ORJINAL CHEESECAKE TARİFİ

Please wait...
Hazırlanma zamanı
20 dk
Pişirme süresi
60 dk
Zorluk Derecesi
orta
Servis
12 porsiyon
Öğün
Pasta & Kek
Ekleyen
Yayın Tarihi
225 gr.
Labne
270 gr.
Şeker
240 mililitre
Ekşi Krema
1 paket
Vanilya
5 büyük
Yumurta
ORJINAL CHEESECAKE TARİFİ

Paylaşmak için :


ORJINAL CHEESECAKE TARİFİ

Orjinal Cheecake tarifi nasıl yapılır? Cheesecake yapmak kolay gibi gözüken ama uğraştıran hatta sonunda hüsrana uğratan bir tariftir. Eğer doğru ısıyı ayarlayamazsınız Cheesecake kurur ve çatlar, Fırından aldıktan sonra çökme olur. Peynir yaş kalır pişmez.

Ama eliniz alıştığı zaman her çeşidini gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Lezzetli bir cheesecake yapmak istiyorsanız kesinlikle Mascarpone peyniri kullanın farkını göreceksiniz.

Yurt dışındaki tarifleri yaptığımız da maalesef görselde ki kıvam ve görünümü tutturamıyoruz. Bunun bir kaç sebebi var. Bunlardan biri Cheesecake kullanırken kullandığımız peynir. Ülkemizde Mascarpon peyniri satılmadığı için Labne peyniri ile yapıyoruz.

Labne peyniri sulu bir peynir ve mascarpona göre oldukça düşük yağ miktarı var. Bu yüzden labne kullanmadan önce muhakkak suyunu iyice süzün, Ayrıca yap oranını arttırmak için ekşi krema kullandık sade krema da kullanabilirsiniz.

Hazırlık

270 °C önceden fırını ısıtıp hazır bekletelim. Kelepçeli kalıbınızın sığabileceği büyüklükte bir fırın kabının içerisine su koyup fırına koyalım,

Malzemelerin oda ısısında olmasına özen gösterin. Tarifi yapmaya başlamadan en az 5 saat önce malzemeleri buzdolabından çıkarın.

TABANI İÇİN MALZEMELER
 • 140 gram Eti Burçak ( yaklaşık 1,5 paket)
 • 2-3 gram Toz Tarçın
 • 60 gram eritilmiş tuzsuz tereyağ veya margarin (1 paket margarinin 3/1)
YAPILIŞI:

Kelepçeli kalıbınızın tabanına yağlı kağıt serelim. Blender dan geçirdiğimiz bisküvi kırıntılarını, tarçın ve erimiş yağı silikon spatula ile harmanlayalım ve kalıbınızın tabanına eşit miktarda yayalım. Üzerine kaşık veya elimiz ile bastırarak tabanı sıkılaştıralım. Kalıbın etrafını alüminyum folyo ile sarın buzdolabında bekletin.

SÜSLEME İÇİN
 • 240 ml Ekşi krema
 • 8 gr kadar şeker
 1. Krem Peynir, Şeker, Ekşi Krema ve vanilyayı bir kapta mikser ile pürüzsüz ve kremsi bir kıvam alana kadar karıştıralım. Çırparken kabın kenarındaki malzemeyi de çırptığımız malzemeye eklemeyi ihmal etmeyin.
 2. Oda ısısındaki yumurtaları teker teker ekleyin. Her bir yumurta malzemeye iyice karıştıktan sonra diğerini ekleyin.
 3. Kalıbımızı buzdolabından çıkaralım ve kremayı kalıbımıza aktaralım her yere eşit miktarda dağıtalım, kenarlarından tutup sert bir zemine birkaç kez vurun içindeki hava kabarcıklarını çıkarın.
 4. Fırını ısıttığımız ısıda 270 C de 12 dakika pişirin daha sonra ısıyı 180 C indirin 50-60 dk. Üzeri altın rengi alana kadar pişirin. Her fırının pişirmesi farklılık gösterebilir. O yüzden pişerken gözlemleyelim üzeri altın rengini alınca fırından alalım.
 5. Fırından çıkardıktan sonra kalıbın kenarlarını bıçak ile cheesecaketen ayıralım ve soğumaya bırakalım.
 6. Süsleme için ayırdığımız Ekşi Krema ve şekeri iyice çırpın, krema kıvamına getirin üzerini süsleyinBuzdolabında en az 4 saat bekletin ve meyve ile servis edin.

3 cyorumlar

 1. Mustafa dedi Aralık 1, 2018 Cevapla

  Görünüşü muhteşem

 2. Levent diken dedi Temmuz 13, 2019 Cevapla

  Hata var 240 ml eksi krema iki defa yazilmis. Ne kadari icine ne kadari susune.

  1. kerimkul dedi Temmuz 13, 2019 Cevapla

   Merhabalar Levent bey, şu an dışarıdayım eve geçtiğimde tarif defterimden kontrol edip düzenlemesini yaparım. Bildirdiğiniz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, ilgili yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini yansıtmaz. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorumu, bildirimde bulunmadan veya açıklama yapmadan silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar *

*
*