lütfen yazıyı okumaya devam edin.

SAFRA KESESİNİN ALINMASI GERÇEKTEN SORUN DEĞİL Mİ?

Kesinlikle sorun, her şeyden önce vücuttan organın alınması en son seçenek olmalı. O organ orada duruyorsa önemsiz olduğu için değil bir işlevi olduğu için duruyordur. Ayrıca organın alınması da kesin bir sonuç vermiyor. Safra kesesini aldırmış hastalarla ilgili yapılan araştırmalarda ameliyat sonrası bile %60 hastanın ağrı şikayetlerinin bir süreliğine gittiğini ama bir süre sonra tekrar ağrılarının geri geldiği tespit edilmiştir. Bu araştırmalara internetten sizlerde ulaşabilir siniz.

Kürü uygulayan kişilerin yorumlarını linkteki makalenin en altından okuyabilirsiniz.

SAFRA KESESİ TAŞI NASIL DÜŞÜRÜLÜR

Neden bu hastaların yarısından fazlasının şikayetleri geri geldi? Yukarıda da dediğim gibi sorun kaynağı safra kesesi değil, karaciğer içerisinde oluşan taşlar. Safra kesesi olmadığı için karaciğerdeki taşlar ince bağırsağa dökülmeye başlıyor ve bağırsakta bekleyen bu organik cisimler zamanla karın ağrısına neden oluyor. Karaciğer günde 1-1,5 litre safra suyu üretir. Ürettiği bu sıvıyı safra kesesinde depolar ve özellikle ağır yağlı yemek yediğimizde sindirme yardımcı olmak için büzülerek oniki parmak bağırsağına boşaltır. İhtiyaç oldukça safra kesesi bu şekilde davranır. Safra kesesinin olmadığı durumda bu safra sıvısı karaciğerde üretildikçe depolanmaz direkt olarak sindirime karışır. Bu sıvının fazla olduğu durumlarda ishal ve karın ağrısı oluşur.

Konuyu fazla uzatmıyım. Sadece şunu söylemek istiyorum. Safra kesesi taşı ve çamurunun temizlemek elinizde ve başarı oranı oldukça yüksek. Ben 5 senedir, bu tedaviyi keşfeden Andreas Moritz ise 30 senedir insanlara bu uygulamayı anlatıyor ve yardımcı oluyor. Tabii ki hiçbir tedavi yönteminin başarı oranı %100 değildir. Bünyeler farklıdır. Düşük ihtimalde olsa uygulama bir sonuç vermeyebilir.

İngiliz tuzu kullanımı yurtdışında oldukça yaygındır. İngiliz tuzuna ulaşmakta kolaydır. Çünkü marketlerde bile satılır.

KARACİĞERİ BİNLERCE EV VE SOKAKTAN OLUŞAN BÜYÜK BİR ŞEHİR GİBİ DÜŞÜNÜN.

Johns Hopkins Üniversitesi ve bazı tıp okulları intrahepatik safra kesesi safra taşı veya safra taşı olarak adlandırdığı karaciğerdeki safra taşları bir araya toplanır ve safra kanallarının genişlemesine yol açabilecek büyük sorunlar oluşturur. Intrahepatik safra kesesi taşları çoğunlukla kolesterol ve diğer safra bileşenlerinden oluşur

Karaciğeri su, elektrik, doğal gaz, petrol ve kanalizasyon sistemlerinden oluşan büyük bir şehir olarak düşünün. Bu şehrin pisliğini yine kanalizasyon sistemleri şehrin dışına taşırken, çöp kamyonları sokaklardan çöpleri toplar bir yerde depolar. Bu atıklarla uğraşılırken diğer yandan ev iş yerlerimize elektrik, su, doğal gaz gibi hayati ihtiyaçlarımızı bize ulaştırılır. 

Her şey yolunda gözüküyor ama bir gün bir aksaklık oldu ve bu düzen bozuldu. Allah tekrarını göstermesin 17 Ağustos depreminde yaşananları hatırlayın. Şehre su, elektrik, doğal gaz verilemiyor. Telefon hatları çökmüş, kısacası kaos ortamı oluşmuş. Durum bu şekildeyken gündelik hayatımızı yürütemeyiz ve hastalıklar, zorluklar belirmeye başlar. 

KARACİĞER VÜCUDUN LABORATUVARI

İşte karaciğer de tıpkı bu şehir örneğinde olduğu gibi vücudumuzda yüzlerce farklı işlevi vardır ve vücudun her yerine bağlıdır. Günün her anında bu hayati organ vücudun 60 ila 100 trilyon sakinine (hücrelere) bol miktarda besin üretimi gerçekleştirir. Bu besinlerin işlenmesi ve tedarikinde büyük rol oynar. Karaciğerin her bir hücresi kendi başına saniyede milyarlarca biyokimyasal reaksiyon üretir. Tüm hücrelerimizin farklı aktiviteleri bozulmadan canlılığını sürdürmesi için karaciğerin onlara sürekli ve kesintisiz bir besin, enzim ve hormon akışı sağlaması gerekmektedir. 

Karaciğer, yalnızca vücudun yakıt arzını dağıtmak ve yenilemekle sorumlu ana organ değil, aynı zamanda karmaşık kimyasalların parçalanması ve proteinlerin sentezlemesini de içermektedir. Şehir örneğinde söylediğim gibi karaciğer içerisindeki safra kanallarında tıkanıklık meydana gelirse görevini eskisi gibi yerine getiremez. Yetersiz kaldığı noktada hastalıklar başlar. Örneğin beyni az beslerse ihtiyaçlarını karşılayamazsa nörolojik sorunlar ortaya çıkabilir. Migren, depresyon, stres, dinmeyen baş ağrıları, baş dönmesi gibi, kolesterol, alerji ve yukarıda saydığım bir çok hastalığa neden olabilir.

SAĞLIKLI BİR KARACİĞER

Sağlıklı bir karaciğer dakikada 1-1,5 litre kanı filtreler ve her gün 1-1,5 litre safra üretir. Bu durum karaciğerde ve vücudun geri kalan kısmındaki tüm aktivitelerin sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Safra kanallarının tıkanması karaciğerin dahili ve dışarıdan gelen besinlerdeki toksinleri temizleme kabiliyetini baltalayacaktır. Karaciğer doğru yerlere doğru zamanda doğru miktarda besin ve enerji gönderemeyecek. Bir süre sonra Homeostaz olarak bilinen vücudun hassas dengesi bozulacak ve organlarda aşırı strese neden olacaktır. 

Vücudun hassas dengesi (homeostaz) bozulunca kandaki endokrin hormonları, östorojen ve aldosteron konsantrasyonunun artmasına neden olur. Hem kadın hem de erkekte üretilen bu hormonlar doğru miktarda tuz ve su tutulmasından sorumludur. 

ÖDEM

Taşlar safra kesesini ve karaciğerin safra kanallarını tıkadığında bu hormonlar parçalanmaya-bilir ve yeterince temizlenme yapılamazDaha sonrası kandaki konsantrasyonlar anormal seviyelere yükselir ve bu da doku şişmesine ve suyun tutulmasına neden olur. 

Onkologların çoğu, kadınlar arasında meme kanserinin önde gelen nedeni olarak östorojen seviyelerinin yükselmesinin neden olduğunu düşünmektedir. Erkeklerde bu hormonun yüksek seviyelere ulaşması, aşırı meme dokusu gelişimine (jinekomasti) ve kilo alımına da neden olabilir. 

SAFRA KESESİ TAŞI NASIL DÜŞÜRÜLÜR ?

Kürü uygulamaya karar verdiyseniz doğru ürün kullanmak zorundasınız. Çin malı İngiliz Tuzundan uzak durun, İngiliz Tuzunu alacağınız satıcıya içeriğini (Magnezyum oranını ve suda eridikten sonraki magnezyum oranını sorun)

İNGİLİZ TUZU SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Safra çamuru
Yazdir
4.93 from 13 votes

KARACİĞER VE SAFRA KESESİ TEMİZLİĞİ

Karaciğer ve Safra kesenizde oluşan taşlardan bu kür sayesinde kurtulacaksınız. Sadece talimatlara uymanız yeterli.
Hazırlama Süresi6 gün
Aktif Süre16 saat
Toplam Süre6 gün 16 saat
Kategori: Sağlık
Mutfak: Amerikan
Etiket: İngiliz tuzu, İngiliz Tuzu kürü, safra kesesi ameliyatı, Safra kesesi taşı nasıl düşürülür
Miktar: 1 Kür
Yazar: kerimkul
Maliyet: 30TL

Aletler

 • 1 litrelik Sürhai
 • Su Bardağı
 • Yağlı karığımı karıştırmak için kapaklı şişe
 • Kür öncesi ve sonrası için Klasik lavman paketi

Materyaller

 • 710 ml Su klorsuz
 • 4 yemek kaşığı (60g) Epsom tuzu(İngiliz Tuzu) içilebilir olmalı
 • 120 ml Zeytinyağı
 • 180 ml Greyfurt içi kırmızı olan en iyisi

Talimatlar

 • Akşam Saat 18:00 4 yemek kaşığı (toplam 60 gram) Epsom tuzunu (magnezyum sülfat) 710 ml bir cam kavanoza ekleyin, temiz içme suyu koyun ve iyice çalkalayın. Klorlu musluk suyu olmasın.
  İngiliz tuzunun tadı kötüdür. İçimi zor olabilir ama soğuk içerseniz daha kolay olacaktır. Siz İngiliz Tuzu karışımını öğlen hazırlayın ve buzdolabına koyun akşama kadar soğusun daha iyi olacaktır. İçme saati gelince için içtikten sonra tekrar buzdolabına koyun.
  İlk porsiyonu içebilirsiniz (178 ml). Ağzınızdaki acı tadı nötrleştirmek için birkaç yudum su alabilir ya da tadı iyileştirmek için biraz limon suyu ekleyebilirsiniz. Hala tadı kaldıramıyorsanız, az miktarda elma suyu ekleyebilirsiniz. Bazı insanlar dilindeki tat tomurcuklarına değdirmemek için büyük plastik pipetle içiyor. İçerken burun deliklerini kapatıyorlar. Ben denemedim ama işe yaradığını söylüyorlar. Daha sonra dişlerinizi fırçalamanız veya karbonat ile ağzınızı çalkalamanız da yararlıdır.
 • Saat 20:00 İkinci porsiyon Epsom tuzunu içiniz (178 ml)
 • Saat 21:45 Greyfurtları (veya limon ve portakalları) iyice yıkayın. Elle sıkın ve suyunu çıkarın. Yaklaşık
  180 mlgreyfurt suyuna ihtiyacımız var. Genelde orta büyüklükte 2 tane greyfurt yeterli geliyor. 120 ml zeytin yağını kapaklı bir cam kavanoza koyun ve iyice kapatın. Yaklaşık 20 kez çözelti sulanıncaya kadar sertçe sallayın.
  En iyi sonucu almak için bu karışımı saat 10:00’da içebilirsiniz, ancak baktınız tuvalete gitme isteği var bu adımı 10-15 dakika erteleyebilirsiniz.Saat 22:00 Yatağın başında bekleyin zeytinyağlı karışımı alın ve kolay içim için isterseniz burun deliklerinizi kapatarak için. Bazı kimseler yukarıda da dediğim gibi tadını almamak için büyük bir pipet yardımıyla içmeyi tercih ediyor. Ayrıca kolay içim için bal kullananlarda var. Ama büyük bir çoğunluk tek seferde rahatlıkla içiyor ve hiçbir sorun yaşamıyorlar. Tek seferde içmeye özen gösterin parça parça içerseniz ve bu 5 dakikayı geçerse etkisi yarı yarıya düşecektir. İçtikten sonra dişlerinizi fırçalamak isteyebilirsiniz ama doğru olanı hemen yatağa girmektir.
 • LÜTFEN HEMEN YATAĞA YATIN
  Yatağa girmek safra taşlarını düşürmek için çok önemlidir! Işıkları kapatın ve başınızı yukarıda tutacak şekilde 1 veya 2 yastıkla sırt üstü yatın. Başın karnından yüksek olmalı. Bu şekilde yatmak size zor geliyorsa dizlerinizi
  başınıza doğru çekin, sağ tarafınıza uzanın ve başınızı dik tutun. En az 20 dakika boyunca bu şeklinizi bozmayın ve konuşmamaya çalışın! Gözlerinizi kapatın ve tüm dikkatinizi safra kesenize yönlendirin.
 • ERTESİ SABAH
  Saat 06:00-06:30 uyandıktan sonra bir bardak ılık su için. Kısa süre sonra üçüncü porsiyon Epsom suyunu için, içtikten sonra dinlenebilirsiniz, kitap okuyabilirsiniz veya meditasyon yapabilirsiniz. Uykunuz varsa yatağa geri dönebilirsiniz. Ancak vücudun dik konumda kalması en iyisidir. Çoğu insan kendini iyi hisseder ama ilerleyen saatlerde enerjiniz biraz düşecektir. Endişelenmeyin.
 • Saat 08:00 – 08:30 Epsom tuzu karışımının dördüncü ve son porsiyonunu için,
 • Saat 10:00 – 10:30 Artık taze sıkılmış meyve suyu içebilirsiniz. Yarım saat sonra 1 veya 2 parça taze meyve yiyebilirsiniz. 1 saat sonra normal hafif yiyecekleri tercihen vejetaryen beslenebilirsiniz. Aşırı yememelisiniz ve tamamen doymadan hafif açken yemeyi bırakın. Akşam veya ertesi sabah yavaş yavaş normale dönmeye başlarsınız enerjiniz yerine gelmeye başlamıştır. Takip eden iki gün boyunca hafif yemekler yemeyi tercih edin. Unutmayın, karaciğer safra keseniz neştersiz bir ameliyat geçirdi. İçerdiği toksinleri, atıkları ve taşları vücuttan attı. Buda vücudunuzu halsizleştirecektir. Takip eden 2 gün kendinize iyi bakın. 6 günlük hazırlık sürecinde ve kür sırasında yeterli miktarda su için.

Video

Notlar

 1. SU TÜKETMEYİN, Epsom tuzunu içtikten sonra su içmeyin 15 dk geçmesini bekleyin. Yağlı karışımı içtikten sonra 2 saat boyunca su içmeyin. Diğer zamanlarda bol bol su içebilirsiniz. Taşların safra kesesinden çıkması için vücudun nemli olması lazım yani hazırlık önceside günlük su ihtiyacınız kadar su içinki vücut yeterince safra sıvısı üretisin. Susuz kalan vücutta kür etkiside düşük olur.
 2. HANGİ DURUMLARDA KÜR YAPILMAZ, Eğer bağırsak tıkanıklığı varsa kür uygulanmaz. İnce bağırsak tıkanıkları(SBO) patalojik süreçlerden kaynaklanır. Bunlara Crohn hastalığı, postoperatif adezyonlar, ardından malignite ve fıtıkda dahildir.
 3. İÇİLEBİLİR EPSOM TUZU, Taşlar düşerken misket gibi  içinizde ilerlediğini hissedebilirsiniz. Bu normaldir. Çoğu kişi hissettiğini bazı kişilerde tam tersini söyler. Epsom tuzundaki magnezyum, safra kanalları kapaklarını gevşetir, genişletir ve açar. Safra sıvısıyla birlikte taşlar yuvarlanmaya başlar. İçmiş olduğumuz yağ da sindirim sistemi boyunca taşların ilerlemesini kolaylaştırır. Herhangi bir ağrı veya spazm olmaz. İçtiğiniz Epsom tuzunda ki magnezyum oranı düşük ve yeterli safra sıvısına sahip değilseniz durum farklı olabilir. Aldığınız İngiliz Tuzunun içilebilir olması ve magnezyum seviyesinin yeterli olması burada önemlidir. Yoksa ağrılı bir süreciniz olabilir.
 4. DÜŞEN TAŞLAR VE KOLESTROL FAZLASI, Yağlı karışımı içtikten sonraki ilk 20 dakika çok önemlidir. Bu süre boyunca kıpırdamamalısınız hatta konuşmamalısınız. Yağlı karışımı içmeden önce tuvalet ihtiyacınızı giderdiğinizden emin olun. Gece boyunca karnınızın üzerine uyumaktan kaçının. Gece boyunca sık sık tuvalete kalkabilirsiniz, gayet normal bir durumdur. Tuvalete çıktığınızda yüzen küçük safra kesesi taşlarını (bezelye yeşili veya bronz renkli, bazı durumlarda siyah) düşürüp düşürmediğinizi kontrol edin. Köpüklü sarı renkli olan ise safra çamuru ve karaciğerdeki fazla kolestroldür.
 5. Karaciğer temizliği sırasında Epsom tuzunun ana etkilerinden biri, safra kanallarının yanı sıra Oddi sfinkterini (safra kanalı ve pankreas kanalının on iki parmak bağırsağına açıldığı yerde bulunan kas topluluğudur. Safra ve pankreas salgısı akışını düzenler.) gevşetip genişletir ve böylece taşların geçişini kolaylaştırır. Epsom tuzu, yayınlanan bir araştırmaya göre safra kesesinin orijinal boyutunun üçte birine kadar büzülmesine neden oluyormuş. Bu büzülme, safra kesesinden taşların atılmasına büyük ölçüde yardımcı olur. Ayrıca Epsom tuzu, taşların salınmasını engelleyebilecek atıkları da temizler.
 6. Epsom tuzuna alerjiniz varsa (bu nadir görülür) ya da aşırı mide bulantısı hissetmenize neden oluyorsa ya da içemiyorsanız, en iyi ikinci seçenek olan magnezyum sitratı kullanabilirsiniz. 21:45 te içeceğimiz narenciye meyvelerini ısınması için oda sıcaklığına alınız.
 7. Kür bittikten sonra eğer koletsrol sorununuz varsa, kilo vermek istiyorsanız programınızı yapıp beslenmenizi ayarlayabilirsiniz.
 8. Epsom tuzu vücutta fazla durmaz en fazla 8 saat sonra vücuttan tamamen atılır  ve hiçbir atık bırakmaz.

SONSÖZ

Kürü başarıyla bitirdiniz. Tebrik ederim. Tuvalette suyun üzerinde gördüğünüz her şey karaciğer ve safra kesenizden çıkan atıklar ve taşlardır. Ufak ufak olanlar milimetrik olabilir, bunlar kolesterol parçacıklarıdır. Yeşil, sarımtırak veya siyah olanlar safra ve karaciğerinizde ki taşlardır. Bir sonraki kürünüzü 3 hafta sonra yapmalısınız. 2’nci haftaya girdiğinizde hazırlığa başlayın ve 3’ncü haftada kürü tekrar uygulayın. Karaciğer ve safra kesesinin tamamını temizlemek kişinin durumuna göre 6-8 kür sonra olabilir. Uyuşturucu, alkol ve yoğun sigara içenler daha uzun sürebilir. Ama 4’ncü kürden sonra rahatlama yaşayacaksınız. Safra kesenizde taş yoksa bile bu kürü güçlü detoks etkisi için çevrenize tavsiye edebilirsiniz. Onlarda karaciğerinden çıkan bu taşları görünce oldukça şaşıracaklardır. Karaciğerinize ne kadar iyi bakarsanız o kadar az hasta olursunuz.

Bol sağlıklı günler dilerim.

B.Kerim KUL

İngiliz tuzu kürü paketini satın aldığınızda daha ekstra bilgilendirme ve küre hazırlık aşamasını da size göndereceğim.

Kaynak: https://www.ingiliztuzu.com/safra-kesesi-tasi-nasil-dusurulur/

Please wait...
Categories: Genel bilgi Sağlık

435 comments

 1. Şenol said on Eylül 18, 2023 Cevapla

  Kerim Bey Merhaba;

  Daha önce kürü uygulamıştım.İkinci sefer uygulamak için fırsat bulamadım.Tekrar uygulamak istiyorum ancak bacak damarında pıhtı oluştuğundan dolayı geçici süre kan sulandırıcı kullanıyorum.Kürü uygulamamda sorun olurmu yoksa uygulayabilirmiyim ?

 2. Nuran said on Mart 8, 2023 Cevapla

  Mrb emziren annelerde bu kürü kullanabilir mi ? Doğal maden suyu da etkilimidir ??

  1. kerimkul said on Mart 9, 2023 Cevapla

   Merhabalar, safra ataklarında doğal maden suyu tüketmenizi tavsiye etmem. Şikayetlerinizin artmasına neden olur. Onun yerine Ph dengeleyecek karbonatlı limonlu su içebilirsiniz. Kürden önce anne sütü sağıp, çocuğunuzu bu şekilde beslerseniz sorun olmaz. İngiliz tuzu son bardak içildikten 8-10 saat sonra vücuttan tamamen atılır. Bu süre geçtikten sonra normal emzirmeye devam edebilirsiniz.

 3. Hyucel said on Şubat 24, 2023 Cevapla

  Merhaba Kerim Bey, şeker hastası olanlar bu kürü nasıl uygulamalı? Ne tavsiye edersiniz?

  1. kerimkul said on Şubat 25, 2023 Cevapla

   Merhabalar, İngiliz tuzunu şeker hastaları içebilir ama kür günü birşey yenmediği için şeker hastalarını etkileyebilir. Birçok şekeri olan hastam bu açlık sürecinde şekerini kontrol altına alarak uyguluyorlar. Kür sırasında bir şeyler yemek kusma, mide bulantısı ve baş ağrısı oluyor. Hatta 1-2 gün sürebiliyor. Kimi şekerini dengelemek için şeker yiyor, kimi bir parça ekmek, böyle uygulayan çok var.

 4. Keriman said on Şubat 23, 2023 Cevapla

  Merhaba Kerim Bey. Böbrek taşı düşürmek içinde bu kür uygulanabilir mi faydası olurmu? Epsom tu idrar kanallarını da genişletirmi? Böbrekte kardeşimin 9 mm taş var. Teşekkürler

  1. kerimkul said on Şubat 25, 2023 Cevapla

   Merhabalar, İngiliz tuzunun böbrek veya idrar taşları üzerindeki etkisi safra taşlarındaki etkisi kadar başarılı değildir. Yaklaşık 9 senedir bu kürle muhattabım öyleki mesleğim haline geldi diyebilirim. Çok fazla kişide kürü uygulayan kişilere yardımcı oldum. Bu kişilerden bazılarının safra taşları ile birlikte böbrek taşını düşürdüğünü söylediler. Yurtdışında da böbrek taşı için İngiliz Tuzu kullanımına baktığımda 6 gün boyunca sabahları 1 limon sıkıp suyunu için aynı safra kesesi kürü gibi uyguluyorlar. Pek etkili olduğunu düşünmüyorum eğer fayda sağlasaydı çok fazla kaynak bulabilirdim. Sadece birkaç yerde gördüm. Muhtemelen Ticari amaçlı bir uygulama. Düşüncem şu şekilde, Safra kesesindeki taşı safra kanallarına ittirmek için İngiliz tuzu içtikten sonra Yağlı karışım içiliyor. Bu safranın salgılanmasını tetikliyor, salgılama için organ kasılırken taşlarda düşüyor. Böbrek veya idrar kesesindeki taşı itelemek için yapılacak bir şey yok. Böbrek veya idrar kanalları genişlese bile taşın kanallara ilerleyeceğini sanmıyorum. Sadece kanalda tıkalı taş varsa muhtemelen onun düşmesini sağlar.

 5. Seçil said on Ocak 28, 2023 Cevapla

  Kürü uzun bir aradan sonra yeniden uygulayacağım. Genel cerrahin Bana taşların dökülmesinin mümkün olmadığını söylediği taşları eğer yine dokersem bir tahlil kabıyla götürüp tahlil yaptırmak istiyorum. Çünkü benimle tartismis ve kızmıştı. Test ettirdiniz mi demişti. Bugün son gunundeyim hazırlık kısmının yarın uygulayacağım kürün son gününü.

  1. kerimkul said on Ocak 29, 2023 Cevapla

   Seçil hanım, sadece bu konuda değil birçok konuda doktorlar bile kendi aralarında fikir ayrıcalıklarına düşebiliyorlar. Bunun en güzel örneğini korana döneminde canlı şahit olduk, doktorların yarısı aşıyı savunurken diğer yarısı karşı geliyordu. Doktorun inanmaması o işi görmemezlikten gelmek için geçerli bir sebep değildir. Onun fikri ve yorumudur. Aynı safra ameliyatı kararı verilirkende öyle bazı doktorlar kesin ameliyat olmalısın derken bazıları bekleyelim takip edelim diyor.
   Doktorların bu tür çıkışları moralinizi bozmasın. Önemli olan sizin şikayetinizden kurtulmanız ben genelde buna odaklanıyorum. Test yapmak oldukça maliyetli2-3 sene önce özel labarutvar da 450tl civarında yapıyorlardı şimdi ne kadardır bilemiyorum. Siz iyileşmeye odaklanın ve kürünüzü düzenli yapın uzun aralar vermeyin. Birde bu makalemde hangi safra taşları düşer hangileri zordur onları aktarmaya çalıştım okumanızı tavsiye ederim. Safra Taşlarını düşürmek mümkün mü?

 6. Reyhan said on Kasım 29, 2022 Cevapla

  Kerim Bey sizide cok rahatsız ediyorum,agrım bir kere siddetli oldu ama taslar kanala düşmüş,kan tahlilinde karaciger enzimlerim 350-358 arası,dr karacigere zarar vermis dedi yinede bu kürü yapmamı önerir misiniz?tıbbı tuzuda alırım sorun degil.Antibiyotik alerjim var enzimlerin düzelmesi için kullanmam lazım maalesef kullanamıyorum.saygılarımla

 7. Reyhan said on Kasım 28, 2022 Cevapla

  Kerim Bey verdiginiz linkten seher isminde yigenim siparisi verdi,eger siz ilgileniyorsanız hemen kargolaya bilir misiniz?Dr acil ameliyat dedi,cok sayıda milimetrik taş varmış sizce sıkıntı olur mu yada faydası olur mu bu kürün,tesekkurler

  1. kerimkul said on Kasım 28, 2022 Cevapla

   Merhabalar, ilk ür veya ikinci kürden itibaren taşlar dökülmeye başlar ama uzun sürede oluşan bu taşlar tek seferde temizlenmez. milimetrik taşlar genelde acil ameliyatlık olmaz, çokmu ağrısı var? Küçük taşlarda kürün başarı oranı daha yüksektir. Bu arada siparişinizi inceledim Klasik İngiliz Tuzu almışsınız sanırım, safra kürü üçün Tıbbi İngiliz Tuzu kullanılması lazım, Magnezyum Oksit oranı yüksek olduğu için safra kanallarını gevşetme özelliği vardır. Sizin satın aldığınızda düşük olduğu için safra kanallarını yeterince genişletmediği için taşları geçişini engeller veya zorlar. 16:00’a kadar gelen siparişleri arkadaşlarım kargoya aynı günde veriyor

 8. Reyhan said on Kasım 26, 2022 Cevapla

  İyi günler kerim bey,1.5 aydır diyete basladım ,günde iki yumurta ve berberin bitkisinin kapsulunu kullanıyorum,yürüyüs yapınca yarım saatten sonra sırtımın ortasından baslayan bir ağrı genellikle sag taraf bazen sol tarafta da bir agrı yürüyüşte beni mahvediyor ancak derin nefes alınca biraz rahatlıyorum ve dinlenince geçiyor ve göbek deliginin üst ve sag kısmında romatizma ilacı kullandıgımda agrı oluyor,bulantı kusma yok,mide mi safra mı agrısı anlayamadım dr randevusu alamıyorum aralık sonuna ancak verebiliyor,,bu kürü önerir misiniz?saygılarımla

  1. kerimkul said on Kasım 26, 2022 Cevapla

   Merhabalar Reyhan hanım, ağrılı safra ataklarında yumurta ağrı şiddetini arttırır, çünkü safra içerisindeki kolesterol yoğunluğu artar. Yumurta tüketmeyin, Berberinin birçok faydası vardır takviye amaçlı kullanabilirsiniz ama safra üzerinde sadece yeni taşların oluşumunu engellersiniz. Var olan taşlara etkisi yoktur. Bunun yerine sabahları aç karna ılık limonlu su içebilirsiniz. C vitamininin kolesterol taşları üzerinde uzun vadede etkisi vardır. Safra ağrısı genelde sağ kaburganın orta kısmının hemen altına, sırtta kürek kemiği bölgesine etki eder. tıkanma veya iltihaplanma olduğunda ise ateş, sarılık veya kusma yapar. Bu sitede safra taşları ile ilgili kapsamlı yazılar yayınlıyorum, göz atmanızı tavsiye ederim. https://wwww.ingiliztuzu.com , Kürü uygulamanızı tavsiye ederim.

 9. Meliha zeybek said on Temmuz 24, 2022 Cevapla

  Ben yarın uygulayacağım ama sibo ince bağırsak ta bakteri çoğalması teşhisi aldım bu kürü uygulayabilirmiyim hemen dönerseniz sevinirim birde diyeti 4gündür yapıyorum bir sakıncası olurmu

  1. kerimkul said on Temmuz 24, 2022 Cevapla

   Merhabalar mailinizi daha önce okudum oradan yanıtladım. Hazırlık süresi bu kürde en az 6 gündür, isterseniz daha fazla yapabilirsiniz, daha az yapılması başarı oranını düşürür

 10. Aysel said on Ocak 28, 2022 Cevapla

  karaciger yaglanmasi yada karaciger problemelri olan arkdaslar icin Ahmey apa adli bir arkdasin seviyelrden olusan bir beslenme istemi var ve internet ortaminda bedava sunulmus sadece orda soyeldigi gibi beslenerek binlerce kisi bu problmelerinden kurtuldu tabiki taslari dokme olayi ayri orda kerim beyin soyeldigi bu yontem sart. yeni grup Subat ayinda basliyacak katilmak isteyenelr bence kacirmasin. Sahsen ben son 3 yildri o grububa uyuyim ve seviyelr sitemi iel besleniyroum cok faydasini gordum.

  1. kerimkul said on Şubat 9, 2022 Cevapla

   Aysel Hanım, Ahmet beyi birebir tanımıyorum ama yakından takip ediyorum. Hatta beni arayan birçok kişiyi birçok rahatsızlıkta kendisine yönlendirdim. Ahmet bey’in yöntemleri ve teknikleri zaten hastalığından kurtulan kişilerin geri dönüşlerinden görebiliriz. Kendisi de çok mütevazı bir insan, saygılı ve görgülü.

 11. Kamil İlgen said on Ocak 17, 2022 Cevapla

  Kerim bey merhabalar. Benim sağ üst kadranda ağrım , gerginliğim , şişkinliğim , vardı. Yapılan USG de safra kesemde diffüz milimetrik polipoid lezyonlar tespit edildi. Taş veya çamur yok , tespit edilmedi. Bana ne tavsiye edersiniz. Şimdiden tesekkür ederim. .

  1. kerimkul said on Ocak 18, 2022 Cevapla

   Öncelikle geçmiş olsun, Bazen taş veya çamur olmasada safranın akışkanlıı ve konsantresinde beslenme alışkanlıklarımızdan dolayı kıvamı koyulaşır. Buda safranın rahat boşalmasını engelleyebilir. Kürü uygulayın polipler eğer kolesterol polipiyse bazen küçülmesine etki edebiliyor. hemde safranızı temizlemiş olursunuz. birde buradaki makalelerimi okumanızı tavsiye ederim. Özellikle çemen otu tohumu ile ilgili olanı, hemde bu çayı içebilirsiniz.

 12. Saliha said on Ocak 13, 2022 Cevapla

  Merhaba.safra kesesi ameliyatı oldum ancak hala ağrım var bu kuru yapabilir miyim

  1. kerimkul said on Ocak 18, 2022 Cevapla

   eğer ameliyatınızın üzerinden 6 ay geçmişse uygulayabilirsiniz. ayrıca safrasını aldıranların senede 2 kere uygulamasını tavsiye ederim.

 13. Emin Amil said on Aralık 15, 2021 Cevapla

  Kardeşim merhaba… bi görüşelim İnşAllah…

  1. kerimkul said on Aralık 17, 2021 Cevapla

   Merhabalar Emin bey, [email protected] mail adresinden ulaşabilirsiniz.

 14. Ömer Faruk Gültekin said on Aralık 15, 2021 Cevapla

  Kerim Bey selamlar,
  Kısa süre önce safra kesesi atağı geçirdim, iltihaptan dolayı 9 gün hastanede yattım, iltihabın kuruması için antibiyotik tedavisi uyguladılar. 24 kasımda taburcu oldum. Şu anda yeme içmeme dikkat ediyorum şükürler olsun ağrım sızım yok. Emar sonucuna göre, safra kesesi hidropik, kese duvarı kalınlığı artmış ve 5mm. Lümende 13 mm çapında çok sayıda kalkül vardır. Topaklanmış safra çamuruna ait olabilecek heterojen sinyal gözlenmiştir. Safra boynunda 9 mm çapında impakte kalkül vardır.
  Kürü uygulamak istiyorum İngiliz tuzunun siparişini verdim bazı sorularım olacak
  ilk olarak 6 günlük hazırlık dönemi için önerdiğiniz bir diyet listesi ve yeme, içme programı var mı varsa e-mail olarak gönderirseniz sevinirim.
  2. Olarak lavman için klasik yöntem denilmiş ben bunu klasik yöntem hangisi kafam karıştı. Eczaneden aldığımız lavmanla mı yapacağız yoksa kendi hazırladığımız elma sirkesi lavmanını mı kullanacağız.
  3. Olarak hazırlık döneminde İngiliz tuzu uygulası ve lavman gibi uygulamalar yapacak mıyız.
  4. İltihabik durumun üzerinden şu an 20 gün geçti duvar kalınlığı normalin biraz üstünde halen kür için problem olur mu.
  Şimdiden teşekkür ederim Allah razı olsun sizi okuduktan sonra kürü yapmaya karar verdim. Rabbim herkese acil şifalar versin

  1. kerimkul said on Aralık 17, 2021 Cevapla

   Merhabalar Ömer bey, öncelikle geçmiş olsun. İltihap tamamen geçmeden kürü uygulamak uygun değildir. Safra duvar kalınlığı normal seviyeye inmesi lazım.

 15. Barış Biçener said on Aralık 4, 2021 Cevapla

  Kerim Bey merhabalar
  daha öncede yazışmıştık belki hatırlarsınız 6 ay oldu. Nasılsınız umarım iyisinizdir. Ben Kür ile ilgili bilgi almıştım sizden. Çok şükür 7. kuru uyguladım her defasında yoğun çamur ve taş atımı oldu. Biraz ağırlasmaya başladı son kur biraz bulantili geçti. Zeytinyağı limonu zor içtim bu arada greyfurt mu limon mu icmeliyim yani siz her defasında greyfurt mü kullanıyorsunuz?Aynı tempoda devam edicem inşallah karaciğer temizlenene kadar. Uygulamalarimda safra camuru ve taşı yoğun çıkıyor bunca atık neden geliyor yani safra kesesi bir su bardağı kadar büyük ama toplamda 6-7 bardak atık cikarmisimdir belki daha fazlası. Demek ki diyorum epey dolmuş depolar karaciğer her kürden sonra safra kesesini tekrar dolduruyor. Hiç bitmeyecek her defasında yine çok atık gelicek gibi bir his var içimde. Hem maddi hem de manevi rahatlama oldu çok şükür. 4. Kürden sonra rahatlama olur demiştiniz bakalım tamamen taşlar bittiğinde neler olucak. Tekrar gidişata dair bilgi veririm size teşekkür ediyorum simdiden görüşmek üzere. 

  Alıntılanan metni göster

  1. kerimkul said on Aralık 5, 2021 Cevapla

   Geçmiş olsun Barış bey, yoğun çamur veya taş dökümü genelde geçmiş dönemdeki beslenme durumundan kaynaklanır. Birde uzun yıllar ilaç kullananlar ve kemoterapi görmüş kişilerde de sıkça rastladığım bir durum. Yağlı, fast food beslenmede de karaciğerde birikimler artıyor. O gelen taşlar veya çamur sadece safra değil karaciğer içerisinde de birikenler, sevindirici tarafı her kürde bunları dökebiliyor olmanız. Evet genelde 4 ncü kürden sonra ağrılarda azalma oluyor ve rahatlamada, toksin ve taşlardan temizlenen karaciğer artık kendini çok daha iyi yenileyebildiği için daha sağlıklı oluyoruz. Hatta bir çok kişi bu dönemde kronik rahatsızlıkları varsa ya tamamen kurtulmuş ya da semptomlar azalmıştır. Siz taşlar gelmeyene kadar kürünüze devam edin. Yorgun hissederseniz 1-2 hafta öteleyebilirsiniz. Bu arada kür dışında safra ve karaciğerde biriken kolesterolü atmak için Çemen otu tohumu çayı içebilirsiniz. günde 3 bardak tüketebilirsiniz. 4-5 dakika kaynatmanız yeterli olacaktır.

 16. hasan said on Kasım 3, 2021 Cevapla

  Kerim Bey,
  Cevabınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok açıklayıcı ve faydalı oldu. Hazırlık aşamasıyla ilgili çok kısa bir sorum daha olacaktı.? Hazırlık aşamasında anladığım kadarıyla yağlı yemek ve hayvansal gıda kesinlikle tüketilmeyecek. Peki ilk 5 gün hafif yemek veya salatnın yanında zeytinyağı veya 1-2 fincan kahve tüketebilir miyiz acaba? 6. güne kadar safranın yoğunlaşmasını önlemek ve safrayı tazelemek için, yoksa hiç mi tüketmemiz gerekiyor, safrayı biriktirmek adına? Burası kafama takıldığı için netleştirmek için danışmak istedim.

  1. kerimkul said on Kasım 4, 2021 Cevapla

   Rica ederim ne demek. Hazırlık aşamasında Vejetaryen beslenme şeklini örnek alabilirsiniz. Ama vücudunuzu güçsüz bırakacak şekilde az tüketim yapmayın sadece sağlıklı beslenicez, et, süt, kızartma türevlerini tüketmeyerek karaciğer ve saframıza yüklenmiyeceğiz. Kahve çok tüketilmemesi şartıyla uygundur ama her bir bardak kahveden sonra aynı bardak ölçüsüyle 2 bardak su içmenizi tavsiye ederim. Aksi halde dehidrasyondan dolayı vücutta su eksikliği yaşanır. Bu da safranın daha konsantre olmasına neden olur.

 17. hasan said on Kasım 2, 2021 Cevapla

  Kerim Bey Merhaba,

  Tekrardan rahatsız ettiğim için çok özür diliyorum. Bir arkadaş denemiş, sanırım o dökmüş taşları, bize de gösterdi. Başka bir arkadaşın itirazı şöyle oldu: Bu taşların ordan geçmesi mümkün değil ,başka bir şey olabilir diye. Yukarıda da göstermiş olduğunuz nokta Ampulla kısmından bahsetti sanırım. Çok dar falan dedi. Ordan bir taşın geçmesi imkansız,bunlar ordan nasıl geçecek falan dedi. Orası kalem ucu genişliğinde gibi. Safrayı ordan püskürtüyor dendi. Bende tekrar size danışmak istedim. Denemeden önce.

  çok teşekkür ederim,

  1. kerimkul said on Kasım 2, 2021 Cevapla

   Merhabalar Hasan bey, bu tür sorular bana çok geliyor, söyledikleri de doğrudur. Bu kürün uygulama şekli şu şekildedir. Öncelikle İngiliz Tuzu ilaç değildir, mineraldir ve etkisi içildikten yaklaşık 50 dk sonra safra kanallarını genişletir. Böylelikle taşlar koledok ve karaciğer içindeki hepatik kanallardan rahatlıkla geçer. Bazı taşlar daha uzun sürede düşebilir bu yüzden tek veya birkaç kür yapılmıyor. Düzenli olarak tekrarlanmalı yani temizlenene kadar. Şöyle de düşünebiliriz. bazı kişilerin safra kanallarına taş düşer ve tıkanır. İngiliz tuzu içmemiş bir kişi bile yaklaşık bir haftada tıkanan bir taşı yavaş yavaş iterek on iki parmak bağırsağına atar. Tabi bu kişi için sancılı bir dönemdir. Atamayacak kadar büyük bir taşsa ercp ile o ufacık kanala girilip taş çekilir veya safraya itelenir. Mesela bana ulaşan kişilerin bir kısmı kanalına taş düşen ve ercp olmak istemeyen kişiler. 1 veya 2 bardak İngiliz tuzu karışımıyla taşı birkaç saatte düşürebiliyoruz. İngiliz tuzunun safra kanallarını genişlettiği klinik olarak ta incelenmiştir. Yapılan klinik deneylerin sonucu ise pubmedde makale olarak yayınlanmıştır. pubmed dünyanın en büyük tıbbi veri tabanıdır ve tüm dünyadaki doktorların makalelerini, çalışma ve deneylerini yayınladığı bir platformdur. Bu makaleler bir onaydan geçerek yayınlanır ve hemen hemen tüm doktorlar burayı takip ederler. Ya bu makalede yada diğerinde bu araştırmanın linkini paylaşmıştım oradan inceleyebilirsiniz. Bu uygulama yaklaşık 30-35 senelik bir kürdür o zamandan beri kabul etmeyen bir güruh var. Buda çok normal herkesin kabul etmesi mümkün değil. Aynı şey aşı uygulamalarında da geçerli. Şu an covid aşısıyla ilgili tıp dünyası ikiye bölünmüş durumda. Bir kısmı aşılamayı tartışmasız kabul etse de ciddi bir bölümü de tamamen karşı. Bizim kürde aynı şekilde. Düşüncelerine sonuna kadar saygı duyuyorum. Ama şöyle bir gerçekte var. 2014 senesinden beri bu işi araştırıyorum ve uyguluyorum. Tıbben çözümü olmayan sona gelmiş vakada olumlu sonuçlar aldık. Hem de azımsanmayacak sayıda, Bu kesinlikle şu anlama gelmiyor, Kür %100 başarılıdır. Asla böyle bir iddiamız yok, zaten dünyada hiçbir ilaç, ameliyat ve tedavinin %100 başarısı yoktur. Başarı oranları vardır. Bu kürün başarı oranı ise diğer kürlerin 2 katından fazladır. ortalama %85 başarı oranı vardır. Ben bu kişilere şu soruyu soruyorum. Sonuçta kür sonunda düşen taşlar var, bunlar vücudumuzdan geliyor kimi kırmızı, siyah, kahverengi, bilirubin taşları (ki bunlar sert taştır), bunlar safra taşı değilse nedir ve nerden geliyorlar. Dediğim gibi İngiliz tuzu içildikten sonra kasları gevşetir, safra kanallarını genişletir ve taşlar oradan geçebilecek seviyeye gelir. Bazen bazı taşlar düşmeyebilir de, Benim tavsiyem ameliyat olmak istemeyen kişilerin kesinlikle uygulamasını istediğim bir uygulamadır. En azından şanslarını denemelidir. Not olarak eklemek istiyorum. Bu kürde kullanılan İngiliz Tuzu tıbbi İngiliz tuzudur. Klasik İngiliz tuzu safra kanallarını yeterli genişletecek magnezyum seviyesine sahip değildir. Buna dikkat etmek gerekir.

