SAFRA KESESİ TAŞI AMELİYATSIZ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

safra-kesesi

Paylaşmak için :


SAFRA KESESİ TAŞI AMELİYATSIZ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Safra kesesi taşı ameliyatsız nasıl düşürülür. Yazıma başlamadan önce söylemek isterim ki bu kürü 4 yıldır kendim uyguluyorum. Safra kesesi taşını düşürmenin yanı sıra bağırsakları olduğu gibi temizliyor. Karaciğeri’ de toksinlerden ve safra taşlarından arındırıyor. Sadece Safra taşı değil safrada oluşan çamuru da olduğu gibi temizliyor.

4 yıl önce safra kesemde milimetrik kolesterol parçacıkları tespit edilmişti. Doktor ileride bu parçacıkların safra taşına dönüşeceğini söylemişti. Safra çok ileri seviyeye gelmediği sürece ağrı yapan bir rahatsızlık değil ama ciddi şekilde midemde şişlik ve gaz yapıyordu. Aşırı rahatsız edici bir durum, 1 bardak su içsem bile karnım şişiyordu. 

Sindirimi düzene koyan bitkisel kürler yapsam da geçici çare oluyor birkaç gün sonra eski halime dönüyordum. 

İngiliz Tuzu ile tanışmam 

Bir gün elime bir reçete geçti. Yabancı forum sitelerinde okudum. Safra taşı ve çamuru, genel vücut iç temizliği ve vücudu rahatlatması hakkında makaleydi. Yurt dışında ki doktorlar Alternatif Tıp eğitimi aldıkları için safra kesesi taşını ameliyattan önce bu alternatif tedaviyi tavsiye ediyorlarmış. İltihabik ve çok büyük taşlar için maalesef safrayı alıyorlar. 

Ülkemizde ise safra taşı oluştuysa direkt olarak organı yerinden alıyorlar. Ama safra kesesinin alınması çoğu zaman çözüm olmayabiliyor. Bazı vakalar da safra alınsa bile ishal, kusma, hazımsızlık, ağrı ve safra kanalı taşları gibi yan etkileri devam edebiliyor. Bu etkiler 2-3 ayda iyileşebileceği gibi çok uzun zamanda devam edebiliyormuş. Birde safra olmadığı için kilo kontrolü daha zor olabiliyor. 

Safra kesesinin görevi nedir? 

Safra kesesi karaciğerin hemen altında olan 7-10 cm boyutlarında küçük bir armuta benzeyen ve özellikle ağır yağlı yemeklerin sindirilmesini kolaylaştırmak için ince bağırsağa sindirim sıvısı salgılayan organdır. Kısacası yağların parçalanması ve emilimi sağlamasına yardımcı olur. 

Safra kesesi yaklaşık 80ml safra sıvısı depolayabilir. Bu sıvı sarı, yeşil ve ara renklerinde olabilir. İçeriğinde safra tuzları, kolesterol, bilirubin içeren safra pigmentinden oluşur. 

Safra keseniz alındıysa karaciğerden gelen safra ince bağırsağa gider. Dolayısıyla en çok rastlanan yan etki ishaldir. Bunun nedeni safra kesesi olmadığı için yiyecekler sindirim sisteminden hızlıca geçtiği içindir. 

Kürü yapmak istememdeki amaç başımdan çok ameliyat geçmiş olması, artık ameliyat olmak istemiyordum. Ameliyat sonrası toparlanmak zaman alıyor ve aldığımız anestezinin bazı maddeleri aylarca, yıllarca vücutta kalıyor. En önemli neden ise vücudumdan bir organın eksilmesini istemiyordum. Bu yüzden bu kürü uygulamaya karar verdim. 

Magnezyum Sülfatı (İngiliz Tuzu) eczaneden aldım hazırlıklarımı yaptım. Çalışan biriyseniz kürü Cuma akşamı yapın, karışımı almaya başladıktan 2 saat sonra ishal olacaksınız. Endişelenmeyin amacımız zaten bu aşağıda detayını anlatacağım. 

