Mucizevi Meyve Balkabağı

Bunlarıda İncele

Bal kabağı, sonbahar ve kış mevsimlerinin vazgeçilmez meyvelerinden biridir. Özellikle Avrupa ve Amerika’da, mevsiminde yoğun bir şekilde tüketilir. Bu değerli meyve, yanlış bir algının aksine, sebze değil, gerçek bir meyvedir. Çünkü biyolojik olarak çekirdeği olan her besin meyve kategorisine girer. Bal kabağı da bu tanıma uyan, çekirdeği olan bir meyvedir.

Bal Kabağının Faydaları

Bal kabağı, sağlık açısından sayısız faydaya sahiptir. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Göz Sağlığı: A vitamini açısından zengin olan bal kabağı, göz sağlığı için oldukça faydalıdır.
 2. Antioksidan Özellikler: Yüksek oranda alfa ve beta karoten içerir. Bu karotenoidler, antioksidan özellikleri sayesinde vücudun savunma sistemine büyük derecede destek olur.
 3. Sindirim ve Bağırsak Sağlığı: Lifli yapısı hem kalp hem de özellikle bağırsak sağlığı ve sindirim için önemlidir. Yarım fincan bal kabağında yaklaşık 3-5 gram lif bulunur ki bu oran, kolesterolün düşmesine ve bağırsak hareketliliğinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 4. C Vitamini: C vitamininden zengindir ve özellikle sigara kullananların tüketmesi önerilir. Beyaz kan hücrelerinin üretimini uyararak vücut savunmasına destek olur.
 5. Cilt Sağlığı: Karotenoid içeriği sayesinde cildin ışıldamasını sağlar ve daha canlı görünmesine katkıda bulunur.
 6. Omega 3: Vücudumuz için önemli olan Omega 3, bal kabağında da bulunur.
 7. Kemik Sağlığı: İçerisindeki kalsiyum, magnezyum, manganez, demir, bakır, ve fosfor ile kemik dokularındaki hasarın iyileştirilmesine ve kemik gelişimine destek olur.
 8. Potasyum: Damarları genişletir, tansiyonu düşürür ve hücre ile dokulardaki sıvı dengesini düzenler.
 9. Vitamin ve Mineral Kaynağı: B1, B3, B6, pantotenik asit gibi birçok vitamin; folik asit, fosfor, demir gibi minerali yapısında bulunduran bal kabağı, bağışıklık sistemini güçlendirir, metabolizmayı hızlandırır ve sağlıklı bir cilde sahip olunmasına yardımcı olur.

Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Vitamin ve faydalı mineral kaybını önlemek için, bal kabağını tüketmeden önce kabuğunu soyup doğrayın.
 • İşlenmiş şeker yerine bal veya pekmez kullanarak tatlısını yapın. Bal ve pekmezi, pişirme işleminden sonra ilave edin.
 • Pişirirken, harlı ateşte pişirmekten kaçının ve uzun süreli ısıya maruz bırakmayın. Fırında veya buharda kısa sürede pişirmek en iyisidir.

Bal kabağı, lezzeti ve sağlık üzerine olan olumlu etkileri ile kış aylarında sofralarımızda mutlaka yer alması gereken bir meyvedir. Çeşitli tariflerle, özellikle soğuk kış günlerinde vücut enerjisini artırmak ve hastalıklardan korunmak için bal kabağını diyetinize ekleyebilirsiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

En Son Paylaşılanlar

- Advertisement -spot_img

Bunun Gibi Daha Fazla Tarif

- Advertisement -spot_img