DONUT İÇİN SIR NASIL YAPILIR?

Please wait...
Preparation time
5 mins
Cooking time
5 mins
Difficulty
kolay
Serves
10 people
Meal course
Pasta & Kek
Posted by
Posted on
DONUT İÇİN SIR NASIL YAPILIR?

DONUT İÇİN SIR NASIL YAPILIR?

Donut için sır nasıl yapılır? Öncelikle bir konuyu açıklığa kavuşurmak istiyorum. Tarif başlıklarında “sır” yazdığımda gizli tarif gibi algılanıyor ve geri dönüşler oluyor. Gıdada “Sır” “ince ve şeffaf bir tabakayla kaplamak” anlamına geliyor. Bu kaplamada kremamsı basit tariflerdir.

En sevdiğim çörek kesinlikle Donut’tur. Yağda veya fırında olması hiç fark etmez ve sıkça yaptığım bir tariftir. Hafta sonu arkadaşlarınızla veya ailenizle Alışveriş merkezinde gezerken gördüğünüz donut dükkanında gördüğünüz çeşit çeşit renk renk, reçelli, ballı donutlardan canı çekmeyen var mı acaba…

Benim çok çekiyor ama fiyatları da oldukça tuzlu, o yüzden eve gider gitmez hemen donut hamuru hazırlayıp evde kendim yapıyorum ve çokta lezzetli oluyor.

Ama insan o kadar zahmete girdikten sonra kendi yaptığınız donutların aynı dükkanda satılan gibi gözükmesini istiyor. Ama uygun tarif bulmak çok zor, Vereceğim bu tarif hem basit hemde lezzetli, üzerine çeşit çeşit sprinklelarla süsleyebilirsiniz.

Hafta sonu çocuklarınızı rengarenk donutlarla ödüllendirebilirsiniz. Şu an bu tarifi yazarken bile donutun muhteşem o şekerimsi kokusu burnuma geliyor.

Bu sır tarifini sadece donutta değil kurabiye, elma, keklerin üzerine de uygulayabilir siniz. Hemen hemen her şeyin üzerine ayrı bir lezzet veriyor.

Ev yapımı çöreklerinizde kullanacağınız sır’da en parlak tonları elde etmek için aşağıdaki talimatları uygulamanız yeterlidir.

Ayrıca bu sır tarifin dışında evinizdeki reçel, çikolata gibi malzemeleri süt veya tereyağı ile benmari usulü eritip çöreklerinizin üzerini kaplayabilir siniz.

EV YAPIMI : HARİKA DONUT TARİFİ

 1. Pudra şekeri, su ve gıda boyasını bir kasede karıştırın. Burada bir çırpma teli kullanmak, malzemelerin iyice birleştiğinden emin olmak için önemlidir.
 2. Eğer çok sulu olursa biraz Pudra şekeri ekleyerek ya da çok kalın görünüyorsa su ekleyerek kıvamını ayarlayın.
 3. Çeşitli renk tonları elde etmek için birkaç farklı kasede farklı renkler kullanın veya ana renkleri karıştırarak kendi renginizi oluşturun.
 4. Sır hala ıslakken üzerine sprinkles, şeker ekleyin ve donutların yemeden önce kurumasını bekleyin (eğer kendinize hakim olabilirseniz).

2 comments

 1. Rabia Şeyma said on Şubat 14, 2022 Yanıtla

  Merhabalar bu sır baya basitmiş diğer jelatinşi tarife göre. Bunu pasta üzerine kullanabilirmiyiz acaba🙂

  1. kerimkul said on Şubat 15, 2022 Yanıtla

   Merhabalar Rabia hanım, tabi ki damak zevkinize göre kek, pasta gibi diğer tariflerde de kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*