PANCAKE TARİFİ

PANCAKE TARİFİ

Tüm dünya mutfağında hemen hemen tüm kadınların tarif listesinde bulunan ve en çok yapılan kahvaltılık besindir pancake, hiç abartmayacağım ama sanırım kendi içinde yüzlerce farklı tarifi vardır. Tatlı, tuzlu, vanilyalı, japon tarzı, buttermilkli, çikolatalı diye bu listeyi uzatabilirim.

Bizim mutfağımızda ise genelde akıtma ve krep diye isimlendirilir. Ama aralarında fark var tabii ki, aynı Pizza ve lahmacunda olduğu gibi, lezzet ve mutfak olarak. Hazırlaması oldukça basit ama pişirmesi bazen sizi zorlayabilir. İlk denemelerde başarılı sonuçlar edemeyebilirsiniz ama eliniz ve gözünüz tecrübe kazandıkça kusursuz pancakeler yapabilirsiniz.

En çok Akağaç şurubu, nutella, meyve püreleri, bal, reçel, tereyağ, marmelat ile birlikte tatlandırabilirsiniz, yerken dikkatli olun çünkü yoksa fazla kilolarınızla başa çıkamazsınız.

Pancake pişirirken bana göre en önemli şey tava ve ısının ayarlanması, hiçbir zaman harlı ateşte pişirmeyin, malzemeyi tavaya dökmeden önce iyice ısıtın sonra ocağı kısın malzemeyi yeteri kadar dökün ve üzerinde kabarcıklar olana kadar kesinlikle çevirmeyin yada piştimi diye kontrol etmeyin.

Tavadan ayırdığınız anda hava alan yer tam pişmeyecektir. Üzerinde kabarcıklar oluştuğunda silikon spatula veya pancake spatulasıyla ters çevirin tavanın cinsine göre 15-20 sn kadar bekletin pancakeniz hazırdır.

Malzemeyi tekrar koymadan önce yine ocağı açın ve tavayı ısıtın sonra yine ocağı kısın bu arada çok kısmayın orta derecede olsun yoksa pişme süresi uzar. Kıstıktan sonra tekrar malzeme dökerek pişirme işlemini tekrar edin.

Pancakelerinizi tavada fazla tutarak yada harlı ateşte yakmayın, pancake her yeri aynı renkte sarımtırak olmalı, yanık ne kadar çoksa tadını bir o kadar kaybedecektir.

Lezzetli Pancake tarifi için tıklayınız

 

Please wait...

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapın !

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*