İlk kürüm de yaklaşık 200’e yakın taş düşürdüm. En büyüğü misket büyüklüğündeydi. Safra taşı dışında yüzlerce minik minik kristalleşmiş kolesterol parçacıkları döktüm.

Safra kesesinin tamamının temizlenmesi için 3-4 kür yapılması gerekiyor. Her kürün ardından 3 hafta ara vermeniz lazım, zararlı olduğu için değil peş peşe günlerde içtiğiniz zaman vücut alışıyor ve tepki vermiyor.

UYARI

Temin ederim ki ilk kürden sonra büyük rahatlama hissedeceksiniz. Tarifte anlattığım gibi yapmanız çok önemli verdiğim oranlara hassasiyetle uyunuz. 

Malzemeler:  

 • 4 çorba kaşığı magnezyum sülfat (İngiliz Tuzu – Epsom tuzu) 
 • 125ml zeytinyağı 
 • 170ml taze sıkılmış pembe greyfurt suyu, greyfurt bulamazsanız taze limon suyu kullanabilirsiniz 
 • 750ml su 

Hazırlanış ve Uygulanış:  

Saat 14.00: Bu saatten itibaren hiçbir şey yenilmeyecek ve içilmeyecek, aksi halde kusma veya mide bulantısı gibi kötü durumlarla karşılaşabilirsiniz. Şimdiden 750ml suyu ve 4 kaşık magnezyum sülfatı karıştırabilirsiniz. Bu karışımı buzdolabına yerleştirin, soğuk hali içilmesini kolaylaştırır. (Berbat bir tadı var)  

Saat 18.00: Önceden hazırladığınız su ve magnezyum sülfat karışımının dörtte birini (1/4) için, yaklaşık 185ml ediyor.  

Saat 20.00: Yine önceden hazırladığınız su ve magnezyum sülfat karışımının dörtte birini (1/4) için, yaklaşık 185ml ediyor. Yavaş yavaş ishal başlar, endişelenmeyin bu normaldir, zaten amaç bu.  

Saat 21.45: 125ml zeytinyağı ve 170ml taze sıkılmış limon suyunu iyice karıştırın. Artık yatmaya hazırlanın, bu karışımı içtiğinizde artık yataktan çıkmayacaksınız.  

Saat 22.00: Yatağınızın başında ayakta durun ve hazırladığınız zeytinyağı ve limon suyu karışımını iyice çalkalayın ve için. Tümünü birden içemezseniz yavaş yavaş için. İçtikten hemen sonra yatağa geçin ve sağ tarafınıza dönerek uzanın (yani karaciğer ve safra kesesi bölgesine baskı uygulayacağız). Hatta karaciğerin olduğu yere yastık koyarsanız daha iyi olur. Bu pozisyonda yaklaşık 30 dakika durmanız gerekiyor ve sonra isterseniz normal bir şekilde yatabilirsiniz. Yarım saat geçtikten sonra bir mecburiyetiniz yok ise kalkmayınız, çünkü mideniz bulanır ve kusabilirsiniz, yatmanız hemen hemen şart diyebilirim. Tabi unutmayınız ki ishal olacaksınız, bu sizi uyandırabilir.  

Evvelsi sabah:  

Saat 6.00: Yine önceden hazırladığınız su ve magnezyum sülfat karışımının dörtte birini (1/4) için, yaklaşık 185ml ediyor. İsterseniz gidip geri yatabilirsiniz.  

Saat 8.00: Yine önceden hazırladığınız su ve magnezyum sülfat karışımının dörtte birini (1/4) için, yaklaşık 185ml ediyor. Bu sonuncu İsterseniz gidip geri yatabilirsiniz.  

Saat 10.00: Yavaş yavaş normal şekilde yemek yemeye başlayabilirsiniz. Kür sona erdi.  

Not:  

Sabah kalktığınızda ishal olacaksınız, bu normal bir durum. İshal sırasında taşların düştüğünü göreceksiniz. Resimlerde görülen tipten taş düşürebilirsiniz, size tavsiyem taş düşürdüğünüzü kontrol edin.  

