KOLAYCA EV YAPIMI TEREYAĞI

Please wait...
Hazırlanma zamanı
10 dk
Pişirme süresi
10 dk
Zorluk Derecesi
kolay
Servis
1 porsiyon
Öğün
Kahvaltı
Ekleyen
Yayın Tarihi
KOLAYCA EV YAPIMI TEREYAĞI

KOLAYCA EV YAPIMI TEREYAĞI

Kolayca Ev yapımı tereyağı, Tereyağı tariflerimizin bel kemiğidir. Yemek, Pasta, Kek, Krema hemen hemen bütün tariflere lezzet ve kıvam verir. Ev yapımı tereyağı bu dönemde bulmak zor. Özellikle gıda sektörüne hile karıştı, kimi hacmi arttırmak kimide rengini daha canlı göstermek için çeşit çeşit sağlığa zararlı olan kimyasallar katıldı. Sonuç olarak kanser hastalığı çoğaldı, özellikle çocuklarda hormonel denge bozuklukları ve obezite baş gösterdi.

Tereyağın içine Patates Püresi katıyorlar

Tereyağı’da bunlardan bir tanesi has tereyağı bulmak biraz zor. Hayvancılık azaldığı için has süt bulmak da zor. Çiğ süt alıp kendim pastörize etmeyi tercih ederim. Ama bazen aldığım çiğ sütten bile şüpheye düşüyorum. Süt az olduğu için yeterli miktarda tereyağı elde edemeyen bazı kişiler tereyağına patates püresi katıyorlar.

Sütü pastörize ederken içerisinde ki vitaminleri öldürdüğünüzü biliyor musunuz? Doğru süt pastörize etmek için tıklayınız.

Özel bir ekipmana ihtiyacanız yok

Vereceğim tarifle sizde evde ev yapımı tereyağını büyük bir keyifle yapacaksınız. Üstelik özel bir ekipmana gerek kalmadan. Mutfak robotu yoksa mikser ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

Çiğ süt veya kremadan tereyağ nasıl yapılır

Ev yapımı tereyağı yaparken Heavy Cream kullanabilirsiniz, Yani yoğun krema Sütün daha kremsi hali ve en az %36 yağlı hali, Ev yapımı heavy cream tarifi için tıklayınız. Heavy Cream’le uğraşamam derseniz. Çiğ sütle yapabilirsiniz ama süt yağlı bir süt olmalı.

Buttermilk

Ev yapımı tereyağı yaptığınızda krema sütten ayrılınca kalan su buttermilktir. İşte gerçek buttermilk bu şekilde elde ediliyor. Tereyağı yaparken sütün içindeki yağ kremalaşıyor ve en sonunda tereyağ oluyor. Arta kalan su ise buttermilk,

Ev yapımı buttermilk için tıklayınız

Malzemeler

 • 3 su bardağı(720ml) heavy cream veya yağlı süt
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 5 yemek kaşığı buzlu su

Kullandığınız krema veya süt soğuk olmalı ne kadar soğuk olursa o kadar iyi, soğuk olunca yağ daha çabuk kıvam alıyor. Buzdolabında 6 hafta buzlukta çok daha uzun bir süre saklayabilirsiniz.

Talimatları aşağıda daha detaylı anlatacağım.

Bu tariften yaklaşık 300 gr tereyağı elde edebilirsiniz.

 

 1. Soğuk süt veya kremayı mutfak robotunuza dökün. Mutfak robotunuz yoksa mikserde kullanabilirsiniz.
  2170
 2. Krema sütten ayrılıncaya kadar yaklaşık 2,5 dakika kadar çırpın. Yavaş yavaş sütün yoğunlaştığını göreceksiniz. Çırpmaya devam edin 4 dakika kadar çırptığınızda artık tereyağı büyük oranda sütten ayrılmıştır.
  2171
 3. Yağ ayrıldıktan sonra buzlu suyu dökün. Bu tereyağının buttermilkten tamamen ayrılmasına yardımcı olur ve daha fazla buttermilk elde etmenizi sağlar.
 4. Genişçe bir kabın üzerine süzgeç yerleştirin ve çırptığınız yağı süzün. Süzülen buttermilki ayırın ve buzdolabında saklayın, başka tarifleriniz de kullanabilirsiniz.
  2172
 5. Yağın içerisinde hapsolmuş buttermilki çıkarmak için elinizle sıkın aksi takdirde yağınız cıvık olacaktır. Ayrıca bir tülbentle süzebilirsiniz.Bu tarifte yaklaşık 300 gr. tereyağı elde edebilirsiniz.
  2173

