BUHARLAŞTIRILMIŞ SÜT TARİFİ

Please wait...
Preparation time
5 mins
Cooking time
25 mins
Difficulty
kolay
Serves
1 people
Meal course
Pasta & Kek
Posted by
Posted on
BUHARLAŞTIRILMIŞ SÜT TARİFİ

BUHARLAŞTIRILMIŞ SÜT TARİFİ

Buharlaştırılmış Süt yani Evaporated Milk tesadüfen keşfedilmiş bir süt ürünüdür. İlk başlarda rehidre edilmek amacıyla üretilmiştir. Sütün suyunu buharlaştırarak depolama ve raf ömrü uzatılmak istendi. İhtiyaç anında ise sulandırılıp tekrar kullanılabilecekti, tıpkı konsantre ürünlerde olduğu gibi,

Aşçılar sulandırarak kullanmaya üşendi mi artık bilmiyorum konsantre halini tariflerinde kullandılar. Hemen hemen her tarife lezzet ve doku kattığını görünce sürekli kullanılmaya başlandı. Artık şef ve aşçılar lezzet ve ince kremsi doku yakalayabilmek için sürekli buharlaştırılmış süt kullanmaya başlayınca ticari piyasası ortaya çıktı.

En çok kullanıldığı tarifler Sebze çorbaları, çorbalar, içecekler, yulaf ezmesi, şekerleme ve daha birçok tarif.

BUHARLAŞTIRILMIŞ SÜT İLE YOĞUNLAŞTIRILMIŞ SÜT ARASINDAKİ FARK NEDİR? 

Her ikisi de tatlı süt ürünü olmakla birlikte tamamen farklı tatlara, dokulara ve kullanıma sahiptirler. Yoğunlaştırılmış süt şuruba benzeyen kalın bir kıvamdadır, süt ve şekeri azaltılarak yapılır. Buharlaştırılmış süt ise sütün içerisindeki suyun buharlaştırılmasıyla elde edilir. İlave şeker içeriği olmayan doğal tatlı bir krema elde edebilirsiniz.

Swetened Condansed Milk – Yoğunlaştırılmış Süt tarifi için tıklayınız.

BUHARLAŞTIRILMIŞ SÜT NASIL YAPILIR?

Buharlaştırılmış süt elde etmek için kullanılan yöntem çokta zor değildir. Sütü yaklaşık 25 dakika kaynatmanız daha doğrusu pişirmeniz yeterli olacaktır.

Amacımız sütteki fazla suyu yavaş yavaş orta-düşük ısıda buharlaşmasına izin vermek. Kesinlikle sütü kaynatmayın, kaynatırsanız hem sütünüz taşar hemde dibi tutacağı için tarifiniz tutmayacaktır.

BUHARLAŞTIRILMIŞ SÜT YERİNE NE KULLANABİLİRİM?

Buharlaştırılmış süt bulamazsanız ve yapacak vaktiniz yoksa süt ve krema kombinasyonuyla alternatifini elde edebilir siniz. 1/4 Su Bardağı Krema ve 3/4 Su bardağı sütü karıştırın. Alternatif olarak kullanabilirsiniz. Ama maalesef Buharlaştırılmış süt ile aynı tatlılık ve dokuya sahip olmayacak sadece zenginlik katacaktır.

Ev yapımı Ekşi Krema tarifi için tıklayınız.

EN ÇOK SORULAN SORULAR

Soru: “Sweetened Condensed Milk” ile “Condensed Milk” arasında fark var mıdır?

Cevap: Hayır ikisi de aynı üründür. Aralarında hiçbir fark yoktur ve ikisi de tatlıdır.

Soru: “Sweetened Condensed Milk” ile Buharlaştırılmış süt aynı mıdır?

Cevap: Hayır ikiside çok farklı ürünlerdir. Buharlaştırılmış süt doğal şekerlidir.

Soru: Süt reçeli ve Buharlaştırılmış Süt aynı ürün müdür?

Cevap: Evet Süt reçeli ile Buharlaştırılmış süt aynı üründür.

UYARI:

Bu işlem süt için uzun süren bir pişirme yöntemi olduğu için yapışmaz tencere kullanmanızı tavsiye ederim. Tabanı kalın olanı daha makbuldür.

Bu tarif için 3,5 su bardağı Tam Yağlı süt yeterlidir.

 

 

  1. Yapışmaz ve tabanı kalın olan bir tencerede sütü orta ateşte bir taşım kaynatın. Yapışmaz tencere kullanmanızı tavsiye ederim yoksa yanları hızlı ısındığından daha çabuk pişecektir.
  2. Kaynamaya başladıktan sonra ısıyı orta-düşük seviyesine düşürün. Ben kendimi garantiye almak için en kısık ayara getiriyorum. Bu ayarda yavaşça kaynatın, dibini tutmasın ve kenarlar yanmasın diye ara sıra sütü kenarları da sıyırarak karıştırın.
  3. Sütü yaklaşık 25 dakika boyunca 1 - 1,5 veya 1 - 1/4 su bardağı süt kalana kadar pişirin.
  4. Süt azalıp kremsi bir renge dönüştüğünde bir elekten geçirerek kabuklaşmayı önleyin. Tamamen soğuması için bir kenara koyun.Hava almaz bir kabın içinde buharlaştırılmış sütü 5 güne kadar. Derin dondurucuda 5 aya kadar saklayabilirsiniz.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*