EV YAPIMI HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Please wait...
Preparation time
1 mins
Cooking time
1 mins
Difficulty
kolay
Serves
1 people
Meal course
Sağlıklı yaşam
Posted by
Posted on
EV YAPIMI HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

EV YAPIMI HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Ev yapımı Hindistan Cevizi yağı , Son yıllarda oldukça revaçta olan Hindistan cevizi yağı bir çok tarif, kızartma, yemek reçetelerinde yerini aldı. Sağlıklı olmasına sağlıklı ama fiyatı da yüksek. Hiç üzülmeyin göstereceğim çok basit bir yöntemle evde kendiniz rahatlıkla yapabileceksiniz. Ev yapımı Hindistan cevizi yağı yapabilmek için mutfak robotu veya yüksek hızlı blendera ihtiyacımız olacak.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI NEDİR?

Olgun Hindistan cevizinin etli kısmı kurutulup öğütülür ve tıpkı yer fıstığı ezmesi yaparken olduğu gibi işlemden geçilerek kremsi bir kıvama getirilir. Ev yapımı Hindistan cevizi yağı yapmak için iki teknik vardır. Anlatacağım teknik en basit olanıdır. Diğeri daha uzun sürer ama bir tık daha kalitelidir. Onun da tarifini yakın zamanda paylaşacağım. Ev yapımı Hindistan cevizi yağı tereyağından bile daha sağlıklıdır.

Eğer taze Hindistan cevizinden yapmak istiyorsanız rendelemek için kurumasını beklemek zorundasınız. Hızlı kurutmak istiyorsanız fırın tepsisine koyup düşük ısıda veya güneşte doğal yollardan kurutabilir siniz. Blenderda rahat bir şekilde işlemden geçmesi için hızlı ve güçlü olması lazım. Mutfak robotunda yapmanız mümkün ama ara sıra malzemeyi karıştırmanız lazım. Ayrıca robotunuz ısınacağı için dikkatli olun, aşırı ısındırıp cihazınızın bozulmasını istemeyiz.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI ÇEŞİTLERİ

Sade Hindistan cevizi yağı yapmanın dışında bir kaç farklı malzeme ekleyerek değişik lezzetler yakalamanız mümkün. Mesela Ev yapımı Hindistan cevizli fıstık ezmesi, Kıyılmış Hindistan cevizine kavrulmuş fıstık ekleyin ve blenderdan geçirin. Fıstık yerine badem, veya kaju da kullanabilir siniz.

Çikolatalı Hindistan cevizi yağı, krema kıvamına getirdiğiniz Hindistan cevizi yağına kakao ekleyin ve tekrar çalıştırın. Tercihen yine badem, fıstık veya kaju ekleyebilir siniz.

Son olarak ta yurt dışında kızartmalarda bile Hindistan cevizi yağı kullanılıyor. Ben hiç kullanmadım belki bir gün deneyebilirim. Sizde yemekleriniz de ve kızartmalarınız da kullanabilir siniz.

Malzemeler

  • 3 su bardağı rendelenmiş Hindistan cevizi

Talimatlar

  1. Kıyılmış Hindistan cevizini yüksek hızlı blendera doldurun. En azından yarı yarıya dolu olması lazım.
  2. Kapağını kapatın ve blenderı çalıştırın. En düşük hızdan en yüksek hıza kademeli olarak yükseltin.
  3. Kıyılmış Hindistan cevizi bıçakların altında toplanıyorsa ara ara durdurup karıştırın.
  4. Yaklaşık 1 dakikada rendelenmiş Hindistan cevizi kremsi kalın yağ haline gelecektir.
  5. Bu işlem mutfak robotunda daha uzun sürer yaklaşık 15-20 dakika,
  6. Hazırladığınız Hindistan cevizi yağını oda sıcaklığında saklayın. Soğukta sertleşir, yumuşatmak isterseniz sıcak suya koyabilirsiniz.

ÇABUK KREMALI MANTAR ÇORBASI

DANISH BUTTER COOKIES

ÇİKOLATA DALGALI PİŞMEYEN CHEESECAKE

 

  1. AFİYET OLSUN

No comments yet, be the first to leave one!

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*