EV YAPIMI LABNE PEYNİRİ TARİFİ

Please wait...
Hazırlanma zamanı
15 dk
Pişirme süresi
20 dk
Zorluk Derecesi
kolay
Servis
1 porsiyon
Öğün
Kahvaltı
Ekleyen
Yayın Tarihi
1 tutam
Tuz
1 kg.
Yoğurt
EV YAPIMI LABNE PEYNİRİ TARİFİ

Paylaşmak için :


EV YAPIMI LABNE PEYNİRİ TARİFİ

Ev yapımı labne peyniri tarifi ; evde labne peyniri yapmak için bir çok sebebiniz olabilir. Ev yapımı labne peyniri tarifi marketlerden aldığınız hazır paketlerden çok daha lezzetlidir. Ayrıca yapımı da oldukça da kolay, malzemesi çok ucuz ve hemen hemen bütün evlerde tüketilen bir süt ürünü ve sadece tek bir malzeme yeterli,

Ülkemizde hazır satılan Labne peynirinin kıvamı diğer ülkelerde satılana göre çok daha sulu ve daha az yağlıdır. Sulu bir yapı olmasından dolayı çoğu tariflerde kullanılırken eğer suyunu süzmezseniz kıvam konusunda ciddi problemler yaşarsınız. Özellikle cheesecake tariflerinde sorun yaşanır.

LABNE PEYNİRİ YAPMAK ÇOK KOLAY

Labne peyniri yapmak çok kolay, tek malzememiz yoğurttur ama yoğurt (süzme) kesinlikle yağlı olmalı. Yapım aşaması da oldukça zevkli ve sizi fazla zorlamayacaktır. Yoğurdu süzmek için temiz bir tülbent, mutfak havlusu veya eczaneden birkaç tane alacağınız tıbbi gazlı bezi kullanabilirsiniz. Yapılması gereken zaten sadece yoğurdu süzmek ve belli aralıklarda kıvam için kontrol etmek. Ev yapımı labne peynirini elde ettiğinizde kendinizle gurur duyacaksınız.

Kullanım alanları

Labne peynirini birçok tarifin yanı sıra kahvaltılık olarakta tüketebilirsiniz. Kızarmış ekmeğin üzerine sürüp sade yiyebileceğiniz gibi üzerine reçel de ekleyebilirsiniz. Sandviçlerde, böreklerin iç malzemelerinde, kızarmış sebze veya et yemeklerinde, pişmiş yumurta üzerine birçok yerde kullanılıyor. Bal ve vanilya ile karıştırıp tatlılarda, sağlıklı beslenenler ve buna dikkat edenler biraz avakado ve dukkah (bir çeşit baharat karışımı) ile karıştırarak farklı lezzetler yakalanabiliyor.

En sade kullanım şekli ise taze ekmek veya pidenizi daldırarak tüketebilirsiniz. Labne peyniri Arap kültürüne ait olan bir peynir çeşididir. Labne zaten Arapça’da yoğurt anlamına gelmektedir. Hemen sizde evde deneyin eminim Ev yapımı Labne peyniri lezzetini tadınca marketten bir daha almayacaksınız.

KENDİ DAMAK TADINIZA UYGUN LEZZETLER YARATIN

Kendi damak tadınıza uygun lezzetler yaratın. Kusursuz mükemmel lezzette Ev yapımı labne peynirinizi yaptınız. İş bitmiyor kendimizi geliştirmemiz lazım. Kahvaltılık farklı tatlar elde edip komşularınızı büyüleye bilirsiniz. Nasıl mı? Mesela Labne Peynirine  en çok yakışan lezzetler Kekik ve zeytinyağı,  bu iki malzeme ile ağzınızda lezzet patlamaları yaşayacaksınız. Hele kekik dağ kekiği ise keskin kekik kokusunun peynire sinmesi ve bunu yerken hissettirmesi hoşunuza gidecek.

Dağ kekiği kullanırken çok fazla kullanmamaya çalışı ağır bir aroma oluşturabilir siniz. Bir başka baharat ise kuru nane veya ufak ufak doğradığınız taze nane, biberiye-fesleğen ikilisi Kakule ekleyebilirsiniz. Tamamen sizin damak tadınıza kalmış hoşlandığınız her şeyi ekleyebilirsiniz.

Bu tarifteki malzemelerle yaklaşık olarak 400-450 gr. Ev yapımı labne peyniri elde edebilirsiniz.

MALZEMELER

  • 1 kg. doğal tam yağlı yoğurt (tercihen süzme)
  • bir tutam tuz

TALİMATLAR

1. Büyük bir cam kasenin üzerine büyük bir süzgeç veya elek yerleştirin. 2-3 kat tülbentle örtün. Tülbentiniz yoksa ezcaneden alacağınız tıbbı gazlı bez kullanabilirsiniz veya temiz bir mutfak havlusu.

 

2. Yoğurda tuzu ilave edin ve pürüzsüz bir kıvama gelene kadar karıştırın. Hazırladığınız süzgeç veya eleğin içine dökün. Tülbentin kenarlarını bir araya toplayın, bükün ve ip ile yada lastikle iyice bağlayın. Elek içerisine iyice oturtun. Bu şekilde buzdolabında bekleteceğiz. Buzdolabınızda koku olmasın diye üzerini kapatın hemde üzerine bir şeyler düşmesini engellemiş oluruz.

3. Peynir altı suyunun süzülmesi için yoğurdumuzu buzdolabına koyduk. Süzme süresine göre kıvamımız olacak. Süzme ne kadar uzun olursa Ev yapımı labne peyniri o kadar kalın kıvamlı olur. 8 – 14 saat arası süzersek daha yumuşak bir labne peyniri olur. 24-48 saat arası süzülürse krem peynire benzer bir peynir olacak. Maksimum 48-72 saat süzülürse ellerinizi yağlayıp küçük toplar halinde yuvarlarsanız yuvarlak peynir elde ederiz. Yukarıda da bahsettiğim baharatlarla yuvarlayıp zeytinyağlı kavanozda saklarsanız güzel bir yoğurt peyniri elde edeceksiniz.

4.Yaptığınız Ev yapımı labne peyniri ni hava geçirmez kapta 1 hafta kadar saklayabilirsiniz. Zeytinyağlı kavanozda sakladığınız labne topları ise 1 aydan fazla dayanacaktır.

BASİT MAKARNA PİŞİRME İPUÇLARI

MİKRODALGA FIRINDA ÇİKOLATALI FİNCAN KEK

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapın !

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, ilgili yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini yansıtmaz. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorumu, bildirimde bulunmadan veya açıklama yapmadan silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar *

*
*

Satın Al

Karaciğer ve Safra kesesi taşı düşürmek için İngiliz Tuzu Kürü satışa sunulmuştur.