EV YAPIMI EKŞİ KREMA – SOUR CREAM

Please wait...
Preparation time
5 mins
Cooking time
1 mins
Difficulty
kolay
Serves
2 people
Meal course
Pasta & Kek
Posted by
Posted on
EV YAPIMI EKŞİ KREMA – SOUR CREAM

EV YAPIMI EKŞİ KREMA – SOUR CREAM

Ev yapımı ekşi krema – Sour Cream ; En çok kullandığım ve tarif defterimdeki en eski tariflerimden birisidir Ekşi krema, yabancı bloglardaki tariflerde Sour Cream (Ekşi Krema) diye anılıyor.

EKŞİ KREMAYI NERELERDE KULLANABİLİRİM

Ekşi Krema çörek, cheesecake, zengin çikolatalı kek ve birçok tarifte her zaman ekşi krema kullanırım. Genelde buzdolabımda her zaman yapımı kolay olan ekşi krema bulundururum. Sizde bu basit tarifle kendi ekşi kremanızı evde katkı maddesi olmadan sağlıklı bir şekilde yapabileceksiniz.

Bu konuda epey bir mail ve mesaj aldım, Ekşi krema tarifi ne zaman paylaşacaksın, yapmak için basit bir yöntemi var mı diye soran takipçi ve ziyaretçilerimiz oldu.

SADECE ÜÇ MALZEMEYE İHTİYACINIZ VAR

Sadece üç malzeme ve kavanoza ihtiyacınız var. Diğer ev yapımı süt ürünlerinden farkı, ekşi krema yapmak için pişirme yapmanız gerekmez ve çok az çaba gerektirir. Ev yapımı ekşi krema, Ev yapımı ekşi krema – Sour Cream yapmak için sadece temiz bir kavanoz, krema, taze limon suyu ve birazda zaman, akşamdan oda sıcaklığında bekletirken üzerini örtmek zorundasın.

Krema mayalanırken üzeri açık kalır havaya maruz kaldığında daha kokulu bir tada sahip olacağından  nefes alabilen yani hava geçiren bir bez, kağıt havlu kullandığınızdan emin olun. Plastik veya kavanoz kapağı kullanmayın. Yapacağınız sadece bu kadar!

MARKETTEN ALDIĞINIZDAN HİÇBİR FARKI YOKTUR

Tüm malzemeleri bir araya getirdikten sonra her şey kendi kendine olacaktır. Limondaki asit krema ile reaksiyona girmesi aynı ev yapımı Buttermilk yapmaya benzer. Tezgahta bir gece bekledikten sonra karışımı iyice karıştırın. 24 saat beklemenin sonunda Ev yapımı ekşi krema – Sour Cream hazır. Bu ekşi krema marketten aldığınızdan hiçbir farkı yoktur.

YAPTIĞIM EKŞİ KREMA MARKETTEN ALDIĞIMDAN DAHA AKIŞKAN

Marketten aldığınız kremadan biraz daha gevşek, akışkan olabilir. Ama yaptığınız kek ve pastalara aynı lezzeti ve nemi sağlayacaktır. Daha akışkan olmasının sebebi doğal olmasıdır. Marketlerdeki kremalara kıvam alması için yapay koyulaştırıcılar eklenmesidir.

EKŞİ KREMAMI NASIL MUHAFAZA EDERİM?

Korunacak yapay hiçbir şey olmadığından buzdolabında hava geçirmez bir kapta saklamanız gerekecek. Bu şekilde iki hafta buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Ben yaptığım kremayı fazlaca kullandığım için nadiren iki hafta buzdolabında duruyor. Hatta bazen verdiğim tarifin iki katını yapıp saklıyorum.

Sütü sağlıklı ve doğru pastörize etmek için tıklayınız.

EV YAPIMI EKŞİ KREMA – SOUR CREAM

Ekşi Krema'nın Evde Nasıl Yapılacağını Öğrenin ve ardından tarifleriniz de gönül rahatlığı ile kullanın.

Hazırlık Zamanı5 dakika
Bekleme Süresi1 gün
Toplam Zaman1 gün 5 dakika
Kategori: Ev yapımı, Krema
Etiket: ekşi krema, ev yapımı, sour cream
Porsiyon: 2 su bardağı
Kalori: 24kcal
Yazar: kerimkul

Ekipmanlar

 • Kavanoz

Malzemeler

 • 1 su bardağı(240g) Heavy Cream veya krema
 • 2 çay kaşığı Limon suyu(veya beyaz sirke) taze
 • ¼ su bardağı(60g) süt

Talimatlar

 • Bir kavanoza, krema ve limon suyunu (veya sirkeyi) koyun ve birlikte karıştırın, sonra sütü dökün. Kapağını sıkıca kapatın ve iyice çalkalayın.
 • Kapağı çıkarın ve temiz bir mutfak havlusunu kavanozun üzerini örtün ve lastik bir bantla sabitleyin. Bir gece boyunca tezgahta (24 saate kadar) bekletin.
 • 24 saat sonra krema hazırdır. Kıvamını almıştır. Karıştırın ve bir kavanoz kapağıyla kapatın. Hava almadan Buzdolabında 2 hafta kadar taze kalacaktır,
 • Not: Yapay kalınlaştırıcılar bulunmadığından, ev yapımı ekşi kremanız, alıştığınız ticari markalardan daha ince olabilir. Endişelenmeyin bu bir sorun değildir. Tariflerinize aynı tat ve nemi fazlasıyla verecektir.

