EV YAPIMI MANGOLU PUDING

Please wait...
Preparation time
5 mins
Cooking time
20 mins
Difficulty
kolay
Serves
4 people
Meal course
Pasta & Kek
Posted by
Posted on
EV YAPIMI MANGOLU PUDING

EV YAPIMI MANGOLU PUDING

Ev yapımı mangolu puding, yine ev yapımı puding tarifiyle karşınızdayım. Bu tür tarifleri özellikle paylaşıyorum, hazır satılan paket ürünlerin içindeki katkı maddeleri, kıvam arttırıcı ve suni tatlandırıcıların insan sağlığı üzerinde özellikle de çocukların üzerinde olumsuz etkilerini medyadan takip ediyoruz ve okuyoruz. Bu ürünlerden ne kadar uzak kalırsak bizim ve ailemiz için iyi olacaktır. Bu yüzden evimizde mümkün mertebe ev yapımı tarifleri kendimiz yapmaya çalışalım.

BİRÇOK TARİFİN LEZZETLİ MEYVESİ “MANGO”

Tropikal meyve olan Mangoyu birçok tarifte kullanabiliyoruz. Puding, Cheesecake, smoothie, krema en çok tercih edilen tarifler, Mangolu dondurma ise favorimdir. Ama bu tarifte çok basit bir puding yapacağız. Biz Mango tercih ettik ama siz farklı meyvelerde kullanabilirsiniz. Başka meyve kullanırken 3 tanesini kullanamazsınız. Tarifimizde jelatin kullandığımız için ananas, kivi ve zencefil kullanamazsınız. Çünkü bu meyvelerin içerisinde jelatin oluşumunu engelleyecek bremelin maddesi vardır. Bunların dışında hepsini kullanabilir siniz.

JELATİN TERCİHİ

Jelatin tercihi, alırken toz jelatin tercih edin ve domuz jelatini olmasın. Son yıllarda özellikle Fransa başta olmak üzere bir çok ülkede de domuz jelatini tercih edilmiyor. Biz kesinlikle kullanmıyoruz, sadece alırken özellikle inek jelatini olmasına dikkat edin. Maalesef bazı yerler ticari düşündüğü için içeriğini söylemiyorlar.

ŞURUP TERCİHİ

Tarifin orijinal de Maple yani Akağaç şurubu kullanılıyor. Ben onun yerine bal tercih ediyorum. Akağaç şurubu da doğal ama maalesef ülkemizde fiyatı biraz tuzlu gerçi şimdi yazarken fark ettim balın kilosu da ucuz sayılmaz. Az kalsın söylemeyi unutuyordum. Mangonun doğal tadı zaten yeterince tatlı, o yüzden şurup veya bal eklerken muhakkak tadına bakın çok fazla tatlı olmasın.

Ev yapımı Mangolu puding, ekstra lezzet vermek istiyorsanız Mango ve şurubu karıştırırken içerisine 2 tane yeşil kakulenin içerisindeki çekirdekleri çıkarın ve toz haline getirin ekleyin. Ayrı bir lezzet katacaktır.

Ev yapımı Yoğun krema – Heavy Cream tarifi için lütfen tıklayınız.

Malzemeler

 • 4 çay kaşığı toz jelatin
 • yarım su bardağı su
 • 2 su bardağı Mango, püre haline getirilmiş
 • 2 yemek kaşığı akağaç şurubu veya bal
 • yarım su bardağı Yoğun krema (Heavy cream)
 • 2 yemek kaşığı antep fıstığı
 • 2 adet kakulenin çekirdekleri(opsiyonel)

Ev yapımı çikolatalı puding tarifi için tıklayınız

 1. Jelatini küçük bir kapta suyun üzerine serpin ve 5 ila 6 dakika çözülmesine izin verin.
 2. Jelatin çözülürken, bir tencerede kakule mango ve akçaağaç şurubunu karıştırın. Düşük ısıda yaklaşık 5-8 dakika kaynamaya başlayana kadar ısıtın. Çözülmüş jelatin ve yoğun kremayı içinde topak kalmayıncaya kadar çırpın.
 3. Tencereyi ocaktan alın ve sıvıyı dört ayrı servis tabağı arasına bölün. Pudingleri koyduğunuz tabakların üzerini streçle örtün. Streç pudingin yüzeyine temas etsin, sertleşip kabuk bağlamasını engelleyecektir. En az 2 saat soğutun.
 4. Servisten önce antep fıstığı ile süsleyin.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*