 18. Burak said on Ekim 28, 2021 Cevapla

  Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim Kerim Bey. Çemen otu tohumunu sipariş veriyorum. Tekrardan Magnezyum Sülfat da içicem. Ayrıca şunu da sormak isterim. Ben bu Safra Kesesi Kürü’nü uygularken hiç Lavman yapmadım. Acaba Lavman yapmadığım için de bu ağrıları çekiyor olabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

 19. Burak said on Ekim 26, 2021 Cevapla

  Kerim Bey merhaba. Size deneyimlerinize dayanarak yaşamış olduğum sıkıntılardan bahsedip fikrinizi öğrenme amaçlı bu yorumu yazıyorum.

  2021 Mart ayı civarında Safra Kesesi Taşı teşhisi konuldu. Ultrasona doktora gittiğimde kesenin büyük çoğunluğunun taş ile dolu olduğu tespit edildi. İlk defa karşılaştığım bir durumdu. Daha sonrasında yaptığım araştırmalar neticesinde Andreas Moritz’in uyguladığı bu alternatif yöntemi keşfettim. İlk 2 kür’ü uyguladım dökülen taşlar çok ufak ekserisi çamur şeklindeydi.

  Bu kürleri yaptıktan sonra beslenmeye ciddi derecede dikkat edilmesi gerektiğini fark edemedim. Ve eski beslenme alışkanlıklarıma ”nasıl olsa rahatladım” düşüncesiyle geri döndüm. Sonrasında o kadar kötü beslenince karın ağrılarım tekrar geri geldi. Eskiden 1 bardak suya 1 çay kaşığı malik asit dökerek günü kurtarabiliyorken, artık karnımın sol alt kısmında hiç geçmeyen bir gaz, şişkinlik ve ağrı var.

  Geçtiğimiz 2 ay içerisinde 2 kere Safra Kesesi Kürü uyguladım ve bol miktarda büyük olarak da taş döktüm. Akabinde rahatlarım diye düşünürken, hiç bir gelişme olmadı. Ağrılarım halen devam ediyor. Günlük işlerimi yapamayacak konuma geliyorum. Doktora gittim her şeye bakıldı. Safra kesesi taşı hariç hiçbir sorun görünmüyor dedi. Bağırsaklarında bir sıkıntı yok dedi.

  Nitekim şu an içinde bulunduğum süreçte çok ilginçtir karnımın sağ tarafında değil, sol alt tarafında yani göbek deliğinin sol taraflarına doğru şişkinlik gaz ve ağrı şeklinde devam eden bir durum söz konusu. Tuvalete de çok çıkartmıyor, gaz da çıkaramıyorum öylece duruyor.

  Bu zamana kadar bir sürü insanla konuştunuz. Ya da kendiniz de bu süreçlerden geçtiniz. Hiç böyle bir şeye denk geldiniz mi? Ya da bunların geçmesi için bana ne tavsiye edersiniz? Bazen bir bitki çayı bile çok rahatlatıcı olabiliyor ama bilemiyoruz işte. Sizin deneyimleriniz o anlamda önemli benim için. Cevap verirseniz çok memnun olurum.

  Sağlıklı günler dilerim.

  1. kerimkul said on Ekim 27, 2021 Cevapla

   Merhabalar Burak bey, çok geçmiş olsun. Özellikle yoğun safra taşı vakalarında bir veya birkaç kürde taşların tamamen temizlenmesi mümkün değildir. Andreas Moritzin’de belirttiği şekilde periyodik olarak tekrarlamak gerekiyor. Çoğu kişi birkaç kürde biraz rahatlama veya taşları görüp temizlendiğini düşünerek kürlere devam etmiyor. Doğal olarak ağrılar veya şikayetler bir süre sonra tekrar başlıyor. Normalde safrada birkaç tane taş ağrı yapmaz. Ne zaman iltihap olur veya taşlardan biri safranın boyun kısmına gelip safra akışını engellediğinde ağrı ve spazmlar başlar. Özellikle yağlı bir yemek yedikten sonra şikayetler artıyorsa yüksek ihtimal dediğim nedenden kaynaklanıyor. Bunu engellemek için safranın boyun kısmında kalan taşı tekrar safraya düşürmek için egzersiz, tempolu yürüyüş, mekik gibi hareketler yapabilirsiniz. Malik asit size pek bir fayda sağlamaz, bunun yerine karbonatlı su içebilirsiniz yada ağrınız olduğu zaman 4 saatlik açlık üzerine 1 bardak suya 1 yemek kaşığı İngiliz tuzu karıştırıp içebilrisiniz. Rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Safrada ki fazla kolesterolü atmak içinde günde 3 kez çemen otu tohumu çayını da tüketebilirsiniz.

 20. Pelin said on Ekim 5, 2021 Cevapla

  Merhaba kerim bey size kardeşim icon yazmıştım 3 kür tamamladık sin kuru yapalı 23 gün oldu 3 kür de de taş döktü lbugun cok sancisi olsu şu an acile gidiyoruz bu sancinin sebebi ne olabilir kanalda taş var derse doktor bu taşlar kür ile dökülür mu cevabınız için teşekkür ederim simdiden

  1. kerimkul said on Ekim 6, 2021 Cevapla

   Pelin hanım geçmiş olsun, kolesterol taşları safra kesesinde hareket yüzebilirler. Bazen bu taşlardan biri safra ağzına gelerek geçişi engeller veya azaltır, bazen de kanala düşer. Böyle bir durumda ağrı atakları olur. Eğer kardeşiniz yağlı bir yemek yediyse, et veya ürünleri, kısacası sindirilmesi zor birşey yediyse o tetiklemiştir. Ultrasonda eğer kanala taş düştüğü tespit edilirse aç karna 1 bardak suya 1 yemek kaşığı ingiliz tuzu ekleyip içsin. safra kanallarını genişlettiği için taşın düşmesini sağlar. Ağrının bir diğer nedeni de akut kolesistit de olabilir. Yani aniden gelişen safra iltihabı, böyle bir durumda kür uygulamayın. Doktorunuzun verdiği antibiyotik ve diğer ilaçları ihmal etmeyin.

 21. hasan said on Ekim 4, 2021 Cevapla

  Hocam Merhaba,

  Rahatsız ettiğim için çok özürdiliyorum. Ultrason sonucunda safra kesemde aşağıdaki şekilde. 5-6 adet hiperokoik kalkül- safra çamur- boyunda septa altında 3mm polip görünümü izlendi.

  ”Safra kesesi lokolizasyonu, morfolojisi septalı ve boyutları tabiidir. Lümen içinde en büyüğü 10mm çapında olmak üzre 5-6 adet hiperekoik kalkül, safra çamuru, boyunda septa altında 3mm lik polip. görünüm izlenmektedir. İntrahepatik ve ekstrahepatik safra yollarında dilatasyon saptanmamaıştır.”

  Hocam, bu yöntemi ben de uygulayabilir miyim acaba? En büyüğü 10mm civarında bu yönteme göre büyük müdür?
  Yaşım 32- Kilo 61 civarı.

  çok teşekkürler,

  1. kerimkul said on Ekim 6, 2021 Cevapla

   Hasan bey geçmiş olsun. Sizin safra taşlarınız muhtemelen sert taşlardan oluşuyor. Buda kürden alacağınız sonucun başarısını düşürüyor. Yinede kürü uygulayabilirsiniz. Yaşınız genç, bu yaşta safranızda bu taşlar varsa karaciğerinizde muhakkak kolesterol taşı vardır. taşlarınız ağrı yapıyormu yoksa asemptomatik taşmı?

 22. Seda said on Eylül 30, 2021 Cevapla

  Merhaba Kerim bey yaklaşık 1 ay önce doğum yaptım ve geçen hafta gaz sancısı sandığım nefesimi kesen bir ağrıyla acildeydim kan idrar ve ultrason sonucunda saframda tıkanıklığa sebep olan taş olduğu teşhisi kondu antibiyotik ve ağrı kesici ile eve döndüm bebeğimi emziriyorum ve evde diyet uyguluyorum ara ara ağrım olsada şiddetlenmeden ağrı kesiciyle kesiliyor Elhamdülillah…. İnternette araştırma yaparken sayfanızı gördüm saframı aldırmak yerine nasıl kurtulabilirim diye düşünüyordum, sorum şu ki bahsettiğiniz bu kürü emzirirken uygulayabilir miyim genelde emzirme döneminde karaciğer detoksu vs yapılmıyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. kerimkul said on Eylül 30, 2021 Cevapla

   Çok geçmiş olsun Seda hanım, anladığım kadarıyla şu anda devam etmekte olan bir safra kanalı tıkanıklığınız var. Hamilelik sırasında safra taş veya çamurunun oluşması oldukça sıktır. doktorunuz antibiyotikte vermiş muhtemelen akut kolesistit yani safra yolu iltihabıda gelişmiş. İlacınızı doktorunuzun dediği şekilde kullanmaya devam edin. Eğer tıkanıklık varsa kür yapmadan İngiliz tuzu içebilirsiniz, 1 bardak suya 1 yemek kaşığı tıbbi epsom tuzu ekleyin ve en az 4-6 saat aç olmak şartıyla için. Ayaklarınızı uzatarak oturun ve öne eğilip özellikle sağ ayağınızın 3-4ncü parmaklarını kuvvetlice ovun. İngiliz tuzu yaklaşık 8 saatte vücuttan tamamen atılır ve atık bırakmaz. bu süre boyunca çocuğunuzu sağıp depoladığınız anne sütü ile besleyin. Size bir tavsiyem daha olacak bu hem de anne sütünün artmasına da faydalıdır. Ayrıca safra içerisindeki birikmiş fazla kolesterolü de atarak ağrılarınızın azalmasını sağlar. günde 3 bardak “Çemen otu tohumu” çayı için, 1 tatlı kaşığı çemen otu tohumunu 5 dk. kadar kaynatın, ılınınca için. Eğer bitkisel ürünlere alerjiniz yoksa kullanabilirsiniz, çemen otu tohumunu sadece hamilelerin kullanılması uygun değildir. Bu arada tıkanıklık yapan taş kaç cm

 23. Şule said on Ağustos 17, 2021 Cevapla

  Merhabalar,
  Mayıs ayından bu yana 4. kürüm bitti denilenlere benzer şekilde çok sayıda küçüklü büyüklü taşlar düşürdüm ama sanırım 5 mm i geçmeyecek boyutta en büyüğü , eskiye göre rahatsızlıklarım azaldı , bugün kontrol amaçlı tekrar ultrason çekildim ve taşların boyutunun 8.4 mm den 9 mm çıktığı ve birkaç adet olduğu raporda mevcut bu durum neden kaynaklı olabilir?
  Fikriniz var mıdır?
  8 kür tamamlandığından yine aynı durum mevcut ise ara vermek gerekir mi?

  1. kerimkul said on Ağustos 19, 2021 Cevapla

   Merhabalar Şule hanım, makalelerimde de belirttiğim üzere kür ile birlikte düşen taşlar sadece safra kesesinden değil karaciğerden de gelir. Sadece safrayı temizlemek çözüm değildir. İngiliz tuzunun taşları büyütmesi mümkün değildir. Her ne kadar ultrasonda 1-2 adet veya multiple taş diye belirtilse de fazlaca taş vardır. Ultrasonda görünen propun hedefinde ve tespit ettiği taştır. İlk ultrasondaki farklı taştır son çektirdiğinizdeki farklıdır. kolesterol safra taşları birkaç durumda çabucak büyür, kısa süre içinde aniden verilen kilolar, örneğin 1 ayda 10-15 kilo gibi, veya bazı hormon tedavisi için kullanılan ilaçlar. Bunun dışında nadiren çabuk büyürler. Tavsiyem taşlar gelmeyene kadar küre devam etmeniz. kür sonunda birkaç tane taş kalsa bile asemptomatik yani uykuda taş olur. Bu arada anladığım kadarıyla ağrılarınız ara ara devam ediyor. Bunun için günde bir bardak kırkkilit otu çayı içebilirsiniz. (Hamileler kullanamaz). Bu arada geç yazdım kusura bakmayın, 3 gündür kronik rahatsızlıklarımdan dolayı tedavi görüyorum, yeni ayağa kalkabildim ama rahatsızlığım devam ediyor. Yoksa daha önce yazardım.

 24. Ada said on Temmuz 5, 2021 Cevapla

  Merhaba Kerim bey,
  Size daha önce de yazdim ama ulasmadi saniyorum mesajim. Karaciger temizligini yaptim ve 100 lerce tas dusurdum yaninda da saniyorum safra camusuruydu çıkanlar. Ama bir yabanci sitede bu taslarin zeytinyagi ve limon sebebiyle bagirsaklarda olusan sabunsu bir yapi oldugu ileri sürülüyor ve vucuda yarardan cok zarari olacagini savunuyor, aklim cok karisti. 2. Yi de yapmak istiyorum ama endiselendim okuyunca. Bir de kilom su anda normal ama 1 kg bile vermek benim daha da zayif gorunmeme senep oluyor bu hazirik surecinde ve sonrasinda da cok bir sey yenilmedigi icin ( gluten diyeti de yapiyorum) 1 kg vermisim. Öneriniz var midir ve herbcraft.org sitesinde de yazilanlari daha once siz de gormus müydünüz?

  1. kerimkul said on Temmuz 6, 2021 Cevapla

   Merhabalar, mesajlar çok fazla olunca eskisi gibi anlık cevap veremiyorum. Kür sırasında verilen kilo yağdan olmadığı için kayıp olmaz vücutta tutulan sudan gider. kür bitince geri gelir. Ağrıların olması normaldir kürden sonraki birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Bu ağrı taş ağrısı değildir, taşlar kanallarda ilerlerken sürtünmeden oluşan mikroskobik hasardır. Sabun taşları iddiasını Andreas moritz hayattayken birkaç doktor ortaya attı öylece yayıldı. Daha sonra Andreas Moritz bu konuya hem tv programında hemde kitaplarında bölüm ayırarak cevap verdi. Aksini ispatlayamadılar. ilk başta zeytinyağı ve greyfurtun karışımıyla oluştuğunu söylediler. hatta hala söyleyenler var. Ama bu karışımı içmeden aynı taşları döken kişilerde var buna cevap veremediler. Ayrıca ben kürü ilk uyguladığımda peş peşe kürlerde bir sürü taş döktüm, daha sonra bu taşlar bitti. ben hala her sene genel sağlık için kürlerimi tekrarlarım. Taş olsun yada olmasın ama taş gelmiyor. Çünkü yok, madem yağlı karışımdan oluşan taşlar şu an neden oluşmuyor. her şeyden öte ben bu kürü yayınladığım için kürü uygulayan birçok kişiyle irtibatım oluyor. kürü uyguladıktan sonra ultrason raporu temiz çıkan o kadar çok kişi var ki, madem düşenler taş değil bu kişilerin taşları nasıl kaybıldu? Ayrıca İngiliz tuzu FDA nın sitesinde güvenle kullanılabilir listesinde olan bir mineraldir. diğer bağırsak temizleyiciler sadece kolonu temizlerken İngiliz tuzu hem kolonu hem de şnce bağırsağı tamamen temizler. bütün zararlı bakterileri dışarı atar. Tabiri caizse bağırsaklara reset atılır. daha sonraki günlerde (maksimum 1 hafta) vücut, bağırsaktaki faydalı bakterileri, probiyotikleri sıfırdan, yeniden çok daha sağlıklı bir şekilde oluşturur. Zarar yerine faydası vardır bu konulara detaylı değineceğim videolar hazırlıyorum. @ingiliztuzu youtube kanalında yayınlayacağım orada daha detaylı anlatımlarımda olacak

 25. Ada said on Temmuz 4, 2021 Cevapla

  Kerim bey merhabalar, ben size ocak ayinda yazmistim ama kürü yapabilmek icin ancak zesaret edebildim. Size yazdiktan sonra ultrason cektirdim ve kan tahlili de yaptirdim ama hicbirinde ne tas goruldu ne bir sey. Hersey tertemizdi ama agrim oluyordu yumurta yedikten sonra. Ama ben yine de uyguladim ve 100 lerce taş ve saniyorum camur da düşürdüm ve etrafimdaki herkes şok icerisinde. Bir sorum olacak yalniz 7. Günde aksam ustu hafif sirt kismimda agrim oldu ki uzun suredir yoktu aslinda uykudaydi. Bugun 8. Gun ve biraz tedirginim agrim olacak mi diye. Normal midir sizce? Ve 2. Kur 4. Haftada olsa sıkıntı olur mu? Zaten gluten diyeti yaptigim icin bu kur sirasinda da sadece sebze ve meyve tukettigimden 1 kilo vermisim ama daha da vermek istemiyorum cunku 53 ten 52 ye düşmüşüm. Öneriniz var midir?

 26. Hande burcu özdemir said on Temmuz 1, 2021 Cevapla

  Merhabalar daha önce annemle ilgili size danismistim magnezyumun bi zararı olmicagini söyledi doktorumuz. Taş safra kanalına sıkışmış ve büyük olduğu için erc ile cikarilamadi. Şu anda stent takılı bu şekilde tuzu kullanabiliyorsak tuzu sizden temin edebilmemiz mumkunmudür. Kur paketi olarak satışınız var ama bizim için o fazla miktarda sanırım tekli paket alabiliyormuyuz tuzun değerlerinin önemli olduğunu belirtmissiniz o yuzden tuzu piyasadan temin etmeye çekindim. Bilgilendirirseniz memnun olurum teşekkürler.

  1. kerimkul said on Temmuz 1, 2021 Cevapla

   Merhabalar Hande hanım, evet hatırladım sanırım youtubedan yorum yazmıştınız. safra ve karaciğer kürlerinde İngiliz tuzu tıbbi olmalıdır. klasik İngiliz tuzu kanalları yeterince gevşetecek magnezyumu içermez. tekli kür paketi yok ama geçmiş dönemde 4 lü paket yada yarım kiloluk paket stoklarına bakıyım varsa siteden eklerim. Elinizin altında bulunsun, Allah korusun aynı durumu yaşadığınızda müdahale edebilirsiniz.

 27. Lokman said on Haziran 27, 2021 Cevapla

  Böbrek taşı için cektirdigim tomografi de karaciğer alt Linda 4-5adet taş görüldü 10_15mm civarı bende bu kürü uygulayarak karaciğerimde ki taşlardan kurtulabilirmiyim?safra kesesi ve kanalı temiz durumda bu taşları yerinden hareketlendirmemek daha iyi olurmu ne yapmam lazım selamlar

  1. kerimkul said on Haziran 28, 2021 Cevapla

   Merhabalar Lokman bey, geçmiş olsun. Karaciğer taşları safra taşlarından daha kolay temizlenir ve tespiti zordur. Emin olun o taşlar 4-5 adetten fazladır. Düzenli kürü uygularsanız sonuç alabilirsiniz. Hareketlendirmek derken taşlar boyutlasrı yettiğince kanallarda zaten hareket ederler. Ayrıca o taşın bulunduğu kanal tıkalı yada yarı tıkalı olduğu için ürettiği safra veya vitamin, hormon, karbonhidrat gibi birçok kimyasalı ihtiyaç duyan organa yeterli olarak gönderemiyor. bunun neticesinde zamanla kronik rahatsızlıklar ortaya çıkıyor.

 28. Hande burcu özdemir said on Haziran 20, 2021 Cevapla

  Merhaba annemin safta kesesi kanalında sıkışmış taş var 2 kez ercp uygulandı fakat taş cikarilamadi kendisi kalp hastanesi metal kapak var ve coumadin kullanan bi hasta 3. Bi ercp kaldiramicagi için önümüzdeki 3 aylık süreçte taşı düşürmesi şart yoksa açık amelyat olması gerekecek ve sağlık durumu buna uygun değil. Kanala sıkışan taş ici İngiliz tuzu bize yardımcı olabilir mi nasil bi yol izlemeliyim?

  1. kerimkul said on Haziran 21, 2021 Cevapla

   Hande hanım öncelikle çok geçmiş olsun. Normal şartlarda kanalda taş tıkanması ile irtibata geçen kişilerin hepsi taşlarını sorunsuz bir şekilde düşürdüler. Ama kronik kalp rahatsızlığı olan, özellikle coumadin gibi kritik ilaç kullanan kişiler doktorlarına danışmalıdır. Coumadinin Magnezyum sülfatla bilinen bir etkileşimi yok ama bunu doktor tarafından teyit etmek şart. Bu arada kanala taş düşen kişiler kürü uygulamıyorlar. 6-8 saat arası bir açlık olması şartıyla 1 bardak suya 1 yemek kaşığı(15g) İngiliz tuzu ekleyip içiyor. İngiliz Tuzu yaklaşık 1 saat içerisinde safra kanallarını genişletiyor. Çoğu taş kanala düşecek kadar küçük olduğu için ilk bardakta kanalı tıkayan taş on iki parmak bağırsağına düşüyor. Ercp ile taşı alamadıysalar anladığım kadarıyla taş safra kesesine yakın, zorlu bir taş ise ve düşmediyse, ilk bardağı içtikten 2 saat sonra aynı işlem tekrarlanıyor. Doktorunuza bu durumu anlatırken İngiliz Tuzu değil de “Magnezyum Sülfat” olarak sorun, kimyadaki ismi bu şekildedir. Doktorunuzdan onay aldığınız taktirde anlattığım şekilde uygulayabilirsiniz.

 29. Nevin E. said on Haziran 9, 2021 Cevapla

  Merhaba Kerim Bey. Ben bu hafta sonu tamamlanacak şekilde 5. kürümün hazırlığına başlamıştım.. Aşı sıram geldi. Aşı için ne zamana randevu almam uygun olur? Muhtemelen Biontech aşısı olacağım. Çok teşekkür ederim şimdiden.

  1. kerimkul said on Haziran 9, 2021 Cevapla

   Merhabalar Nevin Hanım, daha önce 5 sefer kür yaptığınız için 1 hafta erteleme yapabilirsiniz. İngiliz tuzu içildiğinde içilen ilaçların toksik etkileri ile birlikte etkilerini de vücuttan atar yani tam temizlik sağlar. Aşılar ilaçlar gibi değil ama riske ne olur ne olmaz ya kürden en az 4 gün sonra aşınızı olun yada kürünüzü 1 hafta erteleyin. Elma suyuyla hazırlık yaptıysanız günde 2-3 adet elma tüketerek etkisini uzatabilirsiniz.

 30. Fazıl said on Haziran 3, 2021 Cevapla

  S.A Hayırlı günler Kerim bey ben yaklaşık 20-25 yıldır bu dertten muzdaribim bazı zamanlar gece kalp krizi geçiriyorum diye acil servise gitmişliğim vardır genelde yemeklerden sonra şişkinlik gaz sıkışması şeklinde devam ediyordu ama hiç bir doktorun aklına gelip safrayla ilgili bir tetkik istemede hep bağırsak ve midede odaklandık en son irtabıl bağırsak sendromunda karar kılında o şekilde devam ediyoduk ki ta bu yıl ramazan bayramının birince günü karnımın üst tarafında bir ağı başladı ben yine aynı senaryo geçer diye soda yada gaz giderici ilmaçlar mide ilacı filan alıyorum ama bu ağrı ilkkez oluyor, geçmesi mümkün değil gece 12 ye kadar dayanabildim acile gittim pratisyen arkadaş mide ağrısı dedi üç tane ilaç yazdı birde ağri kesici yapıp eve gönderdi ilaçları hemen aldım içtim ama nafile ogün sabaha kadar dolaş dolaş geçmesi yok, lafı çık uzatmayım tatil bitince dahiliye doktoruna gittim safra olabilir ultrason ve tahlile bakalım dedi saurada iltihap ve 5 mm büyüklüğünde taşlar var ameliyat dedi ama önce iltihabı geçirelim sonra ameliyat ol dedi cerraha gittim oda amaliyat dedi bugün itibarıyla ameliyat olacaktım iki gün önce covid ikinci dozu yaptırdığım için ameliyatı bir ay sonraya ertelediler bende internetten başımın çaresine bakayım dedim gezerken sizin siteye denk geldim.
  Şimdi benim taşların büyüklüğü 5 mm civarı doktorun dediği ameliyot olmazsam kanallara düşer sarılık riski ve kanala düşerse tedavi süreci uzun ve sıkıntılı olur dedi ben şimdi bir ay sonra ameliyat olacağım sizin verdiğiniz KÜRÜ KULLANIRSAM BU TAŞLARIN KANALLARA DÜŞME İHTİMALİ OLURMU YOKSA BİR AYA KADAR TAŞLAR DÜŞERMİ ERİRMİ KÜÇÜLÜRMÜ YARDIMCI OLURSANAZ ÇOK SEVİNİRİM
  TEŞEKKÜRLER

  1. kerimkul said on Haziran 3, 2021 Cevapla

   ve aleyküm selam Fazıl bey, öncelikle çok geçmiş olsun. Safra belirtileri mide ve bağırdak hastalıklarınınkine çok benzediği için bazen karıştırılabiliyor. Hatta bazı mide bağırsak hastalıkları da safrayla karıştırılıp, safrada hiç sorun yokken kişinin safrasının alındığını da duydum. Sizin yaşadığınız durumu ben yaşasaydım şu şekilde davranırdım. 5 mm lk taşlar için ameliyat olmadan önce alternatif seçenekleri değerlendirirdim. Başaralı olamazsam ameliyat zaten önümde bir seçenek olarak hep var. Safra ağrılarının birçoğunda organ alındıktan sonra bile ağrılar devam edebiliyor. Hatta sizin mesajınızdan birkaç mail önce safra kesesini aldırmış bir kadının ağrıları için tavsiyelerde bulunuyordum. taşlarınızın adedini bilmiyorum ama 5 mm taş çok ağrıya neden olmaz. Ağrılar iltihap varsa ve kanala taş düştüğünde gerçekleşir. Birde safra kesesi içerisindeki safra tuzlarının konsantresı dengesizleştiğinde ağrı yapar. Bunları tek seferde düzenlemek tabii ki mümkün değil, özellikle beslenmenizi dengelemelisiniz, günde yarım saat tempolu yürüyüş yapıp vücudumuzun direncini ve yenileme düzenini canlı tutmamız lazım. Sonra doktor tedavilerinizi aksatmadan alternatif kürleri deneyebilirsiniz. Ağır kronik rahatsızlıklarınız, vücudunuzda iltihap yoksa, böbrek yetersizliğiniz yoksa İngiliz tuzunu deneyebilirsiniz. Kanala taş düşme riskiniz her zaman var yani kürle alakası yok ama kanalına taş düşen ve bana başvuran kişilerin taşlarını İngiliz Tuzu ile düşürüyoruz,

 31. Meral said on Haziran 1, 2021 Cevapla

  Kerim bey merhabalar size yazdım ama cevap gelmedi ben bir sene önce safra kesemi aldırdım ama çok şiddetli ağrılarım oluyor ve sürekli şişkinlik geyirme ağrı kusma napmam gerek bana bi bilgi verseniz nasıl kullanmam gerekti ı suyleseniz teşekkürler tekrardan taş olurum acaba

  1. kerimkul said on Haziran 1, 2021 Cevapla

   Merhabalar Meral Hanım, yanlış hatırlamıyorsam dün ve veya evvelsi günü mail gönderdim diye hatırlıyorum. Belki spam maile düşmüş olabilir. Genelde safra kesesi aldıran kişilerin %60’ı yaklaşık 1 yıl veya daha sonrası ağrılarının geldiğini dile getirmişlerdir. Şöyle ufak bir bilgilendirme yapayım. Safra kesesini aldırdığınızda sadece içindeki taşlardan kurtuluruz. Ama taşlar sadece safra kesesinde oluşmaz. Safra sıvısını karaciğer üretir ve günde yaklaşık 1,5 litre civarındadır. Safra sıvısının olduğu her yerde (karaciğer, safra kanalları, safra kesesi) taş oluşması mümkündür. Tabii taş durumunun nüks etmemesi için taş oluşumuna neden olacak şeyleri ortadan kaldırmak gerekecek. Beslenme, spor ve bitkisel takviyeler gibi. Muhtemelen sindirim enzimleriniz yediklerinizi parçalamaya yeterli gelmiyor. Trans yağ, et, gazlı içecekler, şarküteri gıdaları tüketiyorsanız vücut bunları sindiremeyecek ve dolayısıyla yediklerinizin bir kısmı bağırsaklarınızda kalarak çürüyecek, çürümenin etkisiyle ortaya çıkan gaz şişkinlik, gaz ve gazın etkisiyle oluşan basınçla ağrı ve kusma yaşayacaksınız. Kürü uygulamanızı tavsiye ederim. Uygulama için videomuzu izleyebilirsiniz.

 32. dilan said on Mayıs 24, 2021 Cevapla

  Merhaba ben 4. günümdeyim 6. gün tam dolunaya geliyor hesaplamadan başlamışım:( 5. gün hazırlık yaptıktan yani 5. günün akşamı detoksu tamamlasam olur mu? bi gün daha beklersem dolunaya denk gelicek çünkü napmalıyım?

  1. kerimkul said on Mayıs 24, 2021 Cevapla

   Merhabalar eğer hazırlığınızı iyi yaptıysanız bir problem olmayacaktır. 1 gün önceye çekebilirsiniz.

 33. Sedat said on Mayıs 8, 2021 Cevapla

  Kerim Bey Merhaba
  Safra kesemde bulunan çamuru 4.kürde attım.. ultrasonda görünmedi. Sizin öneri ve desteğiniz ile oldu. Allah sizden razı olsun.
  Bir bayan akrabam için kür alarak onunda safra da bulunan taşlar için kürü uygulatacağım. Ancak kendisi tip 2 hastası kürün ve elma suyunun zararları hakkımda bahsederseniz memnun olurum.
  Sağlıklı Mutlu Bayramlar Dilerim..

  1. kerimkul said on Mayıs 10, 2021 Cevapla

   Sedat bey olumlu sonuç almanıza çok sevindim. Allah cümlemizden razı olsun. Size tavsiyem 8 kürü de tamamlamanızdır. Karaciğer ve safranız tamamen temizlensin. ileride oluşabilecek rahatsızlıkların tedbirini de almış olursunuz. Tip 2 diyabet hastaları genelde kürü başarıyla uygulayabiliyorlar. Ama özel beslenmesi varsa onu göz önünde bulundurarak hazırlık yapması gerekiyor. Kür günü aç kalınması gerekiyor, onuda eğer şekeri düşerse bir parça bal veya ekmek gibi ufak atıştırmalıkla kontrol altına alabilir. Yani kendisine hangi besin iyi gelirse onu alabilir ama tabi beslenme olarak değil atıştırması lazım. Yoksa mide bulantısı ve kusma yaşama olasılığı yüksek olur. elma suyu yerine 1 litre suya 100ml organik elma sirkesi koyarak aynı elma suyu gibi tüketebilir. Diğer alternatif ise Kırkkilit otu çayını günde 1 kupa barda aç karna içebilir. Kırkkilit otu çayı içilecekse hazırlık süresi 15 gün olmalıdır.

 34. Süleyman said on Mayıs 3, 2021 Cevapla

  Merhabalar hocam kızım 3 sene önce safra kesesi ameliyatı oldu 12 yaşında ve arada hala ağrıları oluyor bu kürü yapsak faydası olurmu şuan 15 yaşında aynı şekilde bendede var en. Büyüğü 5 mm olmak üzere kolesterol çok yüksek tavsiye edermsiniz ayrı ayrımı yapmak gerekir bu kurden

  1. kerimkul said on Mayıs 3, 2021 Cevapla

   Süleyman bey çok geçmiş olsun. Maalesef ki son birkaç senedir safra kesesi sorunlarında 15 yaş altı genç ve çocuklarda çok fazla görülmeye başlandı. Safra kesesi olsa bile kanallarda ve karaciğerde oluşumu devam eder. Benim tavsiyem senede 2 kere İngiliz Tuzu kürünün uygulanmasıdır. En azından safra kanallarında oluşmaya başlayan safra tuzu birikintilerini ve kolesterol fazlasının atılmasını sağlarsınız. Aynı şekilde sizin de uygulamanız iyi olacaktır. taşlar büyüdükçe temizlenmesi daha zor oluyor.

 35. Zeynep Erdem said on Nisan 25, 2021 Cevapla

  Merhaba Kerim Bey
  Eşimin safra kesesinde mmlik boyutlarda taşlar var. Bi ay önce sarılık geçirdi. İltihap olduğu için antibiyotik kullandı. Sonraki kontrolünde safra diğer organlara yapışıkmış doktor 6 hafta diyet verdi ameliyat için. En son kan ve idrar tahlilleri iyi çıktı. Şimdi ameliyat aşamasındayız eşim çok ağrı çekiyo hergün acildeyiz bu kürü yapabilirmiyiz lütfen bilgi verirmisiniz.

  1. kerimkul said on Nisan 25, 2021 Cevapla

   Merhabalar Zeynep hanım, çok geçmiş olsun. bu kürde en kolay temizlenen taşlar mm’lik taşlar ve çamurdur. Tabi tek kürde tamamen temizlenmesi olarak düşünmeyin. Eğer ağrılar taş veya çamurdan kaynaklı ise aç karna ingiliz tuzu içilerek giderilebiliyor. Ama bu ağrıların nedeni safra kesesinin diğer organlara yapışık olmasından kaynaklanıyorsa onu engellemeyecektir.

 36. Elif said on Nisan 25, 2021 Cevapla

  iyi günler kerim bey ramazanda iftardan sahura kadar programı uygulayabilirmiyiz sıkıntı olurmu

  1. kerimkul said on Nisan 25, 2021 Cevapla

   Merhabalar Elif Hanım, olur ama sağlıklı bir sonuç alınmaz. Çünkü vücudumuz belli saatlerde safra ve sindirim sıvılarını üretir ve hazır tutar. 6 günlük hazırlık evresini iftar-sahur arasına uyarladığımızda sindirim sorunları ve akşam vakti elma suyu içilmesinden dolayı insülin seviyelerinde dengesizler oluşur. Normalde hazırlık süresinde elma suyunu akşam 18:00’a kadar tüketilmesini istediğimiz nedenlerden biride budur. Benim tavsiyem ramazanda vejetaryen tarzı beslenip, ramazandan sonra hazırlık yaparsanız alacağınız sonuç çok daha iyi olacaktır.

 37. Aycan Karakoç said on Nisan 17, 2021 Cevapla

  Merhaba;

  Ben Aydan,8sene önce safra knalımda 7.5 cm lik kist sebebiyle safra kesesi ve safra kanallarımı aldılar.2 sene önce pankreatit geçirdim.yaklaşık 6 ayda bir atarlarım oluyo hastalığımı ilaç serum tedavısyle takip ediyorumdur.
  10gün önce ciddi bir ağrı mide bulantısı ile hastaneye başvurdum karaciğer safra tahlil değerlerim yüksek cıktı.kolanjiyografı (mrcp) sonucunda safra kese ve kanal olmayınca karaciğerimde cok fazla taş birikmiş.sağ kanal 18mm sol kanal 13mm genişliğinde.en büyük sorun ise ince bağırsaka bağlantı yerinde daralma var.ameliyatın uygun olmadığı söylendi.ptk yöntemininde gecici çözüm olacağını söylediler.
  sizin bir öneriniz olur mu!
  Sabırsızlıkla cevabınızı beklıyorum.

  İyi günler.

  1. kerimkul said on Nisan 17, 2021 Cevapla

   Aydan hanım çok geçmiş olsun. Safra kanallarınız alındı derken Sistik kanal alındı dimi, sağ ve sol kanal dediğiniz Karaciğerdeki sağ ve sol hepatik kanallar doğru dimi, yanlış yönlendirme yapmamak için emin olmak istedim. Anladığım kadarıyla sistik kanalınız alındı Ana safra kanalı yani koledok duruyor. İngiliz Tuzunun safra kanallarını genişlettiği ispatlanmıştır hatta PubMed de bu araştırmanın sonuçları yayınlanmıştır. Kullanmanızı tavsiye ederim. Daralma olan kısım Ampulla Vater(papilla) kısmında tam olarak?

 38. Ibrahim Nusret Cagir said on Nisan 12, 2021 Cevapla

  Kerim Bey merhaba,

  Oncelikle bu bilgileri bizlerle paylastiginiz icin cok tesekkurler. Tum yazilan mesajlari tek tek okudum. Su anda bana da safra kesesinde en buyugu 9 mm capinda olmak uzere taslar oldugu ve camur ile dolu oldugu teshisi konuldu. Kolesterolum genelde limit icerisinde ama yuksek cikardi. Aklima takilan tek bir soru var. Safra kanalindaki taslari dusurmek icin kullandigimiz bu kurde, taslarin kanalda kalmasi ihtimali hic yok mu? Aslina bakarsaniz, kanal capi sanirim 4-5 mm civarinda. Bu taslar zaten kanala dusemez diye dusunuyorum ama bu kur ile kanala dusmesini kolaylastiriyoruz. Acaba kanalda kalmasi veya kanali tikamasi durumunu tetiklemis olur muyuz? Cevap verebilirseniz cok sevinirim. Ayrica tuz siparisi ve kur uygulama ile ilgili bilgiyi nasil elde edebilirim?

  Saygilarimla

  1. kerimkul said on Nisan 12, 2021 Cevapla

   Merhabalar İbrahim Bey, çok geçmiş olsun. Kanala taş düşme olayını şöyle açıklayayım. Safrada genelde kolesterol taşları oluşur, sert kalsifiyede oluşuyor ama en çok rastlanan kolesterol taşlarıdır. Organik yapıda ve yumuşaktırlar. Bu yüzden ultrasın veya diğer görüntüleme cihazlarında görüntülenemezler. Mesela size 9mm taş teşhisi koyuldu ama imkan olsa bakılsa küçük küçük bir sürü taş vardır. İşte o küçük taşlar bazen yediğiniz fazla veya yağlı bir yemek sonrasında veya normal bir öğün sonrasında safra salgılanırken kanala düşebilir. Bu da safra ataklarına neden olur, ta ki taş on iki parmak bağırsağına düşene kadar. Yemek yerken nasıl kanala taş düşme riski varsa bu kürde de böyle bir durum söz konusu olabilir ama İngiliz Tuzu kullanarak tıkalı taşın düşürülmesi 1-1,5 saat sürüyor. Çok şükür şu ana kadar böyle bir durumla karşılaşmadım. Dilerseniz Mağaza bölümünde sipariş verebilirsiniz. Size pdf bir dosya gönderiyorum ayrıca aklınıza takılan sorulan olursa mail atarsanız yardımcı olmaya çalışıyorum. Tekrardan geçmiş olsun.

 39. Nuri vatansever said on Nisan 6, 2021 Cevapla

  Merhaba Kerim bey öncelikle bu bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim size bir sorum olacak zaman konusunda bu kürü saat 22 de değilde gece yarısı uygulasak zira işten o saatlerde geliyorum zamanı çok dikkate almamız gerekir mi şimdi bir hafta ön hazırlığımıza başladık Cumartesi günü saat 20 de ilk İngiliz tuzunu saat saat 22 de ikincisini saat 00:00 da da yağlı karışımı içsek bize faydası olurmu teşekkürler

  1. kerimkul said on Nisan 6, 2021 Cevapla

   Merhabalar Nuri Bey, Yoğun çalıştığım dönemlerde bu şekilde uyguladığım oldu. Sabah içeceğiniz porsiyonlarıda aynı şekilde şekilde ötelerseniz olur.

 40. Eyüp DAĞ said on Mart 24, 2021 Cevapla

  kerim bey , İzmirden Eyüp DAğ , Ben dede safra kesesinde 13mm ve18mm iki taş var. bunları nasıl ve ne kadar sürede düşürebilirim. Mail adresime veya telefonla nasıl bir kür uygulayacağımı ve hangi malzemeleri nereden alacağımı belirtirseniz bu kürü yapmak istiyorum. 10 günlük süre olabilir. sizden haber bekliyorum. iyi günler kolay gelsin.

  1. kerimkul said on Mart 24, 2021 Cevapla

   Merhabalar Eyüp bey, geçmiş olsun. Taşlar 1 veya 2nci kürden itibaren düşmeye başlasa da kısa sürede tamamen temizlenmesi pek mümkün değil. Ama en azından 3-4 kür sonra ağrılarınız varsa ağrılarınızda azalma oluyor ve ataklar kesiliyor. İngiliz Tuzu ben temin ediyorum ama bu kür için uygun olan Teknik kalite İngiliz Tuzu kalmadı, Pandemiden dolayı teminde zorluklar çıkıyor. Birkaç güne elimde olacak. Şu an elimde olan İngiliz Tuzu bu kür için uygun değil, geldiğinde size bildirebilirim.

 41. Ahmet said on Mart 24, 2021 Cevapla

  Öncelikle size rastladığım için çok şanslıyım sizede bize bu imkanı sunduğunuz için çok teşekkür ederim. Çünkü yaklaşık 10 gündür hastanelerdeydim ve bi sonuca ulaşılmıyodu bu serüven ise ağrılı safra atağı ile başladı ve muayene olunca bütün aklınıza hangi filmler geliyorsa çekildi ve safra yollarında daralma olduğu saptandı ve karaciğer enzimlerim çok yüksek seviyelerde seyrediyordu hatta bi hoca Ercp bile önerdi bende bunun üzerine biraz araştırma yapınca Allah sizin sayfanızı bulmamamı nasip etti ve sizin anlattığınız gibi kürü harfi harfine uyguladım ben bu kürü yaparken filmlerinde taş görülmediği için nolur nolmaz yine bi yapayım kafasıyla yaptım kürü devam ettiğim sabah 8. deki son bardak kürü içtikten sonra lavaboya gidince gözlerime inanamadım yaklaşık 100′ e yakın irili ufaklı safra taşı döktüm halbuki bende safra yollarında olan bi parazitten şüphelenmişlerdi böyle olunca benden kürden sonra hastaneye kontrola geldim ve kan değerleri gayet iyi birşekilde normale biniyordu ve çekilen ultrasyonda ise safra kanallarıda düzelmişti yani sonuç olarak herşey yolundaydı şimdi ben tekrardan teşekkür ediyorum Allah sizden razı olsun. Bu kürü uygulama niyetinde olanlarada tavsiyem sizin anlattığınız gibi harfi harfine uygulasınlar sonuçta cerrahi işlemle yapılan bir işi sadece bir kür ile oluyorsunuz bu çok önemli düşünsenize bunun için tekrardan sağolun.

  1. kerimkul said on Mart 24, 2021 Cevapla

   Ahmet bey hatırladım sizi hatta safra kesesi paraziti hakkında soru sormuştunuz. Olumlu sonuç almanıza çok sevindim. O düşen taşların çoğu karaciğerden gelir ve birçok kronik rahatsılığa neden olabiliyor. Olumlu sonuçlar, geri dönüşler aldımda çok mutlu oluyorum. Allah cümlemizden razı olsun. Yine sizde taşlar temizlenene kadar kür yapmaya devam etmenizi tavsiye ederim. Tekrardan çok çok geçmiş olsun.

