TAVADA BALLI SARIMSAKLI TAVUK

Please wait...
Preparation time
5 mins
Cooking time
15 mins
Difficulty
kolay
Serves
4 people
Meal course
Akşam Yemeği
Posted by
Posted on
TAVADA BALLI SARIMSAKLI TAVUK

TAVADA BALLI SARIMSAKLI TAVUK

Tavada Ballı Sarımsaklı Tavuk, muhteşem ballı sarımsaklı sosun lezzeti ile kemiksiz, derisiz tavuk göğsü ve uyluklarının kusursuz bir lezzet profilini yakalayacaksınız. Pişirmesi kolay ve hızlıdır. Hafta içi akşam yemekleri için hızlıca hazırlayabilirsiniz ve aroma kaybı yaşamadan servis edebilirsiniz. Tavuk etlerinin kalınlığına bağlı olarak ortalama 20-25 dakikada hazır hale getirebilirsiniz.

Yağ gibi görünen parlak şeylere aldanmayın

Aman ha tencerede yağ gibi görünen parlak şeylere için endişelenmeyin, ne kadar yağlı diye düşünmeyin. O parlak şey sadece tavuk için hazırlanmış lezzetli bir sostur. Denediğim tarifler arasındadır.

Tavuk göğsümü yoksa uyluk mu?

Ben yaparken kemiksiz ve derisiz tavuk uylukları kullandım. Çünkü uyluklar daha sulu olduğu için lezzetini de etkiliyor. Bu benim görüşüm ama tabii ki tavuk göğsü de tercih edebilirsiniz. Kesinlikle bu tarif işe yarayacaktır.

Biraz yeşillik kullanabilirsiniz..

Sadece beş malzemeden oluşan bu tarifi çeşitli kuşkonmaz, brokoli, kabak, yeşil fasulye ile birlikte deneyin yada kızarttığınız tavukları salataya doğrayabilirsiniz.

Yarım kilo kemiksiz, derisiz uyluk yaklaşık dört adet ediyor. Tabii tavuğun büyüklüğüne göre bu değişiklik gösterebilir. Eğer tavuk göğsü ile yapacaksanız yarım kiloya denk gelen ağırlıkta alın.

İki grup halinde pişirin

Öncelikle tavukları kızartmadan önce kuru olduğundan emin olun. Böylece hem daha iyi kızarırlar hemde öfkeli kızgın yağ sıçramalarına uğramazsınız. Uyluklar çabuk piştiğinden iki grup halinde pişirebilir siniz. Hem buharında da daha iyi pişmesini sağlarsınız.

Tavuk göğsü kullanacaksanız

Tavada Ballı Sarımsaklı Tavuk yapacaksanız ve tavuk göğsünü tercih ettiyseniz muhtemelen etler biraz daha kalın olacaktır. Tavuk göğsünü ortasından dilimleyebilir siniz. Kalın tavuk etlerini ikiye keserek daha hızlı ve düzgün pişireceksiniz.

Pişirmeye başlamak

25 cm’lik tavayı orta ateşte ısıtın ve tavanın tabanını kaplayacak kadar iki kaşık yağ kullandım. Yani tavuğu yağlayacak kadar, derisiz olduğu için çabuk pişecektir. Yine büyüklüğüne bağlı olarak iki tarafı da kızartıp pişirmek 3-4 dakika sürecektir. Küçük olanlar büyük olanlara göre daha çabuk pişecektir buna dikkat edersiniz. Gerekirse tavadan daha önce çıkarın.

Isıyı düşürün

Tavada Ballı Sarımsaklı Tavuk yaparken yağın yanıp duman tütmemesi için  ısıyı düşürün, buradan sonra orta-düşük ısıda pişirme yapacaksınız.

Tavuğu daha önce kağıt havluyla kurutmamıza rağmen yine yağ sıçratma riski vardır. Önlük giymeyi unutmayın,

Piştikten sonra

Tavukların hepsi piştikten sonra kağıt havlu üzerine boşaltın ve fazla yağını alın. Isıyı orta-düşük seviyesinde tutun ve sos malzemelerinizi ayrı bir kapta karıştırın. Tavukları tekrar tavaya atın ve sosu tavuğun üzerine dökün. Sosu çok hızlı bir şekilde kaynatmak yapışkan bir hale gelmesini sağlayacak bunun olmasını istemeyiz o yüzdem ısının orta-düşük seviyesinde tutulduğundan emin olun. Yapışkan sos harika gözükse de yanması balın tatlılığını acıya çevirecektir. Buda maalesef çok lezzetli değil.

Tavuğun iki tarafını da sosun içinde çevirin sos azaldıktan sonra işimiz bitti. Güzel soslu tavuğun tadını çıkarabilirsiniz.

Tavada kalan sos artığını değerledirmek istiyorsanız Deglazing tekniğini kullanarak bir sonraki pişirmede ekstra lezzet yakalayabilirsiniz. Buraya tıklayın.

 

 

  1. Sos malzemelerini ayrı bir kapta karıştırın ve tavuğu kağıt havlularla kurulayın
  2. 25 cm tavada orta ateşte, tavanın tabanını kaplayacak şekilde 2 yemek kaşığı yağda kızartın. Birinci tarafı kızarttıktan sonra ısıyı düşürün. Her iki taraf kızarana kadar, yaklaşık 3-4 dakika veya ortası pembeleşene kadar pişirin.
  3. Tavuğu kağıt havluların üzerine boşaltın ve tavadaki fazla yağı alın
  4. Isıyı orta-düşük seviyeye düşürün ve tavuğu tavanın içine geri koyun
  5. Sosu dökün ve hafifçe orta-düşük ateşte ısıtıp hafifçe kaynatın. Sosu tamamen kaplamak için tavuğu çevirinSıcak servis yapın

No comments yet, be the first to leave one!

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*