EV YAPIMI SÜT KREMASI TARİFİ

Please wait...
Hazırlanma zamanı
5 dk
Pişirme süresi
1 dk
Zorluk Derecesi
kolay
Servis
1 porsiyon
Öğün
Pasta & Kek
Ekleyen
Yayın Tarihi
EV YAPIMI SÜT KREMASI TARİFİ

Paylaşmak için :


EV YAPIMI SÜT KREMASI TARİFİ

Ev Yapımı Süt Kreması Tarifi , ülkemizde marketlerde de bulabileceğimiz birçok tarife lezzet ve doku katmak amacıyla kullanılan ne süt kadar sulu nede kaymak kadar koyu kıvamı olmayan kremadır. Çabuk bozulduğu için elimizin altında her an bulunabilecek bir malzeme değildir. Hazır olanları bile açıldıktan sonra kullanılmadığında 1-2 gün içerisinde bozulur. En çok dondurma, cheesecake, çorba, fırın yemekleri, salatalar da tercih edilir.

SÜT KREMASINI EVDE ÇOK KOLAY BİR ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ.

Süt kremasını evde çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Sadece malzemesini toplamak biraz vaktinizi alır. Çiğ süt çok en çok kullandığım üründür. Her süt pastörize ettiğimde buzdolabı poşetinde kaymağını toplarım, elimin altında sürekli süt kaymağı olur. Süt kreması na ihtiyacım olduğunda donmuş süt kaymağından ihtiyacım olanı krema yaparım. Sizde bunu kendinize alışkanlık edinebilirsiniz. Lezzet ve dokusu hazır satılan kremadan çok daha güzel oluyor. İhtiyacınız kadar yaptığınız için israftan da kurtuluyorsunuz. Peki süt kaymağından nasıl krema yapacaksınız? Tabii ki Ev yapımı süt kreması tarifi ile

DOĞRU PASTÖRİZE

Tek malzememiz süt kolay elde edilebilir bir ürün ama marketlerden alacağınız UHT süt kullanmayın. Pastörize edilme tekniğinden dolayı içerisindeki zararlı bakterilerle birlikte yararlı mineral ve vitaminlerde yok oluyor. Her ne kadar vitamin ve mineralleri yok etmediklerini söyleseler de gerçeği yansıtmamaktadır. O kadar yüksek ısıya yararlı/yararsız hiçbir canlı dayanamaz. Bu ciddiye alırsak çiğ sütü evde kendimiz pastörize etmeliyiz. Doğru pastörize işlemi için lütfe aşağıda bulunan linke tıklayınız.

SÜT NASIL PASTÖRİZE EDİLİR?

SAKLAMA SÜRESİ

Ev yapımı süt kreması tarifini yaptıktan sonra saklama süresi pek uzun değil. Buzlukta muhafaza edenler var ama ben tavsite etmiyorum. En doğrusu ihtiyacınızı kadar süt kremasını yapmak. Kaymağı uzun süre buzlukta saklayabilirsiniz. Her süt kaynattığınızda kaymağını alın üzerine ekleyin. Böylelikle buzluğunuz da sürekli süt kreması yapmak için malzeme olacaktır.

Süt Kreması
Tarifi Yazdır
3 from 1 vote

EV YAPIMI SÜT KREMASI TARİFİ

En çok tercih edilen krema çeşidi Süt kremasıdır. Özellikle çorba, kek ve pastalarda kullanılır.
Hazırlık Zamanı5 mins
Toplam Zaman5 mins
Öğün: Ev yapımı, Krema
Keyword: ev yapımı süt kreması, krema tarifi
Porsiyon: 1 porsiyon
Kalori: 101kcal
Yazar: kerimkul

Malzemeler

 • 400 gr Süt kaymağı dondurulmuş

Talimatlar

 • Sütünüzü kaynatın. Ocaktan alın ve ılıtın, Ilınınca buzdolabına koyun 1 saat kadar bekletin.
 • Dolaptan çıkarın, Kaymağını alın buzdolabı poşetine koyun, aynı işlemi sütün yağı azalana kadar tekrarlayın ve çıkan kaymağı aynı poşette toplayın.
 • Sütün yağı kalmadığında artık topladığınız kaymağı buzluğa koyun ve tamamen donana kadar bekletin.
 • Tamamen donmuş kaymağı alın ve karıştırma kabına boşaltın isteğe bağlı olarak şeker ekleyebilirsiniz. Krema kıvamına gelene kadar yüksek hızda çırpın ama çok fazla çırpmayın. Aksi halde tereyağına dönüşecektir.
 • Hazırladığınız kremayı ağzını streçle kapattığınız bir kapta muhafaza ediniz. Çabuk bozulduğu için ağzını sıkı kapatarak muhafaza etmeniz lazım.

8 yorumlar

 1. vildan dedi Haziran 25, 2020 Cevapla

  bu kremayı yaş pastalarda kullanabilir miyiz?

  1. kerimkul dedi Haziran 25, 2020 Cevapla

   Evet kullanabilirsiniz. Bir tavsiyem sütü alırken Tam yağlı olmasına dikkat edin. daha iyi ve kıvamı daha koyu bir krema elde edebilirsiniz.

 2. Esra dedi Mayıs 3, 2020 Cevapla

  400 Gr kaymaktan ne kadar krema çıkıyor birde evde 400 Gr mi ölçecek tartimiz yoksa hangi ölçü birimi ile mukayese edicez ( 200 ml su bardağı vs..)

  1. kerimkul dedi Mayıs 3, 2020 Cevapla

   Merhabalar Esra Hanım, 400gr.süt kaymağından yaklaşık yine aynı miktarda süt kreması elde edebilirsiniz. Pişirme işlemi olmadığı için çırpıldığında ağırlığından fazla birşey kaybetmeyecektir.

 3. Esra Taş dedi Aralık 27, 2019 Cevapla


  Krema pahalı diyorsanız 400gr kaymak alıp onca zahmetle bu tarifi vermemeniz lazım

  1. kerimkul dedi Aralık 27, 2019 Cevapla

   Merhabalar Esra Hanım, tarifteki kaymak kahvaltılık kaymak değil süt kaymağından yapılıyor. Eve süt aldıkça kaymağını ayırıp buzlukta saklayıp ihtiyaç oldukça yapmak için oldukça pratik tarif, sitemizde her türlü tarifi yayınlamaya dikkat ediyoruz. Benim ilgimi çekmeyen tarif bir başkasının muhakkak çekecektir. Objektif yaklaşmak zorundayım.

   1. Öykü dedi Ocak 23, 2020 Cevapla

    Bu kremayı makarnalarda da kullanabilir miyiz

    1. kerimkul dedi Ocak 23, 2020 Cevapla

     Birkaç kez az süt ile akıcı kıvama getirip kullanmıştım lezzetli olmuştu. Rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, ilgili yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini yansıtmaz. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorumu, bildirimde bulunmadan veya açıklama yapmadan silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar *


*
*