Bu kürü 3 hafta sonra tekrarlayın, safra kesesini tamamen temizlemek için yaklaşık 6 kür lazım.  Vücudunuzun alışmaması için yılda 6 kürü geçmeyin. Yoksa bir daha etkisini görmezsiniz. 6 kür şart değil eğer yaptığınız son kürde safra taşı gelmediyse temizlenmiş demektir. Ben 4 kürde temizlemiştim.

UYARI:  

 • Eğer ki safra taşlarınız çok büyükse ve pankreatit (iltihabi durum) varsa doktora danışmadan yapmayın. Çok büyük taşlar safra yolunuzu tıkayabilir. Bence kürü uygulamayın.
 • Safra kesesi taşı böbrek taşı gibi değildir. Tamamen temizlense bile yeniden oluşacaktır. Çünkü safra taşı safra keseninin sorunlu çalışmasından dolayı oluşmaktadır. O yüzden her sene 3- 4 kür yapmalısınız.  
 • Sakın safra taşları çabuk düşsün diye Zeytinyağını fazla içmeyin ertesi günü fena baş ağrısı yapıyor. Tecrübe edilmiştir. 
 • Eczanelerde İngiliz Tuzunu özellikle isteyin ve Magnezyum Sülfat deyin, İngiliz karbonatı ve banyo için olan İngiliz tuzuyla karıştırıyorlar. Bu ikisi ayrı bir şey kullanım yerleri de ayrıdır. Magnezyum tuzunun diğer adı Epsom Tuzudur. 

TAVSİYE 

İngiliz tuzu ile safra düşürme metodu 100 yıla yakın bir süredir Avrupa ve Asya’da kullanılan bir teknik. Osmanlı’da bile kullanıldığı kayıtlardan bilinmektedir. Sizden ricam kesinlikle aşırıya kaçmayın, dozajında kullanın, kür yapacağınız zaman aç olmaya dikkat edin bağırsaklarınız ne kadar temizse sonucunu daha iyi görürsünüz. Çünkü çıkan şeyler safra taşı dışında bağırsaklarınızda kalan ve dışarı çıkaramadığınız yemek atıklarıdır. Bu atıklar bağırsaklarınızda şişkinlik ve gaz yapar. 

Aşırıya kaçarsanız sıvı kaybınız olacağından halsizlik, bulantı ve kusma yaşarsınız. 

İngiliz Tuzu, Magnezyum Sülfat, Epsom tuzu nedir? 

Başlıktaki isimlerin hepsi aynı şeydir. Tuz denilmesine bakmayın bildiğimiz tuz değildir. Görünümü tuzu andırdığı için bu şekilde adlandırılmıştır. Magnezyum Sülfat İngiltere’nin Epsım kasabasında bulunduğu için bu adları almıştır. 

İngilizler sağlıklı beslenme için yemeklerin için 1 çay kaşığı attığı söylenir yani tuz gibi kullandıkları içinde tuz ismini almıştır. 

Please wait...
Kategoriler: Genel bilgi Sağlık

12 cyorumlar

 1. KENAN dedi Mart 22, 2019 Cevapla

  BUNU DENEMEK İSTİYORUM AMA MERAK ETTİĞİM BENİM EN BÜYÜĞÜ 12MM VE SAFRA KANALINI TIKAMA İHTİMALİ VAR MI SİZCE?? KORKUYORUM AMA DENEMEK DE İSTİYORUM.

  1. Admin dedi Mart 22, 2019 Cevapla

   Merhabalar Kenan Bey,Anladığım kadarıyla taşlarınız safra kesesine düşmüş bir sorun olacağını sanmıyorum. Yukarıdaki resim benim döktüğüm safra taşları 12mm’den büyüktüler bir sorun yaşamadım. Yazdığım şekilde uygularsanız bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

   1. Gökhan dedi Nisan 27, 2019 Cevapla

    9 mm bmm ki kaç kür yapmak gerekir tam olarak bi tane taş var

    1. Admin dedi Nisan 27, 2019 Cevapla

     Merhabalar Gökhan Bey, ilk kürden itibaren taş(ları) dökmeye başlayacaksınız. Büyük olarak 1 taş vardır ama küçük küçük taşlarda olabilir. Taşın düştüğünü göreceksinizdir. Tavsiyem safra taşı düşürsenizde 3-4 kür yapmanızdır.sadece safra kesesini değil bağırsak, karaciğer gibi organları temizliyor.

