SOĞAN NASIL KARAMELİZE EDİLİR?

Please wait...
Preparation time
10 mins
Cooking time
30 mins
Difficulty
kolay
Serves
6 people
Meal course
Akşam Yemeği
Posted by
Posted on
SOĞAN NASIL KARAMELİZE EDİLİR?

SOĞAN NASIL KARAMELİZE EDİLİR?

Soğan nasıl karamelize edilir; karamelize soğan et yemekleri başta olmak üzere birçok yemeğe zenginlik katar. Bu tarifte sizlere karamelize soğan yapmanın basit tekniğini anlatmaya çalışacağım. 

HANGİ YEMEKLERDE KULLANILIR 

Soğan yavaş yavaş pişerken içerisinde ki doğal şeker karamelleşir ve lezzetini ortaya çıkarır. Çorbadan ete kadar hemen hemen bütün yemeklerin tadına ekstra katkıda bulunur. 

Doğru yapılmış Karamelize soğan tatlı, yumuşak ve koyu kahverengidir. 

KARAMELİZE İÇİN UYGUN SOĞAN 

Tek ihtiyacınız olan yağ, soğan ve biraz zaman. Her çeşit soğanı karamelize edebilirsiniz ama bazı çeşitlerin içeriğindeki şeker oranına bağlı olarak daha hızlı karamelize olur. 

En uygun soğan standart sarı soğandır. Diğer beyaz, kırmızı ve tatlı soğanlardan daha fazla şekere sahiptir. 

Seçtiğiniz soğan türünden daha önemli olan soğanı nasıl hazırladığınızdır. 

 • Soğanları eşit şekilde pişmeleri ve karamelleştirmek için tüm dilimlerin aynı şekil ve kalınlıklarda dilimleyin. 
 • Soğanlar pişirme esnasında suyu buharlaştıkça hacimlerinin 2/3’ünü kaybedecekler, bu yüzden ihtiyaç duyduğunuzdan biraz daha fazla soğan dilimleyin. 
 • Soğanları iyi takip edin ve sık sık karıştırın. Pişirmenin sonuna yaklaştıkça yanmayı önlemek için her dakika karıştırmanız gerekebilir. 

Daha lezzetli yapmanın sırları 

Aşağıdaki malzemeleri kullanarak lezzetini katlayabilirsiniz.

 • Taze veya kuru otlar 
 • Balzamik sirke 
 • Birkaç yemek kaşığı dana et suyu 

Karamelize soğanı nerelerde kullanabilirim 

 • Patates püresi, fırınlanmış veya kavrulmuş patates 
 • Biftek, kümes hayvanları veya sosis 
 • Sahanda yumurta veya omlet 
 • Sote edilmiş sebzeler 

NOT

 • Karamelize soğan yapmak zaman aldığı için uğraşmak istemezseniz ekstradan fazla yapabilirsiniz. Buzdolabında 3-4 gün muhafaza edebilirsiniz. Daha uzun süreli saklamak isterseniz dondurucuda 3 aya kadar saklayabilirsiniz.
 • Pişirmeye başladıktan 10 dakika sonra üzerine biraz tuz serpebilirsiniz hatta karamelizasyon işlemine yardımcı olmak için biraz şeker ekleyebilirsiniz. Her soğan için 1 çay kaşığı yağ ekleyebilirsiniz ama tercih meselesi 5 soğan için 1 çay kaşığı yağ kullananda var. Birde soğanları pişirirken kurumasını engellemek için tavaya biraz su ekleyebilirsiniz.
 • Soğanlar tavaya yapışmaya başlar başlamaz hemen müdahale etmeyin bırakın biraz kahvrengileşsin ama yanmadan önce muhakkak karıştırın.
 • İşin püf noktası kahverengi olana kadar soğanlara müdahale etmemek, eğer çok sık karıştırırsanız rengini alamaz. Eğer soğanlar yanmaya meyilli ise 30 dakika pişirirsem soğanlar kömür olur derseniz demek ki ocağın altı fazla açık hemen kısın ve biraz daha yağ ekleyin öyle devam edin.
 1. Soğanın sap ve kök kısmını kesin, ortadan ikiye bölün, Soyup soğanları resimdeki gibi dilimleyin. Soğanlar tavada iç içe olmaması için büyük bir tava kullanın. Yağı orta ateşte kızdırın ve soğanı ekleyin
 2. Soğanları pişirin ara sıra karıştırarak her 5 dakikada bir karıştırın. Soğanlar kahverengileşmeye başladığında ısıyı azaltın. 20-30 dakika pişirmeye devam edin. Soğan altın renginde olana kadar 2-5 dakikada bir karıştırın. Gerekirse yağ ekleyin.
 3. Soğanlar istediğimiz renklere ulaştığında pişirmeyi bırakın ve ocaktan alın. Arzu ederseniz lezzetini arttırmak için tuz, karabiber ve şeker serpin.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*