 42. Ümit Temiz said on Mart 23, 2021 Cevapla

  Merhaba Kerim bey,
  2 senedir egzamam var ve 1 sene önce gittiğim bir cildiye doktoru, parazit ilacı verdi. İlacı kullandıktan 1 hafta sonra epsom tuzu içtim. Ve herşey ondan sonra başladı.
  Sağ tarafımda kaburganın hemen altında, devamlı bir doluluk hissi yada orda bir baskı hissi, bazende ağrılar, sancılar oluyordu. Tuvalet düzenim çok bozuldu. Şişkinliklerim artmıştı.
  Doktorlara gittim. Bir sürü tahlil, tetkik yapıldı. Kolonoskopi, endoskopi, Mr enterografi, ultrason, gaita tahilili vs. Bu arada antibiyotikler, spazm gevçetici ilaçlar verdiler. Hiç biri sorunumu çözmedi. Herşey normal ve temizdi. Ama benim şikayetim devam ediyordu.
  İlk ağrılarımdan 1-2 ay sonra burda yazan karaciğer temizliğine benzer bir temiztemizlik yapmıştım. Bezelye gibi şeyler döktüğümü hatırlıyorum.
  Daha sonraları ağrılarım arka tarafımda da olmaya başladı. Sağ kürek kemiğine doğru da ağrılar oluyordu.
  Hatta şimdi ağrı olan yerde, ufak bir şişlik var. Bazen artıyor bazen biraz iniyor ama hep var. Şiştiği zamab sancı da yapıyor.
  Ultrasonla baktırdım. Bişey çıkmadı. Ultrasonda 7-8 ay önce 1.derece karaciğer yağlanması vardı. En son ultrasonda yağlanma yoktu. Bu arada kilom 74 kg dan 60 kg düştü.
  Derdimi anlatıpta, hiç birşey bulamamak çok kötü bir durummuş.
  Burda bazı yorumlarda aynı şikayetleri olanları görünce, çook şaşırdım ve heyecanlandım.
  Sonunda elle tutulur bir şey buldum sanırım. Galiba benim de safra kesesi ve karaciğer problemim var. Buna vesile olduğunuz için çok teşkkür ederim.
  Çok uzun oldu hakkınızı helal edin.
  Son olarak sormak istediğim birşey var. Karnımın sağ tarafındaki bu küçük şişlik safra taşı gibi bişey olabilir mi? Elimle dokunduğumda hissedebilir miyim? Kime nasıl kontrol ettirebilirim.
  Cevaplarsanız çok sevinirim.
  Hiç bir şey bulamazsam küre başlayacağım zaten.
  Birde kitabınız çıktımı? Nasıl temin edebiliriz?
  Selametle.

  1. kerimkul said on Mart 24, 2021 Cevapla

   Öncelikle geçmiş olsun Ümit bey, Sebebini bilmiyorum ama birkaç aydır. Sizin gibi benzer durumda olan birkaç kişiden de mesajlar geldi. Ultrason, BT, MR gibi tetkikleri temiz çıkıyor ama sağ kaburga altında sürekli ağrı oluyor. Sizde zaten daha önce kür yapmışsınız ve taşlar düşürmüşsünüz, bence o taşlar tamamen gelmeyene kadar kürü tamamlamanız. Karaciğerinizde ki taşları temizlemiş olursunuz. Eğer ki durumunuz devam ederse doktorunuza “Akaküloz kolesistit” olup olmadığını sorun “Hayali Safra Atakları” diye geçer ama ciddi sonuçları olabilir.
   Aynı safra kesesi taşı belirtileri gösterse de safra kesesinde taş yoktur. Genelde safra duvarındaki kan damarlarının daralıp kan akışının kısıtlanması, safra sıvısının yoğunlaşmasından veya safra sıvısını düzgün boşaltamadığında oluşur. Ultrasonun yaydığı ses dalgaları safradan direkt olarak geçtiği için çoğu zaman tespit edilemezler. Çıkacak kendi kitabımdan alıntı yaptım, Hayali safra atakları diye bir kısım eklemiştim.

 43. UĞUR TOKER said on Mart 22, 2021 Cevapla

  Selamlar Kerim bey, safra taşı belirtim olduktan bu yana kür uygulamaktayım ve ayrıca et, süt, yoğurt, peynir, yumurta tüketmiyorum. Yaklaşık 5 aydır kür ü uygulamaya calısıyorum.. Kürü uyguladıktan 2 gün sonra ağrılarım ister istemez tekrar baslıyor, diyeceksinizki günde 3 litre su tüketmeniz lazım tüketiyorum, yağlı yiyorsunuzdur sadece zeytinyağlı yiyorum tavuk eti çok nadir haşlama yiyorum diğer hayvansal proteinlerden uzağım zaten. Benim kafam allak bullak küre inancım bazen hic kalmıyor benim 5. kürde rahatlamam lazım normalde ama hala sıkıntılar yasıyorum nerdeyse her gün karbonatlı limonlu su içerek rahatlamaya calısıyorum. Yoksa hergün yemek sonraları rahatsız oluyorum. Genelde beyaz fasulye, salata, ekmek yiyorum. Normalde 75 kg civarıydım ama 60 kg a kadar düştüm. Kilo kayıplarımı nasıl telafi edebilirim öneriniz var mı ? Midem kücüldü sanırım istesemde yiyemiyorum fazla yesem saframdan rahatsız hissediyorum. Kilo kaybım aşırı oldu, gücten kuvvetten düştüm çocuk gibi kaldım artık çevremdeki herkes hasta mısın diyor. Bu beslenmeyle et süt yemeden nasıl kilo alabilirim hocam ?. Ayrıca kür yaptıkca ağrım azalacağına ben hep bu durumdan sıkıntı cekiyorum gecen yaptığım kürde taş bile düşmedi ama sıkıntılar hala var bende. Gidip ameliyat olup bu illetten kurtulsam diyorum sonra yazdıklarınız aklıma geliyor o zaman hic dönüşü olmayan yola mı girerim diyorum. Ben ilerleme sağlayamadım bi türlü bu durum cok canımı sıkmaya basladı yaşam kalitem düştü herşeyim allak bullak. Nasıl yaparım nasıl ederim bu safra taş illetinden kurtulurum yardım edin Allah rızası için.

  1. kerimkul said on Mart 22, 2021 Cevapla

   Merhabalar Uğur bey, en son kan tahlilinizi ne zaman yaptırdınız? Bu şekilde beslenmeye safra ağrısı hele yemeklerden sonra olmamalı, bunu iki nedeni olabilir. Safra Kesesi iltihabı veya karaciğer yağlanması (yada büyümesi), Eğer taştan dolayı ağrı olursa birkaç saatte sürebilir 1 haftada, fazlası olmaz. Atak şeklindedir. Sizinkisi sürekli ağrı oluyorsa sebebi başka olabilir. Başka bir hastaneye gidip Tüm batın ultrasonu ve kan testlerinizi yaptırır mısınız. Özellikle CRP, ALT, AST, ALP, Albümin, Total Protein, Bilirubin, GGT, LDH ve Pt Zamanı değerlerinize bir baktırın. Beslenme olarak ağrınız olduğu için et yumurta size daha çok rahatsızlık verir. Süt, yoğurt, kefir, peynir tüketin sadece küre hazırlık zamanında 6 gün yemeyin. Bu arada Ultrason çekilmeden önce 8-12 saat aç olmalısınız diyeceğim ama zaten yiyemiyorsunuz. 15 kiloyu ne kadar zamanda verdiniz? Test sonuçlarınızı aldığınızda beni de arayabilir misiniz, akşam 21:00 da evde olacağım bu akşamda müsait olduğunuzda ararsanız detaylı konuşalım.

 44. Melek said on Mart 21, 2021 Cevapla

  Kerim Bey çok teşekkür ederim.

  1. kerimkul said on Mart 21, 2021 Cevapla

   Rica ederim Melek hanım

 45. Melek said on Mart 20, 2021 Cevapla

  Kerim Bey Merhaba, size çok teşekkür ederim.
  Sizden kür için sipariş vermiştim. Kürü uyguladım. 10 taneye yakın taş düştü. 1 tanesi 10 ml. büyüklüğündeydi. Benim ultrason raporunda en büyüğü 15 ml. olmak üzere bir kaç adet taş ve çamur yazıyordu. Ancak düşen taşlar çok küçüktü ve çamur yoktu. Kürü uygularken çamur kalmış olabilir mi. taşlar küçük ve yeşildi acaba ultrasondaki taşlar değil mi yada taşlar küçüldü mü elma suyundan dolayı.
  2. küre gerek var mı? Karaciğerde 2 derece yağlanma vardı kürden sonra devedikeni enginar kapsül kullansam yağlanma ve taş oluşumunu engeller mi.
  Ayrıca karaciğerdeki taşlar düşerken safraya uğrayarak mı başka kanaldan mı bağırsaklara düşüyor?
  Size çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun.

  1. kerimkul said on Mart 21, 2021 Cevapla

   Merhabalar Melek Hanım, öncelikle geçmiş olsun. Ultrasında karaciğer içerisinde ki taşlar hiç görüntülenemez safra kesesinde ise kısmen görüntülenir hatta bazen hiç görüntülenmez. Bunun en büyük nedeni görüntüleme sistemlerinden kaynaklanmaktadır. Örneğin 1 cm taşı olan bir kişi sonraki kontrolde daha büyük veya daha küçük taş tespit edilebiliyor. Bunun nedeni her iki ultrasonda da farklı taşlar görüntülendiği içindir. Bu kürle çamur çok rahat temizlenebiliyor. 1-2 kür yeterli olabiliyor. Ama Çamur çok fazlaysa 4 küre kadar çıkabiliyor. Birkaç kişide şahit olmuştum. Taşlar maalesef 1-2 kürde temizlenmesi mümkün değil. Her kürde anotomimizin müsade ettiği oranda düşürebiliyoruz. Safra kanalları dardır. İngiliz tuzu sayesinde belli bir oranda genişliyor. Yağlı karışımla safra tetikleniyor ve safranın içerisindeki sıvı boşalana kadar taşlar çıkıyor. Bazen az bazen çok çıkar. Bu taşların büyüklüğü ile orantılıdır. Safra çamurunun çıktığını sabah tuvalete çıktığınızda sarımtrak veya yeşil köpüklü kıvamı koyu olan bir sıvıdır. Bazende içerisinde milim milim sarı nokta gibi kolesterol parçalarıda olur. Bu genelde çamurdur. DÜşen taşlar yeşil veya sarımtırak ise kolesterol taşlarıdır. Yapısı yumuşaktır. Siyah ve kahverengi taşlar birsz serttir ve bilirubin taşlarıdır. Biraz daha geç düşebilirler. Kalsifiye taşlar zor ve inatçıdır. serttir ve kür sırasında düşerse suyun dibine batar.
   Bu kür ikinci derece yağlanmaya direkt etki etmez ama karaciğeri temizlediği için kendini çok daha erken onarır. Size yağlanmanız için kesinlikle sağlıklı beslenme tavsiye ediyorum. Zaten başka tedavisi yok. Birde kesinlikle yemeklerden hemen sonra meyve yemeyin, en az 2 saat sonra yiyin. Yemek sırasında ve sonrasında su içmeyin yine iki saat sonra için. Yada sindirime yardımcı olsun diye yemekten yarım saat sonra içebilirsiniz. Yemek sırasında içmek istiyorsanız sıcak su için. Bu neden önemli, yemek sırasında içilen su midedeki sindirim sıvıları ve yardımcı tükürüğümüzü seyreltir. Besinler yeterince parçalanmadan sindirime gider buda karaciğeri olduğundan fazla çalıştırır. Karaciğere binen yükten dolayı yağlanma olur. Yağlanmanız 3ncü dereceye yükselirse durum çok daha zordur. Eminim siz kendinize dikkat ediyorsunuzdur. Affınıza sığınarak ufak bir hatırlatma yapmak istedim. Yağlanma için ayrıca gün içerisinde filtre veya Türk kahvesi içebilirsiniz. Ama tabi şekersiz ve kremasız olacak. Safraya olumsuz etkisi olur ama öncelik yağlanmanın kontrol altına alınmasıdır. Kahve içtikten sonra bol su içmeyi ihmal etmeyin. 1 bardak kahve için 2 bardak su tüketinki böbrek ve karaciğerimizi yormayalım. Devedikenini kesinlikle kullanın aynı şekilde Enginar kapsüllerini de. Çok geçmiş olsun

 46. Ahmet said on Mart 18, 2021 Cevapla

  Merhabalar ben hastaneye şiddetli karın ağrısı ile başvurdum ve yapılan işlemlerde safra kanalında daralma olduğunu ve bunada bi htimal safra yollarına yerleşen bi parazit olabileceğini söylediler şimdi benim merak ettiğim bu kürü uygulasam safra yollarında yaşayan bu canlı parazitide dışarı atar mı?

  1. kerimkul said on Mart 18, 2021 Cevapla

   Ahmet bey geçmiş olsun. Bu parazit solucan tarzı bir parazit mi? Bağırsak solucanı gibi parazitleri düşürenler oldu, o tarz bir şeyse deneyebilirsiniz. Ama bence kesin teşhis için başka bir doktora görünmenizde fayda var. Safra yolu parazitleri nadir vakalardır. İhtimal üzerine teşhis koyulmuş,

 47. Arif said on Mart 9, 2021 Cevapla

  kisa olarak anlatmak isterdim lakin uinede ozetleyeyim. 5 sene önce ishal ile baslayan bir surecim vardi bir zaman ihmal ettim nornal ishaldir diye ama gecmedi en son karninda tarifsiz agrilar basladi ve hastaneye gittim saframda camurlasma oldugunu ve hemen yatis yapmam gerektigini sòyledi doktor. 1 hafta boyunca koldan beslediler beni. enzimlerim asiri yukselmisti 1 hafta sonra normal duzeye indiler ama bir gastro bolumunde kolonoskopi olmami istedi doktor sonucta kolonoskopide oldum. alinan tahlil sonucu temiz cikti ve sadece bagirsakta iltihap oldugu soylendi. o gunden sonra ishalim gecmedi bir surede dahileyey git gel ilaclar derken sonuc ibs oldugumu bununla yasamayi ogrenmem gerektigi soylendi. karnimda suan icin agrilarim yok fakat ara ara ishal oluyorum neredeyse her yemekten 1 2 dakika sonra tuvalet ihtiyaci duyuyorum. nadiren 3 4 gun tuvalet sorunum cok nornal seyrediyor aonra yine ayni oluyor. 7 ay once (temmuz 2020) kan tahlili verdim karaciger enzimlerim yine yukselmisti ve safrada 3mm lik birnkac tane tas cikti ursactive diye birnilac verdi taslarda kuculme ve yok olma olmadi. 2 ay once birakmami istedi doktor ilaci ve bu ay icinde bir kontrolum daha var azalma olmadiysa safrayi almayi dusunuyor doktorum. ben bunu istemiyorum. Allah bosuna yaratmadi illahaki islevi var bu organin diye istemiyorum alinmaisni. ASIL KONU DA şu ki son 1 senedir yuzumde ve sirtimda sivilceler olustu bunun icinde doktora gittim egzama denildi. ben herseyi karacigere bagliyorum. bu safra egzama yaparmi ve benim bu durumuma cözüm olur mu sizin bu kürünüz eger olur derseniz hemen alip baslamak istiyorum. cevap verirseniz bunlara simdiden coook tesekkur ederim

  1. kerimkul said on Mart 10, 2021 Cevapla

   Merhabalar Arif Bey, geçmiş olsun. Ursactive genelde kolesterol safra taşlarında etkili olur ama garantisi yoktur ve 1-2 sene kullanılası gerekiyor. İlacı bıraktıktan kısa süre sonra taşlar yeniden oluşuyor. Bu yüzden doktorlar pek fazla tavsiye etmezler ve nadiren reçete ederler. Benim şahsi fikrim kür uygulamasını denemelisiniz. Tek seferde temizlik mümkün değil ama kür yaptıkça ve hem karaciğerden hemde safradan taşlar temizlendikçe rahatlama yaşayacaksınız. Sivilceler konusunda ise bana geri dönüşlerden şöyle diyebilirim. Bazı kişiler vücutlarında kızarıklık, alaca hastalığı, sivilce gibi sorunlarının da yok olduklarını söylüyorlar. Karaciğer de yüksek toksik atık birikirse ve kendini temizleyemezse yani bu toksinleri atamazsa son çare olarak deri yoluyla atar. Bunun sonucundada bahsettiğim rahatsızlıklar ortaya çıkar. Kür ayrıca güçlü ve etkili bir detokstur. Karaciğerinizide temizlemek için yine tavsiye ederim. Ama bu arada sağlıklı beslenmeyi de unutmayalım.

 48. melek said on Mart 4, 2021 Cevapla

  Kerim Bey Merhaba, ingiliz tuzu siparişi vereceğim acaba kürü nasıl yapacağım ile ilgili bilgi içeren belge gönderiyormusunuz. Aslında ben evde ingiliz tuzu vardı onu denedim. Bağırsaklarda boşaltım iyi oldu. Anca safra kanallarını iyi açmadığını düşünüyorum. Sizden isteyeceğim tuzu 6 gün sonra kullansam olurmu. elma suyunu günlük içtikten sonra. Yada 3 hafta beklemelimiyim. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. kerimkul said on Mart 5, 2021 Cevapla

   Merhabalar Melek Hanım, Kürle ilgili yazıyı mail olarak gönderiyorum. Zaten Kürü hazırlık gününün sonunda yani 6ncı gün akşamı yapıyorsunuz ve her 3 haftada 1 tekrarlamanız lazım. Daha kısa sürede tekrarlar yapmak fayda sağlamıyor. Sadece bağırsak temizliği yapılmış oluyor. Rica ederim ne demek

 49. melek said on Mart 4, 2021 Cevapla

  Merhaba, Kerim Bey safra kesesinde 15 mm. çapında bir kaç adet taş ve çamur var. İngiliz tuzu kürünü nasıl uygulayabilirim yardımcı olabilirmisiniz. Teşekkürler

  1. kerimkul said on Mart 4, 2021 Cevapla

   Merhabalar Melek hanım geçmiş olsun, Çamur için kürün başarı oranı %100 taş için %85 tir. Buda oldukça yüksek bir başarı oranıdır. Video gönderide anlattığım şekilde kürü uygularsanız sonuç alabilirsiniz.

 50. ibrahim said on Mart 2, 2021 Cevapla

  Kerim bey merhaba, uzun yıllardır safra kesesi taşı belirtilerim vardı ancak sadece çok ağır yemek yediğimde birkaç saat sancı yapıp geçtiği için önemsemiyordum 2020 yılının mayıs ayında karnımın alt tarafındaki bi kasılmayla doktora gittim ve idrar yolu enfeksiyonu ve mesane kumu tanısıyla cipro 500mg antibiyotik+ purinol kullandım. bu kombinasyondan 2 ay kadar sonra safra kesesi taşı belirtilerim çok şiddetli olmasa da kalıcı hale geldi. sağ kaburgamın altında sürekli hafif hafif batma hissi, mide-safra kesesi hizasında kasılmalar, sağ kürek kemiği ve omuzda kasılmalar kil rengi dışkı vs. bir çok belirti gösteriyorum. Ayrıca safra kesemde 3mm çapında polip göründü ultrasonda ancak çok şükür ki büyümüyor. Spor yaptığımda ağrılar azalıyor ancak düzenli yapmadığımda tekrarlıyor. Bu durumun kullandığım antibiyotiğin içerdiği flordan kaynaklı bir toksisiteden dolayı oluşabileceğini öğrendim araştırmalarım sonucunda. andres moritz tekniğini araştırdığımda da bu tekniğin flor toksisitesine karşı da etkili olduğunu yazmıştı bir kaynak. Kürü uygulamak istiyorum ancak bazı sorularım var onları size danışmak ve yorum almak istedim.
  1- Kürden sonra taşların hareketinden kaynaklı ağrılar ne kadar sürer ve mesela 8 kür uygularsam her kürden sonra bu ağrılar olur mu?
  2- 6 gün içeceğimiz elma suyu taze sıkma olmak zorunda mı yoksa videonuzda da dediğiniz gibi dimes gibi markaların %100 elma suyu yazan meyve sularını kullanabilir miyiz? elma suyu dışında bahsedilen alternatifler ne kadar etkili?
  3- ilk kürden sonraki kürlerde 3 günlük hazırlık yeterli olur yazmıştı okuduğum bir kaynak siz bu konuda ne diyorsunuz?
  Biraz uzun yazdım kusura bakmayın aklıma takılan çok şey var. Yorumlarınızı bekliyorum.
  Teşekkürler, İyi Günler.

  1. kerimkul said on Mart 3, 2021 Cevapla

   Merhabalar İbrahim Bey geçmiş olsun. yapılan araştırmalara göre insanların %60-%86 arası(ülkelere göre değişiyor) safra taşı olduğu ama bu kişilerin sadece %5-%10 gibi kişilerin safra rahatsızlığına dönüştüğünü tespit etmişlerdir. Yani çoğu kişinin aslında safra taşı var ama asemptomik olduğu için rahatsızlık vermiyor. Bazı durumlarda ise safra taşı oluşumunu farkında olmadan tetikliyoruz. Genetik faktör, kadın olmak, obezite, hızlı kilo vermek ve sizinde bahsettiğiniz gibi bazı ilaçların vücutta oluşturduğu toksik etki bunları tetikliyor. FLor, klor vs gibi maddeler insan sağlığı için zararlı maddeler ve Bahsettiğiniz gibi Andreas Moritz in 13 kitabı var hemen hemen hepsinde bundan bahseder. Bu kür bazı durumlarda yağlardan oluşan poliplerin oluşumunu geriye döndürebiliyor. Bana yapılan geri dönüşlerden buna şahit oldum. Ama herkes için geçerli değil. Sorularınıza gelince;
   1-Kürden sonra yaşanan sızılar rahatsız edici değil, düşen taşların miktarına göre birkaç gün sürebilir. Bol su içer, zerdeçal ve zencefil tüketirseniz daha çabuk iyileşir. Çünkü sadece taş hareketlerinden değil taşlar kanaldan geçerken oluşan milimetrik hasarlardan da kaynaklanıyor.
   2-Taze elma suyu her zaman için ilk seçeneğimiz. Hazır meyve suyunda ise Dimes en iyi malik asit oranına sahip diğer alternatiflerde eser derecede var. %100 elma suyu başka marka varsa tercih edebilirsiniz. Diğer alternatifler sulandırılmış organik elma sirkesi, kızılcık suyu, vişne suyu, malikasit
   3-Andreas Mortizin bütün kitaplarını okudum hepsinde hazırlık süresini muhakkak en az 6 gün yapılması konusunda uyarır. Bazı kişiler maalesef kürü kolaylaştırmak adına değişiklikler yapıyor buda etkisini azaltıyor. Bakıldığında 6 gün uzun bir süre cazip olsun diye 3 güne düşürüyorlar. Birde biz yemek yemeyi seven bir milletiz, yemeklerimizde bol yağlı ve kalorili yani kürden sonra genelde herkes normal beslenmesine geri dönüyor. Karaciğer, safra ve sindirim sistemi eski çalışma performansına dönüyor. Hazırlıktaki amaç trans yağlardan uzak durup sağlıklı ürünler tüketerek hem karaciğerimizi yormıcaz ve sağlıklı akışkan safra üretmesine yardımcı olacaz. Kür günü hafif bir yemek yiyip 13:00-14:30’dan sonra kesinlikle yemek yemicez ki vücudumuz safra sıvısını kullanmasın. O sağlıklı akışkan safra yağlı karışımı içtiğimizde lazım olacak, yağlı karışımı içtiğimizde saframız boşsa yani arada birşeyler yediysek taşları dışarı atamıcak çünkü yeterli basıncı oluşturamayacak. Bu kürde 2 konu önemli 6 günlük hazırlık ve lavman, Yine Andreas Moritzin kendi ağzından aktarayım “Eğer kolon temizliği yapmıyorsanız bu temizliği uygulamayın”. Saygılar

 51. Betul said on Mart 1, 2021 Cevapla

  Ben h.sonu bi soru sormuştum ama .

  1. kerimkul said on Mart 1, 2021 Cevapla

   Merhabalar Betül Hanım, cevabınızı bir alt satırda yazmıştım. İsterseniz sorularınızı mail adresime de gönderebilirsiniz. [email protected]

 52. Betul said on Şubat 28, 2021 Cevapla

  Merhaba biraz kaygılı olsam da az evvel sipariş verdim benim de safra kesemde 12mm çokça taş var safra kesesinin dolduğunu işlevini yerine getiremedigini bu nedenlede karacigerimin buyudugunu ileri sürdüler ben bu programı uygulayabilir miyim? son 1aydir düzgün bişey yemiyorum kan grubuna uygun besleniyorum et tüketmiyorum hayvansal ürün tüketmeyin demişsiniz kefir ve yoğurt buna dahil midir ?

  1. kerimkul said on Şubat 28, 2021 Cevapla

   Merhabalar Betül Hanım, çok geçmiş olsun. Öncelikle içiniz rahat olsun, kürü uyguladığınızda endişeleriniz kendiliğinden kaybolacaktır. Safra ve Karaciğer taşları kürü uyguladıkça dökülecektir. Bu size rahatlama sağlayacak ama karaciğer büyümesi ve dolayısıyla yağlanmada mevcuttur. Bunun içinde ayrıca dikkatli olmalısınız. Beslenme şekliniz doğru o şekilde hiç düzeninizi bozmadan devam edin. Anti-enflamatuar diyet uygulayabilirsiniz. Temiz protinden oluştukları için Organik bütün gıdaları tüketebilirsiniz. Organik, sebze, meyve ve yağlar, otla beslenen hayvanları etleri tüketilebilir. Ama günümüzde temiz protein bulamadığımız için et ve ürünlerini diyetimizden çıkarmak zorundayız. Çünkü karaciğer ve safrayı olması gerekenden daha fazla çalışmasına neden olur. Daha fazla safra sıvısı üretmesi için tetikler. Bunlarda karaciğerde yağlanma, büyüme ve safra taşlarına neden olabiliyor. Yoğurt ve kefir ev yapımı ise kullanabilirsiniz. Birde size tavsiyem hafta 2 gün oruç tutabilirsiniz. Örneğin akşam 6’da akşam yemeğinizi yediniz ertesi günkü sabah kahvaltınıza kadar su dışında birşey tüketmeyin. Bu tür açlıklar karaciğerin kendisini onarması için zaman verir. Bir şeyler tükettiğimizde onu sindirmek ve filtrelemekle uğraşacağı için kendini yenilemeye yeterli zaman bulamaz. Ramazan orucu gibide yapabilirsiniz. Ama haftada iki kere uygulamanızı tavsiye ederim. Bir diğer tavsiyem günde 2,5-3litre suyu porsiyonlara bölerek içmeyi ihmal etmeyin. Karaciğer sağlığınız için ayrıca devedikeni tohumunu da tüketebilirsiniz. Faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 53. UĞUR TOKER said on Şubat 25, 2021 Cevapla

  Merhaba Kerim bey ben kasım ayından bu yana kür yapıyorum 4. kürüme başlayacagım inşallah. Bu kanala taş düşmesi olayı beni çok korkutuyor. Kanala taş düşerse belirtileri nelerdir ara ara yağlı yemeklerden sonra geceleri safra atakları yaşıyorum her ne kadar taş düşürsemde. Acaba kanalda taş varda o şekilde mi yaşıyoruz hala yoksa limonlu su ve epsom içince düşünce geçiyor mu ? İnanın kafam cok karısıyor sarılık falan olurum diye korkuyorum.. Kanala taş düşmesinde kesin belirti nedir ateş mi kusma mı yada baska bişey mi kurtulmak için en etkili ne yapmalıyız umarım cok kişi bunu merak ediyordur cevaplarsanız sevinirim sağlıklı günler.

  1. kerimkul said on Şubat 25, 2021 Cevapla

   Merhabalar Uğur Bey, Kanala taş düşme olayı o kadar kolay olan bir durum değil, evet olasılık olarak tabii ki var. Ama bu olasılığı minimum seviyede tutmak sizin elinizde. Safra ve Karaciğer rahatsızlıklarının en yaygın sebepleri beslenmedir. Kanala taş düşme olasılığını da yükselten yine yanlış beslenmedir. Yağlı yediğinizde, düzensiz beslendiğinizde karaciğerinize ve safraya ekstra yük biner. Çünkü yediklerinizi sindirebilmek için ekstra güç sarf eder. Karaciğer yeni safra sıvısı üretmek için fazla çalışır. Sonuç olarak karaciğeriniz yağlanır, alt/ast yükselir, alışkanlıklardan vazgeçmezseniz karaciğerde büyümeye kadar yolu var. üstelik bu saydıklarımın tedavisi de yok mecbur yine sağlıklı beslenmek zorundasınız. Kanalda taş olsa şu an emin olun hastanede olurdunuz. kendini belli eder. Tıkanmaya bağlı sarılık, tıkanıklık geçtikten 15 gün sonraya kadar iyileşir. Siz kürünüzü yapmaya devam edin ve trans yağlardan, gece atıştırmalarından, düzensiz beslenmeden uzak durun, vücut zaten kendi kendini yenileyecektir. Ayrıca stresli, tedirgin ve gergin olmak ağrılarınızın şiddetini arttırır. Çünkü siz farkında olmadan kendinizi kasıyorsunuz ve damarlarınız büzülüyor, bu sefer safranızda vs taşlar safra duvarına sürtüyor veya sindirim sürecini zorlaştırıyor ve ağrılarınızın şiddetini arttırır. Limonlu su safra tıkanmalarını geçirmez ama safrada oluşan minik kolesterol taşlarını eritir. Ama bu uzun vadede olan bir şey. Epsom tuzu safra tıkanmalarında kesin çözüm, bu konuda çok fazla mesaj alıyorum. genelde safra kanalına taş tıkanan kişiler ulaşır bana ve şu ana kadar tıkanıklığı geçmeyen kimse olmadı.

 54. Sedat said on Şubat 15, 2021 Cevapla

  Kerim bey Merhaba
  Hiç bir mecburiyetiniz olmamasına rağmen İnsanlara yardımlarınızdan dolayı çok çok teşekkür ederim. Uzun zaman ayırarak bana yazdığınız mesajınız içinde çok teşekkür ederim. Allah sizden razı olsun..
  Saygı ve Sevgilerimle..

  1. kerimkul said on Şubat 16, 2021 Cevapla

   Rica ederim Sedat bey ne demek, Allah cümlemizden razı olsun. Kullandığım ilaçlardan dolayı karaciğer yağlanması ve büyümesi için mücadele vermiştim. Mesajınıza cevap yazarken ismi aklıma gelmemişti şimdi geldi. Yağlanma ve karaciğer sağlığı için Spirulina ve Chlorella diye yosun türlerinden elde edilen tozlar var o da çok faydalıdır. Güçlü bir antioksidandır. Araştırmanızı tavsiye ederim.

 55. Sedat said on Şubat 10, 2021 Cevapla

  Kerim Bey Merhaba

  Benim saframda çamur vardı. Daha önceden sizinle paylaşmıştım.
  Kasım ve Şubat ayında yaptığım iki ayrı kürde yüzlerce taş düşürdüm.Bugün yaptığım ultrason görüntüsünde safrada yoğunlaşmış çamur görüntüsü devam etmektedir.
  Ayrıca karaciğer boyutu 166 mm olmuştur .
  Görüş ve önerinize göre devam edeceğim.

  Saygı ve Sevgilerimle..

  1. kerimkul said on Şubat 10, 2021 Cevapla

   Merhabalar Sedat bey, daha önceki görüşme ve mailleri inanın hatırlamıyorum çok fazla mail ve mesaj geliyor yetişemiyorum. Bu uygulamada safra taşlarında %85 safra çamurunun ise çözümü kesindir. Başarılı olmak için adımlarını ise makale ve video tarifte anlatmıştım. Maalesef sadece İngiliz Tuzu ve yağlı karışım içerek sonuca ulaşamıyoruz. İlk kürünüzü Kasım ayında yapmışsınız diğerini Şubat ayında ve güzel sonuç almışsınız. Ama tam sonuç için kür yapma aralığı3 en fazla 4 hafta olmalıdır. Uzun aralar verirseniz tekrar başa dönersiniz. Özellikle kolesterol taşlarının oluşumu hızlıdır. taşların düşmesi bitene kadar devam etmelisiniz. o zaman asemptomik veya taşsız bir safra kesesi, karaciğere sahip olursunuz. Düşürdüğünüz taşlar sizi aldatmasın o irili ufaklı taşların çoğu karaciğerden gelir. Çoğu kişi bu taşları görünce temizlendiğini düşünür. Karaciğerinizin boyutu da büyümüş sanırım “hepatomegali” teşhisimi koyuldu?. Buradan anladığım kadarıyla beslenmenize de dikkat etmiyorsunuz. Karaciğer yağlanması ve büyümesinin tedavisi yok Allah korusun büyüme ileri boyutlarda olursa geri dönüşü olmayan rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Büyümenin nedeni karaciğer yağlanması, hepatit a,b,c gibi virüsler, bazı ilaçlar olabilir. Buna karşın beslenmenizi düzene sokmalısınız ve günde 2,5-3litre suyu muhakkak tüketmelisiniz. İngiliz Tuzu karaciğer büyümesinin tedavisinde dolaylı yoldan etkilidir. Yani sadece karaciğeri toksinlerden temizler ve vücudun kendi kendini daha doğrusu karaciğerin kendini onarmasına katkı sağlar. Ama bu sürede tekrar söylemek istiyorum beslenmenize dikkat etmelisiniz. Karaciğer büyümesinde kaburganın sağ altında sürekli ağrı hissedebilirsiniz. Safra ağrısıyla karıştırabilirsiniz. Benim tavsiyem tabii ki kürü uygulamanız ama düzenli uygulayın ve temizlenene kadar devam edin. Karaciğeriniz için devedikeni tohumu, enginar suyu ve günde en az 30dk. tempolu yürüyüş yapın. Bu önemli, göbek bölgesinde yağlanma varsa spor ve beslenmeyle kurtulun. Ama dikkat edin hızlı kilo vermeyin, hızlı kilo vermek safra taşı oluşumunu hızlandırır.

 56. BEHZAT said on Şubat 8, 2021 Cevapla

  Kerim bey değerli cevabınız için teşekkürler.

  fakat midemde veya bağırsağımda herhangi bir problem yok. endoskopi yapıldı.

  Mide spazmlarım 2020 Haziran-Temmuz aylarında kısa süreli olarak (15-20dk) 2-3 ayda 1 oluyordu pek fazla aldırış etmedim. bu zamana kadar ağrılar inianılmaz derecede artınca ve bu süre 2-3 saate çıktığı için artık hastaneye gitme kararı aldım. Ultrason sonuclarına göre, safra kesesinde çok sayıda taş bulunuyor dendi.

  Ağrı yaşım çok kuvvetli olmasına rağmen gerçekten mideme vuran ağrıya hazmedemiyorum kürü yapmaya devam edecğiim. her yaptığımda zaten hem zihnen hem fiziken çok güzel bir rahatlama geliyor.

  Ama naçizane yanıtınızı bekliyorum, ister 8 ister 10 defa da yapsam bu kürü bu illettenden kurtulabilecek miyim?

  1. kerimkul said on Şubat 9, 2021 Cevapla

   O zaman size bir tavsiyem daha olacak sabahları aç karna oda ısısındaki suya yarım limonunun suyunu sıkın ve en az 90 gün devam edin. C vitaminin safra taşları üzerinde olumlu etkisi olduğu ispatlanmıştır. Ama maalesef kısa vadede etkisi olmuyor. En azından ağrılarınız üzerinde etkili olur. Birde markete gittiğinizde pancar alın ve haftada 1 veya 2 kere yarımda olur tamda yiyin, safraya olumlu etkisi var. Pancar tükettikten sonra idrar renginizde değişme oluyor mu? o nu bir kontrol edin. Safra ağrılarından kurtulursunuz Allah’ın izniyle ama bir önceki mesajıda dediğim gibi beslenmenize dikkat edin ve su içmeyi ihmal etmeyin. Et çok tüketmeyin balık dahil, zaten yerseniz ağrınız veya sindirim sorunlarınız olacak. Dışkınız ishal gibiyse ve parça parça vücut yediklerinizi sindiremediğindendir, hemen beslenmenizi düzeltin, hakiki zeytinyağı kullanın portakal yiyin, greyfurt özellikle safra üretimini olumlu yönde etkiler. Kendimize dikkat ettiğimiz sürece kürü de yaparsak sadece vücudumuza süre vermeliyiz. Kendi kendini onaracaktır.

 57. BEHZAT said on Şubat 8, 2021 Cevapla

  Merhabalar,

  3. kürümü 2 gün önce bitirdim. fakat az kala “mide spazmı” yaşayacaktım. Hemen fark ettim 1 yemek kaşığı İngiliz tuzunu suya karıştırarak içtim.
  ayak parmaklarının 2-3 ve4üncü parmaklarını sıktım. sonrasında düz şekilde uzandım ağrım 5-10 dakika sonra kesildi fakat sorum şu;

  Ağrıyı ayda 3-4 defa yaşayan birisiyim kürün ardından da 1,5 ay sonra ağrı yapıyor(İlk kürümü yaptığımda 1,5 ay beklemiştim.) ama ilk defa kürü uyguladıktan 2 gün sonra böyle bir ağrı yaşamam moralimi çok bozdu ve en çok taşı da 3. kürümde düşürmüştüm. Bir işe yaramıyor mu onu anlayamadım Kerim Bey en kötü çare ameliyat olacağım sonunda.

  Yoksa yorumlarda da okuduğum gibi şöyle bir sorun mu acaba?
  – Safra taşları dökülürken safra kesesinde milimetrik çizikler oluşturuyormuş acaba bu sebepten olabilir mi? Ağrım tam olarak midem ve birazcık atlına vuruyor.

  ** Ağrıyı da şöyle tanımlayım: Safra kesesi sonucunda mideye giren ölümcül ağrının başlangıcının biraz daha fazlası oluyor. Ağrı ilerlemeden işimi şansa bırakmayım diyerek hemen İngiliz tuzu içtim tahminime göre içmesem midem kesinlikle o ölümcül ağrıyla başbaşa kalacaktı.

  1. kerimkul said on Şubat 8, 2021 Cevapla

   Merhabalar Behzat bey,
   Öncelikle ne Andreas Moritz’in kitabında nede benim yazdıklarımda 3 kürde tam temizlik veya ağrıların kesileceğine dair bir şey yok, bu yüzden böyle bir beklentiniz olmasın. Sonuçta tam temizlik olmamış safra ve karaciğerinizde hala taş var. Taş varsa atakta olabilir, ağrıda bu çok normal, bu tür şeyler moral bozmamalı aksine böyle bir durumla karşılaştığınızda nasıl davranmanız neler yemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Yani bilinçli hasta olmak çok önemli. Evet 1-2 kürde ağrılarından kurtulan var ama A kişinin safra taşı büyüklüğü ve adedi B kişisiyle aynı değil, bazısında az var çabuk fayda görüyor bazısında çok var 8-12 günde fayda görüyor. Hele o kişi az su içip kahve, çay, yumurta vs gibi şeyleri tüketiyorsa! Bakın 3ncü kürde çok taş düşürmüşsünüz bence buna sevinmelisiniz sonuçta o kadar cisim karaciğerinizden veya safranızdan temizlendi bu bir adımdır.
   Safra kesenizi aldırmak istemeniz tabi ki hakkınız ama size şunu söylemek isterim. Ben bu kürle 7 yıldır iç içeyim yani benim için kür değil benim yaşam şeklim, bu kadar soruyu da bu süre içinde kazandığım tecrübeyle yanıtlıyorum. Bana mesaj, mail vs yoluyla bir çok kişi ulaşıyor. İnanın bana ulaşan yada mesaj çeken her 3 kişiden 1 kişi safra kesesini aldırmış ama safra kanallarındaki taşlardan kurtulmak isteyen kişiler. Hatta yakın zamanda bir hanım efendi yine bu makalenin altında safra kesesini aldırdığını ama 4 ayda 1 Ercp yaptırıp taşları temizlettiğini ve stent takıldığını söyledi. Bu ve diğer makalelerim ve Youtube videomdaki yorumlarda böyle mesajlar var. Bu hanımefendiye yardımcı olamadım diye canım çok sıkıldı, çünkü her Ercp ye girdiğinizde taşlardan kurtuluyorsunuz ama Genel anestezi olmak zorundasınız, buda sağlıklı değil. Yine aklıma gelen bir yorum sanırım Youtubedaydı, safra kesesi ağrısına dayanamayan ve aldıran bir bayan yanlış hatırlamıyorsam 20 gün sonra yazıyor, ağrılarım gitmedi kürü uygulayabilir miyim diye ama maalesef en az 6 ay geçmesi gerekiyor. Sizde eğer gerçekten taşlarınızdan kurtulup ağrıların yok olacağını düşünüyorsanız tabi ki ameliyat olun. Şimdi safra kesenizde taş var aldırdınız safra içindeki taşlardan kurtuldunuz, aldırdıktan sonra ağrı olduğunda safra kanallarını aldırmak diye bir seçenek yok. Googledan “safra kesesini aldıranların şikayetleri” diye aratın ne demek istediğimi anlayacaksınız. Amacım sizi ikna etmek değil lütfen yanlış anlamayın, sonuçta karar sizin. Safra sıvısının olduğu her yerde zamanla taş oluşur bu safra kesesi, safra kanalları ve karaciğerdir.
   Beslenmenize dikkat etmelisiniz, günde en az 2,5-3 litre su içmelisiniz. Karaciğer günde 1,5litre safra üretir. Safranın %80-85 sudur. Siz su içmezseniz çamurlaşır, akışkan bir safra olmaz, safra tuzları çöker çamur ve taş oluşumu başlar ve sık sık ataklar yaşarsınız. Özellikle yağlı yemek yediğiniz zaman. Çoğu kişi günde 2 bardak suyu zorla içiyor, düşünün 3 litre su içsek bunun zaten 1,5 litresi safra suyuna harcanacak, 2 bardak suyla sizce vücutta nasıl bir sonuç olur.
   Bu arada ağrınızın nedeni milimetrik çiziklerden değil. Çünkü o ağrılar hafif sızıdır. Siz spazm diyorsunuz. Ayrıca ağrınızın kaynağının da safra olduğunu düşünmüyorum. Mide veya bağırsak spazmı yaşamışsınız. Safra kesesi olsaydı safra kaynaklı bir ağrı olurdu. Yani sağ kaburganın hemen altı, o spazm midenize vururdu. Spazm sonuçta kasılmalardan kaynaklanıyor. İngiliz tuzu içince kaslarınız, organlar gevşeyince ağrınız geçmiş.

