TAM YAĞLI KREMA – HEAVY CREAM

Heavy cream

Paylaşmak için :


TAM YAĞLI KREMA – HEAVY CREAM

Tam Yağlı Krema ; Yabancı bloglar da ki tariflerde bolca gördüğümüz ama ülkemizde maalesef satılmayan bir krema çeşididir.  Ağır veya Yoğun krema olarak ta adlandırabiliriz. Özellikle labne peyniri ile cheesecake yaparken ihtiyaç duyuyorum. Normal de mascarpone peyniri ile yapılan cheesecakete kıvam konusunda sorun yaşamazsınız ama Labne peyniri ile yapacaksanız daha yağsız ve nemli olduğu için kıvam tutturamazsınız.

Labne peynirinde ki bu eksik kalan yağ oranını Tam Yağlı Krema ile karşılıyorum yani Heavy Cream, sonuç ise muhteşem oluyor.

Paket olarak satın almak isterseniz epey bir aramak zorundasınız. Belki Gurme marketlerde vardır ama az bulunduğu için ucuz olacağını pek sanmıyorum.

Tam Yağlı Kremanın Normal süt kremasına göre farkı  Normal kremadan %36 – %40 oranında daha yağlıdır. Daha yoğun kıvamını da yağlı içeriğinden alır. Evde krem şanti yapmak isterseniz tercihiniz Tam yağlı krema olmalıdır. Diğer krema çeşitlerinde yoğun kıvamı yakalamanız mümkün değildir.

Ayrıca Tam Yağlı Kremayı kesinlikle buzdolabında ve en serin yerinde saklamalısınız. Çabuk bozulan bir kremadır. Sıcak çorbalarda kullanacaksanız kullanmadan önce yeteri kadar soğuk olduğundan emin olun.

Heavy Cream nedir ve nerelerde kullanılır ?

Kremalar aslında sütün yağlı kısmıdır. Yoğun (heavy) krema %40 oranında yağ içeren bir kremadır. Genelde Makarna, Çorba, Soslarda, Pasta, dolgu krema gibi tariflerde yoğun kıvam ve lezzeti yakalamak için kullanılır. Hatta dondurma, çorbalarda kıvam ve lezzet arttırıcı olarak da kullanabilirsiniz.

Yoğun Krema – Heavy Cream tarifi için tıklayınız

Please wait...
Kategoriler: Ev yapımı Krema

9 cyorumlar

 1. Murat dedi Haziran 11, 2019 Cevapla

  Tekrardan merhabalar linke tıklarsanız besin degerleri yazan yerde yağ oranı gözüküyor markası dost krema 200ml olan paketlerdeki bu siteden baktım oranına http://www.kliktag.com/products/product.php?id=3516936

  1. kerimkul dedi Haziran 12, 2019 Cevapla

   Merhabalar Murat Bey,Dost marka ürünü ve benzer ürün SEK vardı onuda inceledim. Emin olmak için SEK müşteri hizmetlerini aradım. Kliktag’da SEK içinde değerler vermişler. Onada %53,85 yazmışlar, müşteri hizmetleri SEK kremanın yap oranının 100 g ‘da 35 g olduğunu doğruladı. O sitedeki bilgileri araştırdığımda, yağ oranının altına yazılan o değer başka bir bilgiyi kapsıyor. Mesela kırmızı renk olması kişinin günlük yağ ihtiyacının %53,85ni bu kremanın 100g karşılıyormuş. Ayrıca kırmızı renk referans sınırın altında veya üstünde anlamına geliyormuş. Yani yağ oranı değilmiş.
   Birde dikkatimi çekti Dost kremanın içeriğinde E407 katkı maddesi varmış yani Karragenan bu madde yosundan elde edilen ve özellikle bağırsağa zararı olan bir madde bu tür katkı maddesi olan ürünleri tüketmemenizi tavsiye ederim. Zaten yanlış hatırlamıyorsam E407 maddesi olan ürünler tartışılan zararı yüzünden helal sertifikası alamıyorlar.

   1. Murat dedi Haziran 12, 2019 Cevapla

    Merhabalar Kerim bey sorularımı cevapladığınız ve araştırma yaptığınız için çok teşekkür ederim kerragen maddesini bilmiyodum bundan sonra dikkatli olacağım.blogunuzu ilgiyle takip ediyorum tekrar teşekkür ederim.

    1. kerimkul dedi Haziran 12, 2019 Cevapla

     Rica ederim ne demek, beğenileriniz ve takiplerden mutlu oluyorum. Çok teşekkür ederim.

 2. Murat dedi Haziran 10, 2019 Cevapla

  Merhabalar, tam yağlı kremanın türkiyede satılmadığını söylemişsiniz ama bim marketlerde satılan kremada %53,85 oranında yağ olduğunu gördüm acaba bu başka birşeymi yardımcı olursanız sevinirim.

  1. kerimkul dedi Haziran 10, 2019 Cevapla

   Merhabalar Murat Bey,markasını hatırlıyor musunuz acaba? Bildiğimiz markaların heavy cream ürünleri yok belki yeni pazara giriyor olabilir. Markasını söylerseniz bir araştırma yapayım. %53,85 yağ oranı epey yüksekmiş bende merak ettim,

 3. Elif dedi Nisan 17, 2019 Cevapla

  Merhabalar, Yabancı tariflerde Double cream geçiyor acaba bu nedir?

  1. kerimkul dedi Nisan 17, 2019 Cevapla

   Merhabalar Elif Hanım, Double kream kıvamı daha koyu ve daha yağlı sütten yapılan bir krema, Heavy Cream’e alternatif olarakta kullanabilirsiniz. Heavy Cream yağ oranı %36 civarındayken Double cream’in yağ oranı yanlış hatırlamıyorsam %48 civarındaydı.

   1. Elif dedi Nisan 24, 2019 Cevapla

    Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, ilgili yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini yansıtmaz. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorumu, bildirimde bulunmadan veya açıklama yapmadan silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar *

*
*

Satın Al

Karaciğer ve Safra kesesi taşı düşürmek için İngiliz Tuzu Kürü satışa sunulmuştur.