KİMYONLU MERCİMEK ÇORBASI

Please wait...
Preparation time
10 mins
Cooking time
35 mins
Difficulty
kolay
Serves
6 people
Meal course
Akşam Yemeği
Posted by
Posted on
KİMYONLU MERCİMEK ÇORBASI

KİMYONLU MERCİMEK ÇORBASI 

Kimyonlu Mercimek Çorbası, Mercimek lifli yapısı nedeniyle hem doyurucu hem de lezzetli bir baklagiller, geçmiş dönemlerde ülkemizde bolca üretilen kırmızı ve yeşil mercimek maalesef ekim alanlarının azalmasıyla yarı yarıya düşmüştür. 

Sofralarımızın olmazsa olmaz çorbası

Lokantaların vazgeçilmezi süzme mercimek halk dilinde lokanta çorbası ülkece en çok tercih ettiğimiz ve tüketmekten bıkmadığımız harika bir lezzet. Ev hanımları için ciddi bir cankurtaran tariftir. Yoğun veya yorgun olduğunuzda aklınıza ilk gelen Mercimek çorbasıdır. Çabucak yağda soğanı sarımsağı kavur, baharatlarını ekle mercimeği ekle kavur suyunu ekle çorba hazır. 

Sadece ev hanımları değil öğrenci evlerinin ve tek yaşayanlarında demirbaş çorbası, bu kadar fazla tükettiğimiz için farklı varyasyonlarında da pişirmek mümkün. 

Kimyonlu mercimek çorbası

Tek bir baharat ekleyerek Mercimeğin lezzetini ikiye katlayabilirsiniz, Kimyonlu mercimek çorbası tek kelimeyle mükemmel bir çorba, denemeyenler kesinlikle denesinler. 

Farklı bir mercimek çorbası tarifi için tıklayınız. 

Çorbalarınızda Sebze veya Et suyu kullanmayı alışkanlık haline getirin

Kimyonlu Mercimek Çorbası tarifine tavuk suyu diye yazdım ama isterseniz sebze suyu veya sadece su kullanabilirsiniz. Türk mutfağında çorbalar genelde su ile yapılıyor. Yemeklerimizin gerçek lezzeti kayba uğruyor. Evimizde kendimiz ev yapımı et suyu, sebze suyunu kendimiz hazırlayıp buzluklarda saklamayı alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor. 

Zerdeçal kullanın

Zerdeçal’in ise son yıllarda faydasını duymayan kalmadı sanırım. Çok konuşuyoruz faydalarını sayıyoruz ama hala yemeklerimizde kullanma alışkanlığını edinemedik. 

Zerdeçal ile ilgili sağlık bilgilerini buradan okuyabilirsiniz. 

Özellikle gelişim çağındaki çocuklarınız için yemeklerinize bir tatlı kaşığı zerdeçal eklemeyi ihmal etmeyin. 

Hatırlatma 

  • Tercihinize göre tarifinize patates, havuç ekleyebilirsiniz. Eğer ekleyecekseniz soğan ve sarımsağı kavurduktan sonra patates, havuç ekleyin bir süre daha beraber kavurun sonra mercimeği ekleyin. 
  • Kırmızı mercimek yerine sarı mercimekte kullanabilirsiniz
  1. Yağı tencerede kızdırın soğan 5 dakika boyunca hafifçe kızartın.
  2. Kıyılmış sarımsak, zerdeçal ve kimyon ekleyin ve birkaç dakika daha pişirin.
  3. Mercimekleri ekleyin, Sebze veya tavuk suyunu ekleyin ve 35 dakika pişirin. Mercimeklerin tavanın tabanına yapışmasını önlemek için pişirme sırasında, özellikle sona doğru birkaç kez karıştırın.
  4. Elinizle kabaca doğradığınız maydanozları ekleyin, limonu ekleyip karıştırın ve 2-3 dakika daha pişirin. Eğer blenderdan geçirecekseniz maydanozları en son ekleyin
  5. Süzme yapmayacaksanız fazla karıştırmayın, kızarmış ekmek parçalarıyla servis edin

No comments yet, be the first to leave one!

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*