EV YAPIMI TAZE KREMA – CREME FRAÎCHE

Please wait...
Preparation time
5 mins
Cooking time
1440 mins
Difficulty
kolay
Serves
1 people
Meal course
Pasta & Kek
Posted by
Posted on
EV YAPIMI TAZE KREMA – CREME FRAÎCHE

EV YAPIMI TAZE KREMA – CREME FRAÎCHE

Ev yapımı taze krema – Creme Fraiche; “Krem Freş” diye telaffuz edilir. Özellikle Fransız mutfağında yaygındır. Süt kremasından tek farkı içinde enzim ve probiyotik bakterilerin bulunmasıdır. Yoğun kıvamı, kadifemsi bir dokusu hafif ekşi tadı vardır.

Süt kremasından daha lezzetli ve çok iyi kıvam verir.

Ülkemizde satılmayan krema çeşitlerinden biridir. Özellikle yabancı tariflerde çok sık kullanılır. Girdiği her tarife oldukça lezzet katar. Marketlerden satın aldığımız Kremadan çok daha iyidir.

Çoğu Aşçının gizli formülüdür.

Çoğu aşçının yemeklerinin lezzetini arttıran gizli bir formüle sahiptir. Crème fraîche bu formüllerden biridir.  Kullanıldığı yerlerde oldukça fazladır. Ekmeğin üzerine reçelle birlikte sürüp yiyebileceğiniz gibi, kremanın girdiği tüm çorba, makarna sosları, sos, ızgara sebzeler, tart, tatlı, somon füme, kızarmış biftek her tarifte kullanabilirsiniz.

Yağ oranı yüksek olduğu için sıcakta ve ısıtılınca kesilmez

Crème fraîche yağ oranı yüksek olduğu için süt kreması gibi sıcakta ve ısıtılınca kesilmiyor. Sizlerle iki tarif paylaşacağım ilk tarif Heavy Cream yani Yoğun krema ile yapılıyor diğeri ise marketlerden satın alabileceğimiz Krema,

Ev yapımı Heavy Cream – Yoğun Krema tarifi için tıklayınız.

Ev yapımı Sour Cream – Ekşi Krema tarifi için tıklayınız.

MALZEMELER

 • 2 su bardağı Yoğun Krema(Heavy Cream)
 • 1/4 su bardağı buttermilk veye ekşi krema(Sour Cream)

TALİMATLAR

Steril kapaklı bir kavanoza  Krema ve buttermilki, buttermilk yoksa aynı miktarda ekşi kremayı ekleyin ve iyice çalkalayın.

Oda sıcaklığında 24-48 saat arası kalınlaşana kadar bekletin. Kıvamını aldıktan sonra hafifçe çalkalayın, sonra kullanıma hazır olana kadar soğutun, soğurken de kalınlaşmaya devam eder. Ağzını iyice kapatırsanız  ev yapımı Crème fraîche buzdolabında 2 hafta kadar muhafaza edebilirsiniz.

ALTERNATİF TARİF

Bu tarif ise kremadan yapılmaktadır. Ortalama 250 ml Taze krema elde edebilirsiniz.

MALZEMELER

 • 200 ml Krema
 • 50 ml Kefir

Yapılışı yukarıdaki talimatla aynıdır. Kavanoza koyun çalkalayın 24-48 saat arası kalınlaşana kadar bekletin. Kıvamını aldıktan sonra buzdolabında bekletin. Olgunlaştıktan sonra kullanabilirsiniz.

Not:

Bu tür ev yapımı tariflerde süt olarak kesinlikle çiğ süt kullanın, kendiniz pastörize edin. UHT ve paket sütlerde katkı maddeleri ve koruyucular olduğu için başarıya ulaşamayabilirsiniz. Başarılı olsa bile doğru lezzeti yakalayamazsınız.

Sütünüzü doğru pastörize etmek için tıklayınız.

 1. Steril kapaklı bir kavanoza  Krema ve buttermilki, buttermilk yoksa aynı miktarda ekşi kremayı ekleyin ve iyice çalkalayın.
 2. Oda sıcaklığında 24-48 saat arası kalınlaşana kadar bekletin. Kıvamını aldıktan sonra hafifçe çalkalayın, sonra kullanıma hazır olana kadar soğutun, soğurken de kalınlaşmaya devam eder.
 3. Ağzını iyice kapatırsanız  ev yapımı Crème fraîche buzdolabında 2 hafta kadar muhafaza edebilirsiniz.

2 comments

 1. Gülsüm said on Temmuz 8, 2021 Yanıtla

  Selam, pastaci kremama normal krema ekleyerek hafifletmek istiyorum, heavy cream tam buna uygun duruyor ama acaba bu tarifinizdeki krem freş nasil bir etki yapar? Pastaci kremasina katilabilir mi onu da bilmiyorum gerci, bu alan bizler icin oldukca bâkir, ilk sizinle ogreniyorum.. ve tabii ki tesekkur ederim..

  1. kerimkul said on Temmuz 12, 2021 Yanıtla

   Ev yapımı Cream Fraiche kremanızın kıvamını olumsu etkileyebilir.

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*