EV YAPIMI LEMON CURD

Please wait...
Preparation time
10 mins
Cooking time
10 mins
Difficulty
kolay
Serves
1 people
Meal course
Tatlı
Posted by
Posted on
EV YAPIMI LEMON CURD

EV YAPIMI LEMON CURD

Ev yapımı Lemon Curd, Türk mutfağının çokta yabancı olmadığı bir tatlı diyebilir. Osmanlı mutfağında da yeri olan bu tatlıya limon reçeli demişiz. Zamanla unutlmuş ve kültürümüzden çıkmıştır. Yurtdışında birçok tart ve tatlı tariflerinde çokca kullanılmaktadır. Yapımıda oldukça basittir.

İYİ LİMON SEÇİN

Tarifi yapmak kolay, malzemelerde kolay zaten 2 malzeme limondan geliyor. Lekeli, çok yumuşamış yerleri olan, sert ve buruşmuş limonları kullanmayın. Kabuğunu rendelemeden önce yıkamayı unutmayın. Rendelerkende sadece sarı tabakayı alın, zar kısmını dahil etmeyin yoksa acı bir tat bırakıyor. Acı tat demişken aklımadayken söyleyim, malzemeyi karıştırırken metal kaşık kullanmayın yoksa metalik bir tadı oluyor. Kesinlikle marketlerde şişede satılan konsantre limon suyu kullanmayın Limonları seçerken hafif kalın kabuklu, gözenekleri geniş, sarı renkli ve kokulu olmasına özen gösterin, En iyileri tombul ve ağır olanlar makuldur. Limondan bol su almak istiyorsanız kesmeden önce mikrodalga fırında 10-15 saniye kadar ısıtın, böylece neredeyse iki katına kadar fazla limon suyu alabilirsiniz.

BUZDOLABINDA MUHAFAZA EDEBİLİRSİNİZ

Yaptığınız limon Curd ‘leri buzdolabında 1 hafta kadar muhafaza edebilirsiniz. Reçel yapıyormuş gibi kavanozlara koyar konserve gibi yaparsanız daha uzunda saklayabilirsiniz. Farklı bir lezzet yakalamak için kremayı çırpıp ekleyebilirsiniz. Böylece hafifi bir doku ve zengin bir lezzet elde edersiniz. Krema koyacaksanız soğuduktan sonra koymayı unutmayın. Ev yapımı Lemon Curd

limon aromasını seviyorsanız bu tarifte hoşunuza gidecektir. Buttermilkli limonlu çörek

 

EV YAPIMI LEMON CURD

Bu limon peltesi tarifini yapmak çok kolay ve her tarifte lezzetli, özellikle ev yapımı tatlı, tart gibi tariflerinde oldukça güzel lezzetler ortaya çıkarıyor.
Hazırlık Zamanı10 dakika
Pişirme Zamanı10 dakika
Toplam Zaman20 dakika
Kategori: Tatlı
Mutfak: Amerikan
Etiket: lemon curd, limon peltesi, limon reçeli
Porsiyon: 1 bardak
Kalori: 763kcal
Yazar: kerimkul

Malzemeler

 • 4 adet Yumurta sarısı
 • su bardağı(134g) Şeker
 • 1 yemek kaşığı Limon kabuğu rendesi ince rendelenmiş
 • su bardağı(80ml) Taze limon suyu yaklaşık 3 limon
 • 6 yemek kaşığı(86g) Tereyağı oda sıcaklığında yumuşatılmış
 • 1/8 çay kaşığı tuz

Talimatlar

 • Bir tencerede suyu kaynama noktasına kadar ısıtın ama kesinlikle kaynatmayın. Üzerine ısıya dayanıklı cam bir yerleştirin ve limon suyu, şeker, yumurtayı ekleyin ve tel çırpıcıyla karıştırın. (benmari usulü)
 • Tenceredeki su soğumaya başladığında suyu tekrar kaynama noktasına getirin. Amacımız suyu bir ısıda muhafaza edeceğiz. Isı sabitleyerek işimizi yaparsak topaklanmayı önleyebiliriz.
 • Bir süre sonra kıvam almaya başlayacak, kıvam alması ortalama 10 dakika sürüyor. Bu süre boyunca karıştırmaya devam edin.
 • Kaseyi tencereden alın, baktınız yinede topaklanma oldu. Hiç önemli değil, malzemeyi çelik süzgeçten geçirerek ezebilirsiniz.
 • Tereyağını küçük parçalar halinde kesin ve ekleyin, iyice karıştırın. Karıştırdıktan sonra soğumaya bırakın.
 • Limon peltesi soğurken de koyulaşmaya devam edecektir. Üzerinin kabuk tutmaması için streçle malzemenin üzerine değecek şekilde örtün. Böylelikle kabuklanmasını önlemiş oluruz.

Notlar

 1. Dondurucu Talimatları: 3-6 ay saklamak için derin dondurucuda dondurabilirsiniz. Kullanmadan bir gün önce buzdolabında çözünmeye bırakın.
 2. Daha kıvamlı Lemon Curd için, 2 Yumurta sarısı ve bir adet yumurta kullanın. Geri kalan talimatlara aynen uygulayın.
 3. Hazır limon suyu kullanmayın. Taze limon suyu kullanın.
 4. Tereyağı: Tuzsuz tereyağı yerine tuzlu tereyağı kullanabilirsiniz. O zaman ekstradan tuz atmayabilirsiniz.
 5. Limon suyunu süzmeyin gerçek lezzet ham sıkıldığı halidir. Süzmek isterseniz de sorun değildir.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

Recipe Rating
*
*