17 yorumlar

 1. cengiz dedi Mart 30, 2021 Cevapla

  Malesef 10 -15 yıl öncesi ist çevre köylerinde toplanan sütler mh aralarında doğal satılıyor idi fakat köylerde üretim çok az olmasından dolayı sakar ya ve çevre illerden istanbul süt gelmekte buda tabi ki sanayi tipi sütten krema ayırma seperatörü ile yağı alınıyor.
  mahalle arasında satış yapan ciğ süt satıcıları köy isimleri virelerer doğal süt algısı oluşturuluyor.
  sütte en az 100/3 olması gereken ya 1,5 civarına geliyor. tavsiyem aldığız süt kaymak oranı ile test edip yerinde çok az kalan çiftçi den almanız.

  istanbul/tuzla /tepeören .

  1. kerimkul dedi Mart 31, 2021 Cevapla

   Yazdıklarınızın hepsine kesinlikle katılıyorum. Bu durum aslında kontrol altında olmalı. Tüketiciyi kandırmaktan başka bir şey değil. Eğer sütün yağı alınıyorsa satılırken bunun belirtilmesi şart olmalı. Tuzla ve Tepeören de çiftçilerden alabiliyormuyuz.

 2. Fisun dedi Mart 6, 2021 Cevapla

  Merhaba Kerim bey an itibariyle tereyağ yapımına başladım 10 dk olmasina rağmen hiç olmadı tereyağ acaba bitkisel kremadan olabilir mi %31 yağlı ,sizin önereceğiz bir marka var mı?President krema %35 yağlı o olabilir mi teşekkür ederim

  1. kerimkul dedi Mart 6, 2021 Cevapla

   Merhabalar, o konuda bende birkaç kez sorun yaşadım. Bu konuda araştırma yaptım ve açık satılan sütlerin hemen hemen hepsinin kaymakları alınıyormuş. Hatta yağı alınmamış süt diye satın aldığım sütten bile yağ çıkmadı. Yazın taze otla beslenen ineklerin sütleri yağlı oluyor. İnanın satın aldığımız hiçbir şeye güvenemiyorum. Eğer krem peynirden tereyağı yapacaksanız içerisinde tereyağı kültürü olan kremalar var ve yağ oranı %65 onları kullanmanızı tavsiye ederim.

 3. Melek dedi Şubat 15, 2021 Cevapla

  Son yağı yıkadıktan sonra eritmeyeyim mi

  1. kerimkul dedi Şubat 16, 2021 Cevapla

   Merhabalar Melek hanım, tereyağı oluştuktan sonra eritmenize gerek yok, Ghee yapmak istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.Ghee tarifi

 4. Tülay dedi Nisan 3, 2020 Cevapla

  Ben tam cig sütü pastörize edip 2 kez denedim tarifinizi merak edip fakat olmadi neden ??

  1. kerimkul dedi Nisan 3, 2020 Cevapla

   Merhabalar Tülay Hanım, tarifin hangi aşamasına gelebildiğiniz acaba, sütten hiç yağ ayrıldı mı? Sormamda ki sebep eğer hiç yağ olarak ayrılmıyorsa 2 sebebi olabilir. İlki süt yağsızdır. Ama çiğ süt olduğu için en yağsız süt bile olsa azda olsa yağ çıkar. Diğer sebep ise (bunu bende yeni öğrendim) bazı süt sağlayıcılar sütü sağdıkların da sütten yağı ayıran makinelerle ayırıp ayrıca krema olarak satıyor veya tereyağı yapıp satıyorlarmış. Google’dan “sütten yağı ayırma makinesi” diye aratabilirsiniz. Bu makineden sütü birkaç kez geçirip yağı alıyorlarmış. kalan kısmını da süt olarak satıyorlar. böyle bir şeyde olabilir. Normalde en kalitesiz yağlı sütü bile mikserle bile yüksek hızla çırpsanız bir süre sonra yağ kısmı ayrılır.