Notlar

İPUCU
 • Limon yerine Beyaz Sirke kullanabilirsiniz.
 • UHT veya paket süt kullanmayınız. Çiğ süt alın ve kendiniz pastörize edin.

 

 

8 comments

 1. Nigar said on Ağustos 3, 2022 Yanıtla

  Ekşi kremalı pringles yerken eksi kremalı tariflere baktım ne çok içinde ekşi krema olan tatif varmış… Sonra buraya düştüm derken üstteki yorumunuzu okudum. Çiğ süt alıp kremayı kendimiz yapip bu yaptığımız kremayla bu tarifteki gibi ekşi krema yapip bu ekşi kremayi diğer tatlı tariflerinde kullansak ne güzel tam doğal olur dedim. Sonra dedim ki Nigar sen işsiz değilsin gitmiş pringles yiyorsun sonra gelip tarife tarif katsam ne olur diye düşünüyorsun 😂😂 aklımdaki bu saçma olayları görüp paylaşmak istedim 😁😁

 2. Hadi said on Şubat 8, 2022 Yanıtla

  Marketten aldığımız kremayla yapılan bir ekşi krema, marketten aldığımız bir ekşi kremadan nasıl daha doğal oluyor anlayamadım. Böyle bir tarif verecekseniz herşeyin doğal olması gerekirdi diye düşünüyorum.

  1. kerimkul said on Şubat 9, 2022 Yanıtla

   Merhabalar, marketteki kremalarda katkı maddeleri tabi ki vardır ama süt gibi değildir. Mesela kıvam arttırıcı olarak deniz yosunundan elde edilen, Sodyum aljinat ve karragenan kullanılır. Aynı mantıkla yaklaşırsak evde krema bile yapsanız organik olmaz, günümüz çağında bütün gıda ürünlerinde katkı maddesi vardır. Açık süt alsanız bile içinde ineğin sağlığı için vurulan antibiyotiklerin atıkları vardır. Mesela ev yapımı market kreması için 2 su bardağı süt, 3 yk un, 3 yk mısır nişastası, 1,5 çay bardağı toz şeker,1 yemek kaşığı tereyağı kullanarak yapabilirsiniz. Bu malzemelerde undan tutunda nişastasına, şekerine ve diğer malzemelerde katkı maddesi var. Ama evde yaptığımız için “Ev Yapımı” olur organik olmaz. Organik Tariflerdeki tanımlamalar “Ev yapımı” kastedilerek yazılır.

 3. Ayşen Demirci said on Temmuz 4, 2021 Yanıtla

  Heavy kream nedir kutu ićinde satılan pasta kreması mı dır?.Sütün uştündeki kaymak da oluru?Sütü kendiniz pastörize ediniz demißsiniz kaynak yeterli olmuyor mu?Teşekkürler

  1. kerimkul said on Temmuz 6, 2021 Yanıtla

   MErhabalar, ülkemizde Heavy Cream maalesef satılmıyor. Ama yağ oranı %35in üzerinde olan marketteki kremayı heavy crean yerine kullanabilirsiniz. Sütü pastörizeden kastım çiğ süt alınıp ondan yapılması, hazır pastörize sütlerden maalesef olmuyor.

 4. Setenay said on Haziran 2, 2020 Yanıtla

  Merhaba, benim çiğ süt almam mümkün olmadığından ve aceleyle yapmam gerektiğinden dün UHT süt ile yaptım. İlk defa ekşi krema yaptığımdan en büyük korkum ürünü bozabilecek bir şey yapmak. UHT süt ile olduğunda fark ne olur? Ayrıca bozulmuş ekşi kremanın tadı veya yapısı nasıldır? Tarifinizden hiç şüphem yok, yalnızca ilk defa yaptığımdan tedirgin hissediyorum.

  1. kerimkul said on Haziran 2, 2020 Yanıtla

   Merhabalar, UHT süt pastörize sırasında içeriğindeki birçok faydalı probiyotik, mineral ve bakterileri kaybettiği için bu tarz tariflerde istenilen kıvam ve lezzet olmaz. Bozulmuş süt ürünlerinin şekli,kıvam ve görüntüsü aynı olur. Gördüğünüzde hemen anlarsınız. Normalde ekşi krema yoğun bir kıvamdadır ama evde yaptığımız için kıvam daha akışkandır. Hazır kremaların içerisine katkı maddeleri koydukları için daha kıvamlı gözükür.

   1. Setenay said on Haziran 2, 2020 Yanıtla

    Çok sağ olun gerçekten, içime su serptiniz. 🙂 Şimdi mayalanıyor bakalım. Bir dahakine inşallah daha geniş bir zamanda çiğ süt ile deneyeceğim. Hazır kremalar ve kıvamları hakkında da çok haklısınız, fazlasıyla katkı maddesi ve kıvam artırıcı içeriyorlar.

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

Recipe Rating
*
*