BAHARATLARIN SON KULLANMA TARİHİ NEDİR?

baharat-son-kullanma-tarihi

Paylaşmak için :


BAHARATLARIN SON KULLANMA TARİHİ NEDİR?

Baharatların son kullanma tarihi nedir; bazı baharatları çok sık kullanırız bazısını ihtiyacımız olduğunda, bazen kokusunu rengini severiz kavanozda saklarız. Peki kullandığımız veya sakladığımız bu baharatların son kullanma tarihi var mı? Son kullanma tarihi geçmiş baharatları kullanırsak ne olur? Sağlığa bir zararı olur mu?

Baharatları satın almadan önce kontrol edin

Öncelikle satın almadan önce alacağınız baharatı muhakkak elinize alın inceleyin, rengine, tozuna, aromasına aklınıza gelen tüm özelliklerini kontrol edin. Hepimiz biliyoruz ki, birçok ürünün içine maalesef katkı malzemeleri dışında başka malzemelerde katarak sahte renk ve tat oluşturuyorlar.

Baharatlarda ki hileler

En bilinen yöntem kırmızı toz bibere kiremit tozu, rengi daha kırmızı olsun diye gıda veya tekstil boyası kullanıyorlar. Amaç tabii ki gramajı arttırmak yada canlı renkler elde edip alımı arttırmak.

Mümkünse baharatı gözünüzün önünde taze taze çekip satın almak, Hazır satılan baharatları %90 katkı maddeli dir. Aklıma gelenlerden birkaçı ;

Tarçında fındık kabuğu, karabiberde hayıt tohumu, zencefilde mısır, nohut unu, kimyonda kişniş, naneye yonca, ot katıyorlar.

Kullanım süreleri

Ufak bir bilgilendirmeden sonra konumuza geri dönelim, Baharatların son kullanma tarihi nedir; baharatın son kullanımını anlamak zordur, zaten işlenmiş veya toz haline gelmiş baharatlar uzun süreli saklanmaya uygun değildir. Eğer gözünüzün önünde baharat çekildiyse, saklayacağınız kavanoza muhakkak satın aldığınız tarihi yazın,

Baharatların belli bir kullanım süresi yok ama saklama koşullarınız uygun değilse kesinlikle kullanmayın, Örneğin nemli ortamda bazı baharatlar küflenir, kiminin farkına varırsınız ama bazılarını anlamak zordur. O yüzden küf oluşabilecek bir ortamda olmamalı,

Baharatlar çürümez ama etkisini kaybederler ve tüketmek için güvensiz hale gelirler.

Çoğu baharat lezzetini kolayca buharlaşan ve dağılan aromatik yağlardan alır. Bu yüzden baharatı ilk satın aldığınızda daha baskın kokar ve gün geçtikçe etkisini kaybeder. Ne kadar uzun süre saklarsanız aroma o kadar dağılır. Bu genelde öğütülmüş baharatlar içinde geçerlidir. Ama karabiber, Tarçın gibi sert kabukları olan baharatların ömürleri diğerlerine göre daha uzun olur.

Çözüm

Baharat satın almadan önce öğütüldüğü tarihi öğrenin, bir yıl içinde üretilen baharatları tercih edin. ve en fazla iki sene saklayın iki seneden sonra hem aromatik yağ hemde sağlık açısından yararı kaybedecektir. Bu süre içerisinde tüketmediğiniz baharatları atmaktan çekinmeyin.

Please wait...

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapın !

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar, ilgili yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini yansıtmaz. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorumu, bildirimde bulunmadan veya açıklama yapmadan silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar *

*
*