EV YAPIMI ORGANİK KETÇAP

Please wait...
Hazırlanma zamanı
15 dk
Pişirme süresi
45 dk
Zorluk Derecesi
kolay
Servis
20 porsiyon
Öğün
Sağlıklı yaşam
Ekleyen
Yayın Tarihi
1 1/2 kg.
Domates
1/4 su brdg
Elma sirkesi
1/2 çay kaşığı
Tuz
1 çay kaşığı
Hardal
1/4 çay kaşığı
Karabiber
1/4 su brdg
Soğan
1 diş
Sarımsak
1/2 çay kaşığı
Worcestershire sosu
EV YAPIMI ORGANİK KETÇAP

EV YAPIMI ORGANİK KETÇAP

Ev yapımı organik ketçap, marketlerden satın aldığımız hazır ketçapların sağlığa ne kadar zararlı olduğunu hepimiz muhakkak duymuşuzdur. Çoğunda yüksek miktarda mısır şurubu bulunmaktadır. Maalesef ki lezzeti biraz daha arttırabilmek ve raf ömrünü uzatabilmek için sağlığımızı tehlikeye atıyorlar. Normalde eve hazır ketçap ve mayonez almam. Kendim yaparım. Fast food kültürümde çok iyi değildir. Nadiren fast food restoranda hamburger yerken kullanıyorum ve inanın tadı çok yapay geliyor.

Sizlerde bu tür sık kullandığımız ürünleri evde kendiniz yapmaya başladığınızda dışarıdaki ürünler çok yapay gelecektir. Tabi organik evde kendimiz yapacağız ama malzemeleri de özenle seçeceğiz. Ev yapımı organik ketçap tadını hiçbir hazır ketçaba değişmem.

KETÇAP İÇİN NASIL DOMATES SEÇMELİYİM

“Ketçap için nasıl domates seçmeliyim” diye aklınızdan geçmiştir. Ev yapımı organik ketçap için en uygun domatesler mevsiminde  taze, dolgun, sulu ve olgunlaşmış domateslerdir. Çanakkale domatesleri bu iş için uygun domates ama maalesef ülkemizde ki fiyat politikasından bıkmış olacaklar ki çiftçi bu domatesleri iç piyasaya satmıyor tamamını ihraç ediyorlar. Uzun zamandır pazarda ve marketlerde Çanakkale domatesi göremiyorum.

KULLANILAN MALZEMELER – TAVSİYELER

  1. Ev yapımı organik ketçap tarifinde kullandığımız malzemeleri nasıl seçmeliyiz. Mesela hardal yerine kahverengi hardalı tercih edin, Hardal tozu da kullanabilirsiniz.
  2. Soğan yerine genelde soğan tozu kullanıyorlar ama benim size tavsiyem soğan kullanmanız. 1/4 soğan ne kadar mı ediyor. Soğanı 3’e bölün bir dilimini kullanın.
  3. Sarımsak yerine sarımsak tozu kullanabilirsiniz. Eğer sarımsak kullanmıyorsanız eklemeye bilirsiniz de
  4. Ağzınızın tadına dikkat ediyorsanız yine tercihinize kalmış bir durum Worcestershire sosu eklemenizi tavsiye ederim.
  5. Ev yapımı ketçap yapmak için taze domates gereklidir. Ekstra olgun yaz domateslerini tercih ediyorum. Daha tatlı ve kaynatılmaları daha kolay oluyor.

Domatesleri kestikten sonra basitçe tüm malzemeleri orta büyüklükte bir tencereye ekleyin ve ocağın ısısını arttırın. Su kaynadıkça evin içerisini domatesin güzel kokusu saracak, bu koku beni resmen büyülüyor. Bu arada ketçabı ne kadar kaynamasına izin verirseniz aromalar daha iyi ortaya çıkacaktır. Pişirdikten sonra malzemeleri püre haline getirin ve soğutun.

Blender yardımıyla malzemeleri karıştırın. Kıvamını isteğinize göre ayarlayın, ben biraz koyu renkli ve kıvamını da biraz yoğun seviyorum. Kavanozlara doldurup buzdolabında saklayabilirsiniz.

UNUTMAYIN

Ev yapımı organik ketçap;  ev yapımı olduğu için marketten aldıklarımız kadar uzun süre dayanmazlar. İçerisinde koruyucu madde, yapay tatlandırıcı vs. olmadığı için en fazla 15 gün hava almayan kapta buzdolabında saklayabilirsiniz. Daha uzun süre saklamak istiyorsanız. Buzlukta dondurabilirsiniz.

Ev yapımı mayonez tarifimiz için lütfen tıklayınız.

  1. Tüm malzemeleri orta büyüklükte bir tencereye ekleyin.
  2. Orta-yüksek ateşte malzemeleri ısıtın. Kaynadıktan sonra ketçabı 30-60 dk. arası düşük ateşte pişirin.
  3. Ketçabı ocaktan alın ve malzemeleri çatalın arkasıyla ezin. Haşlanmış patatesi püre haline getiren alet varsa daha iyi olur. Ketçabı soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra malzemeleri el blenderı ile istediğiniz kıvamda karıştırın.
  4. Buzdolabında 14 güne kadar hava geçirmeyen kapta saklayabilirsiniz. Daha uzun saklamak istiyorsanız dondurabilirsiniz.Afiyet olsun

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapın !

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*