KOMBU MANTARI (KOMBUCHA) ÇAYI

kombu-mantari-cayi

Paylaşmak için :


KOMBU MANTARI (KOMBUCHA) ÇAYI

İlk yudumdan itibaren kombu çayının bağımlısı oldum. Sağlık için inanılmaz faydalı fermante bir çay çeşididir.  Doğu Asya’ya özgü bu çay dünyaya buradan yayılmıştır. Evde bulunan birkaç temel malzemeden yapmak mümkündür. Kombu mantarı su ve şeker oluşan bir karışım içerisinde üre ve yaşar, uygun ortamı devam ettiği sürece üremeye devam eder. Oluşmaya başladığında suyun üzerinde disk şeklinde jele benzeyen mantar oluşmaya başlar.

Kombu çayı nedir?

Kombu çayı şekerli çay olarak başlayan daha sonra scoby denilen bakteri ve maya kültürüyle fermante edilir. Scoby “symbiotic culture of bacteria and yeast.” kısaltılmasıdır. Sirke yapımında kullanılan ve Sirke anası denilen mayasıyla kuzendirler. Fermante yolu ile üretilen içecekler oluşurken eser miktarda alkol üretirler ama Kombu çayındaki scoby bakterisi mayalanırken şekeri besin olarak kullanır. Hafifçe ekşi bir tat oluşurken bu mayalanmış bir kaloriye dönüşür. Çoğunlukla alkolsüzdür.

SCOBY

Scoby yani Kombu mayası hakkında konuşalım, neye benzediğini resimde görebilirsiniz. Garip bir görünümü var değil mi? Suyun üzerinde yüzer kauçuksu ve kaygan bir görünümü var, kahverengi lifli bir yapısı bu lifler şekerli çayı karbonhidrata çevirip beslenerek ekşi bir sıvıya dönüşür. Garip görünen bu mayaya diğer tarafından bakarsak dönüştürdüğü şey tamamen bir mucizedir.

Bakteri ve mayaların kombu çayının tepesinde oluşan jöleye benzeyen tabakanın neden oluştuğuna dair birçok teori var. En mantıklı bulduğum açıklama şeker ve çayla beslenirken fermante olan çayı havadan koruduğu ve kötü bakterilerden koruduğudur. Böylece kavonozun içerisinde üremesi için spesifik ortamın korunmasına yardımcı olmasıdır.

Probiyotikler

Kombu çayının içinde ne var? Vücudun özellikle ikinci beynimiz denilen bağırsakların en sevdiği ve genel sağlığımızı arttırmaya yarayan birçok probiyotikle doludur. Ayrıca başka fermante içecekte bulunmayan glukonik asit bulunur. Bu asit oldukça değerlidir. Kombu çayı sindirime karıştığında vücuttaki ağır metalleri bağlayarak yani sarmalayarak dışarı atılmasına yardımcı olur. Vücudunuzu toksinlerden arındırmak istiyorsanız ilk seçeneğiniz kombu çayı olmalıdır.

Kombu’da Alkol Var mı?

Kombu oluşurken oluşan fermantasyon sürecinin bir yan ürünü olarak biraz alkol içerir. Genellikle %1’in altındadır. Aynı oran kefir mayalarken de oluşur.

Kombu çayının faydaları nelerdir?

O kadar çok faydaları var ki hangi birini yazsam bilemedim. Eskilerimiz bu çayı evde yapıp tüketirlermiş, onların tabiriyle kaza hariç her türlü müsibetin çaresidir derler. Vücudumuzda ki hormon sistemi ve salgı bezlerini uyararak ömrü uzattığı söylenir.

 • Karaciğere faydası vardır. Özellikle karaciğerde biriken ağır toksinleri ve metalleri sararak ya da suda çözülebilir hale getirerek vücuttan dışarı atar.
 • Vücudun PH dengesini düzenler.
 • Vücutta iltihap oluşumu engeller. Mevcut iltihabın iyileşme sürecini de hızlandırır.
 • Yağ yakımını hızlandırır kilo vermeye yardımcı olur.
 • Kan dolaşımını düzenleyerek yüksek tansiyonun dengelenmesini sağlar.
 • Pankreasa etkisi çoktur. Kan şekerini ve insilun salınımını düzenler.
 • Sinir sistemini düzenli çalıştırır.
 • Saçların sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Durulama suyunda kullanılırsa kepek oluşumunu engeller.
 • Saç köklerini güçlendirir.
 • Kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Mevcut kalp rahatsızlıklarına da pozitif etkisi vardır.
 • Alerjik reaksiyonlara karşı kalkan görevi vardır. Alerjik rahatsızlıkları hafif geçmesini sağlar.
 • Sinir sistemini yatıştırır. Baş ağrısını engeller mevcut ağrıların çabuk geçmesini sağlar.
 • Bağışık sistemini güçlendirir. Kronik yorgunluk ve halsizlik gibi sorunları ortadan kaldırır.
 • Cilde sürülmesi halinde yaşlanma etkilerini yavaşlatır ve nemlendirir. Kahverengi lekeleri geçirir kırışıklıkları önler.
 • Antilipidemik özelliği sayesinde LDL yani kötü kolesterolü ve trigliserit emilimini azaltarak yardımcı olur. İyi kolestrolü dengeli seviyede tutar.
 • Eklem ağrılarına iyi gelir, sinovyal hyaluronik asit üretimini arttırmak için glukosaminler yönünden zengindir. Artrit ağrılarını önler.
 • Kabızlığa ve basura iyi gelir.

 

Kombu çayı tarifi için tıklayınız..

 

Please wait...
Kategoriler: Ev yapımı Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapın !

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, ilgili yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini yansıtmaz. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorumu, bildirimde bulunmadan veya açıklama yapmadan silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar *

*
*

Satın Al

Karaciğer ve Safra kesesi taşı düşürmek için İngiliz Tuzu Kürü satışa sunulmuştur.