 58. Gokhan kaya said on Şubat 6, 2021 Cevapla

  Hocam merhaba 8 senedir karaciger degerlerim yuksek cikiyor en son mr cekildi karaciger tenmiz safra temiz dendi Ama safra yollarinda bozulma oldugu yer yer darlik olusmus denildi ursivef 750 ml aliyorum yani takviye safra tuzu vee tum degerler normal e donuyor o ilaci aldigimda. Sizce bu ingiliz tuz kurunu yapayimi ? Tahlillerde bir bulgu bulamiyor tas yok camur yok

  1. kerimkul said on Şubat 6, 2021 Cevapla

   Merhabalar Gökhan bey, bir alttaki yorumunuzda yanıtladım

 59. Gokhan kaya said on Şubat 6, 2021 Cevapla

  Hocam merhaba 8 senedir karaciger degelerim alt ast ggt 120 ustu mr ve ultrasyon temiz cikiyor en son 6 aydir ursovef 750 aliyorum gece yatmadan safrta tuzu yani. Vee degerler normale dondu ama.ilac i kullandigimda detayli incelemede safra yollarinda tas yok ama darlik bozulma var denildi kur ise yarar mi ?? Tas yok saframda

  1. kerimkul said on Şubat 6, 2021 Cevapla

   Gökhan bey çok geçmiş olsun. Evet değerleriniz gerçekten çok yüksek Alt ve Ast fazla kilo dahil birçok nedenden dolayı yükselebiliyor ama GGT nin yüksek olması Karaciğer ve safra kanallarında oluşan hasardan kaynaklanıyordur. Ursovef 750mg “safra asididir”. Doktor kontrolünde dikkatli kullanılması gerekir. Doktorunuz sizi uyarmıştır. Hatırlatma amaçlı uyarıda bulunmak isterim. İlacı vaktinde ve aksatmadan muhakkak 1 bardak su ile birlikte almalısınız, aniden ilacı bırakmamalısınız, ilacı erken bırakmak isterseniz muhakkak doktorunuza bildirmelisiniz, ilaç bir anda kesilirse karaciğer fonksiyonlarını etkileyebilir ve çiğnenmeden yutulmalıdır. Bu ilacı kullanıyorsanız belli periyotlarda doktor muayene ve test için çağıracaktır. Ona göre ilaca devam veya sonlandırma yapar. Kürü uygulamanızı tavsiye etmem bunu 2 nedeni var. ilki safra yollarında darlık ve bozulmadan dolayı doktor daha iyi bilir safra yollarında darlık olduğunda genelde stent takılır ve safra akışı sağlanır. ikincisi ise kür yaparken ilaç kullanılmaması lazım siz Ursovef 750 yi bir gün bile olsa bırakma riskine girmemelisiniz. Birde bu kür güçlü bir kürdür. Karaciğerde bulunan tüm toksinleri ve bununla birlikte ilaçların etken maddelerinide temizler. Bu tür ilaçlar için uygun değildir. Sağlıklı yağlar ve besinler tüketerek karaciğer ve safra kesenizi destekleyebilirsiniz.

 60. Mahmut said on Şubat 5, 2021 Cevapla

  Çok teşekkür ediyorum saolun verdiğiniz bilgiden dolayı peki sadece zeytinyağı ve greyfutu uygulssak sıkıntı verirmi veya faydası olurmu

  1. kerimkul said on Şubat 6, 2021 Cevapla

   Rica ederim ne demek, eğer böbrek için yasaklı listesinde değilse Karaciğer ve safra kesesi için faydalıdır. Greyfurt özellikle safra ve safra salınımına faydalı olan bir meyvedir. Günlük C vitamini ihtiyacınızı meyve veya doktorunuzun tavsiye ettiği efevesan tabletlerle karşılarsanız yeni taş oluşumunu engelleyecek uzun vadede var olan taşları küçültecektir. Ama babanız sigara kullanıyorsa normalden daha fazla c vitamini alınması gerekiyor. Bunun içinde doktorunuzun tavsiye edeceği şekilde kullanabilirsiniz.

 61. Mahmut said on Şubat 4, 2021 Cevapla

  Merhaba kerim bey video ları ve yorumları okudum size babam için yazıyorum kendisi 61 yasında 130kilo civarı cok bulantısı oluyor bas agrısı karaciğer yetmezliği ve safra da taş çamur var denildi degerleri düşük oldugu için sarayı alamamıslardı ve böbrek yetmezliği var bu şekilde birisi için kürünüzü kullanmak risk li olurmu öncelikle onu öğrenmek istedim teşekkür ederim

  1. kerimkul said on Şubat 4, 2021 Cevapla

   Merhabalar Mahmut bey, öncelikle çok geçmiş olsun. Böbrek yetmezliği olan kişiler bu kürü maalesef uygulayamazlar. Çünkü İngiliz Tuzunun içeriği Magnezyum ve Sülfattan oluşuyor. Vücut magnezyumu atarken filtreleme görevi böbreklerde oluyor. Kişinin böbrek yetmezliği varsa kandaki magnezyumu filtreleyip atamadığı için kandaki magnezyum oranı ciddi rahatsızlıklar oluşturabilecek seviyelere yükseliyor. Allah korusun ölümcül risk ortaya çıkabilir. Saydığınız rahatsızlıklarda olan bir kişi yüksek ihtimal sağlıklı besleniyordur ama yine de hatırlatmak isterim. Et ve ürünlerinden uzak durması gerekiyor, trans yağları kesinlikle tüketmemeli ve günlük su ihtiyacını muhakkak karşılamalı, böylelikle safra suyunun kıvamı normal seviyelerde olup taşların büyümesini veya çamurlaşmayı engeller. Yapılan araştırmalarda C vitamininin küçük safra taşlarını ve çamurunu yok ettiğini göstermiştir ama bu kısa vadede olmuyor uzun vadede işe yarıyor. Sigara içiyorsa, fazla kahve veya çay tüketiyorsa bunlardan da uzak durulmalıdır. Aklınızda bulunsun internette araştırıyorsanız Safra için kırk kilit otu tavsiye edildiğini göreceksiniz. Bu bitkiyi de böbrek yetersizliği olan kişiler kesinlikle tüketmemelidir.

 62. Ercüment İnan said on Şubat 4, 2021 Cevapla

  Selam Kerim Bey
  5 yıl önce safra kesesi ameliyatı oldum aldılar şu an bu kürü uygulamamın karaciğere faydası /zararı olur mu teşekkür ederim

  1. kerimkul said on Şubat 4, 2021 Cevapla

   Merhabalar Ercüment bey, öncelikle geçmiş olsun. Kürü rahatlıkla uygulayabilirsiniz, hem safra kanallarında ki hem de karaciğer içerisindeki hepatik safra kanallarında biriken tortu ve kolestrol taşlarını temizlemiş olursunuz. Andreas Moritz kitaplarında özellikle safra kesesini aldırmış olan kişilerin Karaciğer temizliği yapmasını ayrıca tavsiye ediyor.

 63. İbrahim said on Ocak 31, 2021 Cevapla

  kerim bey benim bir sorum daha olacak videonuzda dimes gibi markaların %100 elma yazanlarını da kullanabilirsiniz diyorsunuz videoda, bazı kaynaklarda 1 bardak suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi konarak günde 4-6 bardak içmenin de aynı etkiyi yapacağı yazıyor. siz ne diyorsunuz hazır %100 elma suları olur mu? doğal sıkmak gerekir mi? elma sirkesi aynı işi görür mü?

  1. kerimkul said on Şubat 1, 2021 Cevapla

   İbrahim bey Elma sirkesi olur alternatif listesinde var ama biz genelde elam sirkesini elma suyuna karşı alerjisi olan veya ishal olanlara öneriyoruz. Mesela malik asit açısından vişne suyu daha zengindir ama ilk tercihimiz her zaman elma suyudur. Benim fikrimi soracak olursanız Elma suyu ilk tercih eğer elma sirkesi kullanmak isterseniz Organik elma sirkesini 1 litre suya 100,-150ml elma sirkesini karıştırın gün içerisinde porsiyonlara bölerek içebilirsiniz. Marketlerde satılan sirkelere asetik asit yani sirke ruhu(beyaz sirke) ile yapıldığı için malik asit açısında oldukça fakir oluyorlar.

 64. Nazire Mazlum said on Ocak 31, 2021 Cevapla

  Merhaba Kerim Bey, 10 kür yaptım bugüne kadar ve yüzlerce taş döktüm. Benim sormak istediğim lavman konusu. Her kürde lavmanı, eczaneden aldığım solüsyonla, kür günü öğleden sonra saat 14.00 gibi yaptım. Kür uygulama yönergesinde belirttiğiniz gibi saat 18.00 ve 20.00’de Epsom tuzunu, saat 22.00’de de zeytinyağlı greyfurt suyunu içtim. Ertesi sabah saat 06.00 ve 08.00’de Epsom tuzunu içtim. Saat 10.00 gibi de süreci sonlandırıp hafif beslenme süreciyle devam ettim. 10 kürdür yüzlerce taş döktüm. KÜR SONRASI BİR KEZ DAHA LAVMAN YAPMADIM. 10 KÜR BÖYLE GEÇTİ.
  Fakat geçenlerde kür öncesi ve sonrası lavman yapmakla ilgili bir cevabi yazınızı görünce şaşırdım açıkçası. Çünkü kür öncesi evet ama kür sonrası lavmandan hiç bahsetmemiştiniz. Kür dokümanında da bu yok. Bir de klasik lavman diye bir uygulamadan bahsediyorsunuz. Benim bu konuda iki sorum olacak;
  1. Kür sonrası lavman ne zaman yapılacak. (son Epsom tuzunu 08.00 da içiyoruz, ondan sonra mı??)
  2. Klasik lavman nasıl yapılıyor?
  10 KÜR YAPTIM AMA ÇOK AZALMIŞ OLSA DA HALA TAŞ ÇIKIYOR. BU YÜZDEN İKİ KÜR DAHA YAPMAK İSTİYORUM. BU YÜZDEN KLASİK LAVMAN NASIL YAPILIR, BU KONUDA BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM. ZİRA ECZANEDEN ALDIĞIM İÇİLEN LAVMAN SOLÜSYONU AŞIRI BULANTI YAPIYOR, ÇOK ZORLANIYORUM.
  Teşekkür ederim emekleriniz için.

  1. kerimkul said on Ocak 31, 2021 Cevapla

   Nazire hanım bugün 10ncu kürünü tamamlayan kişilerden 2nci kişisiniz çok güzel, sadece safra taşı değil vücut için zararlı olan birçok toksik atıktan vücudunuzu temizlemiş oluyorsunuz. Uygulamanız doğru Lavman olayı şu şekilde önceden birkaç kez bende solüsyon kullandım, klasik lavman kullanmak istemeyenlere 2nci bir alternatif olarak önermiştim. Sonuçta bu ürünler solüsyon olsa da ilaç kategorisinde olduğu için kullanımını kişilerin tercihine bıraktım. Yani artık bana sorduklarında kararı kendilerine bırakıyorum. Kullanımını da içerisindeki prospektüse göre uygulamalarını istiyorum. En doğru olanı klasik lavman dediğimiz eczaneden alınan lavman setleridir. Kullanımı çok basit Eczaneden “plasit-med lavman seti” diye bakabilirsiniz. ılık suya kutunun içinden çıkan özel temizleyici sıvıyı ekliyorsunuz ve aparatlarla bağırsağa boşaltılıyor. Zaten içerisinde de uygulama ile ilgili anlatımda mevcuttur. Castile sabun doğal bir sabundur ve %100 zeytinyağından yapılır. bağırsak çeperini temizlemede yardımcı olur. Kür sonrası lavmanı kür bittiği günün akşamına doğru yapabilirsiniz. ben genelde 16:00-18:00 arasında uyguluyorum. Aklınıza takılan bir soru olursa istediğiniz zaman yazabilirsiniz.

 65. Leylanur said on Ocak 31, 2021 Cevapla

  İyi gunler benim ultrason sonucumda safra hacminin azaldıgı ve safranın tasla dolu oldugu yazıyor safra hacminin azalması ne demek ben bu kürü yapabilirmiyim acil cevap verirseniz cok sevinirkm?

  1. kerimkul said on Ocak 31, 2021 Cevapla

   Leyla hanım merhabalar, geçmiş olsun. “Safra hacmi” derken muhtemelen içerisindeki sıvının az olduğundan bahsetmek istemiş olabilir. Bu terimi ilk defa duydum. Safra kesesinin hacmi yaklaşık 50ml’dir ve ihtiyaca göre bu oranı arttırabilir. Anladığım kadarıyla taşların yoğunluğundan dolayı safra sıvısında azalma olduğundan bahsedebilir. Önemli olan doktorunuzun bu konudaki teşhisidir. Böbrek yetersizliği, ağır kronik rahatsızlığınız yoksa kürü uygulayabilirsiniz.

 66. Ada said on Ocak 31, 2021 Cevapla

  Kerim bey merhabalar,
  Mesajlarin cogunu neredeyse okudum.
  Benim de ayni yazilanlar gibi yaklasik 1 sene olacak, sag kaburgamin alt kisminda omuza ve sag arka kurek kemigimde agrilarim oluyor. Bazen kaşıntım da oluyor. 12 gibi yumurta ile kahvalti yapiyorum genelde ve aksam ustu 4 gibi agrilar basliyor. Kirkkilit otu ve igde ile kur yaptim ama halen devam ediyor. Ultrasona da girmedim ama insanlarin cogunda zaten tas olurmus arastirmalarima gore ve cogu da farketmezmis. Sizin onerdiginiz bu kür Turkiyedeki bir doktorun sitesinde de var. Fakat benim kronik kabizligim var ve lavmandan da korkuyorum açıkçası. Bir de kahve lavmani safra yollarini genisletmede cok etkiliymis. Sizin bu konuda düşünceniz ne olur? Ultrason cektirmem gerekir mi acaba? Ne önerirsiniz?

  1. kerimkul said on Ocak 31, 2021 Cevapla

   Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Belirtileriniz safra kesesi taşı veya çamuru ile uyuşuyor. Size tavsiyem semptom ve ağrılarınız gidene kadar yumurta tüketimine ara vermenizdir. Özellikle yumurta, et, şarküteri gibi gıdalar belirtilerin görüldüğü safhada ağrıların artmasına ciddi derecede artmasına neden oluyor. Vücut bu gıdaları sindirmeye çalışırken normalden yaklaşık 4 kat fazla çalışır(özellikle et). Yeterli safra yoksa üretmeye bir yandan da sindirmeye gayret eder. bu durumda bize ağrılar, ataklar veya karaciğer yağlanması olarak geri döner. Evet çoğu insanın safra kesesinde taş oluştuğu doğrudur. Bu konuda bilimsel makaleler mevcuttur. Ama büyük bir kısmı asemptomiktir ömürlerinin sonuna kadar belirti göstermez. Bu kürde de ana amaç taşları tamamen temizlemektir, tamamı temizlenmese bile çok uzun yıllar belirti göstermeyecek duruma getirmektir. Yani çoğu insanda olan taşlar gibi, Kırk kilit otu ve İğde çayı genelde çamur ve küçük taşlarda etkili olur. Ağrılı ve ataklı durum varsa çokta etki etmez. Ama İngiliz Tuzu kürü öncesi 15 gün tüketilirse taşların düşmesi daha kolay oluyor, aynı elma suyunun verdiği etkiyi yakalayabiliyorsunuz. Evet Kahve lavmanı Andreas Moritz ‘in birkaç kitabında da bahsettiği bir uygulama uygulamanızda bir sakınca yoktur faydalıdır ama safra yolları üzerindeki etkisi o kadar da bahsedildiği gibi başarılı değildir. Kronik kabızlığınız varsa lavmandan daha çok kür için olumsuz etkisi olabilir. Çünkü İngiliz Tuzu bağırsaklara ulaştığı anda su toplar ve bağırsaklarda ilerler eğer ciddi bir bağırsak sorununuz varsa ilerleyemez bağırsaklarda temizlenemediği için geri teper çoğu zaman özafagus valfı açılır ve kusma meydana gelir. İngiliz tuzu ile yapılan sindirim yolları kürünü hiç uyguladınız mı? bir düzelme oluyor mu? Özellikle Amerika’da bu kür dahil bir çok bitkisel ve alternatif tıp tekniklerini doktorlar uyguluyor. Ülkemizde sayısı maalesef az ama yine de var. Bu kür yaklaşık 7 yıldır hayatımın içinde sadece safra taşı için değil detoks ve karaciğerdeki toksinlerin temizlenmesi için çok güçlü ve etkili bir uygulamadır. Kürü duyan bazı doktorlar bana ulaşıp bilgi alışverişinde çok bulunduk, hastalarının sağlığı için çabalayan doktorları 2 kere daha fazla seviyorum. Bu arada kaşıntınızın olması karaciğerinizde ve vücudunuzda toksin birikiminin fazla olduğuna işaret olabilir ve genelde karaciğer kaynaklıdır. Detoks uygulamanızı tavsiye ederim. Ultrason çektirmeniz rahatsızlığınızı takip açısından önemli olur. En azından uygulama öncesi ve sonrası karşılaştırmalarınızı yapmanıza yardımcı olabilir.

 67. Buğra said on Ocak 26, 2021 Cevapla

  Merhabalar

  Safra kesemde büyüğü 5mm çok sayıda taş bulunuyor dendi. Ortalama kaç taş var diyebiliriz? 3. Defa kürü uyguluyorum

  1. kerimkul said on Ocak 27, 2021 Cevapla

   Buğra hanım taşların ortalamasını bilmek mümkün değil, kişinin beslenme alışkanlığı, etnik köken, yaş, cinsiyet gibi birçok nedenden farklı boyutlarda ve sayıda olabilir. Kürü son 2 kürde taş gelmeyene kadar yapmanızı tavsiye ederim. Muhtemelen sayılmayacak kadar çok olduğu için sabit bir adet belirtmemişlerdir.

 68. ibrahim said on Ocak 26, 2021 Cevapla

  Kerim bey merhaba kürü uygulamak istiyorum ancak kafama takılan bir konu var. Kürün öncesinde ve sonrasında lavman yapılması gerekir diyorsunuz bazı kaynaklarda lavmana alternatif olarak kolonoskopiden önce bağırsak temizliği için kullanılan solüsyonların da aynı etkiyi yapacağı yazıyor sizin bu konudaki yorumunuz nedir? lavman yerine bu solüsyonları kullanabilir miyiz?

  1. kerimkul said on Ocak 27, 2021 Cevapla

   Merhabalar İbrahim bey, maalesef o solüsyonların kullanılabileceğini ben sorulan bir soru üzerine ben videomda cevaplamıştım. Evet olur demiştim ama kürün orijinaline uygun değil, orijinal olanı klasik lavmandır. Yeni çıkaracağım kitapta da bu konuya değineceğim. Sonuçta o solüsyonlar ilaç kategorisinde hatta şeker hastaları için problem olabiliyor. Uzun süredir bu konuda soru soranlara tavsiye etmiyorum.

 69. Elif said on Ocak 24, 2021 Cevapla

  kerim bey iyi günler 4.kürümü yapıyorum şimdi 3 günü elma 3 günü vişne yapabilirmiyim,birde hazır dondurulmuş vişnelerden olurmu.? teşekkürler

  1. kerimkul said on Ocak 25, 2021 Cevapla

   Merhabalar Elif Hanım, olur ama hazır dondurulmuş olan gıdalar işlemden geçtiği için birçok değerini kaybediyor. Kendiniz mevsiminde dondurduğunuz vişneler varsa uygundur, hazır olanlar uygun değildir.

 70. Buğra said on Ocak 18, 2021 Cevapla

  Kerim bey merhaba,

  yakşalık 3-4 hafta önce bu kürü %100 şekilde uyguladım. fakat 3-4 hafta sonrasında tekrardan ölüm gibi bi’ ağrı ile karşı karşıya kaldım(bugün). Bu kürü kaç haftada bir yapmalıyız?

  *Her yapacağımız zaman öncesinde 6 günlük vegan diyetini uygulamak zorunda mıyız?

  1. kerimkul said on Ocak 18, 2021 Cevapla

   Merhabalar, Çok geçmiş olsun. Atağınız varsa ve bu iltihaptan kaynaklanmıyorsa size söyleyeceğim talimatları uygulamanızı tavsiye ederim. Çünkü ani atak ve ağrılar iltihaptan değilse ya kanaldan taş geçiyordur veya taş tıkanmıştır. Başka nedenleri de var ama genelde bu şekilde oluyor. Öncelikle günlük su ihtiyacınızı en az 2,5 litre gün içersinde porsiyonlara bölerek için. Sakın ihmal etmeyin. Aç karnınıza 1 Bardak klorsuz suya 1 yemek kaşığı İngiliz Tuzu koyun karıştırın ve için. İçtikten sonra sert bir zemine bacaklarınızı uzatarak oturun ve eğilerek 2-3 ve 4ncü ayak parmaklarınızı ve aralarına sertçe masaj yapın. Bu şekilde en az 20 dakika oturun ve masaj yapın. Sonra hafif sağa dönerek uzanın dinlenin. Eğer atak çok fazlaysa aynı işlemi 2 saat sonra tekrar yapın. Bol su içmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca ağrınız geçene kadar pancar tüketin, organikse kabuklarıyla değilse kabuklarını soyarak salatalarınıza ekleyin veya suyunu için, benim tercihim suyundan yanadır. 3 haftada 1 kürü uygulamalıyız, 3ncü haftaya girmeden 6 gün boyunca vegan diyeti yapmalısınız. Bu arada safra rahatsızlıklarında (safra keseniz olsun veya olmasın) beslenme çok çok önemlidir. Kür dışında da vegan ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.

 71. Nazire Mazlum said on Ocak 18, 2021 Cevapla

  Merhaba Kerim Bey, Nisan 2020 de ilk kürümü yapmıştım. 3 hafta ara ile yaptığım kürlerin (hazırlık haftası ile ayda bir oluyor kür) 10.uncusunu bu Ocak ayında tamamladım. 2 cm lik taşlar da dahil bir büyük kavanoz kadar kolestrol taşları döktüm. Saçılan minikleri saymıyorum bile. Karaciğer neresinde tutmuş bu kadar taşı diye hayretler içindeyim. 52 yaşındayım, yeniden doğmuş gibiyim. Safra kesenizi aldırmayın, devrim niteliğinde çözüm var diye sürekli çevreme söylüyorum, kendimi örnek göstererek. Dökülen kolestrol taşlarının fotoğraflarını paylaşıp sizin web sayfanızın linkini veriyorum. Dünyada sağlıklı yaşam ve doğru bilgilerin üzerinin örtüldüğü bir sürecin içinden geçiyor insanlık çok uzun yıllardır. 2014 yılından beri 3 kez safra kesemin alınmasının eşiğinden döndüm. Beslenmemi düzenleyerek dayandım ta ki 2020 Nisan da sizin paylaştığınız kürü yapana kadar. ALLAH RAZI OLSUN DİYORUM SİZE. SAYGI VE SEVGİLERİMLE.

  1. kerimkul said on Ocak 18, 2021 Cevapla

   Nazire Hanım öncelikle çok geçmiş olsun. Böyle mesajlar aldıkça inanın sizler kadar seviniyorum. Karaciğerde oluşan kolesterol taşları birçok kronik rahatsızlığım sebebi, özellikle tansiyon,diyabet, astım,migren,alaca hastalık,çiltlerdeki lekeler ve bir sürü rahatsızlığın nedenidir. Herşeyden önemlisi karaciğerde ve vücut genelinde biriken toksinleri tek kürde atmakta mümkün, Nazire hanım samimiyetiniz, güzel mesajınız, geri dönüşünüz için ayrıca teşekkür ederim. Allah Sizlerden de razı olsun. Saygılarımla

 72. Fatma said on Ocak 17, 2021 Cevapla

  Merhabalar benimde size bir sorum olacaktı. Benim safra kesem yok 20 sene önce alındı. Ama 20 seneden sonra safra yolunda taş oluştu onuda dört ayda bir ercp ile temizleyip stent takıyorlar. Bu dediğiniz reçeteyi bende safra yolundaki tıkanma için uygulayabilirmiyim? Cevap verirseniz sevinirim . Çok teşekürler

  1. kerimkul said on Ocak 18, 2021 Cevapla

   Merhabalar Fatma hanım, çok geçmiş olsun. Maalesef ki safra taşı sorunlarında safra kesesinin alınması çözüm olmuyor. Kürü normal şartlarda uygulayabilirsiniz ama sizin safra kanalınıza stent takmışlar buda uygulamanıza engel oluyor. Çünkü İngiliz tuzu taşları safra kanallarını genişleterek düşürür. Stent olduğunda safra taşı oradan geçemez ve maalesef tıkanmaya neden olur. Eğer stentiniz takıldıktan bir süre sonra kendiliğinden düşen özellikteyse yapabilirsiniz ama tabi stentin olmadığına emin olmanız lazım. Bu arada günlük C vitamini tüketmenizi tavsiye ederim. C vitamini yeniden taş oluşumlarını engellemede başarı oranı yüksektir ve milimetrik taşlarıda düşürebiliyor. Ama uzun vadede etkisini gösteriyor. Ben genelde sabahları aç karna 1 bardak suya yarım limon sıkarak C vitamini takviyesi alıyorum.

 73. Tolga said on Ocak 17, 2021 Cevapla

  Basta Kerim bey olmak uzere tum arkadaslara merhaba. Ben bu kür ile 14 ay önce tanıştım. Meslegim geregi sadece 3 defa yapabildim. Daha bu sabah 3.sunu bitirdim. cokca tas ve camur doktum. Size tavsiyem Kerim beyin dedigi periyotlarda yapmanizdir. Ben cok uzattim ve bu 14 ay boyunca 2 defa spazm yasadim. Bundan sonra 3 haftada 1 yapacagim insallah. Bu arada degisik bir bilgi vermek istiyorum. Spazm gecirdikten sonra saframın ustune bastirdigimda dolulugunu hissedebiliyordum, elime katır kutur bi seyler hissediyordum. Simdi kontrol ettigimde hic bi sey hissedemiyorum. Bosaldigi resmen belki oluyor.

  Tekrardan sizlerin huzurunda Kerim beye tesekkurlerimi sunuyorum. Saglicakla.kalmaniz dilegi ile

  1. kerimkul said on Ocak 18, 2021 Cevapla

   Merhabalar Tolga bey, öncelikle çok geçmiş olsun. Safra sorunlarında spazm günlük yaşamı olumsuz etkileyen durumlardır. En çok neden olan nedenlerin başında günlük yeterli su tüketmemek ve beslenme alışkanlıklarımız. Vücudumuz günde 1,5 litre safra sıvısı üretir ve bunun yarısını safra kesesinde depolar. Çoğu kişi günde 2 bardak bile su içmez çay, kahve ve sudan karşılar ama bu çok yanlıştır. Karaciğer yeterli suyu bulamazsa yeterli safra üretmez ve safrada bulunan sıvıda çökelme olur çamur ve taş oluşumları başlar. Özellikle spazm zamanlarında bol su tüketin muhakkak etkisi olacaktır. Kürlerinizi düzenli yapınca her kürde sadece safra değil karaciğerde temizlendiği için değişimi muhakkak hissedeceksiniz. Aklınıza takılan bir şey olursa her zaman sorabilirsiniz. Çok çok geçmiş olsun.

 74. Sara said on Ocak 16, 2021 Cevapla

  Kerim bey,
  Lavman yapılmadan kür başarılı olabilir mi yoksa daha kötü hale getirebilir, yani taş safra kanalına tıkanabilir mi? Arkadaşım kür yapmak istiyor ama lavman hiçbirzaman yapmadığı için istemiyor onu. Başka bir yöntem var mı bağırsakları temizlemek için. Çok teşekür ediyorum

  1. kerimkul said on Ocak 16, 2021 Cevapla

   Merhabalar, maalesef lavman olmadan kürün başarı oranı oldukça düşüyor. İngiliz tuzu içtiğimizde bağırsaklar boş olmazsa ilerleyemez ve kusma yapar. Kusma olunca içtiklerimiz boşuna gider ve hedefimize ulaşamayız. Kür sonrasında ise karaciğerden çözünen toksinler lavmanla dışarı atılmazsa tekrar sindirilir. Doğal yöntemler arasında aloevera suyu var sanırım kullanmadım ama duymuştum. Klasik lavman uygulaması oldukça pratiktir,

 75. İsmail said on Ocak 10, 2021 Cevapla

  Kerim bey

 76. İsmail said on Ocak 10, 2021 Cevapla

  Yemek yediğimizde safrada azda olsa ağrı oluyor bağırsak lardada amilayet yerine doğru az ağrı oluyor. Bundan sebeb kuru kullanmakta biraz cekincemiz oluşuyor.

  1. kerimkul said on Ocak 10, 2021 Cevapla

   Kürden sonra safrada ağrı olması çok normaldir. Ama bu atak şeklinde değildir rahatsızlık vermez. Sonuçta taşlar kanaldan geçerken safra kanallarında milimetrik çizikler oluşturur. Şu şekilde örnek vereyim. Bazen ağzımıza bir parça ekmek atarız lokma biraz büyük ve ağzımız kuruysa yemek borumuzdan yavaş yavaş geçer ve geçtiği yeri tahriş eder. Birkaç gün sızısını çekeriz. Taşlar düşerken ki durumda aynen böyledir. Daha çabuk iyileşmesi için zencefil ve zerdeçal tüketebilirsiniz.

 77. İsmail said on Ocak 10, 2021 Cevapla

  Selamün aleyküm Kerim bey bu mesajı sabah in 7 sinden sonra yazıyorum. Kuru uyguladım inanamadigim kadar yeşil bezelye gibi ve uzun salyalar gibi ve çok miktarda sarı köpüklü su döküldü ALLAH a şükürler olsun . Sizlerede çok teşekkür ederim . Asıl hanımım da safrasinda taş vardı. kendimde bir rahatsızlık olmamasına rağmen ondan önce kendim denedim hamdolsun çok faidesini gördüm sayamiyacagim kadar yeşil bezelye gibi bir çok şey döküldü yumusaklardi. Hanımım diyet yapıyor fakat kuru kullanmaya çekiniyor hem yara ( sezaryan ) yerleri agrimasindan hemde azda olsa enfeksiyon var enfeksiyonun atmasından korkuyoruz . Enfeksiyon safrada değil . Kuru uygularken oluşan ishal ve bağırsak hareketleri acaba bir rahatsızlık verir mi ? Her şey için çok teşekkür ederiz ALLAH RAZI OLSUN

  1. kerimkul said on Ocak 10, 2021 Cevapla

   Ve aleyküm selam İsmail Bey, olumlu sonuç almanıza sevindim. Yumuşak taşlar kolesterol taşlarıdır, sarı köpüklü su ise safrada biriken çamurla birlikte kolesterol ‘ün fazlasıdır. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, kürü uygulamadan önce ilk kural vücutta herhangi iltihabi bir rahatsızlığın olmamasıdır. Bölgesi hiç önemli değil, diş olabilir, safra olabilir, bağırsak olabilir hiç farketmez. Öncelikle bu iltihabın tedavisinin bitip iyileşmiş olmak lazım. Vücutta iltihap varken bir savaş verir. Bu savaşı verirken de enerjiye ihtiyaç duyar, ayrıca karaciğer ve böbrekler kana karışan iltihaptan dolayı yükü artar ve daha çok çalışır. Vücut bu durumdayken kürü uygulamak sakıncalıdır. Çünkü İngiliz tuzu kasları gevşetir, ishalden dolayı halsizlik ve su kaybı olur. Hem iltihap hem de bu durum ağır gelir. Tavsiyem kesinlikle önce iltihabın iyileşmesidir. Bir şey daha eklemek istiyorum, diyet yaparken ani kilo kayıplarından kesinlikle kaçının. Kadın olmak zaten safra taşı oluşumu için en büyük etkenlerden biri, birde ani kilo kayıpları olursa taşlar hızla büyüyebilir. Normali haftada 1 kilodur. Safra sağlığı için Pancar tüketilmesini veya suyunun içilmesini şiddetle tavsiye ederim. Ağrılar varsa hafiflemesine de etkisi büyüktür. Salatalara hakiki zeytinyağı ile birlikte ekleyebilirsiniz. Eğer sezeryan yaraları henüz yeniyse kürü uygulamayın, tamamen geçmesini bekleyin. Mesela safra kesesini aldıranların bir kısmının ağrıları geçmez ve kürü uygulamak isterler. Kürü uygulamaları için safra kesesini aldırdıktan sonra 6 ay geçmesi gerekiyor. Cerrahi kesiklerde bu süre bu kadar uzun olacağını düşünmüyorum. Ameliyat yeri iyileşince kürü uygulayabilir.

 78. Kadir said on Ocak 3, 2021 Cevapla

  Merhabalar, sizin kür tarifinizi uyguladım hazırlık süresi sonunda kürü yaptım dün başladım ve bugün bitti, taş düşürdüm ama biraz önce safra kesemin olduğu bölgeye ağrı girdi sancı olacak gibi ne yapabilirim.

  1. kerimkul said on Ocak 3, 2021 Cevapla

   Geçmiş olsun Kadir bey, taşlar safra yollarından geçerken milimetrik çizikler oluştururlar. İyileşmesi birkaç günü bulabilir, daha çabuk iyileşmesi için zencefil tüketin. Ağrı için karbonatlı su için, içine de 4 yemek kaşığı limon suyu katın. Ayrıca sıcak su torbanız varsa ılık suyla doldurun (60C kadar) ve karaciğerinizin üzerinde bekletin. Bol su tüketmeyi ihmal etmeyin. Eğer ağrınız atak şeklindeyse bir bardak suya 1 yemek kaşığı İngiliz Tuzu karıştırın için(aç karna) yere oturun ve ayaklarınızı uzatın ve sağ ayağınızın 2-3 ve 4ncü parmaklarını kuvvetlice ovun.

 79. İsmail said on Ocak 3, 2021 Cevapla

  Kerim bey bilgilendirmenizden dolayı çok teşekkür ederim. Fakat sizleri farkında olmadan yogunluğunuzu tahmin edemeden incittigimden dolayı özür dilerim . Sizden hem kur satın almak istiyoruz . Fakat benim banka da hesabım olmadığı için kapıda ödeme gibi bir kolaylik lutfederseniz çok makbule geçecektir. Kabul ederseniz nasıl kullanacagimizida not yazarsaniz memnun oluruz . İNŞAALLAH sizlerinde vesilesiyle bizlerde hayırla şifa buluruz. Doktor Lara gittok sağ olsun ilgi ve alakaları gayet güzeldi . Fakat kesemizi alinmanisini söylüyorlar . Derdi veren dermaninida yaratmış vesile arayın buyurmuş. Uzun arayışlar neticesinde sizlerin videolarıyla karşılaştık ALLAH dan ümidimiz odurki sizlerin vesilesiyle şifa buluruz. HERSEY İÇİN TEŞEKKÜR EDER BASARİLARİNİZİN DEVAMİNİ DİLERİM . ALLAH iki dünyanızı aziz etsin saygılarımla İSMAİL MORKOÇ

  1. kerimkul said on Ocak 3, 2021 Cevapla

   İsmail bey, ödeme sistemlerinde Shopier anlaşmamız olduğu için sadece online ödemelerle ilgili destek verebiliyorlar. İstanbul ‘da yaşıyorsanız ve Beylikdüzü’ne yakınsanız elden teslim edebilirim.

 80. İsmail said on Ocak 3, 2021 Cevapla

  Selamün aleyküm kerim bey kardeşim öncelikle yorumlarınızı okudum cevaplarınızı inceledim hayırlı şeylere vesile oluyorsunuz. Adım İsmail Hanimimda sezaryan li doğumdan sonra sağ üst bolgede ağrılar başladı çekilen tomografi ve ultrason tespitlerine safra kesesinde büyüğü 7 milim olan taş ve taşlar göründü safra duvarında kalınlaşma olmadığını acil ameliyat gerekmediğini söylediler. Ameliyatsız çözüm arayışına girdik uzun araştırmalar sonucunda sizin sahifenize denk geldik okuyunca ve video lari izleyince ümidim biraz olsun artı İNŞAALLAH vesilenizle bizlerde diğer rahatsız kardeşlerimize de hayırlı sifalar nasip olur. Bu yazıyı Ocak ayı nin 3 u 2021 Pazar günü yazıyorum . Cevap verseniz seviniriz .Evladımız 1 kadar şu anda

  1. kerimkul said on Ocak 3, 2021 Cevapla

   ve aleyküm selam İsmail bey, bütün mesajlarınıza buradan yanıt veriyorum. Biraz mesajlara geri dönüş ile ilgili sitem etmişsiniz telefondaki mesajınızda, mazeretimi şu şekilde açıklayım. Sadece e-posta adresimde şu anda 495 adet çoğu bu konu ile ilgili mail var, Instagram, pinterest ve facebook grupları hariç. Hepsine elimden geldiğince çabuk cevap yazmaya çalışıyorum ama maalesef artık anlık yazamıyorum. Mazeretimi sunduktan sonra konu ile ilgili cevabım; kadınlarda özellikle hamilelik ve emzirme döneminde safra taşı veya çamuru oluşumuna oldukça sık rastlanır. Çoğu özellikle safra çamuru hamilelik bittikten bir süre sonra (1-2senede) kendiliğinden kaybolur. Ama kaybolana kadar ağrılar dönem dönem nükseder veya iltihaba neden olur. Bu yüzden kişinin beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Eşinizin taşları 7mm çokta küçük taşlar değil, önce beslenmesini düzene sokup et, trans yağ, şarküteri gibi karaciğer ve safranın yükünü arttıran gıdalardan uzak durması lazım, günlük su ihtiyacını gün içinde porsiyonlara bölerek en az 2,5 litre tüketmesi gerekiyor. Bunları yaparken de alternatif tıptan yararlanabilirsiniz. Ama emzirme olduğu için yasal olarak kür uygulamasını tavsiye edemiyorum. Ama şöyle bir durum olabilir. 2 Haftada bir akşam aç karna, bağırsak temizliği yapılarak 2 saat arayla 1 bardak İngiliz tuzu içip ikinci bardaktan 2 saat sonra yağlı karışımı içip kürü bitirebilir. 1 bardak İngiliz tuzunu oranı 1 Su bardağına 1 yemek kaşığı İngiliz tuzudur. Ama İngiliz tuzunu içtikten sonra çocuğu emzirmemek lazım, son bardak İngiliz tuzu içildikten sonra en az 8 saat bebeği daha önceden anne sütünü uygun şekilde sakladığınız biberondan emzirin. Bu uygulamayı yapmadan önce Aile hekiminize danışmayı ihmal etmeyin. Allah analı babalı büyütsün inşallah

 81. Buğra said on Aralık 4, 2020 Cevapla

  Merhaba kürü nasıl satın alabilirim?

  1. kerimkul said on Aralık 4, 2020 Cevapla

   Merhabalar Buğra hanım, bu linkten inceleyebilirsiniz. https://www.evyapimitatlar.com/magaza/

 82. Hakan Kaya said on Aralık 2, 2020 Cevapla

  Merhaba

  İki sorum olacaktı.

  1 – Sözü ettiğiniz kitabı yayınladınız mı?

  2 – Pazartesiden bu yana diyet yapıyorum, pazar günü kürü kullanacağım, kürü kaç günde, haftada, ayda bir tekrarlamak lazım, periyoduyla ilgili bir bilgi bulamadım.

  1. kerimkul said on Aralık 3, 2020 Cevapla

   Merhabalar Hakan Bey, kitabımın yazım aşaması bitti, dizgi kısmındayız, kısa sürede o da bitecek inşallah. Kürü 3 haftada 1 taşlar temizlenene kadar yapılması gerekiyor. Ama işiniz olur ya da hasta olursanız 1 hafta öteleyebilirsiniz.

 83. Cansu said on Kasım 29, 2020 Cevapla

  Merhabalar kerim bey. Eşim bir kaç gün önce rahatsızlandı acile götürdük, safra kesesinde taş ve çamur olduğunu, iltihaplanma olduğunu ,duvarında kalınlaşma olduğunu söylendi. Antibiyotik ve bi kaç ilaç daha falan verdi onları kullanıyor şuan. Birde aktar bize ingiliz tuzuyla bir kür önerdi onu yapmaya başladık, internet den de araştırırken sizin yazınıza rastladım.sizinkiyle önerilen kür çok benzer ama bize bi hazırlık süresi söylenmedi 6 gün boyunca elma suyu falan. Biz direk uyguladık bir sorun olur mu yada etkisi olur mu? Bide ilaç kullanırken yapmak sorun olur mu? Ve sizin öneriniz ne olur bu durumda nasıl bir yol izleyelim bundan sonra.

  1. kerimkul said on Kasım 29, 2020 Cevapla

   Cansu Hanım çok geçmiş olsun, Hazırlıksız yapılan kürün başarı oranı %20-25 iken hazırlıklı yapılan kürün başarı oranı %80 üstüdür. Birde aktarlar ve İngiliz tuzunu kullanmasını bilmeyenler 1 bardak suya 1-2 çorba kaşığı koyup içilmesini tavsiye eder. Hatta bazıları direk 2 yemek kaşığıdır, bu doz fazladır komplikasyon oluşturabilir. biz 4 yemek kaşığını 720ml veya 1lt suda, epsom tuzunu 4 eşit porsiyona bölüp belli saatlerde kullanıyoruz. Kullanımı bu şekilde olmalıdır. Ayrıca İngiliz tuzu içmeden önce bağırsakların temizlenmiş olması gerekiyor. En önemlisi vücutta iltihap gibi enfeksiyon varsa kesinlikle İngiliz Tuzu kullanılmamalı, çok ağrılı geçer ve karaciğeri, böbrekleri yorar. İlaç kullanırken de aynı şekilde. Kür sırasında ilaç kullanmak hem başarı oranını düşürür hem de vücudu yorar, karaciğer aynı anda hem ilaç hem de epsom tuzuyla ilgilendiği için zorlanır. Sizin yapmanız gereken eşinizin iltihabı geçene kadar ilaçlarınızı kullanmak, iltihap kuruyunca ağrılarda azalır zaten. İlaçların bitmesine 6 gün kala hazırlık yaparsınız sonra kürü uygularsanız olumlu sonuç alabilirsiniz. Kür hakkında detaylı bilgi için videomuzu izlemenizi tavsiye ederim.

 84. selinay said on Kasım 12, 2020 Cevapla

  evet limonlu zeytinyağlı salata yemiştim. lavman da yapmıştım. ona rağmen bol miktarda dökmeye devam ettim. anladığım kadarıyla sorun değil. cevabınız için teşekkürler sağolun.

  1. kerimkul said on Kasım 12, 2020 Cevapla

   Çok güzel, demek ki beslenmenize özen gösteriyorsunuz. Bu durum taşlardan kurtulma sürecinizide olumlu etkileyecektir. Rica ederim sizlerde sağolun.

 85. selinay said on Kasım 12, 2020 Cevapla

  merhaba
  ben ikinci temizliğimi yaptım. herşey bittikten sonra taşlar gelmeye devam ediyor. yani 7. gündenden sonrada taş dökmeye devam ettim. normal midir

  1. kerimkul said on Kasım 12, 2020 Cevapla

   Merhabalar Selinay Hanım,
   Eğer beslenmenize hazırlık safhasındaki gibi dikkat ediyorsanız, bununla birlikte limon suyu, zeytinyağı gibi safra kesesini uyarıcı gıdalarda tüketiliyorsa (size ağrı yapmıyorsa tüketmenizde bir sakınca yok) düşmesi mümkündür. Ama kür sonrası lavman yapmadıysanız bağırsaklarda kalan taşlarda düşüyor olabilir.

