TEREYAĞI ODA ISISINA NASIL GETİRİLİR?

Tereyağının oda ısısına getirillmesi

TEREYAĞI ODA ISISINA NASIL GETİRİLİR?

Tereyağı oda ısısına nasıl getirilir? Malzemelerin oda sıcaklığında olması tarifin sonucunu ciddi anlamda etkilemektedir. Bu konuda ayrı bir makalem var aşağıdaki linke tıklayarak ayrıca okumanızı tavsiye ederim. Yerli yabancı birçok tarifte özellikle yumurta, tereyağı, süt gibi malzemelerin muhakkak (Oda sıcaklığında) uyarısına dikkat etmişizdir. Bu malzemelerin oda sıcaklığına getirilmesi zaman alacağı için çoğumuzun görmezden geldiği bir ayrıntıdır. İtiraf etmeliyim ki bazen bir tarifi yaparken bu kuralı görmezden gelebiliyorum. Ama özenerek yaptığım bir tarifse kesinlikle bütün uyarıları dikkate alırım. Sizlerde, özellikle ilk defa deneyeceğiniz bir tarif varsa sizde dikkat edin.

Oda ısısına getirilmiş bir tereyağının kıvamı nasıl olmalıdır? Bunun için tabii ki derece kullanmayacağız. Hepimizin evleri farklı ısılarda, hatta aynı evin içindeki farklı odalar bile farklı ısılarda oluyor. Yazın genelde sorun olmaz ama kışın oda ısısı dediğimiz kıvam nasıl olmalıdır?

Bu konuda göz terazimizi geliştirmemiz gerekir. Oda ısısındaki tereyağı kesinlikle erimiş veya erimeye yüz tutmuş bir kıvam değildir. Kıvamı esnek olmalıdır. Hatta parmağımızı bastırdığımızda tereyağına batmalı ve şeklini korumalıdır. Tereyağı oda ısısına nasıl getirilir?

Esnek kıvamdaki tereyağı diğer malzemelerle tamamen karışır ve kıvamını alır. Biraz abartı olacak ama oda ısısında hazırladığımız basit sahanda yumurtanın bile tadı ayrı oluyor. Yağda eşit derecede pişiyor. Malzemeler soğuksa yağın içinde çözünen ilk yer daha fazla pişiyor ve görsel olarak çokta iştah açıcı bir sonuç olmuyor.

Oda ısısındaki tereyağı esnek olmalı

Tereyağını Buzdolabından Çıkardıysanız

  • Tereyağını buzdolabından çıkardıysanız, kullanmadan önce 25-30 dakika bekletin oda sıcaklığında olacaktır. Yaz aylarında bu süre daha kısa olacaktır.
  • Eğer vaktiniz yoksa tereyağını küçük parçalara ayırıp küp küp yapın ve bu şekilde bekletin. Size 15 dakika kazandıracaktır.
  • O kadar da vaktiniz yoksa devreye hemen mikrodalga fırını koyabiliriz. Mikrodalganızın gücünü 300W olacak şekilde ayarlayın ve 5-10 saniye kadar çalıştırın. Yani içeride çeyrek tur atması yeterli olacaktır. Daha uzun süre kalırsa tereyağı eriyebilir.
  • En çok tercih ettiğim yöntem, kullanacağım tereyağını içine alacak bir cam kaseye sıcak su koyun ve sıcak suyu 1 dakika kadar bekletin. Cam kase ısındığında suyu boşaltın ve hemen tereyağının üzerine kapatın. Cam kasenin ısısı, kısa sürede tereyağını oda ısısına getirecektir. Uygun büyüklükte bardakta kullanabilirsiniz.
  • Unutmadan söyleyeyim tereyağı buzdolabından çıktıysa bu yöntemler kısa sürede etkili olur. Buzluktan çıkarırsanız süre daha uzun olacaktır.

Tereyağını Dondurucudan Çıkardıysanız

Tereyağı oda ısısına geldiğinde, parmağınızı batırdığınızda şeklini alır ve bozulmaz.

  • Tereyağını dondurucudan çıkardıysanız kaya gibi sert olacaktır. En az 1 saat beklememiz gerekiyor. Böyle bir durumda en kolay yol mikrodalga kullanmak olacaktır. İlk önce 300 W güçle deneyin, düşük gelirde kademeli yükseltebilirsiniz. Çokta yüksek olmasın.
  • Diğer bir yöntem, tereyağını kilitli buzdolabı poşetine koyun. Bir tencereye ılık koyun ve içerisinde biraz bekletin. Ilık su soğudukça ısıtmayı unutmayın
  • Tereyağını rendeleyin. Rendeyle küçük parçalara bölünen tereyağı kısa bir sürede oda ısısına gelecektir.
  • Küplere böldüğünüz tereyağını benmari usulü oda ısısına getirebilirsiniz ama esnekliğini kaybedeceği için uygun değildir.

YUMURTAYI ODA SICAKLIĞINA GETİRMEK

Yumurtayı oda sıcaklığına getirmek tereyağından daha kolaydır. 5 dakika boyunca bir kasenin içinde ılık suda bekletirseniz kısa sürede oda ısısına gelir.

Tereyağında olduğu gibi cam kase veya bardağı sıcak suyla ısıtıp, suyu boşaltın, yumurtanın üzerini kapatın ve bekleyin. Yumurtalar büyüklüğüne göre kısa sürede oda ısısına gelecektir.

Eğer kullanacağınız yumurta sayısı fazlaysa tek tek uğraşmak ayrı bir zaman alır. Böyle bir durumda, yumurtaların hepsini çelik bir kaba kırın. Çelik karıştırma kabını ılık suyun içine koyun. Cam kase kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Çelik kap, cam kaseden daha çabuk ısınır ama sudan çıkardıktan sonra ısı tutmayacağı için çıkardıktan sonra ısınmaya devam etmez. Isı kontrolü bizde olur.

Yumurtaları parmağımızla karıştıralım ve ısısını kontrol edelim. Zaten 1-2 dakika içerisinde oda ısısına gelecektir. Eğer sarısını ve beyazını ayrı ayrı kullanacaksınız suya koymadan önce ayırın ve 2 çelik kasede oda ısısına getiriniz.

Please wait...

No comments yet, be the first to leave one!

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*