ŞEKERLİ YOĞUNLAŞTIRILMIŞ SÜT

Please wait...
Hazırlanma zamanı
5 dk
Pişirme süresi
40 dk
Zorluk Derecesi
kolay
Servis
1 porsiyon
Öğün
Pasta & Kek
Ekleyen
Yayın Tarihi
ŞEKERLİ YOĞUNLAŞTIRILMIŞ SÜT

ŞEKERLİ YOĞUNLAŞTIRILMIŞ SÜT (SWEETENED CONDENSED MILK)

Şekerli yoğunlaştırılmış süt, pastanede ve kafede yediğiniz bazı pasta, kek ve pudinglerin tadına doyamazsınız. Evde bende aynısından yapıyorum ama tadı böyle olmuyor deriz.

İşte bu lezzet sırrının gizemli malzemesi Şekerli Yoğunlaştırılmış Süt diğer deyişle Sweetened Condensed Milk, özellikle kahvelere çok kullanılır. En çok kullananlar ise Latin Amerika ülkeleridir.

Kahveden, pudinge, kek, pasta, krema gibi hemen hemen her şeyin içinde hem hem kıvam hemde lezzet açısından kullanılır.

Evde kendiniz yaptığınız Şekerli Yoğunlaştırılmış Sütü uygun koşullarda uzun süre saklayabilirsiniz. Burada verdiğim tarifte yapacaksanız 1 su bardağı elde edebiliyorsunuz. Kullanacağınızın sütün Tam yağlı olmasına özellikle dikkat edin, Tercihen fındıklı sütte kullanabilir siniz.

Vanilya ve Tereyağı ile birlikte yapan tarifler var. Ancak ilk defa deniyorsanız siz denemeyin. Bazı blogerlar bu malzemeleri eklediğinde sütün kesildiğini veya kıvamını yakalayamadıklarını söylüyorlar. Bu uyarıyı dinlemekte fayda var.

İçerisine Beyaz Toz şeker yerine alternatif olarak esmer şeker, Hindistan Cevizi Şekeri, Akağaç Şurubu, Bal kullanabilirsiniz. karamelleşen bir şeker olması yeterlidir. Ama stevia, splenda gibi tatlandırıcıları kullanamazsınız çünkü bu malzemeler karamelleşmiyor.

Ülkemizde hazır olarak maalesef satılmamaktadır. Ama büyük marketlerde birkaç kez gördüm, fiyatıda oldukça tuzluydu. O parayı vermeye hiç gerek yok. Yurt dışında bile ev hanımlarının çoğu marketlerde satılmasına rağmen evde kendisi hazırlamaktadır.

Süt reçeliyle karıştırmayın

Bazı tariflerde Şekerli yoğunlaştırılmış sütü süt reçeliyle karıştırırlar. Süt reçeli yani orjinal adı “dulce de leche” tamamen farklıdır. Süt tatlısıdır ekmeğin üzerine sürerek bile yiyebilirsiniz.

Fazla malzeme ile yapacaksanız

Eğer daha çok Yoğunlaştırılmış süte ihtiyacınız var ve daha fazla sütten yapacaksanız kıvamını alana kadar şekeri eklemeyin, en son eklerseniz.

 

 

 1. Sütü ve şekeri küçük, ağır tabanlı bir tencerenin içine ekleyin. 
 2. Şeker eriyene kadar kısık ateşte ısıtın. 
 3. Şekerin tamamı çözüldükten sonra, karışımı orta düşük sıcaklıkta bir kaynama noktasına getirin. Karışım kaynamaya başladığında karıştırmayın, aksi takdirde çatlayabilir ve kristalleşebilir. 
 4. Yavaşça 35-40 dakika ya da süt kremsi bir renk alıncaya kadar hafifçe pişirin, Süt yarı yarıya azalmıştır ve kıvamı biraz koyulaşmıştır. Üstte bazı köpüklerin oluştuğunu fark edebilirsiniz, bir kaşıkla yavaşça alınız. (eğer kabınızın kenarında asılı şekerli parçalar varsa, onları yoğunlaştırılmış sütünüze karıştırmayın, bu karışımınızı da kırabilir) 
 5. Hazır olunca, ocaktan alın ve soğuması için bir kavanozun içine dökün. Hava geçirmez kapağı takmadan önce yoğunlaştırılmış sütün tamamen soğumasını sağlayın. Dikkat, buzdolabında birkaç saat sonra çok kalınlaşacaktır.  Buzdolabında 6 ay boyunca muhafaza edebilirsiniz.

4 yorumlar

 1. Ebru dedi Haziran 22, 2020 Cevapla

  Merhaba, kahve için kullanacaksam yine aynı miktarda süt/şeker oranı ve pişme süresi midir sizce? Teşekkür ederim..

  1. kerimkul dedi Haziran 22, 2020 Cevapla

   Merhabalar, Ebru hanım şöyle bir ipucu verebilirim. Yoğunlaştırılmış süt yaparken dediğiniz gibi süt/şeker oranı önemli, şöyle bir formülü not alabilirsiniz. Yağlı sütü uzun süre pişirip suyunu buharlaştırdıktan sonra hemen hemen kendi ağırlığı kadar şeker eklenerek hazırlanır. Örneğin 4 Su bardağı süt için yani 1 litre süt için 160 gr şeker kullanmanız gerekiyor. elde edeceğiniz miktar az gelirse 5 bardak süt için 1 bardak şeker kullanabilirsiniz. Yaklaşık 400g yoğunlaştırılmış süt elde edebilirsiniz. Daha şekersiz yapmak isterseniz bu orantıyı kullanmanızı tavsiye ederim. Orantı sabit olduğu için istediğiniz gibi daha şekersiz olabileceğini zannetmiyorum.

 2. Nurdan F. dedi Eylül 6, 2019 Cevapla

  Merhaba. Miktarları benmi göremedim yok mu acaba?

  1. kerimkul dedi Eylül 6, 2019 Cevapla

   Merhabalar Nurdan hanım, 2 malzeme olduğu için gözünüzden kaçmış olabilir. 2 su bardağı tam yağlı süt ve 142 gr şeker,

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*