DEGLAZING TEKNİĞİ NEDİR?

deglazing

DEGLAZING TEKNİĞİ NEDİR?

Deglazing tekniği nedir; yemeklerinize büyük tatlar getiren çok basit bir tekniktir. Özellikle eski yemek tarifleri kitaplarında sıkça bu yöntemden bahsedilir ve uygulanır. Yemek konusunda unvan kazanmış ünlü şefler birçok tarifinin sırrı bu yöntemden geçiyor.

Deglazingi bir örnekle anlatayım, diyelim ki soğan karamelize ediyorsunuz. Soğanları karamelize ettiniz, malzemeyi kullandınız veya saklama kabında sakladınız. Sonra ne yaparız? Tencereyi yıkarız ya da makineye atarız. İşte bu profesyonellikte büyük bir hata, profesyoneller Et, sebze, soğan vs. sotelerken tencereye yapışan karamelleşmiş parçalarını bir sonra ki yemekte kullanmak üzere saklıyorlar. Deglazing yapılan yemeğe de oldukça lezzet kazandırıyor.

Yöntem çok basit, yapmanız gereken sotelemeniz bittikten sonra sotelediğiniz malzemeyi başka kaba yada tencereye alın kalıntıların üzerine su dökün kaynatın ve çözdürün. Özellikle et ve sebze parçalarını sotelerken tencereye yapışan karamelleşmiş parçalar lezzetin özü olacaktır. Kısacası bu parçalara lezzet topları diyebilirsiniz.

En basit teknik bu ama siz daha da lezzet katmak isterseniz tavuk suyu, et suyu veya sirke ile çözündürerek çok daha lezzetli soslar elde edebilirsiniz. Gerçekten de internette bu teknikle ilgili araştırma yaptığımda birçok ünlü yemek blogerları bu teknikten sıkça bahsediyor ve tariflerinde kullanıyorlar.

Tencereye veya tavaya eklediğiniz su kaynamaya başlayınca tahta kaşıkla tencere dibine yapışan malzemeleri eritip ortalama 2 dakika kadar da karıştırmışlar.

Ortaya çıkan bu sosu bir sonra ki yemek pişirmede kullanmışlar. Evet mantıklı düşündüğümüzde oldukça güzel bir teknik ve bu kadar basit bir yöntem neden aklıma gelmedi ki diye düşünmedim de değil.

Eğer bu teknik sizinde aklınıza yattıysa deneyin ve tecrübelerinizi bizimle paylaşın. Yorumlarınızı bekliyorum.

 

Muhteşem bir şekilde soğan karamelize etmek istiyorsanız tıklayın.

Please wait...

No comments yet, be the first to leave one!

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*