EV YAPIMI : BUTTERMILK TARİFİ

Please wait...
Preparation time
1 mins
Cooking time
10 mins
Difficulty
kolay
Serves
1 people
Meal course
Pasta & Kek
Posted by
Posted on
EV YAPIMI : BUTTERMILK TARİFİ

EV YAPIMI : BUTTERMILK TARİFİ

Ev yapımı : Buttermilk tarifi ; ülkemizde satışı olmayan bir süt ürünüdür. Özellikle Amerika ve Avrupa’da bir çok tarifte kullanılır. Evde yapımı oldukça kolaydır. Süt ve limonla kolayca yapabilirsiniz. Alternatif olarak limon yerine sirkede kullanılabilir siniz. Başka alternatif tarifleri mevcut olsa da Süt ve limondan şaşmayın, çok fazla tercih edilen yöntemler değildir. İkinci tercihiniz ise Sirkeden yana olsun öncelik Beyaz Sirke, evde yoksa elma sirkesinide rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aşağıdaki tarifte bilgi amaçlı farklı malzemelerden yapılan alternatif tarifler var. Olur da elinizde o malzemeler varsa kolaylıkla yapabilirsiniz.

Eğer buttermilk yaparken başarısız oluyorsanız bunun bir kaç nedeni olabilir. En çok yapılan hata hazır süt kullanılmasıdır. UHT sütler pastörize edilirken yüksek ısılı buhardan geçirilirken süt bir çok özelliğini kaybeder. Zararlı bakterilerle birlikte bir çok yararlı bakterilerde ölür. Kesinlikle hazır süt tercih etmeyin. Ev yapımı : buttermilk tarifi  yaparken çiğ süt kullanın ve pastörize işlemini evde kendiniz yapın.

En çok yapılan ikinci hata ise malzemelerin oda ısısında olmamasıdır. Buzdolabından çıkarıp hemen kullanırsanız malzemeler birbirine tam karışmayacağı için süt kesilmeyecektir. Muhakkak oda ısısına ulaşana kadar malzemelerinizi bekletin. Genel de bu tür tarifleri yaparken metal kaşık kullanmayın, tahta kaşık tercih edin. Bir kaç kez başıma geldi. Dalgınlıkla karışımı metal kaşıkla karıştırdığımda tarif başarısız olmuştur.

BUTTERMILK NEDİR ?

Buttermilk in kelime olarak dilimizde tam olarak karşılığı yoktur. Bazıları kefir, ayran olarak tercüme eder ama bu doğru değildir. Gerçek buttermilk peynir veya tereyağı yaparken bir süre sonra yağ sütten ayrılır. Geriye kalan su buttermilk tir.

Ev yapımı tereyağı yapımı için tıklayınız.

Buttermilk hakkında daha fazla bilgi için linki tıklayın.

NERELERDE KULLANILIR?

Nerelerde kullanılır? Kek, sos, dolgu krema, kurabiye, çörek, krep, kızarmış tavuk, dondurma gibi birçok tarifte kullanılır. Buttermilk tarifinize doku ve lezzet verir. Son bir kaç yıldır ülkemizde de birçok tarifte yerini almaya başladı. İnternette en çok aranan tariflerin başında gelmektedir.

Buttermilk Kıvamı

Evde hazırladığınız Buttermilk tarifi için rehber olması amacıyla bu fotoğrafı paylaşıyorum. Süt kesildikten sonra bu şekilde olması lazım, daha kesik bir görüntüde olabilir. Gayet normaldir. Oda sıcaklığında ne kadar fazla bekletirseniz o kadar çok kesilir ve kıvamı koyulaşır.

Buttermilk Kıvamı

VEGAN YABAN MERSİNLİ PANCAKE TARİFİ

BUTTERMILKLI LİMONLU ÇÖREK

EV YAPIMI : BUTTERMILK TARİFİ

Birçok tarife doku ve tat vermek amacıyla kullanılan süt ürünüdür.
Hazırlık Zamanı1 dakika
Bekleme Süresi10 dakika
Toplam Zaman11 dakika
Kategori: Ev yapımı
Mutfak: Amerikan
Etiket: buttermilk, buttermilk nasıl yapılır, buttermilk nedir, buttermilk tarifi, ev yapımı buttermilk
Porsiyon: 1 Bardak
Kalori: 98kcal
Yazar: kerimkul

Malzemeler

 • 1 su bardağı Süt
 • 1 yemek kaşığı Limon suyu (veya beyaz sirke) taze

Talimatlar

 • Pastörize ettiğiniz oda sıcaklığındaki sütün içine 1 çorba kaşığı Limon suyu veya sirkeyi ekleyin mümkünse tahta kaşık kullanın, iyice karıştırın ve 10 dakika bekletin.
 • Süt kesilecek ve hafif kıvamı koyulaşacaktır.
 • Buttermilk hazırdır.

