EV YAPIMI : GRAHAM KRAKER TARİFİ

Please wait...
Preparation time
10 mins
Cooking time
25 mins
Difficulty
kolay
Serves
16 people
Meal course
Atıştırma
Posted by
Posted on
EV YAPIMI : GRAHAM KRAKER TARİFİ

EV YAPIMI : GRAHAM KRAKER TARİFİ

Ev yapımı : Graham kraker tarifi, Orjinal cheesecake tariflerine baktığımızda ismini çok gördüğümüz ama ülkemizde satışı olmayan bir kraker. Yabancılar Graham Krakeri tariflerinde oldukça fazla kullanılıyor ama son birkaç yıldır düzenli takip ettiğim bloglarda gerçek graham krakeri bulmakta zorluk çekiyorlar. O yüzden birçoğu evde kendileri yapıyorlar.

GRAHAM KRAKER

Graham Kraker, düz diktörgen şeklinde, hafif tatlı ve grenli kepekli kurabiyedir. 1800’lü yılların başında Graham isimli bir vejetaryan beslenme savunucusu kişi tarafından yapıldı. Graham unu denilen rafine edilmemiş tahıldan yapılıyordu. Orjinal Graham krakerin içerisinde graham unu vardır.

GRAHAM KRAKERİN EV YAPIMI VERSİYONU

Bu tarif Graham Krakerin ev yapımı versiyonudur. Ben şahsen piyasada satılan şeyleri evde yapmayı çok seviyorum hele ülkemizde yoksa ayrı bir havası oluyor. Malzeme ülkemizde olmadığı için farklı ve leziz bir tat ortaya çıkıyor. Sunduğunuz kişilerden olumlu tepkiler alıyorsunuz. Bu bizi mutlu ediyor. Unutmadan, bu tarif orjinal Graham krakere oldukça yakın bir tada sahip, tarçınlı bir tat istiyorsanız tarçın eklemeniz gerekecek.

CHEESECAKE TABANI

Yukarıda bahsettiğim gibi Graham Kraker yabancı tariflerde cheesecake tabanı olarak kullanıldığını söylemiştik. Ayrıca çocuklar için bu krakeri çok tercih ediyorlar, hafif atıştırmalık olarak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Diyet yapıyorsanız ara öğünde ve mideniz kazındığında tercih edebilirsiniz. Şeker yerine pekmez veya bal kullanabilirsiniz.

ŞEKER YERİNE ALTERNATİF TATLANDIRICILAR

HİÇ YUMURTA KULLANILMAMASI

Güzel yanından bir tanesi ise hiç yumurta kullanılmaması, yumurta kullanılmamasına rağmen Graham Kreker hamuru oldukça kolay toparlanıyor. Graham unu bulmamız mümkün değil ama normal buğday unundan yapabilirsiniz, unu zenginleştirmek için lüf oranını arttırmak için buğday ruşeymi veya kepek onuda katabilirsiniz. Buğday kepeği bulamazsanız 1,5 yemek kaşığı mısır unu eklerseniz mükemmel sonuçlar yakalayabilirsiniz.

NE KADAR SÜRE SAKLAYABİLİRİM?

Eğer cheesecake tabanı olarak kullanacaksanız buzdolabı poşeti içinde  derin dondurucuda uzun süre saklayabilirsiniz, atıştırmalık olarak kullanacaksanız ağzı kapalı kavanozda 2 hafta kadar bayatlamadan saklayabilirsiniz.

Graham Krakeri yoğurmak oldukça basittir. İsterseniz mutfak robotunda isterseniz elle yoğura bilirsiniz.

Ev yapımı Graham Kraker:

 • 3/4 su bardağı (95 gram) kepekli un
 • 1/2 su bardağı (65 gram) çok amaçlı un
 • 1/4 su bardağı (13 gram) buğday kepeği
 • 1/3 su bardağı (65 gram) toz beyaz şeker
 • 1/4 çay kaşığı kabartma tozu
 • 1/4 çay kaşığı karbonat
 • 1/4 çay kaşığı tuz
 • 7 yemek kaşığı (95 gram) soğuk tuzsuz tereyağı, küçük parçalara kesilmiş
 • 1 çorba kaşığı (20 gram) hafif aromalı bal
 • 2 yemek kaşığı (30 gram) süt
 • 1/2 çay kaşığı saf vanilya özü

 

 1. Unu, buğday kepeğini, şeker, kabartma tozu, karbonat ve tuzu mutfak robotunuzun kasesine yerleştirin ve malzemeler karışana kadar işlemden geçirin.
 2. Soğuk tereyağı parçalarını ekleyin ve kaba kırıntılara oluşuncaya kadar tekrar karıştırın.
 3. Bal, süt ve vanilya özü ekleyin ve hamur birlikte toplanmaya başlayana kadar karıştırın.
 4. Sonra hamuru ikiye bölün. Hamurun yarısını alın ve 10 25 x 23 cm olana kadar iki yağlı kağıt arasında oklavayla açın. açarken, üst ve alt yağlı kağıdı düzenli olarak kontrol edin ve kırışıklıkları düzeltin. Bir cetvel ve keskin bir bıçak veya pizza kesici kullanarak, 23 cm boyunda 5.5 cm genişliğinde şeritler halinde kesin.
 5. Daha sonra her şeridi ikiye bölün, böylece her bir kraker yaklaşık 5.5 x 12.5 cm olacak. (Hamurun her yarısından 8 dikdörtgen alırsınız.) Hamuru (ve yağlı kağıdı) bir fırın tepsisine aktarın ve buzdolabında soğuyana ve sertleşinceye kadar (yaklaşık 30 dakika) bekletin. (Daha hızlı soğutma için, yaklaşık 15 dakika boyunca dondurucuya yerleştirin).
 6. Bu arada, fırını orta konumda olacak şekilde fırını 180 C ısıtın.Soğuduktan sonra buzdolabından çıkarın ve üstteki parşömen kağıdını çıkarın. Graham krakerlerinin orjinal görünmesini sağlamak için keskin bir bıçak alın ve her dikdörtgeni uzunlamasına ve yatay olarak hafifçe çizin. Sonra bir çatal veya tahta bir şişin ucunu kullanarak, her dikdörtgenin içinde küçük delikler açın.
 7. Yaklaşık 12 - 15 dakika pişirin, altların altın kahverengi olana kadar. Ne kadar uzun pişersen o kadar gevrek olurlar. Fırından çıkarın ve tamamen soğuması için bir tel raf üzerine yerleştirin (soğudukça daha gevrek hale gelirler).Bu tariften yaklaşık olarak 16 adet 5,5 x 12,5 cm Graham Kraker yapabilirsiniz.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*