FETTUCINE ALFREDO MAKARNA

Please wait...
Preparation time
10 mins
Cooking time
25 mins
Difficulty
kolay
Serves
4 people
Meal course
Akşam Yemeği
Posted by
Posted on
FETTUCINE ALFREDO MAKARNA

FETTUCINE ALFREDO MAKARNA

Fettucine Alfredo Makarna, bu lezzetli makarnayı yapmak çok kolay, fazla malzemesi de yok, işten eve geldiğimde malzemeler evde varsa onca yorgunluğa rağmen yapmaya üşenmediğim makarna tarifidir. Fettucine Alfredo Makarna mazisi oldukça eski 15yy kadar dayanıyor, İlk Roma’da ortaya çıkan bu tarif Avrupa oradan da Amerika’ya kadar uzandı. O zamanlarda sadece Tereyağ, Parmesan ve makarna suyundan yapılıyordu. Sonradan çeşitlendirildi.

En çok tercih edilen Karidesli ve Tavuklu Alfredo tariflerdir. Sonrada biftek ve somon balığı ile yapıldı. Bu şekilde de lezzetli oldu ama biraz ağır oldu.

Özellikle çocuklar Fettucine Alfredo Makarna’ya bayılırlar. Değişik sebzelerde ekleyerek çeşitlendirebilir siniz. Kuşkonmaz ve Brokoli bu konuda harikadır.

Genelde bu malzemeleri elimde bulundurmaya çalışıyorum. Akşam yemeğine bir şey yapamazsam veya yapacak bir yemek bulamazsam Fettucine Alfredo Makarna yaparım. En sevdiğim kısmı da sos!

Makarnayı pişirip hazırladıktan sonra sadece birkaç dakikada hazırlayabilirsiniz, Üzerine sarımsak, tuz ve karabiber serpebilirsiniz. Ayrıca kuru veya taze maydanozda ekleyebilirsiniz. Tarifimizde göreceksiniz.

Malzemelerde Heavy Cream yani yoğun krema kullandım ama size ağır gelirse ve daha hafif bir sos isterseniz çırpılmış kremada kullanabilirsiniz.

 

Ev yapımı Yoğun Krema için tıklayınız..

  1. Makarnayı tuzlu kaynamış suda paket talimatına göre pişirin. 1 su bardağı makarnanın suyundan ayırın ve makarna suyunu boşaltın ve süzün.
  2. Bu arada, orta ateşte büyük bir tavada, krema ve tereyağı ekleyin. Tereyağı eriyene ve krema ​​ısınana kadar pişirin. Parmesan peynirini ekleyin ve karıştırın, tuz ve karabiber serpin.
  3. Pişmiş makarna ekleyin ve sosla kaplanana kadar iyice karıştırın. Sos çok kalınsa, ayırdığınız makarna suyunu her seferinde 1 yemek kaşığı ekleyin. Uygun kıvama geldiğinde maydanoz ile süsleyin ve hemen servis yapın.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*