MAILCHIMP

EV YAPIMI LEMON CURD

Please wait...
Hazırlanma zamanı
15 dk
Pişirme süresi
15 dk
Zorluk Derecesi
kolay
Servis
1 porsiyon
Öğün
Pasta & Kek
Ekleyen
Yayın Tarihi
EV YAPIMI LEMON CURD

Paylaşmak için :


EV YAPIMI LEMON CURD

Ev yapımı Lemon Curd; Türkçeye çevirdiğimizde Limon peltesi diyebilir. Aslında Osmanlı zamanında Türk mutfağında tatlı olarak kullanılan favori bir tarifti. Nasıl olduysa seneler içinde unutuldu. Sadece 5 malzeme ile birlikte 10 dakika içerisinde hazırlayabilirsiniz. Lemon Curd basit ama çok zengin bir tatlıdır. Yoğun tereyağlı, limon aromalı ve tatlıdır.

YAPIMI KOLAY, BULUNABİLİR MALZEMELER

Lemon Curd yapmak için öyle egzotik meyvelere veya malzemelere ihtiyacımız yok. Her evde rahatlıkla bulunan malzemelerden bir çok tarifte kullanabileceğimiz limon peltesini yapabiliriz. Lemon Curd yaparken ocakta Benmari usulü pişirilmektedir. Sıcak suyun içerisinde cam kapta hazırlıyorum ama doğru olanı limon peltesini tabanı kalın ve çelik tencere içinde benmari usulü pişirmek daha doğrudur. Bu şekilde pişirildiğinde yumurta sarısının topaklanması engellenmiş olur. Suyu daima kaynama noktasında tutacağız hiçbir zaman kaynatmayacağız. Soğuduğunda ocağın altını açıp tekrar ısıtıcaz. Zahmetli gibi gözükebilir ama pratikte kolaydır.

İnsanlık hali olur ya pelte topaklanırsa ocaktan alın ve süzgeçten geçirin sonra tereyağını ve limon kabuğunu ekleyin karıştırın. Hepsi bu kadar. Soğumaya bıraktığınızda üzerinin kabuk tutmaması için streçle üzerini örtün. Streç filmin peltenin üzerine hafif bastırın yüzeyine temas etmesi lazım.

Buzdolabında muhafaza edebilirsiniz

Buzdolabında 1 hafta kadar muhafaza edebilirsiniz. Peltenize hafif bir doku ve daha lezzetli bir hale getirmek istiyorsanız iyice soğuduktan sonra çırpılmış krema ekleyebilirsiniz.

Kesinlikle marketlerde şişede satılan konsantre limon suyu kullanmayın Limonları seçerken hafif kalın kabuklu, gözenekleri geniş, sarı renkli ve kokulu olmasına özen gösterin, En iyileri tombul ve ağır olanlar makuldur.

Limonu iyi seçin

Lekeleri, yumuşamış yerleri olan, sert ve buruşmuş olanları almayın, Pelteniz lezzetini kabuğun kalitesinden alacağı için önerilerimi dikkate almalısınız. Kabuğunu rendelemeden önce iyice yıkayın. Rendelerken sadece sarı tabakayı alın, beyaz zarı da alırsanız acı olmasına neden olacaktır.

Limonları sıkmadan önce mikrodalga fırında 15 sn kadar ısıtın daha sulu olacaktır. Elle veya limon sıkacağı ile aromasını kaybetmeden sıkabileceksiniz.

Limon aromasını seviyorsanız bu tarifte hoşunuza gidecektir. Buttermilkli limonlu çörek

MALZEMELER

 • 4 büyük yumurta sarısı
 • 2/3 su bardağı (134g) toz şeker
 • 1 çorba kaşığı limon kabuğu rendesi (yaklaşık 1 limon)
 • 1/3 bardak (80ml) taze limon suyu (yaklaşık 3 limon)
 • 1/8 çay kaşığı tuz
 • 6 yemek kaşığı (86g) tuzsuz tereyağı,oda sıcaklığında yumuşatılmış

YAPILIŞI

 1. Bir tencerede suyu kaynama noktasına kadar ısıtın ama kesinlikle kaynatmayın. Üzerine ısıya dayanıklı cam bir yerleştirin ve limon suyu, şeker, yumurtayı ekleyin ve tel çırpıcıyla karıştırın. (benmari usulü)
 2. Tenceredeki su soğumaya başladığında suyu tekrar kaynama noktasına getirin. Aslında 70 derece ısı yeterli olacaktır. Suyun ısısını muhafaza edeceğiz. Bu şekilde biraz uzun sürüyor ama topaklanmayı önlüyor.
 3. Bir süre sonra kıvam almaya başlayacak, kıvam alması ortalama 10 dakika sürüyor. Bu süre boyunca silikon çırpıcıyla malzemeyi sürekli karıştırın.
 4. Kaseyi tencereden alın, here şeye rağmen topaklanma olduysa endişelenmeyin, topakları çelik süzgeçten geçirerek ezebilirsiniz.
 5. Tereyağını küçük parçalar halinde kesin ve ekleyin, iyice karıştırın. Karıştırdıktan sonra soğumaya bırakın.
 6. Limon peltesi soğurken de koyulaşmaya devam edecektir. Üzerinin kabuk tutmaması için streçle malzemenin üzerine değecek şekilde örtün. Böylelikle kabuklanmasını önlemiş oluruz.
 7. Bu tarif ile 1 – 1,5 su bardağı Lemon Curd elde edebilirsiniz.

NOTLAR

 • Dondurucu Talimatları: 3-6 ay saklamak için derin dondurucuda dondurabilirsiniz. Kullanmadan bir gün önce buzdolabında çözünmeye bırakın.
 • Daha kıvamlı Lemon Curd için, 2 Yumurta sarısı ve bir adet yumurta kullanın. Geri kalan talimatlara aynen uygulayın.
 • Hazır limon suyu kullanmayın. Taze limon suyu kullanın.
 • Tereyağı: Tuzsuz tereyağı yerine tuzlu tereyağı kullanabilirsiniz. O zaman ekstradan tuz atmayabilirsiniz.
 • Limon suyunu süzmeyin gerçek lezzet ham sıkıldığı halidir. Süzmek isterseniz de sorun değildir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapın !

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, ilgili yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini yansıtmaz. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorumu, bildirimde bulunmadan veya açıklama yapmadan silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar *

*
*

Satın Al

Karaciğer ve Safra kesesi taşı düşürmek için İngiliz Tuzu Kürü satışa sunulmuştur.