DÖKME TENCEREDE YOĞURMASIZ EKMEK

Please wait...
Hazırlanma zamanı
30 dk
Pişirme süresi
30 dk
Zorluk Derecesi
kolay
Servis
4 porsiyon
Öğün
Pasta & Kek
Ekleyen
Yayın Tarihi
1 1/3 su brdg
Ilık su
1 gr.
Aktif kuru maya
2 çay kaşığı
Tuz
3 su brdg
Çok amaçlı un
DÖKME TENCEREDE YOĞURMASIZ EKMEK

DÖKME TENCEREDE YOĞURMASIZ EKMEK

Dökme tencerede yoğurmasız ekmek, Un. tuz, su ve maya bu dört malzemeyi karıştırarak sofralarınızı zengin gösterecek mükemmel somun ekmekler yapabilirsiniz. Yoğurmasız, yoğurmadan yapılan ekmekler en popüler tariflerdir. Klasik malzemeleri karıştırıp Cocottee(döküm tencere) tencerelerde mayalayıp pişirdiğimizde tam da damak tadımıza uygun lezzetler yakalamamız mümkün.

Dökme tencerede yoğurmasız ekmek için en önemli ipuçlarından bir tanesi mayalanma süresidir. En az 18 saat mayalandırmanız gerekiyor. Bu süreyi 24 saate çıkarmanız da mümkün mayalanma süresi ortam uygun olduğunda ekmeğin lezzetini ve dokusunu olumlu yönde etkiliyor.

Tarife Atla

MAYA ÇEŞİTLERİ

Ekmek yaparken temel malzemelerimizden biri olan mayanın piyasada birden fazla çeşitleri bulunmakta ve bu durum birçok kişinin aklını karıştırmaktadır. Elimde Aktif kuru maya yok, Yaş maya var kullanabilir miyim? gibi soruları oldukça fazla almaktayım. Tabii ki kullanabilirsiniz. Maya çeşitleri ve kullanıldıkları alanlar hakkında aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz. Malzeme seçerken doğru malzemeyi almalısınız, kullanacağınız un ekmek yapmak için un olmalıdır. Yoksa doku ve lezzeti yakalayamazsınız. Mayanız taze olmalı yani aktif olmalı, tarihi geçen malzemeleri kullanmayın.

MAYALANMA SÜRESİ UZUN GELİYORSA

Dökme tencerede yoğurmadan ekmek yapacaksanız en önemli ipucu mayalanma süresi demiştik. Bu süre uzun bir zaman ama doğru olan bu, normal şartlarda bu kurala uymamız gerekiyor. Çalışan bir kişiyseniz bu süre size uzun gelebilir. Alışkanlık haline getirmemeniz şartıyla söyleyeceğim tekniği uygulayabilirsiniz. Fırınınızı 30-35°C ısıtın orta rafına tencerinizi koyun ve mayalanmaya bırakın. Çok fazla ısıyı yükseltmeyin. Maya içerisindeki bakteriler canlı olduğu için ölebilir ve hamurunuz mayalanmayabilir.

HAMUR MAYA ÇEŞİTLERİ VE ARASINDAKİ FARKLAR

dokme-tencere
Cocotte tencere

Notlar :

 1. Küçük cocotte tenceresi kullanın büyük olursa kabarma olmayacaktır yüzeye yayılacaktır.
 2. Hamur karışımınız çok kuru ise biraz daha su ekleyin, hamur yapışkan olmalıdır.
 3. Kurutulmuş meyve, dereotu, kakule, peynir gibi başka malzemeler eklemek isterseniz 1nci adımda ekleyebilirsiniz.
 4. Mayanızın son kullanma tarihini kontrol edin. Süresinin dolmadığından emin olun.
 5. Ekmeğimin piştiğini nasıl anlarım: Tencereyi fırından çıkarın ters çevirin, baş parmağınızla sertçe vurun tok ses gelirse pişmiştir.
 6. Neden ekmeğim lastik gibi oldu: Genellikle yeterli glüten oluşumu olmadığında veya düşük proteinli bir un kullandıysanız ekmeğiniz  lastik gibi olur. Çiğnerken çeneniz yorulur. Ekmeğinizin hamurunu glüten oluşumuna yetecek kadar mayalandırmanız lazım en az 18 saat mayalandırın.
 7. Ekmeğim neden yoğun oldu: Eğer ki çok fazla un koyarsanız ekmeğiniz yoğun ve sert olur. Unutmayın hamurunuz oldukça yapışkan olacak. Belirtilenden fazla un eklemeyin.
 8. Cocotte tencerem yok onun yerine ne kullanabilirim: Herhangi çelik veya normal tencere kullanabilirsiniz. Yeter ki 230 °C dayanıklı olsun. Kulplar plastik ise kullanmayın.