 5. Nesrin dedi Nisan 2, 2020 Cevapla

  Ilk defa tereyagi yaptim sizin tarifinizle, cok basit ve cook güzel oldu, hatta bu kadar Basit bi tarifle olucagina inanmamistim cok Tesekkür ederim ???

  1. kerimkul dedi Nisan 2, 2020 Cevapla

   Rica ederim Nesrin Hanım, hem ihtiyacımız kadar yapabiliyoruz hemde tüketirken içimiz rahat katkı maddesi vs olmuyor. Ellerinize sağlık

 6. Asiye A. dedi Aralık 1, 2019 Cevapla

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Sour Cream (ekşi krema) yapımı ararken yazılarınıza takıldım. Sormak istediğim şu ki; limon suyu ile yapılan ButterMilk kesilmis süt görünümünde oluyormuş. Ben tereyağ yapıyorum, yapımda kalan suya bende buttermilk diyordum fakat bu su kesilmiş süt görünümünde değil, aksine sıvı süt görünümünde bir su. Bu ikisine nasıl oluyor da buttermilk deniliyor? Gerçek buttermilk sıvı mı olmalı,kesilmiş süt mü olmalı?
  Ayrıca tereyağ yapımında elde ettiğimiz buttermilk dondurucuda muhafaza edilebiliyor mu? Yoksa dondurucuda özelliklerini yitirirmiş mi olur sizce? Çünkü tereyağdan elde ettiğim buttermilki dondurucuya koymuştum ben.. Bu buttermilk ile Sour Cream yapmak istiyorum. Dondurucudan çıkarıp eriyince sour cream yapma şansım varmıdır, yoksa özelliklerini yitirmiş mi olacak merak ettim. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. kerimkul dedi Aralık 1, 2019 Cevapla

   Rica ederim Asiye Hanım, haklısınız. Orjinal gerçek buttermilk tereyağı yapılırken sütten yağın ayrıldıktan sonra kalan sıvı buttermilktir. Orijinal olanı budur. Ama günümüz şartlarında her evde tereyağı yapma gibi şansımız olmadığı için buttermilk için alternatif tarifler çıkmıştır. Amaç orijinaline yakın tarifi yakalamak. Limon veya sirke ile yapılan buttermilk gerçek buttermilke oldukça yakındır. Tariflerde aynı tat ve dokuyu rahatlıkla yakalayabiliyorsunuz. Aynı durum Heavy Cream içinde geçerli mesela video tariflerde kullanılan hazır heavy creame bakıyorum. Kıvamı koyu akışkan ama ev yapımı tarifini yaptığımda aynı kıvamı yakalayamıyorum. Çünkü hazır krema özel makinelerde sütün içinden yağı ayırıştırarak elde ediyorlar. Bizler ise yağlı süte ekstradan tereyağı katarak yapmaya çalışıyoruz. Birebir aynısı olmuyor hatta kıvam vermesi için nişasta koyuyoruz. Ama bu tarifler yani evde yapılan tarifler işimizi %99,9 görüyorlar. Aynı kıvam ve lezzeti yakalıyoruz.

   Buttermilk buzlukta saklayabilirsiniz ama porsiyonlar halinde veya buz kaplarına koyarak saklayın kullanmak için çözündürdüğünüzde hepsini kullanmak zorunda kalırsınız. Buz kaplarında ihtiyacınız olan kadarını elde edersiniz. Birde yanlış hatırlamıyorsam buttermilk buzlukta 3-5 ay arası bozulmadan saklanabiliyordu.

 7. Elif dedi Nisan 17, 2019 Cevapla

  Tuzu ne zaman koyacağız?

  1. kerimkul dedi Nisan 17, 2019 Cevapla

   Tuzu en son tereyağı olduktan sonra ekleyebilirsiniz.

 8. Pelin dedi Nisan 6, 2019 Cevapla

  Birde çiğ sütmü olucak ?

  1. kerimkul dedi Nisan 6, 2019 Cevapla

   Evet Pelin hanım, kesinlikle çiğ süt kullanın evde kendiniz pastörize edin. UHT ve paket sütler yüksek ısıda buharla pastörize ettikleri için vitamin ve minerallerin çoğu ölüyor.
   Tereyağı yapmak için yağlı sütü tercih edin. Çok daha iyi sonuç alacaksınız.

 9. Pelin dedi Nisan 6, 2019 Cevapla

  Tuzu ne zaman koyuyoruz

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*