 86. UĞUR TOKER said on Kasım 2, 2020 Cevapla

  Anladım teşekkür ederim. Şimdi sizden aldığım kürü sizin talimatlarınızla 6 gün elma suyu, 1 gün de kür olarak uygulamamda bir sorun yok herhalde di mi ? Nasıl yapayım hocam kısaca özetlerseniz çok memnun olurum.

  1. kerimkul said on Kasım 2, 2020 Cevapla

   Rica ederim. Evet kürü uygulayabilirsiniz. Elma suyunu size gönderdiğim talimatlardaki gibi tüketebilirsiniz. Yapmanız gereken özellikle 6 gün beslenmenize dikkat etmeniz ama kendinizi aç bırakmamanız. Sonra kürü uygulamanız. Eğer videomuzu izlemediyseniz onu izlemenizi tavsiye ederim.

 87. UĞUR TOKER said on Kasım 2, 2020 Cevapla

  Hocam tekrardan merhaba dün size yazdıktan sonra bugün tekrar doktora cıktım tahlillerim yapıldı ve ultrason cektirdim safra kesem için ultrasonda yazan; ‘ Kese içerisinde büyüğü 21 mm çapında birkaç adet taş izlendi ‘ diyor ve karaciğerimde biraz yağlanma varmış. Nasıl bir yol izlemeliyim acaba ? Kesin bilgi olsun diye yazmak istedim. Cevaplarınız için teşekkürler.

  1. kerimkul said on Kasım 2, 2020 Cevapla

   Rica ederim ne demek, Ceviz büyüklüğü okuyunca üzülmüştüm. Yazdıklarım yine aynen geçerli, özellikle limonlu suyu her sabah için, Karaciğer yağlanması anladığım kadarıyla “Grade 1” seviyesinde, siz beslenmenize pek dikkat etmniyorsunuz sanırım. Yağlanma içinde beslenme tavsiyelerimi uygulayabilirsiniz. Karaciğer yağlanması Grade 2 den sonra tehlikelidir. Geri dönüşü yoktur. Karaciğer dokusunda yaralar oluşmaya başlarsa alkole bağlı olmayan siroza neden olur. Grade 1 se bir riskiniz yok ama beslenmenize dikkat etmeniz gerektiğini söyler. BUnun için size Deve dikeni tohumunu ektre veya hap olarak tüketebilirsiniz. Birde aktarlarda Enginar suyu vardır. 15 gün boyunca aç karna uygulamanızı tavsiye ederim. 6 ayda birde kan testlerinizi kntrol ettirin. Özellikle ALT-AST değerleriniz normal seviyelere düştüğünde karaciğeriniz eski haline dönecektir.

 88. UĞUR TOKER said on Kasım 1, 2020 Cevapla

  Kerim bey merhaba geçen hafta gece yarısı bir ağrı saplandı sağ karnımın üst tarafına sabahı zor ettim. Ertesi gün doktora gittim şikayetlerimi dinledi gözlem yaparak ve ultrason cekerek ceviz büyüklüğünde safra taşımın olduğunu söyledi ama kan tahlili falan yapmadı. Bana müsait olduğum ve kendimi iyi hissettiğim zaman hastaneye gelerek ameliyat olmamı söyledi. Ursactive adında hap verdi bu taşları küçültürmüş.. Ama o günden sonra sağ karnımın içinde beni rahatsız eden bişey var gibi sanki eğilemiyorum batıyor gibi hissediyorum. Birde sürekli bişeyler yedikten sonra ağızdan gaz çıkarma hissi oluyor. Bende ameliyat taraftarı olmadıgım icin nette arastırma yaparken sizin sayfanızı buldum ve ingiliz tuzu kürünüzden satın aldım. Sorum şu bu kür beni safra kesemdeki taştankurtarır mı ? Ceviz büyüklğünde dedi doktor ama kan tahlili falan yapmadı ? Allah korusun safra kanalını tıkama riski falan varmı ? Bu kürile kesin sonuca ulaşır mıyım ve nasıl beslenmeliyim yardımcı olursanız cok tesekkür ederim. Saygılar

  1. kerimkul said on Kasım 2, 2020 Cevapla

   Uğur bey çok geçmiş olsun. şu an çok şaşkınım, tıp makalelerinde ceviz, golf topu büyüklüğünde taşlar olduğunu okuyordum ama hatırladığım kadarıyla hiç rastlamadım. Ultrason raporunda taşın büyüklüğü kaç cm yazıyor acaba? Öncelikle bu büyüklükte taş safra kanalına düşerek tıkanma yapmaz bu konuda içiniz rahat olsun ama safra görevini kısıtlı yerine getirdiği ve taş safra duvarlarıyla temas olduğu için rahatsızlıklar verecektir. Hatta iltihap bile söz konusu olabilir. Semptomları karında şişlik, gaz, sindirim problemleri, parçalı dışkı veya ishal gibi sorunlara neden olabilir. Öncelikle beslenmenizi düzene sokmanız gerekiyor. Yumurta, et, tavuk, balık başta olmak üzere et ürünlerini tüketmeyin. Aynı şekilde süt ürünleri de yasak ama aşırıya kaçmamak kaydıyla kefir ve yoğurt tüketebilirsiniz. Safra taşı tedavisinde Ursactive ilaç kullanılır ama kısa vadeli olarak bir etkisi olmadığı için doktorlar genelde ilaç tedavisi vermez. Kür uygulayacağınız için en azından taşları yumuşatma etkisi olacağı için kullanabilirsiniz. Birde günlük olarak C vitamini alın veya sabahları aç karna 1 bardak suya 4 yemek kaşığı limon sıkın için hem taşları yumuşatır hem de taşların büyümesini engeller. Ayrıca küçülmesine yardımcı olur. Bu arada karaciğer yağlanması ve büyümesi de var mı?
   Sadece bu kür için değil hiç bir tedavi yönteminin %100 sonucu maalesef yoktur. Ama bu kürü uygulayan olumlu sonuç alan kişi sayısı oldukça fazla, sizin taşınız biraz büyük düşmesi veya erimesi daha zor olacak ama en azında kesenin ve karaciğerin içindeki taşları temizleyerek olası enfeksiyonun önüne geçmiş olacaksınız. Safra kesenizi aldırmanız için size yakın çevreniz ve doktorunuzdan baskı gelebilir. Allah korusun, safra kesesinde delinme, kanser, hücre bozulması yoksa aldırmayı düşünmeyin. Ama beslenmenize dikkat etmeniz koşuluyla, 1/1000 kurtulma şansınız bile olsa deneyin. Hem bu sayfada hemde youtube video altında yorumlarda da göreceksiniz. Safra kesesini aldıran ama ağrı ve taşlardan kurtulmayan kişi sayısı oldukça yüksek.

 89. Meryem Doğan said on Ekim 31, 2020 Cevapla

  Merhaba, az once bi akrabamla konustum. Karacigerinde tas varmis ve alınamıyormuş ameliyatla. Karacigeri sarmış taş öyle dediler. Sizin kürünüzü gördüm. Bu derecedeki bir hastaya iyi gelir mi? Cevap verirseniz çok mutlu olurum, iyi günler.

  1. kerimkul said on Kasım 2, 2020 Cevapla

   Merhabalar Meryem hanım, öncelikle geçmiş olsun. Karaciğerdeki taşı tespit etmişlerse çok şanslıymış çünkü görüntüleme sistemlerinde tespiti oldukça zordur. Kür karaciğer taşlarını düşürüyor ama sizden ek bilgiler isteyeceğim. Büyüklüğü ne kadar ve karaciğerin neresinde,ana hepatik kanalların içindemi?

 90. Çiğdem Akyurt said on Ekim 29, 2020 Cevapla

  Kerim bey çok teşekkürler bu bilgiler bir mucize gibi.. kürünüzü 8 paket olarak satın aldım.. uzun zaman oldu hepsini kullandım.. ve dün safra kesemde bir sorun kalmadığını öğrendim.. size bej adar teşekkür etsem azdır.. ben şifa mı buldum tüm deneyenlere de acil şifalar dilerim..

  1. kerimkul said on Ekim 30, 2020 Cevapla

   Çiğdem hanım mesajınızı dün okuyabildim ama bir türlü cevap yazamadım. Özür dilerim. Böyle haberler duyunca inanın çok mutlu oluyorum. Çok çok sevindim. Bunda sonraki beslenmenize dikkat edin. Et, tavuk gibi hayvansal proteinleri az tüketin aynı şekilde yumrutayıda. Maalesef bu tür beslenmeler taşların oluşumuna neden oluyor. Bol su içmeyide ihmal etmeyin. Bu arada 8 kürü tamamlamışsınız sizi ayrıca tebrik etmek istiyorum. İradeli ve kararlı olmak bu tür konularda çok önemli. Allah tekrarını göstermesin.

 91. Selda Açar said on Ekim 27, 2020 Cevapla

  Merhabalar En büyük 11 mm cm olamaz sanırım safra kesesi taşı var. Ameliyat dendi ama olmak istemiyorum. Bu kürü denemek istiyorum. Çok ğüzel yorumlar okudum. Yardımcı olursanız sevinirim. ????

  1. kerimkul said on Ekim 27, 2020 Cevapla

   Merhabalar Selda hanım, öncelikle geçmiş olsun. Kür talimatlarını aynen uygulayıp beslenmenize de dikkat ederseniz. Olumlu sonuç alabilirsiniz. Yorumlarda da görüldüğü gibi başarı oranı diğer metotlara göre daha yüksektir. detaylı bilgi için kürü anlatan videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

 92. Sedat Sağlık said on Ekim 19, 2020 Cevapla

  Kerim bey merhaba
  En son tansiyon yazımı gördünüzmü
  Slm

  1. kerimkul said on Ekim 20, 2020 Cevapla

   Mesajınızı okumuştum yanıtladım zannediyordum, gözden kaçmış. Öncelikle “tuz” ismi aklınızı karıştırmasın. Sadece görünüm olarak tuza benzediği için bu şekilde tanımlanıyor. Yoksa bildiğimiz sofra tuzu (sodyum) bir ilgisi yok. Magnezyumun tansiyon dengeleme özelliği vardır ama doktor kontrol altında olması gerekiyor. Genelde yüksek tansiyon hastalarında bir problem yaşanmıyor. Kür sırasında ilaç kullanılmaması gerektiğini ve bunun için uygun olduğunuza, sağlığınızı riske atmadığınıza emin olmanızı tavsiye ederim.

 93. Sedat Sağlık said on Ekim 12, 2020 Cevapla

  Kerim Bey Merhaba
  Evet yüksek tansiyon hastasıyım.
  Delix 5mg ilaç kullanıyorum.
  Tuz tansiyon dengemi bozarmı.
  Yardımlarınız için teşekkür ederim.
  Saygı ve sevgilerimle..

 94. Pelin said on Ekim 11, 2020 Cevapla

  Öncelikle her soruma sabırla cevap verdiğiniz için teşekkür ederim Allah razı olsun? buraya yazdıktan sonra parazit varmis sanirim onu dökünce rahatladı karaciger temizliginde varsa dökülürmus sanirim.. ikinci kürü tamamladık ilki kadar taş dökmedi çok az bir taş döktü tekrar teşekkür ediyorum ?

  1. kerimkul said on Ekim 12, 2020 Cevapla

   Çok sevindim, evet İngiliz tuzu uygulamasında bazı tür parazitleri de temizliyor. Bu konuda dönüşler almıştım. Son iki kürde taş gelmeyene kadar kür uygulamasına devam edebilirsiniz. Tekrardan geçmiş olsun.

 95. Sedat Sağlık said on Ekim 11, 2020 Cevapla

  Kerim Bey Merhaba
  Safra kesemde yoğunlaşmış safra çamuru bulunmaktadır. Ayrıca tansiyon hastasıyım.
  Kürü çamurun bertarafı için kullana bilirmiyim.
  Kürdeki tuz tansiyonumu etkilermi.
  Saygı ve sevgilerimle…

  1. kerimkul said on Ekim 12, 2020 Cevapla

   Sedat bey çok geçmiş olsun. Yüksek tansiyonunuz mu var yoksa düşük mü? Kür özellikle çamur için etkilidir. Taştan daha kolay temizliği oluyor

 96. Pelin said on Ekim 10, 2020 Cevapla

  Kerim bey merhaba daha once yazmistim kardeşime 2. Kürü uyguluyoruz ama lavman sonrasi ağrısı oldu karninda ve safra kesesi tarafında 1 bardak magnezyum sülfat da içti ama agrim var diyo devam edelim mi neden ağrısı olmuş olabilir acil cevap verirseniz çok sevinirim

  1. kerimkul said on Ekim 11, 2020 Cevapla

   Pelin hanım, lavman sonrası ağrının safra kesesinden olduğunu sanmıyorum. Safrayla bir bağlantısı yok, yani ağrı yapabilecek bir nedeni yok, İngiliz tuzu içince ağrıların azalması lazım, çünkü safra kanalları genişler. sadece kür sonrası bir sızı olur o da normaldir. Başka bir nedenden olabilir mi

 97. Dilek said on Ekim 4, 2020 Cevapla

  Merhaba,,
  Safra kesemde yaklaşık 8 yıldır taş var. Bugüne kadar hiçbir şikayetim olmadı. Son 1 haftada ise 2 kez şiddetli ağrım oldu. Birinde kusma yaşadım. Doktor iltihap olmadığını ancak ameliyat gerektiğini söyledi. Ben de araştırma yaparken burayı gördüm ve inceledim. Şuan taş 22 mm. Ben kürü uygulayabilir miyim? Taş kanallardan geçer mi?

  1. kerimkul said on Ekim 4, 2020 Cevapla

   Merhabalar Dilek Hanım, çok geçmiş olsun. 8 yıl epey ihmal etmişsiniz. Safra taşları çoğu zaman semptom göstermezler ta ki enfeksiyon veya tıkanıklıklar oluşana kadar. Ultrasonda tek taş gibi gözüksede kese ve karaciğer içerisinde birçok taş vardır. Maalesef ultrason görüntüleme tekniği kısıtlı, taşlarda organik materyallerden oluştuğu için (safra tuzu, kolesterol, yağ) görüntülemeyi oldukça etkiiyor. 8 yıllık sürede muhtemelen safra sıvınızda yoğunlaşmıştır. Kürü uygulamanızı tavsiye ederim. İngiliz tuzu’nun özelliklerinden biride safra kanallarını genişletmesidir. Bu sayede taşlar kanallardan geçebiliyor. Kusma olduysa o an safra kanalınızda tıkanıklık yaşanmıştır. İltihap olmaması güzel birşey yoksa ateş yükselmesine de neden olur. Ameliyatı en en en en son çare olarak düşünün çünkü çoğu zaman ameliyatta çözüm olmayabiliyor. Organ alındığında ömrünüzün sonuna kadar sindirim problemleri yaşayabilirsiniz.

 98. Oya said on Ekim 2, 2020 Cevapla

  Merhaba Kerim Bey bende de 20 mm lik bir çok taş varmış elma suyu 6 gün boyunca hergün 1 litre mi içilecek teşekkürler

  1. kerimkul said on Ekim 2, 2020 Cevapla

   Merhabalar Oya Hanım, evet 6 gün boyunca, gün içinde porsiyonlara bölerek içmeniz gerekiyor. Yemeklerden hemen önce, sabah kalktığınızda, yemeklerden 2 saat sonra içebilirsiniz. Akşam 18:00’a kadar tüketmiş olmanız gerekiyor.

 99. Pelin said on Eylül 27, 2020 Cevapla

  Evet doğru hatirliyorsunuz? arada mide bulantısı oluyor hiç kusma olmadı kur bittikten sonra ağrısı sürekli var ama bazen şiddetli oluyor kirkkilit otu yazmissiniz aşağıda ondan verince hafifliyor biraz.. yemek yedikten sonra azalıyor sanki ağrısı ve taş çok döktü ilginiz için tesekkurler?

  1. kerimkul said on Eylül 27, 2020 Cevapla

   Bazen çok taş döküldüğünde ağrı olabiliyor. Bunu 2 nedeni var, ilki; dökülen taşların yerine daha yukarıdaki taşlar düştüğü için ağrı yapabilir, İkincisi ise; çok taş döküldüğü zaman bu taşlar safra kanallarından geçerken safra kanallarında milimetrik hasarlara neden olur. Şöyle örnek verebilirim. Bazen ekmek ekmek yediğimizide özellikle ağzımız kuruysa yutarken boğazımızda takılır ve yemek borusundan yavaşça aşağı iner ve sonrasında 1-2 gün boğazımız sızlar. Taşlar da aynen bunun gibi çizikler yapabilir bu normaldir. taş durumuna göre iyileşme birkaç gün sürebilir. İçimizin rahat etmesi için şöye bir uygulama yapabiliriz. Aç karnına (6-7 saatlik açlık) 1 bardak suya Yarım yemek kaşığı İngiliz tuzu (çocuklar için dozajadır) koyun, karıştırın ve içirin. Karaciğer ve safra bölgesine(Kaburganın sağ alt tarafı, kendi avucu büyüklüğündeki alan) ılık elma sirkesine batırılmış havlu koyun ve Ayak parmaklarının 2, 3 ,4ncü parmaklarına kuvvetli bir şekilde sıkarak masaj yapın. Genelde bu yöntem atakları hızlıca durdurur. Bir diğeri ise 1 bardak suya 4 yemek kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı karbonat(tepeleme değil) ekleyip içirin.

   Kanal tıkanıklığı olsaydı özellikle yemeklerden sonra vücut safra salgılamak isteyecek, tıkanıklıktan dolayı salgılayamacaktı ve ataklara neden olacaktı. Yemek sonrası atak olmaması güzel bir işaret. Safra taşı problemi olanlarda atalara neden olan yiyyeceklerin tüetilmemesi tavsiye edilir. Bunlar; Yumurta, Soğan,Et,Süt Özellikle et ve yumurta tüketilmemesini tavsiye ederim. Bktınız devam ağrı devam ediyor. Ne olur ne olmaz doktora gidin ve özellilkle ALT, AST, ALP, GGT, CRP değerlerini kontrol ettirin. Tekrar geçmiş olsun.

 100. Pelin said on Eylül 26, 2020 Cevapla

  Kerim bey merhaba bir hafta önce kardeşime kürü uyguladık ve yesil taş döktü ama ağrısı var 4 gün oldu biteli arada ağrısı oluyor bazen şiddetli.. safra kanalı tıkanmış olabilir mi yada ağrı olması normal mi?? Teşekkürler

  1. kerimkul said on Eylül 26, 2020 Cevapla

   Merhabalar Pelin hanım Yanlış hatırlamıyorsam kardeşinizin yaşı küçüktü dimi, safra taşı tıkanıklıpı olduğunda safra atağının yanında ateş ve kusmada olur. Ağrıyı bana tanımlayabilirseniz daha iyi yardımcı olabilirim. Ağrı hep mi var yoksa özellikle yemek yedikten sonramı? Ağrıyı 1-10 arası derecelendirecek olursak hangi sayı olur(1 hafif ağrı, sayı yükseldikçe ağrının seviyesi artar). birde döktüğü taşlar hakkında bilgi verebilirmisiniz, az ve çokluk açısından.

 101. Gülten said on Eylül 20, 2020 Cevapla

  Merhaba ben 1 ay once dohumyaptim sonrasinda agri ataklarim olunca dr gttim safra kesemde tas ckti ameliyat onerdiler korktum açıkçası bu kuru yapabilirmiyim emziriyorum da uygun olurmu agrilarimi dindirirmi

  1. kerimkul said on Eylül 20, 2020 Cevapla

   Merhabalar Gülten hanım, hamilelik ve sonrasında safra taşı ve çamuru oldukça sık rastlanıyor. bu durumda yasal olarak bir tavsiyede bulunamam ama sizinle aynı sorunu yaşayan emziren veya hamile kadınların dönüş ve yorumlarından örnek verebilirim. İngiliz Tuzu vücutta en fazla 8 saat kalır sonrasında hiçbir atık bırakmaz vücuttan atılır. Bazı emziren kadınlar İngiliz tuzu içtiği andan itibaren çocuklarını emzirmiyorlar sütlerini uygun ambalajlarda depolayıp ihtiyaç anında kullanıyorlar. En son aldıkları İngiliz tuzundan 8 saat sonra ise normal döngülerine devam ediyorlar.

 102. Gülsüm Koc said on Eylül 15, 2020 Cevapla

  Merhabalar hocam. Safra kesesi olmayan kişiler de bu karaciger temizliğini yapabilir mi ?

  1. kerimkul said on Eylül 15, 2020 Cevapla

   Merhabalar Gülsüm Hanım, safra ameliyatının üzerinden en az 6 ay geçtiyse rahatlıkla kürü uygulayabilirler.

 103. Pelin said on Eylül 15, 2020 Cevapla

  Yani şöyle 5 yıldır noroloji çocuk dahiliye vs gitmediğimiz doktor kalmadı şu an safra kesesi taşı öncelik ilaçlar kesilince bayılma bitti gibi ama var yine de taşlardan mi kaynaklanıyor doktorlar anlamıyor sanki bilemiyorum hemen ameliyat dediler bayıldığı için yaptırma taraftarı değiliz ameliyat olup şikayeti tamamen biten de yok gibi insallah yarin kure hazirlik icin başlıcaz yazınız cesaret verdi çok sagolun

  1. kerimkul said on Eylül 15, 2020 Cevapla

   Kür malzemelerinin yarısını kullanacağınızı unutmayın.

 104. Pelin said on Eylül 15, 2020 Cevapla

  Merhabalar 13 yasında sebepsiz bağırmaları olan bir kardeşim var 5 yıl epilepsi ılaci kullandı ama sonra pardon epilepsi değilmiş diyerek ilaçlarını kestiler ilerleyen br yıl içerisinde safra kesesinde fazla miktarda taş oluşumu olduğunu söylediler yukarıda bayılma yapabileceğini yazmışsınız doktor ne alaka dedi ama ben olabileceği i düşünüyorum yaşi itibariyle kür yapmaktan çekiniyorum ilaç kullanımına bağlı kilo da aldı ne yapsam bilemiyorum safra kesesi taşı baş donmesiı ve bayılma neye bağlanılarak yapıyor aydınlatırsaniz sevinirim ..

  1. kerimkul said on Eylül 15, 2020 Cevapla

   Merhabalar Pelin hanım, öncelikle çok geçmiş olsun. 13 yaşındaki kişiler kür uygulayabilir ama belirtilen malzemelerin yarısını kullanmak şartıyla. Bazı ilaçlar safra kesesi taşına neden olabilir, doğrudur. Karaciğer ve Safra kesesi taşının neden olabileceği hastalıklar başlığındaki hastalıkların çoğu karaciğer içerisinde ki taşlardan kaynaklanmaktadır. Bazı doktorlar karaciğerde taş mı olurmuş dediklerini de duydum ama bu konuda 1972 yılından beri araştırmalar vardır ve ispatlanmıştır. Günümüzde tıp alanında en saygın üniversitelerden olan John Hopkins Üniversitesinin ciddi bulgu ve makaleleri vardır. Karaciğer içindeki kanallar zamanla bu taşlarla tıkanır. Karaciğer saçımızın telinden tırnağımızın ucuna kadar her yere ihtiyacı duyduğu hormon, enerji, vitamin, karbonhidrat, aminoasit gibi birçok besin ve mineralleri sağlar. Taşlar yüzünden kanallar tıkanınca hastalıklar ortaya çıkar. Örneğin akciğeri beseleyemezse zayıf kalır ve astım, alerji gibi hastalıklar, beyini besleyemezse nörolojik hastalıklar ortaya çıkabilir. Mesela bu kürü uygulayıp prostat, adet bozukluğu, idrar problemleri, ciltte lekeler, gut, skolyoz gibi bir çok hastalığın iyileştiğini gördüm. Tabi tek uygulama ile değil, öyle bir şey mümkün değil, düzenli olarak uygulanması lazım. Ama şöyle söyleyim kardeşinizin yaşı itibariyle karaciğerinin çoğunun taşla dolduğunu düşünmüyorum. Sebebi bundan dolayı olmayabilir. Doğru teşhis için tüm tetkiklerini yaptırdınız mı?

 105. saliha uyuk said on Ağustos 30, 2020 Cevapla

  merhaba kerim bey kuru cumartesi ve bugun uyguladım ancak su anda bile hala ağrım var geçmek bilmedi evet ywsil yesil taslar düştü ama ağrı olması beni korkutuyor tas tıkanmış olabilr mi

  1. kerimkul said on Ağustos 30, 2020 Cevapla

   Saliha hanım geçmiş olsun, ağrı olması gayet normal, makalelerimde de belirttiğim gibi bu kür neştersiz bir ameliyat, sonuçta kanallardan taşlar geçiyor ve geçerken sürtünme oluyor. Nasıl kuru ekmek yuttuğumuzda boğazımızı çiziyor bir kaç gün ağrı oluyorsa buda aynı şekilde,birkaç güne geçecektir. çok düştü mü taş? birde çamur temizlğindede ağrı yapar. Bol su tüketmeyi ihmal etmeyin.

 106. Ayşin said on Temmuz 17, 2020 Cevapla

  Merhaba Kerim Bey,
  Bu kür safra taşlarını küçültmüyor, mevcut halleriyle düşürülmelerini sağlıyor sanırım, değil mi?
  Oldukça sıkıntılı bir dönem geçiriyorum. Ağrılarım o kadar şiddetli ki, yatakta sağa sola dönemiyorum. Safra kesemdeki taşın boyutu 3 cm miş. Doktor bu boyuttaki bir taşın kanala düşme riski yok ama iltihap kaçınılmaz, ameliyat olmalısın dedi. Ameliyat olmadan bu taşı dökebileceğim boyutlara getirmek yani küçültmek mümkün müdür sizce?
  Teşekkürler…

  1. kerimkul said on Temmuz 17, 2020 Cevapla

   Merhabalar Ayşin Hanım, çok geçmiş olsun. Evet taşınız biraz büyümüş, taşın boyutu büyüdükçe kür süreside uzayabiliyor. İngiliz Tuzu kürü ile büyük taş düşürenler oldu ama kür haricinde kırkkilit, iğde çayı gibi bitkisel çaylar tüketerek hem yumuşamasını hemde küçülmesini sağlanıyor. Tabi bu süreç taş durumuna göre uzayabilyor. Ama bence değer birşey organ kaybının daha çok geri dönülmez sonuçları olabiliyor

 107. Nur banu said on Temmuz 1, 2020 Cevapla

  Merhabalar
  Bende safra taşı var. 2 yıl önce çıktı. 16mm. Ağrı falan yoktu çok umursamadım. Şimdi birkaç aydır ağrı, midede doluluk hissi, gaz şişkinlik ve kusma var. Yarın doktora gidicem ultrason çekilicem. Eğer kanala düşme gibi bir durum olduysa bu kür kanaldaki taşı düşürebilir mi?
  Yoksa ameliyattan başka çarem yok mu?

  1. kerimkul said on Temmuz 1, 2020 Cevapla

   Merhabalar Nur Banu hanım, çok geçmiş olsun. Maaelsef zamanında tedbr almayınca safra taşları hem büyür hemde adedinde artık olur. BUnların duvara yaptığı baskıyla iltihap ve ağrı atakları gerçekleşir. Kusmanız varsa muhtemelen safra kanalınıza taş düşmüş yada iltihap var. Kanala düşen taşları kürle birlikte düşüren epey bir kişi var. Ameliyat çözüm değil aşağıdaki yorumlardaki söylediklerim sizin içinde geçerli. Ameliyattan sonra ağrılarınız dinmeyecek birçok sorunlarınız olacak. Ameliyat olmadan önce internette safra kesesini aldıranların şikayetleri diye arama yaparsanız fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

 108. merve said on Haziran 24, 2020 Cevapla

  1 LT elma suyu vücuda zarar vermez mi bir nevi şeker yüklüyorsun vücuda siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ona göre küre başlamaya düşünüyorum.

  1. kerimkul said on Haziran 24, 2020 Cevapla

   Meyve şekeri yani fruktozu sindirim sistemimiz yavaş parçalar dolayısıyla normal şekere göre kana çok daha yavaş karışır ve daha yavaş şeker yükseltir. 1 Litre gün içersinde porsiyonlara bölerek içildiği için bir problem çıkarmaz. Ama tabiki diabet hastaları için geçerli değil. Zaten bu konuda uyarılarımızı ve doktora danışarak tüketmelerini söylüyoruz. Onlar Aynı limon tuzu, karbonat gibi formatlarda Malik Asit satılır, Onu tüketebilirler. Ayrıca Candida Mantarı mayası olan ve elma suyu dokunan kişilerde tüketemez. Bazıları suyla seyrelterekte kullanıyor, kür için bir zararı olmuyor. Bu arada Sadece 6. gün sabahı elma suyu tek seferde tüketiliyor.

   1. merve said on Haziran 24, 2020 Cevapla

    6 gün boyunca hergün 1 lt elma suyu tüketilmiyor mu ben öyle anladım
    sadece 6 .gün de mi elma suyu içiçez teşekkür ederim cevabınız için.

    1. kerimkul said on Haziran 24, 2020 Cevapla

     Rica ederim. 5 gün boyunca günde 1 litre elma suyunu porsiyonlara bölerek içiyoruz. 6 nci günü sabahı gün içine bölmüyoruz. Sabah kalktığımızda 1 litre elma suyunu tek seferde içiyoruz.

     1. merve said on Haziran 25, 2020

      Kerim bey aklıma takılan şey elmanın kendisini yesek daha faydalı olmaz mı kabuğunda sonuç birsürü vitamin var.

     2. kerimkul said on Haziran 25, 2020

      Merve hanım, vitaminde sağlık için önemli ama bu kürde bize gerekli olan Malik Asit yani Elma Asitidir. Elmayı direkt yerseniz posası yüzünden %60 sindirilecek geri kalanı atılacak ayrıca yavaş sindirildiği için vücuda yavaş etki edecek ve safra taşına etki edemeyecek kadar yetersiz olacaktır. Elma suyu olarak tüketirseniz hem kana çabuk karışacak hemde safraya direkt olarak etki edecek.

   2. Turan said on Haziran 30, 2020 Cevapla

    S.aleykum kerim bey benim safra kesemdede 7mm tas varmis doktor ameliyat dedi ben kabul etmedim cok bi agri yok diye bi ilac veya bitkisel bi cozumu varmi dedim bana ursactive diye bir ilac yazdi bu ilac ile bir bilginiz varmi tas icin iyimidir yardimci olursaniz sevinirim…

    1. kerimkul said on Temmuz 1, 2020 Cevapla

     Ve aleyküm Selam Turan bey, benim bireysel düşüncem safra kesesinin alınmamasıdır. Her ne kadar safrasız insan yaşayabilsede ömrünün sonuna kadar bir çok yan etkilere maruz kalacak. İlaç tavsiyesi konusunda bir şey diyemem. Doktorunuz uygun gördüyse kullanın, ursactive ursodeoksikolik asittir yani tavukların safra sıvısından elde edilir. Safra kesesi ilaçlarının kesin sonuçları yoktur. Bu yüzden doktorlar ilaç pek yazmazlar direkt ameliyat önerirler. İlacı uzun süre kullanmanız lazım 1 sene kadar o zaman etki gösteriyor ama ilacı bıraktığınızda kısa süre içinde tekrar oluşuyor. Alternatif tıpta çaresi Epsom tuzu kürüdür.

 109. Burak said on Haziran 22, 2020 Cevapla

  Merhaba kerim bey annemin safra kesesinde 5mm polip çıktı bu kürü uygularsak faydasını görürmüyüz şimdiden teşekkür ederim.

  1. kerimkul said on Haziran 22, 2020 Cevapla

   Merhabalar Burak Bey, öncelikle geçmiş olsun. Eğer kolestrol polipleri ise fayda gösterebiliyor. Genelde safradaki polipler kolestrol polipleridir. Ama safra taşındaki gibi başarısı yüksek değildir. Bazı kişiler Kırkkilit otu ve İğde Çayı ile birlikte tüketerek poliplerden kurtulduğunu veya küçüldüğünü söylüyorlar. Muhtemelen doktor sizi bilgilendirmiştir. Polipler 1 cm geçerse safra kesesini almak zorunda kalıyorlar. Annenizin beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor. 6-7 ayda bir Ultrason çektirip büyümesini kontrol altında tutmanız lazım.

   1. Burak Yılmaz said on Haziran 22, 2020 Cevapla

    Kerim bey tuzları sipariş ettim onlar gelene kadar 1 haftalık hazırlanma süreci yapmaya yarın başlatıcam kahvaltıda hiçbirşekilde yumurta filan yiyemizmi bu 1 hafta boyunva kerim bey ve 1 haftanın sonunda küre başlamadan önce lavman mı iyi yoksa eczaneden alınan ilaç mı iyi bağırsaklar için ?

    1. kerimkul said on Haziran 22, 2020 Cevapla

     Burak bey,Özellikle 6 günlük hazırlık döneminde yumurta tüketilmemesi lazım. Yumurta safra taşını en çok tetikleyen ve hızlı oluşumunu sağlayan besinlerin başında geliyor. Yumurta ne kadar yenilirse taşlar çabuk büyür veya yeni taşlar oluşur. Bende yumurtayı çok severim sabahları kahvaltıda tüketiyorum. Ama tam temizlikten sonra her yıl kürü tekrarlıyorum. Bir sorun yaşamaıyorum. Kürü yaptıktan sonra sık olmamakla birlikte tüketebilirsiniz. Unutmamak lazım Safra Taşının oluşumunun en büyük nedeni Beslenme, ani kilo verme yani diyetler, kilolu olmak. Kür elinize ulaşana kadar hazırlığa başlayın, Günde 1 litre elma suyu aç karna tüketilmesi lazım örneğin sabah aç karna, yemeklerden hemen önce veya yemeklerden 1,5-2 saat sonra içilebilir. Akşam 18:00a kadar bitirilmesi gerekiyor. Gün içinde porsiyonlara bölünmesi lazım. Lavman olarak ilaç kullanmanızı tavsiye etmem hem eziyetli hemde fiyatları pahalı. Klasik lavman kitileri ile yapılması tavsiyemdir. Eczanelerde bulabilirsiniz. Fiyatıda oldukça ekonomiktir.

     1. Burak said on Haziran 23, 2020

      Hazır sıkma elma suları olurmu ve sebze olarak kısıtlama var mı kerim bey soğan vb ?

     2. kerimkul said on Haziran 23, 2020

      Hazır elma suyu kullanacaksanız Dimes Elma suyunu tercih edebilirsiniz. Malik asit oranı daha yüksektir. Sadece belirttiğim şeyleri ön hazırlıkta tüketmeyin daha sonra ki günlerde minimuma indirin. Sebze vs. tüketebilirsiniz.

   2. Burak said on Haziran 23, 2020 Cevapla

    Kerim bey tekrar merhaba cevaplarınız için teşekkür ederim küre başlamadan ilk haftadaki çay , kahvenin herhangi bir zararı olurmu

    1. kerimkul said on Haziran 23, 2020 Cevapla

     Dediğim gibi, söylediklerimden uzak durun geri kalan herşeyi tüketebilirsiniz. Sağlıklı beslenme derken diyet gibi algılanmasın. Sadece safra taşını tetikleyen besinler yasak yumurta, hayvansal protein, buz gibi soğuk içecekler bunlara dikkat etmeniz yeterli

     1. Burak said on Haziran 24, 2020

      Kerim bey tuzlar geldi teşekkür ederim bu tuzların vücuda herhangi bir yan etkisi olurmu annem de hafif derece kabızlık da var

     2. kerimkul said on Haziran 24, 2020

      Rica ederim Burak bey, İngiliz tuzunun herhangi bir etkisi yoktur. Vücutta zaten en çok bulunan 4ncü hücre içi sıvıda ise potasyumdan sonra ikinci sıradadır. Tabi içtiğimiz su dahil herşeyin fazlası zarar. Çok tüketilmemesi lazım. Paketler kullanılması gerektiği gibi hazırlanmıştır. Eğer çok ciddi klinik bir kabızlık yoksa sorun olmaz. İngiliz tuzunun kullanıldığı alanlardan biride sindirim ve kabızlıktır. Ayrıca müshil olarakta kullanılır. Klinik olmayan kabızlık durumlarında 1 bardak suya 1 -1,5 çay kaşığı ingiliz tuzunu koyun ve için 5 gün devam edin. Aralıklarla yapabilirsiniz.

 110. cansu said on Haziran 19, 2020 Cevapla

  merhaba. kardeşim 23 yaşında. yaklaşık 1 ay önce karın ağrısıyla hastaneye kaldırıldı apandist dendi apandisti alındı. ameliyattan sonra toparlanamadı ve karın ağrısı devam etti tekrar gittiğinde safra kesesinde yoğun çamurlaşma oldugu söylendi. ameliyat dendi. kardeşim ağrılarından dolayı yemek yiyemiyor yataktan bile çıkmıyor. bu kürü yaptıgımızda fayda görür müyüz? Ne kadar süre yapmalıyız. Yaparken ilaç kullanabilir mi?

  1. kerimkul said on Haziran 20, 2020 Cevapla

   Cansu Hanım Merhabalar, çok geçmiş olsun. Anladığım kadarıyla apandisti şüphe üzerine alındı ama aslında sorun apandisit değildi. Doğru dimi. Eğer öyleyse kardeşinizin safra kesesindeki çamur oldukça yoğun. Alakası ne diye sorarsanız. Demek o kadar ağrı yaptı ki doktorlar apandisten şüphelendi. Öncelikle kürle safra çamuru temizliği mümkün. Safra taşından daha kolay temizleniyor. Çamur taştan daha az sorun çıkarır düşüncesi geliyor insanın aklına ama aksine ağrı ve iltihaba neden neden olur. Yemeklerden sonra ağrısı şiddetleniyorsa bunun sebebi sağlıksız beslenmeden kaynaklanır. Öncelikle bol su içip trans yağları kesinlikle tüketmemesi lazım. Zeytinyağı ve aşırı olmamakla tereyağı uygundur. Yumurta kesinlikle yenmemesi gerekenler listesinde. Hayvansal proteinlerden balıkta dahil olmak üzere tüketilmemeli. Sabahları limonlu su içilmeli bu tedavi etmez ama şikayetleri azaltmaya destek olur. Ağrı için bu suya 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyebilirsiniz. Ne kadar süre yapılması konusu ise bünye taş veya çamurları temizleyene kadar. Kimisi 3 kimisi 8 kür devam ediyor. Alkol ve sigara varsa süreç uzayabilir. Tamamen bünyeyle alakalı. Ben genelde en az 5 kür tavsiye ediyorum. Bazıları şikayetleri gidene kadar birkaç kür yapı bırakıyor sonra ağrı başlarsa tekrar yapıyorlar. Sadece kür uygulanırken Tiroid hariç ilaç kullanmamak lazım. kür bitince kullanabilirsiniz.

 111. Elif said on Haziran 12, 2020 Cevapla

  İyi günler Kerim bey …Bugün 3.kürümü tamamladım,diğer kürlere nazaran daha az ama daha büyük taşlar döküldü bu bitmesine işaret olabilir mi ,kür aralarını 3 haftadan fazla olması sıkıntı olur mu,birde ne zaman artık bende taş kalmadı diyebilirim?
  Ve size yine Çook teşekkür ederim bu yolculuğum da destek verdiğiniz için iyiki karşıma çıkmışsınız.tereddüt edenler varsa gönül rahatlığıyla deneyebilir hiç bi zorluğu yok ben yaptıysam siz de yapabilirsiniz..??

  1. kerimkul said on Haziran 12, 2020 Cevapla

   Elif hanım güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Demek büyük taşlar düşmeye başladı bu çok güzel. Genelde büyük taş düşüyorsa adet olarak az geliyor. Buda taşların bittiğini düşündrebilir. Bir sonraki kürü yine yapın bence, 4 haftada olabilir ama daha uzatacaksanız safra taşı oluşumuna sebep olacak durumlardan uzak durmaya çalışın ve sabahları aç karnına limonlu su için böylece taşlarınız hem yumuşak kalacak hemde karaciğerin üst taraflarındaki taşlar aşağıya ilerlemiş olacak onlarıda temizlemiş olursunuz. İnşallah yakın zamanda tamamen kurtulmuş olacaksınız. Sağlıklı günler dilerim.

   1. Elif said on Haziran 12, 2020 Cevapla

    Taş gelmeyene kadar devam edicem küre bittiğini düşündüğüm zamanda ultrason çekilip inş. burda paylaşıcam Allah razı olsun sizden

 112. Özlem said on Haziran 11, 2020 Cevapla

  Merhabalar ben ultrasonla tüm batın bakıldı.Fakat birşey çıkmadı.Yoksa göremediler mi?Karaciğerimin olduğu yerde dolgunluk hissi var gibi ayrıca Yüzüm de egzema var.Acaba iyi bakamadılar mı bakanlar biraz toy gibi sanırım stajerdiler.Ne yapayım?

  1. kerimkul said on Haziran 12, 2020 Cevapla

   Merhabalar Özlem Hanım,Ultarson ve diğer görüntüleme sistemleri organ içerisindeki nesne vs. sağlıklı tespit edemezler. en iyi görüntülemeyi 2 cm derinliğine kadar yapabilirler. Bu yüzden safra kesesi boşluğundaki taşlar tespit edilebiliyorken karaciğer içersindeki taşlar maalesef görüntülenemiyor. Egzamanın en büyük 2 nedeni var tabii ki en kesin teşhis doktor teşhisi olacaktır ama genelde 2 sebep tetikliyor stres ve karaciğer. Epsom tuzunuz varsa kür uygulayın en azından güçlü bir toksin sökücüdür karaciğeri temizlemiş olursunuz. Hatta egzamanız varsa birkaç kür yapın bazı kişilerde semptomları hafifletme etkisi göstermiştir.

 113. Enes said on Haziran 9, 2020 Cevapla

  Merhaba, benim karnimin sag ust kisminda yaklasik 15 senedir aralikli olarak suren bir agrim var.Acken baslayip yemeklerden sonra yok oluyor, otururken fark ediyorum ayakta ya da gece yatarken olmuyor, batma ve hafif sızı seklinde, ates bulanti omuz ya da sirt agrisi yok.İki kere doktora gitmistim ultrasonda birsey gorunmedi bende tekrar gitmedim yalniz
  bir kac gundur artti agri sabah nutella yedikten sonra, hergun 2-3 bardak sutlu sekerli hindistan ceviz yagi katarak kahve de iciyorum karacigere zararli midir?
  ayni zamanda gogsumde yuzumde sac sakal ve kaşlarimda hic gecmeyen egzama da var.Sizce bende safra kesesi taslari var midir?

