Safra Taşı ve Safra Kesesi Çamur Belirtileri

Paylaşmak için :


0 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #3711
   kerimkul
   Anahtar yönetici

   Safra Taşı ve Safra Kesesi Çamur Belirtileri

   Safra kesesi, karaciğerin hemen altında bulunan kese benzeri bir organdır; Sindirime yardımcı olmak için on iki parmak bağırsağına salınan safrayı depolar. Safra süper doygun hale geldiğinde, bazı kimyasalları mikroskobik kristaller olarak çözeltiden çıkar. Kristal yüklü safra, biliyer çamur olarak adlandırılır. Safra taşları içindeki kristaller katı bir kütle halinde toplandığında safra taşları oluşur. Biliyer tortusu veya safra kesesi taşı olan kişilerin ezici çoğunluğu asemptomatiktir. Bununla birlikte, semptomlar geliştiğinde, komplikasyonlar habercisi olabilir.

   Karın veya Sırt Ağrısı

   Safra kesesi taşları – ve daha az sıklıkla biliyer çamuru – biliyer kolik adı verilen epizodik ağrıya neden olabilir. Ağrı atağı genellikle yemekten birkaç saat sonra aniden başlar ve hızla şiddetli bir şekilde oluşur. En sık sağ üst karın bölgesinde olmasına rağmen, göğüs kemiğinin altındaki orta hatta, sırtta kürek kemiklerinin arasında veya sağ omuzun altında görülebilir. Ağrı sabit ve şiddetlidir; pozisyon değiştirilerek rahatlamaz. Biliyer kolik atakları 30 dakika ile birkaç saat arasında sürer. Ağrı sona erdiğinde, acı yavaş yavaş donuk bir ağrıya girer. Ağrı olayının (genellikle safra kesesi atağı denir) çözülmesiyle, artık hastalık veya rahatsızlık kalmaz. Ataklar bir hafta kadar yaşanmayabilir veya yıllarca tekrarlanmayabilir.

   Mide bulantısı ve kusma

   Bulantı ve kusma sıklıkla biliyer kolik atağına eşlik eder. Bu belirtiler ağrı olayı düzeldiğinde azalır.

   Terlemek

   Terleme, biliyer koliklerin en sık görülen bir belirtisidir; Tipik olarak bölümün mide bulantısı ve yoğun ağrısıyla ilişkilidir.

   Ateş ve titreme

   Ateş ve titreme, akut kolesistit veya pankreatit gibi bir komplikasyon gelişmediyse tipik olarak biliyer kolik ile ortaya çıkmaz. Akut kolesistit, bakteriyel enfeksiyonu içerebilen safra kesesinin iltihabıdır. Akut pankreatit, pankreasın aniden başlayan iltihabıdır.

   Kronik İshal, Karın Gazı ve Şişkinlik

   Karın gazı ve şişkinlikle birlikte kronik ishal (3 ay veya daha fazla süren) safra taşı ile ilişkili kronik kolesistit belirtisi olabilir. Bu durum skarlaşmaya neden olabilecek düşük dereceli, devam eden safra kesesi iltihabı ile işaretlenmiştir.

   Sarılık, Açık Renkli Dışkı ve Koyu İdrar

   Sarılık (cildin ve gözlerin beyazlarının sararması), açık renkli dışkı ve koyu idrar, safra kanalında safra taşı içerdiğini ve safra ve pankreas sıvısının akışını engellediğini gösterebilir. Bu duruma koledokolitiyazis denir. Normalde safrada salgılanan bilirubin adı verilen sarı bir madde dolaşımda bu belirtilere neden olur. Hızlı kalp atışı, düşük kan basıncı ve şiddetli ağrıyan karın ağrısı tipik olarak bu duruma eşlik eder.

   SAFRA KESESİ TAŞI NASIL DÜŞÜRÜLÜR

   KARACİĞER VE SAFRA KESESİ TAŞI TEMİZLEME

0 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.