ZERDEÇAL’IN FAYDALARI

Zerdeçal Çayı

ZERDEÇAL’IN FAYDALARI

Kökeni Doğu Hindistan olan ve binlerce yıldır şifa niyetine de kullanılan bir baharattır. Antioksidan etkisi olan bitkilerin kraliçesidir. Zencefilgiller familyasından gelir.Antioksidan etkisinin yanı sıra birçok faydasını saymakla bitmez. Bu faydalarından fayda sağlayabilmek için doğru kullanmak gerekmektedir. Şunu da söylemek isterim ki her faydası olan bitkinin aşırı ve düzensiz kullanılması yarar sağlamayacaktır. Özellikle tansiyon, şeker hastaları gelişigüzel tüketmemelidir.

Zerdeçalın en önemli etken maddesi Kürkimindir. Kürkimin bakteri, mantar ve hatta son yıllarda yapılan kanserin tedavisi araştırmalarında Birçok kanser türüne olumlu etkisi saptanmış bilimsel olarak ta yayınlanmıştır. Kolon kanseri, meme kanseri, cilt kanseri ve prostat kanserinin önlenmesinde de oldukça etkilidir.  Kürkimin maddesi kanserli hücrelerle mücadele eder ve hücre yenilenmesini  hızlandırır. Kanser hücrelerinin yayılmasını geciktirmektedir.

Bitkinin sap kısmında bulunan köke benzeyen uzantılardan tozu elde edilmektedir. Zerdeçalı taze olarak tüketmek makbuldür. Toz haline getirilirken yada kurutulurken etken maddeleri kaybolur yada etkisini yitirir. Hatta kürkimin emilimini sağlayan uçucu yağ bu işlem sırasında tamamen yok olur. Zerdaçal favori baharatlardan olduğu için tozunun içine boya veya dolgu maddeleri de katabiliyorlar.

Zerdaçalı karabiberle tüketmek kana karışmasını hızlandırır. Ayrıca yağlı yemeklerle birlikte tüketilince emilimi arttırır.

Zerdaçalın faydaları

Zerdeçal Alzheimer Hastalığı Önlemede etkilidir: Beyinde oksijen artışını hızlandırarak hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir hatta durdurabilir. Bunama üzerinde de etkisi vardır. Hatta bazı ilaçlardan daha faydalı olduğu ispatlanmıştır. Alzheimer’dan sorumlu BDNF hormonunu düzenler bu sayede beyin nöronlarının büyümesini arttırır. İleri yaşla gelişen beyin hastalıklarının yanı sıra Deman hastalığında da etkilidir.

Kilo vermede etkilidir: Vücut kitle endeksiniz yüksekse ve kilo probleminiz varsa oldukça yardımcı olacaktır. Bunun için zerdeçal çayı veya yemeklere 1 çay kaşığı zerdeçal katmanız yeterlidir.

Eklem iltihabına iyi gelir: Kürkimin güçlü bir anti-inflamatuar etkisi vardır. Yani iltihapla savaşır. Eklem iltihabı ve romatizmal rahatsızlıkları da tedavi eder.

Depresyonu giderir: Beyinde dopamin ve serotinin düzeylerini dengeler, mutluluk hormonunu salgılar. Bu sayede depresyona da iyi gelmektedir.

Antioksidan etkisi vardır: Çok güçlü bir antioksidandır. Serbest radikalleri etkisiz hale getirir ardından antioksidan enzimleri uyararak üretimi teşvik eder. Yaşlanmayı yavaşlatır.

Sindirim sistemini düzenler: Düzenli olarak çiğ zerdeçal tüketiminde Safra kesesine, şişkinlik ve gaz sorunlarına iyi gelir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Vücudun bağışıklık sistemini uyaran lipopolisakkarit denilen bir madde vardır. Bu madde bakterilere, iltihap ve serbest radikallere karşı etkilidir. Soğuk algınlığı veya gripten müzdaripseniz 1 bardak ılık sütün içine 1 çay kaşığı zerdeçal tozu koyun ve için kısa sürede kendinizi toparlaycaksınızdır.

Antiseptik ve Antibakteriyel özelliği vardır: Zerdaçal doğal bir antiseptik ve antibakteriyeldir. Kesik ve yaraların üzerine tozunu serperek daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Karaciğeri korur: Zerdeçal bilirubin ve safra salgısı arasındaki dengeyi sağlar. Bu iki salgı karaciğer ve işlevi için önemlidir.

Kan şekerini düzenler: Tip 2 diyabet hastalarına şifa olduğu görülmüştür. Kan şekeri metabolizmasını harekete geçirir. Zerdeçal suyu içmek fark edilir derecede kan değerlerini düşürür.

Zerdeçalın zararları

Zerdeçal kullanımın da aşırıya kaçmadığınız müddetçe sağlıklı bir medikal bir baharattır. Ama tabii ki her bünye farklıdır.  Kişiden kişiye fark gösterebilir. O yüzden ilk defa kullanacaksınız ve birçok şeye alerjiniz varsa.

Evde kendi alerji testinizi yapın. Alkol, Kolonya veya çakmak ateşiyle toplu iğneyi sterilize edin, kolunuzun üzerine hafif kan görünecek şekilde kazıyın zerdeçal suyu veya zerdeçalı bu kanayan yere sürün ve yarım saat bekleyin bir reaksiyon yoksa alerjiniz yoktur. Kızarma, kaşıntı gibi tepki veriyorsa dikkatli olun alerjiniz olabilir.

 • Kullanımı aşırıya giderseniz kusmaya neden olabilir.
 • Zerdeçal kanı sulandırdığı için kan sulandırıcı kullananlar aşırı dikkatli olmak zorunda hatta kullanmamaları gerekir. (Wafarin, Coumadin, Aspirin)
 • Aşırı kullanım kan hücrelerine zarar verebilir.
 • Diyabete olumlu etkisi vardır ama kullanırken dozuna dikkat etmek gerekir.
 • Kan dolaşımını hızlandırdığı için aşırı tüketimde kalp çarpıntısına neden olabilir.
 • Karaciğer rahatsızlığı olanlar kullanmamalı.
 • Kanı sulandırdığı için ameliyat olacak veya olmuş kişiler iyileşene kadar uzak durmalıdır.. Kanama bozukluğu olan kişiler ise kullanmamalıdır.

Zerdeçal çayı tarifi için tıklayınız…

Please wait...
Categories: Sağlık

6 comments

 1. Zerdeçalin Faydaları said on Kasım 1, 2022 Yanıtla

  Zerdeçalin faydalarını ararken karşıma çıktınız. Yazınızı çok beğendim elinize sağlık.

  1. kerimkul said on Kasım 1, 2022 Yanıtla

   Çok teşekkür ederim sağ olun.

 2. Yiğit Yalçın said on Mayıs 22, 2019 Yanıtla

  Zerdeçal gerçekten de mucizevi bir baharat. Her gün kefire veya yoğurda 1 tatlı kaşığı zerdeçal karıştırıp tüketiyorum. Çok faydasını gördüm

  1. kerimkul said on Mayıs 22, 2019 Yanıtla

   Keşke bende alışkanlık haline getirebilsem. Sağlık için Zerdeçal tüketmeye devam edin.

 3. Mustafa said on Aralık 29, 2018 Yanıtla

  Yakın çevremde zerdeçal ile şifa bulan arkadaşlarım var. Mümkün mertebe bende kullanmaya çalışıyorum. Bilgilendirme için teşekküler

  1. kerimkul said on Aralık 29, 2018 Yanıtla

   Teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*