TAM YAĞLI KREMA – HEAVY CREAM

Heavy cream

TAM YAĞLI KREMA – HEAVY CREAM

Tam Yağlı Krema ; Yabancı bloglar da ki tariflerde bolca gördüğümüz ama ülkemizde maalesef satılmayan bir krema çeşididir.  Ağır veya Yoğun krema olarak ta adlandırabiliriz. Özellikle labne peyniri ile cheesecake yaparken ihtiyaç duyuyorum. Normal de mascarpone peyniri ile yapılan cheesecakete kıvam konusunda sorun yaşamazsınız ama Labne peyniri ile yapacaksanız daha yağsız ve nemli olduğu için kıvam tutturamazsınız.

Labne peynirinde ki bu eksik kalan yağ oranını Tam Yağlı Krema ile karşılıyorum yani Heavy Cream, sonuç ise muhteşem oluyor.

Paket olarak satın almak isterseniz epey bir aramak zorundasınız. Belki Gurme marketlerde vardır ama az bulunduğu için ucuz olacağını pek sanmıyorum.

Tam Yağlı Kremanın Normal süt kremasına göre farkı  Normal kremadan %36 – %40 oranında daha yağlıdır. Daha yoğun kıvamını da yağlı içeriğinden alır. Evde krem şanti yapmak isterseniz tercihiniz Tam yağlı krema olmalıdır. Diğer krema çeşitlerinde yoğun kıvamı yakalamanız mümkün değildir.

Ayrıca Tam Yağlı Kremayı kesinlikle buzdolabında ve en serin yerinde saklamalısınız. Çabuk bozulan bir kremadır. Sıcak çorbalarda kullanacaksanız kullanmadan önce yeteri kadar soğuk olduğundan emin olun.

Heavy Cream nedir ve nerelerde kullanılır ?

Kremalar aslında sütün yağlı kısmıdır. Yoğun (heavy) krema %40 oranında yağ içeren bir kremadır. Genelde Makarna, Çorba, Soslarda, Pasta, dolgu krema gibi tariflerde yoğun kıvam ve lezzeti yakalamak için kullanılır. Hatta dondurma, çorbalarda kıvam ve lezzet arttırıcı olarak da kullanabilirsiniz.

Yoğun Krema – Heavy Cream tarifi için tıklayınız

Please wait...
Categories: Ev yapımı Krema

19 comments

 1. Esra said on Ocak 30, 2021 Cevapla

  Teşekkürler Kerim bey, sabırsızlıkla makalenizi bekliyorum 🙂

 2. Esra said on Ocak 29, 2021 Cevapla

  Merhaba Kerim Bey, tam da kremayı satın almak üzereydim cevabınızla vazgeçtim. Teşekkürler 🙂 Heavy cream e alternatif tarifler var demişsiniz. Biraz daha açık bilgi verebilir misiniz peki? Aynı dokuyu yakalayamayacak olsam da yaklaşmakta bir artı şu durumda 🙂

  1. kerimkul said on Ocak 29, 2021 Cevapla

   Esra hanım bu soruyu soracağınızı tahmin ettim o yüzden bu konuda bir makale hazırlıyorum. Yayınladığım zaman size veririm 🙂

 3. Esra said on Ocak 26, 2021 Cevapla

  Tekrar merhaba, bulduğum kahvaltılık krema %40 oranındadır. Yanlış yazmışım.

 4. Esra said on Ocak 26, 2021 Cevapla

  Merhaba, öncelikle bilgilendirmeniz için teşekkürler. Yorumlarda enka nın %65 yağ oranı olan kremayı gördükten sonra sitesinden baktım . Karşıma %60 oranına yağ içeren kahvaltılık krema çıktı. Linkini aşağıda gönderiyorum. Bunu kullanabilir miyiz heavy cream olarak. Teşekkürler.
  https://enkagurme.com/products/enka-kahvaltilik-krema-200gr

  1. kerimkul said on Ocak 27, 2021 Cevapla

   Merhabalar Esra Hanım, Krem peyniri Heavy Cream yerine kullanabilirsiniz ama sadece kremalı çorbalar, peynirli soslar gibi yemek tariflerinde uygundur. Ama maalesef çırpılmaya yani tatlı, pasta vs kullanmak için uygun değildir. Aslına bakarsanız bildiğim Heavy Cream’e alternatif yaklaşık 10 tarif var ama bunlardan sadece 1-2 tanesi pastalarda kullanılıyor ama onlar bile gerçek heavy creamin verdiği doku ve kıvamı veremiyor.

 5. Gökhan said on Nisan 21, 2020 Cevapla

  Merhaba. Yabancı ketojenik yemek tarifi veren sitelerde dolaşırken heavy cream ile karşılaştım. Türk bir marka var mı derken sitenizi keşfettim.

  Enka %65 yağlı krema diye bir ürün buldum internetten. Bu ürün karşılar mı acaba sizce ?