  1. kerimkul said on Haziran 10, 2020 Cevapla

   Merhabalar Enes Bey, geçmiş olsun ama siz epey uzun bir süre ağrınızı ihmal etmişsiniz. Bu süre zarfında hiç Karaciğer ALT değerlerinize baktırdınız mı? Safra ağrısı özellikle yemek ve yağlı yemeklerden sonra olur.Ama bazen safra kesesindeki küçük taşlar koledok kanala kaçıp ağrı ve sızıya neden olabilir. Egzama nedenlerinden biride karaciğer içerisindeki taşlar ve toksik etkidendir. Düzenli kür yapıldığında karaciğer temizlendikçe egzama etkilerinin azaldığını söyleyenler oldu. Evet tükettiğiniz şeyler karaciğer ve vücuda zararlı besinler. İşlenmiş şeker ve nutelladaki palm yağı vücuda oldukça zarar veriyor. Özellikle nutellanın yada içinde palm yağı olan bütün ürünlerin tüketilmemesi taraftarıyım.

  2. Özlem said on Haziran 11, 2020 Cevapla

   Bende bastırdım birşey çıkmadı.Bende de egzama var.

 114. Melek Güner said on Haziran 4, 2020 Cevapla

  Kerim bey iyi günler. Sayfanızı ve sizi açıkçası internette gezinirken keşfettim. Benim safra kesesi taşı ve çamuru şikayetim var. Son 2 yıldır çok sıkıştırmaya başladı en son Şubat ayında bir atak geçirdim ve en son çekilen ultrason da yine aynı şey milimetrik taş ve çamur saptandı. Ama son 3 aydır artık her yemek sonrası sanki karaciğerin şiştiğini hissediyorum sırtıma vuran ağrılar oluyor ama maalesef pandemi zamanına denk geldim ve hastaneye gidemiyorum . Ameliyata karar vermiştim ama size rastladım. Ama anlamadığım bu kürü uygularken yeme alışkanlığımız ne olacak.? Ben normalde de kızartma yumurta v s ağır yiyecekler tüketen biri değilim sırf ağrım olacak diye yumurta yemeyi unuttum. Sizin sayfayı ve yorumları okuyunca aklıma sorular geldi. Polip iyi birşey değil olsa ultrason da görülürdü değil mi? Bir de bu kür de anladığım kadar olay Epson tuzu elma suyu ve zeytinyağı. Peki yeme alışkanlığı saatleri nasıl olacak verdiğiniz saat aralıklarında kürü uyguluyoruz ama diğer saatler nasıl besleniyoruz? Açıkcası ameliyat olmadan son bir bu kürü de denemek istiyorum… olmazsa da kaçınılmaz sona mecburen kabulleneceğiz. İlginiz çin de ayrıca teşekkür ederim

  1. kerimkul said on Haziran 4, 2020 Cevapla

   Melek Hanım öncelikle geçmiş olsun. Şahsen ameliyatı önermiyorum. Ameliyat olsanızda safra sıkıntılarınız devam edecektir. Üstüne birde sindirim, sürekli ishal gibi durumlarla başbaşa kalacaksınız ve bunun bir tedavisi yok. Ayrıca safranızı aldırsanız bile karaciğerde taşlar olduğu için yine kür yapmak zorunda kalacaksınız. İyi düşünü karar vermenizi tavsiye ederim. İnternette safra kesesini aldıranların şikayetleri diye aratın okuyun fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. İnanın kürü uygulayan her 3 kişiden 1nin safra kesesi yok ve çoğu ağrısına katlansaydım yinede aldırmasaydım diyorlar.
   Öncelikler kürde çamuru temizlemek çok kolay aynı şekilde milimetrik taşlarıda, ağrılarınız ve şişlik durumunuz çok normal bu tür rahatsızlar verebilir. Safra kesesi taşı düzensiz beslenme(yağlı, sofradan mide tam dolu kalkmak,bol hayvansal protein tüketmek, hızlı kilo vermek,şok diyetler,yumurta ve kadınlarda hamilelik ve sonrasında taşlar oluşur. Aslında beslenme şekli çok basit sofradan yarı yok kalkmak, ara öğünlerde atıştırmak kuruyemiş vs gibi, bol su tüketmek, trans yağlardan uzak durmak, aşırı kilo almamak ve çok sık hayvansal protein tüketmemektir. Küre hazırlanırkende bu şekilde hazırlanmak gerekiyor. Diyet değilde sağlıklı beslenme buna ek olarak günde 1 litre elma suyu içmek, Polipler 1 cm ulaşana kadar bir risk teşkil etmez 1 cm den sonrası kontrol altında tutulur. Teşhisi ultrasonla koyabilirler. Safra kesenizde böyle bir şey varsa muhakakk ortaya çıkardı. Eğer kolestrol polipleri ise %50 oranda epsom tuzu birkaç kürde küçültüyor. Ama safra taşını %90-95 arası bir oranla başarı oranı mevcuttur.Saygılarımla

  2. Melek said on Haziran 13, 2020 Cevapla

   Kerem bey tekrardan merhabalar. Size yazmıştım safra çamuru ve taşı şikayetim vardı. Ben Epson tuzunu deneyecektim ama bu arada tutan şiddetli sancımdan acile kaldırılıp acil ameliyatla safra kesemi aldırdım. Maalesef…. Şimdi size sorum safra kesesi olmadan da Epson tuzu ile karaciğer temizliği yapabilirmiyim? Zararı olur mu?

   1. kerimkul said on Haziran 13, 2020 Cevapla

    Çok geçmiş olsun Melek Hanım, keşke aceleyle ağrının etkisiyle karar vermeseydiniz. En azından kürü deneseydiniz çok güzel olurdu. Sağlık olsun, Şimdi safranız alındığına göre safra taşları problem çıkarmayacak ama karaciğerdeki taşlar şişkinlik, ağrı vs yapabilir. Yeni ameliyat olduğunuz için organın alındığı yerde ve dikiş yerleriniz taze ağrı olabilir. Tamamen iyileşmesi için 6 ay kadar beklemeniz gerekmektedir. Yani kürü 6 ay sonra yapabilirsiniz.

 115. Fatih ILGAZ said on Haziran 3, 2020 Cevapla

  Merhaba Kerim Bey, bende de uzun zamandır karaciğerimle ilgili sıkıntım var yani özellikler kilo aldığım zamanlar da kaşıntı karaciğer enzim yüksekliğiyle uğraşıyorum birkaç senedir problemlerim devam ediyor kilo verince rahatlıyor ama bitmiyor sürekli devam ediyor şüpheli safra çamuru tespit edildi karacigerimin durumu iyi ama
  Sorunumun kaynağıyla ilgili birsey söyleyemiyorlar benim
  Sorunumda karaciğerimin içerisindeki taslar ve çamur olabilir mi gittiğim hiçbir doktor tatmin edici bireye söyleyemiyor hepsi kilodan dolayı diyor ama kilom 85 fazlada değil

  1. kerimkul said on Haziran 3, 2020 Cevapla

   Fatih bey öncelikle geçmiş olsun, Yaş ve boyunuzuda öğrenebilirmiyim.Karaciğer enzimlerinizin yükselmesi süreklilik durumunda risklidir. Mesela antibiyotik kullanırsınız ilaç kullandığınız dönemde ALT-ASt yüksektir ama ilaç bırakılınca normale döner. Böyle bir durum yoksa ve alt niz yüksekse karaciğerinizle ilgilenmeniz lazım. Kilonuz varsa vermelisiniz, detokslar uygulamalısınız. Birde ilk başta şöyle bir alışkanlığınız varsa kesinlikle bırakmalısınız. Nedir bu? Örneğin öğlen yemeği yediniz et yedinizde sindirim süresi yaklaşık 8 saattir sebze yemekleri ise 4 saattir. İşte bu 4 veya 8 saat içerisinde tekrar yemek yememelisiniz ufak atıştırmalık, kuruyemiş vs olur ama yemek yememelisiniz. Neden mi? Çünkü vücut daha öğlen yediğiniz öğünü sindiremeden siz tekrar bir öğün yemek yediniz, yemek yediğinizde sindirim işi bırakılır yeni yediğiniz yemekle ilgilenir bu sefer bir önceki öğünüde işi tam bitmediği için karaciğerde yağ olarak depolar. Böylece karaciğeriniz büyür, yağlanır ve sürekli çalışmaktan yorulur görevini eksik yerine getirir. Buda hepatit, siroz, büyüme, kalp ve özellikle şeker hastalığına neden olur.

   Günümüz beslenme sisteminde yediğimiz birçok şeyde katkı maddesi ve ziraai ilaçlar mevcut. Ne kadar yıkasakta kalıntı kalıyor, beslenme bir yana teflon veya granit tavalarda ufak bir çizik olsa her yemek piştiğinde vücuda ağır metaller alıyoruz ve bunlar hep karaciğere yapışıyor. Sonra gelsin hastalıklar. Sizin rahatsızlığınızda neden olmuş olabilir. Çamur risklidir ama kür ile tedavisi kolaydır taştan daha çabuk temizlenir. Detoks olarak kürü uygulayabilirsiniz.

  2. Fatih ILGAZ said on Haziran 3, 2020 Cevapla

   Teşekkür ederim Kerim Bey boyum 172 kilom 85 3 aydın diyet yapıyorum ama kaşıntım bitti derken şimdi de göğsümün sağ üst tarafında safra kesesi tarafında yemek yedikten sonra ağrı oluşuyor doktorlar defalarca MR BT ultrason cekti her turlu test yapıldı doktora gitmekten yoruldum şüpheli safra çamuru dışında başka Birsey bulunamadı birde grade2 yağlanma var tüm doktorlar kilo vermen gerekli başka bir sorun yok diyorlar siz anlatınca acaba karaciğerimin içinde de tas ve çamur oluşmuş olabilir mi bu kür için sipariş verdim ama kullanmakta da korkuyorum

   1. kerimkul said on Haziran 3, 2020 Cevapla

    Makalelerimde anlatmaya çalıştığım canlı örnek sizsiniz, bana hep soruyorlar Madem Karaciğerde taş var neden mr da vs gözükmüyor diye. Safra taşları organiktir yani sert değildir nadiren kalsifiye taş oluşur. Ve görüntüleme sitemleri sağlıklı görüntüyü 2 cm derinliğe kadar görüntüleyebiliyor. Sonrasını ya yanlış görüntüler yada hiç görüntülemez. Bu arada çamurla birlikte karaciğerinizde ciddi toksin birikimide olmuş olabilir. Kaşıntı ondandır bir süre sonra tıkanmaya bağlı sarılık olabilir.

    Grade 2 yağlanma yani hepatosteatoz, doğru şekilde kilo vermeniz lazım ama bu konuda planlı beslenmeniz gerekiyor. Nasıl mı? Öncelikle ani kilo vermeyeceksiniz ve aç kalmayacaksınız, diyet yapanların çoğu yemek yemeyi keser haftada 3-4 kilo verir bu durum safra taşı oluşumuna çok etki eder. Çünkü açlık olduğunda vücuda besin girmediği için safra kesesi uzun süre kasılmaz, safra tuzları çöker taşa neden olur. Bu yüzden öğün atlamadan sağlıklı beslenmelisiniz. Zeytinyağı tercih etmelisiniz. öğün aralarına ara öğünler ekleyip safra kesesini tetiklemeniz gerekiyor. En son lokmanızı yatmadan en geç 4 saat önce almalısınız. akşam 6dan sonra yediğiniz herşey doğru depoya, kür konusunda hiç endişeniz olmasın. Şu ana kadar çok şükür olumsuz bir durumla karşılaşmadım. Sadece dediklerimi uygulayın.Asıl beklerseniz sizin için daha sancılı bir durum olacak. Bahsettiğiniz ağrı safra taşı ve karaciğer yağlanmasının belirtileri akabinde halsizlik, yorgunluk, belli belirsiz ağrı yapar. %75 kişide karaciğer büyür. Birde devedikeni tohumu veya enginar hapları tüketin, karaciğere çok iyi geliyor. Son bir sorum olacak son testinizde ALT değeriniz kaçtı?

    Kür size gelene kadar sabahları aç karna 1 bardak suya 4 yemek kaşığı limon sıkın için bunu sürekli yapabilirsiniz. 6 gün boyunca günde 1 litre elma suyu tercihen Dimes marka için. Gün içinde porsiyonlara bölmelisiniz. Akşam 6’ya kadar bitmesi lazım. Sabah kalktığınızda, yemeklerden hemen önce beya yemeklerden 1,5-2 saat sonra içebilirsiniz.

   2. Fatih ILGAZ said on Haziran 3, 2020 Cevapla

    Kilo vermeye başladıktan sonra düzenli alt değerim düşmeye başladı 66 ya kadar düştü daha sonra böbrek taşı aldırdım doktorun verdiği antibiyotikler yüzünden 94 e çıktı neyseki ilaçlar bitti, diyetime devam ediyorum sabahları limon maydonoz kürü yapıyorum birde doktor ursactive diye ilaç verdi safra çamuru için kürü uygularken sanırım onu da bırakmam gerekiyor

    1. kerimkul said on Haziran 3, 2020 Cevapla

     66 güzel demek düşmeye başladı Erkek bireylerde 10-40 U/L olması lazım. 2 katına çıktımı risktir. Ursactive yapay safra sıvısıdır. Kür sırasında kullanmayın sonra devam edersiniz. Hatta bu ilacı kullanıyorsanız kür gelene kadar elma suyu için, gelince hemen uygulayabilirsiniz. Limon maydonazda içiyorsunuz safranız yumuşak kıvamdadır.

    2. Fatih ILGAZ said on Haziran 3, 2020 Cevapla

     Çok teşekkür ederim Kerim bey sürekli takipçinizinim dediklerinizi mutlaka uygulayacağım insallah kürü uyguladıktan sonra da sonuçları paylaşacağım insallah iyi sonuçlar elde ederim

 116. Ahmet said on Mayıs 29, 2020 Cevapla

  Selamlar Kerim Bey. Safra kesemde 2mm çapında kristallerden oluşan tortu izlendi. Her sabah kahvaltıdan önce 3 yemek kaşığı zeytinyağına 1 tatlı kaşığı limon suyu karışımı bu sorunu giderir mi. Bir de Epsom tuzunun böbreklere, mideye veya başka bir organa yan etkisi olabilir mi. Mide ilacı ve şurubu kullandıktan sonra karnımın sağ üst bölgesindeki ağrılarım hafifliyor. Safra kesesi ağrısı bu şekilde mi oluyor. Acaba mide de mi problem var. Doktorlar safra keseni almamız gerekiyor deyip mide şikayetimle hiç ilgilenmiyorlar. Hemen ameliyat edelim mide şikayette ondan sonra bakalım der gibi tavırları var.

  1. kerimkul said on Mayıs 29, 2020 Cevapla

   Merhabalar Ahmet Bey, öncelikle limon suyu içebilirsiniz hatta düzenli olarak kullanabilirsiniz keza zeytinyağıda ama zeytinyağı çok kullandığınızda safra ağrılarınız artacaktır. Her yağ içtiğinizde safra kesesesi safra sıvısını salgılamak için büzülür buda ağrıya neden olur. Sonuçta safranızda oluşan tortu, taş vs varmış bunlar temizlenmeden yatığınız uygulamalar taşları eritmez veya düşürmez. Temizlemeniz lazım, safra mide ağrısınada neden olabiliyor ama safra kesenizi aldıracaksanız önce internette “safra kesesini aldıranların şikayetleri” diye arama yapın ve yorumları okuyun. Şahsi olarak alınmasını doğru bulmuyorum.Karaciğer ve safra kesesi temizliği yapmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

   1. Ahmet said on Mayıs 29, 2020 Cevapla

    Teşekkürler Kerim bey. Epsom tuzu kürünün mideye, böbreğe vb. yan etkisi var mı. Bir de taşlar temizlendikten sonra ağrılarım kesilir mi.

    1. kerimkul said on Mayıs 29, 2020 Cevapla

     Ahmet bey epsom tuzu organik bir mineraldir. Vücütta en fazla 8 saat durur ve sonra dışarı atılır. Hiç bir atık bırakmaz. Sadece Magnezyum böbreklerde çözünür buda böbrekleri çalıştırır. Bundan dolayı kronik böbrek rahatsızlığı olan, böbrek yetersizliği çekenler Magnezyum Sülfat ve diğer formlarını kullanamazlar. Taşlar 1 veya ikinci kürden itibaren düşmeye başlar ama ağrılar safra kesesi tamamen temizlenene kadar kesilmez dönem dönem ağrı yaşanır. Her temizlikten sonra kademe kademe ağrılarda azalma olur.

 117. Serpil said on Mayıs 17, 2020 Cevapla

  5 yıldız
  Merhabalar Kerim Bey,

  Andreas Moritz kurunu bende senelerdir uyguluyorum fakat suan turkiyedeyim ve kitabi yanimda olmadigindan hangi zaman arasinda yapilirsa daha olumlu onu hatilayamiyorum. dolun ay doneminde yapilmasin diye biliyorum. hatirlatabilir misiniz acaba?

  1. kerimkul said on Mayıs 17, 2020 Cevapla

   Merhabalar Serpil hanım, sanırım sizde Andreas Moritz ve tekniklerini takip ediyorsunuz. Çok mutlu oldum. Andreas Moritz Ayurveda takvimine göre daha etkili olması için Dolunay-Yeniay veya Yeniay-Dolunay arasında herhangi bir gün yapılmasını tavsiye etmiş. Dolunayda Vücudun beyin ve dokularda ekstra sıvı tutunma eğiliminde olduğunu ve toksinleri daha zor bıraktığı için Dolunayda yapılmasını tavsiye etmemiştir. Sağlıklı günler dilerim.

   1. Serpil said on Mayıs 19, 2020 Cevapla

    5 yıldız
    cok tesekkurler, bende oyle hatirliyordum ve o nedenle 6 gunluk hazirlik surecine dun basladim. Dokemedigim 2.3cm lik bir tasim var (doktorlar israrla hemen ameliyat olmalisin diyor bende israrla hayir bunun bir yontemi var onu uyguluyorum zaten ve tas dokuyorum diyorum… Acil bir durumda zaten ayni ameliyata alinicam… suan gerek yok deyince baya bir tavir aliyorlar… dedigim gibi senelerdir uyguluyorum ve hos olmasada ameliyat olmaktan 1000 kat daha iyidir.

    O buyuk tasi dokemedigim icin yarin eczaneden malic acid i hap olarak almayi dusunuyorum ve ek takviye olarak 4 gun daha kullanmayi dusunuyorum belki buyuk tasa elma sulari yumusatabilmesi icin yeterli gelmemistir… Hos kac hap alicam daha onu da belirlemis degilim ama bir denemeye deger 🙂

    1. kerimkul said on Mayıs 19, 2020 Cevapla

     Serpil Hanım ameliyat olmamak dediğiniz gibi en doğrusu, doktorların kimisi çok tavırlı bazılarıda şansınızı deneyin belki düşürürsünüz diye de teşvik ediyorlar. Andreas Mortiz’in kalsifiye ve düşmeyen taşlar olabilir bunun için organik elma sirkesi veya limon tüketin diyor. Günde 1 bardak suya 4 yemek kaşığı yeterli oluyor. Sirke organikse ikisini aynı anda kullanabilirsiniz. Ama size bir ürün tavsiye edicem sadece safra değil birçok şeye çok iyi geliyor. Türkiye’de çok yeni bir ürün 1-2 yerde var. Özellikle saç, tırnağa çok faydalı %100 organiktir. Ürün bu “MSM(metilsülfonilmetan) Organik Sülfür” Kas eklem ağrıları,Artrit hastalıklar ve enfeksiyon,Alerjik reaksiyonlar,Mide bağırsak sorunları, Bağışıklk sistemi, Cilt sağlığı, bazı kadın hastalıkları gibi birçok şeye iyi geliyor. Bir araştırın isterseniz. Andreaz Moritz’te kitabının bir bölümünde bahsetmiştir.

   2. Burcu ER said on Mayıs 23, 2020 Cevapla

    Kerim bey mrb benim 25.10 2019 da safra kesemde 2.8mm capı yazıyor polip görüldü diyor polip le taş arasında ne fark var veya varmı 2.8 cok büyükmü cünki son 2 gündür mide bulantım var ve sag tarafında cok degil ama hafif sürekli bir agrı var omu yapıyor acaba ameliyat omakta istemiyorum kırk kilit otu kullanılıyormu bu kürle ona başlayacaktım başlamadım ilk bu kürü yapmamda fayda olacak gibi

    1. kerimkul said on Mayıs 23, 2020 Cevapla

     Biraz önceki cevabıma ek olarak Kırkkilit otunu kullanabilirsiniz faydası olur ama 3 veya 4 hafta kullandıktan sonra 1 hafta kullanımına ara vermelisiniz.

 118. Mahmut said on Mayıs 5, 2020 Cevapla

  5 yıldız
  Selamlar Kerim kardeşim,

  Ben ilk kürü yaklaşık 1 hafta önce yaptım ve çok sayıda taş düşürdüm. Fakat bugün yine benzer semptomlar çıktı. Ara ara karaciğer tarafında hareketler ve ufak ağrılar hissediyorum, acaba düşen taşların yerine arkadan gelenler daha farklı çapta olduklarından kanalları tekrar mı tıkadılar? Bu konuda tecrübeni aktarır mısın, yani ilk kür sonrası neler yaşanıyor ve neler yapılabilir?

  1. kerimkul said on Mayıs 6, 2020 Cevapla

   Merhabalar Mahmut Bey, geçmiş olsun. Olumlu sonuç aldığınız için çok sevindim. Karaciğer ve safra temizliği tamamen temizlenene kadar kür tekrarı gerekiyor. İlk kürde düşen taşların yerine üst tarafta kalan taşlar düşmeye başlıyor. Ağrı olmasına rağmen bu olumlu bir gelişmedir. Tıkanma durumu olsa inanın evde 5 dakika duramazsınız hastaneye gidersiniz. Benim tavsiyem sabahları aç karnına 1 bardak suya 4 yemek kaşığı limon sıkın ve için bunu alışkanlık haline getirin. Eğer ağrınız varsa ve tansiyon probleminiz yoksa 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyip tüketebilirsiniz. Ağrınız geçtikten sonra sadece limon suyuyla devam edebilirsiniz. Bir başka tedavi ise ağrılı durumda baktınız ağrınız olacak kendini belli etmeye başladı 1 kupa bardak kırkkilit otu demleyip için. Şiddetli atakların ağrı şiddetini oldukça düşürmektedir. Sağlıklı günler dilerim.
   nler

 119. Filiz said on Mayıs 4, 2020 Cevapla

  Kerim bey cevabınız için teşekkür ederim. Evet Sabah ve hala süren bir çıkış var. Sarımsı ve yağlı bir cıkış Yüzüyor suyun üstünde. Epsom tuzunu içmek dışında bir sorun yaşamadım ama onu da sizin tavsiyenizdeki pipet yardımıyla halettim. Ağrım hiç ama hiç olmadı, sadece kolon temizliği yorucu geçti. Zeytinyağ ve greyfurt çok keyifli içtim. Aslinda safra atağı geçirmekten korktum, bir minik zrytinle atak yaşayan ben 120 ml zeytinyağinda en ufak bir ağri yaşamadim. Epsomdon sonra iyi geldi hatta. Tüm kürü harfiyen uyguladm. Elma suyu çook gaz yaptı. Yine de içtim ve birakmadım. Biraz ishal de yapti am sotun olmadı. Covid döneminde evdeyiz zaten… o halde fayda etmişmidir diyorsunuz? Peki gebelikten dolayı yine çekincemi dile getirip sormak istiyorum size ikinci kürü ne zaman yapmam lazım?

  1. kerimkul said on Mayıs 4, 2020 Cevapla

   Rica ederim Filiz Hanım ne demek, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana, öncelikle şunu belirtmek isterim. Sabah tuvalete çıktığınızda gördüğünüz herşey safra kesesi ve karaciğerden çıkanlardır. Kür günü sabah ve öğlen hafif yemek yeniyor akşama doğru lavman yapıldığı için başka atık kalmıyor. Bu kıvamlı sıvı yani çamur (sarımsı veya yeşil) safra kesesi içerisinden dışarı çıkamaz, içerisini doldurunca safra içinde bir basınç oluyor ve bu basınç safra ataklarına neden oluyor. Demek ki sizde safra çamuruda varmış o temizlendi, yağlı olan şey ise içtiğiniz zeytinyağıdır. İlk kürünüz başarılı olmuş bu sizi idare eder. Kadınlar maalesef hamilelikte safra çamuru ve taşı sorunu yaşıyorlar. Ben sizin yerinizde olsam ikinci kürümü doğumdan sonra yapardım. Çünkü doğuma kadar safra taşı, çamuru oluşumu devam edecektir. Eğer hamilelik sürecinize olumsuz bir etkisi olmayacaksa sabahları aç karnınıza 1 bardak suya 4 yemek kaşığı limon suyu ekleyip için. Bunu alışkanlık haline getirebilirsiniz. Safra sıvısının kıvamını düzenlemede yardımcı olur. Ayda 1 kere veya ağrınız olduğunda 1 bardak suya 1 yemek kaşığı epsom tuzu ekleyip için ve 30 dakika kürdeki yatış pozisyonu gibi yatın. Doğumdan sonrada kürünüze devam edebilirsiniz. Eğer ağrılarınız olursa benide arayabilirsiniz yardımcı olmaya çalışırım. Sağlıklı günler dilerim.

 120. Filiz said on Mayıs 4, 2020 Cevapla

  5 yıldız
  Merhaba Kerim bey,
  Şu an artık kürü tamamlamış bulunuyorum. Malesef hiç taş düşüremedim. Tuzu sizden aldım ve hepsine harfiyen uydum. Bir hafta yağsız vegan beslendim, evde her gün sıktığım elmaları 1 lt içtim, kolon temizliği de yaptım…. malesef sonuç yok. Şimdi ne yapmak lazm. 10 haftalık gebeliğim var. Açıkcası tekrarlamaktan kürü korkuyorum…

  1. kerimkul said on Mayıs 4, 2020 Cevapla

   Merhabalar Filiz Hanım, Sabah tuvalete çıktığınızda hiç birşey yok muydu? Genelde kişiler sert böbrek taşı gibi taş beklerler, safra taşları nadiren sert kalsifiye taş olur. Safra taşı çoğunlukla siyah, sarımtırak, yeşil renklerde ve yumuşaktır. Elle kolaylıkla ufalanabilecek yumuşaklıktadır. Birde milimetrik taşlar vardır, bunlarda ufak ufak genelde çokca olur ve beyaz renkte olabilir. Bazısında ise çamurda oluyor, eğer yeşil veya sarımsı koyu kıvamlı birşey çıktıysa buda safra çamurudur. Kür sırasında zorluk yaşadınız mı? Hamile olanlar için deneyiminizi aktarırsanız sevinirim.
   Eğer ki yukarıda saydığım şekilde birşey düşmediyse bazı kişiler 2nci kürden itibaren taş düşürüyorlar. Bunun nedenide Ana hepatik kanalda bulunan ve geçişi engelleyecek büyüklükte taş oluyor. Bu taş geçişi engelliyor olabilir.

 121. Coşkun said on Mayıs 2, 2020 Cevapla

  Kolay gelsin kerim bey bende safra kesesinde çamur var dediler ulturasin sonucu ondada ise yarar mı bu kür simdiden teşekkürler

  1. kerimkul said on Mayıs 2, 2020 Cevapla

   Çok geçmiş olsun Coşkun bey, çamur zaman zaman safra kesesinden daha çok ağrıya neden olabiliyor. Pelte kıvamında olduğu içün kolayca kanallara kaçıp tıkanıklıklar. Mide şişkinliği, sindirim sorunu, gaz, ağrı gibi birçok belirti gösterebilir. İyi tarafından bakacak olursa sadece çamurunuz varsa bu kürle daha kolay temizleniyor. İhmal etmemenizi öneririm, ilerleyen dönemde çamurunuz safra taşına dönüşebilir.

 122. filiz said on Nisan 29, 2020 Cevapla

  Merhaba Kerim bey , ben tam olarak 1 ay once göğsümde yanma ile uyandım .başta malum hastalıktan şüphelendim ,ama emin olmadğım için ailem de hemen hastaneye gitmemi istemedi. yani hiç bişekilde hastaneye gitmedim ama tanıdığım bazı doktorlara sordum .belirtilerim iki göğüs arası borunun yanması yukarıya doğru ve göğsümün sağ alt kısmı .sırtıma ağrı girmesi gaz şişkinlik hepsi safraya ve mide problemine tekabul ettiği için problemin bu olduğunu düşünüyorum . karbonatlı limonlu su iyi geliyor rahatlatıyor ama .reflü veya ülser gibi bişey olduğu için limon zarar getirmez mi. sade karbonatlı su içiyorum. ballı zencefil gzerdecal gibi sıcak içeçcekler içiyorum. havuç haşlıyorum enginar .suyunu da içiyorum .okadar zor durumda hissettim ki .hastaneye gidememek ve evde geçmesini beklemek .aşırı ağrım yok ama bu taş olayı sinsi bişey olduğu için korkutuyor. daha once bunun tanısı koyulmamıştı .mide yanma hafif oluyordu ama bu başka bişey bi kaçgündür lansor kullanıyorum. ama iltihap varsa durum cok kotuye gdebilir mi 🙁 vücudum sanki hafif sarı gıbı :/ annem değil diyor belki cok okuduğm istem dışı için bulgu arıyorum :/ gözlerimde biraz hşiş. ne kullanmam gerekli acaba. sonra da kürünüzü uygulasam ..antibiyotik aynı şeyi mi verirler hep. çok umutlandım yazınızı ve burdaki yorumları görünce. sizce ne yapmalıyım :/

  1. kerimkul said on Nisan 29, 2020 Cevapla

   Merhabalar Filiz Hanım. Çok geçmiş olsun. Hiç endişelenmeyin, Safra taşalarında olabilecek en kötü durum tıkanmalardır. Safra kanalı tıkanırsa sürekli ağrı yapar buda günlük hayatınızın kalitesini düşürür. Hayati riski yoktur ama uzun süre ihmal edilirse tıkanmaya bağlı sarılık olur. Tıkanıklık giderildiğinde 10-15 gün içerisinde sorun çözülür. Diğer durum ise pankreas kanalına taş kaçması çok küçük taşlarda ve çamurda böyle birşey olabilir. Ama eğer sizde olsaydı inanın 5 dakika bile evde duramazdınız. Hastaneye giderdiniz. Sizde böyle bir durum söz konusu değil. Belirtileriniz reflüde olabilir, safra taşıda doğru teşhis için muayene ve ultrason şart, iltihap olduğunda ağrı dışında enfeksiyonda olduğu için ateş ve kusmada yapar.
   Uyguladığınız alternatif tedaviler güzel ama bütün uygulamaları aynı anda yapıp karaciğer ve böbreklerinizi yormayın. Limon suyu suyla seyreldiği için bir sorun olacağını düşünmüyorum. İsterseniz bir deneyin, baktınız rahatsız ediyor kırkkilit otu ve iğde çaylarını tüketin, Altın otu vardır onuda çay olarak tüketebilirsiniz. İçiniz rahat olsun safra taşı bu kürle endişelenecek bir durum değil, tabii dönem dönem ağrılarınız olacak zamanla yok olacaktır. İnternet artık hayatımızın içinde bende rahatsızlandığım zaman ilk önce internete danışıyorum, öyle yorumlar öyle teşhisler oluyor ki insan kendini tarttığında yazılanların etkisinde kalarak endişeleniyor. Kürü taş olsun olmasın tavsiye ederim. Çünkü gerçekten güçlü bir karaciğer temizliği yapıyor, vücudu tertemiz yapıyor. Toksik atıkları, bağırsak kıvrımlarında kalan ve çürüyen besin atıklarını (bu durum sindirim sorunları ve şişkinlik yapar) tertemiz yapıyor. Bol su tüketin evde bile olsanız hareket edin, yumurta tüketmeyin, et, tavuk, balık yemeyin bunlar safrayı tetikler. Ağır yemekler oldukça rahatsız eder, sofradan yarı aç kalkın. Bunlara dikkat ederseniz şikayetleriniz azalacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

 123. Nazire Mazlum said on Nisan 29, 2020 Cevapla

  Çok teşekkür ederim Kerim Bey.. verdiğiniz bilgilerin inanın değeri biçilemez.. selam ve sevgilerimle..

  1. kerimkul said on Nisan 29, 2020 Cevapla

   Bende teşekkür ederim. Saygılar

 124. Fatma said on Nisan 29, 2020 Cevapla

  Merhabalar 1. Sorum 6. Gün akşamını başlıyoruz bu uygulamaya ve uygulama yapacağımız gün açmı olmalıyız. 2. Sorum greyfurt ve zeytin yağını aynı andamı içiyoruz 3. Soru elma suyu hazır alırsam 100 doğal elma suyu öneriniz varmı şimdiden teşekkür ederim

  1. kerimkul said on Nisan 29, 2020 Cevapla

   Merhabalar Fatma Hanım, Öncelikle geçmiş olsun. Evet 6. günün akşamında kür başlıyor. Küre başlayacağınız sabah hafif kahvaltı, Öğlen hafif bir yemek saat 16:00 gibi lavman ve 18:00da kür başlıyor. Bunun dışında kür bitene kadar yemek yenmemesi gerekiyor. Greyfurt ve Zeytinyağını iyice karıştırıp aynı anda içiyorsunuz. Capy, Fustea tarzı meyve sularını önermiyorum. Dimes marka olan daha iyi tavsiye ederim. Kür hakkında daha detaylı bilgi için makalenin başındaki videoyu izlerseniz daha iyi olur kür detayları uygulama videosunda bulabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

 125. Enes said on Nisan 28, 2020 Cevapla

  Kerim bey öncelikle s. A ramazanda bu kürü uygulayabilir ıyım birde elma suyu derken meyve suyundan ı bahsediyoruz bilgilendirirseniz sevınırım

  1. kerimkul said on Nisan 28, 2020 Cevapla

   Ve Aleyküm Selam Enes Bey, Eğer oruç tutuyorsanız tavsiye etmem. Çünkü Kür yaklaşık 16 saat sürüyor ve ishal durumu olduğu için sıvı kaybı ister istemez halsiz bırakacak. Bu yüzden vücudunuza eziyet etmiş olursunuz. Meyve suyu olarak Dimes marka tavsiye edebilirim. Eğer evde kendiniz sıkabiliyorsanız daha iyi olur ama imkanınız yoksa Dimes Elma suyunu kullanabilirsiniz.

 126. Nazire Mazlum said on Nisan 27, 2020 Cevapla

  5 yıldız
  Merhaba Kerim Bey, 1 hafta günde 1 lt elma suyu ve sebze-meyve beslenmesi uyguladıktan sonra dün kürü yaptım ve büyük küçük çok sayıda yeşil taş düşürdüm. Sizden Allah razı olsun. Yıllar önce bu kürü duymama rağmen uygulamamıştım. Sizin net açıklamalarınız -nasıl uygulanacağına dair- cesaret verdi. Sormak istediğim şu ki en az kaç kür uygulamak gerek ve kürler arası uygun süre ne kadar olmalıdır.. Çok teşekkür ediyorum size, hiçbir organ gereksiz yaratılmamıştır diye düşünmüşümdür hep, 3 kez hastaneye gittim serumla ağrılarım dindirildi. Her iki durumda da doktor ameliyat dedi. Ama olmadım. Kürü yapıp sonuç almak inanılmaz geliyor hala. İyi günler dileklerimle..

  1. kerimkul said on Nisan 28, 2020 Cevapla

   Merhabalar Nazire Hanım, Tekrar geçmiş olsun. Allah cümlemizden razı olsun.Sizinde belirttiğiniz üzere kürün başarı oranını kürü uygulayana kadar 6 günlük hazırlık süreci özellikle elma suyu tüketmek oldukça önemli, İstediğiniz zaman soru soru sorabilirsiniz. Kür uygulaması şöyle her bünyenin ürettiği taş çok farklı kiminin safra kesesinin tamamı dolu safra dolu olunca karaciğeri 2-3 katı daha dolu oluyor. Bu tür kişilerde kronik rahatsızlıklar çoktur. 8-12 kür arası uygulaması gerekiyor. Bazı kişilerde safra kesesinde az ama karaciğerinde fazla taş oluyor buda ortalama 5-8 kür sürebiliyor. Birkaç kez şahit olmuşluğum var 1-2 kürde temizleyende var ama bu kişilerin safra taşı çok az, aldatıcı olmasın özellikle belirtiyim 5-6 seneedir bu kürle yakından ilgileniyorum 1-2 kürde tamamen temizlenen sayısı azdır.

   Ultrason sonucunda görüntülenen 1 -2 taş yada birkaç taş ibaresine aldanmayın. Taşlar organik olduğu için (sizde dikkat etmişsinizdir. taşlar yumuşaktır) Görüntüleme sistemleri tamamını görüntüleyemez. Kürden sonra fazla taş düşüren kişiler oldukça şaşırıyorlar. Ultrasonda bu kadar gözükmedi diye. Ayrıca Görüntüleme sistemleri 2 cm’den sonrasını net göremezler yani bir kısıtlaması vardır. Bu yüzden karaciğerdeki taşlarda gözükmez. Siz kürü uyguladığınızda düşen taşları kontrol edin. Az düşütüğünde 1 kür daha uygulayın yine az düştüyse (4-5 adet kadar) kürü seyrek yapabilirsiniz. benim Şahsi fikrim taş düşmesede karaciğer sıhhati için 8 kür uygulanmasıdır. 3-4 hafta ara ile uygulayabilirsiniz.

   Doğru her organ bir amaç için yaratılmıştır. Safra kesesi günde 1,5 litre karaciğerin ürettiği safra suyunu ve tuzlarını depolar. Yemek yediğimizde, özellikle yağlı ve ağır yemekler tüketildiğinde safra kasılarak Oniki parmak bağırsağına bu suyu salgılar. Bu safra suyu yağları parçalar ve sindirilmesine yardımcı olur. Ayrıca bazı vitaminlerin parçalanarak depolanmasını sağlar. Safra olmadığı zaman depolanacak yer olmadığı için sürekli bağırsağa akar ve kişi sürekli ishal halinde olur. Yağlar sağlıklı parçalanamadığı için obezite sorunu ortaya çıkabilir. Ayrıca safra alınsa bile karaciğerde taş oluşmaya devam edeceği için taş sancıları devam edecektir. Bu arada eğer tansiyon probleminiz yoksa sabahları aç karna oda ısısındaki suya 4 çorba kaşığı limon suyu sıkın ve için safra taşlarını yumuşacatacak ve safra sıvısının akışkanlığını sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dilerim.

 127. Adalet said on Nisan 24, 2020 Cevapla

  Annem safra kesesi kanseri. Kemoterapi almadı. Bu kurden satın almak istiyorum.

  1. kerimkul said on Nisan 24, 2020 Cevapla

   Merhabalar Adalet hanım, Çok çok geçmiş olsun. Safra kesesinde kanser, delinme, doku zayıflaması gibi durumlar varsa maalesef bu kür uygun değildir. Safra kesesi iltihaplı olduğunda bile önce iltihabın tedavisi yapılıyor sonra kür uygulanıyor. Doktorlar safra kesesinin alınmasını tavsiye eder genelde, size ne dediler. İnanın yardımcı olamadığım için çok üzgünüm. Allah şifasını versin.

 128. mustafa said on Nisan 23, 2020 Cevapla

  5 yıldız
  Kerim bey merhaba,
  Öncelikle özetlemek isterim ,safra kesesi çamurundan iltihap oluştuğundan dolayı 1 hafta hastanede yattım, yoğun şekilde iki kürek kemiği arasında ve sag karın boşluğunda ağrılarım olmuştu.Hastaneden çıktığımda 1 hafta antibiyotik kullanımına devam ettim. Sonrasında sizin kürünüzü aldım ve 6 gün elma suyu sonrası İngiliz tuzunu talimatlarınıza uygun şekilde uyguladım.Bu bağlamda sıhhatimi kazanmama vesile olduğunuzdan dolayı Allah sizden razı olsun.Buna ek olarak bu tedavinin kesinlikle hacamat gibi profesyonel tedavi kapsamına alınması kanaatindeyim. Mevcut tedavi direk ameliyatı öneriyor ki çok şükür ben direkten dönenlerden biriyim.Kür sonrası yaklaşık 20-25 arası taş düşürdüm. İkinci kürde sadece 2-3 taş vardı.Yaklaşık 3 ay kadar sonra 3. kürü uygulamayı düşünüyorum.
  İlgi alakanız için çok teşekkür eder hayırlı günler dilerim.

  1. kerimkul said on Nisan 23, 2020 Cevapla

   Rica ederim Mustafa Bey Allah Siznden de razı olsun, olumlu sonuç almanıza çok sevindim. Haklısınız bazen internette araştırıyorum ve görüyorum ki o kadar farklı uygulamalar var ki şaşırıyorum. En basiti epsom tuzu kesinlikle aç karna içilmelidir bunu bile dikkate almıyorlar. Banyo tuzlarını epsom tuzu diye satıyorlar daha bir sürü şey var. Allah tekrarını yaşatmasın bol sağlıklı günler dilerim.

 129. Elif said on Nisan 23, 2020 Cevapla

  Bugün 2.kürümü tamamladım.inanamadım taşlara , normalde ultrasonda 2cmden bi kaç tane görünüyordu.1.kürüme göre daha fazla taş döküldü, irili ufaklı 100lerce desem yeridir. Kür konusunda aklında şüphe olan varsa ki ben bu konuda çok korkaktım ben yaptıysam kesinlikle siz de yaparsınız,hiç tereddüt etmeden uygulayın ve kerim beyin ingiliz tuzu ile birlikte gönderdiği talimatlara uyun yada ingiliz tuzunu kendiniz temin edip videodan izleyerek de uygulayabilirsiniz.benim tavsiyem kerim beyden temin edin gramlarına kadar hazırlamış steril bişekilde paket içinde gönderiyor.
  Kerim bey size çok teşekkür ediyorum iyi ki sosyal medyada karşıma çıktınız beni ameliyattan ve sonrasından kurtulmama vesile oldunuz .Allahım sizinde sıkıntılarızı,isteklerinizi gidersin

  1. kerimkul said on Nisan 23, 2020 Cevapla

   Elif hanım tekrar geçmiş olsun, güzel yorumunuz için de çok teşekkür ederim. Karaciğeri bir klima gibi düşünelim tabi havayı değil kanı temizliyor. Mesela klimanın filtrelerini temizlemezsek bir süre sonra görevini yerine getirmez yada sorun çıkarır. Kandaki şekerin depolanmasından tutunda miktarının ayarına kadar, Hormaonların düzenli çalışması, metobolizma için gerekli olan vitaminleri üretir ve dağıtır, safra sıvısı üretir, y,yeceklerden alınan protein ve karbonhidratı yağa dönüştürür ve yakılarak enerji sağlar. Bunun gibi bir sürü hayati görevi vardır. Tabi zamanla kanı süzerek bir takım atıklar oluşuyor bunların kimyasal olanı karaciğere tutunuyor kimi çöküyor, yağ, kolestrol, bilirubin gibi işte bu çökeltiler karaciğerdeki kanalları tıkıyor. Bu sefer görevini yerine getiremediği için makalede yazdığım hadtalıklar ortaya çıkıyor. İşte bu düşen yüzlerce taş karaciğer içersindeki taşlardır, safra kesesindende düşüyor ama safradaki taşlar çok küçük bir kısmıdır. Asıl taşlar karaciğerdedir. Kür uygulamasına devam ettiğiniz sürece taşlar düşmeye devam edecektir. Diğer kürleride sakın ihmal etmeyin 🙂 Gerçekten olumlu sonuç almanıza çok sevindim. Sağlıklı günler Hayırlı Ramazanlar dilerim.

