VEGAN YABAN MERSİNLİ PANCAKE TARİFİ

Please wait...
Preparation time
5 mins
Cooking time
6 mins
Difficulty
kolay
Serves
6 people
Meal course
Kahvaltı
Posted by
Posted on
VEGAN YABAN MERSİNLİ PANCAKE TARİFİ

VEGAN YABAN MERSİNLİ PANCAKE TARİFİ

Vegan yaban mersinli pancake tarifi, pancake vazgeçemediğim kahvaltılıklar arasında sanırım ilk sırada yer alıyor. Kokusu, lezzeti, rengi insanın iştahını kabartıyor. O kadar çok farklı tarifi var ki, tatlı, tuzlu, ekşi, buttermilkli istediğin herhangi biri veya birkaçıyla yapmakta mümkün, tercih sizin. Eğer soya sütü alırsanız bu tarifide denemenizi isterim.

Not: Malzemelerde 2 çorba kaşığı kabartma tozu yazdım ama bunu arttırabilir veya azaltabilirsiniz.

Yaban mersinli

Taze yaban mersini ülkemiz tezgahlarında çok rastlanan bir meyve değil, kurusunu bulmak çok kolay bütün baharat ve kuruyemişçiler de vardır. Bazı büyük marketlerde küçük paketlerde satılıyor. Birkaç Şişli’de manavlarda rastlamıştım ama her zaman bulmak kolay değil. Bulabiliyorsanız yaban mersini eğer bulamıyorsanız orman meyvelerinden herhangi birini seçebilirsiniz. Mesela çilekli veya Kara dutlu…

Veganlar için

Eğer vegan olduysanız ve pancake, krepleri özlüyorsanız veya kahvaltı sofranıza yeni bir dokunuş istiyorsanız, bu hafta sonu kahvaltınıza böğürtlenli, yaban mersinli veya çilekli pancake ekleyebilirsiniz.

Yumurta, süt içermez

Bu vegan pancake tarifi tamamen yumurtasız, süt içermez ayrıca tüm vegan gıdalar gibi kolesterolsüz dür. Bu kolay tarif yani vegan krepler hafif ve yumuşaktır. Kolayca çırpılır.

İPUÇLARI

  • Krep, özellikle vegan krep yapma konusunda kısa bir ipucu: Mümkün olan en yumuşak ve hafif pancakeler için karışımı çok fazla karıştırmayın ve pişirmeden önce çok fazla bekletmeyin.
  • Vegan krepler normal kreplerden daha az yağlı olduğundan daha katı olabilirler. Yapışmaz tava kullanıyorsanız bir sorun yaşamazsınız ama normal tava kullanıyorsanız özellikle her yerini yağladığınız dan emin olun.
  • Vegan pancakeleriniz için yağ seçerken dikkat etmeniz gereken birçok şey var. İster inanın ister inanmayın zeytinyağı mükemmel bir seçim olabilir. Çünkü kalp sağlığına sahip tekli doymamış yağ asitleri yüksektir. Özellikle sızma zeytinyağını seçebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı ve üzüm çekirdeği yağıda lezzetine lezzet katacaktır.
  • Soya sütü yerine badem sütü veya tercih ettiğiniz hayvansal olmayan süt kullanabilirsiniz.
  • Yaban mersini taze veya dondurulmuş farketmez. İkisiniden birini tercih edebilirsiniz.

Vegan değilseniz ve klasik pancake yapmak istiyorsanız tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

 

  1. Un, şeker, kabartma tozu ve tuzu büyük bir kapta karıştırın.
  2. süt ve yağı ekleyin ve iyice birleşinceye kadar karıştırın
  3. Yaban mersini içine dökün ve birleşene kadar karıştırın.
  4. Bir kaşık dolusu karışımı sıcak yağlanmış bir tavanın üzerine bırakın ve her iki tarafta yaklaşık üç dakika pişirin.
  5. Şurup, taze meyve, reçel veya bir miktar soya veya hindistancevizi yoğurtuyla servis yapın

No comments yet, be the first to leave one!

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*