  Teşekkürler

  1. kerimkul said on Nisan 21, 2020 Cevapla

   Merhabalar Gökhan Bey, Ah keşke Türk markası olsa ve Türkiye’de kolaylıkla bulabileceğimiz bir ürün olsa çok güzel olurdu. Bahsettiğiniz ürünü inceledim %65 civarında yağ oranı varmış. Eğer doğru ürüne baktıysam. Heavy Cream biraz daha yağsız oluyor. Kendi pastörize ettiğiniz süt ile biraz seyreltip yağ oranını düşürürseniz Heavy Cream yerine rahatlıkla kullanılır. Yağlı krema piyasada ev tipleride var, bir makine yardımı ile sütün içerisideki yağı sütten ayırmak için kullanıyorlar. Süt kreması diyebiliriz.

 6. Aslıhan said on Aralık 21, 2019 Cevapla

  Merhaba ,
  Yurtdışında kullanılan krem peynirlerden, ülkemizde hangi markalara daha yakın bilginiz var mı ?
  Bir de yoğurt kullanımlarında ki tariflerinde sade yoğurt yazmakta, bizde ki süzme yoğurt mu oluyor yoksa evde veya dışarıda aldığımız normal yoğurtlar mı?

  1. kerimkul said on Aralık 21, 2019 Cevapla

   Merhabalar Aslıhan hanım, krem peynire en yakın peynir maalesef yok sadece alternatif olarak süzülmüş Labne peyniri kullanabilirsiniz. Bazı kişiler iyice süzülmüş süzme yoğurtta kullanıyor ama sonucu Nasıl onu bilmiyorum ben hiç denemedim.
   Evet tariflerde süzme yoğurt kullanabilirsiniz daha iyi bir sonuç verir. Hazır yoğurt kullanmak isterseniz muhakkak onunda suyunu süzüp o şekilde kullanırsanız daha iyi sonuçlar alacaksınızdır.

 7. Murat said on Haziran 11, 2019 Cevapla

  Tekrardan merhabalar linke tıklarsanız besin degerleri yazan yerde yağ oranı gözüküyor markası dost krema 200ml olan paketlerdeki bu siteden baktım oranına

  1. kerimkul said on Haziran 12, 2019 Cevapla

   Merhabalar Murat Bey,Dost marka ürünü ve benzer ürün SEK vardı onuda inceledim. Emin olmak için SEK müşteri hizmetlerini aradım. Kliktag’da SEK içinde değerler vermişler. Onada %53,85 yazmışlar, müşteri hizmetleri SEK kremanın yap oranının 100 g ‘da 35 g olduğunu doğruladı. O sitedeki bilgileri araştırdığımda, yağ oranının altına yazılan o değer başka bir bilgiyi kapsıyor. Mesela kırmızı renk olması kişinin günlük yağ ihtiyacının %53,85ni bu kremanın 100g karşılıyormuş. Ayrıca kırmızı renk referans sınırın altında veya üstünde anlamına geliyormuş. Yani yağ oranı değilmiş.
   Birde dikkatimi çekti Dost kremanın içeriğinde E407 katkı maddesi varmış yani Karragenan bu madde yosundan elde edilen ve özellikle bağırsağa zararı olan bir madde bu tür katkı maddesi olan ürünleri tüketmemenizi tavsiye ederim. Zaten yanlış hatırlamıyorsam E407 maddesi olan ürünler tartışılan zararı yüzünden helal sertifikası alamıyorlar.

   1. Murat said on Haziran 12, 2019 Cevapla

    Merhabalar Kerim bey sorularımı cevapladığınız ve araştırma yaptığınız için çok teşekkür ederim kerragen maddesini bilmiyodum bundan sonra dikkatli olacağım.blogunuzu ilgiyle takip ediyorum tekrar teşekkür ederim.

    1. kerimkul said on Haziran 12, 2019 Cevapla

     Rica ederim ne demek, beğenileriniz ve takiplerden mutlu oluyorum. Çok teşekkür ederim.

 8. Murat said on Haziran 10, 2019 Cevapla

  Merhabalar, tam yağlı kremanın türkiyede satılmadığını söylemişsiniz ama bim marketlerde satılan kremada %53,85 oranında yağ olduğunu gördüm acaba bu başka birşeymi yardımcı olursanız sevinirim.

  1. kerimkul said on Haziran 10, 2019 Cevapla

   Merhabalar Murat Bey,markasını hatırlıyor musunuz acaba? Bildiğimiz markaların heavy cream ürünleri yok belki yeni pazara giriyor olabilir. Markasını söylerseniz bir araştırma yapayım. %53,85 yağ oranı epey yüksekmiş bende merak ettim,

 9. Elif said on Nisan 17, 2019 Cevapla

  Merhabalar, Yabancı tariflerde Double cream geçiyor acaba bu nedir?

  1. kerimkul said on Nisan 17, 2019 Cevapla

   Merhabalar Elif Hanım, Double kream kıvamı daha koyu ve daha yağlı sütten yapılan bir krema, Heavy Cream’e alternatif olarakta kullanabilirsiniz. Heavy Cream yağ oranı %36 civarındayken Double cream’in yağ oranı yanlış hatırlamıyorsam %48 civarındaydı.

   1. Elif said on Nisan 24, 2019 Cevapla

    Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*