MAILCHIMP

EV YAPIMI MASCARPONE PEYNİRİ

Please wait...
Hazırlanma zamanı
480 dk
Pişirme süresi
10 dk
Zorluk Derecesi
kolay
Servis
1 porsiyon
Öğün
Pasta & Kek
Ekleyen
Yayın Tarihi
500 mililitre
Taze krema
1 ymk kşğı
Taze limon suyu
EV YAPIMI MASCARPONE PEYNİRİ

Paylaşmak için :


EV YAPIMI MASCARPONE PEYNİRİ 

Ev Yapımı Mascarpone Peyniri; krem peynir kıvamında kadifemsi doku ve lezzetiyle kahvaltılarınıza ve tariflerinize lezzet katan krem peynirdir. Tariflerde özellikle cheesecake ve tiramisu yapımında kullanılır.  

Ev yapımı mascarpone peyniri iki farklı kremadan yapılması mümkündürMascarpone peynirini Heavy Cream ve Taze Krema kullanarak yapacağız. Bu tariften yaklaşık 340-350 g ev yapımı mascarpone peyniri elde edebiliriz. Sütü limon ile keserek mayalayacağız. Sütün ısısı önemli, benmari usulü yapmanızı tavsiye ederim. İlk tarifi klasik pişirme yöntemiyle ikinci tarifi benmari usulü anlatacağım.  

Heavy Cream ile Mascarpone peyniri 

Malzemeler 

 • 2 su bardağı Heavy Cream 
 • 1 yemek kaşığı limon suyu 

Talimatlar

 1. Bir tencerede Heavy Cream ‘i düşük ısıda kaynama noktasına getirin. (sıcaklık 85 °C’den fazla olmamalı ve bu ısıda kalmalı) 
 2. 85 °C’de yaklaşık 3 dakika kaynamaya bırakın, sonra limon suyunu ekleyin. 
 3. 3 dakika daha pişirin, sonra ocaktan alın. Yaklaşık 30 dakika oda sıcaklığında soğumaya bırakın. 
 4. Küçük bir süzgeci birkaç kat tülbentle doldurun (ben genelde üç tane kullanırım) ve süzgecin altına küçük bir kase yerleştirin. 
 5. Soğutulmuş mascarpone karışımını tülbent içine dökün ve bütün kabı buzdolabında bir gece bekletin. 

TAZE KREMA İLE MASCARPONE PEYNİRİ 

 1.  Büyük bir tencereye 3 cm kadar suyla doldurun, kremayı ısıya dayanıklı cam kaseye dökün ve orta ateşte hafifçe karıştırın. Su dolu tencerede benmari usulü pişirin. 
 2. Taze limon suyunu ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Yaklaşık 10-15 dakika sürer. 

  ev-yapimi-mascarpone
  Mascarpone Peyniri
 3. Burada dikkat edilmesi gereken şeykremayı kaynatmamak, ısı 85 °C’yi geçmemelikaynamaya yakın tencere kenarlarından kabarcıklar yükselmeye başlar. Kabarcıkları gördüğünüz an ısıyı düşürün veya ocaktan alın. 
 4. Kaseyi sudan çıkarın üzerini kağıt havlu ile örtün ve onunda üzerini tencere kapağı ile kapatıp 20 dakika soğumaya bırakın. 
 5. Krema soğurken siz peyniri süzmek için 4 kat tülbenti nemlendirin bu tülbenti başka bir cam kasenin üzerine koyun ve soğumuş kremayı tülbente aktarın, sakın bu aşamada kremayı sıkmayın daha sonra yapacağız. tülbenti bohça gibi bağlayın ve kasenin üzerine süzgeç koyun, Süzgeç’in üzerine tülbenti koyun ve bir gece buzdolabında bekletin. Tavsiyem 24 saat bekletmeniz, çok daha iyi sonuç alırsınız. 
 6. Krema soğurken peyniri filtrelemek için, 4 kat tül nemlendirin, bu tülü başka bir cam kaseye koyun ve soğutulmuş kremi tüle aktarın, bu aşamada kremayı sıkmayın, daha sonra yaparız. Bir demet gibi tül kravat ve kase üzerine bir süzgeç koymak, süzgeç üzerine tül yerleştirin ve bir gecede buzdolabında. Benim tavsiyem 24 saat beklemek, çok daha iyi bir sonuç alırsınız. 
 7. 24 saat sonra peynirimiz artık olmuştur. Buzdolabından çıkarın ve kremayı ayırmadan önce Tülbenti fazla zorlamadan sıkın içerisindeki peynir altı suyunu süzün. 

EV YAPIMI YOĞUN KREMA – HEAVY CREAM

 

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapın !

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, ilgili yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini yansıtmaz. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorumu, bildirimde bulunmadan veya açıklama yapmadan silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar *

*
*

Satın Al

Karaciğer ve Safra kesesi taşı düşürmek için İngiliz Tuzu Kürü satışa sunulmuştur.