   1. Elif said on Nisan 23, 2020 Cevapla

    5 yıldız
    Kesinlikle 2 kürle bırakmıcam inşallah
    Can kurtaran favori kürüm oldu bu..
    Sizlerede Hayırlı Ramazanlar

 130. Ayşe Gül said on Nisan 23, 2020 Cevapla

  Merhaba Kerim bey benim de saframda milimetrik bikac tane taş var..ne taşı olduğunu bilmiyorum detaylı bilgi verilmedi..su süreçte dışarı da çıkamıyoruz..Safra dan dolayı klasik ağrılar ve şikayetlerim var ekstradan kabızlık oluştu bağırsaklarim düzgün çalışmıyor…bu kürü uygulasam fayda görür müyüm

  1. kerimkul said on Nisan 23, 2020 Cevapla

   Merhabalar Ayşe Gül hanım, Çok geçmiş olsun. Kabızlık şikayetiniz yenimi başladı yoksa kronik olarak bir hastalığınız var mı? Kürü kabızlık için ayrı Safra için ayrı bir kullanımı var. Hem dozaj hemde gün olarak. Safra taşı veya çamuru varsa kürü uygulayabilirsiniz. Küçük taşlar ve çamur büyük taşlara nazaran daha risklidir kanala kaçabilir tıkanıklık ve ağrılara neden olabilir. Eğer ağrınız iltihaptan kaynaklanmıyorsa kür yapılabilir ama iltihap varsa önce iltihabı antibiyotik tedavisi gerekiyor. Ağrılarınız için 1 bardak suya 4 çorba kaşığı limon suyu sıyın, tansiyon probleminiz yoksa 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyin ve için azaltılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca su ve limon uygulamasını her sabah alışkanlık haline getirebilirseniz safra sıvısı akışkanlığını seyreltir.

   1. Ayşe Gül said on Nisan 23, 2020 Cevapla

    Merhaba Kerim bey öncellikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim..Her insan sabah akşam tuvalete çıkar normalde değil mi..bende safra taşını öğrenmeden onceki yaşantımda ortalama 2 günde bir tuvalete çıkıyordum kronik bı rahatsızlık hiç yaşamadim bu arada..simdilerde ise 3 günde veya 4 günde bir tuvalete çıkıyorm..gazim çok oluyor ve şişkinlik veriyor.. iltihap var demediler..bütün organlarım için ultrason a girdim sadece safra içinde bikac tane milimetrik taş var dediler..bunu biliyorum..malum hastanelerde fazla tutmak istemiyorlar hemen gönderiyorlar..4 haftadır hastaligimi biliyorum… teşekkür ederim şimdiden

    1. kerimkul said on Nisan 23, 2020 Cevapla

     Bahsettiğiniz belirtiler gaz, şişkinlik safra belirtisi doğru ama kabızlık yapmaz. Strese bağlı olabilir. Birde birkaç tane milimetrik taşım vereceği belirtiler değildir. 1-2 taş büyük bile olsa çok etkili belirtiler göstermez. Hatta gözardı bile edilebilir. Muhtemelen karaciğerinizde de taşlar mevcut ve rahatsızlık ondan kaynaklanıyordur. Elinizde epsom tuzu varsa 1 bardak suya 1,5 çay kaşığı epsom tuzu koyun karıştırın için birkaç gün devam edin. Kabızlığa iyi gelecektir. Kilonuz boyunuza oranla az ise 1 çay kaşığı kullanabilirsiniz. Malum Ramazan ayı niyetli olacaksanız bağırsak hareketliliği sizi rahatsız edebilir bunuda dikkate alırsanız sevinirim.

     1. Ayşe Gül said on Nisan 24, 2020

      Hocam, ben safra şikayeti diye düşündüğüm sıkıntılarimi sıralayalım.diger arkadaşlar da bu durumu yaşıyordur belki.1 sağ kürek kemiği altında ağrı, bazen sol kürek kemiği altında ağrı, bazen kürek kemiklerinin üstünde ağrı, orta bel ağrısı, sağ ve sol böbrek bölgesine doğru ağrı, on sag kafes kemiğinde ağrı, ağrılar bu bölgelerde tabiri caizse sırayla geziyor..2 mide yanması hazımsızlık 3 kabızlık.. 4 sağ göğüs altında karaciğerin üzerine denk geliyor iki adet bilye boyutunda çıban çıktı bunlardan 3 no bağırsakların stres altında olabilir demistiniz..bu ağrıları 1 ayda 3-4 kez yaşadım..bu normal mıdır? En çok midemdeki bagirsaktaki gaz gidince ağrılar kayboldu..bu semptomlari yorumlarisiniz hocam özellikle çıban normal mi?hocam ben bir aydır iğde ve kirkkilit uyguladım Saracoğlu tarifi..bu kürü de uygulamak istiyorum ramazandan sonra ya bıraktım..son soru hocam oruç tutarken safrasal sıkıntı yasanabilir mi?hocam tüm hastalara ilginiz için teşekkür ederim..çok sağolun.Allah razı olsun..

     2. kerimkul said on Nisan 24, 2020

      Ayşe gül hanım, bahsettiğiniz ağrılar safra kesesinin neden olduğu ağrılara benziyor. Bazı durumlarda reflü veya bazı mide rahatsızlıklarıda bu tür ağrılara neden olabilir. Ama tahminim safra taşı veya çamuru. Tabii kesin teşhis doktor muayenesiyle belli olacaktır. Safra düzgün çalışmadığında hazımsızlık ve şişkinlik yapar hatta bu durum kişiyi oldukça rahatsız eder. Otururken bile zor nefes alırsınız. Çıban’ın safrayla benim bildiğim bir alakası yok. Çıbana bir bakteri neden olur kıl köküne yerleşir ve zamanlar iltihaba neden olur. İltihap doldukça sinirlere baskı yapar ve şiddetli ağrılara neden olur. Deri yumuşaksa dışarı doğru baş verir eğer sertse içeri doğru, belkide çıbanlar bu ağrılara neden olabilir yada şiddetini arttırabilir. Patlasa bile yeniden nüks eder. O yüzden tamamının temizlenmesi lazım.

      Safra için saraçoğlu kürünü uygulayın hatta bu kürü uygulayacaksanız 6 günlük elma suyu tüketimini yapmayabilirsiniz. Bu tür bitkisel kürleri uygularken 3-4 haftada 4-7 gün arası ara vermeniz lazım. Yoksa vücut alışır ve tepki vermez. Yani fayda görmezsiniz. 3-4 gün ara verin sonra iğde-kırkkilit otu çayına devam edin. Sahurda İğde çayı İftarda aç karna olmak şartıyla Kırkkilit otu çayını tüketebilirsiniz. Amin cümlemizden Allah razı olsun.

     3. Ayşe Gül said on Nisan 24, 2020

      Hocam çok teşekkür ederim yine aydınlatıcı bilgiler sunmuşsunuz..kırk kilit ve iğde ye devam ediyorum 4 günüm kaldı kür bitmesine 1 ay kullanmis olacağım..o zaman 1 hafta ara verip hindiba ve avakoda kürü yapayim..bugün orucumu tuttum çok şükür safrasal bır sıkıntı yaşamadım..mide bulantısı ve kusma atağı gelebilir diye düşünmüştüm..herkese çok geçmiş olsun..

 131. Rıdvan said on Nisan 19, 2020 Cevapla

  Dayımın safrasına Bi balon bile takmışlar ağır sancıları var safrasına taş var faydası olurmu. Dayım safra taşlarından ağır ağrılar çekiyor

  1. kerimkul said on Nisan 19, 2020 Cevapla

   Çok geçmiş olsun Rıdvan bey, Dayınızın yaşını ve herhangi başka kronik rahatsızlığı var mı? Tansiyon şeker gibi. Balon Ercp tekniği ile kanalda tıkanan taşları endoskopiye benzer bir yöntemle alma sistemi. Eğer safra kanalı darlığı varsa bununla birlikte safra kanalı genişlesin diye stent takıldıysa, stent kendiliğinden düşene kadar kür yapması uygun değildir. Çünkü stent varken taşlar safra kanalından geçemezler. Ercp ‘yi yenimi oldu acaba? Çok ağrısı varsa ya yine kanala taş düştü yada iltihaplandı. Tekrar doktora gidip antibiyotik tedavi olması gerekiyor.

 132. rasimsalan said on Nisan 3, 2020 Cevapla

  4 yıldız
  Iyi günler eşiminse safra kesesi şikayetleri var en büyüğü 17×6 iki adet akustik gölge veren taş imajı mevcuttur yazıyor kürü kullana bilirmiyiz birde iletişim v nasil temin edebilirim

  1. kerimkul said on Nisan 3, 2020 Cevapla

   Merhabalar Rasim bey, çok geçmiş olsun evet kür uygulanabilir. Muhtemelen 2 adetten fazladır taş, ayrıca karaciğer içerisinde de birikimler olmuştur. Kür etkili olacaktır ama uygulama sıralaması ve kurallara uymak önemlidir. Beslenme gibi, özellikle yumurtadan ve yağlı yiyeceklerden uzak durmakta gerekiyor. Öğünler sık ve az olmalı. Özellikle ağrı varsa buna uymak gerekiyor.

   1. Ayşe said on Nisan 16, 2020 Cevapla

    Merhaba benim de annemin safra kesesinde taş var ara sıra sancıları oluyor. Ameliyat olmak istemiyor suan virusten dolayı. Bu verdiğiniz kürü uyguladığımızda ağrı çok oluyor mu düşürürken onu ögrenmek istiyorum.

    1. kerimkul said on Nisan 16, 2020 Cevapla

     Merhabalar Ayşe hanım, Öncelikle geçmiş olsun. Safra taşları böbrek taşı gibi kalsifiye yani sert taşlar olmuyor. Sert olanlar var ama nadir görülür. Kolesterol, yağ ve bilirubin çökeltilerinden oluşur. Yani organiktir ve yumuşaktır. Elle ufalanabilir. Bu yüzden kür sırasında herhangi bir ağrı yada sızı olmaz. Halihazırda bir ağrısı varsa o devam eder. Kürden kaynaklanmaz. Taşlar rahat dökülmesi için 6 günlük bir hazırlık yapılıyor. Buda taşların daha kolay düşmesine neden oluyor.

 133. Nazende said on Nisan 1, 2020 Cevapla

  Merhabalar Kerim bey.oncelikle tecrübelerinizi bizimle paylaşıp çok insana yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.ben 30 yasindayim.benim safra kesem irili ufaklı birçok taşla dolu.iltihapli ve böbreklerin de de iltihap var.hicbisekilde antibiyotik kullanamıyorum.vucudum bı ağrı kesici bile kabul etmeyecek durumda.bobreklerim iltihaplı olmadan önce geçen sene bu kurunuzu denemistim.cok faydasını gördüm.simdi bu kürünüzu denersem bı zararı olur mu.malum salgın yüzünden doktora gidilemiyor.su an yemek yiyemiyorum o kadar tıkalı hissediyorum.geri dönüş yaparsanız çok sevinirim.saygilarimla

  1. kerimkul said on Nisan 1, 2020 Cevapla

   Merhabalar efendim, çok teşekkür ederim. Size de çok çok geçmiş olsun. Maalesef iltihap vücudumuz için oldukça sıkıntılı bir durum. İngiliz Tuzu kürü böbrek yetersizliği ve ciddi rahatsızlığı olanlarda tavsiye edilmiyor. Çünkü Magnezyum Sülfat idrarla dışarı atılıyor yani böbreklerden geçiyor. Normal bünyelerde bu sorun değil ama ciddi böbrek sorunu yaşayan kişilerde böbreklere ekstra yük bineceği için tavsiye edilmiyor ve doktora danışılması tavsiye ediliyor. Böbrekte iltihap olmasa bile safranız iltihaplıysa yine kür uygun değildir. Bunun iki sebebi var. Safranız iltihaptan dolayı zaten hassas kür ile taşları düşürsün diye salgı yapması için çalıştırıcaz bu size ağır gelir ve acısı yüksek olur. Diğer nedeni ise iltihap varken vücut bununla savaşır bu enfeksiyonu ortadan kaldırmaya çalışır. Vücut böyle bir iltihapla uğraşırken kür ile ikinci bir mücadele edeceği bir şey yapıyoruz. Buda vücuda ağır gelecek karaciğer ve böbrekleriniz normalden daha fazla yorulacaktır.
   Antibiyotik kullanamıyorsanız tedavisini nasıl yapıyorlar. İltihap antibiyotksiz zor iyileşir. Zencefil ve Zerdeçal tüketebiliyormusunuz. Bu iki baharat iltihap için oldukça etkilidir.

   1. Nazende said on Nisan 1, 2020 Cevapla

    Maalesef Kerim bey ilaç kullanmadığım için tedavi de olamıyorum.gecen sene iltihaptan önce kürünüzle çok rahatladigim için bu dönemde de Umut ettim acimdan kurtulabilirim diye.zerdecal ve zencefil dahil hiç bir bitkisel ürün baharat çay kullanamıyorum..geri dönüşumunuz için teşekkür ederim herkese acil şifalar dilerim..saygilar

    1. kerimkul said on Nisan 1, 2020 Cevapla

     Allah yardımcınız olsun. Eğer sağlığınıza zararı olmazsa sabahları 1 bardak suya 4 çorba kaşığı limon suyu koyup içebilirsiniz. Biraz rahatlatabilir safra kesenizi

  2. Nazende said on Nisan 5, 2020 Cevapla

   Merhabalar Kerim bey.gecen gün sorunumu paylaşmıştım sizinle iltihap sorunumdan dolayı maalesef kurunuzu uygulayamiyorum. Hazımsızlık ve bağırsak için 1 bardak suya ne kadar epsom tuzu atabilir
   rim bı bilginiz var mi

   1. Fatma nur said on Nisan 5, 2020 Cevapla

    İyi günler emzirdiğim için kürü bir kez uygulayabildim aşırı hazımsızlık şişkinlik bağırsak sorununu sabah uyanınca doğal elma sirkeli su ardından kurutulmuş kayısı yiyerek çözdüm . Kuru kayısı karaciğeri temizliyor ve çok iyi geliyor çok şükür bu şekilde yaşıyorum günlük rutin olarak ilaç gibi yapıyorum bu ikisini deneyebilirsiniz geçmiş olsun

   2. kerimkul said on Nisan 5, 2020 Cevapla

    Merhabalar evet hatırladım. Hatta size yardımcı olabilir miyim diye bu kürle ilgili sağlık forumlarından araştırma yaptım ama maalesef olumlu bir yanıt alamadım. Hazımsızlık için 1 su bardağına 1 çay kaşığı atıp gün sabahları için. Eğer hazımsızlık ve kabızlık daha kronik yani daha ağırsa 1,5 çay kaşığı kullanabilirsiniz. Daha hafifse stres kaynaklı oluyorsa yarım çay kaşığı yeterli oluyor. Fatma Nur hanımın dediği gibi kuru kayısı ile destekleyebilirsiniz.

 134. Recep KARA said on Mart 28, 2020 Cevapla

  Merhaba Kerim Bey ;
  Çalışmalarınızdan ötürü sizi kutlarım.Benim bi sorum olacak ultrasyon sonucuna göre büyüğü 30 mm ebatlı bir kaç adet taş gözlendiği yazıyor. İltihaptan doları antibiyotik (cipro 500 ve butopan 10) başlandı.Ameliyat olmam gerektiği söylendi. Acaba bu kürün 30 mm taş için faydası olur mu , düşer mi tıkanıklık gibi bi sorun yaşar mıyım? Birde 2. kürün uygulanması için neden 3 hafta bekliyoruz?

  1. kerimkul said on Mart 28, 2020 Cevapla

   Merhabalar Recep Bey, Çok teşekkür ederim ve ayrıca çok geçmiş olsun. İltihap kuruduktan sonra kürü uygulayabilirsiniz. 3cm taş normalden biraz büyük ama düzenli kür uygulaması ve kür öncesi perhiz kurallarına dikkat ederseniz sorun olmaz düşürebilirsiniz. Tabii tek kür veya 2 kürde olacak bir durum değil. Ama her kürde sadece safra değil karaciğerde oluşan taşlarıda düşüreceksiniz. Tıkanıklık veya başka sorunlar yaşamamak için kür öncesi direktifler önemli özellikle elma suyu, kürler arasında 3 hafta var çünkü daha az sürede kürü uygularsanız bağışıklık sistemimiz bizi neyin ishal ettiğini bulacak ve ona göre savunma oluşturacaktır. Savunma oluşturduğu için artık Mağnezyum Sülfata vücut cevap vermeyecektir. Yani vücüt alışacak bir faydasını göremeyeceğiz. İkinci husus ise karaciğerin kanallara yakın taşları vücut atabildiğini atacak hepsini atması mümkün değildir. 3 hafta içersinde üstte kalan taşlar safraya veya karaciğerin altına düşecektir. Yani safra tekrar dolacaktır. Ta ki safra ve karaciğer tamamen temizlenene kadar bu döngü devam edecek. En az 3 hafta arayla yapılabilir. 1 hafta daha uzatabilirsiniz ama daha fazla uzattığınızda beklenen verim alınmayabilir. Saygılar

   1. Meltem said on Nisan 15, 2020 Cevapla

    Mrb kerim bey 62 yaşında annem şeker hastası ünsilin kullanıyor ve tansiyonu var utrasonda safra taşları çıktı ve kanala düşmüş ağrıları var ameliyat dediler ama hem vürüs hem rahatsızlık sebebiyle olmuyor nsl bir uygulama önerirsiniz

    1. kerimkul said on Nisan 15, 2020 Cevapla

     Çok geçmiş olsun Meltem hanım, yaş olarak küre uygun ama şeker ve tansiyon rahatsızlıklarında dikkatli olmak gerekiyor. Küre hazırlanmada 6 günlük günde 1 litre elma suyu içiliyor bu şeker hastaları içimn sakıncalı olabilir. Elma suyu yerine malik asit kullanılabilir. En önemlisi kür günü ilaç almamak gerekiyor ve 16 saat boyunca bu şekilde olması lazım. Bu süre zarfında da ilaç almamalı. Doktorunuza danışmanız gerekli. Bazı şeker ve tansiyon hastaları beslenmelerini rahatsızlığına göre düzenleyerek durumunu kontrol altında tutuyor. Kürü uyguluyorlar. Taş hangi kanala düşmüş pankreas-safra ortak kanalınamı? ateş ve kusma oluyor mu.

 135. Ayşe said on Mart 15, 2020 Cevapla

  5 yıldız
  Merhaba 21 şubatta yazmıştım ilk kürü uyguladığımı şimdi 2. Kürü uyguladım ve bu sefer hem siyah kum gibi sanırım çamur dedikleri bu olabilir diye düşündüm hemde yeşil renkli taşlar düşürdüm. Birinci kürde kahve rengi taşlardı hepsi bu sefer hepsi de yeşildi. Kürlerden sonra safra kesem boşalmış gibi rahatlıyorum. Yıllardır safra kesesi ağrısı çekiyordum.Kerim Beyden Allah razı olsun ?.Henüz ultrason da baktırmadım birkaç kür sonra yada az taş çıkana kadar kürleri tamamlayıp sonucu burada paylaşmak istiyorum.Kerim Beyde kürleri tamamlayan bir safra kesesi hastası olarak sonuçlarının temiz olduğunu söylemişti bana inşallah bende olumlu sonuçları burada paylaşmak isterim.(Taşlar sabaha karşı içilen 3. espom tuzundan sonra olduğu gibi çıkıyor ondan önce ve sonra sayıca az çıkmış oluyor)

  1. kerimkul said on Mart 15, 2020 Cevapla

   Tekrar geçimiş olsun Ayşe hanım, Her kürde biraz daha rahatlayacaksınız. Kürü uygulayan ve ultrason çeken ve benimle paylaşan oldu. onu yayınlıcam inşallah geçen hafta yayınlayacaktım korona virüsünün gündemi yüzünden işyerinde yoğunluk yaşıyorum. Bir türlü fırsat olmadı en kısa sürede onuda hazırlayıp yayınlayacağım

   1. Fatma nur said on Mart 16, 2020 Cevapla

    Merhabalar daha önce yazacaktım ama bir türlü fırsat bulamadım. Yorumlarda birisi dökülen şeylerin taş olmadıgını yağın kalıplaştıgını söylemiş fakat ben yağlı karışımı içtikten sonra kustum ama buna rağmen taş döktüm. Aynı şekilde önerdiğim kişi de kustu yani kürümtamamlayamadıgımız halde her ikimizde sonuç aldık . Kürü devam ettiremiyorum maalesef emzirdiğiö için ama keser kesmez ilk işim olacak inşallah

 136. Lale said on Mart 14, 2020 Cevapla

  Merhabalar,

  Safra kesemde hamilelikten sonra milimetrik taslar oluştu. Irritabl barsak sorunumda var. Ameliyat olmak istemiyorum acikcasi.
  Bir defa acile gittim genelde ağrılar az. Acaba yurtdisina da kargo mevcut mudur sitenizden sipariş versem?

  1. kerimkul said on Mart 14, 2020 Cevapla

   Merhabalar Lale hanım, Geçmiş olsun. Maalesefki safra sorunları özellikle kadınlarda daha fazla ve hamilelik dönemi ve sonrasında çok sık rastlanıyor. bunun sebebi vücdun ani kilo alması ve verilmesidir. Milimetrik taşlar içinde kürü uygulayabilirsiniz. Ağrılar muhtemelen anlık yaşanan safra kanalı tıkanıklarından kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca mailden de size cevap yazdım akşam size konu ile ilgili mesaj atacağım. Çok geçmiş olsun

 137. Nazife Orhan said on Şubat 27, 2020 Cevapla

  merhaba annem için rahatsız ediyorum sizi mümkünse iletişim numarası alabilir miyim.annem de safra kesesi dışında başka rahatsızlıklar var bu yüzden doktorlar ameliyatı uygun görmediler detaylı bilgi için iletişim numaranızı almam gerekli şimdiden teşekkür ederim.

  1. kerimkul said on Şubat 27, 2020 Cevapla

   Çok geçmiş olsun Nazife Hanım, Sİtenin iletişim formundan telefon numaranızı gönderebilirseniz akşam sizi arayabilirim. Birkaç kez buradan numaramı yazmıştım inanın sabaha kadar arayanlar oldu. Çok zor olmuştu.

 138. Mustafa said on Şubat 26, 2020 Cevapla

  Kerim bey iyi geceler,
  Safra çamuru teşhisi ardından iltihab yaşadım 8 gün şiddetli ağrılarım oldu antibiyotik tedavisi aldım.hangi kuru almalıyım ve nasıl kullanılır.tastan farklı mıdır çamur kürü?Konu hakkında yardımlarınızı rica eder tekrar iyi akşamlar dilerim.

  1. kerimkul said on Şubat 27, 2020 Cevapla

   Merhabalar Mustafa bey, çok geçmiş olsun. Küçük ve çamur büyük taşlara göre daha risklidir. Ağrılarınız muhtemelen safra kanallarına sürekli kaçan çamurdan dolayı oluşan tıkanıklıklardır. Özellikle yağlı, ağır yemeklerden sonra veya yumurta yiyorsanız ondan sonra ağrı veya taklar başlar. Tabi sonrasıda iltihap oluşur. Ama güzel bir yanı ise çamur taştan çok daha kolay bu kür ile temizlenir. Bunun için kür ile birlikte bir süre kırkkilit otu çayı ve iğde çaylarını da tüketmeniz gerekecek.

 139. ÖZAY KOCATÜRK said on Şubat 23, 2020 Cevapla

  MRB
  BEN DE 16 MM TAŞ VAR HAYIRLISI İLE BU KÜRÜ DENEMEK İSTİYORUM BENİM MERAK ETTİĞİM 16 MM LİK TAŞ DÜŞER Mİ

  YUKARIDA OKUDUĞUM TARİFTE GÖREMEDİM AMA KÜRE BAŞLAMADAN ÖNCE ELMA SUYU İÇİLİYOR MU AYRICA TLF NUMARAMI

  YAZIYORUM 0 505 343 26 50 BU NUMARADAN GÖRÜŞEBİLİR İSEK ÜRÜNÜ DE SİPARİŞ ETMEK İSTİYORUM

  1. kerimkul said on Şubat 23, 2020 Cevapla

   Merhabalar Özay Bey, 16 mm taş kürü talimatlarına göre uyguladığınızda düşer. Başarı oranı %95, evet elma suyu ile küre 6 gün kala hazırlık yapılıyor. Üst menüde mağaza bölümünden ingiliz tuzlarına ulaşabilirsiniz elimde çok fazla kalmadı. Yoğun bir talep var. Bı hafta yeni ürünleri ekleyeceğim inşallah.

 140. Ayşe said on Şubat 21, 2020 Cevapla

  Merhabalar 2 hafta önce ilk kürü uyguladım.Ben 6 yıl önce hamileyken öğrendim çok sayıda milimetrik taşlar vardı. 3 kez acillik oldum yumurta ve kızartma yediğimde oluyordu.Dr .ameliyat önerdi her seferinde.Bende bu kürü 4 sene önce araştırdım ama olumsuz bir durum olur mu diye uygulamaya korkuyordum.Kerim Beyin sayfasını okudukça ikna oldum. Espom tuzu tadının kötü olduğunu okumuştum kalın bi pipetle çok hızlı bi şekilde içtim ağzımda hiç bekletmedim. Zeytinyağlı karışımı da aynı şekilde içtim.Sabaha karşı 6 gibi taşların düştüğünü gördüm 30-40 adet en büyüğü nohut tanesi kadardı ,taşlar elma suyunun etkisiyle sanırım yumuşaktı birgün sonra sertleştiler. Kürden sonraki 3-4 gün çok rahatlamış hissettim safra kesem bomboş gibi oldu önceden çok dolu hissediyordum..kürden 1 hafta sonra tekrar dolmaya başladı sanki hazımsızlık gibi bi durum oldu özellikle akşamları.Kerim beyin dediği gibi karaciğerdeki taşların döküldüğünü düşünüyorum 2 . Kürü 10 gün sonra uygulayacağım inşallah 1 günlük bi yorgunluk oluyor ama yaptığıma değdi. Kerim Bey de sorduğum sorulara hemen yanıt verdi ona çok teşekkür ediyorum ?Sağolsun

  1. kerimkul said on Şubat 21, 2020 Cevapla

   Merhabalar Ayşe hanım, rica ederim ne demek istediğiniz zaman aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Kür sonrası vücuttaki elektrot dengesi ishal nedeniyle dengesi bozuluyor. Buda yorgun hissetmemize neden oluyor. Klasik ishal semptomları bir sonraki kürde bu durumu minimuma indirmek için 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı Toz şeker 1 çay kaşığı tuz ekleyip karıştırın. Bir nevi Ev yapımı serum, bu kısa sürede toparlanmanızı sağlayacaktır. Olumlu sonuç almanıza çok sevindim. Tekrar tekrar geçmiş olsun.

 141. Özlem said on Şubat 16, 2020 Cevapla

  Slm benim yüzümde egzama çıkıyor
  Ve yukarıda belirttiğiniz semptomların bazıları bende mevcut.
  Acaba bendede mi safra taşı var?
  Salı günü dr. gidicem tüm batın ultrason için
  Çok halsizim ve yuzüm çok kötü.

  1. kerimkul said on Şubat 16, 2020 Cevapla

   Geçmiş olsun Özlem Hanım, egzama bildiğimiz üzere deriyi kurutan ve kaşıntı yapan deri rahatsızlığıdır. Oluşumunda sebepleri farklıdır ama genelde kimyasal malzemler, karaciğerde toksinlerin fazla olması veya alerjik olabiliyor.
   Bu kürü uygulayan ve zamanla şikayetlerinin azaldığını veya tamamen kurtulduklarını belirten yorumlara şahit oldum. Andreas Moritz ‘in kitabında da etkisinden bahsediyor. Benim cildim kuru dolayısıyla kepek problemim oluyor. Saç kremime İngiliz Tuzu koyup karıştırıyorum ve haftada 3-4 kez maske yapıyorum. Nemlendirici kremimede veya İngiliz Tuzunu nemlendirip yüzüme peeling yapıyorum ve çok memnunum, birçok kadın makyaj temizleme kremlerine de ekleyip temizlklerini yapıyorlar. Bu konuda oldukça olumlu yorumlar var.

   Benim tavsiyem öncelikle kür ile Karaciğer temizliği yapılıp toksinlerden arındırılması, bir yandan da yukarıda belirttiğim gibi tariflerden birinin kullanılması olumlu sonuç verecektir.

 142. Esma Koçak said on Şubat 9, 2020 Cevapla

  Selamün aleyküm kerim bey sabahtan beri bu sayfadayim videolarinizi yorumları yani herbiseyi okudum izledim ben hamileliğimde öğrendim safra taslarimin olduğunu yani 2bucuk sene önce bende uygulamak isterim yalnız sipariş veremiyorum kredi kartım yok eczaneler satıyormudur bide çok korkuyorum ya kanala düşerse ya çok ağrı olursa diye

  1. kerimkul said on Şubat 9, 2020 Cevapla

   Ve Aleyküm Selam Esma Hanım, Çok geçmiş olsun. Bayanlarda ve özellikle hamilelik döneminde safra ve karaciğer taşı oluşumu çok fazladır. 2,5 sene önceki taşlarınız muhtemelen ebat olarak büyümüştür. Eğer taşlarınız 1 cm ve altındaysa zaten her an kanala ve safra ve pankreasın ortak kullandığı kanala düşme olasılığı vardır. Yağlı veya ağır yediğiniz bir yemekten sonra bu riski taşırsınız. Taşlarınız büyükse safra kesesi atakları veya iltihabik rahatsızlıklar yaşarsınız. Karaciğer içerisndeki taşlar tıkanıklığa neden olur ve vücudumuzun bazı bölgeleri yeterli hormon, vitamin vs ile beslenemez hastalıklar ortaya çıkar. Bu yüzden çaresine bir an önce bakmanız gerekiyor. Safra kesesini aldırmakta çözüm olmuyor. Yorum veya yazılardan okumuşsunuzdur. İnanın safra kesesini aldırıpta bu kürü uygulayan birçok kişi var. Çünkü karaciğerde taşların oluşumu safra kesesi alınsa bile devam ediyor.

   Tabi eczaneden alabilirsiniz. Yanlız alırken magnezyum sülfatın suda eridikten sonraki oranı %16 ve üzerinde olması lazım. Satın aldığınız yere bunu sormayı unutmayın. Birde ithal Çin malı olmadığına emin olun.

   1. Esma Koçak said on Şubat 10, 2020 Cevapla

    5 yıldız
    Çok teşekkür ediyorum kerim bey ilk ultrasonumda en büyüğü 7mm çapında birçok sayıda lümen tespit edilmiştir yazıyordu bu sene Kasım ayında cekildigim ultrasonda çapını yazmamışlar birçok sayıda diye belirtilmiş doktorum bana bu yeni oluşmamış küçüklüğümden bu yana olduğu söyledi benim ağrılarım bazen çok şiddetli oluyor bı kaç kere hastanelik olmuslugum var sirtimin kemikleri ve ön üst karın kemiklerim çok şiddetli ağrıyor..benim merak ettiğim hayvansal ürün yenmeyecek demişsiniz ben yumurtayı peyniri çok tüketiyorum kesinlikle yememek mi gerekir birde kürü iki gün yapıyoruz o günlerde demi tuketmemeliyiz başınızi da çok agrittim affedin

    1. kerimkul said on Şubat 10, 2020 Cevapla

     Rica ederim Esma Hanım ne demek, anlattığınıza göre muhtemelen yoğun safra çamuruda mevcut. Evet hayvansal gıdalar tüketmek safra taşı oluşumunu tetikler, ani kilo kayıpları, şok diyetlerde safra taşı oluşumuna neden olur. Özellikle yumurta çok hızlı etki eder. Yumurtayı azaltmak gerekir. Kür haftası hiç tüketmemek lazım, yani 6 günlük elma suyu küründede tüketmemeniz gerekiyor. Bu arada eğer ürün bulamazsanız Esenyurt Marmara Park tarafındayım. Birini gönderebilme imkanınız olursa eldende teslim edebilirim.

     1. Esma Koçak said on Şubat 11, 2020

      Kerim bey size iletişim bölümünden cevabım geldimi bilmiyorum ben eczanaya gittim ellerinde yokmuş sipariş verdik ordan 2gune gelir dediler benim sizden bı ricam var sizin 8sayfalik makaleyi okumak isterim şimdiden teşekkür ederim

     2. kerimkul said on Şubat 11, 2020

      Merhabalar Esma hanım, 8 sayfalık yazının .pdf versiyonu yok maalesef, youtube ‘da ki kür videosu detaylı kür tarifidir. Orandan da bakabilirsiniz

 143. Ebru said on Ocak 20, 2020 Cevapla

  Merhabalar safra kesemde 8mm tas görüldü. Ne yapmam gerekiyo amelyt olman lazim dedi olmak istemiyorum yardimci olurmusunuz.

  1. kerimkul said on Ocak 20, 2020 Cevapla

   Merhabalar Ebru Hanım, geçmiş olsun. 8 mm taş Epsom tuzu kürü uygulanarak düşürülebilir. Safra kesesi dokusunda bozulma yoksa Allah korusun kanser değilse kişisel olarak ameliyatla organın alınması taraftarı değilim. Makaleleri veya Youtube videosunu izleyerek fikir sahibi olabilir siniz. Bu makaleni ve safra kesesi taşı nasıl düşürülür makalesindeki yorumları okumanızı tavsiye ederim.

 144. Emre said on Ocak 17, 2020 Cevapla

  Merhabalar hocam safra kesemde 3×3 mm boyunda 2 tane polis varmış ultrasonda göründü karın agrısı aşırı olmamakla beraber sırt agrısı ve şişkinlik var oluyor basende gazla olmuyor suan benim ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler

  1. kerimkul said on Ocak 17, 2020 Cevapla

   Merhabalar Emre Bey, Polip durumu çok farklı bir rahatsızlık doktor kontrolünde olması gerekiyor. Kürün polipler üzerinde bir etkisi yok ama yağ poliplerinde düşük oranda başarı sağlayabiliyor. Sadece polip mi var mış safra kesenizde?

   1. Emre said on Ocak 17, 2020 Cevapla

    Evet hocam sadece 2 adet poliip polipmiş 6 ay sonra terar bakalım demişti ben başka doktorada gidicem çok kötü bir durum mu hocam bilginiz varmı ?

    1. kerimkul said on Ocak 17, 2020 Cevapla

     Evet büyümesi kontrol altında takip etmek lazım 3 mm tehlikeli olmasada 1 cm geçtiğinde riskler yükselmekte o yüzden safra kesenizi almak zorunda kalırlar.

 145. gurbet said on Ocak 15, 2020 Cevapla

  ıyı geceler hocam 6 ayın na gırecek olan bebegım var sute zarar verırmı bıde ben anlamadım kürü 6 gun üst üstemi kullanacagım

  1. kerimkul said on Ocak 15, 2020 Cevapla

   Merhabalar, hamile ve emziren kadınlar için tavsiyede bulunmak yasal olarak uygun değil. Ama burada emziren ve kürü uygulayanlar oldu yorumlarda sonuçlarını yazmışlardı. Her kürü 3 hafta ara ile uyguluyoruz.

  2. gurbet said on Ocak 15, 2020 Cevapla

   hocam birde ben çok su içiyorum sanki içtikden sonra dahakmtu bir ağrı oluyo bu kürü uygularsam susarım kesin çok su tuketıyom özellıkle bu agrılar olunca çay bıle icsem agrıyo antıbıyotık kullanıyorum arada dr. amelıyat yapıcaktı grip oldum yapmadı artk kurtukmak ıstıyorum ama bu kur böbreklerıme zarar verir dıye korkuyorum

   1. kerimkul said on Ocak 15, 2020 Cevapla

    Öncelikle arada antibiyotik kullanmanızı tavsiye etmem bağışıklık kazanırsanız br daha faydasını görmezsiniz. Diğer bir husus su içmeniz faydanızadır sfra salgısını seyreltir. Muhtemelen su içtiğinizde midenize baskı yaptığı için ağrıyordur. Ameliyat seçenekleriniz arasında olmamalı internetten safra kesesini aldıranların şikayetleri diye aratırsanız demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Herşeyden önce kilo alacaksınız. Kronik böbrek rahatsızlığınız, böbrek yetersizliğiniz yoksa böbreklere bir zararı yoktur.

    1. gurbet said on Ocak 15, 2020 Cevapla

     pekı hocam Allah razı olsun ben anladım sizi çok tsk ederım bende de su var yazdıgınız not kafamı epey karıstırdı saat ler falan sızınle tl nasıl irtibat kurabıliriz lütfen yardımcı olun.

     1. kerimkul said on Ocak 15, 2020

      Amin cümlemizden inşallah, iletişim formundan bilgilerinizi gönderirseniz yardımcı olabilirim. Kür detay için youtube da ki videoyuda izleyebilirsiniz

     2. gurbet said on Ocak 15, 2020

      hocam ınstagram adresınız varmı ordan numara paylasmak ısterım hem esımde de bende de var ıkımizde konusmak ısterız sızınle

     3. kerimkul said on Ocak 15, 2020

      Sitenin en altında “Sosyal Medyadan Takip Edin” kısmında Instagram logosuna tıklarsanız hesabımıza yönlendirecektir.

    2. Erhan said on Ocak 19, 2020 Cevapla

     Kerim bey merhaba erhan ingiliz tuzu aldık sizden daha öncede konuştuk doktorumuzla görüştük 23 ml taş düşmez kanalları tıkar dedi bizde kararsız kaldık kullanamadık yani ne yapmalıyız

     1. kerimkul said on Ocak 19, 2020

      Erhan bey doktor doğru söylüyor ama biz bu kürle birlikte (tek bir kür için) 6 günlük hazırlık yapıyoruz. Amacımız herhangi bir aksaklık yaşamadan taşları düşürmektir. Benim yazdıklarımı be söylediklerimi unutun bu ve özellikle diğer makalede ki yorumları okuyun. Kürü uygulayan kişilerin yorumlarıdır. Son karar sizin, safra kesesi taşının başka bir çözümü veya alternatif tedavisi yoktur. Ameliyat olmak durumundasınız. Kür ile ilgili detaylı makale yazdığımı ve video çektiğimi düşünüyorum. Hepsindede nasıl kanal tıkanmadan kür uygulanacağını anlattım. %100 tıkanmaz diye bir durum yok öyle bir durumda yapılması gerekeni de anlattım. Düşünün ve kararınızı verin. Son olarakta internetten lütfen şu cümleyi aratın. “Safra kesesini aldıranların şikayetleri”

 146. Önder said on Ocak 12, 2020 Cevapla

  5 yıldız
  Merhaba Kerim Bey. Magnezyum sülfat ile ingiliz tuzu farklı şeylermi ? İngiliz tuzu farklı ise, nereden teğmin edebiliriz. Teşekkürler.

  1. kerimkul said on Ocak 12, 2020 Cevapla

   Merhabalar Önder Bey, İkiside aynı üründür, Kimyadaki ismi Magnezyum Sülfat, uluslararası bilinen ismi Epsom Salts(Epsom Tuzları) Ülkemizde ise İngiliz Tuzu olarak biliniyor. Bu adresimizdeki ürünleri inceleyebilirsiniz. https://www.evyapimitatlar.com/magaza/

 147. Selma said on Ocak 6, 2020 Cevapla

  Merhaba Kerimkul Bey,

  6 kürü tamamladım çok sayıda taş ve çamur döktüm. 6.kürü de dün yaptım ve yine çamur ve küçük çökeltiler döktüm. Ağrılarım epey azaldı acaba bu kürü bir yada iki kez daha yapsam bir sakıncasi olur mu.

 148. Selma said on Ocak 6, 2020 Cevapla

  Kerimkul Bey

  6 kürü tamamladım çok sayıda taş ve çamur döktüm. 6.kürü de dün yaptım ve yine çamur ve küçük çökeltiler döktüm. Ağrılarım epey azaldı acaba bu kürü bir yada iki kez daha yapsam bir sakıncasi olur mu.

  1. kerimkul said on Ocak 6, 2020 Cevapla

   Selma hanım, tavsiyem taşlar 3-4 tane düşürene kadar kürü yapabilirsiniz. Çok fazla sayıda taşı olanlar genelde 8 kürde az taşı olanlar 4-6 kürde temizlik yapıyorlar. Bazı faktörler kür sayısını arttırabilir veya azaltabilir. Örneğin, sigara ve alkol kullanan birisi genelde 12 kürde tam temizlik sağlayabiliyor. Tamamen tamizlendikten sonra iş daha kolay oluyor. Artık senede 2-3 kür yaparak temizliğini sağlamış olur. Demek sizin safra dışında karaciğer taşlarınızda fazlaymış, kararlılığınız ve kürü devam ettirdiğiniz için sizi tebrik ediyorum Selma hanım.

   1. Nigar said on Ocak 7, 2020 Cevapla

    Kerim bey benim safra kesmemde 20mm tas ve taşlar var mıs doktor amaliyat dedi yardim edermisiniz

    1. kerimkul said on Ocak 7, 2020 Cevapla

     Merhabalar Nigar hanım, çok geçmiş olsun. Tavsiyemiz taş için safra kesesini aldırmamaktır. Safranın alınması taş şikayetlerini geçici olarak yok edicek bir süre sonra geri gelecektir. Tamamen ağrılarından kurtulan kişilerde var ama oranı %15 civarında, konuyla ilgili internetten safra kesesini aldıran kişilerin şikayetleri diye arattığınızda şahısların kendi ağzından yorumlarını görebilirsiniz. O yüzden safra taşlarını çok uzun yıllar %90-95 başarı oranına sahip bu ve destekleyici kürlerle eritmek ve en önemlisi düşürmektir. 2 cm için kürü uygulayabilirsiniz.

     1. Nigar said on Ocak 7, 2020

      Nasıl uygulamam gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz

     2. kerimkul said on Ocak 7, 2020

      Konu ile ilgili makale ve youtube sayfamızdaki görsel anlatımı izleyerek uygulayabilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=cSz9qqgcIn0

 149. agolbahar said on Aralık 29, 2019 Cevapla

  5 yıldız
  harika bir yazi olmus . bu kurle bobrekerimde agri basladi bu normalmi? bobreklerimi korumak icin ne yapabilirim?

 150. agolbahar said on Aralık 29, 2019 Cevapla

  5 yıldız
  harika bir yazi olmus, tek problemim benim bu ikurden sonra bobreklerimde agri basladi bu normalmi?bobregi nasilkoruyabiliriz bu islemden bobrek zarar goruyormu?

