BUTTERMILK NEDİR?

Buttermilk hakkında

BUTTERMILK NEDİR?

Buttermilk in Türkçe’de tam olarak karşılığı olmasa da bazı yemek blogerları Ayran, kefir diye tercüme ediyorlar. Ama bu ikisi buttermilk yerine geçmemektedir. Yurt dışında marketlerde satılmaktadır. Ayrıca mayasını alıp evde de yapılabiliyor.

Yağlı sütten elde edilir. Süt tereyağı yapıldıktan sonra kalan kısımdır. Süte göre daha koyu bir kıvamı vardır. Pasta, dondurma, salata, kremanın yanı sıra sodalı ekmek, salata, balık yemekleri, Fırında tavuk, Pancake, krep, Milkshake ve soslarda kullanılır.

Marketler de satılmadığı bizde evlerimizde yayıkla tereyağı yapamayacağımıza göre Buttermilk nasıl elde edeceğiz. Yapımı oldukça basit Oda sıcaklığında 1 bardak süte Limon veya beyaz sirke katıp sütü keserek elde edilir. Tam tarif için aşağıdaki linki takip ediniz. Limon veya Beyaz sirke kattıktan 10 dakika sonra kıvamda koyulaşma tadında ekşime olacaktır. Bu koyulaşmayı elde ettiğinizde buttermilkiniz hazırdır.

Özellikle hamur işlerinde ve keklerde tercih edilir. Asitik yapısı nedeniyle kabartma tozu ve karbonatla tepkimeye girer böylece kekinizin kabarmasını sağlar.

Sağlık açısından da tüketebileceğiniz probiyotik bir içecektir. Yatmadan önce içtiğinizde bağırsak florasını tamir ederek sindirimin düzelmesine yardımcı olur.

Buttermilk tarifi için tıklayınız..

Buttermilk’i kullanabileceğiniz 13 tarif :

 • Bisküvi
 • Mısır ekmeği
 • Krep ve Gofretler
 • Poundlu kek
 • Kızarmış tavuk için Marinade
 • Izgara et biftek için salamura
 • Smoothies ve milkshake
 • Patates püresi veya irmik
 • Köri ve çorbalarda hindistan cevizi sütü veya krema yerine
 • Çikolatalı kek
 • Çörek, kek
 • Kremalı salata sosu
 • Serinletici içecek

Please wait...
Categories: Ev yapımı

4 comments

 1. Okan D. said on Aralık 19, 2020 Yanıtla

  Sütü kestirip lor yapılırken alttan kalan su buttermilk değil midir? Peynir altı suyu mudur? Sonuçta dediğiniz gibi süt kestirilmiş oluyor.

  1. kerimkul said on Aralık 19, 2020 Yanıtla

   Merhabalar, aslında süt yan ürünleri olan Peynir altı suyu, Yayık altı suyu(buttermilk), Süzme yoğurt suyu diye üçe ayrılır. Birbirlerine çok bezerler ama kullanım oranları farklıdır. Örneğin ekmek tarifinde su yerine bu üç üründen birini kullanacak olursak, kuru malzemelerin oranını da dikkate alarak %1 Yayık altı suyu, %2 Peynir altı suyu veya süzme yoğurt suyu kullandığımızda tarifimizde gözle görülür derecede kalite artışı görülür. Yani birbiri yerine kullanılabilirler, genelde Ülkemizdeki ev hanımları buttermilk yerine kefir tercih ediliyor. Sonuçları da buttermilk’e oldukça yakın oluyor.

 2. Serap said on Mayıs 10, 2020 Yanıtla

  Merhaba. Sirke ya da limon kattığımız oda sıcaklığında ki sütü kaynatarak mı keseceğiz yoksa oda sıcaklığında mı bekleyerek mi kesilecek

  1. kerimkul said on Mayıs 10, 2020 Yanıtla

   Merhabalar Serap Hanım, Buttermilk UHT yani hazır sütlerden yapılamıyor. Çiğ sütten yapabiliyoruz veya marketlerden aldığımız günlük sütlerden. Eğer Çiğ süt aldıysanız uygun şekilde pastörize edip oda ısısına geldikten sonra yapabiliriz. Sirke veya limon ekledikten sonra oda sıcaklığına göre 10-15 dk beklemek yeterlidir.

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*