EV YAPIMI ÇİLEK REÇELİ

Please wait...
Preparation time
15 mins
Cooking time
25 mins
Difficulty
orta
Serves
6 people
Meal course
Tatlı
Posted by
Posted on
EV YAPIMI ÇİLEK REÇELİ

EV YAPIMI ÇİLEK REÇELİ

Ev yapımı çilek reçeli, çilek mevsimi açıldı akla ilk gelen kış için çilek reçeli pişirip saklamak, gerçi söz konusu çilek reçeli ise zaten kış gelmeden yaptığımızın yarısı mevsime ulaşamadan tüketilmiş oluyor.

ÇİLEK SEÇERKEN

Ev yapımı çilek reçeli tarifi için olgunlaşmış küçük ve kokulu çilekleri seçtiğinizden emin olun. Çürük ve ezilmiş olanları ayırın, daha fazla reçel hazırlayacaksanız tek seferde pişirmeye çalışmayın. Rahat olun ve iki seferde hazırlayın. Büyükçe 1 adet yeşil elmayı rendenin büyük gözünde rendeleyin, kabuklarını soymayı unutmayın.

Reçellerin güzelliği sadeliğinde yatıyor. Genelde çok miktarda yapılmazlar, o yüzden uzun süreli depolama için işlem yapmaya gerek yoktur. Ama sistemini yine de anlatacağım. Bu tarifte yaklaşık 2 kavanoz reçel çıkar. Buzdolabında muhafaza edebilirsiniz ve bir kaç haftada bitirebilirsiniz.

BÜYÜK ÖLÇÜDE PİŞİRMEK RİSKTİR

Ayrıca az miktarda pişirdiğimiz ev yapımı çilek reçeli uygun kıvamda hızlı bir biçimde pişerek canlı ve taze kalır. Pişirme süresi kısa olduğu için meyvede doğal oluşan pektinin görevini yapmama tehlikesi yoktur. Daha büyük ölçülerde pişirirken bu bir risktir.

Meyvenin içindeki pektine ek olarak limon suyu ve şeker reçelin mükemmel şekilde kurulmasına yardımcı olur. Pişirme işleminden önce çilekleri ezmemiz de ki sebep pektin salımını başlatmak ve maksimum düzeyde meyve aroması sağlamaktır. Ayrıca pişirme süresini azaltacaktır. Reçel soğudukça kıvam kalınlaşmaya devam edecektir. Pişirirken buna dikkat edin. Az pişirmenin telafisini 2-3 dakika pişirerek tekrar yapabilirsin ama Koyu, kalın ve karamelize şeker kokuları gelen aşırı pişmiş reçel kurtarılamaz.

Limon suyu sakın taze limon suyu olmasın, marketten aldığınız hazır limon suyunu kullanın.

KAVANOZLARI HAZIRLAYALIM

Kavanozları hazırlayalım. Ev yapımı çilek reçeli tarifini yapacağız ama uzun süre dayanması için konserve yapmamız lazım. Kavanozları büyük bir tencereye yerleştirelim. Kavanozların üzerini yaklaşık 3 cm geçecek şekilde su ekleyin, orta ateşte kaynama noktasına getirin. Ocağı kapatın ve sıcak tutmak için üzerini örtün.

REÇELİ KAVANOZLARA YERLEŞTİRME

Reçeli kavanozlara yerleştirme, Tezgahın üzerine mutfak havlusu serin, tencereden çıkardığınız kavanozları ters çevirerek suyunun süzülmesini ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra sıcak reçeli kavanoza aktarın. Kavanozun üst tarafında en fazla 1 cm boşluk bırakın. Tahta bir çubuğu kavanoza batırın ve kenarı boyunca kaydırın, hava kabarcıklarını giderin.

KISA SÜRELİ DEPOLAMA İÇİN

Kısa süreli depolamak için reçel kavanozunu ağzı açıkken oda sıcaklığında soğumaya bırakın, kapağını kapatın ve sıkıştırın, 12-24 saat buzdolabında bekletin. Bu şekilde 2 aya kadar muhafaza edebilirsiniz.

UZUN SÜRE SAKLAMAK İÇİN

Uzun süre saklamak için, Kavanozlar sıcakken kapağını temizleyin ve kapatın. Kapaklarını sıkın ama fazla sıkmayın. Kaynatmak için tencerenin içerisine kavanozları dikkatli bir şekilde koyun. Üstünü kapatın tekrar kaynama noktasına getirin. Saatinizi ayarlayın. Şimdi burası önemli, ev yapımı çilek reçeli için pişirme süresi rakımınıza göre değişecektir.

RAKIMA(YÜKSEKLİĞE) GÖRE PİŞİRME SÜRESİ

0-300 metre için 10 dakika

300-900 metre arası için 15 dakika

900-1800 metre arası için 20 dakika

1800-2400 metre arası için 25 dakika kaynatmanız gerekecektir. İnternet’ten yaşadığınız şehrin rakımını öğrenebilirsiniz. Ocağı kapatın. Kavanozları 5 dakika tencerede bekletin ve 24 saat soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra kavanoz kapaklarını kontrol edin. Konserve tuttuysa reçelinizi 1 seneye kadar bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

EV YAPIMI MANGOLU PUDING TARİFİ İÇİN TIKLAYINIZ

EV YAPIMI MARSHMALLOW TARİFİ

PORTAKALLI ŞİFON KEK

  1. Başlamadan önce 2 tane tercihen porselen tabağı buzdolabına hatta dondurucuya yerleştirin. Çilekleri ortadan ikiye ayırın ve 1,5 cm'lik parçalara bölün ve pişireceğiniz tencereye koyun. Patates ezici ile çilekleri ezin. Şekeri, elma rendesini ve limon suyunu ilave edin.
  2. Şekerin tamamen çözülmesi için orta-yüksek ateşte kaynama noktasına getirin. 100-110 C'de karışımı 20-25 dakika kaynatmaya devam edin, koyulaşmaya başlayacaktır.(Reçel başlangıçta çok köpüklü olacak endişelenmeyin sabit bir şekilde kaynatın, reçel kaynamaya başladığında köpük azalacaktır.) Tencereyi ocaktan alın.
  3. Reçelin tutarlılığını test etmek için dondurucuya koyduğumuz tabağı alalım 1 çay kaşığı reçeli üstüne dökelim ve 2 dakika donduralım.Parmağımızı reçel boyunca sürükleyelim. Eğer Parmağımızın açtığı alana reçel tekrar gelmiyorsa kıvamımız tutmuştur.Eğer kıvam suluysa ve parmağımızı geçirdikten sonra reçel tekrar toplanıyorsa tencereyi tekrar ısıtın 1-3 dakika daha pişirin. Sonra tekrar test edin.Kaşık kullanarak reçel yüzeyinden köpüğü alın.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*