TEREYAĞI ODA ISISINA NASIL GETİRİLİR?

tereyagi

Paylaşmak için :


TEREYAĞI ODA ISISINA NASIL GETİRİLİR?

Tereyağı oda ısısına nasıl getirilir? MALZEMELERİN ODA SICAKLIĞINDA OLMASI makalesini hazırlarken pratik yollarını en alta birkaç notla anlatmayı düşünüyordum ama şunu da yazayım bunu da ekleyim derken tam bir makalelik yazı haline geldi. Artık bu pratik yolları anlatmak farz oldu. Pasta, kek yaparken malzemelerin oda ısısında olmasının sonuca nasıl etki ettiğini anlatmıştık. Ama bir hayatımızda bir gerçek var. Gün içerisinde zamanla yarışıyoruz ve çoğu zaman beklemek bizim için büyük bir zaman kaybı. Hele ev hanımıysanız o kadar işiniz içerisinde mutfakta bir şeyler hazırlamak gerçekten zor. Bu yüzden sıkça pratik bilgilere başvuruyoruz.

Hepimizin evinde derece yok, o zaman “tereyağının oda ısısına geldiğini nasıl anlayacağım” diye düşünebilirsiniz. Fazla bekletirseniz de bu sefer daha sıcak olacak ve yine sonucu etkileyecek. Bu yüzden fikir sahibi olmanız için bir fotoğraf ekliyorum. Zamanla göz terazisi ile çok daha kolay yapabileceksiniz. Oda ısına gelen tereyağı esnek olur ve parmağınızla bastırdığınızda parmağınız tereyağına batar ve şeklini korur.

Oda ısısındaki tereyağının kıvamı

Tereyağını buzdolabından çıkardıysanız

  • Tereyağını buzdolabından çıkardıysanız ve aceleniz yoksa 25-30 dakika bekletin oda sıcaklığında olacaktır. Yaz aylarında bu süre kısalacaktır. Mevsimsel sıcaklıkları dikkate almak gerekeiyor.
  • Aceleniz varsa tereyağını küçük parçalara ayırın bu şekilde bekletin. 15 dakika içerisinde oda sıcaklığına gelecektir.
  • Mikrodalga fırını kullanabilirsiniz. Mikrodalganın gücünü düşürün. 300W yeterli olacaktır. 5-10 saniye çalıştırın. Mikrodalganın içerisindeki tabak her çeyrek turu attığında kontrol edin. Uzun süre bırakırsanız tereyağı eriyecektir.
  • En sık kullandığım yöntem. Tereyağının miktarına göre kase veya bardağa sıcak su koyuyorum ve 1 dakika bekletiyorum. Suyu boşaltıp bardak veya kaseyi tereyağının üzerine kapatıyorum. Çok kısa sürede oda sıcaklığına geliyor.

Tereyağını dondurucudan çıkardıysanız

  • Tereyağını dondurucudan çıkardıysanız kaya gibi sert olacaktır. 1 saat kadar bekleyemiyorsanız mikrodalga kullanın. Yukarıda anlattığım tekniğin aynısını uygulayabilirsiniz. Mikrodalganın modeline göre gücünü yükseltmeniz gerekebilir.
  • Diğer bir ipucu ise kilitli buzdolabı poşetine koyarak ılık bir suyun içerisinde bekletebilirsiniz. Tereyağı dondurulmuş olduğu için ılık suyu 1-2 kez değiştirebilirsiniz.
  • En basit teknik ise donmuş tereyağını rendeleyin, küçük parçalara bölünen tereyağı hemen yumuşayacaktır.
  • Bir diğer teknik ise benmari usulü ; küplere böldüğünüz tereyağını cam kaba yerleştirin ve sıcak su olan başka bir kabın üzerine koyun. Buharında yumuşatın, çok kısa sürede oda ısısına ulaşacaktır. Tereyağı oda ısısına nasıl getirilir?
Tereyağı ve Yumurtayı en basit bu teknikle oda sıcaklığına getirebilirsiniz

YUMURTAYI ODA SICAKLIĞINA GETİRMEK

Yumurtayı oda sıcaklığına getirmek tereyağından daha kolaydır. Yumurtaları 5 dakika boyunca ılık suda bekletirseniz oda ısısına gelecektir. Bir başka diğer ipucu ise yine yukarıda anlattığım teknik, bardak veya kaseye sıcak su koyun 1 dakika bekletin ve sonra bardağı yumurtanın üzerine kapatın. Aynı şekilde çok kısa bir sürede oda ısısına ulaşacaktır. Ilık suda bekletirken süreyi yumrutaların adetleri ve büyükleri etkiliyor bunu aklımızdan çıkarmayalım. 5 dakika dedim ama bu süre uzayabilir de kısalabilir de,

Bu belirsizlik bazen soğuk yumurtalar kadar kötü sonuç verebilir. Eğer yumurtaların tamamını kullanacaksak hepsini paslanmaz çelik kaseye kırın. Çelik karıştırma kabını ılık suyun içine koyun. Çelik kap camdan daha çabuk ısınır ve çıkardıktan sonra cam kase kadar ısı tutmaz. Bu nedenle kase kaptan alındıktan sonra ısınmaya devam etmez. Kontrol elimizde olur. Yumurtaları parmağımızla karıştıralım ve ısısını kontrol edelim. Zaten 1-2 dakika içerisinde oda ısısına gelecektir. Eğer sarısını ve beyazını ayrı ayrı kullanacaksınız suya koymadan önce ayırın ve 2 çelik kasede oda ısısına getiriniz.

YUMURTAYI ODA SICAKLIĞINA GETİRMEK
Please wait...

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapın !

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*