EV YAPIMI PARLAK DEKOR ŞEKERİ TARİFİ

Paylaşmak için :


EV YAPIMI PARLAK DEKOR ŞEKERİ TARİFİ

Ev yapımı parlak dekor şekeri tarifi, İstediğiniz herhangi bir renkte parlak dekor şekeri tarifi nasıl yapılır onu anlatmaya çalışacağım. Yabancı tariflerde bu şekerin ismi Sparkling Sugar diye geçiyor. Yapımı basit ama dikkat edilmesi gereken birkaç konu var. Dikkat edilmezse istediğimiz sonucu elde edemeyiz. Pek çok tarifte renkli şekerler kullanabiliriz. Örneğin; Donut tariflerinde üstünü süslemek için, özellikle kremalı pastalarda farklı görüntüler elde etmek için çokca tercih edilebilir.

MALZEMELER

  • Beyaz toz şeker veya Ham şeker
  • Gıda Boyası (tercihim jel olanlardan)
  • Küçük plastik poşetler
  • Alüminyum folyo
  • Kurabiye tepsisi
  • Elek

 

İstediğiniz renkte parlak şeker yapabilirsiniz. Hatta farklı renkleri karıştırıp kendinize özel renkler elde edebilirsiniz. Sadece şeker, gıda boyası, fırına ihtiyacınız olacak. Fotoğraflarda normal toz şeker kullanıldı. Daha boyutlu kristalize şekilli parlak şeker istiyorsanız ham şeker kullanabilirsiniz. Ham şekeri pasta malzemeleri satan yerlerden ve internetten satın alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Küçük bir plastik torbaya biraz şeker  dökün. İhtiyacınız kadar koyabilirsiniz. Örneğin 1/2 su bardağı şeker. Sonra göz kararı kadar gıda boyasını ekleyin ve plastik poşeti kapatın. Boya şeker içerisinde tamamen dağılana kadar karıştırın. Tam karışım için çalkalayın ve masaj yapın, böylece daha iyi sonuç alabileceksiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraftaki gibi mavi ve pembe renkli şekerlerimiz oldu. Görünüşleri bir harika ve bu parlak şekerleri kurabiye ve kek dekorasyonunda kullanabiliriz. Ama dikkat ettiyseniz şekerlerimiz ismi gibi parlak değil. Bu ışıltıyı sağlamak için fırında pişirmemiz gerekiyor, piştikten sonra  şekere ışıltı katıyor üstelik sizi fazla uğraştırmıyor. Birkaç dakikada işlemi bitiriyoruz. Fırında kurutma işlemi çok önemli bu adımı atlamayın.

 

 

 

 

 

 

 

Fırınlarken size bir ipucu vereyim. Sakın yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi pişirmeyin. Yani Alüminyum folyo yerine yağlı kağıt kullanabilirim diye düşünmeyin. Her ne kadar şeker yanmasın diye tepsiye eşit dağıtsanız da yukarıdaki manzarayla karşılaşmanız mümkün. Şeker eriyor ve ortaya çok kötü yanmış şeker kokusu ortaya çıkıyor. Bunun yerine aşağıdaki gibi pişirmeniz güzel sonuç almanızı sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Alüminyum folyodan fotoğraftaki gibi dikdörtgen şeklinde oluklu bir tabak oluşturun. İçine şekerlerimizi koyalım ve fırın tepsisine yerleştirelim. Dikkat ettiyseniz eşit şekilde dağıtmadık ve yaymadık. Tepisiyi fırına koyun ve 120°C ‘de 4 dakika pişirin. Şekeri kontrol edin. Şekerde kuruma başlamıştır ve kurumayla daha parlak ve ışıltılı görünüme sahip olacaktır. Yanlardan erime olmadıysa 1 dakika daha deneyin. Fotoğraftaki şeker toplam 8 dakika kadar pişirilmiştir. Süre uzun olduğu için şekerin erimeye başlamadığından emin olmak için gözünüz üzerinde olsun.

 

 

 

 

 

 

 

Fırından çıkardıktan sonra şekeri soğumaya bırakın. Şekerin erimesi ve kuruması parlaklık kazandırdı. Kullanmadan önce elekten geçirmeniz gerekecek. Elekten geçirdikten sonra parıltılı şekerimiz hazır. Hava geçirmeyen küçük kavanozlarda veya kilitli torbalarda muhafaza edebilirsiniz. Ev yapımı parlak dekor şekeri tarifi

ALTERNATİF RENKLİ ŞEKER TARİFİ

Alternatif renkli şeker tarifi; Eğer pişirerek uğraşmak istemiyorsanız. Başka bir yöntemde daha anlatacağım. Yine yarım su bardağı şekere önce 1 damla jel gıda boyası dökün kilitli torbanın içerisinde iyice yayılana kadar masaj yapar gibi karıştırın. En fazla 2 damla damlatabilirsiniz. Biraz uzun olacak ama sonucuna değecektir. Birkaç dakika karıştırdıktan sonra bakın eğer renk sizi tatmin etmediyse ve hala beyazlıklar varsa 1 damla daha damlatın. Dağılana kadar yine karıştırın. Tabi jel boya miktarı arttığı için şeker biraz yapışkan hale gelecektir. Bunu düzeltmek için de şeker kuru ve akışkan olana kadar mümkün olduğu kadar az miktarda mısır nişastası ekleyeceğiz. 1/4 çay kaşığı mısır nişastasıyla başlayabilirsiniz. Koyduktan sonra tekrar karıştırın iyice yayılsın. Malzemeler iyice karıştıktan sonra şekeri yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine yayın ve biraz kurumasını bekleyin.

KRISPY KREME DONUT TARİFİ

Please wait...

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapın !

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, ilgili yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini yansıtmaz. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorumu, bildirimde bulunmadan veya açıklama yapmadan silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar *

*
*