EV YAPIMI KAHVE KREMASI

Please wait...
Preparation time
5 mins
Cooking time
5 mins
Difficulty
kolay
Meal course
Ara öğün
Posted by
Posted on
EV YAPIMI KAHVE KREMASI

EV YAPIMI KAHVE KREMASI

Ev yapımı kahve kreması, genelde Instant yani granül kahvelerin tadını yumuşatmak için kullanılır. Süt tozu veya Yoğunlaştırılmış sütten yapılır.  Şahsi tercihin kahvenin doğal aromasını bozmadan sade olarak tüketmek. Ama farklı aromalı şuruplarla da farklı lezzetler yakalıyorum. Güzel ve içimi hoş oluyor. Sizde evde kendi kahve kremanızı yapabilirsiniz. Hemde yapımı çok basit.

Hazır Kahve Kremaların içeriği

Hatırlarsanız piyasada satılan hazır kahve kremaları ve 3 ü bir arada kahvelerin zararları hakkında epey bir haberler çıkmıştı firmalar bu iddiaların asılsız olduğunu açıkladılar ama bu kremaların içeriğine baktığımızda sağlık için zararlı ve riskli katkı maddelerini görebilirsiniz.

Bu kremalar kahvenizin tadını hoş içimini rahat yapabilir ama sağlık için pekte masum değiller. Örneğin; içerisinde bulunan Mısır veya Glikoz şurubunun kötü namını duymayan kalmamıştır. Özellikle Mısır şurubu birçok ülkede kullanımına ciddi anlamda kısıtlama getirmiş bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmıştır. Sebebi ise başta kanser olmak üzere obezite, Diyabet ve bağımlılığa sebep olmasıdır.

Bakalım başka neler var bu kremaların içerisinde; Palm Çekirdeği yağı Nutellanın da ana malzemesi olan bu yağ bildiğiniz Trans yağ yani kolesterol, kalp ve damar sağlığınızı düşünüyorsanız özellikle çocuklarınıza içeriğinde Palm yağı olan ürünleri kesinlikle yedirmeyin.

Asetik düzenleyicilerin de Böbreklere zararı vardır. Sodyum alüminyum silikat, zeka geriliği, Alzheimer, Deman gibi hastalıklara davetiye çıkarır. Özellikle Alzheimer’a karşı kendinizi korumak istiyorsanız alüminyum tencerede pişen yemeği bile yememelisiniz, ama birçok kahve kremasında Sodyum alüminyum silikat var. Kendi isteğinizle vücudunuza alıyorsunuz. Vücuda giren alüminyumun ciddi bir şekilde bunama ve unutkanlığa sebep veriyor.

Sıvı kahve kreması

Avrupa ve Amerika’da kahve kreması toz yerine genelde ufak paketlerde sıvı olarak satılır. Toz kremaya göre tadı daha güzeldir ve kahvenin tadını çok değiştirmeden içimini yumuşatır. Elimde birçok sıvı kahve kreması tarifi de var onları da zamanı gelince paylaşacağım biliginiz olsun 🙂

Küçük Tüyolar

Eğer daha aromalı kahve seviyorsanız bu tarife 1 çay kaşığı toz vanilya veya kakao ekleyebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı oda ısısında kendiliğinden eriyor. Eritemezseniz mikrodalga fırında 10-15 saniye aralarla tamamen eriyene kadar veya sos tenceresinde kısık ateşte eritebilirsiniz.

Bazı ülkelerde Hindistan cevizi yağı yerine tereyağı kullananlarda var. Aklıma hemen Canan Karatay Hoca geldi. Çayı ve kahveyi tereyağı ile tüketiniz diyordu. Ufak bir araştırma yaptım ve gerçekten de bazı ülkeler ve birçok yorumda okuduğum kadarıyla çay ve kahveyi hakiki tereyağı ile tüketiliyormuş. Ben denemedim ama yorumlardan gördüğüm kadarıyla olumsuz bir görüş görmedim.

En yakın zamanda bende deneyeceğim.

**Süt tozu büyük süpermarketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Afiyet olsun

 

  1. Süt tozu ve pudra şekeri karıştırın.
  2. Eritilmiş Hindistan cevizi yağını kuru içeriklerin üzerinde gezdirin.
  3. Mutfak robotunda yaklaşık 1 dakika boyunca iyice karışana kadar karıştırın veya kavanozun içine koyabilir ve kuvvetlice sallayabilirsiniz.
  4. Eğer karıştırdığınız halde topaklanmalar varsa hiç endişe etmeyin kahvenize eklediğinizde tamamen eriyor.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*