KREMALI BAL KABAĞI ÇORBASI

Please wait...
Hazırlanma zamanı
15 dk
Pişirme süresi
85 dk
Zorluk Derecesi
orta
Servis
8 porsiyon
Öğün
Akşam Yemeği
Ekleyen
Yayın Tarihi
5 ad.
Tane karabiber
115 gr.
Taze krema
1 diş
Sarımsak
1 çay kaşığı
Kekik
1 su brdg
Soğan
1 tatlı kaşığı
Maydanoz
4 su brdg
Balkabağı püresi
1 tutam
Tuz
6 su brdg
Tavuk suyu
KREMALI BAL KABAĞI ÇORBASI

Paylaşmak için :


KREMALI BAL KABAĞI ÇORBASI

Kremalı Bal Kabağı Çorbası ; Tam bir şifa kaynağı olan bu kış çorbası oldukça da lezzetlidir. A, C, B1, B3, B6, Pantotenik asit, Potasyum yönünden zengindir.

Soğuk algınlığında destektir. Bağışıklığı kuvvetlendirir. Sindirimi düzenler ve uzun süre tokluk hissi verir. Sigara kullananların günlük C vitamini ihtiyacı kullanmayanlara göre 3 katı fazladır. Ayrıca Bal kabağı çorbası bağışıklığınızı güçlendirip, iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

Ayrıca çocuklarınızın bağışıklı sistemini korur direncini arttırır. Okulda soğuk algınlığı ve diğer hastalıklara yakalanma riskini azaltacaktır.

Bal kabağı çorbasını kış aylarında tüketmek oldukça faydalıdır. Yapımı zahmetli gibi gözükse de aslında kolaydır. Hem sofranıza ayrı lezzetler katmış olacaksınız hemde ailenizin bağışıklık sistemini güçlendireceksiniz.

Bal kabağı Türk Mutfağında genelde tatlı olarak kullanılır. Pasta ve ev yemeklerinde kullanan kullanan sayısı azdır. Kış ayının mucizevi meyvesinin Kabağın umarım yakın zamanda hakkettiği yeri bulur.

Ama son birkaç yıla baktığımızda yavaş yavaş farklı alanlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Balkabaklı Cheesecake, Turta, Sağlıklı içeceklerde kullanılabilmektedir. Doğal şekeri olduğu için ekstradan şeker kullanılmamaktadır. Şeker kullanmak icab ettiğinde işlenmiş şeker yerine bal ile tatlandırabilirsiniz. Türk mutfağında yeri olan Balkabağı tatlısında da size tavsiyem şeker yerine bal kullanmanızdır. Böylelikle daha sağlıklı besinlerle beslenmiş olacaksınız.

Krema yerine sütte kullanabilirsiniz.

Bal kabağı meyvesi hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.

  1. Orta boy bir tencereye tuz, bal kabağı püresi, soğan, sarımsak ve tane karabiberleri koyun,  kaynama noktasına getirin ve ısıyı düşürün. 30 dk. daha kısık ateşte pişirin.
  2. Mutfak robotu veya blender ile azar azar püre haline getirin.
  3. Tekrar tencereye alın kaynatın, yin kısık ateşte 30 dk kadar pişirin.Kremayı karıştırın çorbanız hazır.Kaselerde sunum yaparken maydanoz ile süsleyebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapın !

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, ilgili yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini yansıtmaz. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorumu, bildirimde bulunmadan veya açıklama yapmadan silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar *

*
*