     1. Gökhan dedi Nisan 28, 2019

      Ya Bn yaptım ama göremedim bi ağrı felan olmadı hani yanlış anlamayın ağrı oluyur mu idi taşları göremedim buda bni üzdü baya umutluydum düşmüşmüdür sizce bide ayın 27 sinde başladım 28 i öğlen bitti bi daha yapsam nasıl olur

     2. Admin dedi Nisan 29, 2019

      Merhabalar Gökhan Bey,Normalde ağrı olmuyor ağrı olmaması çok normal, bazı taşlar çok büyük olunca vede çok fazla ağrı olabileceğini söylüyorlar. Birçok kişi bu kürü yaptı ağrı yaptı diye geri dönüş olmadı buda iyi bir şey, Mushil durumu oldu sizde dimi? Birde taşları kontrol ederken yeşil diye aramayın, sarıda olabiliyor. birde ufak ufa toz parçaları gibi beyazımsı bir şeyler oluyor mesela onlarda safrada çökmüş olan kolestrol parçacıkları ilerde onlar taşa dönüşüyor. Birde safra çamuru da çıkabilir. 2nci kürü 3 hafta sonra yapmanız gerekiyor şimdi yaparsanız bir etkisini göstermez. Boşuna yapmış olursunuz.
      Sizin almış olduğunuz İngiliz tuzu içilebilen İngiliz tuzu dimi birde banyo için olanı var hangisini aldınız.

     3. Gökhan dedi Nisan 29, 2019

      Mushil oldu ama taş göremedim İnşallah düşmüştür ya peki teşekkür ederim.

     4. Gökhan dedi Nisan 29, 2019

      Yok sizin dediniz tuz epsom aktardan aldım

 2. Eşref dedi Mayıs 6, 2019 Cevapla

  Admin kullanımdan sonra ultrasona girip safra kesesinin boş oldugunu gözlemledinizmi tşk

  1. Admin dedi Mayıs 6, 2019 Cevapla

   Merhabalar Eşref Bey, Evet kürün yanlış hatırlamıyorsam 3ncü tekrarında sonucu çok merak etmiştim ultrasona girmiştim. Ultrasona girerken bir önceki sonuçla karşılaştırıyorlar ya, doktor Allah Allah dedi tekrar baktı, ben anladım sebebini sustum. Bir önceki sonucuma tekrar baktı. Bir sorun mu var dedim, çok enteresan Safra kesende taş ve çamurlaşma varmış ama şu anda yok dedi. Çok az bir şey gözüküyor dedi. Bende bu kürden bahsettim nasıl uyguladağımı çok şaşırdı ilk defa duydum dedi. Hatta benden kürün uygulanışını istedi mail olarak göndermiştim. 4ncü tekrarda zaten kalan taşların düştüğünü gördüm.

   Eşref bey şöyle izah edeyim, ben 2008 ve 2009 yıllarında 3 büyük cerrahi operasyon geçirdim. Tabiri caizse ölümlerden döndüm. Şu an çok şükür iyiyim. Ama o ameliyatlardan sonra bende bir travma oluştu, çünkü narkozun yan etkilerini aylarca hissettim ve aynı şeyleri tekrar yaşamak istemedim. Safra kesemde ilk taş olduğu sonucu çıktığında, safrada oluşan taş alınmaz organı alıyoruz dedi. Çünkü taşı alsakta vücut tekrar yapıyor denildi. Bende alternatif tıpta çaresi var mı diye internette epey bir araştırma yaptım. Bu uygulama özellikle yurt dışın da çok eskilerden beri kullanılıyormuş. Hatta safra taşı olmayanlar bile bu tarifi genel vucüt temizliği için her sene yapıyorlarmış. Bende nasıl olsa olumsuz bir şey yaşasamda organ zaten alınacak kaybedecek bir şeyim yok dedim. İlk kürde taşları dökmeye başladım.

