EV YAPIMI MUZLU EKMEK

Please wait...
Hazırlanma zamanı
10 dk
Pişirme süresi
60 dk
Zorluk Derecesi
kolay
Servis
16 porsiyon
Öğün
Pasta & Kek
Ekleyen
Yayın Tarihi
1 su brdg
Ceviz içi
1 paket
Vanilya
65 mililitre
Buttermilk
120 mililitre
Ayçiçek yağı
2 ad.
Muz
2 büyük
Yumurta
4 gr.
Tuz
1 paket
Kabartma Tozu
300 gr.
Şeker
244 gr.
Un
EV YAPIMI MUZLU EKMEK

Paylaşmak için :


EV YAPIMI MUZLU EKMEK

Evde muzlarınız olgunlaşıp kararmaya mı başladı. O zaman size harika bir ekmek için malzeme çıktı, Ev yapımı muzlu ekmek, Orijinal ismi Banana Bread, Özellikle Amerika ve Avustralya’da oldukça popüler bir ekmektir. Ekmek diyoruz  ama tadına bakacak olursak keke daha çok benziyor. Muzlu ekmek biraz nemli, ve damağınızı şımartan yumuşak bir tadı vardır.

Muzlu ekmek yapmak için 2 adet olgunlaşmış muz olması gerekiyor. bu tarifte Buttermilk’te kullandım. Daha lezzetli, dokulu ve nemli bir yapı elde ediyorum.  Buttermilk yerine Yoğurtta kullanabilirsiniz, hemen hemen aynı etkiyi verecektir.

Cevizleri damak tadınıza göre kıyın, ben daha iri taneli seviyorum. Yerken aynı anda ekmek ve ceviz tadını almak hoşuma gidiyor. Genelde kalıp olarak dikdörtgen baton olan kullanılır. Tercih sizindir, Cupcake kalıplarına doldurup’ta pişirebilirsiniz.

İçine ceviz haricinde Çikolata parçacıkları, yaban mersini (kuru veya yaş fark etmez) vanilya özütü, badem, fındık tercih edebilirsiniz.

Şekerli tatları seviyorsanız sos tenceresinde hazırladığınız Karameli muzlu ekmeğin üzerine dökebilirsiniz. Kurabiye şeklini verip yine kurabiye gibi pişirip atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

Fırında pişirebileceğiniz gibi Ekmek yapma makineniz varsa onda da pişirebilirsiniz. Olgunlaşmış muzları eklemeden önce çatalla ezmeyi unutmayın. Sıvı yağ yerine tereyağı da kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

  1. Geniş bir kapta Un, Şeker, Kabartma tozu ve tuzu iyice harmanlayın.
  2. Ayrı bir kapta yumurta, muz, yağ, buttermilk ve vanilyayı karıştırın.
  3. Malzemeleri iyice yedirdikten sonra unlu karışımı ekleyin son olarak kıyılmış cevizleri katın.
  4. Tercihen dikdörtgen baton kalıbı yağlayın. Fırını önceden ısıtın ve 180 C de yaklaşık 1 saat pişirin,
  5. ilk 35dk fırının kapağını açmayın. Piştiğini kürdanla kontrol edin.Piştikten sonra tel ızgara üzerine alın ve soğumasını bekleyin.

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapın !

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, ilgili yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini yansıtmaz. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorumu, bildirimde bulunmadan veya açıklama yapmadan silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar *

*
*