DÖKME TAVADA MÜKEMMEL KIZARMIŞ TAVUK

Please wait...
Preparation time
5 mins
Cooking time
12 mins
Difficulty
orta
Serves
4 people
Meal course
Akşam Yemeği
Posted by
Posted on
DÖKME TAVADA MÜKEMMEL KIZARMIŞ TAVUK

DÖKME TAVADA MÜKEMMEL KIZARMIŞ TAVUK

Dökme tavada mükemmel kızarmış tavuk, Kızarmış tavuk akşam yemeği için şaşırtıcı derecede hızlı kolay bir tariftir. Evde tek kalsan yemek yapacak zamanın olmasa veya ailenle yaşıyor olsan da tavuk kızartması en popüler akşam yemeklerinden birisidir. Tavuk kızartması çok sevildiğinden yüzlerce tarifi de bulunur. Çok sayıda da varyasyonu bulunur. Bu vereceğim tarif en iyi Dökme tavada mükemmel kızarmış tavuk tarifidir. Piştiğinde tavuk gerçekten çıtır çıtır, dıştan gevrek içten sulu ve yumuşaktır.

Tavuğu mükemmel kızartmak için buttermilke daldırın fazlalığını süzdürün ardından unlu karışıma bulayın. Çok farklı bir lezzet ortaya çıkacak, çok hızlı bir tarif değil ama yapmaya değer olduğunu göreceksiniz. En iyi tavuk Dökme tavada kızarır. Dökme tavanız varsa kızarmış tavuğunuz çok daha iyi kızaracaktır. Dökme demir tava kullanmayı severim, yavaş piştiği için yanık izleri olmaz mükemmel pişmiş kahverengi deri görsel bir şölen sunar. Dökme tavada mükemmel kızarmış tavuk;

FAST FOOD TARZI

Fast food tarzı restoranlar ilk açıldıklarında ev yemeklerini yapmaya çalışırlardı. Şimdi ise tam tersi oldu bizler restoranların yaptığı tariflere ulaşmaya çalışıyoruz. Mükemmel kızarmış tavuk tarifi KFC nin tavuk kızartmasına çok fazla benziyor. Tabii ki onlar endüstriyel malzeme ve ekipmanlar kullandıkları için tamamen aynısı olmayacak sizin yaptığınız çok daha güzel olacaktır.

EV YAPIMI : BUTTERMILK TARİFİ

MALZEMELER: 

 • 8 adet baget tavuk 
 • 1 büyük yumurta 
 • 1 su bardağı buttermilk 
 • 3 su bardağı çok amaçlı un 
 • 1 çorba kaşığı mısır nişastası 
 • 2 yemek kaşığı tuz 
 • 2 çay kaşığı artı 1 çorba kaşığı taze çekilmiş karabiber 
 • 1,5 çay kaşığı kırmızı biber 
 • 1/2 çay kaşığı sarımsak tozu 
 • 1/2 çay kaşığı soğan tozu 
 • Kızartma için yağ 

TALİMATLAR: 

 1. Küçük bir kapta, 1 çorba kaşığı tuz, 2 çay kaşığı karabiber, kırmızı biber, acı kırmızı biber, sarımsak tozu ve soğan tozunu iyice karıştırın. Tavuğun oda sıcaklığında 1 saat boyunca bekletin. 
 2. Orta boy bir kapta buttermilk, yumurta ve 1/2 su bardağı suyu karıştırın. Başka bir kapta unu  kalan 1 çorba kaşığı tuz ve 1 çorba kaşığı karabiber ekleyin karıştırın. 
 3. 25 cm’lik dökme demir tavanızın üçte ikisini bitkisel yağ ile doldurun ve 175 °C olana kadar orta-yüksek ateşte kızdırın. Aynı zamanda fırın tepsisinin üzerine tel raf yerleştirin bir kenara koyun. 
 4. Bageti buttermilk karışımına batırın iyice bulayın ve fazlalığının akmasına izin verin. Sonra un karışımına bulayın fazlalığı sallayın. Tavanın büyüklüğüne göre diğerlerini de aynı işlemden geçirin. Bugetleri yaklaşık 12 dakika kızartın. 12 dakika boyunca her 2 dakikada bir maşa yardımıyla çevirin. Tavuk derileri altın kahverengine dönene kadar yaklaşık 175 °C de kızartın. 
 5. Tavukları tavadan alın ve tel rafın üzerine koyun fazla yağın akmasına izin verin. Kalan tavuk parçalarını da aynı işlemden geçirin. 
 6. Mükemmel Kızarmış Tavuğu 10 dakika soğumaya bırakın ve servis yapın. 

 

 1. Afiyet olsun

No comments yet, be the first to leave one!

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*