ŞİFALI ZERDEÇAL ÇAYI TARİFİ

Please wait...
Hazırlanma zamanı
5 dk
Pişirme süresi
15 dk
Zorluk Derecesi
kolay
Servis
1 porsiyon
Öğün
Sağlıklı yaşam
Ekleyen
Yayın Tarihi
1 çay kaşığı
Toz zerdeçal
4 su brdg
Su
1 ad.
Taze limon suyu
1 tatlı kaşığı
Zencefil
2 tatlı kaşığı
Bal
ŞİFALI ZERDEÇAL ÇAYI TARİFİ

ŞİFALI ZERDEÇAL ÇAYI TARİFİ

Şifalı Zerdeçal çayı tarifi , özellikle kış aylarında salgın mikrobik ve viral hastalıklara karşı güçlü bir savunma kazanmak istiyorsanız her derde deva şifalı zerdeçal çayı tüketebilirsiniz. Üstelik yapması oldukça basit ve kolay malzemelerle yapabilirsiniz. Zerdeçal çayı medikal baharatların başında gelmektedir. Bir çok kullanım alanı ve şekli vardır. En rahat kullanım şekli ise çayını yaparak tüketmektir. İçersinde ki Curcumin maddesinin sağlığa ve özellikle kanseri iyileştirme etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca zayıflamak isteyenler de bu özel tarif şifalı zerdeçal çayını kullanabilirler. 3 hafta boyunca günde 1 bardak içebilirsiniz. 3 haftada bir hafta ara vermeniz gerekiyor.

 

ZERDEÇAL ÇAYI NELERE İYİ GELİR

Zerdeçal çayı nelere iyi gelir ? Şifalı Zerdeçal çayı tarifi Alzheimer önler ve tedavi eder, Artrit ağrılara, Kanser, soğuk algınlığı, grip, nezle, kalp rahatsızlığı olanlar, irritabl bağırsak sendromu olanlar kullanabilirler. Ayrıca yoğun iş temposunda enerji vermesi için de zerdeçal çayını tercih edebilirsiniz. Depresyon, durgunluk, melankolik halinizden kurtulmanıza yardımcı olur. Günde 1 bardaktan fazla tüketmemeye dikkat edin. Her şeyin fazlası zarardır. Fazla tüketim halinde karaciğer ve böbreklerinizi fazla çalışmasına neden olabilir.

Karaciğer hasarına karşı korur, safra kesesi taşları ve karaciğer koşullarını yönetir

Yapılan bazı araştırmalarda Curcumin ‘in Karaciğer hasarına karşı koruyucu olabileceğini de göstermiştir. Curcumin ‘in Karaciğer hücrelerini safra ile ilişkili kimyasalların zarar görmesinden korurken, sindirim sıvısı olan safra üretiminin arttırılmasını sağlar.

Akciğer koşullarını tedavi etmeye yardımcı olur

Araştırmacılar, kurkuminin antienflamatuar ve antioksidan özelliklerinin kronik veya uzun süreli akciğer rahatsızlıklarının semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtiyorlar. Klinik kanıt sınırlı olmasına rağmen, Curcumin ‘in kudreti astım , pulmoner ve sistik fibroz , akciğer kanseri ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tedavisinde de oldukça etkili olduğu gözlemlenmiştir.

KİMLER KULLANMAMALI

Yüksek tansiyon ve şeker hastaları kontrollü kullanmalı, Kan sulandırıcı Wafarin, Coumadin kullananlar doktoruna danışmalıdır.

Yetişkinlerde yapılan araştırmalarda, günde üç kez 400 ila 600 miligram (mg) saf zerdeçal tozu veya günde rendelenmiş veya kurutulmuş zerdeçal kökü için 1 ila 3 gram (g) güvenli kullanımını destekler. En güzeli ise organik olması açısından Zerdeçal kendiniz rendeleyin ve o şekilde kullanın.

ZERDEÇAL’IN FAYDALARI

ŞİFALI ZERDEÇAL ÇAYI

Kış aylarında özellikle soğuk algınlığı ve grip enfeksiyonlarında bağışıklığınızı arttırmak ve iyileşmek için güvenle tüketebileceğiniz mucizevi çay,
Hazırlık Zamanı5 dk
Pişirme Zamanı15 dk
Soğuma5 dk
Toplam Zaman25 dk
Kategori: İçecekler, Sağlık
Mutfak: Hindistan
Etiket: çay, Curcumin, zerdeçal, zerdeçal çayı
Porsiyon: 1 kişilik
Kalori: 80kcal
Yazar: kerimkul

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı Toz Zerdeçal
 • 4 su bardağı Su
 • 1 adet Limonun suyu taze
 • 1 tatlı kaşığı Zencefil
 • 2 tatlı kaşığı Bal

Talimatlar

 • Bir cezvede zerdeçalla birlikte suyu 15 dakika boyunca kaynatın.
 • Sonra suyu süzün temizleyin.
 • Bal ekleyin karıştırın peşine limon suyu veya rendelenmiş zencefili ekleyin.
 • Günde 1 bardak içebilirsiniz

Notlar

 1. Bal, çayı hem tatlandırmak hemde daha fazla anti-mikrobik özellik kazandırmak için kullanabilirsiniz.
 2. Emilime yardımcı olmak için krema, yağlı krema, badem sütü, Hindistan cevizi sütü, 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı veya ghee ekleyebilirsiniz, etken madde kurkumin uygun bir şekilde çözünmesi sağlar.
 3. Yine Curcumin emilimini arttırmaya yardımcı olmak için karabiber ekleyebilirsiniz.
 4. Limon, lime limonu veya zencefil, karışımdaki antioksidan ve anti-mikrobiyal özellikleri geliştirmek ve tadı iyileştirmek ekstra ekleyebilirsiniz.
 5. Taze zencefil kullanın ve rendelerseniz daha çok etkisini görürsünüz.
 6. 1 limonun suyu fazla gelirse yarısını kullanabilirsiniz.
 1. Bir cezvede zerdeçalla birlikte suyu 15 dakika boyunca kaynatın. Sonra suyu süzün temizleyin.Bal ekleyin karıştırın peşine limon suyu veya rendelenmiş zencefili ekleyin.Günde 1 bardak içebilirsiniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapın !

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

Recipe Rating
*
*