EV YAPIMI KREM PEYNİR

Please wait...
Hazırlanma zamanı
5 dk
Pişirme süresi
15 dk
Zorluk Derecesi
kolay
Servis
4 porsiyon
Öğün
Kahvaltı
Ekleyen
Yayın Tarihi
4 su brdg
Tam yağlı süt
3 ymk kşğı
Taze limon suyu
1/4 çay kaşığı
Tuz
EV YAPIMI KREM PEYNİR

Paylaşmak için :


EV YAPIMI KREM PEYNİR

Ev yapımı Krem Peynir, en çok talep aldığım tariflerin başında sanırım Krem Peynir geliyor. Yabancı tariflerin çoğunda özellikle kremalarda kullanılan peynir çeşididir. Maalesef ki Krem Peynir ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Bazı ülkelerde hiç yok bazılarında ise farklı yapıya sahip, mesela Türkiye’de ki krem peynirler çok yağlı bir yapıya sahip ve eritilmiş kaşar peyniri kıvamında. 

TÜRKİYE’DE KREM PEYNİR YURT DIŞINDA SATILANDAN FARKLI 

Yurt dışından aldığınız bir krema tarifinde, marketlerde satılan krem peynirle yaptığımızda doğru sonucu yakalayamayız. Zaten malzeme alırken ikilem yaşıyoruz. Acaba tarifte bahsedilen “Krem Beyaz Peynir mi?” yoksa üzerinde “Krem peynir” yazan mı? Ama Krem peynir yazandan krema olmaz ki? gibi düşüncelere dalıp gidiyoruz.

Bu ikilemi yaşamamak için en güzeli evde peynirimizi kendimiz yapıyoruz.

EV YAPIMI KREM PEYNİR NASIL YAPILIR? 

Zengin içerikli, kremsi ve keskin krem peynir yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı, ihtiyacınız olan malzemelerde muhtemelen her evde olan malzemeler. 

Diğer peynir çeşitleri gibi Ev yapımı krem peynirde sütten yapılır. Kalın kıvam ve zengin içerik için Tam Yağlı süt kullanmanızı tavsiye ederim. Sütü limonla kesiyoruz ve peynir için reaksiyonu oluşturup peynir altı suyunu süzdürüyoruz. Buraya kadar olan işlem ev yapımı krem peynirimizin başlangıcı oluyor. Sonrası tuzla salamura ediyoruz, Nane, kekik, çörek otu gibi ot veya baharatlarla zengin bir tat elde edebiliriz.

NORMAL KREM BEYAZ PEYNİR İLE AYNI MI? 

Hayır, “Krem Peynir” ile “Krem Beyaz Peynir” farklı iki peynir çeşididir. Krem Peynir tarifini yapmaya çalışırken birçok araştırma yaptım, tarif denedim (3-4 arası tarif denemesi yaptım) bir sürü süt harcadım, aktif mayalar kullandım, saatlerce krem peynirlerin süzülmesini bekledim. İçime sinen tarifi bulamadım, sizlerin de malzemelerinizi harcamanızı istemiyorum. Malum malzemeler pahalı ve meşakkatli bir süreç, en sonun da bu tarifi buldum, içime sindi ve sizlerle paylaşıyorum. Size tavsiyem tuz eklemek ve taze tüketmek. Ne kadar tuz olursa kıvam o kadar iyi oluyor. Siz damak tadınıza uygun olanı tercih edin.

Krakerle tüketmeyi deneyin, 

Krem peynir en güzel tuzlu krakerle tüketilir. Güzel bir lezzet yakalamak için tuzlu krakerleri mutfak robotunda çekip krem peynirle karıştırabilirsiniz.  

Tuz ne kadar seviyorsunuz veya tüketiyorsunuz bilmiyorum ama krem peyniri yaptıktan sonra ince tuzla harmanladığınızda pürüzsüz bir kıvam ve lezzet yakalayabilirsiniz. Damak tadınıza uygun miktarda ekleyebilirsiniz. 

Size güzel bir ipucu verebilirim. Çoğu tarifiniz de özellikle hamur işlerinde yoğurt yerine evde kendi yaptığınız krem peyniri kullanabilirsiniz. Daha lezzetli olduğunu göreceksiniz. 

KREM PEYNİR NASIL SAKLANIR ?

Bu tarifle, 1 su bardağı Ev Yapımı Krem Peyniri elde edebilirsiniz, bu nedenle krem peynir kullanacağınız tarifi kontrol edin ve ne kadar krem peynire ihtiyaç duyacağınızı hesaplayın ve ona göre yapın. Bu tarifi kolaylıkla iki veya üçe katlayabilirsiniz.  

Diğer süt ürünlerinde olduğu gibi, krem peynirin de buzdolabında hava geçirmez bir kapta saklanması önemlidir. Bu tarif, taze sütle yapıldığından ve onu korumak için ekstra katkı maddesi şey eklenmediğinden, 10 gün içinde kullanmanızı öneririm. 

Tarif Notları

 • Süt Tam Yağlı olmalı, az yağlı olmasın
 • önce 1/4 oranında tuz ekleyin tadına bakın eğer daha tuzlu olmasını istiyorsanız daha fazla ekleyebilirsiniz.
 • limon suyunu 2-3 yemek kaşığı kadar ekleyebilirsiniz
 • Limon suyunun sirkeden daha az miktarda lor elde edebileceğimizi okudum. Pastörize ettiğimiz süt için bu doğru olabilir. O zaman taze limon suyu yerine beyaz sirkeyi rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Limon kullanacaksanız taze olmasına dikkat edin.

Krem Peynirli krema tarifi için tıklayınız.

 1. Kalın tabanlı bir tencerede, sütü orta-üstü sıcaklıkta ısıtın. Kaynamaya başlayana kadar sürekli karıştırın.
 2. Sıcaklığı orta dereceye düşürün. 1 dakika aralıklarla, tek seferde 1 çorba kaşığı limon suyunu ekleyin. Sürekli karıştırmaya devam edin.
 3. Karışım kesilene kadar pişmeye devam edin. Karışım tamamen ayrılıncaya kadar sürekli karıştırın, bu sadece birkaç dakika sürer.
 4. Karışım ayrıştığında altta yeşil bir sıvı yani peynir altı suyu üste ise pelte haline gelmiş kıvrımlar olacaktır. Ocaktan alın, bu hale gelmesi birkaç dakika içinde olacaktır.
 5. Büyük bir kabın üzerine tülbentli bir elek yerleştirin. Lor karışımını elek üzerine dökün. Süzmesine ve yaklaşık 15 dakika boyunca soğumasına izin verin.
 6. Lorları bir mutfak robotuna aktarın. Bir araya gelinceye ve tamamen pürüzsüz, kremsi olana dek işlemden geçirin. Yaklaşık 3-4 dakika sürer. Krem peyniriniz pütürlü ise devam edin.
 7. Tuz ve mevsim baharatları ekleyebilirsiniz. Daha fazla lezzet istiyorsanız, daha fazla ekleyin. Ayrıca taze otlar, sarımsak veya sevdiğiniz diğer tatları buradan sonra ekleyebilirsiniz.
 8. Bu krem ​​peynir buzdolabında saklanmalıdır. 10 gün saklayabilmemize rağmen genelde bir haftada kullanmaya dikkat ederim.

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapın !

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, ilgili yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini yansıtmaz. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorumu, bildirimde bulunmadan veya açıklama yapmadan silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar *

*
*