   Burada resim olarak eklediğim taşlar kendime ait internetten almadım. 2-3 haftada bir tekrarını yaptığınızda azalıyor zaten. Vücut taşları tekrar yaptığı için her sene uyguluyorum. Geçen sene 10-15 tane taş düşürdüm yani çok çok azaldı. Bu sene ilk kürümü 3 hafta önce yaptım taş değil çamur geldi. bazen taşlar 2nci kürden itibarende düşebiliyor. Bünyeden bünyeye fark gösterebilir. Mesela bir yakınıma uyguladık ishal durumu sabaha karşı oldu bende 1 saat sonra olmaya başlamıştı. Hatta o da içinden çıkanları görünce çok şaşırmıştı.

   Ben faydasını gördüm başkaları faydalansın diye sitede de yayınladım. Normalde alternatif tıpla ilgili yazılar paylaşmıyorum sadece Yemek ve Pasta tarifleri yayınlıyorum. Bu makale tektir. Sadece uyarılara dikkat edilirse yeterlidir. Mide bulantısı ve baş ağrısı yaşamamak için açlık süresi önemli kür günü sindirimi uzun süren besinler yenmemeli et,tavuk gibi. Zarar vermez ama sağlam bir bulantı yapıyor.

 3. ayse dedi Mayıs 8, 2019 Cevapla

  Merhaba bende de 2 tane 5ml lik taş vardı.8 defa kullanmama rağmen rahatsizligi devam ediyor.tarifi sizinki gibi değildi.ben 1 bardak suya 2kasık ingiliz tuzu.sonrasi da limon suyu zeytin yağı karışımı içtim.Sizde ki gibi de deneyeceğim ins faydası olur

  1. Admin dedi Mayıs 8, 2019 Cevapla

   Merhabalar Ayşe Hanım, Sizin uyguladığınız tarifleri bende okumuştum. Onların şöyle dezavantajları var. Örneğin her gün 1 bardak suya 1-2 kaşık ingiliz tuzu karıştırıp için faydasını göreceksiniz diyorlar. Bitkisel ve bu tür alternatif tedavilerde ürünü belli bir süre kullanırsanız vucüt alışır ilk günkü etkiyi göremezsiniz. Muhakkak ara verip vücudu dinlendirmek gerekiyor. Hergün İngiliz tuzu içen kişi 2-3 gün mushil etkisini yaşar ama sonra hiçbir tepki vermez.

   Bu tarifi kullanırken de sonraki kürü 2-3 hafta sonra yapmanız. Senede 4 kürü geçmesin, bu sağlığa zararlı olduğu için değil vücudun tepki vermemesini engellemek için.

   Sizin taşınız inatçı bir taş çıkmış olabilir. Size şöyle bir önerim olacak, Kür yapmadan 1 hafta önce kendinizi hazırlamanız. Vucüt günde 1 litre kadar safra üretiyor. Eğer ki beslenmenizde öğün atlarsanız vücut hazırladığı safrayı koyultup safrada saklıyor. O yüzden özellikle 1 hafta boyunca öğün atlamayın. Atlayacaksanız bir parça çikolata yiyinki safra kesesi kasılsın ve içerisindeki safra suyunu boşaltsın.
   Bir hafta boyunca günde bir bardak elma suyu için bu safranızı yumuşatır. Hazır meyve suyu olmasın, elma suyunu sıkmak sorun oluyorsa rendeleyerek yiyebilirsiniz. Aynı şekilde turunçgiller ve limon tüketin ama çekirdeklerini yutmayın.
   Bunları uygularsanız olumlu etkisi olacaktır.

   Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, ilgili yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini yansıtmaz. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorumu, bildirimde bulunmadan veya açıklama yapmadan silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar *

*
*