MUCİZEVİ MEYVE BAL KABAĞI

Balkabağı

MUCİZEVİ MEYVE BAL KABAĞI

Bal kabağının faydaları nelerdir? Özellikle Avrupa ve Amerika’da mevsimin de oldukça yaygın tüketilen bir meyvedir. Yanlış okumadınız, evet Bal kabağı aslında bir meyvedir. Aynı Kabak, bal kabağı, patlıcan, bezelye, domates, salatalık hatta fasulye’de olduğu gibi, biyolojik olarak çekirdeği olan besinler meyve kategorisindedir. Soğan, Patates, Ispanak, Marul gibi besinler sebze sınıfına girerler.

Amerika başta olmak üzere birçok ülkede Kasım ve Aralık aylarında yani bal kabağının mevsiminde bu meyveden maksimum seviyede faydalanırlar. Özellikle çorbası çok tüketilir,  Çok iyi bir nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, beta karoten, A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri, aminoasitler, alkoloidler ve demir kaynağı olan bal kabağının sağlığa pek çok faydası bulunuyor. Özellikle soğuk kış günlerinde sofralara çeşitli tariflerle bal kabağını getirerek vücudun enerjisini artırmak ve hastalıklardan korunmak mümkün. Çorbanın yanı sıra tatlısı, kek, püre, cheesecake, muffin, cupcake ve reçelide yapılıyor. Tatlısını yaparken işlenmiş şeker yerine bal veya pekmez kullanırsanız etkisini ve faydalarını arttırabilirsiniz.

Kış aylarında vücut direnci azalır hastalıklara açık bir hale gelir. Cildin rengi soluklaşır, daha fazla kurur ve parıltısını kaybeder. Yanı sıra çabuk yorulma, uyku hali, bezginlik belirtileri de varsa artık Bal Kabağını sofranıza çeşitli tariflerle eklemenin vakti gelmiştir.

Ev yapımı kremalı bal kabağı çorbası için tıklayınız.

Faydaları

  • İçerisindeki A vitamini sayesinde göz sağlığı için oldukça faydalıdır.
  • Yüksek oranda alfa ve beta karoten içerir. Bu karatenodiler antioksidan özellikleri nedeniyle savunma sisteminin sağlamlığına büyük derecede yardımcı olur.
  • Lifli yapısı sayesinde hem kalp özellikle de bağırsak sağlığı ve sindirim için önem taşır.
  • Yarım  fincan bal kabağında yaklaşık 3-5 gram lif vardır. bu oran oldukça iyidir ve tüketilmesi halinde kolesterolün düşmesine, bağırsak hareketliliğinin düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca tok tutar.
  • C vitamininden zengindir. Özellikle sigara kullananlar tüketmelidir. Beyaz kan hücrelerinin üretimini uyararak vücut savunmasına destek olur. 1 porsiyon bal kabağında günlük C vitamini ihtiyacının %35 ni karşılar.
  • Yine içerisinde ki karotenid sayesinde cildinizin ışıldamasını sağlar daha canlı gözükür.
  • Vücudumuz için önemli olan Omega 3 bal kabağında da bulunur.
  • İçerisinde ki  kalsiyum, magnezyum, manganez, demir,  bakır, ve fosfor ile kemik dokularındaki hasarın iyileştirilmesine, kemik gelişimine destek olur.
  • Potasyum sayesinde damarları genişletir ve tansiyonu düşürür. Hücre ve dokularda ki sıvı dengesini düzenler.
  • B1, B3, B6, Pantotenik asit gibi birçok vitamini; folik asit, fosfor, demir gibi minerali yapısında bulunduran bal kabağına bu kış beslenmenizde mutlaka yer açın. İçeriğindeki vitamin-minerallerle hem bağışıklık sisteminizi güçlendirin, hem metabolizmanızı hızlandırın hem de sağlıklı bir cilde sahip olun.

TÜKETİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Vitamin ve faydalı mineral kaybını önlemek için kabuğunu tüketeceğiniz zaman soyu ve doğrayın. Besin değerlerinin kaybını önlemiş olursunuz.

Yukarıda da bahsettiğim üzere tatlısını yaparken işlenmiş şeker kullanmakta sakının yerine bal veya pekmez kullanabilirsiniz.

Bal ve pekmezi pişirdikten sonra ilave edin.

Pişirirken harlı ateşte pişirmeyin ve uzun süreli ısıya maruz bırakmayın. Fırında veya buharda kısa sürede pişirin.

Please wait...
Categories: Sağlık

No comments yet, be the first to leave one!

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*