ALTERNATİF BUTTERMILK TARİFLERİ :

 • Yoğurt ile hazırlamak : 3/4 su bardağı yoğurta 1/4 su bardağı su ekleyin ve karıştırın. Buttermilk hazır.
 • Ekşi Krema ile; 3/4 bardak ekşi kremaya 1/4 su bardağı su katın ve karıştırın.
 • Kefir ile ; Kefiri süt veya su ile karıştırın. Ayran kıvamına gelinceye kadar kefir ekleyebilirsiniz.
 • Krem Tartar ; 1 bardak süt içerisini 1/3 çay kaşığı krem Tartar kreması koyun karıştırın.  Kıvam alana ve kesilene kadar 5-10 dakika bekletin.

12 comments

 1. zehra said on Eylül 14, 2021 Yanıtla

  iyi günler sütü kaynattıktan sonra mı limonu ekleyeceğiz anlamadım.

  1. kerimkul said on Eylül 14, 2021 Yanıtla

   Merhabalar, önceden pastörize edilmiş oda sıcaklığındaki süte ekliyoruz. bekledikçe süt kıvam kazanır ve hafiften kesilir. kıvamını alınca buttermilkimiz hazır olmuş olur.

 2. Erhan said on Eylül 3, 2021 Yanıtla

  Bu alternatif buttermilk tarifindeki yoğurda su ekleyin yazmış bu ayran olmuyor mu ya

  1. kerimkul said on Eylül 3, 2021 Yanıtla

   Merhabalar, asıl orijinal buttermilk tereyağı yapılırken yağ sütten ayrıldıktan sonra kalan kısmıdır. Bunun dışında yapılan buttermilk tarifleri, orijinaline en yakın olanlardır. Tüm dünya mutfaklarında en çok kullanılan tarif sirke-süt veya limon süt ile yapılanıdır. Bunun dışında farklı alternatiflerde kullanılıyor. Mesela bazı kişiler kefir kullanır, kimisi süzme yoğurdu sulandırıp kullanır. Hepsi alternatiftir, orijinaline yakın olanıdır. Benim tercihim sütü limonla kestirerek yapılan tariftir.

 3. Feriko said on Mayıs 2, 2020 Yanıtla

  Buttermilk saklama süresi ve şeklini öğrenebilir miyim? Mesela orjinal şekilde tereyağı yaparken ayrışan sütün ve limon sıkılarak yapılanın ayrı ayrı öğrenebilirsem çok memnun olurum. Teşekkürler ??

  1. kerimkul said on Mayıs 2, 2020 Yanıtla

   Merhabalar, her ikisi için de aynı şekilde buzdolabında hava almayacak şekilde muhafaza edilirse en fazla 3 güne kadar saklayabiliyorsunuz. Kişisel tavsiyem ihiyacınız kadar yapıp anlık kullanmanızdır. Buzdolabında bekleyince kıvamındada koyulaşma veya daha fazla kesilmede yaşanabiliyor. Rica ederim 🙂

 4. volkan said on Ocak 3, 2020 Yanıtla

  merhabalar
  bu tarifi verirken ısıl işlem yok galiba sadece oda sıcaklığında limonu ekliyoruz doğru mu anladım ?

  1. kerimkul said on Ocak 3, 2020 Yanıtla

   Merhabalar Volkan Bey, evet doğru oda ısısındaki malzemeleri karıştırıp bekliyoruz. Odanın ısınına göre yaklaşık 10-15 dk içerisinde hazır oluyor.

 5. Burcu Aktaş said on Kasım 20, 2019 Yanıtla

  Şimdi ben ev yapımı lor yaptım inek sütünden.onu yaparken limon suyu sıkıyoruz ocakta süt kesilsin diye.sonra hafif yeşilimsi yoğurt suyu gibi bı su oluyo bahsettiğiniz su omudur yada onu kullansak olurmu.bu tarifinizi cupcake içinde kullanabilirmiyiz

  1. kerimkul said on Kasım 20, 2019 Yanıtla

   O yeşil su peynir altı suyu, sağlık içinde oldukça faydalı. Poğaça,açma ekmek gibi hamur işlerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca süzdürerek içebilirsiniz. Yüzünüze sürebilirsiniz cilde parlaklık ve nem veriyor. Ama buttermilk farklı bir ürün. Şöyle söyleyeyim, tereyağı yaparken yağı ayrıştığında kalan kısım buttermilktir.

 6. Hacer Özkan said on Mart 17, 2019 Yanıtla

  Limon suyu ile kestirilen sütün tamamı mı yoksa çökelti kısmı mı buttermilk olarak kullanılır?

  1. kerimkul said on Mart 17, 2019 Yanıtla

   Tamamı kullanılıyor Hacer hanım, Süt ile yapıldığında kesik kesik oluyor. Yoğun krema ile yapıldığında yoğunluğu kefiri andırıyor.

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

Recipe Rating
*
*