DÖKME TENCEREDE YOĞURMASIZ EKMEK

Fazla yorulmadan ve yoğurmadan mükemmel bir lezzette ekmek yapabilirsiniz. Sadece 4 malzemeye ihtiyacınız olacak. Un,Maya,Su ve tuz
Hazırlık Zamanı30 dk
Pişirme Zamanı1 sa
Mayalandırma18 sa
Toplam Zaman19 sa 30 dk
Kategori: Ana Öğün
Mutfak: Türk
Etiket: ev yapımı ekmek, kolay ekmek, yoğurmadan ekmek
Porsiyon: 1 Somun
Kalori: 228kcal
Yazar: kerimkul

Ekipmanlar

 • Cocotte Tencere
 • Yağlı kağıt

Malzemeler

 • 3 su bardağı Un, +çalışma yüzeyi için
 • 2 çay kaşığı Tuz
 • ¼ çay kaşığı Aktif Kuru Maya
 • 1⅓ (320ml) su bardağı Ilık su, +gerektiği kadar

Talimatlar

 • Büyük bir kapta un, tuz ve mayayı birleştirin. Ilık suyu dökün.
 • Tahta bir kaşık veya silikon spatula kullanarak karışımı yapışkan bir hamur haline gelinceye kadar karıştırın.Yapışkan değilse, her seferinde 1 çorba kaşığı su ekleyin kıvamı kontrol edin.
 • Temiz bir mutfak havlusuyla örtün ve 18 - 24 saat boyunca mayalanmaya bırakın.
 • Mayalandıktan sonra hamur soldaki fotoğraf gibi olacaktır. Ellerinizi unlayın ve hamuru bastırın. Daha sonra hamuru bir top haline getirin. Ekstra un kullanabilirsiniz.
 • Çalışma yüzeyini hafifçe unlayın. Hamuru kaseden çalışma yüzeyine yavaşça çıkarın. Hamuru bir top haline getirin, hamurun alt taraflarını hafifçe sokun. Hamuru büyük bir parşömen kağıdına yerleştirin. Temiz bir mutfak havlusuyla örtün ve hamurun ikiye katlanana kadar 1-2 saat kadar kabarmasını sağlayın.
 • Fırını önceden 245° C ısıtın . Ön ısıtma yaparken boş cocotte tencerenizi fırına koyun ısınsın.
 • Tencere sıcakken fırından dikkatlice çıkarın. Parşömen kağıdının kenarlarını tutamaç olarak kullanın, hamuru yavaşça tencerenin içine yerleştirin. Tencerenin kapağını örtün, fırına yerleştirin ve 30 dakika pişirin.
 • Kapağı çıkarın ve ekmek rengini alana kahverengi olana kadar 20 ila 30 dakika daha pişirmeye devam edin. Ekmeği tencereden çıkarın ve dilimlemeden ve servis etmeden önce 1 saat soğumaya bırakın.

Notlar

 1. Küçük cocotte tenceresi kullanın büyük olursa kabarma olmayacaktır yüzeye yayılacaktır.
 2. Hamur karışımınız çok kuru ise biraz daha su ekleyin, hamur yapışkan olmalıdır.
 3. Kurutulmuş meyve, dereotu, kakule, peynir gibi başka malzemeler eklemek isterseniz 1. adımda ekleyebilirsiniz.
 4. Mayanızın son kullanma tarihini kontrol edin. Süresinin dolmadığından emin olun.
 5. Ekmeğimin piştiğini nasıl anlarım: Tencereyi fırından çıkarın ters çevirin, baş parmağınızla sertçe vurun tok ses gelirse pişmiştir.
 6. Neden ekmeğim lastik gibi oldu: Genellikle yeterli glüten oluşumu olmadığında veya düşük proteinli bir un kullandıysanız ekmeğiniz  lastik gibi olur. Çiğnerken çeneniz yorulur. Ekmeğinizin hamurunu glüten oluşumuna yetecek kadar mayalandırmanız lazım en az 18 saat mayalandırın.
 7. Ekmeğim neden yoğun oldu: Eğer ki çok fazla un koyarsanız ekmeğiniz yoğun ve sert olur. Unutmayın hamurunuz oldukça yapışkan olacak. Belirtilenden fazla un eklemeyin.
 8. Cocotte tencerem yok onun yerine ne kullanabilirim: Herhangi çelik veya normal tencere kullanabilirsiniz. Yeter ki 230 °C dayanıklı olsun. Kulplar plastik ise kullanmayın.

 

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapın !

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

Recipe Rating
*
*