  1. kerimkul said on Aralık 29, 2019 Cevapla

   Çok teşekkür ederim sağolun, öncelikle geçmiş olsun. Kür sırasında epsom tuzu(magnezyum) sayesinde daha çok çalışacaktır. Bu yüzden böbrek yetersizliği ve ciddi böbrek sorunu olan kişilerin uygulaması tavsiye edilmiyor. Böbrek taşı olanlar uygulayabilirler.

 151. Fatma nur said on Aralık 14, 2019 Cevapla

  Kerim bey elma suyunu günde kaç bardak ve ne zaman içiyoruz. Tuzu satın aldım yemek yememe kısmınıda anladım ama kür esnasında su da mı içmiyoruz

  1. kerimkul said on Aralık 14, 2019 Cevapla

   sabahları aç karna, yemeklerden önce, yemeklerden 2 saat sonra porsiyonlara bölerek elma suyunu içebilirsiniz, Akşam 18:00’a kadar bitmeniz lazım. 6 gün böyle devam edecek. Kür sırasında epsom tuzunu içtikten 30 dk sonra, yağlı karışımı içtikten 2 saat sonra istediğiniz kadar su içebilirsiniz. size kürle birlikte detaylı yazı göndericem o yazıda kür hakkında hrşeyi detaylı olarak okuyabilirsiniz

   1. Fatma nur said on Aralık 19, 2019 Cevapla

    Kerim bey iyi geceler. Cuma günü kürümü uygulayacagım inşallah ancak bir sorun olacak kolon temzileyici solüsyon ile lavman arasında ki fark nedir neden solüsyon kullanıyoruz. Bir de iki adet mi alacağım. Birde kerim bey benim bebeğim geç uyuyor kagıtta yazılan herşeti bir saat ileri şekilde yapsam sıkıntı olurmu

 152. Semiha said on Aralık 6, 2019 Cevapla

  Kerim bey benim de safra kesemde 17 mm taş var, doktor kanalı tıkamış dedi o yüzden safra kesem şişmiş, duvarında kalınlaşma var dedi. 2 ay bekleyelim insin öyle ameliyat yaparız yoksa açık ameliyat olur dedi. Ben de siizin sitenizi görüp araştırdım. Ben de bu kürü kullanabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim

  1. kerimkul said on Aralık 6, 2019 Cevapla

   Semiha hanım çok geçmiş olsun. Ameliyat sakın olmayın 17 mm taş kür ile düşebilir. Taş düştükten sonra kalınlaşma zamanla düzelecektir.

 153. Merve said on Aralık 3, 2019 Cevapla

  Meraba ben safra kesesi ameliyati oldum bu kürü gormedim.iki ay oldu.kan tahlili yaptrdim amilaz ve bilirubin biraz yuksek cikti.ne yapmaliyim.safra olmadan da bu kur uygulanir mi

  1. kerimkul said on Aralık 3, 2019 Cevapla

   Geçmiş olsun Merve hanım, amilaz ve bilirubin yüksek çıkması normal zamanla düzelecektir. Evet kürü uygulayabilirsiniz ama ameliyat üzerinden 6 ay geçmesi lazım. Özellikle safrasını aldıran kişiler bu kürü uygulamalı. Karaciğerde biriken taşları temizlemelidir.

 154. Erhan said on Kasım 30, 2019 Cevapla

  Merhaba kerim bey bu karışımı annem için kullanmak ıstiyorum safra kesesi ndeki taşların en büyüğü 17 mm küçükleri de var çok az iltihabı var 5 sene önce ameliyat olacaktı ama olmadı ameliyat sırasında kalp spazmi geçirdi. Durumu şuan cok ıyi ama ameliyat olmak istemiyor bu karışımı akrabamızdan öğrendik oda sizinle iletişime geçip kullanmış sonucu baya ıyi olmuş taslarini düşürdü doktora gitti taşlarının bittigini söylediler annem de kullanabilir mi teşşekkür ediyorum

  1. kerimkul said on Kasım 30, 2019 Cevapla

   Merhabalar Erhan Bey, Çok geçmiş olsın. İlk işiniz Safra kesesinde ki iltihabın kurumasını beklemek olacak. Vücutta iltihap varken bu tür uygulamalar tavsiye edilmez. Çünkü vücuttaki antikorlar iltihap ile savaş halinde yani vücut o iltihabı kurutmak için var gücüyle savaşıyor. Bütün konsantrasyon o bölgede oluyor. Vücut bu durumdayken kür veya başka uygulama yapmak vücudun aynı anda iki durumla başetmeye çalışmasına neden olacak. Bir yandan iltihapla savaş bir yandan da taşların düşürülmeye çalışılması gibi. Buda vücudu oldukça yorar istenmeyen sorunlara neden olabilir.

   İngiliz tuzunun herhangi bir yan etkisi yok, tabii ki aşırı kullanılmadığı sürece, fazla alınırsa tansiyonun düşmesine neden olabilir. O yüzden yazdığım oranlara uymak gerekiyor. 17mm taş kür ile düşürmek için uygun bir büyüklüktedir. Birde kür günü ve ertesi gününe kadar kullanılan bir ilacınız varsa ilaç almaması lazım. Bu durumda doktorunuzla konuşmanız gerekebilir. Anneniz herhangi bir ilaç kullanıyor mu ve yaşınıda söylerseniz sevinirim.

   1. Erhan said on Aralık 1, 2019 Cevapla

    Yaşı 47 sadece astım ilacı kullanıyor oda sürekli kullandığı bi ilaç toz ama ıçine çekiyor sadece yardımcı olursaniz sevinirim kerim bey

    1. kerimkul said on Aralık 1, 2019 Cevapla

     Erhan Bey, kürü kullanabilir. Astım hastalarına da bu kür iyi gelmektedir. Özellikle alerjik astım için çok iyi geliyor ama 8 kürü tamamlamak gerekiyor.

     1. Erhan said on Aralık 1, 2019

      Tm kerim bey 8 kürlük alalım sizden bide kısaca kullanişini derseniz sevnirim .ayreten adresi burdan mı yazım göndermek için kürü

     2. kerimkul said on Aralık 1, 2019

      Erhan bey, kürle birlikte kürün detaylı anlatımını da gönderiyorum. Aklınıza takılan bir soru olursa ayrıca arayabilir, mesaj atabilir veya mail de gönderebilirsiniz. Kür paketini satın almak için üstteki mağaza bölümünden ürünlere gidiyorsunuz. Adres ödeme sırasında giriyorsunuz sisteme otomatik düşüyor. Ürünü hazırlayıp gönderiyorum.

     3. Erhan said on Aralık 1, 2019

      Kerim bey bilgileri burdan versem direk olurmu kapıda ödeme olacak şekilde Adıyaman çelikhan zafer mahellesi ev no 12 Erhan Kan 05525134201

     4. kerimkul said on Aralık 2, 2019

      Erhan bey maalesef kapıda ödeme anlaşmamız yok sadece kredi kartı ödeme seçeneğimiz mevcut

     5. Erhan said on Aralık 2, 2019

      Kerim bey kürü sipariş ettim kredi kartı ile ödeme yaptım ilk etapta 4 lü paket aldım bilginiz olsun son olarak kaç içinde gelir

     6. kerimkul said on Aralık 2, 2019

      Erhan Bey, kür paketini Yarın kargoya veririm. Sanırım sizin bölgeye 2-3 günde kargo ulaşıyor.

     7. Erhan said on Aralık 11, 2019

      Kerim bey merhaba safra kesesi taşında çok az iltihap var kuru aldım başlamadan önce bu iltihabi nasıl kuruturum..

     8. kerimkul said on Aralık 11, 2019

      Erhan Bey, test sonucunda mı iltihap gözüküyor yoksa ağrınız varda ondanmı iltihap olduğunu tahmin ediyorsunuz?

     9. Erhan said on Aralık 11, 2019

      Kerim bey 4 paket aldim 1 paket kaç hafta sürüyor paket bittiğinde aynı şekilde devam mı ediyoruz yoksa ara vermek gerekiyor mu bide her gün mu alacagiz bu kürü

     10. kerimkul said on Aralık 11, 2019

      Erhan Bey, 1 paket epsom tuzu 1 kür oluyor. 4 paket tuzunuz var 4 kürlük uygulama var. Her 1 kürü size gönderdiğim talimattaki gibi uyguluyorsunuz. yani 710 ml klorsuz suda 1 paket epsom tuzunu karıştırıp kürü yapıyorsunuz. kür bitince 3 hafta sonra 2nci kürü yapıyorsunuz

     11. Erhan said on Aralık 11, 2019

      Her kür arası 3 hafta bekleme süresi var peki arada yeme içme durumu nasıl olck

     12. kerimkul said on Aralık 11, 2019

      Kürü yapmanıza 6 gün kala elma suyuna başlıyorsunuz ve beslenmenize dikkat ediyorsunuz. diğer zamanlarda normal beslenebilirsiniz

   2. asiye ataş said on Aralık 6, 2019 Cevapla

    Kerim bey daha önce de yazmıştım cevap alamadım yada yazım size ulaşmadı.Safra kesemde 4 yıl önce 20 mm taş olduğu söylendi 9 ay kadar önce taşın 22mm olduğunu ve safra kesemde çamur olduğu ve acil ameliyat olmam gerektiği söylendi kan değerlerim düşük olduğu için ameliyat bir ay sonrasına ertelendi bu arada ben maydanoz limon kürü uyguladım ve bazı bitkisel kürler yaptım bir buçuk ay önce tekrar ultrason çektirdim çamur olmadığı taşın 18mm olduğu karaciğer yağlanmamında düzeldiği görüldü .Şimdi sorum şu 18 mm taş epsom tuzu ile düşürülmesinde sorun olurmuteşekkür ederim .

    1. kerimkul said on Aralık 6, 2019 Cevapla

     Merhabalar Asiye Hanım, tekrar geçmiş olsun. Mesajınızı 9 Kasım’da gönderildikten yaklaşık 1 saat sonra yanıtlamışım. Epsom tuzu ile taşı düşürebilirsiniz. Bitkisel kürler tek başına maalesef etkili olmamaktadır. Ayrıca taşı düşürme konusunda epsom tuzundan başka bir ürün yoktur. Bu kürde taşların düştüğünü görebiliyorsunuz.Ultrason sonuçlarının farklı çıkması çok normal, görüntüleme yönteminden kaynaklanıyor.

    2. Erhan said on Aralık 11, 2019 Cevapla

     Test sonucunda iltihap olduğunu öğrendik ama doktor çok az olduğunu söyledi

     1. kerimkul said on Aralık 11, 2019

      Muhtemelen Crp az yükselmiştir. Ondan öyle demiştir. Ciddi durum görseydi antibiyotik tedavisi uygulardı. Kürü uygulayabilirsiniz Erhan bey.

 155. ŞERAFETTİN BEYTEKİN said on Kasım 20, 2019 Cevapla

  Safra Kesemde en büyüğü 12 mm olan çok sayıda taş olduğu söylendi ki ultrason raporunda da bu şekilde yazıyordu. 2 defa kontrole gittim acilen ameliyat dediler. Bu arada tavsiye üzerini sitenizi inceledim ve denemeye karar verdim. Geçtiğimiz hafta sonu uyguladım ilk kürü. 6 gün boyunca elma suyu ve gönderdiğiniz şekilde Epsom tuzunu kullandım. İçimi beni fazla rahatsız etmedi. Yağlı karışımı içene kadar bağırsaklar tamamen boşaldı. Yağlı karışımdan sonra taşların dökümü ise sabaha karşı oldu. Çok miktarda irili ufaklı taş döktüm gerçekten hayret içinde kaldım. Ağrım zaten yoktu, sadece mide şişkinliğim vardı. O kadar taş dökmeme rağmen mide şişkinliğim hala devam ediyor. Gerçi daha 3. gündeyim belki zamanla geçecek yada boşalan taşların yerini yenileri aldı. 4 kür satın almıştım hepsini uygulamayı düşünüyorum. O taşların döküldüğünü gördüm ya, uyguladığıma deydi doğrusu.

  1. kerimkul said on Kasım 20, 2019 Cevapla

   Merhabalar Şerafettin Bey, tekrar tekrar geçmiş olsun. Güzel sonuçlar alındığında çok mutlu oluyorum. 2 nci kür için Elma suyu içimine küre 6 gün kalan başlarsınız aynı adımları uygularsınız. Mide şişkinliği hemen geçmeyebiliyor. Dediğiniz gibi karaciğer içindeki kanallarda bulunan taşlar safra kesesine düşüyor hatta bu durum bazen hafif ağrılı olabiliyor. Ama bu olumlu bir durum. Safra içerisindeki sıvı koyu kıvamda olduğunda(çamur) özellikle yağlı yemekleri sindiremiyoruz ve vücut parçalayamıyor. Buda şişkinliğe neden oluyor. Ama bir süre sonra geçiyor. 2 veya 3 kür olsun sonuçlar çok daha iyi olacaktır. Son kürünüze bakarsanız dökülen taş oranına göre devam edersiniz. Benim tavsiyem en az 6-8 kür arası, çünkü karaciğer ve safra taş ve toksik atıklardan temizlendiğinde rahatsızlıklarınız varsa ya tamamen iyileşiyor yada semptomları çok azalıyor. Tekrar geçmiş olsun.

 156. ömer said on Kasım 18, 2019 Cevapla

  tavuk taşlığı kurutulmuş zarı. gün de bir çay kaşığını yoğurt veya iyebildiğiniz gıdayla iyin. düşürmeye gerek kalmadan eritip yok eder. internetten de araştırın

  1. kerimkul said on Kasım 18, 2019 Cevapla

   Merhabalar Ömer Bey, tavuk taşlığı kurutulmuş zarı bildiğim kadarıyla böbrek taşında daha etkili, safra taşlarının içeriği bünye ve beslenmeye göre farklı şekillerde bulunduğu için böbrek taşındaki kadar etkili olmuyor. Araştırılmaya değer bir konu, bilgi bilgidir. Bende araştırıcam. Teşekkür ederim.

 157. Tolga KAYA said on Kasım 14, 2019 Cevapla

  Basta Kerim bey ve bu kürü merak edenler icin sonuc yazimi yaziyorum.

  Sonuc: Dun aksam basladigim Kür bu sabah bitti, 20-30 arasi irili ufakli parcalarin cikisini gordum. Suan iyim sadece Kerim beyin de bahsettigi uzere hafif bir sizim var o kadar.

  Deneyimim:
  1- Tuzun tadi getcekten berbat 🙂 ama saglik odakli dusuldugunde dayanilmaz degil.

  2- Metabolizmam cok hizli calisiyor sanirim. Her porsiyon icimi sonrasi 5 dakika araliklarla 4-5 defa tuvalete gitmek zorunda kaldim. Bu durum normal mi bilmiyorum ama benim oyle oldu. Bu esnada tas dokumu yasamadim. Yagli karisimi ictikten sonra tuvalet ihtiyacim olmadi. Sabah 06 ya kadar uyudum. 06 porsiyonundan sonra Tas dokumu basladi ve 08 e kadar surdu.

  Umarim diger yapacagimiz kurlerle ameliyat olmaktan kurtuluruz. Siftahi yaptik artik onumuzde ki maclara bakacagiz. Bizlere bu yontemi gosteren, isik tutan ve sordugumuz her soruya aninda yanit vererek degerli zamaninj bize ayiran Kerim beye huzurlarinizda tesekkur eder, saygi ve sevgilerimi sunarim.

  1. kerimkul said on Kasım 14, 2019 Cevapla

   Rica ederim Tolga Bey ne demek, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana, Taş düşürmeye başladığınıza çok sevindim. Bir iki gün su tüketiminizi sıklaştırın ki batında ki taşları vücut daha çabuk dışarı atsın. Dediğiniz gibi diğer kürleri de yapın, taş görmeseniz bile 6 küre tamamlamaya çalışın. Karaciğerde ki toksinlerin tamamına yakınını atmış olacaksınız. Hafif ağrınız birkaç gün sürebilir normal bir durumdur. Sizi endişelendirmesin.

  2. Mustafa Orun said on Kasım 20, 2019 Cevapla

   Merhaba kerim bey kürünüzü dün aldım bugün elma suyu içmeye başladım 6 gün sonra nasip se başlayacağım küre bir sorum olacak ultrasonda en büyüğü 18 mm lik bi taş görüntülendi bu taşı düşürebilecemiyim safra zarı safra duvarı gayet normal yalnızca 18 mm lik ni taşım var ekstra önerileriniz varmıdır şimdiden teşekkür ederim…

   1. kerimkul said on Kasım 20, 2019 Cevapla

    Merhabalar Mustafa Bey, çok geçmiş olsun. Elma suyunu akşam 18:00 ‘a kadar porsiyonlara bölerek içeceksiniz. Sabah kalktığınızda yarım bardak yemeklerden önce, yemeklerden 2 saat herhangi bir zaman diliminde içebilirsiniz. Erkisi azalmasın diye hemen peşine su içmeyin. Beslenmeniz sebze ağırlıklı olsun ve sofradan tam doymadan kalkın. Bunların etkisi kür sırasında çok etkisi oluyor. Taş büyüklüğünüz düşürmek için uygundur. İlk kürde düşmese bile 2 nci kürde düşecektir. Zaten 1 tane değil fazlasıyla taş düşüreceksiniz. Kür sırasında aklınıza takılan bir şey olursa muhakkak sorun, muhakkak geri dönüş yaparım. Tekrardan geçmiş olsun.

  3. Tolga KAYA said on Temmuz 31, 2020 Cevapla

   Kerim bey merhaba. Covid vs derken 2. kürü anca yarın uygulayabileceğim. Bizlere umut ışığı verdiğiniz için tekrardan teşekkür etmek için yazımak istedim.

   1. kerimkul said on Ağustos 4, 2020 Cevapla

    Merhabalar Tolga Bey, yaptınızmı kürünüzü

    1. Tolga KAYA said on Ağustos 4, 2020 Cevapla

     Yaptim Kerim bey 2.kurum de 2 gun once bitti. Fakat 1. Ve 2. Kurumun arasinda maalesef 9 ay gibi buyuk bi rakam olustu. Onumuzde ki hafta 4 lu paket siparis edip insallah 3 haftalik periyotlarla 4 kur daha bitirmeyi planliyorum. Bu kurde minik minik 9-10 adet ve bolca camur atimi gozlemledim. Bu sure zarfinda hic ultrason cektirmedim. 4 kur daha yapip ondan sonra ultrason planliyorum. Tekrardan Allah razi olsun, sayenizde ben ve cevrem safra kesesi hakkinda cok buyuk ilerlemeler kat ettik. Elinize, emeginize, ilginize saglik…

 158. Asiye said on Ekim 27, 2019 Cevapla

  Merhaba Kerim bey,
  Bende bugun bu kuru uygulayacagim. 6 gundur yememe icmeme dikkat ediyorum. Yalniz kur ile ilgili sorum su: oncesinde belli bir sure aclik gerekiyor mu?
  6 saat onvesinden yeme ve icmeyi birakmak mi gerekiyor?

  Tesekkurler
  Asiye

  1. kerimkul said on Ekim 27, 2019 Cevapla

   Merhabalar Asiye hanım, evet en az 6 saat açlık olması şart, ben genelde saat 8 gibi hafif kahvaltı yapıyorum. bir daha yemek yemiyorum. sadece biraz meyve suyu içiyorum. Açlığımı bastırsın diye bisküvi yiyorum. Yulaflı olmayacak, 6 saat kala hiç katı yemiyorum. 2 saat kala sıvıyıda kesiyorum. Bu şekilde uygulamanız gerekiyor. Yoksa can sıkıcı bir mide bulantısı yapıyor. Kür sırasında bağırsak ve tüm batının boş olması lazım,

   1. Abdullah said on Ekim 27, 2019 Cevapla

    KErim bey benim yazımı yayınlamadınız.Acaba bir sakınca mı var=?

    1. kerimkul said on Ekim 27, 2019 Cevapla

     Ne yazısı Abdullah bey?

     1. Abdullah said on Ekim 28, 2019

      Merhabalar Kerim bey.Geçen yazdığım yayınlanmadı sitenizde tekrar yazayım o zaman.
      Yumurta yediğim zaman gelen sancı sebebi ile doktora gittim.Safranda sıkıntı var dedi.Kan Tahlilleri temiz çıktı ama ultrasonda en büyüğü 4 mm olan birkaç polip çıktı.Sizin bu kürünüz benim işime yarar mı acaba? Ayrıca Polip sürekli artan bir vaka lütfen bunun hakkında bir araştırma ve kür yayınlamanızı rica ediyorum.Kolay gelsin.

     2. kerimkul said on Ekim 28, 2019

      Merhabalar Abdullah bey, safra rahatsızlıklarında yumurtanın etkisi küçümsenmeyecek derecede etkilidir. Poliplere çoğunlukla iyi huylu olurlar. Kolestrol polipleri zararsızdır ama 10 mm geçtiklerinde risk sınıfına girerler. O yüzden doktorlar safranın alınmasını tavsiye ederler. Buda ileride olabilecek bir risk için doğru teşhistir. Tabi doğrusunu tahlil ve görüntülenme sonuçlarınıza göre doktorunuz söyleyecektir. Nadirde olsa yağ veya kolestrol poliplerini bu kürün erittiğini iddia eden kişiler var ama ben şahit olmadım. Doğruluğu hakkında inanın en ufak bir fikrim yok.
      Söylediklerine göre Epsom tuzu kürü uygulaması düzenli yapılınca karaciğer sağlıklı ve düzenli çalışmaya başlıyor. Karaciğer sağlıklı çalışınca da karaciğer deki be safradaki yağ veya kolestrol poliplerini erimesine neden oluyormuş. Safra kanallarında polip yoksa kür uygulanabiliyor. Eğer safra kanalında polip varsa taşın geçmesi sırasında tıkama söz konusu olabilir.

   2. Asiye Yaliz said on Kasım 1, 2019 Cevapla

    Kerim bey merhaba,
    Oncelikle tessekkurler bizi bu kurle tanistirdiginiz icin. Bende kurumu 2 gun once tamamladim ve inanilmaz sekilde tas doktum. Bende inanamadim bu kadar tasin benden ciktigina. Zaten safra tasimin oldugunu biliyordum. Yalniz benim hazimsizlik sorunum vardi sanki kurden sonra bu sorunum daha da fazlalasti. Boyle bir etki bu kurde soz konusu olabilir mi acaba?

    Tesekkurler

    1. kerimkul said on Kasım 1, 2019 Cevapla

     Çok geçmiş olsun Asiye hanım, söylediğim gibi ultrasonda 1-2 tane gözüken taşlar kür yapınca bir sürü çıkıyor. Safra taşları organik olduğu için yani yağ, kolesterol vs. Ultrasonda MR da tam sertleşmeden gözükmüyorlar. O taşların bazısı da karaciğerden çıkıyor. Şimdi safranızda ki taşlar döküldü ama birkaç gün içinde karaciğer içindeki taşlar safraya dökülmeye başlayacaktır. O yüzden 3 hafta sonra 2 nci kürü ihmal etmeyin.
     Hazımsızlık ve sindirim problemleri için en iyi alternatif tedavi Epsom tuzudur. Özellikle kabız olanlar ve karın şişkinliği yaşayanlar bu duruma özel kürü uygularlar. Siz kürden sonra batın temizliği yaptınız mı acaba? Yapmadıysanız taşların bir kısmı hala sindirim sisteminizde olabilir. O da yapıyor olabilir.

 159. Sevilay said on Ekim 27, 2019 Cevapla

  Kerim bey dün itibari ile 3.kürü uyguladık bu defa taş çok gelmedi ama ufak tefek yine taşlar döküldü normal bir insana göre çoktur ama biz o kadar çok döktük ki bu normal diyebiliriz fakat çok fazla çamur döküldü hamur gibi sarımsı bir çamur geldi sağ omuz tarafında ağrı hissediyor ama ben şöyle yorumladım ciddî bir temizlik yapıldı ve kanallar açıldı bu ağrı normaldir bir kaç güne geçecektir ara ara girip yeni yorumlara bakıyorum bu kür bağımlılık yaptı kimler faydalanıyor görmek istiyorum bir kaç güne kadar kendim için 2. Kürü yapacağım vallahi heyecanlanıyorum bakalım bu defa neler çıkacak Sevgiler mutlu günler

  1. kerimkul said on Ekim 27, 2019 Cevapla

   Sevilay hanım maşallah kısa sürede tüm temizlik bitecek gibi gözüküyor. Halsizlikten dolayı ağrılar yaşıyor olabilir. dediğiniz gibi birkaç güne geçecektir. En çokta sevindiğim konu annenizin karaciğerinin temiz çıkması, çok mutlu oldum. Tabii ki sizde yapabilirsiniz. Bu kür zaten detoks faydalarından biri karaciğer ve safrayı temizlemesi,

 160. Sedef said on Ekim 27, 2019 Cevapla

  Safra kesemde ve safra kanalın da da taş var kanalda ki taşlara da etkisi varmı bu kurun acaba

  1. kerimkul said on Ekim 27, 2019 Cevapla

   Evet Sedef hanım karaciğer, safra ve kanallarda ki taşlara etkisi var. Taşları düşürüyor.

 161. Filiz ipek said on Ekim 26, 2019 Cevapla

  Kerim bey kürü uygulayacağım . Sekiz sayfalık bilgi gönderiyorum demişsiniz. Satın almamız gerekiyor anladığım kadarıyla. Bununla ilgili bilgi verir misiniz?

  1. kerimkul said on Ekim 26, 2019 Cevapla

   Merhabalar Filiz hanım, Bu küre uygun Epsom tuzunu satıyorum yanında detaylı kür yazılarını gönderiyorum. Küre uygun Epsom tuzu mevcutsa 8 sayfalık detaylı kür bilgilendirmesinin PDF versiyonunu gönderebilirim.

 162. Aysun said on Ekim 24, 2019 Cevapla

  Kerem bey iyigünler ben 3 kere şiddetli ağrı şikayetleri ile acile gittim safra kesemde 2cm den 3tane taş göründü ameliyat dediler karaciğer enzimlerim de yükselmiş bir haftadan beri maydonoz limon kürü uyguluyorum ağrılarım azaldı şimdi benim sorum 2cm lik taşlar büyükmü zeytinyağlı kürü uygulamak için uygunsa epsom ingiliz tuzunu en güvenilir nereden tedarik edebilirim Allah razı olsun sizden

  1. kerimkul said on Ekim 24, 2019 Cevapla

   Aysun Hanım çok geçmiş olsun, safra taşınız büyük ama sorun değil anlattığım talimatları uygularsanız hiç sorun yaşamadan taşları dökebilirsiniz. Gözüken taş 3 tane ama bir sürü dökeceksiniz. Çünkü taşlaşmış olanlar gözüküyor organik olanlar ultrasonda gözükmez. Yüksek ihtimal karaciğerinizde taş veya taşlar safra yolunu tıkadı ağrınız o yüzden oluyor. Karaciğer en büyük organımız ve diğer organlara nazaran daha çok sinir bulunuyor o yüzden ağrıları hissediyorsunuz. Çok ağrınız olursa Hint yağı veya Beyaz sirkeyi ılıtın ve bir bez batırın karaciğerinizin üzerine koyun. Birçok insan bu tekniğin ağrıları azalttığını söylüyor. Sitemizden kür alabilirsiniz. Detaylı anlatımla birlikte gönderiyorum. Eğer kür yapacaksanız, siparişiniz ulaşana kadar Günde 1 litre elma suyu içmeniz lazım, Elma suyunun içindeki malik asit safra taşlarını yumuşatır ve kolay dökülmesini sağlar. Yemeklerden hemen önce veya yemeklerden 1-2 sonra içebilirsiniz. Uyanır uyanmazda içebilirsiniz, akşam 18:00’dan sonra içmeyin gün boyuna yayabilirsiniz. Sabahları 6 gün boyunca hafif kahvaltı yapın, işlenmiş gıdalardan uzak durun. amacımız yeterli safra suyu elde etmek, aklınıza takılan bir soru olursa her zaman sorabilirsiniz.

 163. berkay said on Ekim 24, 2019 Cevapla

  benim taşlar 1mmden küçük ne yapmalıyım

  1. kerimkul said on Ekim 24, 2019 Cevapla

   Merhabalar Berkay bey, geçmiş olsun. Muhtemelen kolestrol parçacıklarıdır. Küçük oldukları için safradan kolaylıkla safra yoluna düşebilir. Safrada görünen sertleşmiş taşlar görünebilir ama organik olan yeşil ve sarı taşlar ultrasonda gözükmez eminim daha fazla büyük taşlar vardır. Kürü uygulamanızı tavsiye ederim.

 164. mesut said on Ekim 22, 2019 Cevapla

  annem 60 yaşında şeker ve tansiyon hastası 1,5 yıl önce inme geçirdi sağ tarafından 6 ay önce aşırı kusma karın ağrısı ile acile getirdik ve safrada çamur veya küçük kum taneleri var dediler serum tedavisi ile kumları döktüğü söylendi 1 hafta hastanede kaldı sarılık oldu ve kaşıntı sıtma geçirdi. şu an yine mide ağrısı ağız kokusu iştahsızlık gibi belirtiler var bu kürü uygulasak bir zararı olur mu

  1. kerimkul said on Ekim 22, 2019 Cevapla

   Çok çok geçmiş olsun Mesut bey, Safra kesesinde kum değilde muhtemelen milimetrik kolestrol parçacıkları vardır.Çamur taştan daha riskli oluyor safra yollarını tıkıyor. Koyulan teşhis safra kesesinde olanlar, karaciğer içerisindeki taşlar görüntüleme yöntemleriyle tespit edilemiyor. Çok yüksek ihtimal karaciğerinde de taş var. Safra yolları tıkandığında da sarılık olabiliyor, Sizden öğrenmek istediğim bir kaç şey var. Anneniz reçeteli ilaç kullanıyor mu (Tansiyon,şeker,kolesterol,kan sulandırıcı veya başka ilaçlar), geçirmiş olduğu inmeden sonra bir hasar oluştu mu?

 165. kerem said on Ekim 17, 2019 Cevapla

  kerim bey selamlar. kürü satın alacağım. sanırım siz ek bilgilendirme de yollayacaksınız kür ile birlikte.

  benim merak ettim olay zeyintağı saf zeytinyağı mı yoksa içinde pamuk yağı koyulan zeytinyağı mı? biliyorsunuz marketlerden aldığımız zeytinyağları saf değil.

  saf olan zeytinyağının tadı acı oluyor.

  1. kerimkul said on Ekim 17, 2019 Cevapla

   Evet Kerem bey, 8 sayfalık detaylı bir yazı gönderiyorum. O yazı kür hakkında kafanızdaki soru işaretlerini kaldıracak ve adım adım uygulamanıza yardımcı olacak, Organik zeytinyağı varsa daha iyi ama yoksa marketlerde ki zeytinyağını kullanabilirsiniz. Amacımız zeytinyağını içtikten vücuda yağ girdiğini saniyeler içinde vücut safraya bildiriyor. Mideye indiği anda safra kesesinde biriken sıvıyı boşaltıyor. Organ büzülürken içerisindeki taş çamur hepsini boşaltıyor.

 166. Murat said on Ekim 17, 2019 Cevapla

  Kerim bey, size nasıl dua ediyorum anlatamam. Pazartesi günü bu kürü uygulamak için 2 gün izin aldım ve yaptım. telefonda anlattığım gibi ben uzun süredir ağrı çekiyorum. ameliyat olmaya korkuyordum, safra kesemin alınmasınıda istemiyordum. sizin yazıyı okudum ama doğrusu internette dolaşan birçok tedavi gibi öften püften şey sandım. güvenmedim. sorularımı üşenmeden cevapladınız,kendimi ikna ettim ve kürü uyguladım. ilkide uygulamışım, ultrasonda 1 tane 12mm taş yazıyordu ama o kadar çok taş döktüm ki anlatamam, o sağ üst tarafımdaki ağrı gitti yok oldu şu an o kadar rahatımki, size çok çok teşekkür ederim,

  1. kerimkul said on Ekim 17, 2019 Cevapla

   Sizede çok geçmiş olsun Murat bey, sonuç almanıza çok sevindim. Düşüncenizde haklısınız, İngiliz Tuzu kürü ilgili o kadar çok kür yayınlamışlar ki, bazıları sağlığı tehdit edecek durumda, mesela bir tanesi 1 su bardağına 2 yemek kaşığı İngiliz tuzu koyun için diyor. Bu oran çok çok fazla ve magnezyum zehirlenmesine neden olur. Bunun gibi bir sürü kür,burada Andreas Moritz kürünü birebir aynısını anlattım çok daha detaylısını sanada gönderdiğim kür paketinde yazılı olarak hazırladım. Sende olduğu gibi bütün soruları tek tek yanıtlamaya çalışıyorum. tekrar geçmiş olsun

 167. Tolga KAYA said on Ekim 17, 2019 Cevapla

  Efendim merhabalar. Tum yazilarinizi az once okudum. Ultrason sonucumun ozetini yazmak istiyorum.

  “Safra kesesi boyutu artmistir.(92x39mm)
  Duvar kalinligi artmistir(4.3mm)
  Kese lumeninde 12mm ve 8mm capinda 2 adet tas izlenmistir. Koledok normal genisliktdir”

  Usutmeye bagli dusundugum 4 gun hisal sonrasi 4.gunde siddetli bir karin agrisi ile farkettik durumu. Su an iltihabi kurutmak icin antibiyotik kullaniyorum (cipro 500mg). Kür icin ne tavsiye edersiniz. Yorumunuzu bekliyorum.

  1. kerimkul said on Ekim 17, 2019 Cevapla

   Çok geçmiş olsun Tolga Bey, Safra kesesi iltihabı oldukça can sıkıcı insanın hayat kalitesini bir anda düşüren bir durum. Öncelikle ilaçlarınızı kullanın iltihabı kurutun, doktor iltihabın kuruduğunu onayladığında kürü rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Safra taşları yumuşak yapıda ve organik olduğu için ultrasonda hepsi gözükmez. Kürü yaptığınızda düşen taşları görünce bana hak vereceksiniz. Ayrıca 2 tane taş safra iltihabına neden olmaz eminim daha fazladır. Kür uygulaması oldukça basit, küre başlamadan önce 6 gün boyunca hayvansal protein tüketmiyorsunuz, ağır yemekler yemiyorsunuz ve günde 1 litre elma suyu içiyorsunuz. 6ncı günde burada yazdıklarımı uygularsanız taşlarınız dökülecektir. Elma suyu içmenizin sebebi içerisindeki malik asit safra taşlarını yumuşatıyor böylelikle daha çok taş döküyorsunuz.

   1. Tolga KAYA said on Ekim 17, 2019 Cevapla

    Hizli Cevap icin cok tesekkurler Kerim bey. Meslegim geregi 2 sene de bir periyodik muayene yaptiriyorum. Temmuz ayinda yaptirdigim ultrason ve kan tahlillerinde hic bi sey cikmamisti sadece kolestrol biraz yuksektir. Doktorum hisal esnasinda asiri guc kaybindan da olusmus olabilecegini belirtmisti.

    Tavsiyeniz gibi suan iltihabin kurumasini bekliyorum. Eve yigdigim alternatif tedavi yontemlerinden Gilaburu nektari ve çin turbundan once sizin kuru denemeyi dusunuyorum. Bu konu hakkinda ne dersiniz merak ediyorum acikcasi.

    Son olarak affiniza siginiyorum cok uzattim ama safralar makat yolundan hisal seklinde mi cikiyor acaba. Gorebiliyormuyuz. Ayrica iltihap gecmesini beklersen ve bundan sonra ki hayatta karacigerimi koruma maksatli diyet onerirseniz cok sevinirim. Neler yesem daha iyi. Sorumun sebebi bu ameliyati sayet olursam aktif meslegim tehlikeye girecek ve pasif goreve cekilecegim

    1. kerimkul said on Ekim 17, 2019 Cevapla

     Rica ederim Tolga bey, safra taşının oluşma nedenlerinden en önemlisi beslenmedir. Hayvansal protein az tüketeceksiniz, çok fazla yumurta yemeyeceksiniz,ani kilo kayıplarından kaçınmanız gerekiyor. Sebze ağırlıklı beslenme en sağlıklı beslenme, Gilaburu bildiğim kadarıyla böbrek taşı ve kumuna iyi geliyor. Safra taşına pek etkisi yoktur. Bitki çaylarından İğde ve kırkkilit otu çayı safra taşını eritir ama çok uzun sürer. 2 hafta içip 1 hafta dinlenerek tüketiyorsunuz 3-4 ay sürüyor. Safra taşlarının erime şansıda %30 oranında İngiliz tuzu ilk kürden itibaren taşları büyük abdestle döküyorsunuz. Öncesinde aç olduğunuz için ve bağırsaklar temiz olacağı için sadece taş, safra çamuru çıkıyor ve suyun üzerinde kalıyorlar. Yani düşürdüğünüz taşları görüyorsunuz. Safra taşlarını tamamen temizleseniz bile bu kürü her sene yapmanızı tavsiye ederim. kandaki ve karaciğerdeki toksik maddeleri ve bağırsakta kalmış ve şişkinliğe neden olan çürümüş besinleri atarak, yaşam kalitesinizi yükseltmiş ve sağlıklı oluyorsunuz.

     1. Tolga KAYA said on Ekim 17, 2019

      Allah razi olsun insallah diger arkadaslar gibi bana da faydasi dokunur. Merakla bekliyorum o gunu. İyi geceler diliyorum.

     2. kerimkul said on Ekim 17, 2019

      Amin cümlemizden inşallah, sizede iyi geceler.

     3. Tolga KAYA said on Ekim 28, 2019

      Kerim bey tekrardan merhaba. Yaptigim diyet ve antibiyotik tedavisi sonrasinda simdi hastaneden ultrason sonucunu aldim. En buyuk tas 11 mm ye dusmus. Cihazlarin toleransindan bilemiyorim ama 1mm erittik galiba 🙂 safra kesesi iltihabi bitmis. Duvar kalinliklari normale donmus. Sadece tas sayisi artmis biraz(4-5 adet) gorundu.

      2 gundur elma suyu iciyordum zaten simdi sitenizden siparisi veriyorum. Gelene kadar 6.gune ulasirim sanirim.

     4. kerimkul said on Ekim 28, 2019

      Tolga bey, değerlerinizin normale döndüğüne çok sevindim. O taş muhtemelen bir başka taştır. Taş sayısı daha fazla olabilir. Ultrason organik nesneleri görüntüleyemiyor. Sadece sertleşmiş olan taşları gösterebiliyor. Elma suyunu içmeye devam edin. Sabah kalkınca, yemeklerden önce ve yemekten 2 saat sonra içebilirsiniz. Akşam 6 dan sonra içmeyin. Hayvansal gıda et, süt, yumurta yemeyin. Yumurta safra taşı oluşumuna en yatkın gıdadır. Sebze ile beslenmeye çalışın. Bu haftayı bu şekilde geçirirseniz kür gününe çok iyi hazırlanmış olursunuz.

     5. Tolga KAYA said on Ekim 28, 2019

      1 haftadir sadece sebze ile yasiyorum Kerim bey. Girdik bir yola hakkini vererek yapalim. Sitenizden hangi tuzu alayin peki. 2 kurluk ve paketler halinde olab resimli tuz var.

     6. kerimkul said on Ekim 28, 2019

      2 kür olan paketi sporcular ve detoks olarak kullanmak isteyenler için hazırladım. Sizin yaklaşık 6 kür olacak. İsterseniz 4lü paketi alın, 2li pakette alabilirsiniz daha ihtiyaç olduğunda yine 2li paketi alabilirsiniz.

     7. Tolga KAYA said on Ekim 28, 2019

      Tamamdir Kerim bey. Adresim olmadigi icin kargo subesinden teslim alacagim. İlginiz icin cok tesekkur ederim. Kur sonunda bilgilendirme yaparim.

     8. kerimkul said on Ekim 28, 2019

      Yetiştirdim kargoya 🙂 bugün 29 Ekim arefesi diye sanırım yarım gün çalışıyorlar. Aklınıza takılan her şeyi sorabilirsiniz. Tekrar geçmiş olsun

     9. Tolga KAYA said on Ekim 30, 2019

      Kerim bey tekrardan merhaba. Siparişi az önce teslim aldım. Bilgi notunu çok güzel hazırlamışsınız hiç bir soru işareti kalmadı kürü uygulamak için. Uygun zamanı bekliyorum. Sadece tek bir husus beni endişelendiriyor. Safra kesemde ki taşın ne cins olduğunu bilmediğimden (ilk ultrasonda taş, son ultrasonda multipl taşlar görüldü yazıyor veya belki polip? bu husus kafamı karıştırdı) ve boyutu 11-12mm olmasından dolayı kanalda tıkanma sebebi verme ihtimali beni endişelendiriyor. Hatta tıkanma sonrası sarılık vb. sıkıntıların olması hakkında aydınlatırmısınız beni. Sadece bu konuda endişem var. Değerli yorumunuzu bekliyorum.

     10. kerimkul said on Ekim 30, 2019

      Merhabalar Tolga bey, 6 günlük elma suyu içildiği takdirde taşların tıkama riski minimuma düşüyor. Taşların yumuşamasına ve daha çok dökülmesine yardımcı oluyor. Yağlı karışım ve greyfurt suyu da taşları kolayca düşürmesine etki ediyor. O konuda bir endişeniz olmasın. Taşlarınıza hiç bir müdahele edilmezse safra kanalına düşme riski daha yüksek, Mesela safra kanalına taş düşen ve tıkanan kişilerde bana ulaşıp kür uyguluyorlar. Allah korusun en kötü senaryoyu düşünelim, olduda safra kanalı tıkandı. o zaman bir bardak suya 1 çorba kaşığı epsom tuzunu koyun ve için, yağlı karışımı için sağ tarafınıza başınız yüksekte kalacak şekilde yatın, taş on iki parmak bağırsağına düşecektir. 11-12mm bu kür için boyuttur. Kaç tane taş olması önemli değil. Polip durumu ise eğer 10mm büyükse doktorlar Allah korusun kanser riskinin fazla olduğunu düşünerek organı alıyorlar. doğru olanda budur. Ama bazı yağ, kolestrol poliplerini zamanla bu kür küçültebiliyor. Ama her bünyede aynı etkiyi vermiyor. Eğer ki vücutta fazla polip varsa bağırsakta,safrada vs. taşları düşürürsünüz ama poliplerin kaybolma durumu garanti değildir.

     11. Tolga KAYA said on Ekim 30, 2019

      Anladım Kerim bey. Bilgi için çok teşekkürler. Bir sonra ki mesajım kür sonunda olacak bundan sonra. Vira Bismillah :))

     12. kerimkul said on Ekim 30, 2019

      Rica ederim ne demek :))

 168. Sevilay said on Ekim 17, 2019 Cevapla

  Muhteşem bir yazı olmuş Kerim bey çok teşekkürler yalnız oy vereyim yazıya derken yanlışlıkla 1 verdim ve düzeltemiyorum üzgünüm 🙁

  1. kerimkul said on Ekim 17, 2019 Cevapla

   Çok teşekkür ederim Sevilay Hanım. Hiç önemli değil, yanlış hatırlamıyorsam 1 gün sonra oyunuzu düzeltebiliyorsunuz 🙂

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

Recipe Rating
*
*